Praskanie, pukanie kostičiek u bábätka. Je to normálne?

ivankaalenka
22. jan 2007

Prosim Vas mamičky, nemate niektora skusenost s tym, ked babu pukaju klbiky, tak ako obcas to robi dospelym, aj s takym zvukom, len som si vsimla, ze jej to zacalo robit viac ako je zdrave /podla mna/ a neviem, ci to nie je zavazne. Pukaju klbiky aj vasim detom? Prosim napiste aj ked nie, aby som vedela ci to je alebo nie je normalne. Pukaju jej hlavne kolienka, paze, clenky...Malá má skoro 5 mesiacov. Za pomoc velmi dakujem.

macejka
22. jan 2007

ahojky

nevím zda je to ono o čem píšeš,několikrát se mi stalo,že jsem slyšela "křupání" při oblékání našeho malého,ale já doufám,že je to normální.Kůstky rostou a stejně tak se vyvíjejí i chrupavky a klouby.Říká se,že dětičky jsou jako gumový a mají kostičky dost odolné.Nechci to hlavně zakřiknout tak "ťukám" 🙂

mimi109
22. jan 2007

ahoj ja osobne s tym skusenost nemam, ale sestrinej dcerke to robi casto najcastejie v kolienkach tak jej lekar zvisil davku vigantolu

radsej o tom povec tvojmu detskemu lekarovi

anika
22. jan 2007

ahoj, aj nam pukali, ale preslo to, to su chrupavky, ale aj mna to najprv vylakalo, ked som ho doma druhykrat kupala, som sa zlakla, ze som mu zlomila kosticku ☹

bebek
22. jan 2007

aj ja som dnes pocula mojej pukat klbiky, tiez som sa nad tym pozastavila , pretoze som to dnes pocula prvy krat, no potom som na to aj zabudla, len teraz ked som si precitala tvoj prízpevok tak ma to napadlo, no dufam ze je vse ok

ivankaalenka1
22. jan 2007

no, teda, tak nie sme jedine, komu pukaju klbiky, ale pre istotu to teda poviem doktorke, teraz ma napadol aj detsky ortoped, nechcem byt prehnane starostliva, opytam sa za ten Vigantol.

lucisa
22. jan 2007

Mé mladší dcery taky křupkali kostičky, dokonce i teď občas slyším, jak to v ní zakřupe, jak ve "starém" dospělákovi (a to má 2 roky). Kosti se asi chtějí protáhnout v každém věku 😉
Ale pediatrovi o tom pro jistotu řekni, znáš to - raději se 3x zeptat zbytečně, než jednou pozdě!!

ramzesa
22. jan 2007

Aj mojej Babulke pukaju kosticky. Ja ju radsej chytam tak, aby nepukali, lebo niekedy mam strach, ze ked ju chytim za rucicku, tak ze jej ju odtrhnem 😕 , taka je krehka. Ale nikdy som sa nad tym nejako zvlast nepozastavila, snad je to OK. 😕 😅 😒

ivankaalenka
autor
23. jan 2007

Dakujem, som ooovela kludnejsia, myslim, ze aj tatko sa potesi 🙂

jlucia
4. feb 2007

Ahojte baby, tiež by som sa chcela opýtať na jedno. Popisujete tu pukanie
kostičiek u narodených bábetiek, ale nemáte niektorá skúsenosť s pukaním
bábätka ešte v brušku? Začala som registrovať tento zvuk cca v 28tt a odvtedy
skoro každý deň, ale nie úplne vždy, keď sa malá hýbe. Dosť ma to
znepokojuje. Spomenula som to v poradni mojej lekárke, ale tá mi povedala, že
sa s tým stretla len u jednej mamičky a porodila zdravé bábo. Ale čo s ním
bolo neskôr, to mi povedať nevedela. Teda, či bolo OK aj naďalej.
Ukľudňujem sa, že to nie je nič vážne. Ani žiadna čakajúca mamička, ktorej som
sa na toto pýtala sa s tým nestretla a ani doktorka tommu nevenovala zvláštnu
pozornosť. No neviem, aj lekári sú len ľudia a môžu čosi zanedbať.
Máte s týmto skúsenosť niektorá? Dík za každú odpoveď

ikke
16. mar 2009

vocko3 • 1d • 14. feb 2008 o 11:21
Ahojte, máte niekto skúsenosti s tým, že bábatku pukajú kĺby? Moja dcérka má 8 mesiacov a keď sa hojdá na štyroch strašne jej pukajú kĺby. Neviem či je to v poriadku.

