Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

gababu1
17. feb 2012

mojmu synovi sa vobec nedala stiahnut predkozka..Ked mal rok tak sa mu to zapalilo,a boli sme u urologa,a ten odporucil obriezku.....dala som mu to spravit a nelutujem....maly si nic nepamata(mal 1 rok)bolelo ho len prvy den,ked som mu dala dole obvaz......3 hodiny po operacii(boli sme na jednodnovej chirurgii-kde sme prisli o 11ste a o 15stej sme boli uz doma)behal ako keby nic..vedla na izbe bol asi 7 rocny chlapcek,ktory plakal,aby mu dali pokoj a nechytali pipik...som rada,ze som sa takto rozhodla,,,,si neviem predstavit,keby ze ma v puberte s tym problem,,,,,,,ci by mi take nieco povedal..alebo ci by som ho dostala na zakrok.....v rodine mal 30rocny pribuzny s tym problem a marodovat skoro mesiac,kym bol oki......je lepsie to dat v malom veku......moj nazor..

katusskaa
17. feb 2012

@soni76 ved to je kortikoid, to len tak mozem? ci vam to doporucil dr?

anna1980
17. feb 2012

@luly13 no my sme mali podobný problém.... drobec mal 9mes. a 2 týž. a presne ako opisuješ malinku dieročku a predkožku prilepenu o žaludik. Urolog mu to stiahol. Nikto nam neporadil tuto mastičku aj ked od 7 mes.nam naša pediatrička kazala naťahovať že ma velmi malinku dieročku .... som mu skušala po kupani to pomalinky sťahovať ale nepohli sme sa ani o milimeter. možno keby sme vedeli o mastičke... mame to už za sebou drobec po stiahnuti mi 15hod. necikal pretože ho to velmi bolelo a vždy ked si trošičku cvrkol tak asi zadržal a neskutočne plakal až sa triasol .... samozrejme kupel v repiku a pod. po 2 dnoch to bolo už ok... každý lekár iný názor a MY sme z toho šalene 😉 ....podla mna som mu to mala nenásilne po kupani od narodenia naťahovať....

anna1980
17. feb 2012

@gababu1 suhlasim....naš známi bol s chlapcom v 5 r. a drobec si to pamätať určite bude (sťahovali mu predkožku) my sme boli v 9mes. a urolog povedal že to mal prirastene že dobre že sme pršli teraz že si to nebude aspon pamätať.

anna1980
17. feb 2012

@bobocka nam lekar neporadil žiadnu mastičku a rovno mu to stiahli mal necelých 10 mes. škoda že som nevedela že sa da pomôcť aj mastičkou , určite by som to skusila... ale mame to už za sebou tak už len pravidelne preťahovať....

bobocka
17. feb 2012

@anna1980 budes vediet pri dalsom synovi.rodic sa uci za pochodu a s rukou na srdci sama mozem povedat,ze co sa mojho syna tyka,tak som nie vzdy spravila dobre rozhodnutia,aj ked spatne to nemalo negativne vplyvy na neho.uz viem co som mohla spravit inak a budem mudrejsia do buducnosti.neries uz co bolo,nic s tym aj tak nespravis,cas nevratis. 😉
ja osobne som mala take ci hentake info,aj som trosku pretahovala,aj nie.no uz dlhsi cas to neriesim.nebudem hladat problemy tam kde nie su.teraz ma moj maly 2 roky a 4 mesiace a nema ani najmensie problemy pri cikani,krasny silny prud,ani zapaly nema.da sa mu to pretiahnut tak na pol hlavicky,ale vidno jasny bod kedy to uz dalej nejde.uz je dost velky a s pipiskom sa vyhra i sam a sam si to hadam aj povoli 🙂 teraz fakt neriesim a casom uvidime.

alenka000
18. feb 2012

vysvetli mi niekto prečo to u nás doktorka násilím sťahuje???????????? takým malým chlapcom...nechápem.

hajanka
18. feb 2012

@katusskaa masticku musi predpisat dr. inak to nekupis.

