Ovčie kiahne u 4,5 mesačného bábätka. Nie je to skoro?

eva4444
22. okt 2007

ahoj.
v sobotu mame ist kus svokrovcom na dlhsie. mame male 4,5 mesacne babetko. v rodine sa vyskytli ovcie kniahne (nie priamo svokrovci), moja neter a synovec ich pred par dnami dostali. kedze sa casto navstevuju (teraz asi nie ked su deti chore) ale svagrina beha kazdy den 3x ku nim a naspat, sa bojim aby maly sa nenakazil. ja viem ze je lepsie ked to ma dieta ako dospely, ale 4,5 mesiaca mi pride este skoro 😒 neviete ake je riziko?

daducha
12. feb 2010

tak ak mam spravne info od doktorky, kiahne su infekcne do tej doby, kym nezaschne posledna vyrazka.Je velmi nebezpecne zachladit dieta s kiahnami.Tie vyrazky sa musia dostat von na kozu, v opacnom pripade môzu postihnut vnutorne organy.My sme kiahne mali koncom juna a dva tyzdne sme boli iba doma - nieco sialene a potom, ked uz ziadne nove vyrazky nevznikli a prakticky vsetky uz boli zasusene, odvazila som sa ist von, aj ked iba na zahradu, vôbec nie medzi deti.
Potierat sa maju ak, tak iba liehom,ziadne tekute pudre,predlzuje to hojenie.My sme k tomu uzivali kombinaciu homeopatik a maleho to vôbec nesvrbelo, nic nemame zoskrabane.

daducha
12. feb 2010

este som zabudla,

nam kiahne velmi vyrazne rozhadzali celu imunitu.Kym prvy rok v skôlke maly nebol chory ani raz, teda az na tie kiahne v juni, tento rok je to katastrofa a mame jedny ATB za druhymi a to ja som ich velky odporca, no momentalne nemame inu sancu - virusy sa nam vyhybaju, zato bakterie nas miluju 😀 .Doktorka hovori, ze telu trva aj rok kym sa z kiahni spamäta.To samozrejme neznamena , ze to tak je u kazdeho,my sme mali dost tazky priebeh.
Takze ja by som sa do skôlky neponahlala.No a nechcela by som viediet tvare rodicov 😀 ak by zbadali v skôlke dieta s chrastickami.Nie kazdemu vysvetlis, je dieta uz nie je infekcne.

petot
13. feb 2010

daducha: U nas na vacsinu bacilov zaberu vyssie davky vitC, a preventivne dlhodobo vitC, vitD, B-komplex a selen. Bacily v nose sa daju celkom dobre zvladnut koloidnym striebrom.

Aj u nas sa po kiahnach dost zvacsila nachylnost na choroby, vdaka Bohu vacsinu potlacime uz v zarodku vyssieuvedenymi metodami.

zuzka1.
13. feb 2010

ahojte,
pisala som davnejsie. Maly mal kiahne, po 6 dnoch, vsetky zahojene, z clekoveho poctu cca 100 ich mal do piatku 10. Skarede vodnate bolo z celkoveho poctu cca 5. ostatne len cervene fliacky bez tekutiny.
Dr nam povolil na 6.den vychadzky normlane, ale v kociku dalsie 2 dni, naobliekany. Dnes su to 2 tyzdne, bodky ziadne.

