Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

babulica
21. dec 2010

ahojte, moj maly mal teraz 6 rokov, doteraz p. Dr. hovorila, ze mame cas, mame cas, predkozka mu ide len za zalud stiahnut a tesne za nim je to ako keby prilepene...ja som isla zo zvedavosti na chirurgiu sa opytat a tam chcela p. Dr. hned strhavat alebo ze ho daju uspat a urobia to pod narkozou, takze tak...som z toho smutna...nakupila som slezove kvety a listy, mocime sa vnich uz 2 den, zhaname Belosalic mast, bojim sa tych kortikoidov....ale ako citam VAse prispevky, tak neboli ziadne neziaduce ucinky.... ☹

zelmirka1
21. dec 2010

ahojte, pridam svoju skusenost, malemu som od narodenia jemne stahovala predkozku pri kupani, zdalo sa mi ze to ide fajn a potom som to robila menej casto a neskor ked mal maly dva roky tak nam nova pediatricka povedala ze to nema dobre a ze nech stahujeme a ked to nepojde aby sme isli na urologiu. Malemu to islo asi do polovicky.
Nakoniec som isla k urologovi lebo mame znameho, aj ked som chcela pockat do 3 rokov /strasne som sa bala aby maly nemal traumu/, ale ukazal mi hned ze ma pod predkozkou take biele, ja som si to nevsimla ale ked to drzal on normalne to presvitalo cez predkozku este ked nebola ani stiahnuta.Takze mu to rukou stiahol, zaujimave je ze mu to islo lahko a mne sa to nedalo. Samozrejme maly plakal a hlavne potom ked cikal. Nastastie mu velmi pomohol repikovy kupel a bolo to OK. Teraz stahujeme poctivo pri kupani.
Chcem len povedat maminam ze ťažko sa radi takto cez net, aj nazory lekarov su rozne, dajte na svoj pocit, je vela pripadov kedy to postupne sa uvolni ale niekedy aj nie, je dolezite hlavne ak je predkozka zuzena to riesit. Nic nerobit nasilu, ale snazit sa cim skor jemne postupne stahovat, lebo mám okolo seba velmi vela pripadov kedy sa to riesilo u lekara az vo veku 3-5 roky co uz bolo tazsie aj pre dietatko.

zdenda86
4. jan 2011

@zelmirka1 ahoj,myslis ze by som aj ja mala ist k lekarovi.maly ma 2 roky a 2 mesiace. tiez ma predkozku taku uzku a neda sa mu stiahnut.skusam mu to uz od narodenia pred kupanim,ale nejde to.doktorka mi povedala ze mam este pockat do troch rokov,ale bojim sa ze to potom bude este horsie.uz teraz sa boji lekarov.uz len vidi dvere a uz place.aj moj manzel to ma.svokra mu to nestahovala a ani potom nijak neriesila.a dodnes ma s tym problemy.co by si mi poradila?dakujem

zelmirka1
4. jan 2011

@zdenka86 to je velmi tazke radit, ja som tam strasne nechcela ist a velmi som to prezivala tazko ked sme tam maleho drzali a hlavne potom som necakala ked sa prvykrat vycika ze sebou hodi na zem a bude kopat nozkami od bolesti, ale je fakt ze to rychlo preslo hlavne ked som ho dala do toho repikoveho kupela. Dodnes vo vani nema rad ked mu to chcem pretiahnut, krici a ale uz to nie je take dramaticke.
Moj maly to mal take ze mu to islo stiahnut asi do polovicky, dalej nie, vyzeralo to ako prilepene ale s cikanim ani nicim problem nemal. Doktor mu to stiahol rukou, tak niako inak ho chytil medzi prsty a stiahol to a mal tam dost bieleho mazu takze v konecnom dosledku som rada ze som isla. Aj ked posledne dni mam pocit ze mu zase nejde uplne dole stiahnut, doktor ma upozornil ze sa to moze prilepit a ze mame prist za tri tyzdne znovu, takze tiez riesim dilemu ci tam ist znovu. Je to fakt na tebe, ak s tym ma problem aj muz mozno by som radsej isla, lebo moze mat naozaj uzsiu predkozku. Ono v podstate ked uz ma 2 roky a 2 mesiace tak aj tak si to bude pamatat rovnako ako v 3 rokoch. Ja ta uplne chapem, je to velmi tazke, nechceme ich stresovat zbytocne ale je to dolezite.

