Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

denisocka
23. sep 2011

@hajanka cau,tak mladšiemu sa to fakt uvolnilo samo 🙂 už mu ide stiahnut,vykukne pindurko sam , teraz možem dakt porovnat a povedat,že pri staršom nebol problem že my sme nevedeli,alebo nechceli stahovat,ale že to nešlo,mal tu uzke

tak aspon taka satisfakcia,ked s prvým mame problemy doteraz 😝

valika_val
23. sep 2011

@hajanka a smiem sa este opytat nieco?
ak teda ma fimozu a bude to treba riesit, tak predsa kym nema nejaky problem (zapal), tak je cas, nie? ved ak ma problem, tak nie je kam sa ponahlat, skor je mozne ziskat cas, ze to nejak postupne povoli... alebo pri fimoze nie je ziadna sanca?
a druha otazka - existuje nejaka alternativa k obriezke? ak chcem, aby tam tu predkozku mal, da sa to nejak chirurgicky upravit, aby bola len trocha odrezana, len tak, aby sa dala pretiahnut? alebo sa to nerobi?

hajanka
23. sep 2011

@valika_val samozrejme, nie je kam sa ponahlat, ak nema ziaden vazny problem, netreba s tym nic robit a nechat to opat na prirodu, mozes mu s tym skusat , ale fakt len pokial ide, viac nie, ono ta pokozka by sa mala opat uvolnit a roztiahnut. Urcite je sanca ze sa to spravi. Vid deticky v tejto diskusii a ich pribehy, aj nas pribeh. Ak by to ani po 4 rokoch neslo, mozes skusit masticku, je 80-90% uspesnot vyliecenia fimozy, ak chces, ak nie, pokracuj nadalej v tom nenasilnom natahovani. My sme masticku nedavali.
Vykonava sa aj ciastocna obriezka kedy je odstranena len cast predkozky. Rovnako ako uplna obriezka alebo nasilne pretiahntie, vykonava sa u deti bez pouzitia anestetik a zakrok prinasa so sebou rizika. Viac sa dozvies tu https://www.modrykonik.sk/forum/tema/obriezka-u...

cicimotinka
1. okt 2011

Môžete mi niekto poradiť, prosím? boli sme na urológii, doktor malému uvoľnil predkožku, vyčistil, čo bolo treba... už je od toho cca 2 týždne, nejaví sa, že by ho to bolelo, lenže doktor mi kázal, že to sa nie vo vode preťahuje, že to sa po kúpeli na sucho musí... a mne to nejde... malý jačí, kope, bije ma (teda nie že by sa aj vo vode nebránil, ale tam si to pri umývaní nechá)... tak neviem, robím to blbo a doktor sa sekol, alebo mal pravdu a treba zase hľadať nejaký problém... ☹

hamma
1. okt 2011

@cicimotinka Pokud vím, tak jsou dva důvody, proč se nedoporučuje stahování předkožky při koupeli: za prvé - ve vaničce je (prý) už špinavá voda a nečistoty se tak můžou zanést za předkožku a za druhé - v teplé vodě se předkožka uvolní, takže by se u kluků, kterým ještě nejde přetáhnou úplně mohla přetáhnou víc, než je zdrávo a pak se tvoří jizvičky nebo se dokonce může stát, že se už nebude dát stáhnout zpět.
Myslím, že pokud má předkožku už úplně uvolněnou, tak by to nemělo vadit. Náš byl na operaci a taky mu ji přetahuju ve vaničce a žádný potíže nemáme. Ještě, kdybys chtěla dodržet, co ti říkal doktor, tak zkus při přetahování namazat pindíka troškou olejíčku (nějakého neparfemovaného), ono to pak líp klouže a i nám doktorka říkala, že je lepší to promašťovat.

