Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

dioliana1
18. aug 2011

@lucula73 v teplej vode mu len jemne stiahnuť , tak nenapadne aby ho nebolelo, ten maz, ak je hrubo tak treba mydlom, ale ja to nerobila radšej, v teplej vode by sa to malo samo zmyvať postupne, ono je to tak do dvoch rokov nalepene a ako rastie drobec a chce cikať postojačky tak si to aj sam uvolní ako si ho "študuje" 😀 ... moj syn od 5 tich rokov mi nedovolil, aby som ho kupala...takže si to umýval sám...a tiež to mal dlho nalepeného . U urologa sa to rieši, ak nemá skade cikať, balonuje to alebo je to zapalené...

hajanka
18. aug 2011

@lucula73 ak si sa rozhodla stahovat, tak len nie v kupeli a ziadnym mydlom, zvysene riziko infekcie a podrazdenia, len pod prudom cistej vody a vnutorne casti urcite bez mydla

hajanka
18. aug 2011

@lucula73 inak, nie je to zrastene, len prirodzene prilepene, aby chranilo zalud pred necistotami a infekcou. Netreba s tym vobec nic robit. To ze ti to sam nechce dat chytit je signal 😉 ze mu s tym nemas nic robit, ak by ho to bolelo, dal by to urcite najavo. Inak, je este malicky na to aby to uz mal uplne uvolnene. Predpokladam, ze este nosi plienky. To belave co tam ma, to je smegma, mrkni na predchadzajucu stranu, tam je o nej popisane. To ze bola kolegyna so synom neznamena ze musis ist aj ty. Mozno ani nevies preco tam s nim vlastne bola.

lucula73
19. aug 2011

@hajanka ďakujem ti za rady,ja som nepísala,že chcem mu to preťahovať,ja vlastne neviem čo s tým 😀
A ako mám zistiť,či to má len prilepené alebo zrastené?to sa asi nedá....lebo ke´d sme mu to skúšali s manželom pretiahnuť,tak on povedal,že to má asi priratsené,na dvoch miestach mu to drží,preto mu to nejde...fakt neviem....

hajanka
19. aug 2011

@lucula73 nemas za co, pises ze mu to trosku stahujes. Najpravdepodobnejsie je ze to ma len prilepene, membranou medzi zaludom a predkozkou, je to normalny prirodzeny jav, ta sa vekom uvolni a vytrati. Je mozne ze niektore miesta sa mu pretiahnutim uz uvolnili (alebo samovolne) a ine nie, netreba ich tahat ale nasilym a za kazdu cenu ich chciet oddelit. Ak mu ide prirodzene pretihnut nejaka cast tak mu ju vzdy oplachni pod prudom vody, bez mydla, len na mieste pokial to ide. Skus si precitat clanok co som si vcera dala do blogu.

8petule8
19. aug 2011

ve vaně to ide líp, pač máš teplou vodu, ještě se tam má přidat pár kapek oleje aby to klouzalo 😉

hajanka
19. aug 2011

@8petule8 a este tam mas aj viac bakterii, necistot z pokozky, mozno aj moc, mozu byt aj zvysky vykalov vo vode a rozne patogeny schopne rychlejsie sa rozmnozovat v teplej vode sposobovat infekcie 😉
Je pravda, ze tepla voda relaxuje a zmakcuje pokozku, ale nie je vhodne v nej pretahovat predkozku ktora naopak praveze chrani tuto senzitivnu oblast pred vniknutim tychto necistot a bakterii.
Lepsie by bolo o tom uvazovat takto, nechat pokozku najskor vymocit v teplej vode, ale pretiahnut mimo kupela a omyt pod cistou tecucou vodou, hm?

