Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

snu
14. mar 2012

@terina25 ked ho to boli,tak urcite treba stym neco robit,, svagrinin synovec mal velike problemy s takym niecim a to mal 10r.. no jsynovi to skalpelom odlepil,aj krvcal.. ale kedze si to vobec nedal pretahovat,tak sa mu to na tu ranu zlepilo naspat.. ale videli sme ked to mal cerstve a trapili sme ho,ze to ma odlepene,, ale prsote to sa nedalo stale takto bojovat pri kupani.. este manzel ten to ako tak zvladal,, ale ja som ten plac nezvlaldla 😒 maly sa nestazuje nanic.. nema zapalik,neboli ho to,cika ok,, len to pretahovanie,,ale ani to ho neboli,,len ma strach.. a brani sa..

hajanka
14. mar 2012

@snu @terina25 sorry ze Vam vstupujem do debaty, ale ono to po tom zakruku uz nie je prilepene tou blanou - membranou, ono to uz riadne zrasta, tkanivo k tkanivu, takze je to ovela ovela horsie nez ked to je LEN prirodzene prilepene, ked je velka sanca, ze sa to uvolni samo, ci s pomocou strecingu, alebo masti, ale ked uz je to zrastene na niektorych miestach, su tam jazvy a zrasty, tak to ovela horsie a tahsie to opat uvolnit a rozchodit. Samozrejeme, su pripady ked to jednoducho nejde ci uz z nejakych vrodenych pricin zdr. problemov, alebo to chce najskor vyskusat vsetky metody, od prirodzenej, cez masticky, mesiace, roky strecingu a vela trpezlivosti... a aj tak to nejde...., ale netreba sa hned pri prvom pokuse vzdavat a nechat vystrasit, hlavne v tak rannom veku. TAk si radsej 100x rozmyslite, ci na nejaky zakrok pojdete. Samotny zakrok je velmi bolestivy, po zakorku to je velmi bolestive, bolest zanechava psychycke nasledky, tie sa vacsinou prejavia v strachu a nedovercivosti pri dalsich pokusoch pretiahnutia, dieta sa bude pochopitelne bat dotknutia jeho prirodzenia dosplymi, alebo kupania. Tazko ho mozno za to vinit.

sandracs
14. mar 2012

Ahojte môj manžel je chirurg a hovorí, že sa to nesmie robiť v žiadnom prípade nasilu ☹ . Prispel pod mojim nickom do podobnej diskusie, tak sem dávam ten odkaz, ak pomôže:
https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/ako-predist-chirurgickemu-zakroku-s-problemom-predkozky/

hajanka
14. mar 2012

@sandracs ahoj, ja sice nie som chirurg 😝 ani urolog ani iny dr., pekne to napisal, ale na toto chcem upozornit, s cim nesuhlasim

- pomaly, postupne po kupeli ANO, ale pocas kupela velke NIE

- fimoza je zuzena a stuhnuta predkozka ANO, precvicovanie "nie vzdy" pomoze ANO (aj ked vo velkej-vacsej casti urcite pomoze, ako nepomoze), ale ak cvicenie nepomoze "je nutné podstúpiť OP riešenie-obriezku" velke NIE, nie je nutne podstupit obriezku, su ine moznosti, ako kortikosteroidne masti, alebo nakoniec obavana nasilna retrakcia predkozky, napr. chirurgicka. NIE je striktne nutna obriezka.

- po obriezke je lepsia hygiena NIE, to nie je pravda, vacsinou ide len o lenivost spravne si pretiahnut predzkozku a vobec, si ju pretiahnut a umyt co treba a dodrziavat hygienu, nie je to vobec o lepsej hygiene

- je dokázané že u žien kt.partneri su obrezaní majú menšie riziko a výskyt karcinomu krčku maternice - velke NIE, tieto ako pise "dokazane" fakty boli velmi rychlo aj vyvratene. Obriezka na to nema ziadny vplyv, ani na rakovinu krcka maternice ani na pohl. prenosne choroby. Studie, ktore boli vypracovane v Afrike pred niekolkymi rokmi jasne poukazuju na to, ze muzska obriezka nebrani prenosu HIV ani inych pohlavnych chorob. Aj napriek tomu, ze takmer cela muzska populacia tam je obrezena, HIV sa nadalej siri. Obriezka v ziadnom pripade nema ziadnu vyhodu zo zdravotneho hladiska, nechani pred pohl. chorobami ani pred inymi infekciami. Len sex. abstinencia alebo pouzivanie kondomov zabrani nakaze a sireniu pohl. chorob a spravna hygiena infekcnej nakaze. Co sa tyka rakoviny krcka maternice, vyvolavatelom nadoru je papiloma virus HPV, kt. sposobuje zbujnenie buniek, clovek sa nakazi najcastejsie pri pohl. styku, pricom, nemusi vobec dojst k dokonalemu pohl. styku, teda vniknutiu penisu do posvy. Obriezka nechrani pred tymyto vecami. Taktiez nechani ani neznizuje riziko vzniku rakoviny penisu. Studie v tychto otazkach su velmi konfliktne. American Cancer Society tvrdi, ze obriezka nijakym sposobom neznizuje riziko vzniku rakoviny. Jedinou ochranou je bezpecny sex, alebo uplna sexualna abstinencia.

