Otec pri pôrode. Ako to prebieha?

amelie123
15. júl 2013

Mamičky, rozhodujeme sa s manželom, či bude pri pôrode alebo nie. Nevieme sa rozhodnúť, ja si nie som istá a on má tiež trochu strach, že či to psychicky zvládne vidieť ma v bolestiach a byť bezmocný. Môžno má aj strach, koľko toho uvídí a ako to znesie. A tiež možno aký to bude mať vplyv na náš sexuálny život... ťažko povedať... Je to totiž prvé naše prvé bábätko. Zaujímalo by ma, ktoré ste mali otecka pri pôrode, ako to prebieha? Odkedy bol pri vás, ako dlho a kde presne? Boli ste nejako zakryté, bol tam aj keď vás zašívali.... Väčšinou čítam len pozitívne zážitky, ktoré opisujú ženy, že ako ich to zblížilo a podobne. Má niekto z vás aj nejaký negatívny? Nevieme sa rozhodnúť:((

mima89
15. júl 2013

zalezi od jeho povahy. otec mojej dcery bol pritomny pri porode od zaciatku ako som tam prisla, cize aj vo ,,vzdycharni"....az do konca... a nebol ziaden problem s nasim sexualnym zivotom...
ale, terajsieho partnera by som urcite pri porode nechela. nie je taka povaha, neznesie krv, odpadava pri kvapke jednej krvi, takze myslim ze by to nezvladol a mna by len zbytocne stresoval... takze tak.

ultra
15. júl 2013

Ja by som to dokonca dal normalne ako "povinnost". Ved ked ste boli obaja pri tom ked to islo "IN"...tak nech su obaja aj pri tom ked to ide "OUT". 🙂

...Ale teraz vazne... viem ze su rozne povahy......a niektory odpadnu aj pri odbere s prsta. Tazko to takto povedat ci ano alebo nie. Poviem s mojej skusenosti ze to bol pre mna (o manzelke nehovoriac) silny citovy zazitok.

Pred porodom som bol sestrickou pouceny ze mozem stat odzadu pri hlave manzelky - mozem ju drzat za ruku - mozem mat pri sebe uterak ktory je namoceny vo vode a mozem jej navlhcovat pery alebo utierak celo ak bude chciet. Spolu s manzelkou sme boli asi 3-4 x na pouceniach - ci ako sa to vola kde nas pripravovoali na porod - ako a co bude nasledovat - ake bolesti pridu - aky je postup a co treba robit takze teoreticky som pripraveny bol.

Samotny prodom som prezival spolu s manzelkou a prisahamvacku aj svalovku som s "tlacenia" mal 🙂 Cely cas som stal pri pravom ramene manzelky a tichucko som ju povzbudzoval. Priamo na porod som nevidel a ani som po tom nijako netuzil......ale hned po tom ako sa dcera narodila a oddychla si na prsiach menzelke...som s dcerou isiel k sestricke ktora dceru osetrovala hned po porode takze som ju mal cely cas na ocich a bol som s nou od prveho okamihu......kedze manzelka samozrejme mala v tom case "ine" problemy...takze spolu so sestrickou (hlavne sestricka) malu zavinula - ocistila - odvazila a supla do ruk ako mlademu oteckovy.......fuuuu niesom zioadna babovka ale v tom momente som mal zovrete hrdlo a oci plne nejakej slanej tekutiny...zevraj slzi sa tomu hovoria. A bol som zrazu HRDY TATA.. Potom sme s manzelkou este asi 1,5 hodiny oddychovali na sale a tesili sa spolu s malim batozkom.......

