Poraďte, čo na novorodenecké akné

tini
21. apr 2007

Mamicky, viete mi nieco poradit na 'novorodenecke akne'? Syn ma 6 tyz, je vysypany od 3.tyz, najprv hnisave vyrazky, na tie sme vybrali ATB, dalej sa mu tvoria cervene flaky po celej tvaricke, obcas zahnisaju, su suche, so supinkami... Dost ma to trapi.

kubaka
6. júl 2010

@adamala ze tvé stravy to nebude určitě - jíst musíš, abys měla mléko, nevylučuj nic. Já to testovala a nakonec bych mohla jíst jen suchou rýži a vodu a malý měl stejně prdíky. Je to v jejich tráveních - prostě jejich problém, ne tvůj a tvé stravy. Ony mají to trávení ještě v záběhu, nedozrálé, takže akorát kojit a kojit, oni z toho vyrostou - ve třech měsících už to bude mnohem lepší. Jestli je postříkaný mlíkem, tak bych ho taky raději utírala a očistila vodou, přeci jen v něm jsou i sliny... osobně bych zase význam MM nepřeceňovala - je to potravina, nenahraditelná, ale ne lék na všechno.
Pokud ti přijde později malý suchý, lehce ho namaž modrou indulonou. to doporučují i kožaři na exémy. Nic extra v ní není a o to jde. mě se taky osvědčila při druhém.

Je to fakt, když máme první mimino, člověk kouká jako blázen, zvlášť po vší té reklamní masáži, bez čeho všeho "vaše miminko nemůže existovat a po čem všem bude prospívat" - Ono opravdu čím méně všech padladel a mazadel ,tím líp. 😉 🙂

lenka1smejka
6. júl 2010

Menej je niekedy viac plati to aj na babatkach

janica81
9. okt 2010

Ahojte 🙂
rada by som oživila tuto temu... moja malicka ma od 2 tyzdnou hrozne vyhadzanú tvaricku... licka, brada, aj viecka...su to hnusné hnisave vyrazkr, ktore sa naviac este zapaluju a scervenaju....kozna nám nato dala hyperangan...vecer umyt a cakat... vraj to musi same prejst...je to Novorodenecke akne...vylucuju sa vraj este moje hormony... poradte co by mohlo nato zabrat? som z toho strasne nestastna....keby jej to aspon tak necervenalo... ☹

akdarka
9. okt 2010

@janica81 my sme umyvali tamponom namocenym v prevarenej lucke a natierala materskym mliekom 🙂 uz to je naozaj minimalne vidiet..do tych 2 mesiacov to vraj prejde...

kokakola
13. okt 2010

Nám pomohl salycilový líh (míchaná věcička na recept) - zabral rychle a spolehlivě!

macinaz
17. okt 2010

Ahojky,můj syn měl dětské bradavičky nevím kde knim přišel.Našla jsem bylinný gelík a po třech týdnech mazání měl po nich.Ten gelík je i na akné a různé ekzémi.Maže me tím i odřeniny,škrábanece,štípnutí od komára a takové věci,říkám tomu lékárnička v kabelce 🙂

halime
13. jún 2011

kocky vie mi niekto poradit nieco na novorodenecke akne co mozem kupit v anglicku????? mozem mu cistit tvar odvarom z harmanceka????? a mame doma j hypermangan zo slovenska mozeme mu aj tym umyvat tvaricku??? neuskodim mu, nie je to nejake silne pre 4 tyzdnove babatko? dakujem za rady

kvetinka211
13. jún 2011

@halime mne doktorka poradila uvarit kvalitny zeleny caj a tym mu to potierat. tiez som citala, ze sa moze dat materske mlieko na to. No neviem ci to pomahalo, proste treba to nechat na pokoji pockat 2-3 tyzdne kym sa telicko vycisti ... je totiz este plne hormonov od teba.

halime
13. jún 2011

@kvetinka211. Ale on ma aj cely chrbatik obsipany, trosku na nozickach a vo vlasoch a tusim aj na ramienkach. Vvyzera to ze je vysipany akurat tam kdee lezka. Doktorka mi dneska povedala zze to noormalne, pre mna je to straasne. Asi ho dneska okupeme v harmancekovom kupeli, nemozem sa na to divat :(

halime
13. jún 2011

@kvetinka211. A este jedna otzaka pomohol mu ten zeleny caj?

zuzana76
13. jún 2011

@halime my sme mali doma kupat uz len repiku, v tom hypermangane ho kupali v porodnici, ale doma som to uz nemala robit.