- ale suhlasim s tym, ze nasilne pretahovanie nie je spravne, treba to robit jemne, pomaly a trpezlivo

gabig555
14. mar 2012

Ahoj,mojmu malemu to tiez robili a zial to nie je nic prijemne ani pre drobceka ani pre mamicku,myslim ze som trpela viac ako maly...ale radsej skorej ako pozdejsie

sandracs
14. mar 2012

Ahoj hajanka, za manžela sa vyjadrovať nebudem, ale s tou poslednou vetou súhlasím. Pripájam tu kúsok charty práv pacienta
11. Právo predchádzať zbytočnému utrpeniu a bolesti
Každý jednotlivec má právo, pokiaľ je to len možné, predchádzať utrpeniu a bolesti vo všetkých etapách svojej choroby. Paragraf 11, ods. 8, písm. h) zákona o zdravotnej starostlivosti garantuje každému nárok na zmiernenie utrpenia.
Podľa toho, čo tu čítam, ale nie len na tomto fóre, ale aj čo človek zažil a počúva od iných, mám pocit, že niektorí "zdravotnícki pracovníci" sa v bolesti pacientov vyžívajú.

hajanka
14. mar 2012

@sandracs tak presne tak 😔 tieto zakroky sa u deti (aj tych najmensich babetiek) vykonavaju bez pouzitia lokalnej anestezie, zatial co u starsich chlapcov a u dospelych je to uplny nonsens.

snu
14. mar 2012

a tie masti pomahaju pri pretahovany predkozky? neak to uvolnuju? ci? nam doktorka nic take spominala,, je to volne dostupne? ja by som velmi nerada maleho brala zas urologovi..

snu
14. mar 2012

@hajanka no ja neviem teda ako to maly ma.. mal to po tom zakroku odlepne,, potom na kusku prilepene,, potom to manzel neka zas pretiahol a mal to ok,, a zas po case sa mu to prilepilo,, tak neviemci je to ,,prilepene,, alebo ci by mohol mat uz zrasty,, boooze este toto,,, o par tyzdnov ide pod narkozu,lebo mu idu odstranovat take male kozne vyrastky pri usku... no a este ked bude muset ist niekedy zas s pipikom,tak mna uz porazi ☹

hajanka
14. mar 2012

@snu v tomto clanku sa docitas o tej masticke https://www.modrykonik.sk/fotoblog/hajanka/clan...

richardcs
15. mar 2012

@hajanka
som velmi potešený takým zaujmom o problem,bodaj by všetci mali taký interes.
čo sa týka fimozy,ja som netvrdil že hned treba dieta obreza aka nedarí,dľa mojoh názoru aklin skúseností by som na predkožku u chlapca nesiahal do cc a5-6 r,pokial nemá zdr.komplikácie.je pravda že príroda si dokáže pomoct aj sama,ja som aj u svojho syna až do veku cca 8 r.nerobil nič,len sme sledovali,on nemá fomozu ale konglutináciu,číze zlepenie predkožky a žaluda
čo sa týka kortikoidových mastí.ano efekt je,ale aj švédske studie hovoria že po skončení liečby je nutné tenovať a predkožku preťažhovasť aby nedošlo k recidíve.druhá vec, je otázne čo je efekt masťového základu,a kortikoidu,kt je v masti vo velmi malej koncentrácií,trošku mi na tych študiách vadí malý počet probandov-cca 100-120,nie ej jasté z akým st.fimozy boli do študie chlapci zaradení.Určite je to dobrá vec,ktorá hlavne nebolí-a to je rozhodujúce
čo sa týka preťahovania predkožky vo vode-prečo nie,však všetci vymiename vo vani vodu,dieťa nieje vo vani tak dlho aby sa bakterie podtsatne rozmnožili.Keby to tak bolo tak každé dieťa by malo zápaly spojiviek ,nosových a prínosových dutín!!
skôr je nebezpečná dlho ponechaná plienka so stolicou a rozkladajúcim sa močom!!-netreba vždy všetko američanom veriťť,oni v minulosti tie obriezky začali,robili eugeniku,lobotomie pri psych.ochoreniach,dokonca aj slepé črevo preventívne vyberali!!,len nesklznut z jedného extremu do druhého!!
určite by som si ani ako doktor alebo otec nedovolil riešiť predkožku u niekolkomesačných detí,do 5-6 rokov vobec,obriezka len vynimočne,ja za svojej praxe som robil obriezku dieťaťu 1x vo veku 13
rokov kedy bola predkožka vlemi fibrotizovaná,zužená+bolestivé ranné erekcie!!
a čo sa týka vplyvu cirkumcízie na rakovinu krčku u žiern.Každá rakovina resp.onkologické ochorenie je multifaktoriálne!!africké študie!-ha.ha!,mate pravdu že su tam chlapi obrezaní,avšak promiskuita, a hygiena-to tam nieje na vysokej urovni.a musite rozlišovať HIV a
HPV,HIV virus je velmi labilny,skoro zaniká vo vonk.prostredí,je termofilný,

