Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

hajanka
13. jan 2012

@harvey moje slova 🙂 🙂 🙂 like!

anjelicek26
13. jan 2012

@paja1975 - neviem ale 3 rocneu dietatu robit nieco, pri com reve od bolesti, ako sorry, ale preco 😕 K urologovi ist nemusis, nemoze ta nutit. Kamoskinmu malemu sa to uvolnilo az teraz, v 5,5 roku, chalan uplne zdravy, problemy nema. Tiez poslala pediatricku s urologom do haja a dobre spravila. Bez problemov a uplne prirodzene.

Netrap ho tym. Ci ma problemy zo zapalmi ci cikanim? Ak nie, nechaj to na neho.

nosoroztek
13. jan 2012

my ked sme boli so syncekom u urologa, (mal dva tyzdne, pretoze ma hydrokelu), tak mi vravel, ze co sa tyka predkozky, nemam ju za ziadnych okolnosti stahovat, ze sa to uz nerobi....zvykne sa to uvolnit samo do tych 5 rokov a az potom sa to riesi zakrokom....takze tak---

paja1975
13. jan 2012

@anjelicek26 možná jsem to špatně napsala, ale právě proto, že najednou začal plakat, že nechce, jsme začli formou hry a plakat přestal. když plakal nenutila jsem ho a násilím jsem mu nepřetahovala nikdy. Nejsem blázen, a s dětmi jednám opatrně. dost mě rozhodilo, že si to takhle vůbec pochopila 😖

malizajac
13. jan 2012

@martinakolova Vieš mi prosim povedať ako sa ta mastička vola?

malizajac
13. jan 2012

@hajanka Drobček ma tri rôčky a strečingu sa pravdupovediac nevenujem lebo som bol dosť na cestach ale teraz sa asi začnem mam totiž viac času

harvey
13. jan 2012

@malizajac.moj maly ma dva apol a pravdu povediac okrem normalneho umyvania som mu nikdy nic nerobila.ziadne pretahovanie,vyplachovanie a ani strecing.ja som o tom tu nikdy nepocula a ani v knizkach sa to nikde nespomina co som citala tak sa stym netrapim.myslim si ze keby to bolo potrebne urcite by mi to aspon niekto raz bol povedal. a ked som si to vyhladala na internete, tiez to nedoporucuju robit.vyriesi sa to samo vekom ked narastu.

It is a good rule that is a baby passes a good stream of urine without causing ballooning of the foreskin, then that foreskin is entirely normal.
pravidlo je ze ked dieta vie vymocit pekny prud mocu bez toho aby sa predkozka nafukla/zvacsila tak predkozka je uplne normalna.

malizajac
13. jan 2012

@harvey Práveže sa nam tá predkožka pri močeni nafukne ale kwd sa ho pytam či ho pinďur boli alebo štipe tak mi bez váhania povie že nie

lusi80
13. jan 2012

@martinakolova taky by mě zajímala ta mastička,my měly Triamcinolon nebo jak se to píše,a nic,nepomohla ☹ ☹ ☹ ☹

harvey
13. jan 2012

@malizajac. ja niesom doktor a ja osobne som nikdy problemy nemala. ale toto je pokracovanie clanku kt. som naposledy na tuto temu citala:

To this should be added that "ballooning" is entirely normal too, though it can be alarming to mothers and others seeing it for the first time. (In fact it is a healthy way for the foreskin to separate from the glans and for the space inside the foreskin to be cleansed.) If the baby is not in pain and the flow of urine is free, there is still nothing to worry about.

K tomu musim dodat ze nafukovanie/zvacovanie je uplne normalne aj ked to moze byt pre rodicov alarmujuce ked to vidia po prvy krat.(v skutocnosti je to zdravy sposob pre predkozku odelit sa od zaluda a priestor kt,sa vytvori ma moznost sa vycistit) ak dieta nema bolesti a ma pekny prud mocu, stale to nieje dovod aby sa clovek niecoho obaval.

martinakolova
13. jan 2012

@lusi80 masticka se jmenuje Oekolp -Creme, ale ja neziju v cz a nevim pod jakym nazvem se prodava v cz, kazdopadne obsahuje estrogeny.