Takze urcite dop toho netreba muza nutit....ale ked len torksu chce....urcite nech ide. je to zazitok na cely zivot

sense
15. júl 2013

@amelie123 moj bol so mnou od chvile ako sme spolu odisli z domu do nemocnice....pri tlaceni mi drzal nohu a on bol ten prvy z nas dvoch kto videl nasu dceru a on mi ju prilozil na hrud....a bol cely dojaty, nas sexualny zivot mam pocit je este lepsi ako predtym (niezeby to bolo predtym zle), takze nema z toho ziadnu traumu ani ujmuu na psychike....dohoda bola ale taka kedze sa nevedel rozhodnut ci byt al. nebyt a ci to neuskodi nasmu vztahu, ze pojde so mnou a ked mu to bude " too much" jednoducho odide....

amelie123
autor
15. júl 2013

@ultra ďakujem za krásny popis🙂som rada že mám názor aj priamo od muža🙂

amelie123
autor
15. júl 2013

@mima89
@sense ďakujem za postrehy🙂 ja raz chcem aby tam bol a potom nie🙂 a ani neviem prečo... našťastie máme ešte čas🙂

sense
15. júl 2013

@amelie123 u mna boli tiez take vselijake pocity a ked som mu to napisala prvykrat tak nechcel, lebo mal strach ako to bude znasat a ci to nebude mat nejaky dopad na nas vztah, tak sme to nechali otvorene a on mal moznost sa rozhodnut v poslednej chvili a dopad na nas vztah to sice malo ale len velmi pozitivny, a vidiet chlapa plakat od stastia je tiez skor rarita ako bezny jav.....takze to este snasobi emocie ked sa ten cloviecik objavi aj nazivo

lenka1989
15. júl 2013

tak ja vam napisem moj zazitok . Bez manzela si to neviem predstavit , fakt je to velka opora , ze mate niekoho pri sebe a vobec to nie je take ako niekto povie , ze muz moze dostat strach a tak uz nespat s manzelkou a hocico co ludia narozpravaju . Bolo fakt ze uzasne, pomohlo uz len to ze tam bol a to sam chcel byt pri porode ja som ho nenutila ale som vdacna za to

lylkatomaskova
15. júl 2013

Jééj krásne ste to to všetci napísali.Lebo presne to i ja riešim mať tam manžela nemať bude mocť tam byť nebude.Zaškrtím ho pri tých bolestiach nezaškrtím🙂)

veronika0
15. júl 2013

@amelie123 ja som muza chcela pri oboch porodoch, nenamietal. Pri prvom prisiel asi 2 hodiny pred samotnym porodom, bol tam este 2hod po porode so mnou na sale a potom cele 4dni sme boli spolu aj na izbe a pri druhom prisiel na poslednu chvilu ked som uz isla tlacit.. a hovoril mi, ze videl vsetko... ale bolo to velmi dobre ze tam bol, cely cas ma drzal za ruku, velmi to bolo dobre..

fulinka2000
15. júl 2013

podla mna by tam mal byt,mne to velmi pomohlo po psychickej stranke,bol mi neskutocnou oporou,tlacil somnou dychal somnou,krical uz vidim hlavicku a ramienko,bol vo vihode lebo malu videl ako prvy a nakoniec mi ju aj on sam priniel a aj si ju sam odniesol na novorodenecke oddelenie,on bol hrdy namna ze som za 40min.porodila a cele to zvladla a nanho ze tam stal pri mne a spolu sme videle prve nadychy nasho dietatka

skatarina
15. júl 2013

@amelie123 moj manzel bol pri vsetkych troch porodoch. Je pravda,ze pri prvom nechcel byt,ale bola tam jedna starsia sestricka a ta mu nedala sancu odmietnut ... 😀 . My sme nad tym vlastne ani neuvazovali. Nevedela som si to ani predstavit,ze tam bude. Ale som rada,ze tam bol. Bol mi velkou oporou a vidiet tolko lasky v ociach ked prvy krat uvidel malu... Pri dalsich porodoch to bolo samozrejmostou.