matova
19. aug 2011

@hajanka ahoj, my chodime na kontroly s oblickami a tam synovi dr. pretiahol predkozku (syn sa stazoval ze ho to tam boli 😒 ), Dr. ma sfukol preco oddavna nepretahujem a ze nemam citat kadejake info ze nepretahovat 😠 ... Mam hrozu z toho ze budeme musiet na kontrolu s oblickami zas a zas narazime na kamen urazu 😔 . Syn si to potom absolutne nechcel dat stahovat (na rady dr. ze bezpodmienecne kazdy den pri kupeli)....Az po par dnoch a vysvetlovani, syn pomalicky postupne privolil, takze kazdy den vecer sme stahovali (vyzera to tak, ze to ma este z casti prilepene. Ani muz nevedel ako to ma vlastne byt, bol na mna nahnevany ze som mu to nestahovala hned po zakroku a ze teraz mu to zrastlo...). Avsak neskor syn ochorel a samozrejmä ze som mu to vtedy nerobila. Ked uz bol zdravy, tak sme isli zacat znovu a vobec mu to neslo, predkozka bola zuzena a dokonca pri tom pokuse mu aj vznikla trhlinka 😒 😒 😒. Davala som potom Framykoin (ktory dostal od dr. este predtym). Odvtedy si synator nechce dat pretiahnut predkozku )(trosku som parkrat skusala ale zdalo sa ze to nepojde tak som nechala tak). Bude mat tri roky a aj obvodna nas do toho tlaci. Ked si citam clanky o tom tak tiez by som to najradsej nechala tak...Myslis ze ta predkozka sa zas natiahne- ked uz mu to vtedy islo tak nechapem preco bola zas zuzena?

lea294
27. aug 2011

chcela by som sa opytat maly ma 2 roky aj 4 mesiace doktorka nam este ani raz nekontrovala ci ma maly dobre predkozku ja mu sa snazim stahovat kazdy raz pri kupani kolko sa da no nejde mi to celkom neda sa mu to celkom iba trosicku n konci neviem ci mam zajst za svojou doktorku a nech mu to ona skusi alebo sa mu to dako este upravi dakujem

hajanka
27. aug 2011

@lea294 ahoj, nechces si s nami vymenit doktorku? 😀 (zartujem) 🙂
Chvalim pristup vasej lekarky, urcite vie, ze drobec ma (pri dobrom zdr. stave a spravnej hygiene) este kopec casu na to aby sa mu predkozka uvolnila cela sama.

Skus si precitat aspon par stran dozadu, najdes tam mozno (alebo urcite) nieco co ti pomoze. Alebo si precitaj clanok v mojom fotoblogu a rozhodni sa podla vlastneho uvazenia.

kamilka22
27. aug 2011

Ja som mu s tym "cvicila" vo vani od jeho 3 mesiacov - samozrejme, ze mu to neslo, nic som nerobila na silu a pri jednom takomto cviceni, mu to zbehlo uplne dolu. Takze moja rada znie, skusat to dat dolu, ale len pokial to ide. Riesila by som to iba ak by nastali komplikacie - zapaly, v opacnom pripade, az po dovrseni 3 roku. Mojmu drobcovi to slo, ked mal tusim rok a dva mesiace, tak nejako. Vzdy sa ho vo vani spytam, ci "vyzlecieme" pipika a on na to, ze "ano", strasne sa pri tom rehoce.... 😀 No proste spravny chlapisko je to.

momis
27. aug 2011

@lea294 já jsem to u staršího syna neřešila, sem tam jsme tzv. trénovali při koupání, ale ne silou, tak jsem mu říkala, že si to má zkoušet sám - má 4 roky, a nedávno při koupeli si to zkusil přetáhnou a šlo to samo. A mladší má 13 měsíců a při roční prohlídce mu pindíka kontrolova dr. a šlo mu to úplně samo. Takže jsem ráda, že už to mám s klukama vyřešené 😉 A nic jsem nehrotila, a taky ten starší neměl nikdy žádný problém s čůráním apod., takže jsem to nechala a něm a šlo to bez bolesti a v pohodě. Takže moje rada je nechat být a netlačit na pilu.