junovka • 2d • 14. feb 2008 o 11:23
ja by som to nenechala tak.Svokra mojmu muzovi to zanedbala a teraz ked je ticho a on chodi, tak stale pocut pukanie-proste ako 70-rocny dedo Mala sa mi dakedy na to zobudi.

vocko3 • 1d • 14. feb 2008 o 11:37
myslis ze to je nieco vazne? ved sme aj nedavno boli na neurologii a tam ju kadejo prehmatavali aj klby jej skusala tak by asi daco zistili nie?

junovka • 2d • 14. feb 2008 o 11:41
ja nehovorim, ze je to vazne, ale pre istotu by som sla.Moja svokra sa tvari, ze je najmudrejsia osoba na svete a najlepsia matka na svete...a takto zanedbat svojho syna, koli svojej pohodlnosti...a on podla mna teraz trpi komplexmi.

laculik • 2d • 14. feb 2008 o 11:44
aj mojej malej pukali a nebolo to nic. A znamej dcerke dali nejake vitaminy. Ak jej skusali klby nedavno, tak by urcite nieco zitili.

nika_ke • 1d • 14. feb 2008 o 11:44
junovka, co sa s tym da robit? Nasej malej obcas praskne v ramienku alebo v rucke.

vocko3 • 1d • 14. feb 2008 o 11:46
skusim zavolat nasej doktorke co na to povie, ale nechcem sa plasit.

junovka • 2d • 14. feb 2008 o 11:48
nika, ked len obcas, tak to je dobre, horsie by bolo, keby stale.Radsej to sleduj.A vocko3, ty si s malou bola na neurologii, radsej by som sla na ortopediu Ja nechcem tu vyvolavat paniku, len je to moj nazor,Vidm priklad mojho manzela..neverim, ze v detstve s tymto sa nedalo daco robit.Inak, je to hruza to pukanie...a neviem si predtavit, co bude dalej, ked bude starnut

vocko3 • 1d • 14. feb 2008 o 11:49
prave som volala doktorke, povedala ze je to normalne ze sa teraz viac hybe, lebo ona sa uz hojda na styroch a ze to moze obcas tak puknut, horsie by naozaj bolo keby to pukalo stale.

zuzik • 1d • 14. feb 2008 o 11:49
Vocko aj nasej pukaju, niekedy sa az zlaknem ci sa jej daco nestalo.
Pytala som sa neurologicky a vravela, ze je to normalne.
Este sa smiala lebo som jej povedala, ze jej pukaju kosti. A ona , ze klbiky nie?
Inak som zvedava co ti povie tvoja lekarka. Potom mi napi do IP.
dik

vocko3 • 1d • 14. feb 2008 o 11:50
a my sme boli na neurologii kvoli niecomu inemu a tam jej krutili aj nozkami a tak, skusali klby, oni vraveli ze ma take volnejsie tie klbiky, ze mame s nou potom cvicit aby spevnela, lebo aj svalstvo ma take jemnucke (ona je cela taka jemnucka ako princeznicka) no tak mozno aj preto to puka.

vocko3 • 1d • 14. feb 2008 o 11:51
ako sa pise do IP? ja tu moc nepisem tak sa este nevyznam

junovka • 2d • 14. feb 2008 o 11:54
www.babetko.sk/user/view_page.php?page_id=65356
Vocko , vedla fotaku, kam vchadzas do albumikov je SIPKa, tak to je IP

vocko3 • 1d • 14. feb 2008 o 12:10
doktorka vravela ze to je tym ze sa teraz viac hybe (teda viac sa mrvi a lozi) tak ja jej verim

lusil2005 • 1d • 14. feb 2008 o 13:24
aj mojej malej pukaju klbiky... uz som z toho na nervy. ked ju dvihnem na ruky, ked ju prebalujem a drzim nozicky a ona ich potiahne... no proste jak stara baba. o tyzden idem do poradne tak sa postazujem a uvidime co povie dokina