nikusiatko
4. jan 2011

Moj maly syncek ma 8 a pol mesiaca a ked sme boli u nasej pediatricky skusila mu pretiahnut pipika a ona vravela, ze ked sa mu neptretiahne do pol roka tak sa ma ist s tym na chirurgiu. Nakoniec sme boli, predkozku mu pretiahli a je vsetko v poriadku. Pipik pretiahnuty.....zdravucky...bez problemov. Tak neviem ako tak citam tak kolko lekarov tolko nazorov. 🙂

camilla_1
6. jan 2011

ahojte mamky !
potrebujem poradit kedze mam prve babo a som v tomto smere neskusena.....mam dvoj mesacneho synceka treba mu stahovat predkozku pri kazdom prebalovani ci ako to je ??? ☹

katecameron
6. jan 2011

@camilla_1 nie pri prebalovaní ja na tvojom mieste ked ho kupes a chvilu bude v tej vode tak potom skusit trosku jemne opatrne natiahnut ale predtym odporucam medzi palcom a ukazovakom tu predkozticku jemne posulat a tak skusit pretiahnut ale fakt jemne aby sa nevytvorili trhlinky az to nejde tak ho umyvaj iba tak ze mu to posulas ako som uz opísala teda

waitinka7
7. jan 2011

Ahojte.
Mne pediatricka predpisala masticku triamcinolon, aby som nou potierala pipika, kvoli uvolneniu predkozky, lebo malemu ide stiahnut predkozka cca 1/3. Ale neviem presne ako to mam pouzivat. To mam tu predkozku stiahnut ako sa da a potom namastit? Alebo vobec nic nestiahnut a namastit len pipika zvonka? Dakujem za rady.
Su tu nejake mamicky, ktore touto mastickou chlapcekom pomohli?

alias313
13. jan 2011

ahojte, už som sem písala tak v krátkosti. Môj malý mal problémy s predkožkou, od narodenia mal veľmi malinkú dierku. Nedávno pri cikaní sa mu začal robiť balónik keď cikal. Tak sme teda išli na urológiu, tam nám hneď dali termín operácie na 22.2. Avšak čítala som na nete, že treba robiť kúpele v sleze, tak sme to teda vyskúšali. Po týždni sú to pre mňa dobré úspechy predkožka sa dá stiahnuť asi tak do tretiny žaluďa. Malý vo vani vôbec neplakal a ja som mu to nesťahovala na silu-proste len tak ako to pomaličky išlo. Pri cikaní sa mu už nerobí balónik. Teraz sme s kúpaním museli prestať lebo má zvýšenú teplotu-idú nám stoličky 😒 Ale cez deň keď som mu to pozerala, tak to má stále rovnaké tá dierka sa mu nezmenšila, tak ako to mal predtým. Mám teda zavolať na urológiu,zrušiť operáciu a pokračovať v kúpaní v sleze a sťahovaní?

mes
13. jan 2011

Jak se řekne "sleze" v češtině? Máme stejný problém..děkujii!

jenovefa
13. jan 2011

@mes je to bylinka "sléz přehlížený" (květ). Ve slovenštině sléz nebadaný.

