Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

denisocka
1. sep 2010

@babatko88 ja ti možem tie maste kupit za hotove a poslat,stoja cca 2,5e bez receptu

zuzul1310
1. sep 2010

@talinka môj malý bude mať v októbri tiež dva roky a snažím sa mu to preťahovať občas po kúpaní keď sa na to odhodlám, lebo malému sa to vôbec nepáči a mrnčí a odtláča mi ruky. Sťahovala som mu to len pokiaľ to išlo, zatiaľ sme v tom štádiu že polovicu žaluďa mu je vidieť takže sme postúpili. Nechcem to nechať tak do troch rokov, hoci som tiež čítala tie názory, že sa to spraví samo, ale veľmi sa bojím že by to malému robil lekár tak ho trošku, opatrne a citlivo potrápim ja a nie aby mal ďalšiu fóbiu z lekárov (dva pobyty v nemocnici zaistili, že reve akonáhle vidí niekoho v bielom plášti).

zuzul1310
1. sep 2010

@denisocka ahoj, ako sa prosím ťa volá tá masť o ktorej si písala?

talinka
1. sep 2010

@zuzul1310 no neviem , ja som toho nazoru, ze pretahovanim skor ublizujeme ako pomahame, ale tak je to na kazdej mamine, co uzna za vhodne... 😉

mackopuf
1. sep 2010

ahojte,chcem poprosit skusenejsie o radu...moje tety do mna hucia,ze mu to mam pretahovat a ked som sa spytala,ze ci uz uplne,ze sa to neda,tak mi krstna povedala,ze ak sa bojim,tak ze si mam zavolat "skusenejsiu" tetu v tomto a ze si mam zbehnut dole pre postu (byvame na 5.poschodi bez vytahu 😅 ) a ze uz to bude 😕 . Ale ja ked mu to skusam,tak to nehrozi,aby to slo uplne dole. Ked som sa pytala dr,tak ta mi povedala,ze v ziadnom pripade nie nasilu,ze postupne... Ale zase kamoska vravela,ze ona to nerobila synovi v takomto veku a potom isiel na obriezku,lebo mu to zarastlo... tak som z toho jelen 🙄

denisocka
1. sep 2010

@zuzul1310 triamcinolon ung. 0,1percentna, 10g

shaula
1. sep 2010

@mackopuf Rozhodně poslouchej doktorku, radí ti dobře 😉

talinka
1. sep 2010

@mackopuf rozhodne nepocuvaj krstnu 😝 😝 😝 su na toto rozne nazory ako som uz vyssie spominala, este mas male dietatko, tak sa s tym tak netrap , to veru hned dole nepojde, postupne ako radi doktorka, ak to teda chces skusat tak fakt velmi opatrne a vobec nie nasilu,lebo skor ublizis ako pomozes,,,,a niekedy to proste nejde aj ked by si pretahovala denne a musi potom k lekarovi, takze to si nevyberies....v MAMA a JA je teraz clanok, ze do troch rokov urrcite vobec nepretahovat, aj ja som z toho jelen teraz, kazdy hovori inak 😝 😖

mackopuf
1. sep 2010

@shaula
@talinka dakujem za odpovede...niekde v zahranici,ze vraj sa toho nesmu maminky ani chytat 😕 . Ale ste ma ukludnili a vobec mu to nebudem robit nasilu. Po kazdom kupani stiahnem jemne ako pojde a necham tak,nech to uplne nezarastie 🙂

zuzul1310
1. sep 2010

@talinka snažím sa to robiť veľmi jemne a len pokiaľ to ide, kamoška bola s ani nie dvojročným synom u chirurga a ten mu to strhol, chúďa malé plakal pri každom cikaní úplne príšerne a hrozne ho to bolelo, tak sa toho bojím a nechcem aby to musel absolvovať aj môj syn. Kamoškyn malý mával hnisavé zápaly a odkedy to má stiahnuté tak je to v poriadku. Neublížila by som ani vlastnému ani cudziemu dieťaťu, ale mám pocit že by sa s tým hýbať malo, aby mu potom nemusel ublížiť lekár oveľa viac.

@mackopuf určite tety nepočúvaj 🙂 ak si myslíš že je to dobré a správne pre tvojho syna tak postupne a pomalinky pokiaľ to ide, určite nikdy nie nasilu.

talinka
1. sep 2010

@mackopuf presne tak, dobre si sa rozhodla...nasilu sa to ani nemoze 😉

talinka
1. sep 2010

@zuzul1310 rozumiem ako to myslis, jasne, ze s tym treba nieco robit, pokial ma dieta problemy, ako hnisave a to co pises,ale ked je to ok, netreba, max teda troska skusat a ani doktor by nemal s tym nic robit v takom skorom veku... 😕

mackopuf
1. sep 2010

@zuzul1310 no ja som praveze nevedela,co je dobre pre neho,lebo pocuvam viacere skusenosti a nazory...ale myslela som si,ze by som mu to nemala nasilu a teraz som v tom este viac utvrdena 😉

zuzul1310
1. sep 2010

@talinka z toho bola aj kamoška v šoku, lebo prišla na odporúčanie detskej lekárky za chirurgom, že sa teda popýta čo a ako a kým sa stihla spamätať tak to mal malý strhnuté... keby bola vedela že mu to hneď budú aj robiť tak by tam s ním nebola išla, ale na druhý deň už bol relatívne v poriadku a odvtedy je to ok.

mackopuf
1. sep 2010

A dokedy by mala byt uplne pretiahnuta? Myslim,pokial nie su nejake problemy,zapaly a pod.

talinka
1. sep 2010

@mackopuf
@zuzul1310 http://www.mamaaja.sk/print.cfm?Module=ActiveWe...