Len osm tym chcela povedat, ze nam povolili ist von, pokial boli uschnute, bez tepltou, okolie vyrazky bez zacervenania.
Maly sa neskriabal ani nic podobne, antistaminika sme nedavali ziadne, len pikovit plus este cecko, nech ma vyssiu davku. diky petot, ono to zabralo uzasne.

daducha
13. feb 2010

petot,

ja uz cecko praktizujem, len vtedy v juni som o nom este netusila.Maly momentalne berie 3xd 500 mg C, vit.D vo forme vytazku zo zral.chrupavky,Pangamin 3xd.Znama ma velmi dobru skusenost s Cordicepsom, tak to musim nastudovat.Odkedy to jej deti na zaciatku choroby vezmu, nepoznaju co su ATB . A to ich brali kazdy mesiac.

idusiq29
30. mar 2010

čaute ..už vás tu veľa nechodí..ale ja mam14 rokov a mam teraz kiahne mam ich uz tyzden od kedy som spozorovala prwu kiahnu na krku...po tomto tyzdni sa mi uz nevytvaraju nove kiahne ale mam len chrasty, kedy mi zmiznu?..bude to tak do 2 tyzdnov?
existuje nieco cim to urychlim?..moje kiahne boli trosku horsie mala som kazdy den teploty 38,5 a nesli nijak zbit dole..nespala som v noci viac ako hodinu ☹ kaihne mam všade! aj tam dole , a neviem kedy mi zmiznu ale su mokvave a ja som sa zvykla sprchovat kazdy den a umyvat sa z dola originalnym zenskym mydlom..a teraz nemozem lebo by to stipalo..docitala som sa ze sa nemozem sprchovat s mydlom pocas kiahni..tak neviem :/...kiahne mam aj vo vlasoch a mam ich dlhe a huste :D..ani si tam nevidim :D..a najhorsie ez sa mi kiahna urobila v OKU! :( POraDTE!

petot
30. mar 2010

(Nie som lekár)
Ak nemáš poruchy obličiek, metabolizmu železa/medi alebo deficienciu G6PD, tak jednou z možností je vitamín C v tolerančných dávkach. Aj keď najúčinnejší je na začiatku ochorenia, vtedy dokáže zabrániť tvorbe nových kiahní a nové miznú rýchlejšie než stihnú chrastavieť a menej svrbia. V tomto poslednom štádiu už asi nebude taký účinný.
Ak to chceš skúsiť, dobrá je prášková kyselina askorbová z DM drogérie, rozriedi sa v nejakom nápoji (napríklad čaji) a pije po celý deň, najlepšie však s jedlom. Viac info: Kapitoly Rýchlokurz tolerančnej liečby, Osýpky, Vedľajšie účinky: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

Liečba sa dá vylepšiť B-komplexom, zinkom 20mg denne a selénom 400ug denne.

petot
30. mar 2010

Ešte dodávam, že pri tejto liečbe treba celkovo po celý deň veľa piť. Kľudne aj viac než 2l denne.

adulik144
22. apr 2010

Ahojte poprosím vás o radu, ake máte skúsenosti s kiahnami a hypermangánom? Mladšia dcéra ich má hrozne vela a už neviem ako by som jej to ulahcila, tak chcem vyskúšať aj túto variantu.Len som z toho zmätená,aby som niečo nepokazila, lebo jední hovoria, že im to pomohlo a nemali žiadne jazvy a druhí vravia, že to nepoznajú a nezdá sa im to, lebo kiahne sa majú sušiť a dieťa sa nemá kúpať. Tak teraz čo? Nechcem malej ublížiť, ale po dnešnej preplakanej noci, lebo sa jej vyhodili aj na pukanke,by som to najradšej aj riskla.

maca793
22. apr 2010

adulik
našťastie my sme týmto prešli minul rok mali to všetky 3 naraz. liečila som to tekutým púdrom klasickým aj s mentolom, ten mal chladiť ale deti štípal. kiahne mali všade aj tam, kde by som to nepovedala. dávala som im aj fenistil. počula som že je najlepšie ich liečiť na sucho, nenatierať a kúpať sa môže, len nie veľmi súchať pokožku len prehodiť župan a voľne usušiť.
neviem či je to tak, ale počula som to v televízií. ja ti len držím palce a chce to len trpezlivosť a čas. je veľmi pravdepodobném, že ti ich dostane aj staršia dcéra.