mes
13. jan 2011

@jenovefa Děkuji moc...snad ji seženu 😉

brisilda
13. jan 2011

kocky co je to ten slez? hodte info az to vyskusam lebo zaciname s tym mat tiez trampoty 😠 pri prvom synovi smeto riesili az ked mal rok a pol teraz mame 8 mes. snazim sa stahovat ako sa da od narodenia a aj tak nam to nejde ved sme sa nedopracovali ani k cik. dierke 😠 juuj tolko starosti s jednym chlapom 😀 ale tak ak nahodou tak viem co na s na urologii caka

brisilda
13. jan 2011

kocky nasla som to vola sa to slez nebadany a mam to akoze kupit v cajovni? 😕 ja som az zvedava ci to zaberie 😅

alias313
13. jan 2011

je to slez nebadany ja som to normalne kupila v lekarni. Robila som vecer macerát-asi tak za hrsť a pol byliniek treba dať do studenej vody (do 5 litroveho hrnca) a lúhovať do nasledujúceho večera. A potom večer som to zohriala, precedila a naliala do vane. Malého som v tom močila asi tak 20 minút, potom som mu pomaly skúšala pretahovat predkozku asi tak 2-3 x..Potom som ho nechala ešte 10 minut a pretahovala znova. Tam na tom obale sa pise ze tento slez pomaha na zmäkčenie pokožky a jemu to pomohlo.

jenovefa
13. jan 2011

@mes Mně s v Praze sehnat nepodařilo - jen sléz maurský (někde jsem četla, že tu látku - sliz - taky obsahuje), teď jsem začala Tomíka máčet, někdy písnu výsledek. Jinak ten sléz přehlížený lze objednat: http://www.bekano.cz/slez-prehlizeny-kvet/ Pokud ten maurský nebude k ničemu, objednám, ale ze Slovenska je docela mastný poštovný... Uvidíme...
Hodně štěstí.

brisilda
15. jan 2011

kocky tak ja som to vyslala dnes mm kupit som zvedava na vysledky a potom hodim info 😉 maleho by som rada usetrila " trapenia " u doktora no ked sme si tym raz presli tak uz viem co ma caka 😖

katecameron
15. jan 2011

@brisilda boli ste na operacii?

brisilda
15. jan 2011

@katecameron nie neboli iba nam to pretiahli v ambulancii ale maly plakal hrozne no dalo sa to zvladnut ked bol starsi sme sli na kontrolu k inemu doktorovi a este trebalo trosku pretiahnut lebo to mal trosilinku zrastene tak mu to doki pretiahol poriadne a Samko ani necukol vraj ho to vobec nebolelo a to uz bol starsi a rozumnejsi den predtym som mu povedala co mu bude doktor robit a on to pochopil a nebal sa 😉 teraz pri mladsom synovi si na to davam bacha od narodenia pomalicky stahujem ma tam ako keby male trhlinky ? jazvicky? neviem no nikdy som mu to nestahovala nasilu iba ako islo no v 8 mes. sme sa nedopracovali ani k cikacej dierke 😠 idem skusit nen sliz no poradte ako ho urobit? den predtym zaliat lyzicku vriacou vodou alebo treba pol sacku? a staci to vliat len do kupela alebo v tom musi sediet v nejakom lavoriku? kopcky ktore ste s tym robioli prosim hodte info lebo sa priznam ze nemam vela casu to tu v teme hladat ☹

mata222
17. jan 2011

tak to by zaujimalo aj mna, ci to staci vliat do kupela..dakujem..