Baby tu mate o tom dalsi clanok...tiez je pisane do 3 rokov urcite nepretahovat!!! Precitajte si 😉

talinka
1. sep 2010

@zuzul1310 no vidis a to su ti doktori....urobia a hotovo a pritom to vobec nemuseli 😝

talinka
1. sep 2010

Vekom dieťaťa, jeho rastom a erekciami sa postupne vnútorný list predkožky odlepí a predkožka sa dá stiahnuť až za žaluď. Tento proces by mal byť ukončený približne do 3. roku života dieťaťa, ale často i neskôr.

Aké odporúčania by ste dali mamičkám, aby nemali chlapci problém?
V prípade fimózy u malých detí platí, že sa predkožka v žiadnom prípade nesťahuje! Čo sa týka hygieny – zdravá hygiena vodou, prípadne občas detským mydlom úplne stačí. Netreba používať špeciálne mydlá či peny do kúpeľa, pretože môžu citlivú pokožku chlapca iba podráždiť. Navyše ničia prirodzenú mikroflóru. Pokiaľ sa predkožka začne uvoľňovať, sťahujte ju len potiaľ pokiaľ to ide, vždy jemne, nenásilne, pretože by mohli vzniknúť trhlinky a ranky na penise, ktoré sa hoja väzivom a to sa môže podieľať na vzniku tzv. získanej fimózy.

Predkožka (prepucium) je voľne pohyblivá tenká koža, ktorá chráni žaluď. Zhruba do tretieho roku života dieťaťa je koža okolo penisu zlepená a nedá sa pretiahnuť. Rýchlosť uvoľnenia je idividuálna – nikdy ju neurýchľujte!

Oddeľovanie žaluďa sa môže začať zhruba od 9. mesiaca do 3 rokov. U väčšiny chlapcov (90 %) je však predkožka stiahnuteľná za žaluď až vo veku 5 – 6 rokov i neskôr. Mnohé štúdie totiž poukazujú na to, že mnoho chlapcov nedosiahne plnú retraktibilitu predkožky do puberty. Adhézia môže v zriedkavých prípadoch pretrvávať do 17-tich rokov.

Zásady správnej hygieny
Ak je kompletne oddelenie predkožky od glansu - žaluďa, penis umývajte len zvonku teplou vodou, najlepšie pod prúdom. Treba si uvedomiť, že neporušená predkožka poskytuje prirodzenú ochranu a dieťa by malo byť prvé, kto predkožku stiahne.
Ak sa začína predkožka uvoľňovať, sťahujte ju len potiaľ, pokiaľ sama ide, jemne, nikdy nie násilím a nesnažte sa zbytočne proces separácie urýchliť. Ak nejde vôbec, nepokúšajte sa o to a umývajte genitál tak ako ostatné časti tela.

Malé bábätko prebaľujte často, aj keď používate jednorazové plienky. Prítomnosť moču a teplota tela sú ideálnymi podmienkami na rozmnožovanie baktérií a vznik infekcie.

Dojčite – uskutočnené štúdie poukazujú na ochranný vplyv dojčenia pred infekciami močových ciest vďaka prítomnosti určitých oligosacharidov z materského mlieka v moči. Oligosacharidy bránia uchyteniu sa baktérií v predkožkovom vaku a na epiteli močových ciest.

Postupom času, keď váš synček začne objavovať svoje telo, bude sa pokúšať sám o sťahovanie predkožky. Je to normálne a vám poskytuje príležitosť, ako dieťa naučiť hygiene – predkožku stiahnuť (samozrejme, ak ide) a najlepšie dôsledne umyť pod tečúcou vodou. Použitie mydla nie je vždy nevyhnutné. Pravdaže, v prípade znečistenia stolicou je mydlo potrebné použiť. V súvislosti s používaním mydla pri hygiene v oblasti prepuciálneho (predkožkového) vaku existujú práce, ktoré použitie mydla vyslovene neodporúčajú práve kvôli ničeniu prirodzeného mikroprostredia a dráždiacemu efektu, čím sa vytvárajú podmienky na uchytenie patogénov. Ak už mydlo použiteje, dbajte na to, aby bolo jemné, nedráždivé, bez zbytočných parfumov – teda obyčajné detské. Po umytí treba predkožku stiahnuť späť na glans.