my sme ich dostali takto: štvrtok jedna, v sobotu druhá a o 2 týždne tretia. našťastie ich mali na vianoce cez prázdiny. 😀

adulik144
22. apr 2010

Maca dik za podporu. Staršia ich mala na velku noc a kedže ich mala asi len 20,tak som to riešila tak ako si pisala-natierala som ich liehom a proti svrbeniu som davala fenistil a po 2 týždňoch sme boli na kontrole a teraz už pobehuje medzi skolkarmi. Mladšia ich ma ovela viacej (ona celkovo zvlada choroby horšie ako staršia) a ked som jej ich potrela liehom, tak si ich v momente začala skrabat,teraz už len za mnou chodi, že ju to boli-asi svrbí,tak jej to jemne hladkam len celou dlaňou alebo bruškami prstov. Fenistil jej asi moc nezabera, ale citala som tu o nejakých homeopatikách,tak by som poprosila o názov,aby som vyskúšala aj to. A samozrejme stale by som chcela poznat váš názor na hypermanganovú liečbu.

junovka
22. apr 2010

adulik, ja som obe moje baby nenatieral vobec nicim, nakolko sa lepsie susia na vzduchu ako ked su zakryte kremom, to mi potvrdili aj viaceri lekari.Jedine do pusy som im striekala Tamtum verde.My sme to mali v lete, taze som ich sprchovala kazdy den, hlavne ked mali uz chrasty, aby im odpadli cim skor...aj to na odporucanie lekarov bolo.Podla mojho nazoru a nazoru co som pocula, vraj nie je dobre ked dieta sedi vo vani vo vode, ked ma kiahne.Zvazit musis uz sama co je najlepsie pre tvoje deticky.Na svrbenie sme uzivali homeopatika. 😉

adulik144
22. apr 2010

Dakujem Junovka, tak to skusime este vydržať a budem sa držať overenej liečby.

junovka
22. apr 2010

homeopatiká mezereum aj rhus toxicodendron

halit13
27. apr 2010

Ahojte, my konečne končíme, staršia ich dostala presne na veľkú noc horúčky a veľmi sa vysypala- ttie v rozkroku bolo nutné potierať mastičkou na znecitlivenie + hypermangánový kúpeľ + fenistil + tantum verde, menšia to chytila 16.4. , ale tak podľa doktora nezvyklo - prvá vyrážka v zadočku - horúčka, potom päť dní nič a opäť sme sa začali vyhadzovať, ale oveľa menej ako staršia- ale zas v pupku, medzi prštekmi, zadok, a najhoršie v očku. Ešte asi týždeň má byť doma, už sa začali sušiť a nové nepribúdajú - konečne. A máme to konečne za sebou!

jonatanka
6. máj 2010

ahojte chcem sa sytat ako poznam kiahne, neviem ako vyzeraju ale maly sa mi cely vysypal, ma take male drobne cervene vyrazky po celom tele a na stehne taky zhluk vyrazok, alergiu potravinovu by som vylucila lebo ma uz 2.5 roka nemal ziadne nove jedlo ☹

marianka79
9. máj 2010

jonatanka je to taký pluzgierik a ak chceš aby to vyhrklo naraz a nie ako halitinej malej po troške dat trošinku rumu ja viem davat decku alkohol 😕 je nemožné ale ver mi pomože to vysype sa ti naraz a nie po troške 😉 ja som dala malému za malú lyžičku a do pár minút bolo všetko vonku poradila mi to patkova učitelka a aj vychovávatelka 😉

jonatanka
10. máj 2010

marianka naoniec to nie su kiahne ale maly sa z niecoho vyhadzal, len mi je zahada z coho 😕

ten rum no uvidim ked ich dostane naozaj, len nech je aspon o tri roky starši, teraz ma len dva a pol roka 😉