malizajac
14. jan 2012

Každopádne mu skúsim aspoň žmoliť toho malého červíka. Vytvára sa mu tam aj Smegma ale to by malo byť v poriadku. 😀

silvuskaa
14. jan 2012

ahojte mne dr tiez povedala ze pretahovat ale nie nasilim, ja vsak malemu len jemne cvicim s predkozkou, hadam to robim ako pise hajanka ten strecing, len sa mi zda ze keby mu cvicim s predkozkou trocha viacej, teda mu ju dalej posuniem akoby sa mu troska na krajoch praskala, vtedy dalej nepokracujem, moze to byt aj tym ze ma pokozku suchu?? mala by som mu ju najskor troska namastit napr.Framikoinom?

hajanka
15. jan 2012

@malizajac ma este cas, skuste to tym strecingom, pripadne neskor masticku.
@harvey ani balooning nie je problem.
Doplnim.
Ballooning of the foreskin while urinating can be a normal phase of development during childhood. It is not an indication for circumcision. Ballooning is a temporary phenomenon that arises when the foreskin begins to separate from the glans. It speeds the process of separation and disappears when the process is complete.
Ballooning’ of your son’s foreski is a natural and benign event. It is caused by the fact that when the membrane that connects the glans and the foreskin slowly dissolves, it leaves pockets, spaces where urine can migrate. When the child urinates, if the stream is powerful enough, or the child does not pull his foreskin back a tiny bit to help the stream stay straight, it can run backwards under the foreskin, inflating the spaces where the tissue has naturally detached. As urine is sterile, this is not a problem

hajanka
15. jan 2012

@silvuskaa Framykoinom nie, skus tu lekarsku vazelinu, ta je na to ako stvorena 🙂
na tie trhlinky treba davat pozor, aby sa nevytvrali, predtym mu to namastit, ono to zlubrikuje a aj to pojde lahsie.

silvuskaa
15. jan 2012

@hajanka dakujem za radu a kde tu vazelinu kupim...v lekarni asi ze? Ked uz sa mu vytvorili tie trhlinky, to bolo uz davno sice ale myslis ze ked mu z toho netiekla krv, len to mal take leskle nebude mat z toho jazvicky?

katren
15. jan 2012

Maminky, kedy by sa malo s tym zacat??? ja vobec netusim, dr. este nic nespominala a prvu mam dceru...takze vobec nic o tom neviem

hajanka
16. jan 2012

@katren najskor vo veku 3-4 rokov, nenasilne, postupne. Ak to nejde nesilit to. Dovtedy dbat na spravnu hygienu, neumyvat drazdivimi mydlami (len detskymi najjemnejsimi, bez parfemov), casto prebalovat (nenechavat dlho v pocikanej plienke, lebo moc sa v nej rozklada a vzniknuty amonika moze podrazdit predkozku), nepokusat sa pretahovat a cistit v kupeli (hrozba vniknutia bakteriie a infekcie pod predkozku). Nezlaknut sa ked sa zacne predkozka nafukovat (balooning - opisany vyssie), alebo ju nieco podrazdi-zacervena (pripadne preliecit Framykoinom), nemylit si smegmu s hnisom.

malizajac
17. jan 2012

@hajanka Prepáč ale nešlo by to preložiť ?

hajanka
17. jan 2012

@malizajac jasne

Nafukovanie predkozky, tzv. balooning je normalna prirodzena faza vo vyvoji v detstve a nie je ziadnou indikaciou pre obriezku. Ide o dacasny jav, ktory nastava vtedy, ked sa predkozka zacne oddelovat od zaluda (cize je to dobrym znakom toho, ze predkozka sa oddeluje). Nafukovanie urychluje a napomaha oddelovaniu a uplne vymizne ked sa cela predkozka kompletne uvolni-oddeli. Tento jav je uplne prirodzeny. Je sposobeny tym, ze membrana ktora spaja predkzku so zaludom sa pomaly rozpusta a uvolnuje a vznikaju tzv. otvorene volne priestory, ktore sa naplnia mocom pocas mocenia, moc "nafukuje" a zaplna tieto priestory, kde je predkozka prirodzene oddelena od zaluda. Ak je moc sterilny (to znamena, ze v tele neprebieha nejaka infekcia) tak nejde o ziadny problem, naopak to napomaha prirodzenemu oddelovaniu predkozky 😉

bebebrumik
20. jan 2012

Ahojte dievčata. Chcem sa spýtat na kontakt na detsku urologicku ambulanciu v Košiciach - na Dr. Kurcinovu - boli sme pri nej auguste na zakrok a vravela, že jej ordinacia z deskej fakultnej sa bude stahovat do iných priestorov a jej mobilný kontakt je nefunkčný. Povodný kontakt som stratila 😒 Vopred vdaka

