Percepčná porucha sluchu. Čo to znamená?

bobulka34
14. júl 2009

Co to znamena, ked u dietata boli zavedene ventilacne trubicky a zaver diagnozy je percepcna porucha sluchu?

simona55
15. júl 2009

ahoj. preco a naco vam zavadzali tu trubicku?na tvoju otazku neviem odpoved ale som zvedava.a este ako vam to robily.moja dcera ma 12rokov a narodila sa bez ucha ma len 1usko a druhe uplne zrastene bez dierky, a ma tam len usnicu vlastne sa jej chrupavkova cas nevyvinula. a ja tiez rozmyslam na plastike.len sa neviem rozhodnut ci mam alebo nemam dat urobit.

zrzulka
15. júl 2009

Percepčné poruchy sluchu

Pri vnútroušných percepčných poruchách sluchu býva poškodený zmyslový sluchový orgán – neuroepitel vnútorného ucha – vláskové bunky Cortiho orgánu. Takéto poškodenie môže mať rozličnú príčinu. Medzi najčastejšie patrí toxické poškodenie vnútorného ucha, poškodenie vnútorného ucha z predčasného starnutia sluchového orgánu (presbyakúzia), poškodenie z nadmerného hluku a poškodenie z poruchy krvného prietoku vnútroušnými cievami.

Na vnútorné ucho môžu nepriaznivo pôsobiť rôzne škodliviny. Najčastejšie sú to toxíny pri vírusových a bakteriálnych zápaloch.

Obyčajná chrípka môže tiež spôsobiť poruchu sluchu až hluchotu. Aj iné vírusové infekcie môžu mať za následok poruchu sluchu. Patria k nim osýpky, rubeola, herpes, mumps a podobne. Z bakteriálnych infekcií sú to najmä šarlach, záškrt a brušný týfus. Porucha sluchu býva rôzneho stupňa, často ju sprevádza hučanie v ušiach. Ak je postihnutý aj blanitý labyrint orgánu rovnováhy, pridružia sa závraty.

Inou príčinou poškodenia sluchu môže byť vystavenie sluchového orgánu nadmernému hluku. Výstrel v blízkosti ucha, výbuch, únik plynov, ale aj pobyt na hlučnej diskotéke môže dočasne, ale aj trvalo oslabiť sluch.

Mnoho starších ľudí sa sťažuje na zníženie sluchovej ostrosti a hučanie v ušiach. Takýto stav sa označuje ako presbyakúzia a je charakteristický pre všetky zmyslové orgány. Starnutie sluchového orgánu určite súvisí so životným prostredím a mierou hluku, v ktorom sa pohybujeme.

Percepčná porucha sluchu môže vzniknúť aj pri cievnom poškodení v oblasti vnútorného ucha. Artérie vnútorného ucha sú koncové artérie (podobne ako na srdci) a ich uzáver alebo zúženie má za následok trvalé poškodenie zmyslových buniek.

Pri percepčnej poruche sluchu býva ušný nález negatívny a iba anamnéza a vyšetrenie sluchu upozorní na poruchu sluchu. Liečba percepčnej poruchy sluchu nezávisí od príčiny, ktorá poruchu vyvolala. Pri náhlej poruche sluchu sa podávajú látky, ktoré rozširujú cievy a zlepšujú prietok krvi úzkymi periférnymi cievami, aké sú aj vo vnútornom uchu. Podávajú sa aj kortikoidy, hormóny, ktoré majú nešpecifický protizápalový a protiedémový účinok. Takáto liečba s podáva v úsilí optimalizovať prostredie, v ktorom vnútorné ucho pracuje. Veľmi dôležité je uvedomiť si, že náhla porucha sluchu má tým lepšie vyhliadky na úspešnú liečbu, čím skôr sa s liečbou začne. Náhla porucha sluchu sa v otolaryngológii považuje za urgentný stav. Pri chronickej percepčnej poruche sluchu (ako je napr. predčasné starnutie sluchového orgánu – presbyakúzia) takáto liečba nemá nádej na úspech. Pri takýchto poruchách sluchu je jedinou pomôckou načúvací prístroj.

maca02
2. mar 2010

Nášmu 11-mesačnému synovi stanovili diagnózu percepčná porucha sluchu so stratou 40-60 dcb /stredná porucha/.Dali mu načúvacie aparáty,ktoré zatiaľ vytrvalo odmieta nosiť a stále si ich sťahuje- má ich len týždeň.Začala som sa o tejto poruche viac zaujímať, ale neviem kam sa mám obrátiť. Sme z Topoľčian a tu žiadna poradňa pre takéto deti nie je. Neviem ako ho mám učiť rozprávať, ako s ním pracovať. Chcela by som vedieť či sa pri tomto stupni poruchy naučí zrozumiteľne rozprávať a všetko okolo toho. Poradí mi niekto?