katuuska
13. jún 2011

@tini mali sme to aj my- potierali sme niekolkokrat denne 60% liehom a na to kalciova masticka ( ta co je dobra aj na bradavky ci zapareniny )- trochu pomohlo, no potom sme prisli na to, ze je to reakcia na Caro- tak som ho prestala pit...mozno je to aj reakcia na mlieko, vyzera to podobne ako akne- skus obmedzit- uvidis 🙂

halime
13. jún 2011

@katuuska myslis len tvaricku alebo aj cele telicko? Ja zatial par dni pouzivam oliatum, trosicku pomohlo a na tvar mu davam sudokrem, ale..... Az dneska som zbadala ze ma aj chrbatik a to celucky. Nevyzera zeby ho to svrbelo ale je to skarede..... Nekojim takze z mojeho mlieka to urcite nema. Dufam ze to nema nejaku alergiu

katuuska
13. jún 2011

@halime my sme mali len tvaricku a krk..kedze nekojis mliekom to ako vravis nebude...este ho skus umyvat prevarenou vodou- normalne tamponik a poutieraj ho, prip. velmi dobry je Holtov krem- trochu smradlavy ale zvykne pomoct...okolo 3 mesiaca by mu to ale malo pomaly miznut 🙂 daj vediet ci pomohlo 🙂

irriss
13. jún 2011

@katuuska
Moje dcerka (dnes osmileta) ma akne od narozeni na nosanku a nic nam nepomohlo....
V soucasne dobe "nicime" akne prostredky urcenymi pro dospivajici mladez... 😠
Do nedavna si to nepripoustela, ale ve tride (2.trida) se ji uz zacinaji posmivat ☹
"Jeden" znicime a do rana ma dalsich 5 😖

katuuska
13. jún 2011

@irriss fuha tak to ked uz je taka baba velika neviem...skusali ste zajst na kozne?? ci tam nepomohli ? mozno skus ten Holtov krem...inak neviem..na nete som nasla este toto:
Tvár je potrebne jemne umývať 2 x denne bezolejnatým mydlom, pokožku je potrebné udržiavať čistú. Priaznivé účinky má používanie mydla z mŕtveho mora (Kawar), alebo nechtíkového mydla. Častejšie umývanie však môže stav zhoršiť.
Neodporúča sa nadmerné slnenie, i keď skúsenosti nie sú jednoznačné a vplyv UV žiarenia môže byť individuálny, a často závislý od použitej kozmetiky alebo liečebného prípravku. Tabakový dym, uhlie, decht oleje, chloridy a niektoré kozmetické prípravky zhoršujú akné.
Neodborné vytláčanie prstami v domácich podmienkach sa neodporúča, poškodzuje kožu a podkožné tkanivá. Rana sa môže ľahko infikovať. Odporúča sa odborné ošetrenie u dermatológa alebo v špecializovanom kozmetickom ústave.
Používa sa predovšetkým benzoyl peroxid, prípravky so sírou a zinkom, kyselina acetylosalicylová, bentonitova maska a ďalšie prípravky. Kyselina salicylová pomáha pri hojení pokožky. Mali by sa používať hypoalergické, bezolejnaté prípravky vo vodnom roztoku. Je potrebné sa vyhnúť prípravkom s obsahom alkoholu. Prípravok Acne cream napríklad obsahuje kyselinu salicylovú, pantotenovú kyselinu, koloidnú síru, ktorá potláča rast baktérií a siliciumdioxid, ktorý odsáva prebytok kožného mazu.
Acnecolor obsahuje clotrimazol vo farebne tónovanej hydrofilnej paste. Neupcháva vývody žliaz a dá sa použiť i ako krycí krém. Má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Niektoré krycie prípravky sú vo forme tyčiniek podľa farebného odtieňa kože (Clear, Green Line).
Používajú sa krémy s obsahom napr. 2 % erytromycínu. Aj benzoyl peroxid ničí baktérie a preto je potrebné užívať prípravky s jeho obsahom aspoň 2 týždne.
Používa sa napríklad minocycline 200 mg denne, ktorý je účinnejší ako 1000 mg tetracyklínu. Antibiotiká sa používajú pri ťažších formách v trvaní niekoľko týždňov.
Ženské hormóny znižujú účinok androgénov na akné. Niektoré kombinácie hormónov sú v liečbe akné účinnejšie. Efekt užívania na akné sa prejaví o 3 - 4 mesiace. Napríklad prípravok Diane-35 je progestin s výrazným gestagénnym účinkom a antiandrogénnou aktivitou. Indikovaný je i v liečbe akné najmä pri zvýšenej mastnote pleti u žien, ktoré si súčasne prajú antikoncepciu.
Odporúča sa vyšší podiel bielkovín v potrave s obmedzením tukov a cukrov. Spotrebu mlieka je vhodné obmedziť. U citlivých jedincov zhoršuje akné kofeín a slané jedlá. Potrebné je vyhnúť sa mäsu zvierat, ktoré mohli dostávať hormóny. Aj potraviny obsahujúce jód je potrebné obmedziť. Dostatok vlákniny v potrave (otruby, klíčky, jablčná vláknina) a starostlivosť o pravidelné vylučovanie a detoxikáciu organizmu. Ak sa zistí, že niektorá potravina vyvoláva alebo zhoršuje akné, je potrebné ju vylúčiť. Na druhej strane je potrebné dbať o dostatočnú výživu, pretože nepravidelná a nedostačujúca strava, ako i črevné problémy zhoršujú priebeh akné. Odporúča sa jesť čo najviac ovocia a zeleniny.
Lokálne sa odporúčajú výťažky z rastliny Echinacea, Nechtíka, Tea tree (čajovníkový) olej a ďalšie byliny (napríklad naparovanie nad rumančekom). U niektorých sa akné zlepšilo po pití zeleného čaju. Echinacea sa používa i celkovo na zvýšenie imunity. Vhodné je nechtíkové mydlo v dennej starostlivosti o pleť.
Aeróbne cvičenia zlepšujú cirkuláciu a lepšie okysličujú orgány, a to aj pokožku. Vhodný je beh, futbal, bicyklovanie a iné športy. Dôležité je po športe dôkladne umyť pokožku od potu a mastnoty, ktoré by mohli podporovať udržiavanie a rozmnožovanie baktérií.
Pri stredne ťažkých a ťažkých formách akné, pri komplikáciach (vredy, jazvy) je potrebná liečba u skúseného dermatológa, alebo v špecializovaných pracoviskách (Ústav lekárskej kozmetiky). V nemocničných podmienkách je možné úspešne liečiť i abscesy a keloidné jazvy.
DRZIM PALCE