berenika39
25. jan 2012

ahoj, poradí mi někdo? syn měl na tříleté prohlídce všechno ok, šlo to ne úplně, ale prý máme jen v klidu pokračovat, žádné násilí. Ale ted mu to nejde vůbec, nemá tam nic, co by mě znepokojovalo, čůrá proudem, normálně, jen se mu tam udělá takový ten jakoby balonek, ale nevadí to. Co s tím? Pomohla by ta mastička, tři týdny...stačilo by to?
@hajanka nevíš, prosím? ráda čtu, co píšeš, jsem pro nenásilí...🙂

hajanka
25. jan 2012

@berenika39 ahoj, balonek nevadi, ak cura pekne prudom je vsetko v poriadku. Pises, ze mu to slo predtym ale nie uplne, teraz mu to nejde vobec..., nenatrla sa mu predkozka? nemal nejake trhlinky alebo popraskanie? v kazdom pripade skusaj mu to nenasilne natahovat, len pokial ide, chvilku podrzat a opakovat, odporucam namazat lekarskou vazelinou, pojde to lahsie a malo by sa predist popraskaniu a natrhnutiu (nenasilne samozrejme). Predzkozku ma tiez zuzenu a nemal?
Na zuzenu predkozku by si mohla skusit aj tu masticku a spojit obe veci dokopy, mastika + strecing, jemne natahovanie, zlepsi sa elasticita predkozky.

hajanka
9. feb 2012

@ella1980 Včera o 23:04
"Dobry den, prosim mohli by ste mi napisat, aky je postup pred tym nasilnym pretiahnutym predkozky, resp. po nom? Moj syn ma len 10 mesiacov, ale mame problem s oblickou, takze nam kazali uz davno nenasilne pretahovat. Nejde mu to vobec a urolog povedal, ze ak to do marca nepojde, da nam tu kortikoidnu mast. Ako dlho sa to nou maze? a co ked to potom nepomoze? nasilne pretiahne - to sa robi bez uspania? a kedy je teda pripad ze idu na obriezku - ked to po tom nasilnom pretihanuti zas neide dolu? Vdaka za kazdu odpved, chcem sa na to vsetko psychicky pripravit, tiez uz mame toho dost za sebou (((( inak malemu to slo dolu, ale ked mal 3 mesiace tak mu potrebovali zaviest hadicku do mechura a stiahli to - tvrdili, ze to slo lahko. ale mal to popraskane a teraz to nejde VOBEC - dierka je velka asi 1 mm a zaludik mozno 7 mm...mali ste daktora tiez takyto problem po tom zakroku? som z toho velmi nestastna, maly si uz dost vytrpel. je mi to luto."

Ahoj, ak sa nemylim, problemy s oblickami mozu byt dostatocnou indikaciou pre predcasne uvolnenie predkozky, v pripade ze to nie je mozne, tak obriezku.
Preco? Caste zapaly mocovych ciet alebo obliciek prenasaju infekciu mocom smerom k predkozke. Za normalnych okolnosti, dobrom zdr. stave, je moc cista sterilna tekutina a predkozka je touto sterilnou tekutinou preplachvanna denne niekolko krat, nehrozi jej z tohto hladiska ziadny zapal ziadne nebezpecenstvo (zvnutra organizmu), preto nie je potrebne ziadne ine cistenie pod povrchom predkozky. Avsak, v tom priade, ze telo odvadza mocom nasledky nejake infekcie (zapal moc. ciest, ladvinove infekcie) uz nie je povazovany za sterilnu tekutinu a infekciu -bakterie so sebou nesie vyprazdnovacou cestou von, kde sa stretava aj s predkozkou, tam sa mozu usidlovat a vyvolavat zapal.
Riesenie. V prvom rade je potrebne vyliecit zapal a hlavne predchadzat mu. Ak ma vsak opakove caste zapaly alebo ine problemy s oblickami, asi je naozaj lepsie predkozku pomaly a nenasilne retrahovat - uvolnit, hlavne v tomto veku by som kladla doraz na tu nenasilnu formu. Hlavne pretoze je to velmi skoro a pravedopodobne by sa mu predkozka behom par rokov uvolnila sama. Treba vsak vediet, ze ide o dlhodobejsi proces. Nestane sa to za tyzden, dva. Treba sa obrnit trpezlivostou. V pripade ze je aj uzka predkozka, moze proces urychlit kortikosterodina mast ktoru dr. odporucil. Maze sa tyzden, az niekolko tyzdnov, zvycajne 2x denne. Odporucala by som spojit mastenie so strecingom predkozky (jemne natahovanie - pretahovanie, len pokial ide a podrzat chvilu na tom mieste, potom uvolnit a opakovat). Strecing je najlepsie vykonavat s pouzitim maste alebo s lekarskou vazelinou (neskodna, len kvoli lubrikacii, mala by zabranit popraskaniu predkozky). Strecingom sa zvysi elasticita predkozky a pojde ju lahsie uvolnit. V najhorsim pripadoch ak nepomoze mast, je potrebna nasilna retrakcia, prip. obriezka. Nasilne retrakcia sa vykonava bez pouzitia analgetikik alebo lokalnych anestezy, uz vobec nie celkovej anestezy (analgetika a lok. anesteza sa podava len u starsich muzov, detom nie).
Este k tomu zaveru co pises. Mal v troch mesiacoch nasilne retrahovanu predkozku, co je prave pricinou dalsieho (tentoraz uz skutocneho) zrastenia predkozky! Prave popraskanie je velky problem pri nasilnej retrakcii, aj to mikroskopicke. Kazda miniranka sposobuje zrasty na predkozke, zjazvenie, ta straca elasticitu a stahuje sa, moze viest k patologickej fimoze (aboslutnej nemoznosti prietiahnutia predkozky a k obriezke). Nasilne pretiahnutie moze okrem ineho aj vazne poskodit penis.