cicimotinka
1. okt 2011

@hamma vďaka, práve toto sa mi stalo na sucho, že to nešlo späť a bojovali sme... ja sa len bojím toho, že doktor povedal, že ak to nebudem robiť, môže sa mu to prilepiť späť a to by som nechcela... lenže teraz som na pochybách, čo je lepšie... preťahovať vo vaničke koľko ide (lebo niekedy nejde úplne) alebo to robiť na sucho a niekedy mu zrejme naozaj ublížiť (zdá sa mi to zbytočne brutálne) ale zase na druhej strane, keby sa mu to malo zase prilepiť... auuu... tam sme si užili... ☹

jarabicka
1. okt 2011

...aj my sme boli vo štvrtok na urologiia a tiež nám to uvoľňovali, v ten deň sme jačali hlavne pri cikaní, teraz už ciká v pohode aj včera aj dnes, ale pri sťahovaní bojujeme s ním aj ja aj manžel a aj svokra, ale musíme mu to sťahovať lebo sa to ľúúbi zase prilepiť a nemienim to prežívať zase 😒

hajanka
1. okt 2011

@cicimotinka preco tak skoro? (v 2rokoch)
suhlasim s @hamma v kupeli sa nachadzaju rozne patogeny a bakterie a mohlo by sa velmi lahko stat, ze mu privodia bolestivy zapal. Nechaj ho vymocit sa v kupeli ale pretahuj pod tecucou vodou. Mozes mu to aj namastit cistou vaseline, aby sa nestalo, ze to nepojde pretiahnut naspat a priskrti sa zalud - parafimoza, odkrvi sa zalud a nastava jeho opuch. Tento stav si vyzaduje okamzity zasah, inak zalud este viac napucha a hrozi obriezka.

hajanka
1. okt 2011

@jarabicka ☹ nemusite mu to nasilu stahovat treba to velmi casto a vela mazat
btw. ak smiem vediet, preco ste boli uvolnovat tak skoro?

cicimotinka
1. okt 2011

@hajanka pretože neviem... akože nie že by som to rada nevedela, ale proste sme skončili z ničoho nič na pohotovosti (pipík ako ping-pong loptička, narástlo mu to behom cca 1,5hoďky, doktor mi neveril, nadal mi, že kde sme boli 4 dni)... po kúpeľoch v repíku mu to celé "prasklo", hnis sa vylial, tak nás poslali na urológiu vyčistiť... tam mu odlepil predkožku (držala len kúsoček vpravo zospodu), vyčistil, nadal mi, že to malo byť dávno urobené, že načo sme čakali na zápal... že čo je to za blbosť nechávať to chlapcom tak, že to sa robí od narodenia čím prv... takže zase som bola ja tá "blbá"... no a teraz by som sa rada dozvedela niečo, čo by malého uchránilo od ďalšieho prilepenia, príp. iných pipíkovských problémov... akú masť môžem použiť? nebude mu to tam "kvasiť" pod predkožkou?

hajanka
1. okt 2011

@cicimotinka po zakroku atb mast Framykoin napr., mastit treba vela a casto, aby to nemal nikdy suche, lebo sucha kozicka praska a stipe. Nebude mu tam nic kvasit. Nepretahovat v kupeli. Davat pozor, ak sa zvykne hrat s pipikom, aby si tam spinavymi rukami nezaniesol spinu, bakterie. Ak ma plienku, casto vymienat, predist podrazdeniu rozkladajucim mocom v plienke. Nepretahovat nasilu, hrozia mikro-trhlinky a zrasty.
Aky mudri pan doktor 😉

cicimotinka
1. okt 2011

@hajanka no, toto v podstate sme robili aj predtým aj teraz... plienku má, ale už sa celkom fajn pýta, nasilu mu to robiť nechcem, ono to ide, len nie nasucho... inak s doktormi nebolo na výber... boli tu dvaja a tento mal lepšie referencie... ale potom mi detská na kontrole povedala, že nemá 2-roč. chlapca v evidencii, ktorému by šla pretiahnuť predkožka úplne... iba nášho... 😒 len teraz neviem, či je to pochvala alebo pokarhanie... 😠 ale framykoin nemôžem používať dlhodobo... čo potom?

hajanka
1. okt 2011

@cicimotinka a nemal (nema) nejake problemy s moc. cestami, mechurom, alebo oblickami? Aj z nich sa dokaze infekcia preniest a zapalit pod predkozkou, ak si hygienu dodrziavala.
Ak si myslis, ze si takto robila aj dobtedy, tak by som mu dala vysetrit moc.

Alebo je este jedna varianta, a to, ze to nemal vobec zapalene (ako tvrdil doktor), len sa mu tam nahromadila smegma,
citujem "po kúpeľoch v repíku mu to celé "prasklo", hnis sa vylial..." mozno nie hnis, ale viac pravdepodobna je smegma, v tom pripade sa predzkozka precisti sama, sterilnym mocom (ak nie je spominana infekcia v moc. cestach), alebo je mozne (ak este nejde predkozka pretiahnut) spravit harmancekovy/repikovych vyplach, alebo pomocou destilovanej vody preplachnut hadickou.