richardcs
15. mar 2012

HIV vyvolava AIDS aj ked ma suvis s Kaposiho sarkomom-nadorom u chorých na aids
HVP vyvolava bradsavice -kondylomata voblasti genitálu,určite typy ,hlavne HPV 16,18 aj rakovinu krčku maternice.aNI TEN VšAK NIEJE podmienený lan HPV.je zistené ža na svete až 50-80% žien sa niekedy zainfikuje HPV-a je tolko aj rakovin krčku?nie,su tam aj iné faktory a určiť ich podile,resp.ich ochranný faktor je ťažké
aj u žien ktore majú HPV 16,18 sa iba 70%vyskytne dysplazia ktora može prejsť do rakoviny.Je to aj o celk a aj o lokálnej imunite,Je jasné že len obriezka nepomaha,ale kobinácia ochranných faktorov,ale hlavne partnerská vernoť,monogamia su zarukou nižšiho vyskytu rakoviny krkču maternice-a u ortodoxných židov su tie vyskyty nižšie
a čo sa týka rakoviny penisu -je raritná práve u semitských narodov-to jest židia a arabi-ktroý su rituálne obrezávaný,to je fakt
len na kraj asi pred 8 rokmi som operoval asi 50 r.chlapa-brata našej ststričky,ktory masl ťažku fimozu a nemal v živote pohl.styk zo ženou.Pri OP sme horkoťažko oddelili predkožku od žaluda na ktorm bol tumor,ktorý histologicky vyšiel ako karconom,pac.následne podstupil na urolog.pracovisku radikálnu OP,došlo však k rošíreniu choroby,metastazam-tolko k sexuálnečj abstinencií ako prevencií a nepotrebnosti čistiť predkožku.Na druhe strane je pravda že u radových sestier je výskyt Ca krčku maternice zridkavý
Na zaver -nič a nikdy netreba robiť nasilu!!v žiadnom veku!!jemne opatrne!!
A nebojte sa nie len u nás su urologovia hctivý operovať malých chlapcov na fimozu.Mal som pac.so synčekom kr.žijú v Anglicku,boli na nášteve u ammy tu na slovensku,tlačili matku do Op jej syna,ja som im poradil len konzervastívny postup,opatrný stretching,nič násilné.naštastie dali na mna a chlapec je už uplne v poriadku a OP mu nehrozí
doležité je sa nebať doktora a spýtať sa,ked mate dámy pocit ze vašmu dieťatu sa ubližuje,tak zakročte!!
bolest ktoru si chlapec žažie ho može neurotizovať,stratí doveru aj k lekárom aj k vám

richardcs
15. mar 2012

a ešte jedno,uvádzate ako možnosť riešenia fimozy násilnú retraskciu predkožky-to myslíte vážne?tak taku brutálnu vec by so ja svojmu syniovi nedal urobiť nikdy!!násilným postupom sa len tvoria trhliny,následne fibrotické jazvy a sek.fimoza a ste tam kde ste nechceli byť
a čo by sme robili s tými 10 % chlapcov ktorým kortikoidové masti nepolmôžu?

bobocka
15. mar 2012

@hajanka ahoj,teraz som si pozrela tvoj prispevok sandracs z vcerajsieho rana 9:03 a pises,ze pretahovat predkozku z lahka po kupeli ano,no nie pocas neho.preco nie pocas neho ? ja som si myslela,ze ked uz s tym nieco riesit,tak prave v kupeli 😕

hajanka
16. mar 2012

@richardcs tesi ma, ja sa o tento problem zaujimam uz niekolko rokov (bohuzial) a nadalej studujem a hladam nove a nove poznatky tejto problematiky.