alushik
25. jan 2011

No, ako pozerám, už to bolo dávnejšie, ale ak stále hľadáte odpoveď na túto otázku, určite by ste mali ísť k logopédovi. Ak vôbec neviete, čo so synom robiť, v prvom rade sa poraďte u toho lekára, ktorý mu dal načúvacie aparáty. On Vás odporučí. Ak Vám ich dávali v Bratislave na Antolskej, tak tam sú aj logopédi, ktorí Vás usmernia.
Najvhodnejšie je aparáty dávať skúšať nejakej obľúbenej bábike/mackovi/hračke. Skúste si ich aj Vy alebo sa podeľte - jeden Tebe, jeden mne, hrajte sa na robotov ako z rozprávky. Nejako ho musíte navnadiť,aby si na ne aspoň zvykol. Dieťa sa naučí nosiť aparáty, ak bude mať nejakú dobrú sluchovú skúsenosť. Ak napríklad bude počuť príjemný zvuk a bude ho chcieť opakovane počuť. Ak sa s ním budete viac hrať a budete mať zábavu z toho, že počúvate zvuky. Takže najlepšie, čo môžete urobiť aj pre jeho reč je najprv ho motivovať, aby aparáty nosil. Deti s poruchou sluchu majú typické následky na reči, väčšinou sa týkajú zvuku sykaviek (CSZ, ČŠŽ), ale všetko sa dá riešiť, len musíte chcieť a musíte pre Vaše dieťa veľa urobiť a pýtať sa.

mataaa30
1. feb 2012

@zrzulka Dobry den a vedely by ste mi poradit ake lieky sa podavaju pre deti pri percepcnej poruche sluchu,,nasa mala je predcasne narodena v 28tt,v 3 rokoch jej robili adenotomiu nosnych mandli a prestala rozpravat no a v 5 r.nam diagnostikovali tazku percepcnu poruchu sluchu obojstrannu strata 80-90dcb momentalne rozmyslame o liecbe v hyperbarickej komore..dakujem za info a odpoved

mataaa30
23. mar 2012

@zrzulka ahoj prosim o ake lieky sa podavaju na tazku percepcnu poruchu u dietata...prosim ozvite sa...

annickka
27. mar 2012

ahojte pysem az teraz lebo vcera sme boli na vysetreniach a od narodenia nam nejdu zmerat uska maly mal aj zapal v uskach ktory sa uz viliecil a nejde to ja tak...lekar nam napisal ap ovedal ze sluchovod volny stredne ucho v poriadku a zaver percepcna porucha sluchu....co je ot presne a o co ide ako sa stym zije a tak mate niektora skusenost???

nikak23
27. mar 2012

Dobry den, aj nasemu malemu diagnostikovali percepsnu poruchu sluchu. Po narodeni po resuscitovany a nemal kyslik 31 minut a az potom zacal lapavo dychat, sluchove emisie boli nevybavne tak sme boli na BERE a tam nam 2 x urcili percepcnu poruchu sluchu. Mame nacuvacie apartiky, ktore vsak odmieta/odmietal nosit. Teraz ma maly 2, 5 roka a uplne vsetko pekne rozprava, krasne vyslovuje R, Š, Ť a vobec nie je badat, ze by slabsie pocul. Akurat dnes som so specialnou pedagogickou konzultovala jeho vyvin reci a povedala, ze absolutne nie je badat nejaka porucha sluchu, dokonca ma sirsiu slovnu zasobu ako by mal mat. Sme samozrejme radi a nerozumiem tomu, ze ako je to mozne. Samozrejme, ze nechcem nic zakriknut, alebo spochybnit, ale bolo nam povedane, ze percepcna porucha je trvala a hlasny muzsky hlas pocuje ako tichy sepot, ale to urcite nie je pravda, pocuje zvuky, ktore su velmi slabe. Takze neviem. 🙂