suuzanee
17. jan 2011

Chcela by som pridať vlastnú skusenosť zo sťahovaním predkožky.Keď mal moj malý 1rok a 6 mesiacov,tak ma detská lekárka poslala k urológovi,lebo predkožu mal prilepenu na pipiku.Dokor nam to spravil v ambulancii,tak že to malému precvikol nožničkami a poslal nás domov.Do rána sa to malému zapálilo tak sme šli na pohotovosť,lebo mu to nešlo ani pretiahnuť a mal tam hnis.Lekárka čo nas prijala bola zhrozená čo mu s tým spravil.Dala nám mastičku Framikoin.Potom sme to malému sťahovali 3 krát denne,po kúpeli v repíku.Po mesiaci sme šli na kontrolu,a bol tam taký starší doktor a ten povedal že to ma už v poriadku a že mu to stačí sťahovať už len raz za týžden.Keď som mu to šla skúsiť pretiahnuť po 4 dňoch,tak už to mal opäť zrastené.Ale už som bola rozhodnutá neísť k tomu lekárovi.Našla som si tu na koníkovi všetko o sleze nebadanom a pomaly sme začínali.Kúpať a sťahovať.Aj keď nám to trvalo trocha dlhšie,tak možem povedať že nám k dobrému výsledku dopomoholi aj kúpele v tejto bylinke.A vždy keď som šla malého prebaliť,tak som mu skúšala pipíka stiahnuť.Trvalo nám to skoro rok,ale vyplatilo sa a teraz nám to ide krásne.A každý deň mu ho pre istotu este sťahujem. Takže chcem aj vám ostatným maminám poradiť hlavne veľa trpezlivosti a pomaličky skušať sťahovať..Ja by som už k urológovi nešla.

mata222
18. jan 2011

@suuzanee prosim ta, macerat zo slezu, dajme tomu 5 litrov, mozem vliat do cistej vody vo vani? napustame vodu tak, aby mal maly aspon ritku pod vodou..alebo si zaobstarat nejaky lavor? 🙂 skusame stahovat po kazdodennom kupeli pod sprchou, ale mne to nejako nejde, ja to ale robim velmi jemne, a vidim len zaciatok zaluda...ale nasa dr.mu to v ordinacii stiahla do polovice..a nebude to problem, ked mu budem stahovat aj na sucho? ja mam z toho total stresy..maly uz mal zapal predkozky, ale na pohotovosti mu len vstrekovali septonex pod predkozku, tak nam to preslo, tak sa bojim, ze to budeme musiet riesit na chirurgii nasilnym stahovanim..vsetci, co maju chalosov v mojom okoli, tak boli na nasilnom stahovani a toho by som sa chcela vyvarovat..

suuzanee
18. jan 2011

@mata222 ja som ho pripravovala tak,že ráno som dala do veľkého hrnca 5 litrov vody a do toho tak za hrsť tých kvetov slezu nebadaného a nechala som to odstáť do večera,potom som to zohriala a scedila do detskej vaničky a doplnila studenou vodou aby mal maly pipíka pod vodou.Nechala som ho v tom posedieť aj keď niekedy tam nevydržal ani 10 minút.Ale stále sme skúšali.A skúšala som aj na sucho mu ho stiahnuť,ale nie na silu len tak po troške.A ty ako píšeš keď už vidíš žaluď tak je to na dobrej ceste,my sme na začiatku nemali ani minidierku,a keď cikal tak sa mu robil balónik.A vidíš teraz mu to ide už pekne.Len treba pomaličky,ja tomu hovorím že cvičiť s pipíkom a malý si na to zvykol že mu to každý deň sťahujem 🙂

waitinka7
19. jan 2011

Dievčata, ja som tiez skusala slez nebadany asi dva tyzdne. Pripravovala som ho rovnako, macerat, potom zohriat, precedit, maly v tom sedel asi 10 min (viac nevydrzal),ale nam to zial bohu vobec nezabralo. Pipik sa mu da stiahnut cca 1/3. Viac to ani neslo ani nejde. Teraz skusam masticku triamcinolon, ktora by to mala uvolnit, a tu skusame uz tiez vyse dvoch tyzdnoch a nic.....stale rovnake vysledky. Tak ale vy sa nevzdavajte, mozno vam to pojde aj s tym slezom, aj inak!. Tiez volim urologa ako poslednu moznost. Musi to byt tramatizujuci zazitok pre dieta aj pre matku, ale ak sa nebude dat nic robit, pristupim aj k takejto volbe.

