Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

malizajac
22. nov 2011

Pozdravujem všetkých rodičov pripajam sa k teme čo s predkožkou. Mám ten istý problem čo asi veľa rodičov so svojimi ratolesťami hlavne s chlapcami. My máme 3 ročného Šimonka a stéle mu to nejde stiahnuť. Boli sme už v štádiu že mu to šlo stiahnuť do polovice ale neako sme to zanedbali a zas sa mu to zatiahlo teraz je to už take že mu nevidno ani špičku. Trošku ma uspokojil tekst od justiny že jej synovi to šlo až po 5 rokoch aj to si spravil sam. 🙂

ciernavila
22. nov 2011

@malizajac moj manzel sedi prave pri mne a vravi ze to riesite vsetci strasne skoro, vraj teraz na idnes je clanok ze to staci az okolo 7 rokov a u niektorych aj neskor.
Inak co sa tyka obriezky ta je v mladom veku uplne v pohode, podla mna aj z hygienickeho hladiska, u dospelych je to teda o dost komplikovanejsie, je tam vacsie riziko potrhania stehov.

hajanka
23. nov 2011

@malizajac @ciernavila mojmu v 7 rokoch 😉 ja som uplne proti nasilnemu pretahovaniu a retrakcii predkozky ako aj obriezke.

katkaag
23. nov 2011

nas maly ma 10 mesiacov a tiez mu vobec nejde stiahnut predkozka, raz mu to urobil detsky nasilu a aj tak sa mu to vratilo do povodneho stavu ked mu to chcel urobit druhy krat bola som proti a radsej som isla po radu k urologovi, ten nam povedal, ze maly to ma dost zle, ze mu nevidno ani mocovu trubicu kade cika, trosku mu to stiahol aby aspon bolo vidno spicku, kontrola o dva mesiace s tym ze ak sa to nezlepsi pomoze vraj uz len obriezka a stym veru nie som nadsena....sama neviem co mam urobit, ci mu to nechat tak....alebo... ☹

ciernavila
23. nov 2011

Ake su vlastne nevyhody obriezky? Lebo ja som zatial ziadne nepostrehla a ani moj manzel a sam ju ma 🙂

hajanka
23. nov 2011

@katkaag moj syn bol po zakroku, tiez mu predkozka prirastla a v 7 rokoch (ako pisem vyssie) mu ide pekne pretiahnut (este trochu chyba za zalud). Druhy zakrok som razne odmietla. Pomohol strecing predkoky (od 4-och rokov).

certica
23. nov 2011

starsi syn (vo feb. bude mat 7r.) si len pred 2 tyzdnami pretiahol (sam) predkozku, ale doslova zo dna na den. dovtedy iba uzucka asi 1cm dlha spicka pred zaludom, prakticky len uzky otvor na mocenie. v zivote nemal ziadne problemy, typu zacervenania, zapal, problem s mocenim a pod., nepretahovali sme, nerobili ziadne pokusy, zasahy lekarov atd., skratka uplne prirodzene doslo k uvolneniu (ako pise hajanka, strecingom). ak by som dala na slova nasej lekarky (ktora ma prvy krat v jeho 4 rokoch nabadala k urologovi), syn by bol uz niekolko rokov po obriezke - mozno ciastocnej, mozno aj celkovej. podla jej nazoru nebola absolutne sanca k nejakemu uvolneniu, jednoznacne fimoza a nutny chirurgicky zakrok. nasledne asi pred pol rokom mi uz vnutila vymenny listok k urologovi 😀 (aj ked som vedela, ze ho nepouzijem) s tym, ze cim neskor, tym horsie, lebo ho to pri napinani penisu bude zarucene boliet (ach jo 😀 ). ja som jednoducho celu dobu verila (alebo intuitivne vedela), ze konam spravne, ze priroda nie je padnuta na hlavu a casom, postupnym prirodzenym procesom, sa veci daju same do pohybu. jedine, z coho som zostala prekvapena bolo, ze sa tak udialo uz teraz a nie az o par rokov neskor, kedze pred par dnami bola predkozka este na maximum zuzena. iste, vyskytli sa v pociatkoch sem tam pochybnosti, ale vzdy som ten napor zvonka ustala a uistila sa v spravnosti svojho vlastne nekonania.
mladsi syn bol viac aktivny v starostlivosti o svoje pohlavie, u neho doslo k samouvolneniu kratko po dovrseni 3. roku. opät bez mojich ci inych vonkajsich zasahov s vynimkou jeho samotneho 🙂
zbytocne sa tieto veci nafukuju a riesia. za kazdu cenu sa hlada problem, ktory problemom vobec nie je a paradoxne z neho nasledny problem spravia prave lekari 🤐