Co by vysvetlovalo aj toto: "pipík ako ping-pong loptička, narástlo mu to behom cca 1,5hoďky". Ak to bola smegma, prave ta pomaha prirodzenemu oddelovaniu predkozky od penisu (pises ze uz drzala len kusocek), potom takyto stav si nevyzaduje ziadny chirurgicky zakrok. Ak sa jej nahromadi vela, uvolni sa jemnym stlacanim/zmolenim penisu, posuva sa smervom k zaludu az sa uvolni, moze aj prasknut a uvolnit sa naraz vacsie mnozstvo, je logicke ze ked sa nahromadi, ze sa pipik zvacsi, uz tu mamicky pisali presne o tom, ze ich detom to prasko, vycistilo sa a bolo po probleme. Je mozne nahromadenu smegmu u deti aj vyplachnut, tenkou trubickou v otvore prstenca predkozky. Nahromadena smegma sa vylucuje spolu s odchadzajucim mocom. Ak to bola ta smegma, tak ten zakrok bol zbytocny a este dokonca zvysil riziko moznej infekcie a zrastov.

cicimotinka
1. okt 2011

@hajanka ja naozaj neviem, možno vyzerám ako blbec, ale behom chvíľky mu vyletela teplota, až mal bordovú tváričku a červené "nitky" na nej, parádne sa dokakal, ale fakt parádne, tieklo mu to do topánok... tak som ho šla prebaliť a umyť...vtedy ho chytil amok, mlátil ma, vrešťal, akože fakt des...keď sa mi podarilo dať dole plienku, mal ten opuch...tak sme leteli na pohotovosť (cca 1/2hodina autom)...tam už nenamerala teplotu, že je len spachtený z plakania a pipíka doktor skonštatoval len od pohľadu, nechytal ho... to bola sobota a v pondelok večer to prasklo (neviem, ako vyzerá smegma) bolo to také riedke ako hnis z rany... a zostalo mu na spodku žaluďa ako sklenená gulička - taká priesvitná hrčka (vľavo, kde sa mu dala pretiahnuť predkožka)... v stredu to už bolo ako fazuľka, ale netváril sa, že ho to bolí... do piatku sa to nezmenilo, v nedeľu to zase narástlo a mal to okolo celého žaluďa (vyzeralo to ako "chlpatý špagátik")... tak sme v pondelok šli na urológiu, tam predkožku odlepil, vyčistil, dal framykoin... že to bol zápal, ale už nie je a ten "špagátik" sa vstrebe, ale keby sme čakali ešte 2-3 zápaly, tak by mu ho museli orezať, nevstrebalo by sa to... ja nie som doktor a mojou nevýhodou je aj to, že máme malého od cca 10 mesiacov z decáku, takže veľa vecí si musím hľadať sama a všetci akosi predpokladajú, že som sa to dozvedela na poradni a pod... že od narodenia viem, čo a ako... takže to uzavreli ako 2 možnosti buď bola infekcia na pipíku a z toho mal teplotu a ho prehnalo, alebo ho prehnalo z teploty a infekcia na pipíku bola následná s rýchlym priebehom... výter negatívny, tak to netreba dodatočne riešiť... a bolo... tak to neriešim, len by som nerada malého vystavovala niečomu, čo môžeme obísť míľovými krokmi...

hajanka
1. okt 2011

@cicimotinka nie som doktor, zvysena teplota je prirodzenou obrannou reakciou a signalizuje ze telo bojuje s infekciou, no z osobnych skusenosti mamiciek viem ze prave zapalena predkozka moze byt nasledkom napr. mocovej infekcie (crevna viroza -> zapal mocovych ciest -> zapal hornych mocovych ciest -> oblicky -> zapal predkozky -> ATB), z coho vychadza aj zvysena teplota a obranna reakcia na nu, nasledkom nej mohlo dojst k zapaleniu predkozky. Skor by som potom povedala, ze mohlo ist o tu naslednu infekciou s rychlym priebehom.
Pises, ze mu bol robeny vyter, ale negativny (predkozka sa moze zapalit aj streptokokom), ja by som skusila este dat vysetrit aj moc, ak ten vyter bol negativny. Lebo ludia vacsinou dalej neskumaju a nepatraju po pricinach, len sa s tym zvezu, aj ked by im to zistenie mohlo pomoct a vyvarovat sa problemov do buducna.