Kortikosteroidne maste liecia zuzenu predzkozku.
Na nete su fora a diskusie, kde sa pomocou tejto masti vyliecili deticky ale aj 20-25 rocny muzi. Liecba sa lisi pouzitim lieciva a davkovanim, pripadne natahovanim predkozky (drzat predzkozku v napnutom stave). Zahranicni autori publikuju studie kde dosahuju vyborne vysledky.
Hlavny ucinok Betametazone kremu je v jeho miestom protizapalovom ucinku a podpore elasticity pokozky. Tieto ucinky, spolu s hydratacnym ucinkom umoznuju lahke zasunutie predkozky a ulahcenu hygienu.
Miestna liecba kortikosteroidmi je bezpecna a jednoducha, vykazuju vynikajuce vysledky vo vsetkych vekovych skupinach, dobre ju znasaju aj deti, aj rodicia, ktori zohravaju vyznamnu rolu v starostlivosti.
Masti je viacero druhov od roznych vyrobcov, spomina sa napr. Dermovat, Diprosone, Triamcinolon.
Hlavny ucinok kremu je v jeho miestom protizapalovom ucinku a podpore elasticity pokozky. Tieto ucinky, spolu s hydratacnym ucinkom umoznuju lahke zasunutie predkozky a ulahcenu hygienu.
Miestna liecba kortikosteroidmi je bezpecna a jednoducha, pouziva sa len male mnozstvo maste na malom mieste, vykazuje vynikajuce vysledky vo vsetkych vekovych skupinach, dobre ju znasaju aj deti, aj rodicia, ktori zohravaju vyznamnu rolu v starostlivosti.

hajanka
18. feb 2012

@alenka000 tiez nechapem ☹

soni76
18. feb 2012

@katusskaa ja som to citala na nete ze zahranicni lekari takto postupuju tak som poprosila nasu pani doktorku aby mi to predpisala nema to ziadne neziaduce ucinky lebo ved sa dava tej masti len velmi malo a je to mala plocha takze ziadny strach nam to zabralo uplne super len treba kazdy den po kupeli aplikovat mozem to odporucit z vlastnej skusenosti nehovorim ze to zaberie 100% chlapcenskej populacie ale treba skusit najprv toto az potom chirurgiu naco trapit deti ked to nie je nevyhnutne

catharinaa
20. feb 2012

ahojte...no vidim ze kazdy pise nieco ine som z toho tiez dost zmetena :-/ maly ma 21 mesiacov a nejde mu uplne stiahnut predkozka..ale nerobim to na silu a zatial vsetkych co som pocula tvrdili ze na silu netreba nic robit!! moja doktorka mu to stiahla ale tiez len troska...pokial islo..ja uz teda fakt neviem co je spravne :-/

matelko1
20. feb 2012

ani ja neviem co je spravne,100 lekarov,100 nazorov a vyber si.aj ja som dnes zistila,ze pri cikani sa mu urobil taky balonik a neviem co to znamena,....mne dr povedala,ze do 2 rokov nešahat na pipika,tak ja som len obcas pri kupani obidvom stahovala a ani neviem ci to robim spravne.....

jajona
21. feb 2012

Ahojte. My sme začali so sťahovaním predkožky po roku. Ozaj len po troške, lebo tiež som toho mala načítaného veľa... Postupne sa mu to po trošku uvoľňovalo. Prišli sme do štádia (mal 2 roky), že ďalej to už nejde. Nasilu som to nesťahovala, lebo som sa bála. A podarilo sa nám to tak, že jedna strana bola OK, druhá nie. Ozaj nebolo dňa, kedy som na to nemyslela. Nakoniec som sa aj trochu zľakla, že aby mu to nemuseli rezať. V januári (2,5 roka) sme sa rozhodli, že to dáme do poriadku. Manžel s ním šiel k urológovi. Doma som tŕpla, neustále som na nich myslela, že ako dopadnú. Tak všetko trvalo asi 5 sekúnd. Trošku zaplakal, ale potom to prešlo. No horšie bolo potom, keď šiel prvýkrát cikať. Chúďa. Plakala som spolu s ním. Nakoniec sme napustili vaňu a tam to bolo oveľa lepšie. Takto sme to urobili asi 2 krát. Potom sme vyskúšali cikanie v sprchovom kúte, tiež lepšie a o 3 dni bolo zase všetko v normále.
Všetky vás chápem, že je to až taká "trauma" z toho. Tiež som to mala, ale teraz som taká šťastná, že to má v poriadku. Držím vám palce, aby ste to zvládli buď samé, že sa vám to podarí, alebo potom aj za pomoci doktora.

