Ovčie kiahne u 4,5 mesačného bábätka. Nie je to skoro?

eva4444
22. okt 2007

ahoj.
v sobotu mame ist kus svokrovcom na dlhsie. mame male 4,5 mesacne babetko. v rodine sa vyskytli ovcie kniahne (nie priamo svokrovci), moja neter a synovec ich pred par dnami dostali. kedze sa casto navstevuju (teraz asi nie ked su deti chore) ale svagrina beha kazdy den 3x ku nim a naspat, sa bojim aby maly sa nenakazil. ja viem ze je lepsie ked to ma dieta ako dospely, ale 4,5 mesiaca mi pride este skoro 😒 neviete ake je riziko?

petot
6. sep 2009

karin7: Podla lekarskej definicie, pripady od 50 do 500 vyrazok su priemerne, za tazsie sa povazuju nad 500. U dospelych moze byt komplikaciou encefalitida, preto su kiahne u dospelych take obavane.

Zo smotneho vitaminu C Ta nesvrbelo. Mohlo svrbiet z nejakej prisady, napr. umelej prichuti, farby, konzervantu. Do niektorych sa pridavala aj sira, a z tej moze nastat aj bolest hlavy, hnacka, zihlavka apod.

Moja mama mavala po celaskone exem na tvari aj po malych davkach, a ked som jej dal tie co davam detom, tak si dala aj 2500mg za pol hodiny, a nic, ziadny exem.

karin7
7. sep 2009

@ molnarovak: neviem, deti nemam, ale ked som ja ako dieta na dovolenke raz ochorela, rodicia mi nedovolili vyliezt z izby. Ale to je v podstate jedno, kedze predpokladam bolo potrebne sa nejako dostat domov. Cize v tomto pripade by som tiez nic ine nevymyslela - aspon nie ohladne tej prepravy :S

@ mixka: zdravim mudru pani lekarku

trpezliva
8. okt 2009

baby, dostali ste niektora kiahne aj po ockovani proti kiahnam?? Nasa bola v juli ockovana a dnes to vyzera, ze sme tie kiahne dostali..zatial ma len na tvaricke dve bodky, ale na nohach aj zadocku plno...a je velmi mrzuta. nechapem...dik.

abetka
8. okt 2009

trpezliva- vraj mozu aj deti po ockovani dostat kiahne, ale vraj maju miernejsi priebeh 😖

zloprd
19. okt 2009

Ahojte, som tu nová a rada by som Vaše skúsenosti s kiahnami. Mám 5 ročného synčeka a doniesol zo školky kiahne a ešte mám 3.mesačného synčeka a bojim sa, že ich dostane. Ako to znášali Vaše maličke zlatíčka.

zuzu13
25. okt 2009

pridavam sa do klubu bodkovanych...mala vcera dostala kiahne...dnes sa mi vratil syn z Prahy a ma 39 teplotu...ja som rano vstala ako keby ma presiel parny valec...no a teraz mi poradte, ako mam ochranit malu pred moznymi infekciami... 😒
😀

junovka
25. okt 2009

zuzu, po kiahniach je imunitny system oslabeny este dobry mesiac....smola je to, ze teraz je najnevhodnejsie rocne obdobie -chripky, virozy... 😒 ....a tu asi tazko radit ako sa da ochranit 😒

zuzu13
26. okt 2009

junovka, veru...ved to, ze sa neda ochranit, ked zvysok rodiny je chory...no a ku kiahnam uz ma aj zapalene hrdlo a kasel...takze nic moc.... 😒

ajciatko
4. nov 2009

ahojte,
pokial matka alebo otec dietata uz kiahne mali a pridu s kymkolvek do kontaktu kto este nemal, nemozu nikoho nakazit, lebo clovek, ktory uz raz v zivote kiahne prekonal nie je prenasac. Prenasat moze vzdy len infokovany clovek 🙂
Ja som napriklad kiahne este tiez nemala a ked som mala 16 rokov spavala som v jednej izbe s bratom ktory ich prekonal a nechytila som to od neho. A teraz planujem ockovanie aj pre mojho synceka aj pre seba, ale moj obvodny lekar este nepocul o ockovani pre dospelych, tak hadam to nejako vyriesime, lebo nerada by som kiahne absolvovala v tomto veku..