Smegma je vacsinou biela, moze byt vsak aj nazltla, hustejsia (ak sa usadzuje dlhsie) aj redsia, hmota alebo maz, dokonca moze byt vo forme takych fliackoch na zaludi. Nie je bolestiva a nesvrbi. Zapal vacsinou uz aj boli.

cicimotinka
1. okt 2011

@hajanka výter mu robili na salmonelu a ešte 1 ten som si nezapamätala... ono je to ťažko, lebo celá teplota trvala možno 2-3 hoďky, pipík opuchol za cca 1,5 hoďky a nedá sa určiť, či bol opuch pred alebo až po hnačke... takže ten moč ešte skúsim... ale vyzerá byť v poriadku, dokonca čo sa čudujem... po vybratých atb. začal lepšie jesť a kúsoček pribral... takže pipíkovské starosti majú pozitívny vplyv na našu podváhu...

hajanka
1. okt 2011

@cicimotinka na salmonelu, to je ine..... daj mu vysetrit ten moc kultivacne ci nema zapal moc. cieste alebo obliciek, plus ja by som aj vyter z uretry (mocovej trubice, aj takto je mozne zistit bakteriu kt. sposobuje inf. moc. ciest), pre pokoj na dusi 😉

alexandra32
2. okt 2011

@maryanna ahoj, píšeš že malý tam má niečo biele... ostatné tu píšu iba o preťahovaní, ja mám však problém s tým, že malému sa tam urobili také biele ložiská, niekde také ako špendlíkova hlavička ale má tam aj také 5 mm obláčiky, neviem čo s tým... muž bol v piatok u doktorky na injekcii a ukazoval to sestričke a ona povedala, že to nič nie je, lenže mne sa to nezdá, lebo hovorím, že sa mu tam robiť väčšie ložiská, neviete mi poradiť..... ďakujem

zuzka78
2. okt 2011

@alexandra32 aj moj maly tam mal biele loziska, aj dost velke. Bola som u Dr., ta mi poradila, nech mu to skusim uvolnit, lebo tam ma nahromadenu smegmu (alebo tak nejak sa to biele vola), inak ze pojdeme k urologovi. Takze sme len cvicili s predkozkou a postupne sa mu to uvolnilo...Takze drzim palce...

hajanka
2. okt 2011

@alexandra32 to je presne ta smegma, pisala som o nej vyssie. Takze ide mu predkozka pretiahnut? Ak ano, staci to omyvat cistou vodou (mimo kupela).

alexandra32
3. okt 2011

predkožku máme stiahnutú iba dopolovice, ďalej je prilepená, a v tej prilepej časti okolo okraja žaluďa sa mu urobili tie ložiská, tým, že to tam má prilepené, tak mu s tým nejde pohnúť... preto mám obavu, čo s tým.... takto prilepenú predkožku má asi 3 mesiace, ďalej sa mu to prestalo posúvať a začali sa tam tvoriť tie ložiská... Keby bolo niečo na odlepenie tej predkožky, že by som mu to mohla očistiť :(

adrica6
8. okt 2011

Presne ako píše lucia19, my sme boli v piatok, bola to sekundová záležitosť, malý (15mes.) len zamrnčal a to bolo všetko. Zbytočne to niektoré dramatizujú, problémy nastávajú vtedy, keď sa urobia chyby v následnom ošetrovaní. Treba močiť v harmančeku, potierať framykoinom, predkožku stiahnuť, rýchlo očistiť a vrátiť naspäť, nesmie byť dlho stiahnutá, inak opuchne - to sú rady od lekára. Maličký si poplače, keď ciká, pretože ho to logicky štípe, inak to zvláda perfektne. Neviem si predstaviť, čo by sa dialo s tým nahromadeným mazom, ktorý sa ukázal pod tou predkožkou. Skúsení urológovia vedia, ako a prečo to robia. Naozaj sa nebojte maminy !

hajanka
9. okt 2011

@adrica6 bohuzial negativne skusenosti prevazuju tie pozitivne. A aj napriek macaniu v harmanceku, masteniu a vsemoznej snahe o spravnu hybienu, to niekedy nejde podla nasich (a tvojich) predstav a minitrhlinky na zbytocne nasilne pretiahnutej predkozke sa zrastu a brania prirodzenemu pohybu, uvolnovaniu predkozky a ta zaroven vdaka tomu straca prirodzenu elasticitu. Az potom vznikaju "skutocne problemy".
Co by sa dialo s nahromadenym mazom? Otazka svedci o tom, ze o tom vies len velmi malo, alebo absolutne nic. Skuseni urologovia su veruze v tomto velmi skuseni, smik-smak rad za radom, skusenosti s tym habadej.

