Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

medka29
2. apr 2008

Ked nam primar opisoval postup operacie mojmu muzovi prislo zle 🙂 povedal ze ak to nareze uvidi ako bude postupovat, pretoze sa moze stat, ze ma tu kozu vrastenu az do zaluda a ja nemam pisulaka ale tiez mi je zle tak to nebudem dalej rozvadzat. Povedal ze sa to robi pod celkovou anestezou a tri dni hospitalizacia. Nema to zatial zapalene, ale povedal ze je to otazka casu. Kupem ho kazdy den,aby sa mu to aspon vymocilo ked sa da, ale stahovat sa to vobec neda je to uplne zrastene...slubil mi ze ak to nebude nutne tak ho neobreze...boli ma srdce ked si to predstavim aku bude mat traumu...mali sme zapal uska asi pred dvoma mesiacami a este dva tyzdne po vylieceni sa budil min 5krat za noc so strasnym placom

krajcoanka
2. apr 2008

medka, skus to ! Musí sa s tým začať hýbať. Kúsok po kúsku. My sme boly na tom tiež vel mi zle, ale trpezlivosť ruže prináša! 🙂
My to už máme na pol cm stiahnuté 😀

medka29
2. apr 2008

ok budem skusat...dufam ze to pomoze drzte palce
s trpezlivostou problem nemam 🙂 tak zacneme na tom pracovat kazdy vecer

nyve
8. apr 2008

Ako to je s ulozenim matiek a deti na nasom odd:DFNsP urologia
na nasom oddeleni su dve nadstandartne izby,ktore znamenaju ze matka a dieta su spolu. su platene. objednavaju pred planovanou OP na sekretariate oddelenia. inak su maminy ulozene na izbach matiek, ktore su tiez na oddeleni, o par izieb od deti. cize matka aj dieta su spolu po cely den aj v noci ,len maju kazdy svoju postel. to,ze sa neda ukladat matky a deti na jednu izbu je nemozne,vzhladom na velmi velku obloznost.a taktiez na koncepciu oddelenia.este nedavno sa matky s detmi neprijimali vobec.preto ani oddelenia neboli navrhnute na toto riesenie hospitalizacie.ked uz sa to dalo, museli maminy lezat dokonca uplne na inom oddeleni. cize to tak mozno nevyzera,ale toto je uz naozaj dost velky pokrok.
kojace maminy maju u postielky dietata prednost dostat kreslo,aby mali aspon troska viac pohodlia pri kojeni. cize sanaozaj snazime co najviac vyjst v ustrety maminam a detom len nie vzdy sa to da.

🙂

maca66
8. apr 2008

ahojte bojace sa maminy.ja patrim tiez medzi vas.maly bude mat dva roky a na kazdej poradni nam doktorka vravi,ze ked bude mat maly dva posle nas k urologovi.normalne ma uz teraz chyta panika.ale potom co som tu citala ho asi nedam.chudiatko male. ☹

sillas
8. apr 2008

nečítala som všetko...iba o čo tu ide...

Riškovi sa tiež nedala stiahnuť predkožka..mal prirastenu...zmoču mal zle výsledky tak nas dr poslala, že asi tam ma plno nečistot z kremov a podobne.., tak sme šli..
velmi som sa bala, ale verila som Riškovi že to zvladne..mal tuším 8 -9 mesiacov..
Dr. pozrel chytil, stiahol..bola to sekunda...hrozitánsky rev... ☹ natrel framikoinom...a kazal potierať ešte aspon 3-4 dni nahrubo..podla toho ako sa bude hojiť..

ked som prišla domov a videla to..som plakala od hrozy...Riško plakal stale asi ked cikal..mal to cele červene navrete...zo žaluda mu normalne chýbala koža tam kde to mal zrastene.. ☹ no hroza...
ale táto hrôza trvala iba jeden den..už na ten další si Riško na to ani určite nespomenul..zahojilo sa nam to ani nie za 3 dni.. odvtedy klop klop..pri kupani krásne stahujeme..pekne si necha...takže zrejme žiadna trauma mu nezostala..
takže podla mna asi čím menší tým lepšie.. 😉

medka29
9. apr 2008

Ahojte,

skusala som niekolkokrat mu to stiahnut velmi opatrne, ale on si nenecha na neho ani siahnut...uz asi tusi, ze to nie je nic prijemne. Skusala som fakt vsetko, dokonca sme stahovali predkozku aj mackovi Pu a nezabralo🙂

eliska7
9. apr 2008

ahojte,ked budeš mať čas zalistuj si na pednych stranach som dala link,kde sa použiva mastička na pipik a ideto potom stiahnuť,skus,určite je to menšie zlo ako OP 😒 mastičku možte natierať na posteli-je to menej stresujuce,jeto mastne tak to klže. 😉 ,kdežto sťahovať na sucho by sa malo vo vode pri kupeli a to niektore deti potom reaguju strachom z kupela 😒

