Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

katrinka8
25. máj 2016

@jana_eyre -aj ja držím Vám päste. Určite to pôjde, nášmu sa to s mastičkou veľmi pekne pohlo 😉

gin124
25. máj 2016

@sisaka Kdyby si paní přečetla ty odkazy od doktorů, které jsem tu dal, tak by tu netárala nesmysle.

sisaka
25. máj 2016

@gin124 aké nezmysly taram?, však tvrdím presne to, co tvoje linky - nepretahovat, nepretahovat - ani jemne a uz vôbec nie násilím

sisaka
25. máj 2016

@gin124 jaaj ty myslíš inú pani, sorry, nejak som to moc rýchlo prebehla . Ja si myslím, ze je super, ze uz aj v Čechách a na Slov. aspoň niektorí lekári prehodnotili preťahovanie, hádam s novou generáciou lekárou príde aj osveta medzi mamičky

nycanka
26. máj 2016

😕 😕 😕 po precitani tychto prispevkov mam dilemu ci pouzivat slez krem, a ci vobec pretahovat s nim, alebo nechat na prirodu.... 😖 😖 😖

mircalla
26. máj 2016

@sisaka inak ked je tam dierka asi ako spendlikova hlavicka neviem ci slovo pretahovanie je uplne vhodne - len sa to jemne posuva. nam to urologicka ukazala
do operacie nas nik nenutil
verim skor uznavanej urologicke, ktora mimochodom vobec netlacila na pilu ani nechcela nic riesit nasilu ako babam z modreho konika
ale som si uplne ista, ze keby sme to nechali len na prirodu - na par mesiacov sme s tym totiz prestali a boli sme tam kde sme boli na zaciatku, zhorsilo sa to velmi - teda bez kupelu slezu a snahe to pusuvat, tak teraz nas operacia neminie

mircalla
26. máj 2016

@monilik ja som to myslela trochu ironicky, keby som tu mala brat vazne a doslovne uplne vsetko, co sa na MK popise, tak pomaly nikdy nic nekupim v potravinach, nedam takmer ziadnu kozmetiku, v zivote nedam dietatu umele mlieko (vsak chemia) atd atd

monilik
26. máj 2016

@mircalla mne je jedno co si o tom kto mysli, pisala som ti to na zaciatku ze je to moj subjektivny nazor, nebyt toho ze tlacis na pilu nemusela som sa zaoberat ziadnym zlozenim a pod. myslela som si ze ta to uprimne zaujima.

mircalla
26. máj 2016

@monilik ale zaujima,len to beriem s rezervou,inak by som snad ani z domu nevysla

gin124
28. máj 2016

@katrinka8 Ona ta mastička zabere. V takovém velmi mladém věku se však občas stane, že se to po jejím vysazení zase stáhne. Nic se neděje, pokud se tak stane. Je však lepší počkat na pozdější věk a radši se těm kortikoidům vyhnout. Pokud to však jde, tak je to vše OK. Dal jsem tu odkazy od třech doktorů (popřípadě od doktorky) protože tam je vše popsané. Co je to konglutanizace, parafimóza atd. Žel ve slovenčině nic nemám.

zarica
28. máj 2016

No ja mam 2,5 ročného, predkožku má úplne "zrastenu" .... tiež ma vyplasili, že mam sťahovať, ale prečítala som pár článkov, ako to mám nechat na prírodu a prečo... nakoniec ma presvedčila svokra, ktorej som sa pýtala na názor, keďže ma 3synov, a ta mi povedala, že prvých 2neriešila a všetko ok a tretiemu v 3rokoch nasilu predkozku presiahla Dr a mal s tym problémy az do dospelosti, kým nešiel na obriezku... takže kým je to zdravotne ok, tak nebudeme robiť nič 🙂 🙂 🙂

gin124
28. máj 2016

"zrastenu"

to je nepřesné. Buďto může jít o primární konglutinaci, tomu se říká spíše slepení, což je normální stav, který se uvolňuje v různém věku, může vyjímečně až do puberty, nebo může jít o patologickou srůstovou adhezi, ta však vzniká kvůli násilným manipulacím nebo zápalům. Lékaři mohou tu konglutinaci uvolnit tupou sondou, je to však velmi bolestivé a mohou pak nastat ty druhotné srůsty. Dělat to ve 2,5 letech je velmi brzy. Něco jiného je u 5 až 6 ročného pokud to slepení ještě přetrvává. V každém případě trvat při takovém zákroku na umrtvení, protože je to velmi bolestivé.