Tak na uvod poviem, (asi ste ma zle pochopili s tou nasilnou retrakciou - Vas prispevok zo Včera o 21:52 ) ze som velky zastanca prirodzeneho uvolnenia predkozky a velky odporca akejkolvek nasilnej cinnosti pachanej na nej 😉 ci uz ide o nasilnu chirurgicku retrakciu, alebo obriezku, alebo len cisto o nasilne domace pretahovanie, ako aj o nasilne pretahovanie predkozoky u babetiek a malych deti. Poznam vsetky mozne rizika aj nasledky nasilnej retrakcie ako krvacanie, trhliny, mikrotrhlinky, neprirodzene kozne zrasty, kozne mosty, zjazvenie, nepruznost pokozky, infekcia, stenoza, sekundarna fimoza, parafimoza.... psychicke nasledky... bolest... (uvadzam v mojom clanku https://www.modrykonik.sk/fotoblog/hajanka/clan...)

Urcite je velmi dolezite predkozku cistit a pravidelne, ALE od urciteho veku, lebo do urciteho veku, predkozka plni prave tu ochrannu funkciu. Je prirodzenym sposobom ochranou penisu a ostatnych vysoko citlivych casti v ktorych sa nachadza velke mnosztvo nervovych zakonceni, chrani tieto vyvyjajuce sa tkaniva pred napr. mechanickym poskodenim, alebo bakteriologickym... Presne ako to opisujete a ja s tym co ste napisali plne suhlasim 🙂

To co som spominala, som myslela tak, ze AK to nejde ani po prirodzenej stranke, ani po kortiko-liecbe, ani po strecingu, ani inych metodach prirodzenych, nemusi byt hned nutna obriezka, ale v mnohych pripadoch staci aj ta nasilna chirurgicka retrakcia.
No najlepsim riesenim je sa jej snazit co najviac vyvarovat, dat sancu prirode, pripadne si pomoct inymi menej invazivnymi metodami a nie hned trepat par mesacne, ci 2-3 rocne deticky dobrovolne pod noz.

Takze suhlasim, aj podla mojho nazoru by som sa predzkozky nechytala skor ako v 5-6 rokoch, ak nejde o vrodenu poruchu (hypospadia, epispadia) alebo ak nie su zavazne zdr. komplikacie (ale smegma, balooning, zacervenanie, podrazdenie, hydrokela neradim k zavaznym komplikaciam).

Nechat to na prirodu, su vsak pripady, ked prirode uz treba pomoct (vo vhodnom veku samozrejme, urcite nie v 5 mesiacoch, alebo tak ako dr. strasia), ci uz strecingom predkozky, alebo kortikosteroidnych masti, ja uvadzam a radim, ze pocas liecby je vhodne zaroven robit strecing predkozky (takto sa to uvadza aj v studiach) a takto tomu este zvysit sancu, samozrejme s tym by sa nemalo prestat ani po ukonceni liecby mastickou. Ja som sa dostala k studiam, ktore boli velmi podrobne vyhodnocovane, aj posudzovane (presne poc. stav, stav pocas liecby, doba liecenia, a pod...).

Zo studii vyplyva, ze su vsak aj pripady, kedy jednoducho predkozku nie je mozne pretiahnut ani vo vyssom veku, ani po liecbe kortikosteroidmy. Vacsinou s nalezom nespecifikovana kozna fibroza s nemoznostou uspesnej liecby prave kvoli tejto diagnoze (jazvove stavy, silne pevne nepoddajne a neelasticke tkanivo). Tymto je zo zdravotnych dovodov odporucene vykonanie nasilnej retrakcie, alebo obriezky. Preto sa uvadza, ze liecba tymito mastami je cca 90%. Faktom ale je, ze liecba dosahuje vyborne vysledky.

Co sa tyka predchadzaniu podrazdenia a zapalov (kt. vedia vystrasit), samozrejme dieta nelezi vo vode hodinu, ale verte ci nie, aj za kratky cas je dost pravdepodobne, ze sa vo vode bude nachadzat nejaky patogen, kt. moze sposobit taketo podrazdenie, ci uz ide o vykaly, bakterie nachadzajuce sa na povrchu tela, rozne necistoty a pod. a staci aj tak mala chvilka, ked predkozku pretiahneme a bakteria sa moze pod nou usidlit. Nie je to tak strasne dat si tu namahu a predkozku a zalud az PO kupani preplachnut pod cistou tecucou vodou.

Zaroven dalsim nebezpecenstvom je aj dlhsie ponechana plienka, zacervenanie a podrazdenie moze vznikat aj chemickym posobenim mocu, cpavkom. Pri kontakte mocu s vonkajsim prostredim sa moc kontaminuje vonkajsimi bakteriami, ktore rychlo premienaju chemikalie v moci na pachnuce zlozky, napriklad charakteristicky pach cpavku, ten moze podrazdit predkozku a zalud. Tomuto treba predchadzat castou vymenou plienok, v zavaznych pripadoch pouzit ako ochrannu barieru mast. Pretahovanim predkozky u dojciat ktore nosia plienky, sa tym este viac zvysuje riziko zapalu alebo podrazdenia mocom z plienky.