maca66
9. apr 2008

ahoj eliska7,nenasla som to tam.mozes mi to prosim ta pozriet? 🙂

eliska7
9. apr 2008

http://www.babetko.sk/user/viewpage.php ked si sem kliknete je tam članok z 13.2.2008 o zuženej predkožke a ked ho otvorite je tam aj liečba,alebo ked to neotvori,chod na www.babetko.sk a tam hladaj tento članok z 13.2.2008 😉

eliska7
9. apr 2008

Zúžená predkožka u chlapcov a jej liečba verzia pre tlač

Susanna 09.09.2003

Dostali sa mi do ruky zaujímavé veci ohľadom liečby zúženej predkožky. Je to téma, ktorá sa často vyskytuje vo fóre a názory na liečbu sú ozaj rôznorodé. Myslím že veľa názorov je zastaralých, preto som napísala ako sa to lieči u nás v Uppsale vo Švédsku. Táto liečba je vedecky doložená a myslím, že tento spôsob je to najlepšie, čo som doteraz videla... .

Zúžená predkožka je veľmi častá u malých chlapcov až do veku 3-6 rokov.
Vo väčšine prípadov nemajú chlapci nijaké problémy a zúžená predkožka sa upraví postupne vekom. Pokiaľ majú chlapci zúženú predkožka v tomto veku, ale nemajú problémy - nič sa s tým nerobí. Predkožku netreba preťahovať. Až do veku 4-6 rokov je to úplne normálny stav.

V niektorých prípadoch sa vyskytujú problémy v podobe infekcie - tzv. Balanitídy. Sú zapríčinené nahromadením sa sekrétu-segmy-a znečistenia pod predkožkou. Zápal sa prejavuje začervenaním a opuchom predkožky a niekedy kože celého penisu.

Balanitída sa lieči výplachom segmentu pod predkožkou s pomocou mäkkého katétru napojeného na injekčnú striekačku, v ktorej je obyčajná teplá voda z vodovodu. Najčastejšie sa čistenie prevádza v ordinácii. Doma sa môžu uplatňovať sedacie kúpele 20-30 min 2-3 krát denne. Zápal sa takýmto spôsobom vylieči behom 2-3 dní.

Zápal často vytvorí fibrózne hojenie, ktoré môže ešte viac zhoršiť zúženie predkožky, ktorá si vyžaduje liečbu iným spôsobom. Najpoužívanejší spôsob doteraz bol „obriezka“- to znamená, že sa predkožka odstránila chirurgickým spôsobom.

ALE:

Alternatíva k obriezke je liečba silnou kortizonovou masťou napr.. DERMOVAT (Clobetason propionat). Výskumy ukázali, že až 90% chlapcov sa takto zbavilo problému zúženej predkožky.

DERMOVAT je silná kortizonová masť, avšak množstvo, ktorým sa pacient lieči je veľmi malé a risk pre preniknutie kortizonu do obehu je minimálne. Liečba masťou je úplné bezbolestná. Doteraz neboli hlásené žiadne vedľajšie účinky.

Niektorí pacienti sa zbavia zúženej predkožky behom týždňa, niektorým to trvá 4-8 týždňov.

Niektorí chlapci majú prirastenú predkožku k žaluďu- tzv. Preputiala adherenser. Vidí sa to až keď sa predkožka začne otvárať. Žiaľ na tieto stavy neúčinkuje DERMOVAT, ale na druhej strane sa zvyknú tieto stavy upraviť spontánne do puberty, prirodzeným pôsobením mužského hormónu – testosterónu.

Dôležité upozornenie:

Po liečbe sa musí predkožka pravidelne preťahovať napríklad pri kúpaní, nikdy však nie nasilu, inak je tu určité riziko, že sa zúžená predkožka znovu objaví. Ak sa tak stalo, začne sa s novou liečbou s DERMOVATOM. Takže, nezahadzovať poloprázdne mastičky, človek nikdy nevie...

Postup pri aplikácii masti DERMOVAT:
1. Pretiahni predkožku – nie nasilu, len koľko sa dá - stačí 1 mm, nesmie to bolieť, alebo sa tvoriť ragády - trhlinky.
2. Dermovat sa nanesie na konček penisu - na predkožku - 1 krát za deň a jemne sa tam vmasíruje. 3. Po niekoľkých dňoch sa bude dať stiahnuť predkožka viac a viac asi po 10-14 dňoch sa bude dať predkožka pretiahnuť úplne.

