Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

kamilka12
11. mar 2011

ahojte,

my máme 2 a pol roka a na pipiku iba dierku cca 2-3 mm ☹ Už teraz sa bojím čo nás čaká, lebo nejak nemám nádej, že sa to zázrakom spraví samo 😒 Malý mal už asi 3x problémy, také že mu celý pipik očervenel a zhrubol..ale po okúpaní v repíku to vždy bolo ok. V 3 rokoch nás čaká kontrola u pediatričky ale mám pocit, že by sme mali íst skôr.

Inak..čítali ste tu na MK aj túto temu?

https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/doporucuji-uvolneni-predkozky-sondou/

lucia19
12. mar 2011

nam to dr len stiahol nic strasne sice vecer drobec si poplakal ale je to uz lepsie maminky nemusite sa obavat nieje to az tak zle ako to vyzera 😉

ivulaba
16. mar 2011

Ahojte, tak sa k vám pridávame aj my. Malý bude mať 2 rôčky a predkožka sa striahnuť nedá. Skúšala som to len párkrát, ale nejde to. A rozhodla som sa, že to musím riešiť, nakoľko sa mu pri cikaní robí na pipíku balonik. Inak zápaly ešte nikdy nemal. No všetci doktori strašia, že keď vzniká balónik, tak je to zlé. Tak som si sadla za počítač a hľadala niečo, čo by nám pomohlo.Čítala som tu o tom sleze nebadanom, tak som ho kúpila, včera prišiel a dnes začíname s kúpaním v ňom. Tak som zvedavá, ako to dopadne. No verím v silu byliniek.... 😉 Ak nám to pomôže, ozvem sa.
No chcem sa ešte spýtať, či aj vaši chlapci nemajú pri cikaní balónik...?!
😕

myscha
16. mar 2011

@ivulaba Synovi se to dělá taky, je mu 3,5 roku. Nejde mu to přetáhnout vůbec, záněty taky ještě neměl. Zatím to žádnou násilnou cestou řešit nechci. Objevila jsem tuhle informaci na serveru rodina, tam je o tom článek.
Balooning

Možná jste se setkali s tím, že se při močení vašemu chlapci předkožka vydouvá, proudění moči však nebrání. Donedávna byl tento tzv. balooning fenomén při močení považován za příznak fimózy. Od roku 2002 po usnesení odborníků je považován za příznak odchylování předkožky od žaludu a není ničím patologickým. Není třeba se znepokojovat, balooning fenomén je normálním stadiem vývoje, objevuje se nejčastěji kolem 3. roku života a postupně ustoupí. Je předzvěstí úplné separace předkožky od žaludu před tím, než se stane kompletně retraktibilní. Důležité však je, aby proud moče nebyl omezený.

Balooning fenomén bez jakýchkoliv těžkostí tedy není indikací k chirurgickému zákroku.

luly13
16. mar 2011

ahojte, aj nas maly mal problem s balonikom a decka nas poslala na urologiu. jasne, ze sa mu predkozka nedala stiahnut (mal tam dierku velkosti spendlikovej hlavicky, vobec sme ju neriesili), no kazali nam vzdy po kupani jemnucko skusat pretahovat a obcas potierat framykoinom. do mesiaca sa mu po tomto nenasilnom pretahovani pretiahla uplne cela, bez jedinej slzicky, ci bolesti pri naslednom moceni. to co sme tam nasli potom, nas dost soklo. toolko toho bieleho sekretu (tzv"tvarohu"). odvtedy mu ho pekne vzdy po kupani velmi jemne cistime (teda manzel, nie ja- ved je to chlapska zalezitost 😝 )

sashaana
16. mar 2011

cim dalej, tym viac zacinam lutovat, ze som na taketo stranky nezacala chodit skor.. malemu som stahovala takmer od narodenia, ale neslo mu to uplne, takze ked mal 1,5 roka spravila mu to urologicka a este som od nej dostala vynadane, ze som to urcite nerobila poriadne! 2 dni som mu s tym nemala hybat, no a po dvoch dnoch som mu ju isla stiahnut a hadajte... predkozka znova prirastena!! uz uz som sa ho aj chystala objednat znova, no potom, co som si tu precitala, kaslem na to, pockam, ci sa to neuvolni samo.. to moje chudatko ma totiz odvtedy tiez traumu zo vsetkych lekarov ☹

ivulaba
16. mar 2011

@myscha áno, toto som aj ja čítala, tak dúfam, že to je pravda... 🙂

@luly13 tak to si ma potešila, že sa vám to nakoniec podarilo bez problémov. Dúfam, že aj nám sa to podarí. My sme sa dnes 1.krát kúpali v tom sleze, zajtra pokračujeme, tak dúfam, že postupne sa to začne uvoľňovať.

