Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

sashabb
26. aug 2012

@2hanah súhlasím ale iba s polovicou. Toto násilné sťahovanie sa nikdy nerobilo a nikde inde ako u nás sa ani nerobí 🙄 A sťahovať od narodenia mi príde úplne mimo (teraz nič proti tebe, myslím to celkovo) nakoľko dané prilepenie má svoj význam. Je to ochrana pred nečistotami, zvlášť keď dieťa nosí plienku. Preto sa väčšinou aj odporúča počkať do tých 3rokov.
Skôr by som povedala, že tak malému bábu to môže jedine uškodiť a to tak, že sa mu tam dostane stolica alebo nejaká nečistota a môže dostať veľmi rýchlo zápal, nakoľko chlapci už od narodenia maju erekciu, čiže veľmi rýchlo sa to môže stať🤐

2hanah
26. aug 2012

@sashabb Respektuji Váš názor, ale přesto, že se píše ,,násilné" stahování, já nemám namysli násilné stahování, vždy jsem jen opatrně stahovala předkožku jen kam to šlo a opatrně bez poranění, protože syn tam míval právě už od narození takové bílý povlak, který mi řekla dětská lékařka, abych vytírala ven nebo umývala. Nikdy se mu tam nedostala ani stolice ani neměl žádný zánět. A většinou jsem ho po kákání umývala kvůli tomu, aby se nezapařil, takže když bylo třeba, umyli jsme i zepředu. A do tří let, myslím, většina dětí plenky nemá, to mi přijde dlouhá doba na to, aby ta předkožka stačila ,,zakrnět". Když vidíte, že třeba dítě špatně chodí nebo sedí, taky se s ním chodí na rehabilitaci, tak je to podle mě i s tou předkožkou - potřebuje cvik.

sashabb
26. aug 2012

@2hanah chápem, ale aj nenásilné sťahovanie za účelom odlepenia by sa nemalo robiť hneď od narodenia.
A dlhá doba do 3rokov? osobne by som to netvrdila, nakoľko každý chlapec má rannú erekciu už od bábätka, čiže tam je ten cvik "zabezpečený" prírodou 😎

dari
26. aug 2012

@petkula ani nam sa este uplne na 100 %nepodarilo, a to ma 7rokov! vobec to neriesim a neriesila to ani nasa lekarka...nikam by som nesla..

petkula
26. aug 2012

@dari asi taky zatím vyčkáme 🙂

polyana
1. sep 2012

@montinka Ahoj- chcem sa ťa opýtať, ako často treba robiť tie kúpele. Ja som s tým tiež začala, lebo 5-ročnému synovi vôbec nešla dole, mali sme už ísť na operáciu, Ale po 4-roch kúpeloch už vidím zlepšenie. Ide len o to, či sa to môže robiť každý den?

kaska
1. sep 2012

Baby poradte mi prosim, malemu som nikdy pipika nepretahovala...ale teraz sa mu obcas postavi a vravi ze ho to boli...tak ja neviem, asi by som mu to mala zacat pretahovat, ale bojim sa... ☹

kaska
1. sep 2012

nech mu to nepokaslem, ja som povodne nechcela pretahovat vobec..

montinka
2. sep 2012

@polyana my sme to robili kazdy druhy den.ked to vlastne muselo 24h vyluhovat.

hajanka
4. sep 2012

@kaska je to uplne prirodzene, priroda sama zabezpeci odlepenie membrany, ktora drzi predkozku so zaludom. Membrana sa uvolnuje a mozno preto pocituje "bolest" a napatie. Je to uplne v poriadku 😉

kaska
4. sep 2012

@hajanka dakujem, ano aj ja som si tak myslela, ale na druhy den mu z pipika vytieklo par kvapiek takej starsne smrdlavaje tekutiny, ktora vyzerala ako hnis...som odniesla pre istotu moc doktorke na vysetrenie, ale ma ho v poriadku aj pipik vyzera ok. Tak to uz teraz neriesim, hadam, sa mu to same uvolni postupne...