mcoya
19. jan 2011

ahojte,
prosim Vas babulky o radu. Nejak neviem, ako na to a co vlastne a ako daleko stahovat. Jasne ze viem, co je predkozka a co zalud. Ale ja ked to skusam stahovat malemu - (zacala som len teraz - ma 2 roky a 3 mesiace, riadila som sa nazormi, ze do 3 rokov nic netreba, ale kedze som zistila, ze malemu sa robi pri cikani balonik, problemy nema inak ziadne, tak pre istotu zacinam uz teraz), stahujem po kupeli v sleze nebadanom - tak mu ide stiahnut len ta predkozka - koza tak od zaciatku pipika asi 4-5mm a zalud nikde 😒 . No a ked mu chytim pipina, tak vlastne ten zalud zacina asi az v polovici celeho pipina. To mam stahovat az tak daleko? Ved to budem musiet stiahnut komplet celeho pipina az ku korenu, nie? Alebo mam stahovat len tu kozu, alebo co? Prosim skusenejsie mamicky o radu. Ja mam prveho synceka a skusenosti s tymto ziadne 🙂 a bolestivym zazitkom u pediatricky, alebo urologa by som sa rada vyhla. Dakujem pekne a prajem pekny den. 😉

brisilda
21. jan 2011

@mcoya ano musis mu stiahnut celeho pipika aby ten zalud vysiel cely von 😀 nam to ide tiez asi tak ako tebe zdasa mi, ze maly ma bo stranach take ako keby mini strie ? jazvicky? neviem ako to nazvat tak mu ho uz radsej nestahuem a iba pozmolim ako tu uz kedna kocka spominala 😉 nasilu som mu to nikdy nestahovala tak sa teraz bojim aby to neboli tie zrasty no tak ci tak urologobvia to robia brutalne mala som moznost to zazit s prvym synom ale nemala som odvahu sa na to divat stacilo, ze maly plakal a ja som bola rada, ze ma neposlali za dvere ako to lekari radi robia 😠 po skusenostiach s prvym synom uz dieta v ambulancii nikdy nenecham sameho s lekarom ! ved je to moje dieta a aj mam pravo tam byt 😉
@suuzanee konecne maminka co nam dala navod ako ten sliz pripravit lebo ja ho uz mam kupeny no este som to neskusala 😀 dik

mcoya
24. jan 2011

@brisilda ano aj ja som mala pocit, ze ked som sa mu to prvy krat snazila stianhut, ze mal na stranach take volaco, ako cervene zilky, strie, alebo, ako to nazvat, ale ja som mu to pre istotu natrela framikoinom a na druhy den to uz nemal. Ale, ak si spominam, niekedy to mal zacervenane, len tak - asi potom, ako sa s nim hral 🙂 .

Inak babule, nam ten slez super pomohol, pripravovala som ho tak podobne ako pisala aj suuzanee, akurat, som ho potom zohrievala a v tom sa kupal maly nieco vyse 20min - v malej vanicke. Ja som ho uz neriedila vodou a pripravovala ho vecer pred tym . Trosku som tu vanicku na jednej strane musela vypodlozit, aby mu to zakrilo celeho pipina, ale dalo sa.
No a fakt sme sa v tom 4 krat kupali a dnes rano som ho sprchovala a potom som ho isla utriet a skusala som stiahnut a zrazu "vyskocil" cely zalud. Normalne som bola v soku a maly sa rehotal, ze co to tam ma. Straaaasne sa tesim.
Aha a este som zabudla, ze som to na zaciatku asi zle chytala, ked som sa to pokusala stiahnut, lebo sa mi to smykalo a nevedela som, ze ako sa to vlastne da stiahnut. Asi na druhy krat sa mi to podarilo tak prechytit a islo to tak, ze som videla vrch zaludika, ale dalej nic. No a potom po tych 4 razoch vyskocil cely.
A ak by vas zaujimalo, ze ako som ho teda prechytila, tak som ho chytila po bokoch - ako ked chcete vytlacit z poskladanej tuby posledny kusok zubnej pasty, akurat so tlacila palcami a nie ukazovakmi, ako pri tej paste 😀 .