@sashaana to mi je ľúto, že malinkému to znovu prirástlo. Chúďa vytrpel si pri tom strhávani svoje a aj tak nič z toho. Moje malinké. Držím palce, aby sa to uvoľnilo čo najskôr samé.
😉

8petule8
17. mar 2011

Holky omlouvám se ale nečetla jsem celou diskuzi 😅 Chtěla bych vám jen říct co nám pomohlo: při každém koupání jsme dali do vody několik kapek oleje a potom v té teplé vodě (nebotěsně po koupání) jsme předkožku pmalinku stahovali jen tam kam to šlo. A šlo to pokaždé o kousíček víc. Doporučila nám to naše mudra, že prý se předkožka jinak stahovat nemá (protože popraská a vznikají na ní jizvy a pak se zužuje ještě víc), ale v té teplé vodě že se kůžička uvolní 😵

kamilka12
17. mar 2011

Ahojte,

chcem vám iba napísat aké mám skúsenosti pri zhánaní hormonálnej masti, ktorá sa tu už viac krát spomínala že pomáha,. Velmi som ju chcela zohnať..urobit všetko pre to,aby sme nemuseli navštívit urologa. Bohužial nepochodili sme...ani naša rodinná známa lekárka a ani známa v lekárni nám ju nepredpísali a nedali 😒 Akosi mám od vtedy rešpekt pred touto masťou...vraj ak by sme ju chceli pre dospelého alebo pre starých rodičov..nie je problém a predpíšu..ale kedže ide o malé dieťa, vyslovene boli proti, hoci vedeli, že chceme to pužiť iba na kúsoček tela..aj tak to vraj obsahuje velmi vela hormonov a má to vela negatívnych účinkov... ☹ Tak teraz neviem, či ju i tak naďalej zháňat...alebo navštívit urologa..

petulik1003
17. mar 2011

No ja som bola s malým u urológa keď mal 10 mesiacov a on povedal, že dobre že som prišla a neodložila to na neskôr vyhla som sa tak obriezke a malému to urobil ambulantne pomocou háčika mu uvolnil tú blanku a pretiahol mu predkožku nasilu, pri cikaní ho to štípalo, ale za 10 dní to bolo v poriadku. A ja som čítala že deťom by sa to malo do roka uvoľniť samé tak neviem. A boli tam mamičky aj s malilinkými bábätkami. A práve tí čo mali 2-3 roky tí už sa báli a aj plakali nechceli ísť dnu.

ivulaba
17. mar 2011

@kamilka12 takýto problém robia s tou masťou? Tak to počujem 1.krát. Lebo vraj urológovia to predpíšu bez problémov. Jedine skúsiť ísť urológovi a požiadať ho najprv o predpísanie mastičky.
A neskúšala si kúpanie v tom maceráte zo slezu nebadaného? Ja som si povedala, že nepôjdem k urológovi skôr, kým všetko dostupné nevyskúšam. Dnes sa ideme kúpať 2.krát. Skús si o skúsenostiach so slezom prečítať tu: http://www.nanicmama.sk/lekvaren/fimoza-alebo-a...

@petulik1003 viem, že si určite rada, že to máte za sebou, ale každý detský urológ odporúča do 2 rokov sa pipíka nechytať. Pri 10 mesačnom dieťatku predkožka ešte nie je zrelá na to, aby sa už pekne oddelovala od žaluďa. Mne sa to zdá by skoro. 😕

andika10
17. mar 2011

@ivulaba ako používaš ten slez,diky

zaria611
17. mar 2011

ahojte,nas poslala pediatricka tiez po dvojrocnej prehliadke na urologiu na Kramare.tam nam povedali, ze mu pod narkozou urobia obriezku!!!! tak som sa tak nasvtvala,predsa nestrcim dvojrocne dieta pod narkozu,ked nemusim. tak sme sa objednali k jednemu skuromnem znamemu urologovi v Trencine,jedno rano sadli do auta a isli tam s tym,ze sa mu na to len pozrie. ked pozeral malemu pindurka,tak som si ani nevsimla kedy zobral ten malicky nastroj akoby ihlu a oddelil mu predkozku od tej steny,trvalo to asi zlomok sekundy a maly mu este kyval a smial sa,ked sme odchadzali z ordinacie. macali sme sa v repiku a po troch dnoch ho pretahovanie uz nebolelo,maly si to uz aj sam robieval,ale casom sa mu predkozka zacala znova zuzovat a silo mu to cim dalej tym tazsie pretiahnut..a bolelo ho to,takze sme prestali a pediatricka skonstatovala,ze ono to ide,ze ma len dlhu predkozku,kazdopadne maly si nenecha na to ani isahnut,takze uvazujem ako dalej..?

