Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

deny3
6. mar 2012

@hajanka tak ja mám pocit, že u nás to vzniklo z plienky, väčšinou sa umýva len čistou vodou, podľa potreby detskou penou na umývanie, obrúsky na pipíka nepoužívam, to som prestala po zápale močových ciest. Ja len dúfam, že fimoza bola len z toho, že pipík bol zapálený, tak to mal také mokvavé, lepivé.
a ty máš teiž nejaké konkrétkne skúsenosti s týmto problémom?

hajanka
6. mar 2012

@deny3 ano mam uz niekolkorocne 😅 ☹
ono fimoza nevznika priamo zo zapalu, s fimozou a prilepenou predkozkou sa prirodzene chlapci rodia, je to akasi ochranna bariera organizmu voci mechanickemu podrazdeniu zvonka, vniknutiu necistot, bakterii... atd.
predkoza sa ale moze zuzit po prekonani zapalu, ked zapalene tkaniva menia svoju strukturu, znizuje sa elasticita pokozky, vznikaju mikrojazvicky atd....
ale inak, s primarnou fimozou sa chlapci rodia, az 80-90%, tato sa sama uvolni s postupnym rastom, vekom, hormonalnymi zmenami, strecingom predkozky... aj napriek tomu urologovia urgentne posielaju tieto deti na chirurgicke zakroky a vykonavaju nezmyselnu nasilnu retrakciu predkozky.

hajanka
6. mar 2012

teda, zalezi od toho ci mal fimozu (primarnu) este pred zapalom, alebo ako nasledok po zapale (sekundarnu)

terina25
8. mar 2012

@hajanka no a ty by si mi čo odporúčala.dať mu to ,,urobiť,,?lenže čo ak po odstránení tých zrastov sa mu to urobí znova?

hajanka
9. mar 2012

@terina25 ja by som odporucala zabudnut na to, aspon na nejaky cas a vyskusat menej invazivne metody, vzdy sa nakoniec, ak nebude pomoci, mozes vratit k tej poslednej - chirurgickej. Ale co uz raz spravis, spat nevratis. Tak preto.

hajanka
9. mar 2012

@terina25 moj mal tiez zrasty na predkozke, aj ju mal prirastenu k zaludu, za 3r. sa mu to kazdodennym strecingom povolilo. Nebol potrebny ziadny iny zasah. Dokonca sme to zvladli aj bez kortiko masti. Ma este zospodu nejaky kusok neuvolneny, ale robime strecing, stale, kazdy den, takze tu masticku si nechavam este do zalohy, dufam, ze ani nebude vobec potrebna, ked sa nam taky pokrok uz podaril. No a na chirurgicky zasah som za ten cely cas ani nepomyslela 🙂

terina25
9. mar 2012

@hajanka a aký strečing robíte?ja som mu zatiaľ nedávala na to nič.vždy mu to sťahujem len pri kúpaní-resp.po ňom.pustím mu sprchu a tak mu to sťahujem.ale už sa ho bojím aj dotknúť,aby som mu nejako neublížila 😔

hajanka
9. mar 2012

opisovala som to takmer na kazdej druhej stane uz 😅
v skratke ide o to, nataihnut predkozku (napnut ako keby si chcela pretiahnut, ale len do tej miery, podkial to ide, pokial to je uz uvolnene) a takto chvilku podrzat a opakovat viac krat. Najlepsie to ide s pouzitim Vaseline (alebo cistej lekarskej vaseliny), ta zabrani (mala by) popraskaniu pokozky a trhlinkam (a tym dalsim zrastom) a tiez posobi ako lubrikant, takze to ide lahsie, prirodzene, nenasilne, staci len trosku na zvlhcenie. Mozes to striedat aj so strecingom aj len pod prudom tecucej vody, ale nemal by to byt silny prud (sprchy), lebo zalud je velmi citlivy a dietatko to moze pocitovat ako bolest, mohol by ho aj podrazdit. Takze len pokial ide, viac nie, nesnazit sa za kazdu cenu. Ono to moze trvat tyzdne, mesiace, roky.., moze to stat na jednom mieste aj mesiace, ale ta elasticita by sa mala urcite zlepsit, hlavne, je to nenasilne, bezbolestne riesenie.
Ak, tak mozes (nemusis) zaroven pouzivat aj kortikosteroidnu masticku.