elinka27 • 1d • 14. feb 2008 o 15:29
aj nasmu pukaju klbiky a vraj je to normalne lebo sa este vyvijaju, ale niekedy sa zlaknem lebo je to dost nahlas,tak sa vzdy pozeram,ze ci este drzi pokope

mata79 • 1d • 14. feb 2008 o 17:32
Aj my sa hlasime. Aj nasmu malemu pukaju kosticky - klbyky. Chcela som sa na to spytat na poradni, ale ideme az buduci tyzdnen. Som rada, ze nie sme sami a dufam, ze je to fakt normalne.
Bala som sa, ci som nieco nezanedbala, lebo nas maly je na nohach od 7. mesiaca.

sibuska • 1d • 14. feb 2008 o 22:46
aj my pukame, vsetko, ramienko, kolienko, laktik... nam pediatricka povedala, ze je to normalne, ze babatka to mavaju, suvisi to s meniskom ci s cim...neda sa s tym vraj nic robit...
ale volala som ortopedovi a ten povedal, ze sa mame radsej ukazat, tak buduci tyzden tam pojdeme...
inak je to des, niekedy sa bojim, ci ju to aj nezaboli, ale neplace, tak asi nie...

denik • 1d • 15. feb 2008 o 22:03
ste ma teraz naplasili, aj mojej dcerke pukaju klbiky, hlavne zapastie, ked sa dviha hopi.. hm.. budeme informovat pani doktorku.. stretneme sa tu o tyzden, ked sa vratime z poradni, ze kto nam ako poradil

lucilka • 1d • 16. feb 2008 o 11:41
Ahojte, mojej dcérke, teraz má 11 mesiacov, pukali kĺbiky už v brušku. V druhej polovici tehotenstva to začalo. A pukajú jej stále. Pri prvom sonografickom vyšetrení bedrových kĺbov si to ortopedička všimla, aj nás poslala na RTG,
a všetko bolo v poriadku. Chodila som k nej každé dva mesiace na kontrolu. Dr. usúdila, že je to v poriadku. Akurát kým malá nezačala sama sa stavať, zakázala nám stavať ju na nožičky. Ale to by tak malo byť vždy. Švagriná má hypermobilitu kĺbov a aj ja, takže malá to zdedila a pukanie je z toho. Takže to vyzerá byť OK. Ale aj tak pôjdeme k ortopedičke na kontrolu o pól roka, či je všetko OK. Určite by som na vašom mieste tiež išla k ortopédovi, keby náhodou niečo nebolo v poriadku.

lubii • 2d • 16. feb 2008 o 15:31
Keď bola moja dcéra malá, pukalo jej v krku keď otáčala hlavu. Tiež nám bolo povedané, že je to v poriadku a dr. nám povedala, že jej máme dať občas papať gumené medvedíky Ale to už bola trošku väčšia, keď už trochu sladkostí "mohla". Maličkému teraz občas puká v ramienkach.

kika25 • 1d • 16. feb 2008 o 16:35
Ahojte, nasa Lenka ma len 2 mesiace a pri prebalovani jej pukaju kolienka...ked sme boli na sone klbikov povedala som to doktorke a ona ze to je uplne v poriadku, ze to je v poriadku aj ked to bude az do puberty... skusim sa na to opytat v poradni

mimakro • 2d • 20. feb 2008 o 19:00
Kamoška bola kvôli tomu so svojou dcérou u ortopéda. Nič jej nezistili, iba hypermobilitu kĺbov(vraj to má veľa detí). Inak má všetko v norme, ale neodporučil jej dlhé prechádzky pešo, má ju radšej voziť.

ikke
16. mar 2009

janzi • 1d • Dnes o 21:02
Uz asi 4 dni pozorujeme, ze malej zacali lupat klbiky. Najcastejsie ked ju chytim za nohu - v kolienkach a clenkoch. Uz ked bola mala v brusku, obcas som pocula lupnutie ked ma kopla, ale moj manzel to nikdy nepocul, tak som to s dr. neriesila, lebo som si myslela, ze sa my to iba zda a teraz sa jej to vratilo. Co to moze byt? Moze ist o nedostatok nejakeho vitaminu alebo vapnika alebo nieco podobne?? Mam ist koli tomu k dr. lebo na poradnu ideme az o 3 tyzdne.