Zdroj: Detská urologická ambulancia Uppsala, Švédsko

eliska7
9. apr 2008

stiahla som to lebo aj ja som to hladala rovnych 30 min 😖 prečitajte sito a urobte si svoj nazor 😉

bambusko
9. apr 2008

podla mna to treba nechat na prirodzeny vyvoj, mojim bratom nikto nic nebabral a su ok a maju deti 🙂 ale asi co lekar, to iny nazor, pozrite
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&f...

certica
9. apr 2008

bambusko, fajn clanok 😉

eliska7
9. apr 2008

ano ved to aj ja tvrdim nechať na prirodu,alebo ked tak len mastičky žiadne rezanie!

maca66
9. apr 2008

no baby ani nahodou ho neprenecham tym masiarom.rastom sa mu to hadam upravi a ked nie,ako starsi skor pochopi co sa deje ako takyto malicky. 🙂a bude to asi aj lepsie

mkatka
24. jún 2008

Ahojte, nějak se tato diskuze zastavila, tak doufám, že mi někdo poradí.

Mám 21m. syna. Předkožku jsme stahovali, co sama dovolila, při koupání. Žádné násilí. Šlo to cca do půlky žaludu. Postupem času to šlo ale hůř a hůř, až jsem mu jednou na přebalováku našla natržené místo. Na to jsem se dočetla, přesně to, co píše martanko v příspěvku přede mnou, že nestahovat násilím, nechat být, pokud dítě může močit nebo nemá zápaly. Takže jsme to nechali a vždy jen sprchu jsem namířila na pipíka, aby voda vyplavila špinku.

Dnes ráno jsem si všimla, že ten otvor se mu opět zmenšil. Žalud není vidět ani trošičku. No a při močení se mu pipík zvykne nejdřív jakoby nalít (zvětší se, nadzvedává se asi tím tlakem kapaliny v šourku) a pak teprve začne moč vytejkat ven. Zatím pořád ještě čůrá proudem. Bojím se ale, že toto není normální, a že se mu ten otvor prostě zmenšuje a zmenšuje a že toto je důsledek.

Nemám srovnání, je to můj první syn. Může mi někdo poradit, jestli to před samotným čůráním (když už to teče) probíhá stejně i u vašich chlapečků nebo se mám fakt bát 😖

Jinak existuje mastička Triamcinolon. Ta má roztahovat kůži, aby to šlo přetáhnout. Pro ty, co to řeší....

ilijanka
24. jún 2008

mkatka- to nalievanie pipíka znamená, že ten otvor je fakt zúžený, ako píšeš, moja kamarátka to mala so synom- tiež asi v takomto veku a musel ísť nakoniec na operáciu pipiška- nechcem strašiť, ale tak to bolo, mohlo sa stať, že pri tom preťahovaní - aj jemnom- vznikli drobné trhlinky, ktoré sa zahojili jazvičkou a tým sa ten otvor zúžil ☹

mkatka
24. jún 2008

ajaj. myslíš, že ani ty mastičky by nepomohly? co ten Dermovat, jak psala Eliska7 trochu hore?

sasenka
24. jún 2008

mkatka, to čo pišeš je tzv. Balonkovanie, a to treba riešiť, kym maly nemá zápal, lebo potom to bude horšie (asi ako dať si vrtať už bolavý zub 😉 )

ja som sa radila s Dr. na jednom fore, leba onašmu sa to tiež robilo, ešte kym sme nesťahovali kožku, ale odkedy s´me to stiahli, je po probleme. No a ona mi pisala, že Balonkovanie je dôvodom na navštevu urologa a ten posudi další postup. No a je to inak taka pani Dr. čo neradí sťahovať, až ak to nejde ani po 5 roku.
Dr. maju fakt rozne nazory, som čitala extremy "od polroka sťahovať" až po "nesťahovať do puberty"

mkatka
24. jún 2008

sasenka...myslím, že jsi uhodila hřebíček na hlavičku. Kdyby se pipík jenom zdvednul, chápu to, ale mám pocit, že on se fakt nafukuje a přesně jsem měla pocit, jakoby ta moč tekla do (za) předkožku a až pak ven.