Kiezby takychto dr. ako ste Vy bolo viac 🙂

A tych cihajucich nebezpecenstiev je este viac, o nich som pisala @bobocka na str. 97 moj prispevok 6. mar o 09:19

richardcs
17. mar 2012

@hajanka
super vedomosti,dobre naštudované,ale nedámi to čistenie v kúpeli,máte s tým aj skúsenosti praktické?
viete predpoklad že sa z kúpela pod predkožku bakterie nedostane je podla mna nesprávny,aj ked predkožku nestahujete,je tam otvor cez ktorý chlapec ciká a verte že ani fimoza ani synechie-čiže nalepená prekožka nie su takou barierou aby tam bakterie neprenikli.Po druhé ked pri stahovaní predkožky chlapcovi neublížite a nespravíte mu trhlinu aká je tam rana?bakteriami sa žacne ludské telo osídlovať už prvým nádychom,keby neboli bakterie,tak by nemohol dobe fungovať ani zažívací trakt,bakterie máme na svojom tele všade.Infekcia alebo zápal može vzniknuť ja na norm.koži,bakterie prejdú aj cez stenu črevaOsídlovanie častí tela má aj imunizačný význam!
keby ste aj našli zo steru v predkožke bakterie neznamená to že sa jedná o katastrofu ! to či vznikne zápal s hnisaním závisí aj od obranischopnosti organizmu.
Viete prečo by taký indián s amazonského pralesa určite zomrel na našu bežnú chrípku?-pretože jeho organizmus a imunitný systém takýto virus nepozná a preto by sa nevedel dostatočne rýchlo a účinne brániť
a čo sa týka tej vody vo vani,čistá voda nieje moc vhodným kultivačným mediom pre bakterie,je chlorovaná,rast bakteriálnych kolonií nieje až tak rýchly,pomyslite aj na objem vody
Určite aj vám,alebo dieťatku už robili výter na kultiváciu-kolko dní to trvalo kým ste dostali výsledok?a to tie bakterie nerastli na vode ale na obohatených mediách,najčastejiše na báze živočíšnej krvi
.A zvyšky stolice?ja si pamatám že pred kúpaním -ak dieťa bolo pokakané sme ho riadne umyli pod sprchou,
Ono už ludská anatomia je v tomto rizikovejšia-ved máme počopohlavný systém dosť blízko konečníka!
Ved aj naše dcery kúpeme vo vani-a tie majú ešte chúlostivejšiu anatomiu"tam dole"a neviem že by väčšina z nich mala zápaly!

Ale radšj to nechám na čitatelkách ako sa rozhodnú ,či V alebo PO kúpeli.Ale jedno je iste ,že pipíka a predkožku sterilnú-to jest bez bakterií neudržíte
Dôležité je robiť všetko s citom,bez zbytočných saponátov,bez bolesti.A v liečbe pristupovať individuálne,najprv vyčerpať konzervatívne,netraumatizujúce postupy a operáciu len ak nieje iná možnosť

Nakoniec velká vdaka za snahu a získavanie vedomostí,aj ja som sa niečo podučil
treba však skôr vyvolávať pokoj v čitatelkách a radiť im aj aby boli aktívnejšie u lekára,aby sa pýtali čo a prečo sa bude ich dieťaťu robiť-S psycholog.hladiska by bolo možno lepšie nepresvedčovať ženy že ked siahnu na predkožku svojho syna tak sa otvorí Pandorina skrinka a všetko zlo z nej zahubí ludstvo

natyadko
17. mar 2012

richardsc
ahoj. Zaujmave prispevky. Vidim na modro, konikovy prveho otecka

2hanah
17. mar 2012

@hajanka Ať čtu jak čtu, prostě nemůžu pochopit, proč v pěti letech nebo později budete složitě a pravděpodobně i bolestivě řešit problémy s předkožkou nebo do dítěte cpát kortikoidy, když podle mě, tomuhle všemu můžete předejít, pokud začnete s opatrným strečinkem a hygienou už chvíli po narození, podle mě se malý kluci i lépe a přirozeněji začlení do péče o své přirození, když to budou znát od malinka, než když jim na ,,něho" sáhnete Vy nebo cizí doktor až v pěti letech... Připadají mi tyhle debaty nesmyslné, od narození vidíte, že se za předkožkou chlapečkům tvoří mázek a nečistoty a to mi chcete tvrdit, že je v pořádku jim to tam nechat a neočistit citlivým způsobem??! Myslím, že i děti znají kvasinkové infekce nebo pach rozložené moči. Já jsem o přirození svého syna pečovala od narození podle zdravého rozumu, doporučení pediatra a mateřského instinktu a nemá v tomto ohledu naprosto žádné potíže a nikdy neměl, vyvíjí se naprosto normálně a nemá traumata na psychice po zbytečných pozdních zákrocích na jeho mužství.

digysa
18. mar 2012

@richardcs No tesi ma, ze sa sem prisiel pozriet aj odbornik/lekar/otec a podat super informacie. Ja som sice syna dala obrezat v utlom veku, cize ja podobne problemy neriesim, ale velmi ma zaujalo vase "lekarske okienko" ohladne obriezky a pretahovania.

