Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

redangel32
2. sep 2011

@hajanka predkozku som nestiahla,nakolko sa to neda. Stiahla som iba to pokial sa dalo,cize max. 1-2mm. dakujem za link.

hajanka
2. sep 2011

@redangel32 aha, lebo ja som to pochopila tak ako si napisala "Ked som mu stiahla predkozku,brrrr." tak som myslela, ze celu predkozku.
Ja si myslim, ze to vobec nie je problem, ale znak toho, ze sa mu to uvolnuje krasne prirodzene samo, horsie by bolo ak by sa smegma samovolne (napr. aj cikanim) neuvolnovala a hromadila, vtedy sa odporucat ju "vyzuzlat" vonku k otvoru aby sa uvolnila, alebo robit spominane vyplachy.

redangel32
2. sep 2011

@hajanka takze maly okupany, pipik uz citlivy ☹ . Ale stale nieco vyjde von (sekret). Mam dvoch synov a doposial som sa s tym nestretla,takze som dost zaskocena. POznam tie komenty typu stahovat-nestahovat. Synovcova skusenost,no proste malo diskutovane. A najhorsie,ze nikto nepovie toto je spravne a takto pokracuj. U starsieho syna som mala vtedy problem,ak po case zarastla cast predkozky a zacal sa tvorit vredik. Ale postupne sa to upravilo. Stale sa ucime. 😉

hajanka
2. sep 2011

@redangel32 to je mi luto :( co myslis presne pod tym ze ho ma citlivy? Je cerveny, alebo zacervenany koniec, alebo vidis opuch? Alebo citlivy na dotyk, neda sa ho dotknut, boli ho ? Moze sa vycikat?
ma dva rocky, nosi plienky, podrazdenie moze vzniknut aj z toho, smegma sa vylucuje, ak to je smegma tak ok, ale moze to byt aj zapal a hnis, vyskusaj tie vyplachy co sa spominali na predchadzajucej strane, alebo masticku framykoin.

redangel32
2. sep 2011

@hajanka to zacervenanie bude asi kvoli tomu,ze mu ho teraz casto stahujem. (pri prebalovani,kupani) Dnes rano ho este nemal zacervenaly. Uvidim zajtra. Nie je tam opuch iba predkozka kusok cervenkasta. Podla mna to bude tym. Pri cikani neplace.

brisilda
2. sep 2011

dievcata mojmu malemu sa to nedalo stiahnut a jedneho dna mal pod pokozkou nieco biele /maz/ sledovala som to bolo toho coraz viac a viac no maleho to nebolelo tak som s tym este nesla k dokine az jedneho dna pri prebalovani to prasklo a mini dierkou vyslo von asi po tyzdni na to mu predkozka povolila bol to brutal maleho to strasne stipalo celu noc sme boli hore a prebalovala som ho asi 8 krat no uz to ma ok a netrebalo nam ani urologa 😀 no natierali sme to stale mastickou /oftalmoseptonex/? tak nejako to nam predpisala este dokina aby som mu s tym pipika po kazdom kupani natierala

hajanka
2. sep 2011

@redangel32 tak, moze to byt aj tym, ak to zacalo prave stahovanim, tak to bude asi ono. Snaz sa to robit co najjemnejsie a nesilit to, staci raz za den po kupani, hlavne nie priamo v kupeli, aj z toho to zacervenanie moze byt, napr. z podrazdenia mydlom (gelom ktorym ho umyvas a ktory sa nadza v kupeli vo vode), alebo sa mu tam moze pri pretiahnuti vo vode dostat nejaka infekcia a patogeny - na to by som si davala obzvlast pozor, ak to nechces pokazit, tak mu to nerob priamo vo vanicke, trebars, nechaj ho vymacat sa vo vode, zmekci sa mu predkozka, ale pretiahni az mimo vanicky, alebo ak sa sprchuje tak je to este lepsie, pod prudom tecucej vody, bez akehokolvek mydla, len cista voda. Ono sa to casom podda ak budes davat pozor na to ako to robis. Drzim palce 😉

hajanka
2. sep 2011

@brisilda ten maz, to bola smegma - je to sekret vylucovany zo zliaz v predkozke, so zmesou koznych buniek zo zaluda a vnutornej predkozky (nie moc!), je pritomny uz od novorodeneckeho veku az po cely zivot. Najma v detstve plni ochrannu funkciu a jej prirodzene zlozenie pomaha prirodzenemu oddelovaniu predkozky od penisu. Pretoze prave u deti sa nachadza v tzv. uzavretom priestore, chrani penis a zalud pred infekciami. Hydratuje glans (zalud), udrzuje ho hladkym, jemnym, makkym a vlacnym plni mazaciu funkciu, jej antibakterialne a antivirusove vlastnosti udrzuju penis cisty a zdravy. Bez jej pritomnosti je prostredie suche a pokozka sa narusa a praska.

