Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

hajanka
21. júl 2011

* k predchadzajucemu linku, vsetko je to vedecky podlozene, napr. Australska asociacia detskych pediatrov a chirurgov odporuca lokalnu aplikaciu steriodov ako ucinnu liecbu fimozy, pred chirurgickym zakrokom. Tato liecba dokazala uspesnost pri liecbe az do 95%. V studii bolo preukazane ze pouzivanie lokalnych kortikosteroidov je bezpecne, nevyskytli sa ziadne znamky koznej atrofie alebo systemovej absobcie. V ziadnom pripade nebola pozorovana bolest alebo podrazdenie.
Dalej sa tam pise, ze na zaklade skusenosti, nasilnemu pretahovaniu a chir. zakrokom sa treba vyhnut, sposobuje to bolest a krvacanie, co prispieva k dalsej tvorbe zrastov. Nedodrziavanie tychto opatreni je nasledkom nedostatku znalosti o spravnej starostlivost predkozky.

lubica69
21. júl 2011

Ahojte mamičky
Ak môžem z vlastnej skúsenosti:sťahujte sťahujte sťahujte Lebo je to potom hrôza Z vlastnej skúsenosti viem My sme sťahovali do roka Potom,že je to OK tak sme prestali a samozrejme zarástlo to Pred časom sme boli s tým na URO po roku čakania na objednanie a teda radšej sťahovať doma aj 100 krát ako raz tam!
A teda nepoznám nikoho komu by sa to samo od seba upravilo Pokiaľ predkožka nejde dole treba sťahovať

sashabb
21. júl 2011

@lubica69
A teda nepoznám nikoho komu by sa to samo od seba upravilo Pokiaľ predkožka nejde dole treba sťahovať
--------------------------------------
😲 😲 😲
čítaj pár príspevkov dozadu 😉 je nás tu takých viac, čo sme písali svoje skúsenosti - našim malým "chlapom" sa to uvolnilo samo
taktiež link čo dala hajanka je veľmi poučný a je tam napísaných dosť podstatných vecí

zuzana581
21. júl 2011

Inak naša lekárka je mladá. Má dvoch malých synov a neodporúča s pipíkom čokolvek robiť. Kamarátkin syn mal taktiež problém s pretiahnutím predkožky a v piatich rokoch išiel aj s mamou na jeden deň do nemocnice, kde mu v slabej narkoze predkožku pristrihli a vysmiaty išiel domov, akoby z výletu. Vraj ho to trošku bolelo, ale máčali to v repíku a bolo. Žiadna trauma.

rybenku79 nejdem radšej ani označovať, lebo sa domňa ešte pustí, ako do vás ostatných 😀 , ale taktiež nechápem ako si môže dovoliť jedna doktorka vypustiť informácie o pacientoch, aj keď sú v dotazníku. Načo je v dotazníku informácia o pretiahnutej predkožke? Do dotazníka sa väčšinou píšu informácie o prípadných alergiách a chorobách.... Taktiež mi je divné, že škôlka má svoju lekárku, keďže som o tom nikdy nepočula, ale tak neviem zasa všetko a taktiež pre to, že lekári majú svojích pacientov a poisťovňa nepreplatí jedného pacienta dvom lekárom. A zároveň aj reakcia rybenky nie je úplne na mieste, takže sa nedivím, že vznikajú pochybnosti, či to nie je nejaký výmysel.

@lubica69
môjmu malému nešla predkožka nikdy pretiahnuť. Mal tam taký malý otvor, že ani na špičku žaluďa a teraz má 2 roky a dva mesiace a včera po tom, ako som čítala túto diskusiu som mu to zasa skúsila a išlo. V pohodičke, bezbolestne išla pretiahnuť. Malý sa s pipíkom hráva. Keď umývame, tak naťahujeme aj predkožku, ale nie preťakujeme cez žaluď. Iba tak ponaťahujeme a umývame. Občas sme sa pokúsili pretiahnuť a ťahali sme iba pokial išla a ona proste časom povolila.