zarica
28. máj 2016

@gin124 tak ma "slepeni", cika v pohodicke, zapaly ziadne (tuk, tuk) takže to nechavame tak.... ďakujem ale za upresnenie a ďalšie info 🙂 bohužiaľ, Dr tunak pretahuju, bez povolenia, upozornenia aj v takomto veku :-\

vladimira1976
28. máj 2016

My sme dali kortikoidnu masticku a pomohlo.ale vraj i vekom sa To uvolni.

nycanka
30. máj 2016

@gin124 Dobry den, chcela by som vediet vas nazor, mam syna, ktory bude mat 8.7. v lete 4 roky, predkozka sa mu nestiahne, ma len otvor na velkost spendlikovej hlavicky. cika normlane, trosku sa mu to sfukne, ked da prud, no zaidne problemy, zapaly, segmu nema, mame skusat stahovat pomocou slezoveho kremu, ci mam siahnut po niecom inom. Pediatricka by nas uz najradsej poslala na urologiu, no presne ako baby pisu vyssie, tam sa nepytaju, ale konaju, ja mu traumu nechcem sposobit. Dakujem za vas nazor ako postupovat, ci je potrebna navsete odborneho lekara.

gin124
31. máj 2016

Pročetl jsem si vašich pár příspěvků zpětně, takže jsem v obraze. Ten stav u vašeho syna je normální. To, že se mu to nafukuje není na závadu, naopak je to dobré znamení, že se už u něho uvolnila konglutinace, počáteční přirozené slepení, jejíž umělé rozrušování tupou sondou bývá velmi bolestivé a traumatické.

K tomu přetahování. Průměrný věk, kdy to jde bez potíží přetáhnout je až deset a půl roku. Je to však velmi individuální, u některých chlapců to jde velmi brzy, i jiných zase velice pozdě, mnohdy na do konci puberty. Na to mají doktoři rozličné názory, někteří to zbytečně strhávají u velmi malých chlapců, dokonce jsou takoví, kteří jsou schopni kvůli tomu chlapce zcela zbytečně obřezat. Jiní, i když těch je u nás menšina, tvrdí, že je to nejlepší nechat až na pubertu.

Já osobně jsem zaujal názor, že nejlepší je to začít rozcvičovat ve věku tří až šesti let, kdy je chlapec v takzvaném falickém stadiu a o pindíka jeví zvýšený zájem.

Německý spisovatel Mario Lichtenheldt o tom vydal dvě knihy, jednu pro chlapce kolem šesti let a jejich rodiče a druhou pro chlapce dvanácti let a starší. Z té druhé je něco na internetu, je tam i návod, jak mají postupovat a já se domnívám, že to mohou dělat i malí chlapci, samozřejmě v jejich případě pod dohledem rodičů.

Je to na stránkách:

Více zde: http://www.obrizka-chlapcu-cz0.cz/news/problem-...

Do konce märca existovaly stránky www.mojepuberta.cz. Webmaster z nedostatku svého času ty stránky ukončil, naštěstí ten projekt převzali jiní, kteří v tom pokračují.

Na Slovensku se však stránky www.moja-puberta.webnode.sk nějak zasekly, takže nevím, jak to s nimi bude dál. U nás je pod novým názvem začal provozovat MUDr Jiří Staněk, který byl předtím jedním z odborných asistentů na původních stránkách. MUDr Staněk má atestaci i na dětskou urologii, je však z těch doktorů, kteří jsou toho názoru, že se to má nechat na přírodě až do puberty. MUDr Staněk upravil na můj popud uvedený článek od Maria Lichtenheldta na české poměry, škoda, že to zatím nezvládli upravit na slovenské poměry na slovenských stránkách (jak to chodí organizačně u dětských doktorů je totiž poněkud odlišné jak u nás, tak v Německu, tak i na Slovensku). Tu je odkaz na článek upravený na české poměry:

Více zde: http://www.strankyprokluky.cz/jak-o-sebe-pecova...