terina25
22. feb 2012

my máme tiež ,,problémy,,s pipíkom ☹ V januári nám syn začal strašne plakať.Keď som ho rozbalila,tak som našla v plienke kvapku krvi.a stále hovoril,že boli pipi a strašne plakal 😢 tak sme s ním šli na urologiu.ja som šla na chodbu,lebo syn strašne plakal a ja s ním.museli mu vytláčať hnis.mala som mu dávať kúpel v harmančeku a framikoin.keď sme prišli domov,tak som zistila,že lekár mu nasilu stiahol predkožku.viem to,lebo predtým mu dole nešla.nedal mu ani injekciu,skrátka nič od bolesti,len mu to surovo strhol.preto tak strašne plakal.tak ja som mu potom dávala každý deň kúpel v harmančeku,mastila framikoinom.prešiel mesiac a zase sa mu to vrátilo.resp.nemal to vobec doliečené.stále mal pipik červený-tam odkiaľ ciká.hoci som to mastila,kúpala...bolo dobre 3-4dni a potom to mal zase červené.teraz vo februári sa nám v noci zase zobudil s plačom,nedal sa utíšiť.povedala som si,že ho rozbalím.a keď som dala plienku dole,tak zase krv v plienke.bežali sme na pohotovosť.zase dal len framikoin a zas harmanček.šli sme druhý deň ku urologovi a ten nám povedal,že tá predkožka sa prirástla,že má zrasty a že zase mu to budú strhávať,ale už mu dajú lokálku.a že mu nemám dávať žiaden framikoin a len chladivé obklady z harmančeka.takže ten predošlý lekár nám radil zle 🙄 už som bola rada,že konečne to už má aspoň pekné nezapálené,ale dnes zase zápal.tak ja už nechápem,čo robím zle.vo štvrtok ideme na urologiu.tak naše chúďatko to bude prežívať už 2 krát.keby mu to urobil vtedy poriadne,tak sme mohli mať pokoj.nebola som pri tom,ale manžel hovoril,že mu to dal dole surovo rukou.tak som zvedavá,čo bude robiť druhý lekár,keď mu to tam prirástlo.vobec si to neviem predstaviť.budú to rezať?jemu tá predkožka ide dole ,ale nie až úplne a má to akokeby také zlepené na pipíku.bojím sa strašne 😢

digysa
22. feb 2012

@gababu1
@anna1980 Dievcata, moj syn mal obriezku den po narodeni. Sestrica ho zobrala, za 15 min ho priniesla a bolo.
Za 10 dni bolo kremovanie vazelinou a obvaz dole...a vsetko OK.

Ja si myslim, ze kazdy ma pravo sa rozhodnut, ci obrezat, alebo pretahovat....

Ale v jednej z diskusii ktora sa tyka obriezky nejaka mamicka napisala.... CHUDATKA deti, preco im to robite (myslela obriezku).