wladka
5. apr 2012

Ahojte, ja mam percepcnu stratu sluchu.. To znamena, ze doslo naruseniu v mozgovej casti - v centre sluchu, ktory riadi sluch a rec.. Liecba liekmi je mozna, ale mna za tych 30 rokov nevyliecili, tak aby som pocula.. Nie je to mozne.. Nosim nasluchaci aparat, vase deti si na to musia zvyknut, viem, ze to bude tazke, ale treba si za tym stat, a cim skor nech si zvykaju.. a nezabudat navstevy k logopedicke.. Mne zistili poruchu sluchu az v 3rokoch, co je relativne nerskoro na vyvoj reci, cim skor, tym lepsie.. Nezabudat, aj doma rozpravat stale, a pouzivajte gesta.. (my nepocujuci milujeme pohyby- akekolvek).. tak hlasno hovorit, a popritom pouzivajte gesta..aby ste ich uputali, a zarovan vas budu pocuvat... napriklad: Chces babiku?? Poviete nahlas - a popri tom ukazete babiku- tak ako pestujete babatko.. vypestujte si u neho navyk, aby sa na vas pozeralo, ked rozpravate.. hovorte nahlas, zretelne, bez prekazok v ustach... Link na posunky: http://infosluch.sk/signs/?cat=hracky&name=babi...

Nechcem vam vziat nadeje ☹, verim, ze to tazko beriete, aj moja mami si tym presla.. Ale zvladnut sa to da.. Ja mam doteraz problemy so sykavkami š, č, ž.. smeju sa mi, ale prezila som 😀.. hlavna vec, ze mi rozumeju, a ze vedia, co chcem povedat.. tie sykavky su slabe po zvukovej stranke, preto nad nimi nemam kontrolu.. lepsie vsak pocujem nizko polozene hlasy, hrube, atd.. ako pisk.. Moja strata je 89-94 dB.. obojstranna porucha sluchu

Vcasna starostlivost, a dlhodoba je predpokladom uspesnosti zaradenia dietata do spolocnosti.. pracujte s nim, a nie je to na urcite obdobie, ale na veky a veky.. cize minimalne 15rokov s nim pracuvat kazdy den..

Vdaka mame som uspesna, robim si doktorat, pracujem na vysokej skole.. Vsetko sa da zvladnut.. ale sluch to nevrati.. 😉.. popri tom robim na ZS v Nitre, ako pedagogicky asistent, mame tamintegrovane deti so sluchovym postihnutim.. su zaradene medzi normalnych, zvladaju to..aj ked s tazkostami, ale spolupraca s rodinami musi byt, a je prefektnaa..

Ak mate nejake konkretne otazky, piste mi IP..

31evka
9. apr 2012

ahojte,moj 9mesacny syn je tiez nedoslychavy,od7mesiacov nosi svoje sluchadielka na obe uska ,zistili mu to hned v pri odchode z porodnice pri vysetreni sluchu u novorodencov,presla som dalsim vysetrenim,lebo vravia,ze deticky zvyknu mat plodovu vodu,alebo vax v uskach,druhym testom nepresiel tiez ,tak ho museli uspavat a tam mu zistili 2stupen nedoslychavosti,zijem v zahranici a od 7mesiacov sa mu venuje raz tyzdenne ucitelka pre hluche deticky,uci ho rozoznavat zvuky a v buducnosti sa bude zaoberat vyvojom reci 🙂 malicky si zvykol celkom rychlo na aparatiky ,ak je unaveny a nervozny tak si ich snazi davat dole,vraj bez vsetkych emocii a napominani,,to nesmies,,im ich mame davat naspat..je to smutne,ale velkou snahou a hlavne neustalym venovanim sa moze vyrovnat zdravym detom..tak s velkou laskou sa im venovat 🙂 lubim ta Jonathan 🙂

lilke
12. apr 2012

@annickka uz si dostala odpoved, ze percepcna porucha je poskodenie vnutornej casti ucha. moze byt rozneho stupna, od lahkej nedoslychavosti po hluchotu. pravdepodobne malemu zatial merali iba OAE. presnejsie by mali urcit stratu sluchu pomocou BERA alebo ASSR. na tieto vysetrenia vas uz objednali?
treba sa k nemu spravat uplne normalne. len si vsimaj, ci drobca, ked bude spokojne, napapane, vyspinkane, reaguje na zvuky, na ktore ano, na ktore nie. viackrat si zopakujte rovnake zvuky v roznych dnoch, nie kratko za sebou. radsej si to zapisuj. mas uz starsieho, budes si to vediet porovnat. napr. strhne sa na stekot psa? na bubnovanie? ked buchnu dvere? zareaguje na tvoj hlas, ked ta nevidi? na hrkalku? toto ti moze byt odrazovym mostikom, kolko drobca vnima, pocuje.
ale ak naozaj ma poruchu sluchu, taketo dietatko je ochudobnene o obrovsku cast podnetov. preto je vhodne ho viac nosit, odporucam nosice, aby si mu mohla viac komentovat, aby mal zrakovy kontakt.