petrakm
17. mar 2011

ahoj, taky jsem neceta uplane celou diskuzi , ale priblizim vam,co se stalo mymu prckovi..nase mudra mi riikala, ze az do 5 let se s pretahovanim nema tlacit,maximalne polehounku, ale ze az tak kolem 7 roku se to vyresi vetsinou samo 😕 takze jsem se lehce snazila ve vane, manzel to odmitl jako ze mu to delala mama a ze na to ma strasny vzpominky, tak nebude trapit svyho syna 🙄 takze to nechal na mne..a opravdu mi to neslo vubec, takze jsem to nestahovala tak jak je to spravne a bylo to malo.Kdyz mu byli 3 roky, tak najednou mu zaclo vytekat bilo zluta mazlava cast z penisu, tak jsem volala znamymu urologovi a on at prijedem,ze ma sluzbu..mel to malicko, kdyz jsem ho vysvlekla,tak to nebylo ani videt,takze mu to castecne pretahl a tam bylo desne najednou hnisu, drzelo ho snad 5 lidi a uvolnili mu to sondou!!zadnou obrizku mu ale nedelali!!to mi prijde ze vas strasi..jinak to smegma co se tam drzi je nebezpecne z duvodu karcinomu,proto nejaky staty USA delaji obrizku..ten urolog ma 2 syny a oboum nechal v 1. roce uvolnit predkozku sondou, nemeli zadne problemy, za to muj malej byl x krat na prevazech..bylo to strasny, kricel kdyz videl nemocnici..ted mam 2. syna a necham mu to vyresit tou sondickou uz jako malinkymu..mejte se a drzim palce, at to kluci zvladnou bez slzicek

ivulaba
17. mar 2011
ivulaba
17. mar 2011

@andika10 no môžem ti to napísať ako to pripravujem ja: Do 5 litrov studenej vody nasypať za hrsť slezu nebadaného,(kvet je vraj účinejší ako celá byľ)a nechať vyluhovať 24hod-nesmie sa to zalievať horúcou vodou,lebo ten sliz sa vylučuje pri studenej vode.Ja si to večer zarobím na druhý večer.Pred použitím zohrejem a malého tam posadím na chvíľku a skúšam sťahovať predkožku koľko ide. Tak ak chceš, vyskúšaj aj ty.

andika10
17. mar 2011

@ivulaba diky, a je to učinne aj keď to nalejem do vane a dam viac vody aby sa mohol kupať?

sashaana
17. mar 2011

@ivulaba no dnes som to cele rozpravala mojmu tatovi a ten mi povedal, ze si to uvolnil sam az ked mal 11 rokov a nema problema, vraj to mam nechat tak, takze ked mi toto povedal chlap, co s tym ma skusenost, tak uz nepochybujem o tom, ze mam radsej pockat, kym sa to samo uvolni.. naco to silit, ked maly nema ziadne problemy s cikanim, ani zapaly ani nic podobne, no nie?

petulik1003
18. mar 2011

Zaria 661 aj môjmu malému to s háčikom uvolnil a odlepil a kázal nám len vo vode sťahovať predkožku pri kúpaní prvé dni ho to šítaplo keď cikal ale už je dobre

petulik1003
18. mar 2011

@ivulaba no ja som bola tiež pri urológovi a tam to bolo jak na páse
ja som čítala že do roka sa sama uvolní no malému sa urobil zápal a ked som ho prebaľovala strašne to smrdelo, tak som to už musela riešiť a ako 2 ročného by som ho tam nedostala. A to som sa bála že čo mu bude robiť a za 10 sekúnd mal predkoždku tam kde patrí a šli sme domou. A boli tam mamičky aj s malinkými bábätkami ktoré si na to ani nebudú pamätať.