hajanka
27. aug 2011

@kamilka22 co myslis pod tym ze riesila by si to az po dovrseni 3 roku? Ze ak by do troch rokov to stale neslo, tak by si sla k urologovi, alebo pod.? No... to by chuda moj syn mal za sebou uz 2. zbytocny zakrok ☹ ☹ ☹ ☹

kamilka22
27. aug 2011

@hajanka tak ako som napisala, ak by mu to vobec neslo do 3 roku tak by som k tomu urologovi sla. Mojej tety syn to mal takto, do troch rokov bez problemov a potom taky zapal, ze az ... takze preto mam taky nazor. Potom maly obrovske problemy. Nastastie, mojmu synovi to ide, tak to nemusim vobec riesit. Ale este ma napadlo, moja sestra, ked bol jej syncek maly mala kamaratku a ta tiez mala rovnako stareho syna. Tomu to tiez neslo, tak jej lekarka kazala, namocit si vatovu tycinku do detskeho olivoveho oleja a stym trosku po pipiku pobehat a skusat - zasa nic ne na silu, len pokial to ide. Im to nepomohlo, tiez skoncili u urologa, tusim ked mal drobec nieco vyse dvoch rokov.

hajanka
27. aug 2011

@kamilka22 ale existuju aj maste ktorymi predkozka povoli, netreba hned bezat pod noz, alebo noznice (alebo sondu alebo co....) aj zapal sa niekedy da liecit inak, my sme to po prvom (hlupom a nepotrebnom) zakroku v dvoch rokoch nechali na pokoji (aj ked to potom opat neslo) a predkozka sa mu cela uvolnila v 7r. Teraz viem, ze by to bol len dalsi hlupi a nepotrebny zakrok, ale kebyze som s nim na neho isla (lepsie povedane dotiahla ho tam) tak tu urcite tvrdim presne to iste co ty 😉 ze to muselo byt a inak by to neslo 😉 ja som rada, ze som mojho drobca od tohto uchranila 🙂

simi251
27. aug 2011

@hajanka citala som len zopar tvojich prispevkov ale ak sa nemylim, mas na problemy s predkozkou podobny nazor ako ja. Ze ked nie su zapaly a problemy pri cikani netreba to vobec riesit a priroda si najneskor do puberty poradi sama. Dobre som ta pochopila?

Presne toto totiz tvrdi aj uznavany lekar z BB doktor Dluholucky. Je to odbornik pediater.

Moj syn ma tiez velmi uzucku predkozku ale nikdy nemal ziadny problem, ziadny zapal ani prekazky pri moceni takze sme to odmietli riesit chirurgicky. Uvidime co bude dalej. verim ze sa mu to uvolni casom same. Ved aj v tom clanku sa pise ze este 80% chlapcov vo veku 6 rokov nema stale uvolnenu predkozku.

hajanka
27. aug 2011

@simi251 ano, vyzera to tak ze mame rovnaky nazor 😉

simi251
27. aug 2011

@hajanka Aj ja som sa uz stretla s roznymi nazormi lekarov. jedna doktorka mi povedala ze to bez rezania nepojde a druha mi zas odporucila pouzit tu kortikoidnu mast. Zijem v zahranici a tu je taky zvlastny system, pri kontrole u skolskej lekarky mi tu mast odporucila ale nemohla predpisat, ze mam poziadat obvodacku. Ta mi ju odmietla predpisat, ze mam ist k urologovi lebo to treba rezat. No islo ma porazit. Kazdopadne chcem najprv vyskusat tu mast az potom nieco riesit. Aky nazor as na tu mast ty? Poznas deticky ktorym pomohla?

hajanka
27. aug 2011

@matova mozno to neslo prave preto co si sama napisala, mohla mu tam v prstenci vzniknut trhlinka a ta zrastla, preto sa ten prstenec akoby opat zuzil, ak si to nechce dat a nema problemy (zdravotne) tak by som to urcite nesilila.

Doktorka ta NEMOZE do nicoho tlacit, nutit!