este ze sa v tejto teme zacala angazovat @hajanka a robi neocenitelnu osvetu 🙂

hajanka
23. nov 2011

@certica tak toto sa pekne cita, dakujem ti ze si sa podelila o vase skusenosti 🙂

stanislavao
24. nov 2011

@certica
po precitani vasho nazoru, skusenosti sa mi trosku ulavilo, lebo moj syn, 2 rocny ma tiez problem s predkozkou, tiez mu nejde vobec stiahnut, ani milimeter, nevidno tiez ani mocovu ruru a mam z toho dost obavu. jedna pani mi poradila natierat repikovou mastou, ze im to do 2 tyzdnom pekne pomohlo ale nam ani to nic nepomohlo a stav zostal na povodnom. mam dost obavy z toho, ze syna caka zakrok a trauma, aspon moja urcite z toho. tak teraz budem verit, ze casom sa to samo upravi, ale je pravda, ze ked sa s nim syncek vo vani "hraje", tak po stoporeni hovori, ze ho boli, tak neviem, co robit.

hajanka
24. nov 2011

@stanislavao ma este dost casu 🙂

stanislavao
24. nov 2011

@hajanka
vdaka za povzbudenie. nasa pediatricka mu to raz nasilu chcela stiahnut, to 2 dni hrozne plakal, ked sa mal vycikat, lebo ho to zrejme stipalo a to na dedine darmo vysvetlujem, ze nech mu to necha, ze teraz uz su ine teorie o tom, ze sa to "musi" stahovat uz. no uvidime. pevne dufam, ze mu to teda casom pojde same, lebo jemu skutocne vobec nic nejde.

hajanka
24. nov 2011

@stanislavao nemaj strach, ani mojmu to dlho neslo, ono to pride, ked pride cas. Od cca 3-4 rokov mozte skusit aj jemny strecing predkozky. Ono, aj keby to samo potom neprislo, tak je moznost vyhnut sa zakroku, boli to spominane sedacie kupele zo slezu nebadaneho ako aj kortikosteroidne maste, ktoru maju az 90% uspesnost pri fimoze.

stanislavao
24. nov 2011

@hajanka dakujem

malizajac
26. nov 2011

@katkaag Neviem či som to už spominal alebo nie ale bol som u známeho doktora pozrel sa na môjho Šimonka a povedal s kludnym srdcom že je všetko ok takže si zbytočne nerobme ťazke srdce

paculka31
26. nov 2011

Ahojte maminy ja mam tiez chlapceka a ked som sa pytala doktorky na to stahovanie predkozky tak mi povedala ze to nemusim robyt ze ono sa mu to uvolni same a ked budem chciet pozret tak mu to nemam tahat nasilu.

matulka82
26. nov 2011

@mexico_16 u nas trvalo 2 tyzdne ,prave dnes povolilo 😉

matulka82
26. nov 2011

@paculka31 v takom veku je to urcite zavcasu,mate cas 🙂 😉

malizajac
29. nov 2011

Takže sme zas na tom istom ako sme boli na začiatku bol som dnes so Šimonkom u Urologa a ten stále trvá na obriezke asi su niektori urologovia a hlavne ten naš mäsiari 😠 už fakt neviem ako ďalej pokračovať a čo s tym naším "pinďurom,, a žeby toho nebolo málo tak sa mu začal hromadiť aj podkožny tuk 😨

sashabb
29. nov 2011

@malizajac skôr to bude smegma, ktorá napomáha k uvoľńovaniu 😉 netreba to siliť a obriezka určite nieje nutná.