hajanka
4. sep 2012

@kaska nemas za co, to bola smegma
Smegma je cista, nie spinava, je to substancia ktora je prospesna pre telo a potrebna pre zivot. Hydratuje glans (zalud), udrzuje ho hladkym, jemnym, makkym a vlacnym plni mazaciu funkciu, jej antibakterialne a antivirusove vlastnosti udrzuju penis cisty a zdravy. Bez jej pritomnosti je prostredie suche a pokozka sa narusa a praska.
Smegma je sekret vylucovany zo zliaz v predkozke, so zmesou koznych buniek zo zaluda a vnutornej predkozky (nie moc!), je pritomny uz od novorodeneckeho veku az po cely zivot. Najma v detstve plni ochrannu funkciu a jej prirodzene zlozenie pomaha prirodzenemu oddelovaniu predkozky od penisu. Pretoze prave u deti sa nachadza v tzv. uzavretom priestore, chrani penis a zalud pred infekciami. Ak sa jej nahromadi vela, uvolni sa jemnym stlacanim/zmolenim penisu, posuva sa smervom k zaludu az sa uvolni. Je mozne nahromadenu smegmu u deti aj vyplachnut, tenkou trubickou v otvore prstenca predkozky. Nahromadena smegma sa vylucuje spolu s odchadzajucim mocom.
viac tu: https://www.modrykonik.sk/fotoblog/hajanka/clan...

zuzikkaa
7. sep 2012

@hajanka spytam sa ta,,nedavno sme boli na prehliadke-maly mal 3roky,,pozerala mu pipik a ze neide mu to stiahnut...ja mu to pri sprchovani trochu stiahnem aby sme umyli pripadne necistoty...dr mu to dost nasilu tahala a maly mi potom az do vecera nechcel cikat lebo ho to bolelo...ja vlastne neviem odhadnut kedy je to ok a kedy nie,,cika pekne prudom
no a doktorka povedala ze ak to nepojde bude sa to muset rezat...to by som nechcela,no ak naozaj bude treba- o aky zakrok vlastne ide?? ake su nasledky a ako by to potom bolo s cikanim??? v den zakroku?? 😒 😒 😒

stanislavao
7. sep 2012

@zuzikkaa my mame problem, ze nasmu 3 rocnemu to nejde vobec, ale rezat mu to urcite nedam. citala som tu mnoho prispevkom, citlala som ine nazory aj lekarov a kolko lekarov, tolko nazorov. ale pre mna sa stal podstatny ten nazor, ze predkozka, pokial nerobi dietatu ziadne problemy, nezapaluje sa, vrabcek neboli, tak s tym netreba nic robit. ma sa to upravit same a v puberte to musi byt v poriadku. samozrejme, ak je nejaky problem, treba to riesit. my ideme buduci tyzden na konzultaciu, lebo nam to nejde naozaj vobec, ale prvy odbornik je urolog - dobry urolog, ktory to len pozrie a nasadi v pripade potreby liecbu. su rozne masticky, vo vaznom stave kortikoydne, ktore stahovaniu pomozu. rezanie a chirurgicke zakroky su uz ako posledna moznost. a kazde dieta to znasa inak. nam na 2 roky v poradni doktorka nasilu skusala stahovat a simonko 2 dni nechcel cikat, horzne plakal, az vrieskal, cize v zivote viac sa mu ho tato doktorka nedotktne.

zuzikkaa
7. sep 2012

@stanislavao ved to ze neviem co s tym,, mame starsiu pediatricku-ona ma v podstate celkom ok nazory ale ne vzdy musi mat pravdu...maleho nic neboli,netaha ani sa nezapaluje-uz by povedal keby ho tam nieco boli...jasne v horsom pripade aspon na konzultaciu k urologovi,len neviem ci ten co je u nas je dobry ☹ no a tom vrieskani by som ti porozpravala,,maly aj pri mensom pohybe knucal ze ho to boli,,aj sa mu chcelo cikat no cvrkol si a hned hucal ze ho to boli,, takto cvrkal az do vecera az mal taky plny mechur ze sa pocikal,,a potom ho to uz vobec nebolelo-zrazu,,tak neviem