annickka
13. apr 2012

@lilke ahoj ano merali nam len OAE...a ked to enslo meat tak nam do paoierou napisali ze ma percepcnu PS.a kazali nam prist na to iste este o mesiac cize teraz 25 ☹ no mam strach lebo niekto mi ja povedal ze ked neomerali percentualne uska ako ot mohli napisan niekto povie ze mohli no...neviem teraz na com sme a mam velky strach a co sa tyka tych podnetou on ma dva mesiace no a ked na neho pozeraam a skerim sa smeje sa mi a vravim mu take tie jeho reci ze auum a podobne a on odpoveda to iste...a mam teda uz aj starsieho syna ano a ten ked roby randal a buchne alebo ako mne sa podarilo v kuchyni buchnut dverami od kuchynskej linky tak sa mykol maly ....no inokedy sme vonku prejde aj kamoin napr a haja bez miknutia....ozaj so ms toho zufala...

lilke
13. apr 2012

mas svoje babatko, a mas ho rada. 🙂 hlavne si ho mojkaj. zatial sa vyvija uplne rovnako ako ostatne.
niekolko mesiacov vsetky deticky dzavocu rovnako, bez ohladu na sluchove postihnutie. to este nejaky cas nezistis podla zvukov... a ked spinka: starsi syn pocuje aj spoza troch stien, ale ma velmi tvrdy spanok, nic nim nepohne. takze tvrdy spanok tiez nemusi nic napovedat, navyse u takeho miminka... pomoct ti mozu prave tie cielene zvuky, na ktore uz male deticky sa strhnu, ale nesmu vidiet zdroj zvuku. ale musi byt ozaj v pohode, a potvrdene to musis mat aj 100x, ale nie za sebou. 🙂 OAE nie je 100%, aj pri nom mozu byt chyby.
cez OAE by mali prejst deticky, ktore maju nanajvys stratu 30dB. to je mala strata, na ktoru nepotrebuje clovek ani nacuvacie aparaty.
netrap sa, co mas v papieroch, hlavne si zistuj, ci reaguje. ak by ozaj bola nejaka porucha, moze to byt iba nedoslychavost, a to este stale prevodova i percepcna, to sa zisti az dalsimi vysetreniami. prevodova byva zriedkavo, preto asi lekar hned napisal percepcna.

kwetinka77
24. máj 2012

Ahojte,
dievcata hlavne neklesajte na duchu. Moja dcerka ma perc. poruchu sluchu. Lave usko hluchota prave 55 decibelov. Od 2,5 roka ma nacuvacie aparaty. Vlastne teraz uz len na jednom usku. Do troch rokov nerozpravala vobec. Hned ako nam povedali diagnizu zacala som sa zaujimat o zariadenia pre sl. postihnute deti. V BA su 2 skolky na Hrdlickovej ulici kde chodi aj Kristinka a na Drotarskej ulici. Ako som spominala do troch rokov nerozpravala skoro nic. Behom roka v skolke sa naucila rozpravat (sice nie 100% ne,vie posunkovat, pouziva pomocne artikulacne znaky. Vsetko vdaka logopedii a skolke. A teda samozrejme sa treba dietatu aj doma vela venovat, vela rozpravat, hlavne pomaly a artikulovat. A nestracat nadej a trpezlivost. A cim skor dat dietatku nacuvacie aparaty. Vsetkym drzim palce 🙂