Ja som hlavne rada, ze ste sem napisali tento komentar (z podobnej diskusie na ktoru ma naviedla vasa manzelka
@sandracs ):
*****************************
Ak sa však jedná o finozu -to jest stav kedy je predkožka zúžená a stuhnutá tu precvičovanie nie vždy pomôže a je niekedy nutné podstúpiť OP riešenie-obriezku.Je to malý nenáročný zákrok kt po OP v žiadnom prípade chlapca nerobí menejcenným ani horším,skôr je v tomto prípade lepšia hygiena.Dokonca v dospelosti je to aj výhoda-je dokázané že u žien kt.partneri su obrezaní majú menšie riziko a výskyt karcinomu krčku maternice-prsvdepodobne práve kôli lepšenj hygiene
**********************************
@hajanka vsetko beriem, vidim,ze to mas tiez prestudovane.....ale na jednej veci si ma pobavila: "studia z Afriky..."
To vazne?... nechce sa mi moc porovnavat z Africkym sposobom zivota....a celkovo civilizovany svet versus Afrika 😅

Mi to pripada, ako ked sa "dlhodobo kojace" matky ohanaju tym, ze: ved v Afrike koja deti do 5 rokov....hmmm, ano koja...lebo deti tam okrem mlieka nemaju co do ust dat...

hajanka
18. mar 2012

@digysa ano, len sa bav 🙂
studie ktore som spominala sa nevypracovali niekde v Sahare alebo na v nejakej sope neviem akej... vies, ono aj v Afrike existuje civilizovany svet, myslim, ze nemusim konkretne vypisovat, staci otvorit google a studovat o civilizovanom svete v Afrike, mam aj link na tu studiu, no nemam na to naladu ani cas momentalne sa v tom viac prehrabovat. A ze to pises prave ty, nieco malo o tebe viem, kedze sme sa stretli aj v inych temach. Obrezat a mat pokoj, dalej sa nestarat. O problem menej.
@2hanah Kazdy nech si robi podla vlastneho uvazenia, nie? Ak by ste citali viac z mojich prispevkov, mozno by ste pochopili o com tu tolko pisem. Pekny den prajem.

digysa
18. mar 2012

@hajanka neber to v zlom, ja skutocne vidim, ze to mas prestudovane. O Afrike sa uz nebudem bavit...viem, ze je tam aj civilzovany svet a viem, ako tej svet aj zije...
Ale obrezat a mat pokoj- zase sa dostavame ku korenu mojho problemu. Zasahujes mi do sukromia. Myslim, ze mam pravo, ako matka svojho syna rozhodnut o tom, ci bude obrezany, alebo nie.
Tak isto to pravo mate aj vy.....rozhodli ste sa pre pretahovanie.
Ale ty zijes na Slovensku a je to vidiet, z tvojho prispevku... aj ked si to nikdy nenapisala, tak v kutiku duse si tiez myslis (ako vacsina matiek tu na MK), ako som "zmrzacila" svojho syna 😉 🙂 Pohoda...

richardcs
18. mar 2012

@digysa
čo sa týka tej afriky tieto študie sa asi nerobili v civilizovanej časti afriky,tam ta obrovská promiskuita nieje
a čo sa týka tej obriezky-žijú na svete miliony mužov ktorý sú obrezaný a takisto miliony mužov ktorý niesú obrezaní
niesú menejcenný len kvoli tomu kúsku kože-či ho už majú,alebo nie
ano mate sa právo rozhodnuť ako matka-ale prečo neuprednostniť skôr konzervatívny prístup a ak to nejde tak obriezku,nemyslím si že by ste syna nejak poškodili,ale vás ked bolí hlava tiež nejdete hned na neurochirurgiu!
a tie hnutia o liečbe fimozy masťami nejdú zo slovenska ale zo škandinávie
Ja tiež niesom zástanca extremov-ani z jednej strany,ani z druhej,Doležité je aby dieta nebolo nijak traumatizované -hlavne psychicky.Doležité je aby rodič aj v tejto problematike mal alternatívy ,aby sa mohol rozhodnúť po dobrom zvážení všetkých pro a proti

jenny_m
18. mar 2012

@digysa Ahoj, zaujimalo by ma ako skoro sa da dat chlapec obrezat? Az budem mat raz syna tak sa chystam na takyto krok, samozrejme ze by som to chcela anestezou a a najlepsie kym bude este maly aby si to moc nepamatal. Moj partner je obrezany (cirkumcizia v 17 rokoch) a myslim ze kebyze mal tento zakrok spraveny v detstve tak by mu to usetrilo vela problemov. Ja to teda budem asi chciet rovno preventivne.