sashabb
21. júl 2011

@zuzana581 myslím si, že rybenkua si chcela podložiť iba svoju pravdu a myslela si že keď povie takúto vec, že to tým utvrdí. Ja jej teda vôbec neverím, nakoľko v každej škôlke sa vyplňuju určité papiere a je tam aj niečo takéto ale tam sa píšu prípadné alergie a pod. nie takáto vec.
No už som písala adminom, zrejme to trochu premažu 😉

lubica69
21. júl 2011

@sashabb vyjadrila som len svoj skromný názor a chcela som len pomôcť poradiť
A nepoznám nikoho OSOBNE
A fakt nemám chuť na akúkoľvek hádku alebo niečo podobne Sorry 😉

sashabb
21. júl 2011

@lubica69 ale ja sa nehádam 😉 to bolo myslené v dobrom. Mňa len prekvapilo že nikoho ako si sama napísala nepoznáš komu by to šlo.
U mňa je to opak. Ja poznám asi 1 čo mu to nešlo 😒

lubica69
21. júl 2011

@sashabb aj ja som to myslela len v dobrom
no keby som sťahovala aj po roku tak by sme nemuseli na ten hrozný zákrok
môj syn trpí tým strašným zážitkom doteraz 😢 A vyčítam si to JA

maryanna
21. júl 2011

@sashabb ahoj, stranu dozadu som zadala prispevok, otazku, ale uz sa zacala druha stranka, prosim neprecitala by si si a neodpovedala mi? diik

sashabb
21. júl 2011

@lubica69 skôr by som povedala, že ste začali moc skoro

http://www.rodina.cz/clanek5274.htm prečítaj si 😉

sashabb
21. júl 2011

@maryanna ja by som to nechala ešte tak. Ešte je maličky. Teraz keď to má červené - môže to mať az toho stiahnutia, skus len repík a potom nechať tak.
Sťahovať - bežna hygiena- by som začala až okolo 3rokov

a tan článok je super, som rada, že si dala hajanka námahu a pohladala to 🙂

hajanka
21. júl 2011

@maryanna s tym cervenym co tam ma? Ja si mysim, ze to nic nie je, ak ho to neboli a nekrvaca.
Skor mam pocit, z toho ako si to popisala, ze to bolo pretiahnutie nasilu

"Akurat dnes sme sa odhodlali na pretiahnutie, maly vsak velmi plakal, slo to trosku, asi do polovice zaluda..."

Ak drobec plakal, tak to bolo pre neho asi bolestive. Ak to bolo bolestive, tak to asi bolo nasilu spravene. Ak to bolo nasilu spravene, je mozne ze mu tam vznikli mikrotrhlinky, kt. ty volnym okom neuvidis, ale su tam a mozu mu sposobit bolesti, casom sa zrast a neskor bude pretiahnutie este viac bolestive a zlozitejsie. Dieta by nemalo pri tom plakat. K tomu je potrebna trpezlivost a cit, toto je problem dlhodobejsieho charakteru. Treba byt trpezlivy a necakat ze 1x sa odhodlame pretiahnut a hned to bude cele pretiahnute a bez problemov. Do polovice zaluda to je celkom dost. Nam trvalo velmi dlho kym vobec bolo zalud vidno. Sli sme nato velmi pomaly (syn bol uz po zakroku).
Na to treba ist pomaly, postupne, nenasilne, kazdy den skusat, po milimetri, dieta nema pri tom plakat. Nam to trvalo 5 rokov! A v pohode.

maryanna
21. júl 2011

@sashabb och super dakujem ti.....tiez si myslim ze len repik a tak, ani stahovat nejako nebudem dnes to bolo hrozne, tak aby tam nemal trhlinky
len - v tom clanku sa pise ze ta smega tam ma byt a neskor napomaha odlepovaniu, ale mne nefrologicka povedala ze praveze mam stahovat predkozku a vytriet tu smegmu aby tam nebola, aby sa mu to tam nezapalilo.......ja sa skor priklanam k prvej moznosti, teda nechat tam prirodzene prostredie, aj to ze nasa nefro nieje dobra, prestupujeme ku urologovi, tak som zvedava co zas on povie