ewisam
9. mar 2012

Maminky chlapcekov, potrebujem radu. Dnes som pri kupani drobca zistila, ze ma zacervenanu predkozku, (vcera este vsetko ok) Vedela by mi niektora z vas poradit, co moze byt pricinou, pripadne ako liecit, ci treba robit velku paniku? NIc ho neboli, skeril sa na mna z vane, akoby som ho steklila....

snu
9. mar 2012

@ewisam ahoj, nas maly to tiez mal.. ja som ho kupala v cajiku,, z repika... sem tam som mu pocas dna este umyla zapalene vatickou namocenou v repiku a preslo to,,

katecameron
9. mar 2012

@ewisam kup v repíku poprípade odvar z repíka vstrekuj striekackou pod predkozku a natrieraj framikoinom alebo ophtalmo farmikoin a to je vsetko NEROB Paniku 😉 🙂

ewisam
9. mar 2012

@snu
@katecameron dakujem dievcata skusim... paniku som nemala v plane, len ked sa chysta vikend, tak reku, ze ci mam doktorku s tym otravovat, ale myslim, ze ten repik ked nepomoze, neublizi

snu
9. mar 2012

@katecameron
@ewisam mne v lekarni framikoin neodporucala,, ze jedine ten repik..

ewisam
9. mar 2012

@snu a nahodou nevies z coho by to mohlo byt, zapal?

poleva
10. mar 2012

@hajanka ahojky môžem ťa poprosiť o radu? máme dvojičky,jeden to má v poriadku a druhý chlapček má zúženú,proste aj ked mu to chcem staihnuť nedá sa,má to sem tam červené.máme isť k urologovi ale ako vidím ,rizniča tu nikto neodporúča ale máme ísť tam,malý bude mať 18 mesiacov.nsaša pediatrička mi radila,že mám dalej sa snažiť to sťahovať,ale to proste nejde,ani neviem čo robiť,ísť k lekárovi ,alebo čo? dík za radu

mandy552
10. mar 2012

@poleva ... nedavno sem dala jedna mamina linku
http://www.nanicmama.sk/lekvaren/fimoza-alebo-a...
... precitaj si aj tie prispevky pod tym 🙂 velmi ma tato moznost potesila a dnes to idem kupit 😉

poleva
10. mar 2012

@mandy552 hm,neviem..

snu
10. mar 2012

@poleva ahoj nas krpec, ma prilepenu predkozku na jednom kusku,nema stym problem,ale u urologa mu to odlepoval, to si mala videt ten rev,,, tak plakal,ze nam na pol roka zachripol.. nikdy v zivote by som mu to nedala uz urobit a nedal si to potom vobec pretahovat,tak to ma stale prilepene a rok bojujeme s pretahovanim pri kupani,, tak len skusaj stahovat a urologa ked navstivit,tak len sa poradit,ale to odlepovanie a nasilne pretahovanie by som uz nedala..

snu
10. mar 2012

@ewisam mozno prechladol..

ewisam
10. mar 2012

@snu no katastrofa zazehnana, dnes rano sa zobudil a zasa vsetko ok 🙂 ale dakujem za radu, pre buducnost sa zide

snu
10. mar 2012

@ewisam no super,tesim sa s vami 😉

hajanka
12. mar 2012

@ewisam precitaj si o stranu dozadu, som tam rozpisala niekolko pricin, nemusi to byt striktne hned zapal