hajanka
7. sep 2012

@zuzikkaa polamala by som jej ruky za to 😠 hned si sa mala ozvat
Predcasna nasilna retrakcia predkozky je ovela viac bolestiva (je to najviac husto nervami popretkavane miesto muzskeho tela), vazna, kruta a ma take potencialne trvale nasledky, ktore si vacsina rodicov nevie ani predstavit a vacsina zapalov a problemov s predkozou vznika pri neodbornej manipulacii s predkozkou (ci uz rodicmi, ale takto ako vo vasom pripade - lekarmi - mala dr. rukavice? pouzila dezinfekciu?)
Taketo nasilne riesenie nie je nikdy dobre a moze vies k poraneniu predkozky a suvisiacim problemom
pretahovanie je OK dovtedy, kym to pokym to ide samo, akonahle sa koza napina a nasilne taha (to musis vidiet ze to uz dalej nejde - nepusti) tak s tym treba prestat, nesilit to aj napriek tomu, ze to dalej prirodzene nejde.
Dr. vas s rezanim len vystrasila a to uplne zbytocne a uplne zbytocne mu sposobila bolest a mozno aj nasledne problemy 😠
..mozes len dufat, ze tym malemu nesposobila skutocne problemy s predkozkou. A tymi su mikrotrhlinky, ktore su otvorenou branou pre patogeny (zapaly), neskor sa zrastu v jazvicky a neprirodzene zrasty, strata elasticity koze, skutocne zrasty predkozky a zaluda... atd..

Zakrok je chirurgicky, prebieha u urologa, ide vlastne o nasilnu retrakciu predkozky, nasilne odlepenie toho co je prirodzene prilepene kvoli ochrane zaludu. Robi sa bud noznicami s nastrihom (prstenec predkozky sa nastrihne) a predkozka sa od zaluda oddeluje gulickovou sondou. Bez narkozy, bez lokalneho umrtvenia tkaniv. Zvycajne je to zalezitost minutky (+/-), treba pocitat s tym, ze dieta sa bude branit (pochopitelne) a bude ho treba nasilim drzat 🤐 😔 😔
Je to vlastne to iste co spravila dr. tvojmu synovi akurat si to vynasob asi 100-mi (vsetko vratane bolesti, cikania a psychickych nasledkov)

A ake mozu byt nasledky?
V prvom rade je to urcite bolest pri samotnom zakroku (ak takto bolestivo reagoval u dr. tak si predsat ako bude pri zakroku) 😔 bolest po zakroku, nemoznost sa vypisat, stipanie, krvacanie...
Psychicke nasledky, vplyvom bolesti, nasilia, odmietanie mocenia kvoli bolesti... zapal moc. cieste, zapal obliciek...
Opuch.
Infekcia, zapal, rana je vstupnou branou pre patogeny.
Neprirodzene zrasty.
Nepruznos pokozky.
Sekundarna fimoza - sposobena zakrokom, zrastami, jazvami.
Parafimoza (velmi nebezpecne zaseknutie predkozky za zaludom).
Bolestive rusive nocne erekcie.
Strach z manipulacie (hore uvedene psychicke nasledky)....

prezili sme si to

zuzikkaa
7. sep 2012

@hajanka no rukavice ani dezinfekciu rozhodne nepouzila 🙄 🙄 🙄
neviem teda,,mam sa aspon pytat na konzultaciu k urologovi alebo to mam nechat tak a pockat ako sa to rokmi vyvinie??
stale mi to beha po rozume,ze co stym urobit,,ale nechcem robit nic nasilu len preto ze to neide pretiahnut... 😒

hajanka
7. sep 2012

@zuzikkaa ja by som nesla na 100%
zda sa ti, ze by mal popraskanu predkozku teraz? trlinky a pod.? Ako velmi mu to nasilne odlepila? Ma to zahojene?
Co ste robili po tom?
Poradila vam ako to osetrovat???? 😲

lian35
7. sep 2012

@zuzikkaa Ahoj.Môj syn má 7 rokou a hrozila nám operácia-môj problém popísany na str.106-kuk 🙂 Nám od operácie pomáha mastička Triamcinolon-predkožka pekne začína povolovať-je len na lekársky predpis.Ja osobne by som to nedala na silu stahovať-súhlasím z hajanka.Chod k urologovi a pýtaj si mastičku-nechcú ju velmi predpisovat ale trvaj na svojom.Držím maličkému palce