Já jsem toho názoru a pana Lichtenheldta jsem se na to osobně ptal a ten se mnou souhlasil, že je tento návod možno použít i u malých clapců, pokud to budou rozcvičovat pod dohledem jednoho z rodičů. Napsal mi:

Správně! Roztahování předkožky má být zkoušeno pouze chlapcem samotným. Nesmí se přitom vyskytovat žádná bolest.

Chlapec by měl být ve stavu (což je věkově individuální), aby pochopil o co se jedná a musí to sám chtít zkoušet.

Z toho vyplývá, že tyto roztahovací pokusy nemají být prováděny u velmi malých dětí.

Když v tom věku existuje potřeba ošetření, může se to učinit s použitím kortikoidních mastí nebo místo roztahování nechat chlapce častěji se koupat.

Můžete chlapci vysvětlit, že ta kůžička je jako ochrana, že se pod ní nalézá malá „hlavička“ (možná je lepší použít slova bambulka, jak jsme tomu říkali jako tak malí kluci), která, když už je dost velký, může vykouknout ven. Tak se to vysvětluje malým dětem. Chlapec může při koupání zkoušet, zda ta hlavička už chce vykouknout ven. Musí však přitom být velmi opatrný, protože povrch té hlavičky je velmi citlivý, jako miminko.

Když je ta předkožka u velmi malého chlapce zanícená, může se to vysvětlení spojit s opatrným ošetřováním mastí, ale bez toho, aby to rodiče roztahovali. Vícekrát chlapci vysvětlit, jak si má opatrně tu mast vmasírovat a vtírat.

Máš tedy pravdu: Chlapec si to musí dělat sám, u velmi malých chlapců ošetřovat pouze když cítí bolest nebo když je to zanícené.

Jinak stránky pana Lichtenheldta jsou na www.horizont-web.eu. On jako spisovatel píše mimo jiné i knížky pro děti.

Takže to shrnu: Přimět ho, aby denodenně zkoušel roztahování v teplé vodě, za pomoci nějaké přírodní masti. Postupně, jen tak daleko, pokud ho to nebolí, nejprve malý kousíček a postupně čím dál tím více. To vše může trvat několik měsíců, než se to uvolní. Pokud to nepomůže, tak jako druhý krok si nechat předepsat od doktora speciální kortikoidní mast. Hlavně doktorovi zabránit (říci mu předem, že si to vůbec nepřejete!!!) aby mu to násilně stáhl, jak to někteří doktoři dělají. A pak je důležité, s tou parafimózou, kdyby se to zaseklo vzadu. To je nebezpečný stav, je tam, jak to dát zpátky a kdyby se to nepovedlo, tak se musí okamžitě do nemocnice.

Tono Vlas

katariinka
31. máj 2016

Dakujem za linky hore, aj ked neboli urcene konkretne mne..
My sme ten pripad, ked sme stahovali a az sme prisli k jazvickam a zrastom..
Ja sa opytam este taku inu vec-ked som trochu luskala tie linky hore, pise sa tam, ze panthenolova mast sa nanasa na predkozku zvonku.. my ked sme mazali so slezovym kremom, mazali sme v tej pozicii, ked to mal pretiahnute (teda do tej polohy, do ktorej mu to maximalne islo), to ale znamenalo, ze sa krem dostaval aj na zalud.. myslite, ze som tym mohla nieco pokazit?

gin124
31. máj 2016

Lituju, nejsem lékař ani lékárník, takže konkrétně ohledně mastí a mazání vám nic nenapíšu. Já tu dal jen to, co píší jiní. Nemyslím si, že by se mohlo tím něco pokazit.