maryanna
21. júl 2011

@hajanka hm, dakujem za reakciu.....ono to bolo tak ze ja som do roka v podstate nic nerobila s tym, a potom dr povedala ze ma to zuzene ze treba pretahovat postupne, a ked mu to v ambulancii trosku zacala tahat tak samu urobili trhlinky, dost velke, ale repikom a framykoinom sme to nejak preliecili.......odvtedy som nerobila nic, aj ked som si myslela ze treba ale bolo mi to prosti srsti nasilu tahat..............ked mal maly 15 mes, boli sme koli zapalu obliciek v nemocnici, a tam mu urolog stiahol predkozku az pod zalud, krasne, hladko, maly ani nejako neplakal.....proste vedel ako na to...povedal ze nemam s tym nic robit, sem tam povytiahnut a vodou omyt........a terazchodime k nefro, ona mu ho stiahla pod zalud, a umyla smegmu ze mam mu to umyvat to biele aby sa mu to nezapalilo, a nakazala stahovat doma.......ja vsak nestahujem, maly je pritom nervny, je tazke ho udrzat, tak nestahujem, ale som si povedala ze dokelu asi fakt musime postupne tak sme stiahli trosku dnes, ale plakal pritom viac ako minule, tak neviem ci sa mu to opet trosku prilepilo? ale ako citam tu, tak koncim s tym, nebudem nic pretahovat, , enim nefrologicku..........................a to cervene, hm, moze byt ze z retahovania, ale ak by to bolo z pretiahnutia tak nebola by cervena predkozka? a pipik normalny?.....alebo.....

lubica69
21. júl 2011

@sashabb no nám kázali sťahovať
Teraz je veľa názorov na to sťahovanie Niekto povie tak niekto tak Človek už nevie čo si má potom myslieť
Podľa mňa ťažko povedať či som začala skoro To ani ty nemôžeš vedieť
Kázali tak som sťahovala Ja len viem,že kým som sťahovala bolo to OK Potom už nie A nik nás nenechal čakať kým sa to samo urobí čo sa samozrejme neurobilo Každý kto to videl odporučil zákrok 😖
No každopádne je to diskutabilné čo je lepšie
Ja som napísala len moju skúsenosť

hajanka
21. júl 2011

@maryanna doktorka hned na zaciatku spravila chybu ze mu to zacala tahat a spravili sa mu trlinky.
Ale nie o tom som chcela, ja by som skor radila spravit to takto, ak ste s tym uz raz zacali, lebo po kazdom stiahnuti a natrhnuti to ma tendenciu opatovne zrast, nie sa priepit, ale zrast!

Na zaciatku byva predkozka len prilepena a sama sa casom ako dietatko rastie uvolnuje, alebo ked uz tak postupnym jemnuckym potahovanim jej mozno pomoct k odlepeniu (samozrejme ze nie za tyzden, ale treba vyckat dlhsiu dobu, neunahlit sa hned k chir. zakroku).
Avsak ked uz je po zakroku, pri kazdodennom nepretahovani to ma tendenciu opatovne zrast, co je ovela horsie ako ked je to na zaciatku len prilepene. Tak by som skor radila postupne, pomaly a ohladuplne pokracovat v nenasilnom "potahovani" len pokial samo pojde a uvidis, ze casom sa to tak uvolni, ze to bude ist stale lahsie a lahsie. Ak bude drobec pri tom 1x plakat, je mozne ze na druhy den ti to uz nedovoli. Tak radsej to skusat takto nenasilne, aby pri tom neplakal a radsej sledoval ten pokrok.

zuzana581
21. júl 2011

Presne tak, pomaly nenásilne naťahovať a uvolňovať, ale nie nasilu preťahovať, ako teraz napísala hajanka. Určite sa to uvolní časom.
@maryanna všetkých tých lekárov, čo sa malému "hrajkali" s pipíkom by som pekne nakopala do zadku. Nech sa namňa nikto nehnevá, ale mne tí lekári občas prídu ako sadisti.

kamilka12
22. júl 2011

No ešte predsa len raz zareagujem....tiež by som rada upozornila, že nás "nerezali".... opäť to tu niekto nafukuje...pretiahli mu predkožku..... bez stopy krvi.. A to, že som napísala že malému teraz pri preťahovaní musím držat ruky aby to muž spravil...a neviete to niekto pochopit ako to môžem aj napíst, že držať malému ruky...tak to asi radšej ani nebudem písat ako ho musím držat ked odsávam napríklad soplíky s odsávačkou (a to pri tom plače ovela viac ako teraz pri preťahovaní) ...opäť príklad ako sa to tu nafukuje a preháňa niekedy...

sashabb
22. júl 2011

@lubica69 ale písala si, že ste sťahovali do roka. Čiže ak dobre chápem tak od narodenia do 1r. a to podľa mňa a aj viacerych doktorov sa nemá vôbec. Veď prilepenie predkožky má svoj účel - chráni žaluď pred nečistotami, zvlášť keď má bábo plienku. Preto som písala, že ste začali podľa mńa skoro.
Ale už je to jedno 😉 ako pozerám tvoj malý má už 4r. môjmu sa to samo odlepilo v 4,5r.