shaula
16. mar 2009

Ahoj, našim klukům taky lupou klouby, nejčastěji ramínko a kolínko. Zpočátku mě to dost děsilo, tak jsem se na to ptala dětské doktorky, říkala, že to je normální, že mají volné klouby. V poslední době se mi ale zdá, že je to ještě častější, možná se na to znovu přeptám.
Ikke, myslím že za 3 týdny v poradně to bude stačit🙂

lelask
25. feb 2010

najde sa tu niekto s cerstvymi spravami ohladom pukania v klboch? 🙂 Neviem ci mam kvoli tomu ist k dr. Nepuka to stale ale ked cvicime nozkami tak to obcas pukne ☹

petka035
25. feb 2010

lelask aj nám občas pukajú klby,a presne nožičky pri cvičení,ale ja to neriešim 😅 Ja ked cvičím tak mne tiež pukajú a myslím,že to je normálne

susisus
25. feb 2010

Ja som sa na to pýtala ortopédky a povedala mi, že pukajú preto, že sú ešte slabé a keď klbiky a svaly zosilnejú, tak to praskanie prestane. A že ak neprestane a praskalo by veľa klbikov, tak treba ísť na kontrolu na orto.
Ja sa snažím nerobiť cvik, pri ktorom jej zapraská a hrať sa inak 🙂

ava
25. feb 2010

po poradě s rehabkou : je třeba se vyhýbat cvikům, které to způsobují...viz,susisus. Ale myslím, že to na to stačí i selský rozum 😉

danu
7. mar 2010

nufina1 • Dnes o 21:06
Ahojte. Chcela by som sa opýtať, či nemá niekto náhodou podobný problém. Dcérka má 6 mesiacov. Asi pred tromi týždňami sme pri hre spozorovali pukanie, čo sme si nevedeli vysvetliť.. Nakoniec sme prišli na to, že to jej pukajú kĺby. Časom sme spozorovali, že jej úplne skáče kolienko a niekedy je z toho nekľudná a mrnčí. Boli sme na viacerých vyšetreniach. Samozrejme, keď ju vyšetrovali lekári, nebolo to vidieť, ale doma to pozorujeme častejšie. Je to dosť nepríjemné počúvať a dosť nás to znepokojuje. Na pukanie lekári povedia, že je to normálne - voľnejšie kĺby, ale s tým kolienkom sa ešte nestretli. Videli ju traja lekári, ale ani jeden sa nevyjadril, že by o niečom podobnom počul, a preto prosím, ak máte niekto podobnú skúsenosť, napíšte. Ďakujem.

sasanka03
8. mar 2010

Mám stejně starou dceru a v koleni ji taky tak občas rupne. Zatím jsem to nijak neřešila, nepřikládám tomu zvlášť nějaký význam, myslím si, že je to opravdu vývinem a že se to upraví. Má to jen teda v jednom koleni. Snad mě teda nepřesvědčíte o opaku 😉 .

halime
12. aug 2011

mojmu malinkemu - ma 3 mesiace, puka v ramienkach, ked ho beriem na ruky a chytam ho pod pazuchami tak mam pocit ze mu dost praska az v lopatkach, je to normalne????

bibap
12. aug 2011

@halime no my sme boli u dojcenskeho ortopeda a tiez sme sa pytali to iste. S usmevom povedal, ze to robia vsetky babatka. Ale aby si mala istotu, porad sa s pediatrom.

gabika152
19. nov 2013

@jlucia ahoj jak citam ty si pocula v tehotenstve u babätka to iste co ja som v 37tt a ja to pocujem uz viac nez 1 mesiac ale som sa nepytala nikoho ci to je okey...ste zdravy??? alebo mate nejake problemy s kostickami???