irriss
14. jún 2011

@katuuska
Jej..toje prekvapko 😉 Diky za moudre vety..urcite jeste neco z toho vyzkousim ...kdyz on radi kazdy neco jineho a leta plynou....Syn mel toto akne z dlouheho prenaseni, pry obtisk z briska...po porodu to mel na nose, pod nosem a na cele mapku v mensim vydani, ale jako mapka "Afriky" na cele Gorbacova.. 😉 To na nosanku a pod nosem jsem mu ihned po porodu seskrabla ja a NIC tam nezustalo..na tu "Afriku" jsem si netroufla a ma ji tam dodnes (21let)..lekari se toho boji, nevedi co se stane, kdyz ji "sejmou"...tak se mu tam dokonce tvori akne s chloupkama..jakoby tam mel kus kuze z jine casti tela.. 😉
Tenkrat u syna mi bylo 18, ...s dcerkou (jedno z dvojcat) jsem si na seskrabavani netroufla a zapasime s tim porad...
Kdyz jsem si precetla clanek od Tebe, je tam nekolik bodu, ktere zrejme akne neprispivaji, ale na druhou stranu: JAK vyloucit ze stravy tak maleho ditete mleko???
JAK se vyhnout JODU a SLUNICKU, kdyz bydlime u more?

Strasne moc dekuju, tady v Italii jsme vyzkouseli vse mimo odborneho vytlaceni v kosmetickem salonu 😉 ..pouzivame proti akne od Avonu(pomaha ale jen na par hodin)...mala si uz leta sama krouzi prstikem a kremy na nosanku jako profesionalka.. ☹ .je mi ji lito, protoze u toho vzdycky place, ze zitra se ji budou zase smat, protoze tam stejne do rana nejaky dalsi vyroste... 😒 😠 😖

katuuska
14. jún 2011

@irriss tak som rada ze som aspon takto pomohla 🙂 teda dufam 😉 co sa toho mlieka tyka ono sa mysli podla mna to normalne co pijeme, tak mozno skusit nahradit ho sojovym mliekom, prip. nejakou inou nahrazkou mlieka...s jodom a slnkom bude vacsi problem ale verim, ze na nieco prides 🙂 drzim palce aby ste to zvladli 🙂

halime
15. jún 2011

hej kocky tak po dvoch dnoch boja s ekzemikom mozem prihodit par rad : prvy den kupanie v hypermangane s pridavkom harmancekoveho odvaru, odstranili sme johnsona olejiky na chvilu a natieram mlieckom Oliatum - cele telo aj hlavicku je super, ... na tvaricku som kupila SOS Nutri Nivea Cream Baby a zabral hned po jednom dniku, myslim ze je moc podobny do indulony lebo je strasne mastny, odporucam na cele telo. Okrem toho prestala som ho tak strasne balit a prikryvat a vcera som ho prvykrat zobrala von bez ciapocky, prikriteho len plienkou a myslim ze to dost pomaha. Sedeli sme cely den v zahradke ... sice bolo dost teplo ale myslim ze aj sviezi vzduch a delikatne slniecko (sedenie v tieni 🙂 pomaha tiez. o a aby som nezabudla, dvakrat denne mu potieram odvarom z rumanceka, aj to myslim ponaha 🙂))