kacena4193
4. nov 2009

Vraj aj po ockovani moze jedinec dostat kiahne, len maju slabsi priebeh...

petot
4. nov 2009

kacena4193: Toto mimochodom zacali tvrdit uz pred 150 rokmi, ked vysvitlo, ze na kiahne (vtedy prave) choreli ockovani ludia. Hovori sa tomu "damage management". 😉

lenkasar
4. nov 2009

Ja som kiahne dostala ako 15 ročná a poviem vám, bolo to strašné. 42 stupňové teploty, na odpadnutie, svrbenie, nemôžte sa umyť, to pamatám dodnes. Môj prvý syn dostal kiahne ako 4 ročný, druhý mal vtedy 1,5 a neobral sa, a to boli v kuse spolu. Nechápem to. Takže čakám, kedy to prinesie zo škôlky. 🙂 ☹ 🙂

bzucinka
11. nov 2009

Mozu sa prejavit ovcie kiahne aj v pocte 3kusov vyrazok? Ja som bola presvedcena, ze malu pokusal komar, lebo som ho pocula 2 dni do zadu v jej izbe a vcera som ho aj capla. Ale dnes ma tie vyrazticky akoby cervensie, väcsie a troska vodnate 😒 ale v lete tak nejako bola pokusana, ibaze vtedy sa mi zda, ze nemala tu vodicku...

helena001
11. nov 2009

Moj 13 mesacny syn mal velmi podobne tym pri kiahniach, ale boli to stipance od komara - potvrdila pediatricka

bzucinka
11. nov 2009

Ahojte. Prosim vas ak sa vase deticky vyhadzali kiahnami, bolo ich naraz viac,alebo jeden den napr. 2-3 a potom kazdy den postupne? Alebo ako to prebieha? Mala ma furt len tie 3 vyrazky...(Od vcera rana)

Helena dakujem za odpoved 😉

deborah1
11. nov 2009

Bzucinka,neviem,ale skús sa spýtať napr.a na stránke Mama a ja -je poradňa pediatra.Ja čo som prvé urobila,keď syn pred 2 rokmi sa vyhádzal,som zavolala do škôlky a spýtala som sa,či sú tam kiahne-učiteľka povedala,že áno,tak to bolo jasné.Skús sa aj ty informovať,či sú kiahne aj v dcérkinej triede,ak áno,je to asi pravdepodobné. 😉

bambusko
11. nov 2009

bzucinka, nasa mladsia mala tyzden asi 10 vyrazok dokopy, som sa tesila, ze nebude ako starsia komplet vyhadzana a po tyzdni dostala vysoke teploty a stovky vyrazok uplne vsade 😒 ono sa stale postupne robia nove a su na kozi v roznych stadiach, ked uz zacnu len schnut a su chrasty, vtedy infekcia konci a uz dieta nie je nakazlive

olivova
11. nov 2009

bzucinka - ide to potom asi postupne...Mne mala dcera len na chrbte asi 3-4 a co som si nevsimla, dostala ich velmi vela do hlavy...ale na to som prisla az o 2 dni a potom sa vysypala uplne vsade...
Ale, niekto mi hovoril, ze mal velmi malo bodiek....

helena001
11. nov 2009

Neviem aky je standradny priebeh pokial sa vsetky vyrazky vyhadzu, ale u mojej starsej dcere pomohol doporuceny recept, aby sa vsetky co najskor vyhadzali, a to 2 cajove lyzicky konaku. Som dala metaxu, mala uz 7 rokova naozaj to pomohlo, lebo sme onedlho mali ist na dovolenku...