zuzikkaa
7. sep 2012

@hajanka nie ona len pozrela pipika a pozerala ze ako to ide stiahnut a na malom som videla ze az tak strnul ked potiahla ,,nijako to neosetrila ani to nekrvacalo...nepovedala ako osetrovat,,iba ze to mame stahovat co najviac lebo to moc neide lebo inac sa to bude musiet rezat...
stale to mam na rozume,,ze co s tym vlastne...ci stahovat trochu,,ci az nadoraz,,ci toho urologa alebo cakat 😖 😖 😖

sorbona
10. sep 2012

Ahoj, syn je od soboty po sondáži předkožky. Můžete mi prosím poradit, jak jste jim dokázali pindíka namazat, mě tam ta mast prostě nedrží.. Díky.

stanislavao
17. sep 2012

dnes sme boli v poradni, ako 3 rocny. doktorke som "zakazala" nasilu stahovat predkozku, lebo vlani to skusala a potom mi 2 dni simonko nechcel cikat a hrozne plakal. hovorila som jej, co som na webe citala, ze to staci do puberty a ze nema s tym maly ziadne problemy, tak ze nechcem mu s tym nic robit. ale povedala mi, ze to treba, lebo potom sa robia zapaly, ostava tam smegma a pod. dalej som jej hovorila, ze su vraj masticky, ktore pomahaju, tak na to mi povedala, ze ziadna masticka na to nepomoze. tak zas som v pomykove.

renataolcakova
20. sep 2012

@sashabb
@2hanah prečítala som si vaše názory a musím súhlasiť s @2hanah ja osobne som ešte pred pol rokom mala strach čo s tým že malý má uvoľnenú len polovicu predkožky a to napriek tomu že mu od jedného mesiaca predkožku vždy stiahnem a umyjem.Sťahujem mu predkožku potiaľ pokiaľ ide a malého to vôbec nebolí ba naopak má z toho srandu a pindík máme takmer celý v poriadku chýba už len trocha.Kamarátka naopak nesťahovala do troch rokov vôbec a ani sa mi s tým nepriznala a teraz majú veľké problémy malému sa pindík nestiahne vôlbec a na konci je zúžený.Takže z vlastnej skúsenosti píšem svoj príbeh ktorý zdaleka nebol dokonalý ale myslím že je správne vyčistiť to miesto aj pod predkožkou.Stačí sa predsa spýtať manžela ako to robí ked sa sprchuje a nevidím rozdiel iba v tom že jeden je malý a druhý veľký-jeden plienky nenosí ale druhý sa predsa pravidelne prebaľje a umýva a nič sa mu tam nezanesie ked sa predkožka preťahuje ved v prirodzenom stave je stiahnutá.A pravidelným strčingom sa zvyšuje len elasticita pokožky a to napomáha aj prirodzenému sťahovaniu predkožky,čo príroda zase celkom sama nespraví 😲 Príjemný večer prajem obom a za svoju skúsenosť sa nehanbím práve naopak som na to hrdá 😉

2hanah
21. sep 2012

@renataolcakova Super, jsem nadšená, že jsou tady taky odvážné a chytré maminy! 😀

fiffinkaa
21. sep 2012

my sme prvému synovi nesťahovali, na radu pediatričky, nechytať, ono sa to uvoľní časom same, nooo pravdaže a skončili na poloobriezke..
druhému synovi sme sťahovali po kúpeli už do cca 3 mesiacov a má to super.. 😵

janka256
21. sep 2012

ahojte 🙂 citam vasu diskusiu a mam tiez dilemu. Syn ma 7 rokov a predkozka mu ide stiahnut iba trosku boli sme na urologii a doktor povedal ze ma fimozu a ze je nutna obriezka ,ja sa toho bojim a neviem ci dat alebo nedat operovat . Ked cika tak sa mu ziadny balonik nenafukuje ako vraveli ze pri fimoze ma to zuzene iba trosku . prosim poradte... 😒