kisska
22. júl 2011

@kamilka12 u nas bol tiez pri pretahovani "cirkus". Ale nie kvoli bolesti, maly protestuje aj bez toho, ze by som sa mu toho co i len chytila - jednoducho su to nezname pocity. Velmi pomohlo pred par dnami, ked som malemu povedala, nech si ho skontroluje sam. Odvtedy je to v pohode... Pretiahne si to len potial, kym uzna za vhodne...

myscha
22. júl 2011

@lubica69 Mně můj doktor řekl, že pokud se to synovi do 2,5 roku neuvolní, máme jít k urologovi. Nešla jsem, ono ne všechno, co každý doktor "káže", musí být nutně to správné. Jsem zvklá si informace ověřovat, hledat a nevěřit automaticky každému doktorovi. Nakonec dva doktoři mohou mít opačná názor. Je třeba se o těchto nejednoznačných záležitostech hodně informovat, na internetu je názorů a zkušeností spousta. Pak už se můžeš rozhodnou sama na základě vícero informací z obou stran a ne na základě jednostranného názoru, který má tvůj doktor. To rozhodování je těžké a není snadné říct, co je v některých případech to lepší, taky tápu. Ale podle toho, co jsem si nastudovala, tak na zákroky typu sonda, násilné přetahování u doktora a pod do puberty nejdu, pokud nejsou problémy.

lubica69
22. júl 2011

@myscha a šlo Vám to po tom 2,5 roku?Lebo nám nie Tak sme šli v 4roch rokoch k urológovi a na zákrok
Samozrejme som rada,že sme boli Neviem si predstaviť s tým dlhšie čakať a potom ísť nebodaj na operáciu 😢

lubica69
22. júl 2011

@sashabb a kázali mi sťahovať od mala a to nejeden pediater 😢 takže... 100doktorov 100názorov a vyber si
Počúvneš je zle nepočúvneš ešte horšie 😖

lubica69
22. júl 2011

@sasha a na zákroku sme boli pred vyše mesiacom a to mal malý už 4 a pol e teda nepovolilo samo nič keby hej samozrejme nejdeme na zákrok
Takže niekomu povolí niekomu žiaľ nie
A zanedbať som to nechcela

myscha
22. júl 2011

@lubica Synovi budou brzo 4 a nejde mu to přetáhnout vůbec, problémy nemá. K uvolnění předkožky může dojít samovolně až v pubertě, ani v 5 letech není třeba někam chodit. Často pomůžou kortikoidy, nebo se to vlivem přírodních hormonů uvolní do puberty samo, někomu se to může podařit až později. Vyzkoušíme bylinky, pak mast a uvidíme.

happy3
22. júl 2011

ahojte,jaaaj len som sem trosku jukla a uz mam obavu o mojho drobca.Mame 10mesiacov,nas pediater,hovori ze nic nemame s predkozkou malemu robit,ale pocula som aj nazor ze je lepsie cim skor zacat stahovat predkozku.Co poradite?ak to tu uz bolo pisane tak sory,necitala som vsetko 😖

sashabb
22. júl 2011

@happy3 určite nič nerobiť. Stači až okolo 3r. jemne, pomalinky, len tolko čo to pôjde. Ak nemá problémy netreba to siliť
Tuna je dobrý článok http://www.rodina.cz/clanek5274.htm prečítaj si 😉

happy3
22. júl 2011

@sashabb jee dakujem,clanok sme precitali 😉

aamonka
11. aug 2011

ahojte baby...poradte ako by ste vyhovorili DR, aby malemu nepretahovala? dnes sme boli na 10mes prehliadke...a zrazu...mu ju stiahla...chudacik to ma cervene...dali sme mu na to repik. dufala som, ze to robit nebude, mojim dvom krsnatam to tiez dokmasala :( povedala, ze ked mu to nepojde o 3 tt tak zas skusi!!!! doma som sa dorevala aka som tam stala bezmocna...nechcem aby sa mu ho chytala!!!! 😠

lizatko1009
11. aug 2011

@aamonka a potom ti bude lepsie ked budes ist v neskorsom veku na to stahnutie nasilim, nedajboze obriezku?