Prekonali ste mumps, osýpky, rubeolu? Mali ste komplikácie?

kvojtanikova
25. nov 2011

Rozmyslam ci dat dieta zaockovat, taka tema o ockovani tu uz je, ale nepise sa v nej skusenosti s tymito chorobami - ich priebeh ci nakaza bez ockovania. Existuju este v dnesnej dobe tieto choroby? Mali ste ich - ako Vam ich diagnostikovali - nemylil si to lekar s niecim mysliac si ze to nemoze byt ono, kedze mate byt zaockovani? Mali ste nejake komplikacie pocas choroby alebo po nej? Prosim iba osobne skusenosti, nechcem v tejto teme riesit rizika ockovania, skor sa zamerat na tieto choroby a ich preibeh (za predpokladu, ze teda nedam dieta zaockovat, co mam cakat, ake su prejavy tychto chorob ...atd.) Dakujem.

alla24
9. júl 2012

@sisiska https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/nesuhlas-s-povinnym-ockovanim/
nie je to o MMR ockovani ale ja zas verim ze ani take osypky nie su med lizat... Rozhodnutie je na tebe aj ked si ho uz urobila 😎

eaka
9. júl 2012

@alla24 Fúha, takže ja nie som normálna, hlavne že Ty sa tu ideš chváliť tým, že si prachatá a máš cecky, no závidím nenormálne a idem domov plakať do vankúša!! Inak predpokladám, že Ťa pekne pás omína aj okolo Tvojho obdareného drieku, ale chcela som debatovať na úrovni..
Že sloboda v určitom meradle.. no to je mi ale hlod! Ak nevidíš rozdiel medzi bezpečnostným pásom a očkovaním, tak buď rada, že si obdarená na hrudníku, lebo v hlave asi nie.. Nuž, nemôžme mať každý všetko, že? 😉
Aby Ti ten jazyk neodpadol, keď ho toľko vyplazuješ..

hajanka
9. júl 2012

@alla24 vies co, keby si si aspon zistila o tom nieco prv ako vypustis taketo zavadzajuce informacie, prave to o niecom hovori
napisat taky blud ze "Ockovanie vo vela statoch nie je povinne ale ani nasledne choroby nie su preplacanie" ked prave v zahranicii je to nepovinne a poskodeni ockovanim su odskodneni 😉 (nie ako u nas)
a ze "nech u neockovaneho dietata znasa nasledky rodic" 🙂 ved takto to je a kto znasa nasledky sposobene ockovanim? 😀 tiez rodic 😉
vies, staci zapojit trosku logiky alebo si o tom najskor nieco nastudovat 😉 a potom sa mozes zapojit do slusnej diskusie

ps: neviem o tom, aby som niekomu niekedy nadavala do debilov 😲 kvoli neockovaniu, ak ty ano, prosim ukaz kde a komu 😲

cora73
9. júl 2012

@koralinka Je o tom aj kniha Arthur Hailey "Liek"..Boli to tzv "thalidomidové deti"...

http://www.martinus.sk/?uItem=47889

luciferkax
9. júl 2012

Ja nie, ale môj manžel mal mumps, máme dve deti, bez problémov :D :D :D

monky978
9. júl 2012

ja som prekonala rubeolu a ani mama o tom nevedela.. zistili mi to keď som bola tehotná, že rubeola bola prekonaná... a mumps som tiež prekonala a to si dobre pamätám. Bolo leto, teplo a ja som musela mať na hlave plienku. Mi to vadilo a nemohla som ísť von. Iba na balkón a to až vtedy keď tam bol už tieň. Tak som skúšala na mamu fintičky a vyhadzovala som hračky z balkóna, že si pre ne pôjdem. No nemohla som a tatko sa nabehal 😝
to si ako jediné zlé z celého mumpsu pamätám 😅
osýpky a ovčie kiahne ma obišli.. na moju škodu 😖

rencia
7. feb 2013

@hajanka chcela by som sa spytat, vidim ze pises velmi odborne akoto ze tolko o tom ockovani vies? vaham teraz tiez ci zaockovat dcerku vakcinou MMR?

hajanka
7. feb 2013

@rencia ahoj, napis mi co presne by si chcela vediet, coho sa obavas alebo preco vahas.
Mozes sem, do IP, do verejnej skupiny nesuhlasu s ockovanim (na lavej strane vo fotoblogoch) alebo napis na nick prevenar IP a zaradi ta do sukromnej skupiny kde je okolo 600 neockujucich rodicov, odpovieme na vsetky otazky a nejasnosti.