strasska
18. mar 2012

@hajanka
@richardcs
velmi pekne prispevky a uzasna podnetna diskusia, aku som na koniku uz velmi dlho necitala. dakujem velmi pekne, budem sa vasich rad drzat.

digysa
19. mar 2012

@richardcs Pan doktor. Ja nie som expertka v tejto sfere... @hajanka sa tym zaobera ovela viac. Moj manzel je american, je obrezany,v zivote sa na to nestazoval a zelal si mat syna obrezaneho tiez.
Niekedy si myslim, ze velmi rozhodujce slovo pri obriezke v utlom veku maju otcovia. Moj manzel sa citi uplne v pohode. Myslim, ze v dnesnej dobe je to uz otazka preferencie. Ja nepreferujem nic...
Ako zena s tym nemam prilis vela skusenosti....ale ked som sa zacitala do diskusii, kde slovenski lekari veselo "brutalne" zaziva stahuju malickym chlapcom predkozku, ktora krvaca, opucha, nastava infecia a pod....tak rozmyslam, ze ci som ozaj neurobila dobre, ze som predisla tym pretahovanim. Ale to je iba moj osobny nazor... mozno, ak by moj manzel bol slovak, tak moj syn obrezany nebude. Cize ja sa stavam k tejto veci neutralne.
Zato Slovenske matky ma obdarili komentarmi, ze zmrzacujem syna. A este by ma zaujimalo, ci sa da zenska obriezka (odnatie klitorisu) porovnat k muzskej.... To je tiez dost dementne, ze az tak daleko zachadzaju pri porovnani.

@jenny_m moj syn bol obrezany na druhy den po porode. Obiezka trvala 15 min. Ked mi ho priniesli tak ani neplakal. Ziadne komplikacie, 10 dni mal "pipika" obaleneho v takej masticke s gazou, ktoru sme kazdy den vymienali a nemal mat styk s vodou(dali nam to v nemocnici). Ja som nevidela ziadnu krv, ziadny opuch, ziadnu infekciu.... asi po tyzdni a par dnoch sme tu gazu dali prec a zivot isiel dalej...

hajanka
19. mar 2012

@digysa @richardcs nie nie, ja vobec netvrdim ze obrezani muzi su menejcenni. Podla mojho narozu, pre taketo nieco by sa mal rozdhodnut SAM muz, proste rozhodnut sa sam, zvazit vsetky pre a proti.

@jenny_m samozrejme je mozne to spravit hned po narodeni, no hned po narodeni sposobovat dietatu utrpenie a bolest, tomu vsak nerozumiem. Je vylucene tvrdit, ze male babetko bolest necitit. Urcite to nebyva vzdy take jednoduche ako to @digysa opisuje, bez komplikacii alebo s komplikaciami, to nikto dopredu povedat nevie (ako pri vsetkom, napr. aj taky porod) preto treba byt oboznameni aj s moznymi komplikaciami a nasledkami, kt. sa mozu niest po cely zivot. Babetkam sa nepodava vacsinou ziadne anestetikum proti bolesti, u velkych chlapcov a muzov ano. Napr. sposob obriezky vykonavany tzv. plastibell. Ide doslova o uskrtenie penisu, tento sposob sa uvadza ako "setrna obriezka" lebo pri nej netecie tolko krvi, samozrejme, ked je penis uskrteny a odkrveny (ochudobneny od zasobovania krvou a kyslikom), Najskor predkozku nasilne retrahuju, odtrhnu membranu predkozky od zaluda (uz len to je neskutocne bolestive), roztrihaju predkozku aby sla lepsie oddelit od zaluda, nasadia plastibell a pevne ho utiahnu tesne za zaludom, aby zastavili privod krvy, potom nadbytocnu predozku odstrihnu. Tato metoda sa pouziva len a hlavne kvoli kontrolovaniu pritoku krvi, aby to tak nekrvacalo :-/ a aby bola lepsie monitorovatelna infekcia (co ale nie je zarukou), co vsetko sa moze stat ... precitaj si napr. toto http://www.canada.com/vancouversun/story.html?i... ako 1 tyzden stary chlapcek utrpel septicky sok a naslednu masivnu infekciu kt. viedla k multiorganovemu zlyhaniu.
Platibell musi odpadnut kym zacne samotne hojenie, inak moze zalud viac a viac napuchat a "uzamknut" ho namieste potom nemoze samovolne odpadnut, alebo zrastie s kozou a uplne odkrvi zalud a zive tkaniva zacnu odumierat. Presdtav si, ze si snurku od topanok pevne obviazes okolo prsta a nechaj si ju tam 7 dni a predstav si ako to dietatko moze pocas tohto obdobia mocit? Nemoze, penis je uskrteny, moc sa vracia spat smerom k oblickam a hrozia infekcie moc. ciest a obliciek co moze sposobit vazne poskodenie, az prasknutie moc. mechura.
Vela pripadov prebehne bez komplikacii, ale aj vela so sebou nesie dozivotne problemy. Len malo pripadov sa dostane na verejnot, lebo tieto veci su utajovane, aby v ludoch nevyvolali poburenie, preto sa o nich nehovori. Rozhodovanie o tak zavaznom kroku u novorodenca by malo byt 1000x premyslene. Kolko dr a sarlatanov upozorni na mozne rizika? Ci uz pri obriezke alebo pri nasilnej retrakcii, ktora sa u nas bezne vykonana u malych bebetiek? Kuk sem https://www.modrykonik.sk/forum/tema/obriezka-u...