Ja by som, ak nema sa daju tie problemy s oblickami ustrazit, urcite nechala predkozku na pokoji, na prirodu. Ak je mensia pravedpodobnost ze sa uvolni sama. Skusala by som radsej ten strecing predkozky, prirodzeny a neskor si pomohla este mastickou (kortikosteroidnou). Ak ti mozem dodat odvahu, moj syn mal nasilnu retrakciu tiez, v dvoch rokoch, od styroch som mu zacala robit strecing (bez kortiko-masticky) a v 7 rokoch sa nam podarilo ju pekne uvolnit, bez nasilia 😉

makica
9. feb 2012

@hajanka dobry den, tiez by som potrebovala radu. Syn ma 2 roky 4 mesiace, predkozku som mu nepretahovala lebo nam pediatricka povedala ze do 2 rokov urcite nic s tym nerobit. Takze som iba sledovala - predkozku ma uzku, ked cika niekedy sa mu robi balonik,ale cika prudom, cize z Vasich prispevkov som sa docitala, ze je to ok . Co ma ale trapi, pred niekolkymi dnami sa maly zacal stazovat, ze ho boli pipik, mala som pocit ze je to z plienky, lebo som pouzila inu ako pouzivame, na dotyk ho nic nebolelo. Na jednej strane pipika mal trochu zacervenane,ale som to natrela a na druhy den bolo uz vsetko ok. Dnes som si ale vsimla, ze ma na tej strane akoby pod predkozkou nahromadeny trochu maz, alebo...hlavne ho to neboli. Treba ist bezodkladne k Dr? Bojim sa toho nasilneho pretahovania... A uz som si precitala ako na ten strecing, len sa chcem opytat, ci to treba kazdy den? Dakujem pekne

ella1980
9. feb 2012

@hajanka
dakujem velmi pekne za odpoved. a Ty si urologicka alebo nefrologicka? 🙂) vies, syn este nemal zapal, ale ma hydronefrozu oblicky tak je sledovany a preto aj tak skoro chcu aby to slo stiahnut. Ja mu to skusam kazdy den, ale neide to ani trosilinku. Natieram mu to mastou na oci - Ophtalmo-septonex a skusim. Ale ten otvorik je taky maly, ze mu ani len zaludik nevidim. Proste asi tam ma tie zrasty. Do toho zakroku som sa mu pipika nechytila tak netusim ako to slo, ale sestricka tvrdila ze lahko. Ja som pri tom bola a videla ten zaludik, takze vtedy mu to stiahnut slo. Ci lahko, to neviem, maly bol "nadrogovany" takze ani nemrnkol. Stahujem mu to uz asi pol roka a ziadna zmena. vobec mu to neide....