xlucia
7. feb 2013

@rencia MMR sa ti ockovat neoplati. dodrbka to kompletne imunitu a ked sa realne zamyslis na ake choroby je to ockovanie, potom negativa vyrazne prevysuju pozitiva. je to mumps, osypky a ruzienka

lujgi
22. máj 2013

AHOJTE,vie mi niekdo poradit kolko trva ten mums??

petah82
22. máj 2013

@lujgi max tyzden.

kiki68
10. jún 2013

ja ako decko som dostala rubeolu, aj ked som bola proti nej zaockovana,ako 8 rocna decko, viem,ze som stravila 3 tyzdne na infekcnom bez rodicov. takze si myslim,ze ockovanie bolo uplne zbytocne. Netusim,kde som to v case,ked neboli ziadne exoticke dovolenky a taketo veci k dispozicii mohla na dedine chytit. Nasledky nemam ziadne, akurat psychicku ujmu,lebo byt 3 tyzdne s cudzimi detmi bolo peklo. Pamatam si ale,ze to islo velmi rychlo ten nastup choroby,myslim ze behom dna...rano mi nic nebolo, poobede uz mamka letela na pohotovost a smer infekcne :(

kristinaanna
10. jún 2013

@dankakk ja som ročník 79 a proti rubeole som bola očkovaná

kiki68
11. jún 2013

@kristinaanna vacsina ludi z tych cias bola ockovana, staci si mrknut svoju kartu a tam to bude pekne zaznacene...vtedy sa nikto nepytal a nemazal s tym 😉

desszi
11. jún 2013

vzhladom na rocnik narodenia som ockovana len proti osypkam a to monovakcinou, mumps som prekonala, rubeolu tiez, obe bez komplikacii a nasledkov

bibi78
26. aug 2013

ja som prekonala rubeolu, ale neviem kedy, lebo si na to nikto nepamata, kazdopadne protilatky mam (zistovala som si to pred tehotenstvom), ale v zdravotnom zazname ockovanie nemam. kiahne som tiez mala, vtedy sa proti tomu neockovalo. vela ludi, najma starsia generacia, si to myli s osypkami, takze moja mamina hovori, ze som mala osypky, ale pochybujem, kedze nasa generacia bola plosne ockovana. nemam ziadne nasledky, ani som nemala vtedy komplikacie.
starsi syn dostal kiahne v 15. mesiacoch, ani nevedel o tom, nemal ziadne komplikacie, mozno zvysenu teplotu...
@hajanka preco sa nemozu podavat antipyretika pri tychto (MMR alebo aj inych?) chorobach? je to kvoli tomu, aby teplota pomohla rychlejsie organizmu dat sa dokopy alebo je to nejaka kontraindikacia?

anet7
11. okt 2013

@kiki68 Ja som r.81 a my (nas rocnik a samozrejme starsie rocniky) sme boli ockovani len proti osypkam monovakcinou...ako 2 rocna som prekonala ruzienku za par dni bez problemov ako bezne detske ochorenie (v tom case sa u nas este neockovalo proti ruzienke, az neskor- ked uz som ju mala prekonanu)

anet7
11. okt 2013

@bibi78 Treba pochopit podstatu - http://www.slobodavockovani.sk/news/dulezitost-... - horucka je zakladny obranny mechanizmus nasho tela- imunitny system zvysenim teploty vytvara nevhodne prostredie pre mnozenie bakterii a virusov, moze rychlejsie pracovat a tak sa efektivne zbavit infekcie...(zjednodusene ohranicit lozisko, zabranit prieniku virusov do mozgu a pod.) , ked je infekcia zvladnuta, termoregulacne centrum nasho mozgu dostane signal a teplotu sam znizi. Ked podas antipyretika v case, ked infekcia este ani zdaleka nie je zvladnuta, sama si vytvoris podmienky pre ich mnozenie (bakterrii/virusov), predlzujes si infekcnost aj trvanie choroby a riskujes komplikacie (encefalitida-zapal mozgu..). Komplikacie sa daju eliminovat nepodavanim antipyretik a podanim vit. A a aj C. Vid http://rizikaockovania.sk/dok/Osypky_mumps_a_ru...

sisiska
24. apr 2014

mamicky, prosim vyjadrite svoj nazor na momentalne epidemie osypok vo svete (Vietnam, Australia, Usti n/Labem- Praha, atd.)....my nemame malu zaockovanu MMR-kou a ja zacinam mat z tych osypok strach...prekonali vase nezaockovane deti tuto chorobu? nebojite sa jej?

anuskaaprazko
24. apr 2014

@sisiska a preco ju nemas zaockovanu? Nemohla byt?