Nikdy nerobte

Násilné sťahovanie predkožky – nikdy sa násilím nesnažte o pretiahnutie predkožky cez glans. Nebezpečenstvom je vznik akútneho stavu – parafimózy. Znamená to, že predkožka (ešte fyaziologicky zúžená) uviazne za glansom (žaluďom) a spôsobí priškrtenie krvného prúdu. V prípade, že predkožka nejde stiahnuť späť, je potrebné chirurgické riešenie. Ďalším nebezpečenstvom je vznik mikrotrhlín, ktoré môžu (okrem rizika infekcie) viesť ku vzniku zrastov a vzniku skutočnej fimózy. Väčších chlapcov – poučte vášho syna, kvôli predídeniu vzniku parafimózy, aby predkožku nikdy nesťahoval násilím za glans.
Sťahovanie predkožky v kúpeli – nepokúšajte sa sťahovať predkožku v kúpeli, pretože pri naťahovaní sa predkožkový „zvierač“ otvára, čo umožní vniknutiu nečistôt z kúpeľa a uľahčí vznik infekcie. Sťahovanie predkožky v nečistej vode nie je hygienické!
Používanie penových prísad do kúpeľa – vyhýbajte sa penovým prísadam do kúpeľa. Môžu pôsobiť dráždivo, a viesť tak k zápalom (nielen genitálu, ale aj ostatnej kože). Okrem toho ničia prirodzenú ochrannú mikroflóru. V prípade, že malo dieťa kúpeľ s penou, po kúpeli ho ešte osprchujte čistou vodou. Ak používate bavlnené plienky, používajte len na to určené pracie prášky a nezabúdajte ich dôsledne vypláchnuť.

talinka
1. sep 2010

to som dala vycuc z toho clanku

zuzul1310
1. sep 2010

@talinka super diky pekne, škoda že aj lekári si to neprečítajú aby zbytočne chúďatá deti netrápili 😖

talinka
1. sep 2010

@zuzul1310 presne tak, takze ak sa mi niekedy stane, ze nas vyslu ku chirurgovi radsej si to zamierim k urologovi 😉

zelmirka1
2. sep 2010

vidim ze nazory sa stale roznia, mne dnes doktorka povedala ze malemu nejde uplne cela predkozka stiahnut /asi do polovice ide) a ze by bolo lepsie ist k urologovi aby mu to urobil. Nema este dva roky, nie som o tom moc presvedcena a stale narazam na protichodne nazory. Ako je to vlastne ? 😒

zuzul1310
2. sep 2010

@zelmirka1 po prečítaní toho článku čo pridala talinka som už 100 percentne presvedčená, že to bude síce ďalej skúšať ale nebudem to siliť, má to čas. naša lekárka to doteraz ani neskúšala preťahovať, tiež má názor, že je to pri takom malom dieťati zbytočné. Ak synček nemá žiadny problém ako zápaly a tak podobne tak to nechaj tak.

talinka
2. sep 2010

@zelmirka1 suhlasim so zuzul1310..podla mna to nedavaj robit... 😉 pockaj aspon ,kym bude mat tri roky, urcite tym nic nepokazis...v tom clanku je aj pisane, ze minimalne do troch rokov aj viac sa to prirodzene vyvija a nemoze sa pretahovat a je normalne, ze to ani nejde...

talinka
2. sep 2010

@zuzul1310 ani moja lekarka, to vobec neskusa ani sa ma na to nepyta

babatko88
2. sep 2010

@talinka treba sa jej na to spýtať, ja som sa tiež až teraz pýtala a to má malý už 3roky za chvíľu... vôbec ich to nezaujíma takéto veci niektorých, nechápem to
ale doktor povedal, že do troch rokov sa to ešte len vyvíja, takže na unáhlené závery je ešte čas

babatko88
2. sep 2010

@denisocka ďakujem za návrh, ak nepochodíme ozvem sa 🙂

denisocka
2. sep 2010

@babatko88 ok,keby niečo nemam s tým problem 😉

zelmirka1
2. sep 2010

diky kocky, ja tiez moc nechcem ale prave som zmenila lekarku, je velmi mila a ustretova tak nechcem niako ist proti nej, mame prist za dva mesiace ze sa pozrie znovu a odporucila mi kazdy den po kupeli pretahovat. Mne to cele pride trochu cudne, lebo ak by mal naozaj problem a zuzenu predkozku tak aj tak by musel na operacny zakrok a kedysi sa to vobec neriesilo, prirodzeny vyvoj predsa vo vacsine pripadov by mal byt OK. Ja som ocenila ze sa zaujima lebo sme k nej prisli ako novi pacienti tak ho pozrela a to je fajn, uvidim este urcite pockam. 😉

fem
2. sep 2010

@zelmirka1 🙂 presne ako vravis, urologovi by sa sa skutocne uz nemusela ubranit...tomu zakroku...pokial nema ine urologicke problemy...anatomia, genetika nesklame...bud to tam je alebo je problem...ak je problem aj tak sa to musi operacne riesit...ak to nie je geneticky podmienene, tak individualna fyziologia moze pustit o rok a bude to v poriadku...je to velmi individualne