Jinak to platí i pro děti i dospělé, jenže se o tom málo ví. Pokud má někdo trvale odkrytý žalud, ať uz důvodu z důvodu obřízky nebo od přírody (u dospělých je to od přírody až 15%) tak je ho nutné mazat až 3x denně speciální hydratační mastí aby ten žalud nadměrně nezkeratinizoval a tím neznecitlivěl.

katariinka
31. máj 2016

Hm, takze ak spravne rozumiem, v prvom odseku mi pisete, ze takym sedliackym rozumom usudzujete, ze by sa tym nemalo nic pokazit?

gin124
31. máj 2016

Myslím si, ale opravdu nevím.

katariinka
31. máj 2016

ok

kristinka86
31. máj 2016

@nycanka Nás poslala pediatrička k urológovi okolo 2 rokov. Sťahovala sa mu podstatne viac, ako opisuješ Ty, ale nie úplne. Vraj len pre istotu, že ten urológ je veľmi citlivý a vie čo robí. Šli sme tam, no bola som pripravená rovno povedať, že nasilu nič nesmie robiť. On ale ozaj veľmi citlivo pozrel a skonštatoval, že sa to samo upraví. On by to vedel len urýchliť, čo by ale pre dieťa nebolo 2x príjemné, takže to nechal tak, že sa to isto do roka samo spraví a mal pravdu. Krstnej synovi stiahli predkožku nasilu a potom mal problém chodiť na záchod. Veľmi ho to štípalo, bolelo, takže ja som zásadne proti týmto praktikám. Držím palce. 😉

katariinka
31. máj 2016

lenze mna trapi, ci som mu tam tou mastou nieco neposkodila,neznecitlivela alebo take nieco :(

kristinka86
31. máj 2016

@katariinka Nie som odborníčka, ale myslím si, že si tam nič nepokazila. Je to masť na to určená a aj pri nanášaní z vonku sa, podľa mňa, dostane aj dovnútra. A predsa ide o viac-menej prírodnú masť, či nie? Tá by nemala nič pokaziť. 😉

magic08
31. máj 2016

@katariinka moj nazor je, ze slezovy krem su byliny, je to prirodny krem, takze to je akoby si mu zalud kupala v bylinkach. Takze z toho usudzujem, ze si mu tym isto ublizit nemohla. Fura mamiciek, to tak robi a deti nemaju problemy.

katariinka
31. máj 2016

Dakujem.. cloveka najviac mrzi, ak by vlastnemu dietatu ublizil, hoc aj nechtiac:(

1zabka11
31. máj 2016

Baby mam 11mesacneho a uz asi aj treba zacat..lenze mne dr povedala ze az od roka..a zas druhy ze od narodenia..mam z toho gulas...skusala som a nie raz a nejde to :D co spravit?... asi ist k dr ze..

kristinka86
31. máj 2016

@katariinka Stávajú sa oveľa horšie veci. 😉 Ja by som sa obávala jedine antibiotík, ak by boli užívané inak, ako podľa predpisu. A toto nie je antibiotická masť. 😉 Ono je to asi fakt cca ako keď niekto umýva tou slezovou vodou - to sa dostane všade.

kristinka86
31. máj 2016

@1zabka11 Nám kázala od narodenia pediatrička a aj to sama kontrolovala na každej poradni. Aj skúšala, ako to ide - len tak jemne to robila, nič nasilu. Ako som písala, okolo 2 rokov sme šli pre istotu na urológiu a tam tiež nič nespravili. Nechali tomu voľný priebeh. Vo Vašom prípade by som zatiaľ len skúšala stále pri kúpaní uvoľňovať. Len toľko, koľko ide. Nie silno, nie ťahať! Len proste skúšať a ozaj pri každom kúpaní. 😉 Dramatizovala by som až v prípade, ak by mal synček nejaké bolesti, problémy s pišaním, prípadne by to začalo zapáchať.

gin124
31. máj 2016

@1zabka11 Velice špatně, do tří až čtyř let se s tím manipulovat vůbec nemá. Ta předkožka se může předčasnou manipulací nenávratně poškodit. Mám to tu v odkazech, nezbyde mi, než je sem znovu překopírovat.

http://www.mudrnoragregorova.cz/predkoz.pdf

Více zde: http://www.obrizka-chlapcu-cz0.cz/…t-zastavena/

www.rodina.cz/clanek5274.htm