myscha
9. okt 2011

@adrica6 No nechci malovat čerty na zeď, ale ono se taky může stát, že se chlapečkovi předkožka znovu přilepí a budete muset zákrok opakovat a to už nemusí být taková brnkačka. I to se stává, takže bych byla opatrná s tím, jaká je to pohoda.
Každopádně je dobře, že to proběhlo takhle bez problémů a važte si toho. Jinde to tak nemusí být, jak jsem se tu dočetla, tak někteří chlapečci u toho ječí a piští, jak moc je to bolí....

sashabb
9. okt 2011

@myscha pôvodne som sa k danému príspevku ani nechcela vyjadrovať, no osobne si myslím, že to taká pohodička nebola len to dotyčná zlahčuje 😒 určite je veľmi skoro na takýto zákrok (v 15mesiacoch) a dodatok, len si poplače ... hm no neviem, skôr by som povedala, že to malého veľmi štípe a bolí, len matka tu bolesť necíti, preto to takto popisuje.
A hlavne by som chcela vedieť, čo by robila ak by sa mu to opäť prilepilo 😖 ... asi by šla aj opakovane keď je to taká pohoda a maly jej len mrnčal a potom si poplače ☹ veď čo, je to len dieťa ... ach jaj

honzulka
9. okt 2011

@myscha My jsme příkladem toho,že to taková brnkačka není.. ☹ Na křik malého a volání "maminko to bolí"nikdy nezapomenu..Pravda je,že to byla chvilička,ale hrozná...A bohužel to vypadá,že se mu to zase přilepuje-zkoušíme mazat Triamcinolonem,ale nevím který používat,zda E nemo mast?Každopádně pokud nás to nemine znovu,tak Tomika nechám nejspíš uspat.. ☹

adrica6
9. okt 2011

Svoj príspevok som pridala preto, lebo s tým máme skúsenosť a tá je taká, ako som ju popísala. Nič nezlahčujem, predsa súcitim so svojim dieťaťom. Do zákroku som po prečítaní fóra mala z toho horory a nakoniec to prebehlo s krátkym zaplakaním. Pravda je taká, že je nedeľa a malý už ciká bez mrnčania, keby ho to tak veľmi štípalo a bolelo, asi by to dal najavo. Správa sa ako po iné dni a aj spokojne spí. A predkožka ide pekne dole aj hore. Osobne si myslím, že je lepšie, že išiel teraz ako neskôr, keď si už bude viac pamätať. Len som chcela všetky mamy povzbudiť. A samozrejme súcitim s chlapcami, u ktorých to nebolo také ako u nás. To je všetko.

hajanka
9. okt 2011

@honzulka citala som o Triamcinolon E mast
Treba to ale rozlisovat, lebo mast lieci fimozu (sekundarnu, ale aj primarnu), t.j. zuzenu predkozku, nie prilepenu predkozku. Je ale mozne, ze po roztiahnuti predkozky (vylieceni fimozy) je potom lahsie predkozku pretiahnut, teda oddelit od zaluda. Treba to spojit s kazdodennym nenasilnym potahovanim, natahovanim predkozky (taky strecing 😀) a malo by to povolit. Ucinnost z rozynch studii hovori o uspesnosti az u 90% liecenych u ktorych nieje potrebny dalsi zakrok, alebo obriezka.

hajanka
9. okt 2011

@adrica6 a to si ho vzala na ten zakrok bez akejkolvek zdravotenj indikacie? 😕

adrica6
10. okt 2011

@hajanka , samozrejme, že nie. Poslala ma tam praktická lekárka malého, boli sme na poradni a keď videla, že to samo nepôjde, poslala ma na odborné vyšetrenie. Bola som u urológa Mudr. Jána Olexu, v Uroprax v Žilinskej nemocnici. A týmto s príspevkami do tejto debaty končím. Človek chce niekoho povzbudiť, že nie vždy to je také hrozné, ako to popisujú druhé, no stále sa musí nájsť nejaká expertka, ktorá do toho vidí najviac, však?