malizajac
29. nov 2011

@stanislavao Ty maš obavi pri 2 ročnom synovi môj ma už 3 a stale to nejde ako som už pisal zas sme boli na kontrolu a stale chce rezať ten mäsiar jeden dnes mu to skusil stiahnuť koľko dá ale veľky úspech nemal stale som stal za tym že obriezku nedam aj keby mňa mali obrezať. Budem mu to kontrolovať popripade trošku masirovať pokiaľ povie že ho to boli skuša si to spraviť aj sam skúšam sa radiť s kade kým tak uvidíme

malizajac
29. nov 2011

@sashabb Prepač ale čo je ta smegma nič my to nehovori

sashabb
29. nov 2011

@malizajac tak som to našla 🙂 hajanka sem raz dala tento článok, je super napísaný, všetko krásne vysvetlené 😉
http://www.rodina.cz/clanek5274.htm

hajanka
29. nov 2011

@malizajac ty mas obavy pri 3 rocnom synovi a moj mal 6 a este mu to neslo 😉 urologa som zasadne odmietla, nakoniec ta membrana v 7 rokoch povolila sama po kazdodennom strecingu predkozky, bez nasilia a bez bolesti 😉 urcite by som nedovolila nikomu, aby mu to skusal stahovat nasilu 😠 kolko to da... pri uzkej predkozke ti poradim, zacat so strecingom predkozky, jemne napnut a podrzat par min, opakovat, mimo kupela, kazdy den.
Smegma nie je nijak nebezpecna, vacsinou sa vyluci uplne sama prirodzene bez akehokolvek zasahu - prudom mocu sa vyplavi von, niekedy sa moze nahromadit na jednom mieste (co pomaha uvolnovaniu predkozky od zaluda), potom sa bud uvolni naraz vo vacsom mnozstve (netreba sa toho zlaknut, vela rodicov zacne robit paniku, ze je to hnis a bezia s tym k dr. a urologovi) alebo jej mozno pomoct, tzv. zmolenim penisu.

Smegma je u ludi chapana ako nieco zle, neciste a spinave. To je chyba. Smegma je cista, nie spinava, je to substancia ktora je prospesna pre telo a potrebna pre zivot. Hydratuje glans (zalud), udrzuje ho hladkym, jemnym, makkym a vlacnym plni mazaciu funkciu, jej antibakterialne a antivirusove vlastnosti udrzuju penis cisty a zdravy. Bez jej pritomnosti je prostredie suche a pokozka sa narusa a praska.
Thomas J. Ritter, MD [co-author of Say No to Circumcision] spoluatorov publikacie Povedz nie obriezke
Paul M. Fleiss - am. detsky pediater, podporca dojcenia, aktivista proti obriezkam ("Where Is My Foreskin? The Case Against Circumcision") Kde je predkozka? Pripad proti obriezke

Smegma je sekret vylucovany zo zliaz v predkozke, so zmesou koznych buniek zo zaluda a vnutornej predkozky (nie moc!), je pritomny uz od novorodeneckeho veku az po cely zivot. Najma v detstve plni ochrannu funkciu a jej prirodzene zlozenie pomaha prirodzenemu oddelovaniu predkozky od penisu. Pretoze prave u deti sa nachadza v tzv. uzavretom priestore, chrani penis a zalud pred infekciami. Ak sa jej nahromadi vela, uvolni sa jemnym stlacanim/zmolenim penisu, posuva sa smervom k zaludu az sa uvolni. Je mozne nahromadenu smegmu u deti aj vyplachnut, tenkou trubickou v otvore prstenca predkozky. Nahromadena smegma sa vylucuje spolu s odchadzajucim mocom.
("Care of the Uncircumcised Penis," American Academy of Pediatrics)