jlucia
22. nov 2013

@gabika152 ahoj,mala ma hypermobilitu (zamiena sa to s hyperaktivitou,tak sa nezlakni,je to zvysena ohybnost klbov).
Musela som ju pre istotu balit nasiroko o nieco dlhsie, ale klbiky mala v poriadku 🙂 Teraz chodime cvicit na rehabilitacie, kedze je dolezite,aby mala pevne svaly,aby lepsie drzali volnejsie klby a nekrivil sa jej chrbatik,ale nie je to nic vazne.
Znamena to iba to, ze najlepsie bude,ak bude zlahka sportovat cely zivot, aby spevnovala svaly. Drzim palce 🙂

gabika152
22. nov 2013

@jlucia Tak dufam ze to bude aj u nas vsetko okey a nebude nic zle testy mame vsetky okey. lenze bielkoviny mam nizsie tak berem nato tabletky som rozmyslala ci to nemoze byt aj od toho ze bielkoviny mam ja menej. tak uz len cakat nech pride na svet.

kissiska
9. aug 2014

@jlucia
@gabika152 chcem sa opýtať na to praskanie..ja to počujem už od 30 tt a teraz sa mi zda, že je to častejšie...ako sa majú vaše detičky? Mám sa niečoho obávať? Dakujem

matkovazuzka
17. dec 2014

Ahojte, nasmu 3,5 mesacnemu syncekovi tiez nieco sem tam puka akoby v krku a chrbatiku neviem to identifikivat kde presne, nie casto ale je to neprijemne potom mam strach ho vziat aj na ruky. Pytala som sa nasho lekara zatvaril sa akoby sme spadli z marsu, ze co mu hovorim ale vraj pokial babo pri tom nijako nereaguje akoze mu to nevadi, neregistruje to alebo neplace tak je to vraj ok, tak dufam ako pisete ze je to ok.

zora256
26. jan 2015

@danu Ahoj!Ako sa máte?Kedy to prešlo dcérku to pukanie?Môjmu normálne cítiť nevidieť že sa trasie v nožničke môjmu to robí vlýtku a priehlaví nožičky a detská len zakázala do chodúľky dávať a stáť a za ruky vodiť,proste vraj sa má naučiť loziť a štvornožkovať a to sa mu už zapáčilo chodiť po nožičkách :-/.
@mimi109
@ivankaalenka A nakoľko ten Vigantol vám zvýšili ak si pamätáte ešte porposím vás aby ste dali vedieť.Díky moc.

ivankaalenka
autor
27. jan 2015

Nuz tak, my stale musime davt Vigantol, dve kvapky denne a aj tak ma malo vit D. Sme ho dlhsie nebrali, no pukanie a uz aj bolest klbikov sa vratili, teraz ma 8 a klby ju bolievaju, na reumatologii, ortopedii sme boli a chodime, ale stale nic nevidia a neriesia. Akurat ten Vigantol. A masirujeme rucicky, nozicky. My sme v choditku neboli / ja to neschvalujem/ a naucila sa sama sediet aj chodit, nevodili sme za ruky /ani to neschvalujem, lebo ked na to dozreje, tak to spravi samo. Ani klobasu jej nedam, len preto, ze jej chuti 🙂 /
Neviem, je to aj tym, ze je hyperohybna a tie klby viac trpia, normalne sa vie zaseknut v predklone a nemoze sa zdvihnut, alebo ked lezi a bedrovy klb sa jej dostane do neprirodzenej polohy, potom pomaly uvolnujeme a napravame. Treba cvicit a dufat, ze sa to zlepsi. Ale pukanie u babatok je ok, aspon tak nam doteraz tvrdi ortoped.

jjanulkaa3
28. jan 2015

Ahojte, my mame taky podobny problem v nozicke ale nam sa akoby od kolena smerom dole kosticka vyhne a zase nabehne naspat aj so zvukom takym neprijemnym kostovim, nemali ste niektora nieco podobne?? nasa mala ma 9 mesiacov a uz neviem co si o tom mysliet velmi ma to znepokojuje, ju to zrejme neboli, ortoped mi povedal telefonicky ze deti do dvoch rokov to mavaju ale neviem ci je toto ok ak jej ta kosticka ako keby vybehne na bok a potom sa vrati spat je to aj citit ked jej drzim nozicku aj na pohlad vydiet ako sa vyhyha to kost. Prosim o radu. Dakujem

samotz
9. feb 2016

Aj nasemu praska ako staremu chlapovi :D