Tak vam babule drzim palceky, aby sa to podarilo aj vam a aby deturence nemuseli zbytocne trpiet u urologov a pediatrov. Chce to hlavne trpezlivost a pomalicky, postupne sa to podari. 😉

brisilda
24. jan 2011

@mcoya ja pockam asi tiez do tych 2 r. vraj sas to vtedy zacina estelen uvolnovat aj same popripade okolo 3 r. zivota sa to zacina prirodzene uvolnovat takze pockam a uvidim 🙂

mcoya
24. jan 2011

@brisilda s tym suhlasim, ani ja som doteraz absolutne nic nerobila, zacala som az minuly tyzden, lebo som si vsimla tu bublinku pri cikani, inak by som mozno este cakala. Maly ma teraz 2 roky a 4 mesiace 🙂

landrea
24. jan 2011

ahoj dievcence , necitala smo celu diskusku, ale tu je fajny clanocek ...
my prave skusame tu masticku, tak dam potom pripadne vediet 🙂
vola sa diprosone, ale aj dermovat ma tu ucinnu latku

Fimóza je stav spočívajúci v neschopnosti pretiahnuť predkožku cez žaluď penisu.

Fimózu môžeme rozdeliť podľa stupňa a aj podľa príčin vzniku.

Podľa príčin vzniku poznáme fyziologickú fimózu a sekundárnu (získanú, pravú) fimózu, ďalej podľa stupňa môže byť fimóza absolútna, kedy nejde predkožka pretiahnuť za žaluď ani v stave bez erekcie, alebo fimóza relatívna, kedy sa predkožka nedá pretiahnuť cez žaluď iba v stave erekcie, ale v kľudovom stave nebráni hygiene.

Fyziologická fimóza: Pozoruje sa u novorodencov a malých detí, často sa jedná len o konglutináciu (prilepenie) vnútorného listu predkožky o povrch žaluďa. Súčasťou vývoja predkožky ešte v maternici je štádium, kedy je predkožka prirodzene prilepená k žaluďu a odlepuje sa behom vývoja dieťaťa. Je treba upozorniť, že tento vývoj je vysoko individuálny a zatiaľ čo u 80% sa odlepí do 3 rokov, v niektorých extrémnych prípadoch sa odlepuje až do dospelosti (cca 18-20 rokov). U väčšiny chlapcov sa však odlepí do obdobia puberty a predpokladá sa, že pohlavné hormóny behom dospievania tomuto odlepovaniu napomáhajú.[1] Autor vysvetľuje vývoj predkožky a sú tam aj grafy zobrazujúce % chlapcov s prilepenou predkožkou v závislosti od ich veku. Grafy jednoznačne poukazujú na individuálnosť vývoja.

Obrázok

Ešte donedávna bola fixovaná predkožka u trojročných chlapcov považovaná za chorobu a riešila sa násilným sťahovaním, strhávaním, resp. dekonglutináciou urológom, prípadne mimoriadne traumatizujúcim chirurgickým zákrokom. Dnes je však vedecky dokázané, že nepohyblivá predkožka je u malých detí normálny stav a nevyžaduje žiaden zásah.

Potvrdzuje to aj prezident organizácie "Doktori proti obriezkam" vo svojom náučnom článku,[2] kde vyslovene varuje rodičov pred neuváženým zásahom do normálneho vývoja predkožky. Hovorí, že pokiaľ nemá dieťa žiadne problémy napr. s močením a pod., netreba tento stav nijak riešiť a časom sa upraví sám. Prilepená predkožka nepredstavuje riziko vzniku zápalu, pretože pod prilepenú predkožku sa nedostanú baktérie a tvorí tak prirodzenú ochranu. Naopak pri násilnom strhávaní vzniká veľké riziko vzniku trhliniek a následného zápalu, čo často vedie ku vzniku sekundárnej (získanej, pravej) fimózy. Okrem toho nevyvinutá a predčasne odlepená predkožka sa zvykne opäť prilepiť.