bzucinka
12. nov 2009

Ahojte, dakujem Vam za reakcie a postrehy 🙂 Mala nechodi do skolky, ma 13 mesiacov. A tie vyrazticky su stale v tom istom pocte. Dufam, ze to bol ten komar-somar... 😎

lyongirl
1. dec 2009

ahojte, potrebovala by som poradiť, lebo malý má nejaké pupáčiky a neviem čo to je, jediné, čo ma napadlo, že či sú to neni kiahne, nakoľko synovec ich má, ale v kontakte s ním sme neboli, iba náš tata. Mám to odfotené v albume "všeličo", lepšie to odfotiť neišlo.
Budem vďačná za každú odpoveď 🙂

leva
1. dec 2009

ahoj lyonigirl,no na tej jednej fotke to vyzera ako kiahna,na tej nozicke.Ale s istotou ti povie az lekarka,my sme totiz v lete riesili podobny problem s pod. vyrazkami,tiez sme si mysleli ze kiahne,dokonca aj na pohot.nam to potvrdili,ale na druhy den nasa dr.nam povedala ze to niesu kiahne,pravdepodobne postipane,behal po zahrade den predtym u svagra a tazko povedat co ho stiplo,mal asi 10 stipancov.Inak inkubacna doba je vraj 3 tyzdne pred kiahnami,neboli ste so synovcom vtedy?

lyongirl
1. dec 2009

leva ďakujem za odpoveď 😉
ja som čítala, že inkubačná doba je 48 hod pred kiahňami, ale možno sa mýlim, rozmýšlam, ale so synovcom sme tuším neboli poriadne dlho. Poštípať ho myslím nemalo čo, ešte ma napadlo, či sú to neni osýpky, alebo niečo podobné, dr. som nešla preto, lebo mi nemá kto povarovať staršieho a nechcem ho ťahať na polikliniku, má oslabenú imunitu a nalepí sa naňho všetko, tak to skúšam riešiť takto. Pupáčiky som objavila včera večer, nejak sa nezmenili, možno zvačšili, ďalšie som nenašla a nič iné mu nie je, pri kiahňach sa píše aj o horúčke, malátnosti...

leva
1. dec 2009

no veru,teraz je to u lekarov hrozne.Akurat som citala teraz ja zasa ze inkub. doba pred je 14 dni,no vsade pisu inak.Ale ak vravis ze uz sa mu nove nevyhodili,tak mozno len natriet tekut.pudrom,alebo niecim podob.A proti osypkam sa neockuje,jeee,teraz ani ja neviem,mozno sa aj ja mylim.Tak vela stastia,nech je maly cim skor fit.

lyongirl
1. dec 2009

mne sa zdá, že proti osýpkam sa očkuje, ale tiež som si neni 100% istá a tiež neviem, či sa dajú "nedostať" ak je dieťa zaočkované... 😅

titkovamiriam
1. dec 2009

osypky su ockovane a mozu to byt kiahne uvidis ci sa viac vyhadze,preventivne taj fenistil gel aby to nesvrbelo

katulka2709
1. dec 2009

lyongirl na tej jednej foto to vyzera na kiahne, my sme ich mali take iste. My sme mali par pupacikov, ziadna malatnost ani teploty, za dva dni sa naliali takou tekutiou niektore a potom to vyschlo a zmizlo, mala sa vobec neskriabala ani nic ine, dva tyzdne sme doma vydrzali a bolo to ok 😉

My sme to nepotierali nicim, len fenistil kvapky som dala a nekupali sme pokial boli napucane, az ked vyschli 😉

lyongirl
1. dec 2009

ďakujem vám, zajtra je MM doma, tak vybehneme k dr., lebo sa objavujú nové pupáčiky, sú zatiaľ malinké a zdá sa mi, že sa objavujú aj pomaly, ale ak by som to zrátala, tak ich je aj cez 20, len vyzerajú zatiaľ len ako malé červené bodky, ale od rána sa niektoré pomaly nalievajú.

titkovamiriam
1. dec 2009

hlavne nech je v teple kiahne nesmu ,,vychladnut,,

lyongirl
1. dec 2009

to znamená, že nesmie byť vonku v zime?