Lekar by mal informacie pacientovi podavat ohladuplne, bez natlaku a mal by nechat pacientovi dostatocny cas na rozhodnutie a rozmyslenie.


hajanka
27. aug 2011

@simi251 my sme taku masticku nemali, vtedy (pred par rokmi) este asi nebola taka moznost, aspon ma o nej vtedy nikto neinformoval 😒 osobne nepoznam nikoho kto ju skusal, ale pisali tu mamicky co pouzivali a chystaju sa pouzivat, ale z toho co viem, ta masticka uvolnuje a zvlacnuje pokozku a uvadza sa ze az 90% chlapcov sa mastickou zbavilo zuzenej predkozky - tj. toho prstenca na predkozke (pozor, nie prilepenej predkozky), je to bezbolestne, a pri mnozstve akom sa pouziva nema ziadne nez. ucinky. Davala som tu niekde uz aj link na zahr. studie s tymito mastickami...

simi251
27. aug 2011

@hajanka Hmmm tak to teda netusim ci ju ma moj syn zlepenu, alebo zuzenu alebo nejaky prstenec. To mi este ziadny doktor takto nevysvetloval. Ja len vidim, ze sa mu neda pretiahnut cez zalud. Tak neviem teda ci bude u nas masticka ucinna kazdopadne si u lakara postavim hlavu a ked nepredpise jeden, pojdem konzultovat inde. Ved ak mi ju jedna lekarka odporucila, druha zamietla, som zvedava co na to povie urolog. Ale obavam sa ze urologovia su tak viac menej vsetci nastaveni skor na tie operacne zakroky. Ved uvidime.

hajanka
28. aug 2011

@simi251 predkozka je prirodzene prilepena blanami uz v brusku a aj po narodeni sluzi na ochranu citlivych casti a trva jej niekolko rokov kym sa prirodzene blany uvolnia a predkozku je mozne prirodzene stiahnut.
Je mozne, ze predkozka uz bude celkom uvolnenena od zaludu, ale nebude sa moct dat pretiahnut prave kvoli zuzenej predkozke - spcike. (moze to by ale aj naopak, spicka moze byt dostatocne otvorena, ale predkozku nemusi byt este mozne pretiahnut kvoli tomu, ze nie je este oddelena od zaluda).
Zuzena predzkozka - t.j. ten otvor "tzv. prstenec - spicka" alebo sa tomu hovori aj fimoticky kruh - to je fimoza. Chlapci sa s nou narodia. Hovori sa jej fyziologicka, vrodena alebo primarna, bezne sa vyskytujuca a nevyzaduje si liecbu (pokial nie su zdr. komplikacie ako zapaly).
Potom je fimoza ziskana alebo sekundarna a ta vznika po zapaloch a zakrokoch, kedy vznikaju jazvy a zrasty a predkozka sa zuzuje.
Ak nedojde k prirodzenemu uvolneniu spicky alebo ak je fimoza zisakna (cize v oboch pripadoch), da liecit prave pomocou tych lokalnych kortikosteroidov vo forme masticiek, liecba byva na tych 90% uspesna. Na nete su fora a diskusie, kde sa pomocou tejto masti vyliecili deticky ale aj 20-25 rocny muzi. Liecba sa lisi pouzitim kortikosteroidov a davkovanim, pripadne natahovanim predkozky (drzat predzkozku v napnutom stave). Zahranicni autori publikuju studie kde dosahuju vyborne vysledky. Osobne skusenosti na nete hovoria, ze mast je na predpis a treba sa pripravit na to, ze k presvedceniu urologa k predpisu masti moze byt potrebny nadlusky vykon, vraj je jednoduchsie poziadat obvodneho dr. alebo kozneho. Je vsak mozne si kupit v zahranici bez predpisu Diprosone (betametazón dipropionát) ale najskor by som skusila ten predpis.
Len pozor. Masticky neliecia prilepenu predzkozku, ta by sa mala nechat oddelit prirodzene, masticky liecia samotnu fimozu - tj zuzenu predkozku.
Vacsina lekarov vsak je za nasilnu retrakciu ci uz prilepenej predkozky ale aj fimozy naraz.... jednym zakrokom.

simi251
28. aug 2011

@hajanka Dakujem, velmi pekne si mi to vysvetlila. My mame diagnozu Fimoza a naozaj u nasho Andrejka to vyzera ze ma zuzenu predkozku na tej spicke. Takze si mi dodala nadej ze by mast mohla pomoct; Urcite najprv vyskusam tu mast. rezat ho dame a ked by nic ine nepomohlo. Dakujem este raz.