Já jen doufám, že se to ještě dá řešit nesadisticky

sasenka
24. jún 2008

toto písala ta pani Dr.:

MUDr. Marta Špániková
Predkožku netreba sťahovať! Postupným rastom penisu sa uvolní. Samozrejme, že aj tento orgán sleduje lekár v poradni a ak má dieťa ťažkosti / po roku, to znamená, že musí pri močení tlačiť, dochádza k balonkovaniu, teda zadržiavaniu moče pri cikaní v okolí ústia močovej trubice medzi jedn. listami predkožky a ak nebodaj dieťa máva infekcie močových ciest je na mieste malý zákrok na uvonenie predkožky.

mkatka
24. jún 2008

sasi a odkud je tato paní dr., nevíš? já jsem trenčín. napsala jsem místnímu urologovi, kterého si tu chválí. uvidím, zda mi doporučí, abysme přišli nebo poradí nějakou tu mastičku, že bysme to zvládli sami.

vanila
25. jún 2008

mkatka....to nadvihovanie pipuska aj malemu sa to stava,ale nie pri curani skratka mu stoji.ja malemu stahujem len pri kupani len trosku pomaly stiahnet tak do 1 cm. Vsimam si ho ked cika ako to prebieha ci neni podrazdeny a tak. Ale tiez som toho nazoru ze nechat to na prirodu a pokial nastane problem ist k lekarovi. poznam dva pripady ze malym to stahovali ale aj tak isli na operaciu.Asi to zle stahovali alebo co.

sasenka
25. jún 2008

mkatka ta pani radi na www.mamaaja.sk a odkial presne je, to neviem 😒 Ale m,yslím, že malemu naschval nikto ubližiť nechce

evanity
1. júl 2008

ahoj maminy. nasa pediatricka nam pri prvom pouceni dala ulohu stahovat predkozku po kupani do tej miery ako sa da a cistit pipika borovou vodou. nas maly ma sotva dva mesiace. pred troma ty sme si na plienke vsimli ruzovkaste fliaciky... a na dalsi ty znova a tiez vcera. prvy krat ma napadlo ci mohol moc zafarbil jednorazovu plienku. ale ked sa to objavilo aj na latkovej plienke velmi nas to znepokojilo. hned som to oznamila nasej pediatricke.... hadajte co ma cakalo. prednaska o tom, ze s takymi vecami sa necaka, ze som za neho zodpovedna.... vsetkemu rozumiem, ved az prilis vsetko sledujem. stres zacal ked nas poslala k chirurgovi, lebo vraj maly ma nejaku vodnatu bublinku v miesku. tak sme leteli na chirurgiu kde vysetrenie prebehlo v poriadku. maly mal vsak mierne trhlinky v oblasti predkozky. jeho predpoklad bol, ze to ruzove spinenie na plienke mohlo byt sposobene tym ze sme vykonavali ulohu zadanu pri pouceni - stahovat predkozku.
pediatricka nas vsak poslala na krv, sedimentaciu mocu na sustekovu. odtial vraj mame ist na nefrologiu na antolskej. to bola zabava, cakali sme tam dve hodiny. po dvoch hodinach nam sestricka oznamila, ze beru len objednanych pacientov. skoro ma hodilo o zem. bolo to naozaj "skvele". maly krpec, ktory zacina byt hladny a nervozny s cudzieho prostredia. okrem toho, ze teda beru len objednanych pacientov, mi este doktorka oznamila, ze maleho nevysetri (uz pre spominanu situaciu) a ze vysledky krvi a sedimentacia mocu su v poriadku. pohodlne nam vsak povedala, ze mame ist na 48 hodin na pozorovanie. cize diagnoza medzi dverami a bez akehokolvek papiera na prijem....
odisli sme domov a volala som mame co teda robit.... zajtra ideme k inej lekarke na vysetrenie, kde zoberu aj pacienta ktory nie je objednany. mam strach, ale tesi ma poznanie, ze dnesne vysledky boli dobre.
ponaucenie- mojmu synovy uz nebudem stahovat predkozku!

brinzulka
1. júl 2008

☹ ahojte...ked bol nas maly este v brusku...zistili mu "hydrokelu"...takze kazdeho pol roka sme chodili na kontroly a dnes ma skoro dva roky a povedali, ze to budu musiet riesit chirurgicky...popri tom mu nejde pretiahnut predkozka...kazali nam ju pretahovat vzdy po kupani..asi pred rokom...plno placu a vysledok ziadny..na poslednej kontrole povedali: ze sa to nijak neupravi, je tam jasna fimoza a bud ho dame operovat teraz v BA, alebo o rok v TT...
Ani neviem ako sa rozhodnut..surfujem po nete...hladam info...na forach to vyzera, ze sa to spravi a lekar povie ze iba operacia to vyriesi. 😖

vavka33
1. júl 2008

O tejto teme je dobry clanok v novom cisle mama a ja,skuste si to precitat 😉

bibula
1. júl 2008

nam zatial nic nekazala a na kontrolu mame ist az v 3 rokoch,je to individualne.
ak ma dieta problemy s cikanim a so zacervenanim v okoli "zaludka"/😀/,preventivne "potahovanie" neuskodi.

bibula
1. júl 2008

a zabudla som moj,maly si obcas aj sam potahuje 😀