kluvancek
18. mar 2011

ahojte všetky maminy 🙂 Mám 22mes. Keď mal 16 mesiacov spravila sa mu pod kožkou hrčka. doktorka nam dala antibiotik. mastičku(u nas urolog mal dovolenku). tak som mu ju vtierala (to bolo doobeda) Večer mal striekačku raz toľku, tak sme bežali na pohotovosť a do najbližšieho mesta na urolog.pohotovosť (TN). Tam mu to museli pretiahnuť a s takou kovovou špajdlou na konci s guličkou mu to čistili-toľko sajrajtu som na takom makom mieste nevidela. ☹ Bolo my až zle keď som videla čo tomu mojemu cukriku robili ☹ "TA BOLEST". tam mi povedali uplne iné než nam hovorila lekárka či pri narodení,alebo naša v poradní . Teraz mu ju preťahujem každý deň, ale keďže si to moc nechce dať tak som rada že sa nám to ako tak podarí. Ale zistia som že sa mu to zase začína pomali prilepovať... a to sa už učíme od plienok. Mám strach že mu to zase budu nasilu robiť na urol. to potom budeme mať plienku do puberty. 🙂

kluvancek
18. mar 2011

Chcela som napísať 22mes. syna. 😎

sasena033
18. mar 2011

ahojte maminy.....mam 2 rocneho syna ked mal 1 rok mulekarka stiahla pipika isiel super az dole...kazala mi ho vzdy pri kupani stahovat az nakoniec asi sme to zanedbali a od polky sa mu zlepil...uz sme boli odhodlany na urologiu nas poslala do ZA bola aj svagrina a ten pristup lekara strasne ani jej nepovedali co a ko potom....nic...tak som to nechala tak teraz som si vybavila primara urologie v MT tak skusime tam najskor nech sa mu nan pozrie ak a co.... co bude treba robit a co pre malinkeho bude najlepsie...dufam,ze on bude mat ludskejsi pristup...drzte v utorok palce 🙂 inak slez vobec nepomohol...akurat vzdy ochorel

ivulaba
18. mar 2011

@sasena033 Neboj, budeme držať palce, aby všetko dobre dopadlo. A ako dlho si mu robievala tie sedacie kúpele zo slezu?A prečo ochorel, čo prechladol?
Ja idem dnes robiť 3.kúpel, tak uvidím, či sa to aspoň trošku nezlepší..... 😕

@andika10 ja dávam 1,5 násobok aj vody, aj slezu. To znamená, že dám 7,5 litra vody a 1,5 hrste kvetov. Potom mu to nalejem do malej vaničky. Toto množstvo mu pekne zaleje aj pipíka a močíme sa 20 min. a hráme sa vo vodičke. Malému sa to páči, že má voňavú kvetinkovú vodičku.... uvidíme, či vydrží aj naďalej..... 😀
Riediť by sa to vodou už nemalo.

sasena033
18. mar 2011

@ivulaba tak asi je rozdiel ked mu to nejde stiahnut ako ked to je zlepene 2 tt kazdy vecer a nepomohlo..ano vzdy mi pritom prechladol

myscha
18. mar 2011

Těch informací a zkušeností je tolik protichůdných, že se v tom dost těžko orientuje.
Četla jsem už dost častokrát a to i tady, že odlepení sondou v raném věku nemusí vůbec pomoct, časem se kůže může přilepit znovu a musí se chodit opakovaně. Opakované, brzké a hlavně násilné přetahování zase může způsobit trhlinky a problémy a opětné slepování a zúžení předkožky. Každý má zkušenost jinou a každý lékař taky tvrdí něco jiného. Navíc se to prý takhle brzo a aktivně řeší hlavně u nás, že v cizině volí častěji spíše vyčkávací metodu.

Já chci taky spíš vyčkat a zkusit nejdříve jiné metody, např. bylinky a mastičky a stále to jemně zkoušet třeba ve vaně. Pokud nedojde k nějakým zánětům a problémům, tak to nechám na přírodě, snad to bude dobrá volba.

kamilecka
18. mar 2011

Ahojte....ja pridam svoju skusenost........ nasmu to slo len tak ako pisala @kamilka12 velmi malicko...tak sme sli ku dr urologicke detskej a ta povedala ze to treba riesit...necakat ze sa to samo uvolni,lebo neuvolni...a ked skusate pretahovat a nejde a trochu krvaca...vytvaraju sa nove a nove zrasty ktore este viac stiahnu predkozku.
Nas syn mal 3.5 roka..ked pisal..tak sa mu najprv tak vydul pipik a mal strasne slaby tlak ...boli sme na operacii.....normalne ho uspali...cca 2o minut operacia, hodina prebudzania...jeden den plakania, druhe den citlivost, tyzden kontrola....a od vtedy uz nemame ziadne problemy...krasne sa mu to pretiahne, ked ide na wc cika pekne, dobry prud ma....a od vtedy sa kazdemu chvali ze ma noveho pipika 😀

Ja vam radim necakat a vyhladat urologa detskeho...ten najlepsie zhodnoti stav.