zuzulienocka75
4. okt 2013

Moja 11-ročná dcéra po prekonaní horúčkovitého ochorenia náhle prestala počuť, a tak sme navštívili ORL ambulanciu. Robili jej aj AUDIO vyšetrenie a záverom bol nehnisavý zápal stredného ucha a popritom AUDIO zmiešaná porucha sluchu s K-V disatázou 30-50 dB obojstranne. Skutočne vôbec nepočula. Po preliečení sme absolvovali opäť audio vyšetrenie, s tým že zápal odoznel, no napriek tomu nález nebol dobrý - záverom bola obojstranná percepčná strata sluchu. Dcéra ale tvrdí, že počuje normálne (teda zrejme pre ňu normálne). Musím podotknúť, že sa mi narodila 39. týždni tehotenstva (tzn. že v termíne), ale bola veľmi maličká (1 510 g), takže od malička je sledovaná u neurológa, v rizikovej ambulancii, ortopedickej ambulancii, chodíme na očné, navštevujeme logopédku a keď mala 4 roky, tak sme boli aj na ušnom vyšetrení v Banskej Bystrici (boli sme tam odoslaní neurológom z dôvodu, že mala zlý vývin reči - v 4 rokoch vedela povedať asi len 10 slov, väčšinou sa vyjadrovala napodobňovaním rôznych zvukov - bolo nám povedané, že sa tam špecializujú na vyšetrenia detí) - avšak nič nám nezistili, ani nám nerobili žiadne vyšetrenia žiadnymi prístrojmi (tak možno aj preto - z čoho som bola vtedy dosť sklamaná). Dnes ešte absolvovala OAE, ASSR aj BERA vyšetrenie so záverom Konduktívna a senzorineurálna strata sluchu (nedočujnosť) - Obojstranná percepčná strata sluchu s odporúčaním na binaurálnu korekciu naslúchacími aparátmi (obojstranne). Výsledok ASSR: rýchle odpovede bilat. pri 70 dB. Som z toho značne zúfalá a neviem, akú prognózu mám od toho očakávať. Dcéra pravdepodobne nepočula dobre aj pred tým zápalom. Ja som si všimla, že niekedy akoby nepočuje šepkaný hlas, ale má divokú povahu a niekedy (to mám odskúšané) sa vyslovene tvári, že nepočuje (ale pritom počuje - tým som si vyslovene istá), tak neviem. Skúšam ju stále a vyslovene počuje slabé hovorenie aj ked stojím za ňou. Sestrička mi povedala, že to môže byť aj tým, že je na frekvenciu môjho hlasu zvyknutá. V škole máme dosť značné problémy - navštevujeme špeciálnu pedagogičku, logopedičku a s diagnózou hyperaktivita s poruchami sústredenia a učenia je začlenená ako integrovaná žiačka medzi ostatné deti (učivo zvládnuť musí, len má trošku menšie nároky pri písomkách - napr. menej príkladov z rovnakého typu). Nakoniec sa týmto prichádza na to, že chyba je aj v sluchu (zlá výslovnosť sykaviek). Čo ma najviac trápi je prognóza do budúcna (vraj sa to môže zhoršovať). A hlavne by som sa chcela poradiť a spýtať, čo vlastne pri takomto postihnutí môže počuť (krivka je tesne pod hranicou 70 dB). Nie som zrovna super optimista, potrebujem sa aj vyrevať, ale potom sa otrasiem a idem zasa ďalej, veď svojmu decku chcem pomôcť ako sa mi najviac dá.

kwetinka77
15. okt 2013

@zuzulienocka75 ahoj precitala som si len velmi zbezne tvoj prispevok lebo sa teraz ponahlam. Myslim ze do tejto debaty uz vela mamiciek nechodi skus to skopirovat do skupiny Mame dieta so sluchovym postihnutim poslem ti pozvnaku do skupiny. Prepac ze tak narychlo ale snad ti tam mamicky budu vediet poradit viac. Kristinka je tiez nedoslychava ma 5 a pol roka nosi aparaty od 2 a pol roka. Lave usko chluchota prave tazka porucha sluchu. Drzim silno palce zvladnete to neboj 🙂
Tak narychlo cosi o nas pripadne precitaj v mojom fotoblogu clanok.

saxana123
28. okt 2013

@mataaa30 ahoj Mata, aj ste boli v tej hyperbarickej komore-? pomohlo?

mataaa30
28. okt 2013

@saxana123 ahoj ano boli sme,,,a trocha sa jej polepsilo jej tie dcb stale skacu,,,

saxana123
28. okt 2013

@mataaa30 a kde ste boli v PN? neviem sa tam dovolať

mataaa30
28. okt 2013

@saxana123 my sme boli v NZ...

bianca11
21. nov 2013

Ahojte. Nam vcera doktor povedal ze maly ma 30 percentnu stratu sluchu. Mame ventilacne trubicky, no tekutina sa i nadalej tvori. Nema zapal, ale... nevieme z coho. O pol roka nas caka reimplantacia trubiciek. Velmi sa bojime. Mame totiz niekolko VVCH. Nic mi nepovedali o db. talze neviem na kolko decibelov maly pocuje...poradite?

kachita
8. jan 2014

Pre vsetkych rodicov, ktorych dieta je sluchovo postihnute alebo ma problemy so sluchom:
http://audiosvet.com/

stankafabio
28. nov 2016

@wladka môžete mi prosím poslať na Vás kontakt? Ďakujem

wladka
29. nov 2016

@stankafabio poslem email na IP ;)

stankafabio
29. nov 2016

@wladka ďakujem poslala som Vam email 😊

miskomaca
8. dec 2016

viete mi prosim vas niekto poradit ...pouziva niekto doplnkove zariadenie domino pro a introson 2,4...dakujem