@poleva ja by som s tym nerobila nic, je este malicky a ma este dost casu na to, aby sa mu to uvolnilo, tiez si mozes precitat predch. stranu, ako predchadzat podrazdeniu, zacervenaniu, zapalu
A vyssie som opisovala aj strecing predkozky (ale na ten ma podla mna este tiez cas)

poleva
12. mar 2012

@hajanka dakujem,ja len vidím,že čosi sa tam deje,má to úplne ako keby prirastené,úplne malá dieročka na konci

hajanka
12. mar 2012

@poleva ono to nemoze byt prirastene, je to len "prilepene", predkozka drzi zalud prirodzenymi vazivovymi blanami nazyvanymi "balano-preputial lamina". (takto sa vsetci chlapci narodia, je to prirodzene) Tato membrana je prirodzenym sposobom ochranou penisu a ostatnych vysoko citlivych casti v ktorych sa nachadza velke mnosztvo nervovych zakonceni, chrani tieto vyvyjajuce sa tkaniva pred vykalmi, mocom, bakteriami, virusmi a dalsimi drazdivymi patogenmi.
A mala dierocka - to je primarna fimoza, nie je to ziadna diagnoza, je to bezne a 90% chlapcov sa takto narodi, postupne vekom sa uvolnuje (rovnako ako aj blana kt. drzi zalud s predkozkou), len u niekoho skor, u niekoho neskor.

poleva
12. mar 2012

@hajanka presne,ako píšeš prilepené,tak prečo nás posielajú do urologa? mám to sťahovať po kúpaní,či nie?
môjmu druhému drobcovi,ked mal asi 2 mesiace,lekár naraz stiahol / bez môjho opýtania/ a ten to má úplne krásne

hajanka
12. mar 2012

@poleva preco posielaju? Dr. sa k tomuto staviaju rozne. Jedni sa drzia zauzivanych niekolko rocnych zvykov (100rocnych..) ide o akesi tradovanie, zvyk neochotau robit a skusit nieco nove, nove neinvazivne metody, sposoby liecenia a spravneho chapania a fungovanie muzskej anatomie, ini hladaju a nachadzaju nove moznosti a chapu prirodzenu muzsku anatomiu a vyvoj.
Preto nie kazdy povie to iste, ale ak jeden tvrdi ze to ide aj bez TOHO a druhy ze nie, tak ak raz to bez toho ide, tak ide, to znamena ze ten druhy to nerobi spravne taka motanica ???? preto nie vzdy treba bezhlavo verit doktorom.
To ze mu to stiahol v 2 mesiacoch nebolo urcite spravne, ale ma velke stastie, ze to nezanechalo nasledky. Je ovela viac pripadov, kedy to nasledky zanechalo. Ci uz psychicke (priamo vyplyvajuce z bolesti), bakterialne (vyvolana infekcia nesetrnou manipulaciou), natrhnutia, trhlinky, krvacanie, neprirodzene zrasty, znizena pruznost pokozky, neprirodzeny tlak na zalud... a vela inych..

poleva
12. mar 2012

@hajanka ved to....on vôbec nepovedal,že to ide robiť,a ešte dodal,nabudúce urobíme druhému
len to nabudúce sa nekonalo-viac sme tam nešli

terina25
12. mar 2012

@snu písala si,že urolog tvojmu synovi ,,odlepoval,,predkožku.možem sa spýtať ako?jemu nešla vobec dole tá predkožka,alebo šla ale mal zrasty?

snu
13. mar 2012

@terina25 isla,len nie uplne,, na jednej strane mu to drzalo a on mu to skalpelom odlepil,,ja som ani nevedela co ide robit,, bolo to hrozne.. a stale mu to aj drzi.. kedze si to poom nechcel dat vobec pretahovat..od vtedy je rok a stale sa boji... robi si to sam,ale tak on si totak poriadne nestiahne ☹ proste hrozne to pocut,videt a potom ani cikat nechcel, lebo ho to stipalo,, ved rana predsa stipe a este ked si to ocikal.. som ho davala cikat len pod tecucu vodu.. inak nechcel,, plakaval asi 2 tyzdne..

terina25
13. mar 2012

@snu tak potom toto isté asi chce robiť lekár aj nášmu synovi.ja som na nete čítala,že sa to robí nejakou ,,guľovou,,sondou?niečo také.tiež si neviem predstaviť ako to bude robiť.ale keď to robil skalpelom,tak to vlastne odrezal,či nie?a šla mu aj krv?no,keď to má tvoj syn stále ,,zlepené,,tak asi mu to nedáme robiť.len sa bojím toho,že jemu sa to stále zapaľuje a sťažuje sa ,že ho to bolí.tak preto sme mu to chceli dať urobiť.lebo ho to bolí.ale teraz fakt neviem 😖