koralinka
15. júl 2013

môj na vzdycharni nebol - rodili sme ešte dalšie 3, až potom posledné 3 hodiny už na boxe - viac menej som ho nevnímala také som mala bolesti ;)

stál tiež len pri hlave - nič iné nevidel a nemáme žiadne problemy ani teraz 😉 tiež malu prvý pestoval on, fotil ju a potom ho pustili až ked ma zašili a vtedy mi pomohol dal mi piť, vyberal mi veci čo som potrebovala, vybavil sms atd.

je síce jeden z tých ,,mäkších" ;) ale zvládol to, samozrejme boli slzy pri malej a je rád že tam bol

aadulik2110
15. júl 2013

@amelie123 ahoj, tak ja som mala manžela pri pôrode a bola som veľmi rada, že som ho tam mala 🙂 a čo sa týka priebehu, tak v nemocnici, kde som rodila volajú manžela, keď sú kontrakcie cca každé 3min. Keďže mne sa po infúzii rozbehli kontrakcie veľmi rýchlo, tak manžel bol do polhodiny na sále pri mne. Avšak nakoľko som sa stále neotvárala, tak sa prvá doba pôrodná predĺžila a na sále sme boli pred pôrodom spolu 9 hodín - keď boli bolesti miernejšie, tak sme sa veľmi nasmiali, prechádzali sme sa, pomáhal mi predýchávať kontrakcie. Pri samotnom pôrode ma držal za ruku a stál pri mojej hlave, takže dá sa povedať, že nič nevidel (až na to, že keď to tak dlho trvalo a už bolo vidno hlavičku, tak ho pôrodná asistentka zavolala sa pozrieť - ak chce). Bol pri mne aj počas šitia a potom, keď malého odviezli a mňa tam nechali samú - tak tam mohol zostať, ale ja som bola veľmi unavená, tak ma nechal oddychovať a išiel domov. Čo sa týka vplyvu na sexuálny život - nijako nás tento "zážitok" nepoznačil :D

albao
15. júl 2013

@amelie123 no ja osobne nevidim dovod aby tam bol muz, ked uz ide do finale, ked su uz huste kontrakcie. Naopak, bol mi obrovskou oporou, kym sme dosli na tych 8cm otvorenia. Aby sa nebal, tak som mu vysvetlila, ze to je asi ako ked trenujes beh na 12km a zrazu ides maraton. Tisi raz to chces vzdat, ale nakoniec to ubehnes. Kedze je bezec, pochopil. Zabezpeoval pustenie spravnej hudby, ktoru som si vybrala, dychal so mnou, masiroval ma ... a ked uz lekarka chcela nastrihnut a podobne haklive veci, tak odisiel. Takze ma nevidel vobec v nejakej nedostojnej pozicii a nenarusilo to nas sexualny vztah. Nevidim dovod aby tam ostaval neskor, to uz som sa dostavala do akehosi tranzu, ked vsetko islo automaticky a rychlo a uz tam uz skor pomoze skusena porodna asistentka (tisic raz vdaka za ne - oni vedia ako otocit zenu, pomasirovat a uvolnit zadok, aby sa panva uvolnila, proste triky na nezaplatenie). Takze ak sa bojite narusenia sexualneho vztahu (co sa stava), tak zvolte opacnu strategiu - najdite porodnicu, kde moze byt s tebou skoro az do konca 😉 Hned po porode predsa moze byt uz s dietatkom kym teba zasiju ... (PS: rodila som v Banskej Stiavnici)

canama
15. júl 2013

@amelie123 Ja som mala partnera po cely cas pri porode aj po nom. Najprv bol kategoricky proti, ale teraz je rad, ako hovori @ultra je to zazitok na cely zivot a super je, ze je to NAS SPOLOCNY zazitok. Tie uplne prve chvile spolu ako rodina, to je uplne vynimocne. Pre mna to bolo super ze tam nie som sama, ale mam podporu. Cely cas mi stal samozrejme pri hlave, ale ked isiel za malou po porode na osetrovnu, tak musel ist von z porodnej saly okolo mojich noh a.....samozrejme ze sa pozrel. 🙂 Ziadne nasledky to ale na nom nezanechalo, takto sa rodi zivot. 🙂 Reci typu ze je to "nedostojne" aby ma muz videl unavenu, spotenu a nebodaj krvavu mi pridu naozaj smiesne.