misaela
18. máj 2010

Caute baby, co by ste robili na mojom mieste? v sobotu bol moj maly (2 roky) v kontakte s dievcatkom, ktoremu sa den predtym spravili pupence. no a na druhy den nam volali, ze su to kiahne. maly mal vcera (pondelok) teplotu 39, bol malatny a spavy. dnes uz je ok. ale - buduci stvrtok mame ist na dovolenku. a da sa nejak zistit ci sa nakazil alebo nie? krvnym testom napriklad? lebo zrusit dovcu a potom zistit, ze mu nic nie je...asi ma by ma porazilo, kedze som tehu a dalsie dva roky, minimalne, sa na ziadnu nedostanem :(

atuin
18. máj 2010

misaela - Inkubacna doba pri kiahnach je 2-3 tyzdne, takze ak s nou bol v kontakte tuto sobotu, tak este kiahne nemoze mat (od toho dievcatka). Na druhu stranu, kiahe su vysoko infekcne -vyse 90% pravdepodobnost, ze sa pri kontakte s chorou osobou nakazi, hlavne ak boli v jednej miestonosti. Krvne testy by teraz nic neukazali. Kedze mate ist na dovolenku, tu je kazda rada draha, bolo by najlepsie sa poradit s lekarom, idealne na infekcnom. Najprvavdepodobne tie kiahne maly mat bude.

anesim
18. máj 2010

Misaela, moja malá dostala kiahne presne na 21 deň, inkubačná doba je 2-3 týždne, tak som sa tešila, že ich nedostala, no po tých troch týždňoch ich chytila a som rada, máme to za sebou. A muž bol s ňou celý čas doma v kontakte a nedostal ich - ešte ich nemal, tak myslím, že je tam šanca 50:50 🙂

atuin
18. máj 2010

anesim- skor si myslim, ze tvoj manzel ich mal, ale nevie o tom. Niektore deti maju taky priebeh, ze neskuseni, alebo menej vsimavi rodicia ani nezistia, ze maju kiahne. Mozu mat napriklad dohromady 10 malych pupacikov (dokonca aj menej), bez nejakych vedlajsich sprievodnych priznakov a vtedy to lahko ujde pozornosti. Niektorym detom to staci, aby si vytvorili imunitu a uz kiahne nedostanu, niektore deti s takymto priebehom dostanu kiahne znovu.
Na to, aby sa niekto nakazil kiahnami staci dokonca, aby isiel vo vytahu (bol v miestnosti), v ktorom sa predtym viezol infekcny clovek.

misaela
18. máj 2010

anesim - mne by nevadilo ak by ich mal, ide mi len o tu dovolenku. neviem ci ju zrusit alebo nie.co ked sa mu to prejavi az po troch tyzdnoch? to uz by sme boli pomaly z dovolenky aj doma. tak som sa na nu tesila. ale teraz neviem co robit, zas nechcem riskovat ze budem so sebou vlacit infekcne dietatko a nakazim polku dovolekarov. preto ma zaujima ci sa da nejak zistit ci to maly chytil alebo nie. nieco mu je to je iste. ale neviem ci ide len o virozu alebo zaciatok kiahni. mal teplotu v noci, teraz kycha a je unavenejsi ako normalne. ale jest mu chuti, naladu ma dobru a vyrazky zatial ziadne.

petot
18. máj 2010

misaela: Ak je teraz chorý, treba ho čím skôr doliečiť, lebo by nebolo dobré aby do toho dostal ešte kiahne keď uplynie inkubačná doba. Skús zvážiť aj vyššie dávky vitamínu C. Či pôjdeš na dovolenku, to je na zváženie. Infekčný začne byť deň-dva pred vypuknutím ochorenia, čiže typicky 2-3 týždne po nakazení.