No neviem teraz, kto je vacsie chudatko....to moje dieta, alebo napr...ten chlapcek v prisevku od @terina25 , ktora opisuje, ako mu lekar srovo stiahol zarastenu predkozku.... 😔 Preto by som neodsudzovala matky, ktore to detom daju urobit (nie iba ako posledne vychodisko, ale aj ako prevenciu)

A pre vas, ktore ste sa rozhodli v boji s pretahovanim zelam pevne nervy a uspesny koniec. 😉

gababu1
22. feb 2012

@digysa ..veru...kaslem,na to,co vravia iní...,pre nas je dolezite,ze nase dieta place ,ma bolesti a my s tym nemozeme nic urobit........nad tym,ze bude obrezany,som sa nepozastavovala....len manzel poznamenal...........,ze nas herec bude mat uspech u zien..... 🙂 ..aj ja drzim palce mamickam,ktorych deti maju s tym problem.......

anna1980
22. feb 2012

@digysa no v tom máš určite pravdu 🙂 ja si nemyslim že obriezka je niečo "zle " len mi je luto že sme od narodenia poriadne nepreťahovali pipik (nakolko lekári tvrdili ,že netreba) lebo sme nevedeli ani ako ....mohli sme postupne sťahovať. Ale už to najhoršie (dufam) mame za sebou... keby sme museli isť na obriezku nebrala by som to ako tragediu určite nie ,ale bola by som radšej keby to urobili radšej teraz ako čakať do 2 rokov,kedy to dieťa už vníma ovela viac ,nebodaj v neskoršom veku.

katecameron
23. feb 2012

@terina25 kolko ma maly rokov ja z vlastnych skuseností by som trvala na obriezke moj syn mal tiez take problemxy nakoniel mu robili plastiku predkozky ale niesom spokojna nema to dobre furt je to uzke ked mu to chcem pretiahnut niekedxy sa mu spravia zas trhliny a tam hore asi take 2mm to ma zas zlepene bola som sprosta ze som neziadala vtedy o obriezku mal by pokoj na cely zivot teraz budu iba problemy a ktovie chudak ci neskor neskjoncí aj tak na obriezke uz je dost velky mam s toho des cize ak mozes cím skor mu daj urobit tento zakrok prosím ta

michala.l
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
terina25
23. feb 2012

@katecameron syn má 19 mesiace.a obrieku mu netreba.lebo jemu ide dole predkožka,ale neide mu až tam ako by mala.a má to tam prirastené od toho,čo mu to strhávali.jemu to treba ,,odlepiť,,tie zrasty.to už nie je obriezka.

hajanka
23. feb 2012

@digysa prevenciu pred cim?

katecameron
23. feb 2012

@terina25 jAj tak tnieje take vazne to odlepenie myslela som skor ze ma fimozu

digysa
23. feb 2012
hajanka
23. feb 2012

@digysa ja nehovorim ze obriezka sa automaticky = zmrzacenie (aj ked aj o tom sa da hovorit, aj takych pripadov je veeela)
ja si skor myslim ze ....
(ano, okrem pripadu hypospadie - vrodena anomalia moc. trubice a epispadie - vrodeny defekt moc. trubice, kedy moze byt nasilna retrakcia alebo obriezka nevyhnutna)
.... obriezka (a nasilna retrakcia) = uplna zbytocnost bez indikacie, niekedy aj len neinformovanost (alebo zla informovanost) alebo lenivost spravne sa starat o predkozku

takze prevencia konkretne pred cim?

pred zapalom? - na to staci ta spravna starostlivost, caste prebalovanie chlapcov, nepouzivat rozne aromaticke mydla, peny do kupelov, telove mlieka.., nepokusat sa pretahovat vo vani vo vode, umyvat len cistou vodou, pod prudom tecucej vody, nemylit si smegmu s hnisom...
(s vynimkou v pripade, ze moc z tela odvadza nasledky nejakej infekcie napr. ladvinove invekcie, infekcie mocovych ciest, ina infekcia a zapalove procesy v tele, vtedy sa niekedy zapalu neda zabranit, casto krat ani nevieme o tom ze je v tele nejaky zapal, v prvom rade ten by sa mal liecit, az tak riesit predkozka).
Nespravne vzdelani dr. odporucaju a navadzaju rodicov pretahovat malym babetkam predkozku, vacsinou uplne neskuseni rodicia pocuvaju ich radi a pri neodbornej manipulacii s predzkou poskodzuju tieto tkaniva, vznikaju mikroskopicke trhlinky a jazvicky a podporuju takto zjazvenie a infekcie. Neprirodzene pretahovanie predkozky a jej nasilne cistenie pod povrchom sa da prirovnat cisteniu vaginy u dievcat :-/// taketo praktiky narusaju prirodzene prostedie, ludske genitalie maju samocistiacu schopnost, staci len omyt cistou vodou.