katka2309
15. júl 2013

ja mojmu mm nedavam ani inu moznost ako tam byt, nastastie sa k tomu stavia vysoko pozitivne, chodime na pripravy a cvicenia....myslim, ze budem potrebovat vsetku podporu aku len budem moct dostat. a presne - je to nas spolocny zazitok a mozno to robim jediny raz v zivote 🙂 takze mozno ma iba jednu sancu. ale urcite chcem aby ma drzal iba za ruku a stal pri hlave, ziadne fotky toboz nie video z celeho 'procesu' - to uz je silna kava.

tetapetra
15. júl 2013

@amelie123 ja som velmi chcela, aby bol, ale vybodol sa na mna 😠 Skoda, mozno by som to pri nom dokazala (pre klesajuce ozvy som sla na sekciu)

niki18
15. júl 2013

@amelie123 ja si tiez beriem priatela so sebou 😉

velkacica
15. júl 2013

môj by ma dokonca ochotne nastrihol aj zašil 😀

bonnie1
15. júl 2013

Môj mm od začiatku tvrdil ze chce byť pri tom a bol celý čas aj na vzdycharni prvy uvidel malu a obaja sme spokni ze bol. Ale kebyze nechce ísť nútiť Ho nebudem.

ichbinich
16. júl 2013

Ja som si priala, aby bol pri mne, ked sme sa o tom bavili. Tak povedal, ze bude tak, ako si ja prajem 😉

Prvy porod bol cisarsky, chudaka ho posadili viac-menej do kuta, asi sa bali, aby im neodpadol 😀 A pritom robil v cervenom krizi na darovani krvi, hihi. Ale hned, ako bol syn na svete, mu ho dali a on siel s porodnou asistenskou ho "obriadit" a aj on prevzal prvy bonding, kym mna pozosivali. Dali ho nachvilku samozrejme aj mne na prsia, ale potom prevzal manzel. Ja som sa tam potom nudila, ale porodna aisstenka este raz pribehla a ukazala mi "thumbs up", ze je vsetko v poriadku cez dvere, tak to bolo velmi mile a aspon som vedela, ze je vsetko tak, ako ma byt.

Druhy porod bol prirodzeny, velmi rychlo sa to zomlelo, stihol len ist hodit kufor na izbu a uz som aj sla na salu. Tam mi drzal ruky, "trochu" som mu ich pocas kontrakcii pomackala 😀 Potom mi masiroval chrbat, kedze vsetky kontrakcie som mala iba v krizoch, tak to bolo velmi prijemne. Podaval mi vodu, mohla som sa o neho opriet. Inak toho vela nekomentoval, ale proste tam pre mna bol. Dceru mi hned dali prilozit, potom kym ma pozasivali, tak ju mal manzel. Potom sme uz iba spolu cakali, kedy nas pustia na izbu. Vedla mali nudzovy cisarsky, tak sme nechceli nikoho otravovat a cakali sme na sale...

myryjam
16. júl 2013

Ja som od začiatku chcela mať manžela pri pôrode, povedala som mu, že by som bola rada, keby tam so mnou bol a on povedal, že ak chcem, tak tam bude. Myslím si, že je to lepšie, vie o všetkom, čo sa deje, keby stál na chodbe, nič by nevedela a musel by len čakať, kým porodím. Mali sme s manželom a pôrodnou asistentkou predpôrodnú prípravu u nás doma (zo zdravotných dôvodov som sa nemohla zúčastniť skupinového kurzu), takže aj manžel bol informovaný 🙂 Keď som už bola na sále, prišiel za mnou, sestrička mu vysvetlila všetko potrebné a potom už bol so mnou na sále celý čas. Keď mi napichovali epidurálku, musel sálu opustiť a vraj ho ešte poslali mimo sálu, keď som rodila, ale to si nepamätám. Inak stál celý čas pri mojej hlave, podával mi vodu. Musím povedať, že i keď som ho niekedy nevnímala, už len vedomie, že viem, že tam je, mi veľmi pomáhalo. Keď ma šili, on už dcérku videl, fotil, a keď mi ju potom priniesli, bol ešte 2 hodiny s nami na sále.