polyana
21. sep 2012

@janka256 ahoj, môj syn má 5 rokov, už pred rokom sme mali isť na operáciu- lebo má fimozu. Vôbec mu nešla stiahnuť predkožka. A to fakt vôbec! Ale kedže nemal 15 kg- ktoré boli potrebné aby mohol isť pod narkozu- tak sa to odložilo. A tohto roku sme to chceli isť dokončiť. Ale tesne predtým so sa dočítala o sedacích kúpeloch v sleze nebadanom a tak som to vyskúšala. A čuduj sa svete pomohlo. Nie je to síce ešte dokonalé, ide to asi len do polovice. A neviem, či to ešte dalej povolí. Ale proste z totálne žiadnej dieročky sa nám teraz roztiahne koža asi tak na 1, 2 cm. Co je teda za 2 týždne pre mna ako zázrak. A myslím si,že aj ked to nepôjde uplne dole, som presvedčená,že operačne to už riešiť nebudeme musieť. MOžno už bude stačiť ambulantne uvolniť zrasty. Co sa dá vydržať- lebo to už drobec absolvoval-ked mal 3 roky

janka256
21. sep 2012

@polyana no ja som este neskusala nic ani masticky ani nic tak mozno skusim ako sa to presne vola a kde sa to da kupit v lekarni? a to mu davas do vane ci len lavor?

polyana
21. sep 2012

@janka256 Ja som to vyskúšala- lebo som na nete našla clánok jednej mamičky- a volal sa: Ako som syna zachranila pred operáciou. Je to Kvet Slezu nebadaného, dá sa to kúpiť aj v lekárni. Ale pozor, lebo je aj slez lesný a ešte slez maursky. Ale vraj najlepší je tento Slez nebadaný. Ja som to v lekárni nevedela zohnať- tu unás nemali. Ale dá sa objednať cez internet. A ja mám od firmy Agro Karpaty Plavnica. Balenie má tuším 30g a stojí to asi 1,50 eur. A robí sa to takto. Hrsť toho kvetu sa dá do 5litrovej flase a zaleje sa to studenou vodou. Nechá sa to 24 hodín luhovať. Potom to treba cez sitko precediť. Ten výluh zohriať na teplotu ako bežný kupel. Dá sa to do lavora a dieťa do toho posadiť tak na 10 minút. Ono ten slez vraj zmäkčuje kožu. Prvé dva kupele sme sa len máčali. Po treťom kupeli som mu to začala trošku sťahovať. A po 5-tom kupeli to pomaličky začalo povolovať. A ten kupel robiť tak každý druhý alebo tretí den. Určite by som to na vašom mieste skúsila. Nie všetkým to pomôže, ale človek nikdy nevie. A ja teda nelutujem.

neffi
21. sep 2012

Ahojte. No pridám aj ja svoju skúsenosť s pipíkom môjho teraz už trojročného synčeka. Mal niečo cez dva rôčky, keď dobehol, že ho bolí pipiček...tak sme ho dali do sprchy a moja mama mu tam našla takú "zdureninku", ja som myslela, že to má pruh. Išli sme na pohotovosť, u nás pohotovosť urológa nie je, takže sme išli do ZA. Doktor sa pozrel, povedal, že kto má slabšiu povahu, nech ide za dvere, na čo sa môj manžel otočil na opätku a išiel čakať do čakárne 🙂 teraz sa už na tom smejem, ale vtedy mi do smiechu veru nebolo.... 🙂 Držala som ho ja, sestrička a boli to fakt len minútky - možno 1 možno 2, ale mne to pripadalo strašne dlho. Som tam fakt nad ním skoro plakala ako kričal hrozne...nezabudnem fakt...Ani Alexko na to nezabudol, už to bol rok a všetko mi to pekne po poriadku prerozprával. ako išiel večer k doktorovi. Odvtedy mi nechce u lekára ľahnúť, ak by bolo treba. Pipík doktor vyčistil, pruh to nebol, zbierala sa mu tam tá smegma, či ako sa to presne volá a keby sme prišli neskôr, tak sa mu pipík zapáli a bolesti by mal isto horšie. O cikaní a nasledujúcich dvoch dňoch nejdem ani písať....Ale našťastie, už je to ok, už sa mu aj podarilo pri cikaní si to stiahnúť sám, bol celý parádny, že sa to naučil :D A zdá sa mi, že ako si to už vie sám pretiahnúť, tak to má stále také povolnejšie a povolnejšie. Bo Dr. nám povedal, že mu hrozí aj obriezka neskôr, ale myslím, že už nebude treba. Teda pevne v to verím 🙂 Som sa tu rozpísala akosi 🙂