alebo smegmou? - smegma je cista substancia vytvrana v ektopickych mazovych zlazach, pritomna od novorodeneckeho veku az po cely zivot, je prospesna pre telo a potrebna pre zivot. Hydratuje glans (zalud), udrzuje ho hladkym, jemnym, makkym a vlacnym plni mazaciu funkciu, jej antibakterialne a antivirusove vlastnosti udrzuju penis cisty a zdravy. Bez jej pritomnosti je prostredie suche a pokozka sa narusa a praska.

alebo pred fimozou? - vzhladom k tomu, ze detsku predkozku nie je mozne po narodeni prirodzene pretiahnut, je to prirodzeny jav, s ktorym sa chlapci rodia, ide o prirodzenu ochranu citlivych najcitlivejsich casti muzskeho tela.

alebo pred HIV? - studie, ktore boli vypracovane v Afrike pred niekolkymi rokmi jasne poukazuju na to, ze muzska obriezka nebrani prenosu HIV. Aj napriek tomu, ze takmer cela muzska populacia tam je obrezena, HIV sa nadalej siri.

evaviki
23. feb 2012

@hajanka já mám dokonca pocit, ze obrezany muz jednoduchsie chyti pohlavne choroby a HIV takisto..

hajanka
23. feb 2012

@evaviki hm, no vies co, nemyslim si zeby to s tym malo vobec nieco spolocne, ja si myslim (aj co citam) ze predkozka ci uz je, alebo nie je, nema na to ziadny vplyv.
Len ide o to, ze ludia si myslia, ze ked nie je predzkozka, tak sa mozu nejakym sposobom pred tym uchranit a to nie je vobec pravda. Obriezka v ziadnom pripade nema ziadnu vyhodu zo zdravotneho hladiska, nechani pred pohl. chorobami ani pred inymi infekciami. Len sex. abstinencia alebo pouzivanie kondomov zabrani nakaze a sireniu pohl. chorob a spravna hygiena infekcnej nakaze.

evaviki
23. feb 2012

@hajanka tak to som potom zle citala ja ..:-/

hajanka
23. feb 2012

@evaviki ci dobre ci zle 🙂 mne to takto logicky vychadza, co moze mat taka jedna predkozka spolocne s prenosom HIV? Ako moze, resp. nemoze pred tym uchranit? virus HIV sa prenasa vaginalnym stykom (alebo krvou, alebo analnym stykom), k nakaze dochadza vtedy, ak virus vnikne do organizmu spominanymi cestami, zabranit mu je mozno len tak, ze mu zatarasime cestu 😉 kvalitnym kondomom a nemam ten pocit, ze by predkozka bola takto uzatvorena ako kondom. Proste ta na to nema absolutne ziadny vplyv.
..ale to uz odbocujeme od temy 🙂

cilicka22
28. feb 2012

ahojte maminy potrebovala by som poradiť..malý má takmer 2 roky a máme problém už pár dní s pipíkom má ho začervenaný na začiatku...neviem či to tým že nosí plienočky a dlhšie má pomočenú plienočku..ale niekedy ani pocikanú nemá a aj tak..bojím sa aby to nebolo vážne..maminky privítam každú radu..dakujem veľmi pekne ☹ ☹

terina25
2. mar 2012

@cilicka22 treba častejšie prebaľovať alebo nechať aj bez plienky.dávať harmanček -chladivé obklady.alebo ja si dám do striekačky a to striekam na pipík.ale nám to už nepomože 😢