ava11
16. júl 2013

Ja som muza pri porode velmi chcela, ale nechala som to samozrejme na nom. Boli sme spolu aj na priprave a pouceni, vedel, ze ma stat pri hlave, nezavadzat a neodpadnut 😀 Nakoniec to dopadlo tak, ze porod sa rozbehol velmi rychlo a kym som pochopila, ze fakt rodim, tak som bola na 8cm a on chudak nestihol prist. Resp prisiel, ale az ked som uz tlacila. Takze ako som si to krasne predstavovala, ze na vzdycharni budeme spolu predychavat, smola 🙂 Dobehol na porodnu salu, kukol rovno medzi nohy, kde uz bola hlavicka, zbledol a šmykal za hlavu 😀 Po porode maleho fotil a natacal a prvy ho dostal do ruk, aby mi ho odniesol naspat na salu, kam vosiel, ked ma zasivali, takze zase videl co nemal 😀 Spolu sme este boli dve hodiny na sale a kochali sa synacikom 🙂 Negativne nasledky nema ziadne, k druhemu asi pojde zase, este nie je pevne rozhodnuty.

kristina39
16. júl 2013

ahoj..ja sama za seba to mozem odporucit...ale rozhoduje aj to ci tam muz chce byt alebo nie...moj pribeh bol takyto : ked som bola prvy krat tehu nevedela som do coho idem aj ked som vela toho pocula ako to prebieha ale kazdy porod je iny...zo zaciatku som nechela aby bol muz pri mne aby ma nevidel v takom stave ale on trval na tom aby bol pri mne tak sa teda aj stalo...bol pri mne na vzdycharni aj tam mi to pomohlo aj ked mi pomahal zo sprchy drzal ma a upokojoval ked som mala kontrakcie...ked uz prisiel samotny porod ja som ho mala velmi rychly bol mi po boku hladkal ma a mne pomohlo ze tam mam niekoho blizkeho...samotny porod nevidel kedze bol pri mojej hlave...ale videl maleho hned a to bol prenho neuveritelny zazitok....a ked ma sili a musela som 2 hodiny lezat na sale som tam nebola sama a aj to bolo super...tak bol aj pri druhom a abude aj teraz...premna to bolo skvele a ako hovorim z mojej skusenosti odporucam...

mata682
7. feb 2018

Ahojte. Môj muž zo začiatku pri pôrode byť nechcel, aby tam náhodou neodpadol. :D Ja som ho do toho ani nenútila, nechala som ho nech sa rozhodne sám, nakoniec sa rozhodol pre. 🙂 A bola som naozaj rada, že tam so mnou bol. Keď sme prišli do nemocnice, rodila som len ja. Takže bol v podstate so mnou celý čas. Masíroval mi kríže, dával vodu... Takže bol pre mňa veľká podpora. Keby tam nebol, neviem, ako by prebiehali toľké hodiny v samote. Sestričky by ma síce chodili pravidelne kontrolovať, ale inak by som bola v miestnosti sama. A keďže to bol môj prvý pôrod, asi by som to znášala horšie. Potom bol aj pri samotnom pôrode. Už doma som mu hovorila, že sa na to nemusí dívať z blízka, že stačí aby mi len stál pri hlave. Ale nakoniec sa mu to tak "zapáčilo", že videl všetko. Ešte viac ako ja. A po pôrode povedal, že je rád, že tam bol, a že pri druhom bábätku by už nezaváhal ani na sekundu a šiel by zas. Je to fakt silný zážitok. Ale asi závisí aj od povahy. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre