Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

micha1979
14. okt 2013

@leni78 nejako hned kazdu moju odpoved prevratis a vidis cierno... ja nemam ziaden problem, neriesim u druheho syna stahovanie predkozky, ani mu ju nestahujem, ani sa mu neda stiahnut... Na odbornej prehliadke 1 rocnej, si iba vypocujem nazor obvodnej doktorky, ona nestahuje predkozku. Ak ma odosle na urologiu tak sa tam nechystam.

leni78
14. okt 2013

@micha1979 Tak promiň, omlouvám se, špatně jsem to pochopila 🙂

bronia13
14. okt 2013

ja som nestahovala, mm to robil asi 2-3 krat a potom sme na to zabudli (drobec nema obriezku ako tu je zvykom) a nikdy sa nestazoval az nedavno prisiel a ukazal mi ako si to sam stiahol 😎 😀 ale viem ze niektory chlapci maju s tym problemi a treba im pomahat a je to vraj bolestive 😔

hajanka
14. okt 2013

@leni78 ja tomu tak trochu rozumiem, tieto nazory (o tom ze smegma je spinava a predkozka musi byt cim skor oddelena, dokonca odstanena) vznikali uz davno pred viac ako 100r a dedia sa dodnes... navyse, lekari a celkovo medicina, zdravotnictvo tu uz davno nie je pre nas ludi kvoli lieceniu a uzdravovaniu, ale kvoli vytvaraniu neustaleho kolobehu zdravotnych problemov, niceniu mrzaceniu zdravia, farmapriemyslu... a najdolezitejsie (co z toho vsetkeho vyplyva) kvoli peniazom ! ! !

.... boli ta hlava? predpiseme liek. nepomoze? predpiseme dalsi? co? zacal ta z neho boliet zaludok? vyskusame dalsi, alebo mozno mas chory aj zaludok, budeme liecit teda aj ten.... cim viac liekov, tym viac neziaducich ucinkov, viac zdravotnych problemov, az kym budeme v 50tke brat 15 druhov liekov, kazdy na nieco.... (ak sa jej vobec dozijeme)

..... spat k teme, lekari si dnes doslova nahanaju pacientov, z kazdeho im ide nejaky profit, za kazdeho pacienta, za kazdy predpis s farmafirmou vopred dohodnuteho lieku, za kazdy zdravony vykon (ako aj za nasilnu retrakciu predkozky).... cim viac vykonov, tym viac penazi, tym viac bodov..... preto to "je treba" rychlo, hned, cim skor.......

.... a dalsi OBROVSKY problem sme my, pacienti, rodicia su neinformovani, nemaju prehlad o zdravi, o zdravotnicke, nepoznaju svoje prava, mlcia ako ovecky, boja sa ozvat, povedat...., nevedia sa branit (niekedy ani nechcu), takto v tichosti podporuju tychto sarlatanov ktori sa zahravaju s nasim zdravim

.... ako je mozne, ze lekar pri operacii (vyssi spomenuty pripad) pruhu a nezostupeneho semennika, spravia vykon len tak v TICHOSTI NAVYSE ? ? ? bez upozornenia, bez VOPRED poucenia ! ! ! 😲 😲 ako si take nieco mozu vobec dovolit ? ? ? A ako je mozne ze sa mamicka nestazuje ? ? ? 😲

.... zakon c. 576/2004 o zdravotnej starostlivosti, hovori JASNE:
- zdravotnícky pracovník JE POVINNY informovať o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov a rizikách odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti samozrejme VOPRED pred poskytnutim danej starostlivosti.
- Ošetrujúci zdravotnícky pracovník JE POVINNY poskytnúť poučenie zrozumiteľne, ohľaduplne, bez nátlaku, s možnosťou a dostatočným časom slobodne sa rozhodnúť pre INFORMOVANY SUHLAS.
- INFORMOVANY súhlas je preukázateľný SUHLAS s poskytnutím zdravotnej starostlivosti, ktorému predchádzalo poučenie podľa tohto zákona. Informovaný súhlas je aj taký preukázateľný súhlas s poskytnutím zdravotnej starostlivosti.
- Informovaný súhlas dáva osoba, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť, alebo zákonný zástupca
- Každý, kto má právo na poučenie podľa odseku 1, má aj právo poučenie odmietnuť.

leni78
14. okt 2013

@hajanka Ano taky se o to zajímám, my pacienti jsme jen byznis a často se s námi jedná jako s nesvepravnymi. Ja například neockuji, takže znám to jednání.. Nicméně otevřela jsi mi oči v tom, ze se to týká i problematiky predkozky. Vytváření pacientů. Strašné.

hajanka
14. okt 2013

@leni78 je to svinstvo doslova co sa dnes deje... vsade sa tocia peniaze, lekarom neverim, tzn. ze si vsetko uz preverujem sama, vyhladam, vyzistim, predtym nez sa k niecomu rozhodnem, je ozaj len malinke percento, ktore nesluzi farmafirmam a nezaraba na pacientoch, ale ozaj si vykonava svoju pracu cestne podla najlepsieho svedomia.

.... moja mama, mala nador, vybrali jej ho, odmietla chemoterapiu, nebudem rozpisovat s akym postojom sa k nej postalili lekari lebo to je na dlhsie, alternativnou liecbou, doplnkami a striktnou upravou stravy chorobu porazila, nevratila sa a verime ze ani nevrati, v alt. liecbe pokracuje. Mesiac dozadu bola na kontrole v nemocnici, aj ked tam na zakrok stacilo aby prisla na 2 dni, lezala tam tyzden, len tak, obrovska nemocka, kopa chorych ludi... ked odchadzala, vobec sa nehambili povedat, ze kvoli peniazom od poistovne za lozko ... no comment

netyka sa to len tychto zakrokov predkozky, ci (ne)ockovania (ja som tiez proti), ale uplne celeho zdravotnictva

nicky07
14. okt 2013

@hakanka @leni78 to vazne? To som sa teraz dost vylakala. O tom ze mu budu robit aj fimozu sme informovani neboli. Nas brali do nemocnice urgentne kvoli tomu zaskrtenemu crievku s vajkom co mal v pruhu. Vraveli ze tedanpri jednej operacii poriesia aj vajicko aj ten pruh. O fimoze nebola vobec rec dokonca ani po operacii a mna to ani nenapadlo sa pytatbola som rada ze to mame za sebou. Az doma ked som citala prepustaciu spravu bol tam aj zaznam z opeacie a tam pisal operater - chirurg, nie urolog ze teda ana konci este poriesili fimozu a predkozka ide stuahnut lahucko. To teda ze teraz nam mozu len prist komplikacie som netusila. Na urologiu nas neobjednali vobec este sme tam nemali ani jednu navstevu kedze bol na operaciu malinky. Cakali sme kym bude mat devat kg a boli sme len na endokrinologii pre predoperacnu hornonalnu pripravu ktoru sme vsak neabsolvovali lebo nas museli operovat urgentne. Chirurgovia uz nas neobj ich praca skoncila uolog nas ani nevidel este vobec. A ja neviem co robit dalej nechcem aby mal z toho nejake konplikacie.

leni78
14. okt 2013

@nicky07 Je to hrozné. Ale neboj, nejsi v tom sama. Ja ti nevím, ja bych to asi vážně zacla řešit. Vyhledej opravdového odborníka na dětskou urologii, chirurgii. A ze jsi to ty, napíšu ti email na největšího odborníka v čr. Napis mu všechno, co se vam stalo, jak vas podvedli a vyprovodili bez infa. Ja mu psala nedávno, starší ma vrozené urologické postižení a odepsal mi, ze se mi na kluka podívá. Pisnu ti to do zprávy.

tehulka2011
14. okt 2013

Ahojte, pytam sa len preventivne: poznate nejake dobre detskeho urologa v BA, ktory k tomuto problemu pristupuje citlivo a nerobi nasilne stiahnutie za kazdu cenu? Vdaka

hajanka
14. okt 2013

@nicky07 bezpodmienecne podala by som bez cakania na nich staznost na UDVZ a trestne oznamenie, s odovodnenim, ze vykonali na synovi chirurgicky zakrok bez tvojho informovaneho suhlasu, o ktorom si nebola vopred vobec informovana ani poucena, ani PRED vykonanim zakroku, dokonca si o nom nebola blizsie informovana ani PO nom, docitala si sa o tom len z lek. spravy a odvolala by som na vyssie uvedeny zakon o zdravotnej starostlivosti § 6 ktory riesi podrobnosti infomovaneho suhlasu. Pravo pacienta na informovany suhlas so zdravotnou starostlivostou je okrem legislativy v podobne tohto zakona ukotveny aj v clanku 5 a 6 v Dohovore o ochrane ludskych prav a dostojnosti cloveka v suvislosti s aplikaciou mediciny a biologie.

hajanka
14. okt 2013

@nicky07 ako riesit teraz predkozku, ja som po podobnom zakroku u syna (v 2r, pri plnom vedomi, narozdiel), sa mu predkozky uz ani nedotkla, nie len kvoli bolesti samotnej, ale aj psychickej traumy, sice to nebolo spravne, kedze po tomto je predkozka nachylna sa zrast (zive narusene tkaniva), takze by sa malo (boze aj cez bolest) to pretahovat pravidelne, ale ja som to nedokazala, syn sa mi skriabal po stene. Tak som to nechala tak, kedze som si o tom zacala blizsie studovat, tak som verila, ze to dame do poriadku. Aj ked dr. nas opat posielala na dalsi zakrok, odmietla som to. Samozrejme ze sa mu na niektorych miestach nastastie prirastla, v 4r ked strach trochu pominul aj trauma, sme zacali so strecingom a do 7 rokov mal cca 80-90% predkozky uspesne uvolnenej, bezbolestne, nenasilne. A nepouzili sme ziadnu masticku. Dodnes si vycitam ze som sa o tomto neinformovala skor a ze som ho vobec k urologovi priviedla, vdaka nemu zacali problemy a trauma. Tak uz sa musis rozhodnut sama, ktorou cestou sa vydate.

leni78
14. okt 2013

@nicky07 teď jsem si uvedomila ze jsi ze slovenska. Tak si vygoogli dobrého doktora na slovensku 🙂 A taky bych to řešila jak radi hajanka.

zdenika21
17. okt 2013

Ahojte,my sme boli minuly tyzden u urologa.maly ma 3roky....ale keby som vedela co to bude,asi by som to velmi zvazila.

sashabb
17. okt 2013

@clarissa ešte ti odporučim aby si k urologovi NEšla vôbec, ani len na prehliadku. Pretože z banálnej prehliadky sa stane to, že mu predkožku strhnu nasilu, bez toho aby ťa čo len informovali 🙄
Dieťa chodí na prehliadky k pediatrovi, čiže k urologovi isť nemusí keďže žiadny problém nemá.

Ruky by som im dolámala, rad-radom všetkým 😠

clarissa
17. okt 2013

@sashabb Ved ja by som najradsej nesla vobec,len nasa detska dr nam na poslednej kontrole vravela ze dvojrocnych chlapcov ktori nemaju predkozku pretiahnutu posiela k urologovi,aj ked ona sama dodala,ze nazory na toto sa roznia a predkozka sa moze sama uvolnit aj okolo veku 5rokov (podla Hajankinych clanov vieme ze to moze byt aj ovela neskor). Takze to skusim prebrat s pediatrickou ci je to nutne tam ist,ale tak hadam to nieje zakon,ze sa musi..Ved preda k urologovi sa chodi s nejakymi tazkostami,a nepretiahnuta predozka u dvjrocneho chlapca nieje vada ani choroba....Dakujem za nazor,pokial to nieje nutne,urcite sa budem snazit navsteve urologa vyhnut.

sashabb
17. okt 2013

@clarissa nieje tam nutné ísť, a nikto ťa donútiť nemôže. Ty si matka a ty rozhoduješ o svojm dieťati 😉
My sme toto "začali" riešiť v 3rokoch. Tiež mi Dr. povedala, že nas pošle k urologovi, pokiaľ sa mu to do mesiaca (po začatí strečingu) neuvolni.
Ibaže ja som jeho mama a ja rozhodujem, čiže som nikam nešla, ani k pediatričke. Jednoducho som si "ochránila" svoje dieťa. Odlepilo sa mu to keď mal 4,5roka. Samo a nenásilne 😉

hajanka
17. okt 2013

@clarissa posielat moze, ty ist ale vobec nemusis, nemoze ti to nanutit, pod ziadnym natlakom ani hrozbou, porusovala by zakon (citaj vyssie), moze ti to navrhnut, odporucit, ale nie nanutit "povinne", konecne rozhodnutie je len a len na tebe 🙂

nas tiez posielala opat, ked po prvej retrakcii sa opat nedala pretiahnut, povedala som dakujem, ale nepojdeme 🙂

ps: nesla by som, ani len sa poradit, nie je chory, nema problemy, pretoze velmi casto sa stava, ze urolog pri "pozerani" behom sekundy nasilne pretiahne (pekne si vypyta peniazky od poistovne za zakrok) ani sa nestihnes spamatat 😒 a pytat na povolenie sa ta vopred tiez isto nebude 😒

clarissa
17. okt 2013

@hajanka Dakujem za vysvetlenie,ja som v tychto veciach laik a preto si necham poradit. Nasa pediatricka je celkom rozumna osoba tak dufam ze nase rozhodnutie bude respektovat. Pravda je taka,ze som tu navstevu urologa brala skutocne ako len prehliadku,pripadne ze nam urolog nieco poradi,odporuci...Ale vidim ze nebudem riskovat ze bez mojho suhlasi urobi malemu taky traumatizujuci zakrok...Musela by som tomu doktorovi asi cosi odrezat v tom momente 😠

hajanka
17. okt 2013

@clarissa 😀 😀 😀

leni78
17. okt 2013

@clarissa Ono bys byla v tu chvili tak v šoku, ze bys naložila řvoucí dítě a doma mu to léčila chuderku. Jojo...

clarissa
17. okt 2013

@leni78 Potom by bol v soku doktor,co by som mu urobila ja... 😠

ziarcanka
17. okt 2013

@hajanka Ahoj, chcela by som sa spýtať, ako predchádzať problémom, ktoré súvisia s nepretiahnutou predkožkou. Drobec (2,5 roka) ju má celkom prilepenú, nikdy sme mu ju nesťahovali. Jedného dňa sa mu pod predkožkou utvorila biela hrčka (smegma), pipík celý opuchol, stašne bolel, malý kričal, že bolí, že sa nedá cikať - skončili sme na pohotovosti, kde nám dr. dala liečiky, predkožku sme nepreťahovali. Stalo sa to ešte v lete, ale drobec to doteraz spomína, že mal boľavý pipík ☹ Tak toto už nechcem zažiť...

leni78
17. okt 2013

@clarissa Mojemu to chtěla udělat pediatricka a kdyz nereagovala na slova, musela jsem ji chytit ruku.

clarissa
17. okt 2013

@leni78 To je sila...ti doktori si myslia ze maju pravo na vsetko ked maju titul 😒

janko13
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
babu9
25. okt 2013

ahojte my tiež ešte nemáme úplne pretiehnutú predkožku ...na poslednej kontrole pred rokom nám Dr. povedala, že keď sa mu to nepretiahne do 4 roka tak to budeme musieť riešiť...ale ako to tu tak čítam tak to nebudem riešiť ..ono stále sa nám to trošku odťahuje a myslím si, že to dotiahneme až k zdárnemu koncu 🙂 ..pri každom kúpani si ho pekne poumývame ale nakoľko sa ho ja nemôžem ani dotknúť lebo ho to strašne šteklí 😀 tak si to skúša sám a pomaličky mu to ide 🙂 .....takže určite ho nevystavím bolesti keď nemusím lebo by ma to bolelo ešte viac ☹ ...

mandy552
26. okt 2013

@hajanka ahoj, vidim, ze si zbehla v problematike ohladom problemov s predkozkou. Mozno by si mi vedela poradit 😉 Mam syna 2,5r. a predkozku ma dost zuzenu. Vlastne ma len dierku na cikanie ☹ Zatial som to neriesila, nikdy nemal ziadny urologicky problem. Pri cikani sa mu trochu ta spicka nafukuje. S pribudajucimi mesiacmi zacinam byt nervozna, ci sa mu to niekedy bude dat pretiahnut. Maly ked sa hra s pipikom, tak natahuje predkozku od seba a nie k sebe 😀 Mozem mu v tom nejako pomoct? Bojim sa mu ho natahovat, lebo ta dierocka je fakt malinka 😒 ... dakujem

nene1
27. okt 2013

@denyd ahoj denyd, aj som zabudla že som chcela napísať ako nám zabral Slez nebadaný. Žial nám nie, kúpala som ho v tom asi 2 týždne a je pravda že kožička bola jemnejšia a trocha sa mu dalo otvárať pipika, ale to bolo všetko, takže teraz už 8.11. ideme na tú objednanú obriezku na Kramáre. Bojím sa asi aj za neho lebo on nevie čo ho čaká, ale čo nám zostáva, teraz mu vždy po kúpaní aspoň trocha sťahujem aby sa aspoň otrovila tá kožička, aby nedostal ďalší bolestivý záchvat, že mu nejde ani otvoriť.

evuliky
30. okt 2013

Ahojte baby 🙂
Moj Alexko mal teraz v oktobri 6 rokov.So stahovaním predkozky sme na tom tak,ze stahujeme,ale este sa mu to nepovolilo uplne.Vlastne z jednej strany uz skoro áno a z druhej to ide pomaly a tazsie..Precítala som si tu zopár príspevkou ale ani neviem co by bolo najlepsie..Dostali sme od lekara krémik..natierame,ale asi to bude trvat dlsie kym bude viditelna zmena 🙂....ale k urológovi sa nechystám...pockám este..

evuliky
30. okt 2013

Este tolko,ze moja známa má 3 rocného synceka,ktorému nestahovala pipíka vobec.....samozrejme sa s predkozkou nedá pohnut ani milimeter...Ja si osobne myslím,ze tym,ze kazdy den pri vecernom kúpaní sa troska pohráme s pipíkom ,neuskodíme,kazdym dnom sapokozka natiahne,povolí a kym nadíde ten správny cas a bude vsetko ok,pretiahne si ho sám drobec,ale nechat iba tak je podla mna nesprávne...to je najhorsie,ze kazdy vraví nieco iné,ovela lahsie by bolo,keby vravel kazdy jednu metodu!Takto sme samozrejme zmetené.. 😠