misaela
18. máj 2010

petot - jasne liecime sa, teplotu mal len v noci, cez den uz nie, takze len to kychanie. ja sa len snazim dopatrat k tomu, ci sa da nejakym sposobom zistit ci je nakazeny alebo nie. tym myslim, zistit to hned a nie cakat 2-3 tyzdne ci sa objavia vyrazky. preto ma zaujimalo ci sa to neda zistit napriklad krvnym testom

atuin
18. máj 2010

misaela - myslim, ze takto skoro sa to zistit neda. Totiz, ked boli kiahne u nas doma, dcerka sa asi 2 tyzdne po tom, co ochorel syn vyhadzala, ale vyrazky nemali typicky kiahnovy priebeh, preto jej robili testy, ci su to kiahne a testy boli negativne. Kym ale boli vysledky testov, prve vyrazky zmizli a prepukli normalne kiahne. Takze par dni pred vypuknutim kiahni mala negativne testy.

misaela
18. máj 2010

atuin - dik, hoci prave to som pocut nechcela 😉
pre istotu brnkem zajtra znovu detskej. ak potvrdi co vravis ty, tak budem asi velmi smutna sediet buduci vikend doma a nie na pieskovej plazi v djerbe. a ako to uz byva, ked uz bude neskoro, zistime ze ziadne kiahne sa nekonaju a bola to len hlupa viroza 😝

kornelia
21. máj 2010

Ahoj, tak som netusila ze sa pridam akurat do tejto temy ale musim, na dnes rano sa vyhadzala jedna spoluziacka mojich deti v skolke - ich najlepsia kamratka a my ideme 1. juna na dovolenku. Dozvedela som sa to rano od ucitelky, ze ich ma, tak som tam deti nechala no manzel povedal nech ich na obed zoberiem a nech nechodia do tej dovolenky, obavam sa vsak strasne ze to dostanu tam, co potom, ako to tam riesit???
Misaela uplne ta chapem a sme na tom asi rovnako, bezim hned aj do lekarne kupit ten vitamic C. A ten zinok my berieme s manzelom, ale mozu aj deti??6 a 3 rocne? Ako to je? A vitamin B - je dobry RIBOFLAVIN?? ten berie manzel, hlavne ked sa mu objavi opar na ustach.
Som bezradna, tak sme sa na dovolenku tesili,ideme do Grecka autom, vidim ze ked som dnes volala manzelovi zostal z toho nervozni, proste vidim ze si to zasa odnesiem ja, manzel bude nervozni z toho,ze nebude vediet co a ako sa rozhodnut, ja z toho ze ci to dostanu, proste, som nahnevana, ze tie kiahne nemohli pockat do zimy..... ☹ ☹ ☹

molnarovak
21. máj 2010

kornelia, neboj sa. Ja som osobne zazila ovcie kiahne mojej vtedy 4-rocnej dcerky na dovolenke v Tunisku a doteraz tvrdim, ze to bolo to najlepsie, co sa nam mohlo prihodit. 🙂
Bolo to asi pred 5 rokmi, vtedy sa u nas na ovcie kiahne pouzival vylucne tekuty puder a zakazovalo sa chodit do vody.
Ale v Tunise nam lekarka dala nejake ich pripravky (boli vsetky z francuzska, takze som netusila, co to vlastne je) a vyslovene nam dovolila pobyt v mori. Ja si myslim, ze prave ta slana morska voda pomohla k tomu, ze cele obcie kiahne trvalo 5 dni. Prvy den sa vyhadzala, dostala horucku, aj vracala, ale akonahle sme je zacali davat tie ich pripravky, uz na druhy den sa citila ovela lepsie. Teplota okamzite zmizla, dcerka okrem pupacikov nemala vobec ziadne problemy. Ked sme sa vratili domov, bola uplne vyliecena. Tak neviem, ale ja si myslim, ze morska voda je na ovcie kiahne vynikajuci liek.

erikasadek
21. máj 2010

molnovarok ja ti poviem presne co jej dala...
T nam davqju lieky ine ako na slovensku... Ani nevies ze maju kiahne az na to znetvorenie hihi..