hajanka
9. feb 2012

@ella1980 nemas za co, ale nie som ani jedno ani druhe 🙂 som len mamicka ktora si tymto problemom s predkozkou presla u syna a odvtedy o tomto zbieram vedomosti a ak mozem, tak sa pokusam pomoct a vysvetlit aj ostatnym mamickam.
Dobra sprava je, ze nema zapaly, nemal vobec 😉 ak nema zapaly vyvolane z vnutra, nie je problem s predkozkou, osobne by som to nechala urcite tak ako to je a nestresovala seba ani drobca nejakym zakrokom a mozno sa mu za par mesiacov - rockov sama uvolni, mozes pomoct navratit elasticitu tym nenasilnym strecingom a pripadne mastickou (po zakroku to ide tazsie, tak to moze trvat aj dlhsie), masticka lieci fimozu, v jeho pripade ide uz o ziskanu, tzv. sekundarnu fimozu, ktora vznika PO nasilnej retrakcii predkozky (to iste co mal moj syn). Momentalne s predkozkou nema ziaden problem 😉 ak sa bude dodrziavat hygiena, umyvat zvonka, casto menit plienky, nepokusat sa pretahovat vo vani vo vode A nebude ziadna infekcia zvnutra ako aj zvonku, tak bude urcite vsetko v poriadku.
Este ma napada, preco mu to mastis Opthalmo septonexom? Ak nema zapaly a pod.?
PS: po zakroku vie predkozka prirast a zjazviet velmi rychlo, staci tyzden dva a uz je to nemusi ist ☹ takze ak vtedy pocas zakroku sla a neskor si si vsimla ze uz nejde, zakrok bol nielen uplne zbytocne vykonany, este mu privodil aj problemy do buducnosti.

hajanka
9. feb 2012

@makica ahoj, uzka predkozka je u chlapcov prirodzena, uz sa s nou narodia (primarna fimoza), balonik - balooning je OK toho sa neboj, ide vlastne o miesto pod predkozkou, na ktorom sa predkozka uvolnila, v tom mieset sa pri pisani hromadi moc, ktory nasledne vychadza vonku, to je znakom oddelovania predkozky, pocas tohto obdobia moze syn pocitovat nepohodlie, alebo jemnu bolest (v tom mieste kde sa predkozka oddelila), je to vsak docasne a po uvolneni prejde. Dobre si spravila ked pri zacervenani si pouzila masticku, mozes vtedy spravit aj repikovy alebo harmancekovy kupel, tie maju tak isto dezinfekcne a hojive ucinky.
Na tom mieste, kde ma nahromadenu smegmu, skus mu to stlacat, alebo zmolit aby sa uvolnila von. Niekedy to aj samo praskne a sama sa naraz uvolni a odtecie von, mozes to zbadat na plienke. Mozes skusat par x denne, rovnako aj strecing predkozky aspon raz denne po (mozes si pomoct lekarskou vazelinou) alebo pocas sprchy (nie v kupeli). Ak by sa smegma neuvolnila a nadalej hromadila (uvidis ze to rastie) mozes vyskusat spravit vyplach hadickou (kupis v zdr. potrebach) s destil. vodou.
Na uplne uvolnenie predkozky ma este cas 😉 ak chces zacat teraz, mozes, je to na tebe, nesnaz sa to ale stiahnut nasilim za kazdu cenu, davaj pozor aby nevznikli ranky a popraskanie, ak mikrotrhlinky sposobuju mikrojazvicky, vazelina by tomu mohla zabranit. Drzim palce a daj vediet ako postupujete. 🙂

ella1980
9. feb 2012

@hajanka
Tu mast mi poradila doktorka - ze kedze je do oci, tak slizniciam neublizi, teda je dobra aj tam, tak prave pre to, aby som to nasucho nestahovala, nech to je hydratovane tak mu to pred stiahnutim natriem. O tej vazeline som pred tym nevedela, dnes som ju kupila v lekarni kvoli dacomu inemu a ta lekarnicka vravela, ze na pipika by to nedavala, tak neviem. On ten zakrok nemal kvoli stihanutiu, ale aby ho vysetrili prave kvoli tej oblicke - hadicku mu dali do moc. mechura. Predtym som vlastne ani o stahovani nic nevedela vobec som nic netusila az ked po tom vysetreni plakal 3 hodiny ☹((((((

lucy_lu
9. feb 2012

Dobry vecer, tiez by som chcela poprosit o radu - syn ma rok a dnes sa nam podarilo stiahnut predkozu asi uplne - doktor povedal ze inak nam to spravi urolog. Doteraz mu to islo ciastocne. No dnes ako to povolilo, na tom mieste ktore predkozku drzali ma take cudne biele miesto, najskor sme mysleli ze hnisavy vacok, no po blizsom preskumanie som usudila ze vacok to nie je. Nemate s tym nahodou niekto skusenost? Co to je a co s tym? Dakujem.