mcoya
19. mar 2011

@ivulaba ja som to iste riesila ako Ty. Niekolko stranok dozadu som o tom aj pisala. STRANA 56. Tiez sa mu tam robil balonik. Som sa bala, ze to nie je dobre a preto som zasala kupat v sleze. Mal 2 roky a 4 mesiace. Ale nemal inak ziadny problem, mal dobry podla mna tok mocu 🙂 Po 4 kupeloch isla predkozka stiahnut uplne. Som bola prekvapena, lebo baby tu pisali, ze tam mali ich chlapcekovia kopec toho mazu, ked to prvy krat stiahli. Nas maly tam nemal vobec nic, uplne to mal cistucke. Takze aj teraz stahujem len tak raz za tyzden, len pre istotu, aby sa mu to nezrastlo, ale nikdy tam nema ten maz. No a raz za tyzden preto, lebo potom ma vzdy trosku zacervenanu spicku predkozky, ale na druhy den to prejde. Takze nam slez pomohol a robila som ho presne tak, ako Ty 🙂.
A s tym balonikovanim, ked cika do nocnika a ma pipika uplne pritlaceneho k nocniku, tak sa mu to nafukne, ale to je asi normalne, lebo nema priestor na prirodzene "ulozenie". Ked cika na WC a vonku a ma pipika "volneho" tak sa nenafukuje. Takze skus aj ty maleho dat cikat inak a uvidis, ci sa nafukne, alebo nie 🙂

googlik
19. mar 2011

Ja som citala vela o tejto teme i som to diskutovala s detskymi lekarmi. Posielam nieco z casopisu MAMA A JA:

"Vyvoj predkozky pokracuje i po narodeni. Novorodencom sa predkozka prakticky neda pretiahnut. Vyvoj k dostatocne sirokej a oddelenej predkozke prebieha rozne dlhu dobu.
Uvdza sa, ze este v troch rokoch nie je pretiahnutie mozne u 10% chlapcov. Do toho vyvoja nie je vhodne prilis zasahovat! Oddelenie predkozky od zaluda sa objavuje v akomkolvek veku a moze trvat rozne dlhu dobu.
Nie je znamy presny vek, dokedy by mala byt predkozka volne pretiahnutelna. ODPORUCAME MAMICKAM ASPON DO 3 ROKOV VEKU SA PREDKOZKOU NEZAOBERAT!!!
Staci obcas sledovat, ako chlapcek moci a ci je prud mocu primerany. Predcasne pokusy vedu ku komplikaciam"

Su tam vypisane rozne komplikacie, ktore predcasne pokusy o pretiahnutie sposobuju. Ako trhlinky a zjazvenia. Jednou z najhorsich komplikacii je, ked je povrch zaluda tuhy a jazvovity a ustie mocovej trubice je zuzene, co sposobuje problem pri moceni. Takyto stav si moze vyziadat az plastiku ustia mocovej trubice.

Dalej sa odporuca (ak sa uz mamicka pokusa o velmi jemne pretiahnutie) umyvat len v cistej vode (bez mydla a roznych pripravkov do vody), aby sa vyhlo infekcii.

My mame este len 2 tyzdne, a rozhodla som sa do toho ozaj nezasahovat, citam tolko hroznych veci o tom, ako sa chlapcekovi ublizilo pri "prilisnej" starostlivosti... Ozaj len sledujem, ci cika v poriadku (ked ho prebalujem, tak cika o dusu 😀 ).... Bojiiiiiiim sa akychkolvek trhliniek, ktore by sa casom len zhorsovali ☹

ivulaba
19. mar 2011

@mcoya ahoj, áno čítala som tvoj príspevok a aj na základe neho som sa rozhodla pre ten slez. Tiež som si hovorila: však to je presne to isté ako máme my...... 🙂 Aj som ti chcela napísať, len som nevedela, či tu ešte chodíš tieto príspevky čítať. Tak som rada,že si sa ozvala. Ja som ho už kúpala 3-krát, no nejako sa to moc nepohlo.Ešte nevidím ani žaludíka. Ale stále dúfam, že sa to začne zlepšovať.
A s tým balonikom - on keď ciká do nočníka, tak pipíka pritlačeného nemá vôbec a nafukuje sa mu. Tak neviem. Ale mám pocit, že má tú predkožku zúženú. Inak vo vaničke sa mu páči, tak sa pomaličky budeme kúpať každý večer a budeme skúšať..... 😒
A tvojmu malému tá smegma musela vytiecť už predtým, ani si si to nemusela všimnúť. Závidím ti, (samozrejme v dobrom!), že sa vám to s tým pipíkom sa rýchlo podarilo vyriešiť. 🙂