Fyzilogická fimóza môže byť sprevádzaná dočasným vrodeným tubulárnym zúžením predkožky, čo sa však zvykne upraviť časom samo.

Sekundárna (získaná, pravá) fimóza: V tomto prípade je predkožka úplne odlepená, ale stiahnutiu bráni pás úzkeho nepružného tkaniva (fimotický kruh), prípadne zjazvené tkanivo. Toto úzke miesto býva zvyčajne lokalizované na rozhraní vnútornej a vonkajšej strany predkožky, prípadne na vnútornej strane predkožky.

Vzniká ako následok zápalov (zlá hygiena) a fibrózneho hojenia, prípadne jazvovitým zhojením drobných trhliniek. Fimózu môže spôsobiť aj cukrovka.

Donedávna jedinou liečbou boli buď rôzne strečing techniky, ktorých podstatou je mechanické namáhanie úzkeho miesta napr. v čistej teplej vode.

Ak to nepomáhalo, spravidla lekár vykonal čiastočnú alebo úplnú obriezku, kedy bola amputovaná celá predkožka alebo v prípade čiastočnej obriezky iba zúžené miesto.

V súčasnosti (od polovice 90. rokov) sa vo svete do popredia dostáva použitie kortikosteroidových mastí, ktoré vykazujú enormnú úspešnosť liečby. Niektorí autori uvádzajú 94,5% úspešnosť. Pri liečbe sa používa masť obsahujúca malé množstvo vysoko účinných kortikosteroidov, zväčša clobetasol propionát, alebo účinnejšie sú deriváty betamethasonu (valerát, dipropionát). Koncentrácia je 0,05 - 0,1 hmot.%. Liečba je úplne bezbolestná a často sa kombinuje so strečing technikami, ktoré významne skracujú dĺžku liečby. Účinná látka pôsobí aj protizápalovo. Liečba je bezpečná, neboli pozorované vedľajšie účinky, nakoľko sa používa len malé množstvo aplikované na malú plochu. Môže sa použiť na deti od 3 rokov, liečba je úspešná aj u dospelých, i keď úspešnosť liečby s vekom pacienta mierne klesá.

Testujú sa aj alternatívy kortikosteroidov, ktoré sa aplikujú tiež v podobe masti.

V prípade neúčinnosti kortikosteroidov je tu nová alternatíva obriezky - tzv. Z-plastika, kedy sa predkožka iba nareže na úzkom mieste vo vhodnom tvare, čo má za následok zväčšenie jej priemeru. Je to vhodné pre ľahšie prípady. Predkožka pritom ostáva zachovaná vo svojich pôvodných rozmeroch.

Vysoko citovaní autori sa zhodujú na tom, že pri diagnostikovaní fimózy by v prvom rade mala byť ordinovaná liečba kortikosteroidmi prípadne kombinovanej so stretching technikami a až po jej prípadnom zlyhaní pristúpiť k radikálnejším metódam.

Parafimóza je akútny stav, kedy sa podarí pretiahnuť predkožku cez žaluď, ale predkožka už nejde späť. Častokrát zaškrtí odtok krvi, čo spôsobí opuch žaluďa a to ešte skomplikuje pretiahnutie naspäť. Vyžaduje okamžitý zásah, buď rukami stlačiť žaluď a snažiť sa predkožku prevliecť naspäť, ak nepomáha, podávajú sa špeciálne injekcie na zmiernenie opuchu priamo do žaluďa (bolestivé), prípadne radikálna obriezka.

Krátka uzdička: Častou komplikáciou fimózy býva krátka uzdička. Riešením je buď aplikácia topických kortikosteroidov na uzdičku v podobe mastí spojená s naťahovaním, alebo rýchlejšia je jednoduchá operácia - frenuloplastika spočívajúca v odstránení uzdičky

citované: http://sk.wikipedia.org/wiki/Fimóza