dana3262
15. jún 2011

Nas se narodil totalne opupinkovanej. Myslim, ze hermanek muze zpusobit alergii a hypermangan je dost agresivni. Ja davala cerny a repikovy caj. U kazdeho prebalovani namocila gazu do caje, potrela postizena mista a osusila. Vecer promazala olivovym olejem. Uplne se toho nezbavil. Uz je mu 16.m a to porad na pazich. Nikde jinde. Partner to ma uplne stejne (vzdycky mel-kdyz jsem to partnerovi vymackala, vydensifikovala a udelala treba slup.masku a takhle 1-2x tydne nekolikrat po sobe, tak to nekdy i zmizelo skoro uplne, ale on nechce.). Myslite, ze to u malyho muze souviset s tim, co ma partner?

dana3262
15. jún 2011

oprava: MA to porad na pazich a nikde jinde a partnerovi jsem to vydesinfikovala a ne vydensifikovala 😉

dana3262
15. jún 2011

proboha omluvte me..vydezinfikovala. To je strasny..jak clovek furt jenom specha a na nic se nesoustredi, tak je pak za negramota.. 🙄

sysysy
16. jún 2011

@dana3262 - je možné, že "pupínky" zdědil po tatínkovi, ale až čas ukáže, jestli to bude mít natrvalo...

Naší dcerce se "akné" vyrazilo hned druhý den po porodu. Začalo to pár červenými pupínkami, které postupně přibývali až měla krupičkou osypanou celou tvář. Vypadala fakt hrozně ☹ Zkoušeli jsme na to všechno možné a nic nepomáhalo. Od doktorky dětské i kožní jsme měli různé mastičky a výsledek nula nula nic, se závěrem, že to vypadá na atopický ekzém. To se mi teda nezdálo, protože jsem si o tom už dost nastudovala... A tak jsme se ve 3.měsících dostali k jednomu kožnímu primáři v důchodu, který když dcerku viděl, řekl, že to žádný atopický ekzém není, předepsal jí jakousi mastičku (zaboha si nemůžu vzpomenout na název) a malá měla za 3 dny pleť jak modelka 🙂 To jsem si pak nadávala, že jsem to neřešila dřív a malá mohla být už dávno v pořádku. A pak asi ve 4 letech se dcerce začalo dělat na nose a čele "akné", tak nevím, jestli je to "pubertální" nebo k tomu máme prostě sklon, má to dodnes 😠
Proto jsem i s hrůzou čekala, až se nám narodí druhé dítko, jestli tím budeme procházet znovu. Malý měl tvářičku bez pupínků až do 4.týdnů (tj. před 3 dny). A pak ze dne na den byl na tváři osypaný. Hned jsem vysadila olej po koupeli a začala mu vyrážky čistit lihem na pupík a zatírat sudocremem. Zatím to vypadá, že nad vyrážkama vítězíme, ale radši se dopředu neraduju, zítra to může být zas jiné😒

miriiama
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luca50
16. jún 2011

Holky syn to měl tak a velice mám pomohl Sudocrem. Nedám na něj dopustit. Koupila jsem ho v lékárně.

sysysy
19. jún 2011

Tak jen hlásím, že Sudocrem zabral na 100% a malý má už zase tvářičku jako andílek 😵

luca50
19. jún 2011

To su ráda. Taky jsme to měli moc. A teď stačí aby měl někde flíček a maže to s tím. 😉

evita28
23. jún 2011

@sysysy ahoj aj vy ste mali vyrážky? Ajk my máme, mám doma Sudocrem, tak skúsim... a natierala si len vyrážky? Po celej tvári? No tak môj bude celý biely ako snehuliak... 🙂

sysysy
24. jún 2011

@evita28 - pak písni, jestli sudocrem zabral. Natírám jen konkrétní vyrážky, nenatírám plošně, protože se mi zdá, že ten sudokrém vysušuje a je po tom hrubší kůže, takže pak používám na zvlhčení kůže emulzi excipial.
Teď už se malému dělají vyrážky jen sem tam - a možná to jsou už jen potničky, nevím, každopádně, hned jak se něco vyrazí, už to má zatřené na bílo 😀

diabliq6666
24. jún 2011

mne nasa lekarka dala na novorodenecke akne holtov krem a pekne pomohol...sice strasne smrdi,ale sa jej vycistila tvaricka za par dni a uz sa jej to nevratilo🙂