Zalud dietat je velmi jemny a senzitivny, predkozka plni ulohu ako obal a vytvarana smegma posobit ako ochranny filter a chrani zalud pred necistatmi, bakteriami a poranenim. To je obzvlast dolezite pri detoch ktore nosia plienky, v priprade mokrej plienky, kt. je ponechana niekedy aj 3 hodiny (do dalsieho prebalenia), predkozka chrani zalud pred rozkladom mocu ktory moze vytvorit na zaludi s pretiahnutou predkozkou podrazdenie, hlavne pokial zalud nie je aj chraneny smegmou.
(Circumcision: An American Health Fallacy, by Edward Wallerstein, Springer Publishing Co.)

Podobne ako slzy, smegma je sekret vytvrany v ektopickych mazovych zlazach nachadzajucich sa v predkozke. Poskytuje potrebnu lubrikaciu a hydrataciu penisu.
(Routine Neonatal Circumcision: An Update, by Robert S. Van Howe, MD) Rutinna novorodenecka obriezka

malizajac
29. nov 2011

@hajanka Tak tento text by si asi mal prečitať aj ten naš Mäsiar 😕 pardon urolog 😝

malizajac
29. nov 2011

@sashabb Tak som si to prečit

malizajac
29. nov 2011

@sashabb Tak som si to prečital veľmi sa mi to pačilo a znelo to dosť presvedčivo 🙂 ďakujem

paculka31
5. dec 2011

@matulka82 ano je viem ale niekto mi vravel ze sa to ma od roka. Ale ja som toho nazoru ze to netreba silit a pojde to samo

kiki123
5. dec 2011

Ahojte, ja mam podobnu skusenost a vlastne je to este cerstve. Moj syncek ma 1,5 roka a mali sme podobny problem. Nasa doktorka nas poslala k urologovi. Nespala som cele dni a noci, ako som sa bala. Ale teraz mozem povedat, ze som rada, ze sme u toho urologa boli. Bola to asi 2sekundova zalezitost. Ja som sa sice nepozerala, ako to robil,ale manzel to videl a povedal, ze to nebolo nic hrozne. Samozrejme maly pritom plakal, ale asi viacej zo strachu pred doktorom ako od bolesti. Dali nam masticku, v lekarni som kupila kamilky a robili sme kupele, rano a vecer. V ten den mal bolesti pri kazdom moceni, ale kazdym dnom to bolo lepsie. To je uz na maminke, ci sa o to dalej bude starat. Ked som robila malemu kupele z harmanceka, tak tam som mu pipika vyumyvala a popretahovala, ukazala som to aj malemu a on sa teraz takto hrava s pipikom 🙂 Vazne, som rada, ze sme tam boli, po jednom tyzdni je pipinko krasny bez bolesti a da sa pretiahnut. Takze, ja len odporucam. A este k tomu ma dohnal aj manzel, pretoze s nim svokra nebola u urolooga, ked to mal tiez zarastene a vraj mal s tym problemy este v puberte, takze tak. Boli to, ale prejde to a je to len v prospech vasich deti 😉

sashabb
5. dec 2011

@kiki123 Boli to, ale prejde to a je to len v prospech vasich deti
--------------------------------
absolútne NESÚHLASÍM!!! 🙄

katkaag
5. dec 2011

....hmmm, tak ja po precitani tichto prispevkov neviem, som uz z toho na nervy, bojim sa aby som malemu neublizila, ci uz tym, ze by som mu dala spravit obriezku na radu urologa, alebo mu to nechat a po case uvidim...je nejake zdravotne riziko, alebo mozno problem s cikanim, ktory by mohol mat maly ak mu pindurika necham zatial tak? vo stvrtok ideme k urologovi...tak som zvedava, co mi povie nato, ze to zatial chcem nechat na prirodu....