hajanka
28. aug 2011

@simi251 presne, za vyskusanie nic nedas, verim tomu, ze mu pomoze, my sme ani mast nepouzivali a v 7 rokoch sa mu spicka krasne roztiahla a celu predkozku ma odlepenu. Ja som mu to iba napinala a jemne potahovala v sprche kolko slo, ale fakt len kolko slo, aby to nebolo pre neho neprijemne, lebo mal z toho obrovsky strach po zakroku. Nie je pravda, ze take cca 2 rocne dieta si nepamata 😔 pamata a vsetko presne, aj tu bolest, aj to ako sa nemohol vypiskat, aj to ako sa skoro po stene skriabal..... to cim sa lekari ohanaju, ze to treba robit malym detom lebo male si nebude pamatat a zabudne aj na bolest, to je nehorazne ospravedlnenie a odovodnenie a kamuflovanie toho co robia.
Zacali sme s tym od cca 4 rokov, trvalo to nejake 3 roky skusania, ale vysledok 100x lepsi nez po prvom zakroku.

simi251
28. aug 2011

@hajanka Presne s tebou suhlasim, co pises. Mam bratranca, teraz uz ma 23 rokov, tomu to rezali uplne malickemu, zakrok pokazili, museli ho rezat este raz a kompletne ho obrezali, dlho mal problemy, dlho sa pocikaval v spanku. Psycholog nic neodhalil. Nic co by vysvetlovalo pomocovanie, jedine ta nepodarena obriezka to mohla byt. Takze ja som odhodlana proti operacii bojovat. Ci je mensi alebo vacsi, ten zakrok je rovnako neprijemny. Ak by bol zakrok potrebny neskor, mam pocit, ze by to zvladal lepsie, aj hygienu po zakroku aj bolest. Aj ked viem ze lekari tvrdia opak, ze v puberte to moze mat este vacsi dopad na psychiku. No neviem...bratranec bol malinky a aj tak sa z toho dlho dostaval.

My sme uz nasmu Andrejkovi vysvetlili co ma robit a on si to pomalicky natahuje sam. Uz je velky tak mu nechcem manipulovat s pipikom ja. Este tak manzel ked mu pomoze tak je to OK, ved su to chlapi. Ja sa mu pipika dotykam co najmmenej. 🙂 🙂 🙂 Ved je to jeho pipik. Chapes. 😀 Ja mu len poviem co ma robit a on skusa. Tak ale zda sa nam s manzelom ze je to uz trosticku lepsie ako pred casom.

kamilka22
28. aug 2011

@hajanka je fajn, ze mu to slo potom pekne same, tej mojej tety syn mal opakovane zapaly a vies, keby si ho videla ako trpel a nie raz, tak by si to asi tiez radsej riesila chirurgicky, nez ho tak trapit. Ale inak sa stotoznujem s tym, ze to samozrejme moze povolit same aj v neskorsom veku, precitala som mnozstva clankov o tom /kym to mojmu syncekovi este neslo/ a tiez som sa docitala, ze v zahranici s tym nic nerobia. A v USA to riesia radikalnejsie - spravia chlapcom "pausalne" obriezku a je po probleme... neobrezu, len ak sa pisomne vyslovia rodicia. A toto je podla mna sila.

skorvankova
30. aug 2011

Ahoj kočky...
Ja som dnes svojmu synovi našla na predkožke pipika taku hrcku, akoby podkozny tuk, velkost asi ako sososvica. Stiahnut predkozka sa nam neda od narodenia, dr. povedala ze nemam nic robit nasilu len pokial mu to ide, mam teraz z tej hrcky strach, mam hned navstivit dr.? alebo mam pockat a niecim mu to natierat, alebo v niecom mocit?

petrakm
30. aug 2011

@skorvankova
Ahoj ,taky jsem to nasla☹nevím,co s tím

skorvankova
30. aug 2011

@petrakm
ja tiez neviem, mam strach ze co to je a ako sa to bude riesit...:(

helulela
30. aug 2011

@skorvankova ahoj, jen náhodou jsem teď narazila na tvůj dotaz... to by mohl být nahromaděný mázek. Syn měl takové bouličky dvě, dr. nás poslal na chirurgii, kde mu předkožku uvolnili a vyčistili to.