sisiska
24. apr 2014

@anuskaaprazko lebo prave v tom case, ked mala byt zaockovana, nastupila do jasli a zaclenenim sa do kolektivu zacala byt velmi casto chora, zistili jej znizenu nespecificku bunkovu imunitu, ale napriek tomu imuno-alergolog ockovanie odporucal...my sme vsak odmietli, lebo so znizenou imunitou som ju ockovat nechcela...teraz sa vysledky mierne upravili, aj ked stale to este nie je ono, ale tie osypky ma strasia...

luciacv
9. sep 2014

@kvacka ahoj, je to síce dva roky stará téma, ale ako sa to potom vyvíjalo ďalej u Tvojho syna a ako tehu a bábätko? Dali ste druhé očkovať? Vďaka za info.

kvacka
9. sep 2014

takze dievcence, vratim sa spat k teme, aj ked to uz bolo velmi davno. syn prekonal detske virusove ochorenie, ktore sa podobalo na osypky alebo ruzienku. bohuzial, ani dodnes neviem, aku chorobu vlastne syn prekonal, aj ked podla nasej detskej lekarky to boli osypky. vyjadrila sa, citujem: to su istotne osypky, ruzienka vyzera inak. pred paru rokmi sme tu mali epidemiu osypok medzi nezaockovanymi detmi v osade, videla som niekolko chorych deti osobne. ... bodka... na moju ziadost urobit krvne testy sa pani doktorka usmiala a povedala, ze to radsej nechajme tak. zobrala som syna na infekcne do detskej fakultnej nemocnice. pani doktorka syna prezrela a bez akehokolvek vysetrenia vyhlasila, citujem: toto nemozu byt osypky. osypky sa u nas nevyskytuju, mame plne zaockovanu populaciu. osypky sa u nas nevyskytli uz niekolko rokov. bodka. na moju ziadost urobit protilatky z krvi povedala, ze to je zbytocne.

takze moja otazka znie? ak sa v populacii detske choroby vyskytuju naozaj vynimocne, ako ho lekari dokazu rozpoznat? preco, ak maju podozrenie, nerobia automaticky protilatky z krvi? neuklada im to nahodou zakon? neuklada im nahodou zakon kazde dieta podozrive zo ziskania infekcnej choroby hlasit na infekcnom (epidemiologicke?) pochybili v nasom pripade lekari? ak takto 'vysetruju' aj dalsie infekcne ochorenia, je mozne, ze pocty hlasenych ochoreni nemaju nic spolocne s realitou? kolko pripadov ochoreni moze lekarom prejst pomedzi prsty s presvedcenim, ze sa jedna iba o nejaky 'parovirus', a to z dovodu, ze popopulacia je preockovana? osypky u malych deti mozu mat naozaj velmi lahky priebeh. taktiez ruzienka. mozu lekari taketo ochorenie prehliadnut?

luciacv
12. sep 2014

@kvacka a čo druhé dietko, vtedy v brušku? Ako potom prebiehalo tehu? A dala si ho očkovať?

kvacka
13. sep 2014

@luciacv druhe dietatko ma toho casu rok a osem mesiacov. tehotenstvo prebehlo bez problemov, protilatky som mala v poriadku, takze som sa asi ani nemohla nakazit. dcera nedostala ani jedno ockovanie. v porovnani so synom je perfektne zdrava, a omnoho kludnejsia. syn, ciastocne ockovany - potravinove alergie a intolerancie, histaminova intolerancia, chronicke laryngitidy a bronchititidy, atopicky ekzem, hyperaktivny, tazko sa sustredi. dcera ma mierny atopicky ekzem, obidve deti ho zdedili po mne. synov atopicky ekzem sa vyrazne zhorsil po prvej hexavakcine.

denisocka
4. mar 2015

mumps si pamatam i ja , bolo mi vecer nejako divne , asi som bola prvačka ... večer som si lahla na vaľandu , a za nejaky čas mi opuchol krk ... namastili mi to sradlavou masťou a bola som nejaky ten týžden doma . ked sme boli na sadbe pri Vranove,vraj jedna pani už staršia šla priamo zo svadby na pohotovosť ,že vraj mumps ... nik z nás svadobčanov to ale nechytil ,ani deti,ani dospelý . tam v tom kraji to je vraj bežné ochorenie

zuzanajs
27. apr 2017

@sisiska juuj..hned by som vymenila.dr ktora vas takto dokaze klamat..socialka sa na vas urcite nepytala..este jeby socialka mala ockovanie riesit..ach jaj..