Tu este k tej rakovine a obriezke, kto rozumiete precitajte http://www.cirp.org/library/disease/cancer/

Vsetky tieto myty a praktiky o nasilnom cim skor pretahovani predkozky u chlapcov a obriezky a spinavosti a vsetkeho mozneho pochadzaju z pradoby kedy si ludia (doktori) vymysleli ze takto mozu predchadzat necistym sexualnym hram a skusenostiam. To vsetko bol puritansky nezmysel a podvod. Nasledovali cele litanie pseudo-medicinskych zakrokov, vratane obriezky, desenzibilizacie, vysusovania a cistenia citlivych genitalnych tkaniv... to vsetko preto, aby odradili pohlavny zivot u ludi a tak zmarili fiktivne ochorenia.

digysa
19. mar 2012

@hajanka Neviem, ako na Slovensku, ale tu v USA mas pri podavani liekov "lajster" s moznymi rizikami a vedlajsimi ucinkami...takze tu sa upozornuje na vsetko.
Ked som davala obrezat syna, tak som so vsetkymi rizikami bola oboznamena, a mala som ti biele na ciernom a este som to musela aj podpisat. A ked som sa spytala lekara, ktory tu obriezku robil, tak mi povedal, ze zatial v tejto nemocnici ziadny problem nemali pocas jeho praxe (bol tam asi 5 rokov), ale mozne je vsetko.
Tu sa ututlat neda nic....to by si taka velka nemocnica nezobrala na svedomie.

Zase tu pises o sarlatanoch...to co je? Inteligentny, vzdelany clovek si asi nezavola sarlatana na obriezku vsakano?
Tiez ma prekvapuje, ze Slovensky lekar by neupozornil na rizika.... no, viem kde sa asi nedam vysetrit....

digysa
19. mar 2012

@hajanka 🙂 Dakujem, ze si ma doviedla k tej teme, co si sem dala...aspon som si precitala, co si ozaj myslis o obriezke.

(dobre si sa tam pohadala s maggie2):
17:32 si mi písala: ....Obriezka deti je kruta, perverzna, drasticka, sadisticka a neviem este aka praktika, uplne zbytocna, ci z hygienickeho hladiska ci zdravotneho, neochrani pred chorobami (rakovina, AIDS a ine...), dokonca este aj neesteticka (to komu ako)!....

Takze, ja uz som si svoje povedala a ty tiez....a aby sa zase tato tema nezamkla, tak to tu balim....
Bolo by to skoda, lebo sa sem zapojil a odbornik/lekar, ktoreho si urcite matky radi precitaju 😉

richardcs
19. mar 2012

@digysa
ale ano máte pravdu,však ja ani netvrdim že obriezka je niečo zle,vy a manžel ste ho chceli mať obrezaného,pripadá vam to v norme,ak ste čítali pozorne,tak som vám písal že žiadnym sposobom ste syna nepoškodili. a mate pravdu obriezka ak sa robí technicky správne a ciltivo,je krátka s prakticky nulovou spotrebou analgetík.ja mam však na to názor ktorý som prezentoval-vy mate iný,nie horší názor.Ja vás neodsudzujem,mam len iný názor
rešpekt!

digysa
19. mar 2012

@richardcs Ja som vas pochopila a tiez si cenim vas nazor. Ale ste tu asi jediny, kto ho tymto stylom prezentuje. Skutocne som rada, ze ste sem ako odbornik prispel. Po vasej odpovedi sa necitim tak zle, ako pri komentaroch ostatnych mamiciek.
Dakujem