Pri oddelovani predkozky od zaluda moze dietatko docasne pocitovat akesi nepohodlie, diskomfort, alebo stipanie ako opisujes, su to predsa zive tkaniva a velmi senzitivne (vraj najsenzitivnejsie casti muzskeho tela 🙂 ), ktore boli do toho casu chranene membranou a predkozou, nepohodlie sa uplne zastavi ked oddelenie bude kompletne. V tomto obdobi sa odporuca natierat mastickami, chranit zalud a zamedzit pristupu infekcie alebo rozkladajuceho sa mocu z plienky (ak nosi plienky). Odporuca sa trebars aj obyc. Vaseline.
Oftalmoseptonex ak sa nemylim sa pouziva do oci, ale nie som dr. tak mozno moze pomoct aj v takomto pripade 🙂

hajanka
2. sep 2011

@brisilda Oftalmoseptonex mast, takze ma dezinfekcny a anisepticky ucinok a moze sa pouzivat aj na osetrenie ran, tak asi sa ozaj moze ak mu to dr. aj predpisala, opat viem nieco nove 😀

brisilda
2. sep 2011

@hajanka ano je to ocna masticka 🙂 a moze sa pouzivat aj na pindura 😉 inak pokial vznikne zapal tak urolog predpisuje framykoin a tiez tu ocnu masticku .....
@redangel32 mne raz dokina povedala, ze to moze mat aj od jedenia ako alergicku reakciu ....tiez sme mali pokozku trosku cervenu no ja som to neriesila to len dokina pri prehliadke

mata222
2. sep 2011

@hajanka dakujem za super clanok, ja som tiez zastancom nechat to vsetko na prirodu, clanok ma potesil, takze necham to tak a uvidim, ako to bude pokracovat, pevne dufam, ze to zmizne a ze nenastanu nejake komplikacie, nejake zapaly..maly sa zatial na nic nestazuje, dnes som sa bala mu aj stahovat, tak som ho poriadne vysprchovala a len som mu ho zmolila...mam doma aj masticku triamiclin, len stale cakam, ci to uz nepojde aj samo..myslis, ze by som to mohla uz skusat s tou mastickou? nie su nebezpecne tie kortikoidy? alebo mam este pockat? ja som tiez povedala, ze ja vyskusam vsetko mozne, len nie to nasilne strhavanie..

hajanka
2. sep 2011

@mata222 kortikosteroidne masticky liecia zuzenu predzkozku - t.j. ten otvor "tzv. prstenec - spicka" alebo sa tomu hovori aj fimoticky kruh - FIMOZU. Chlapci sa s nou narodia. Hovori sa jej fyziologicka, vrodena alebo primarna, bezne sa vyskytujuca a nevyzaduje si liecbu (pokial nie su zdr. komplikacie ako zapaly).
Potom je fimoza ziskana alebo sekundarna a ta vznika po zapaloch a zakrokoch, kedy vznikaju jazvy a zrasty a predkozka sa zuzuje.
Ak nedojde k prirodzenemu uvolneniu (otvoreniu, roztiahnutiu) spicky alebo ak je fimoza zisakna (cize v oboch pripadoch), da liecit prave pomocou tych lokalnych kortikosteroidov vo forme masticiek, liecba byva na tych 90% uspesna. Na nete su fora a diskusie, kde sa pomocou tejto masti vyliecili deticky ale aj 20-25 rocny muzi. Liecba sa lisi pouzitim lieciva a davkovanim, pripadne natahovanim predkozky (drzat predzkozku v napnutom stave). Zahranicni autori publikuju studie kde dosahuju vyborne vysledky.

Oddelenie urologie v Barcelone v spolupraci s odd. urologie v Barcelone vypracolo studiu z pozorovania pacientov pouzivajucich tieto masticky.

Vek pacientov bol 13 mesiacov az 14 rokov.
Pacientom sa odporucilo aplikovat 0,05% betametazon kremu na predkozku 2x denne (rano a vecer) po dobu 4 tyzdnov. Mnozstvo kremu a miesto aplikacie bolo male. Vsetci pacienti (rodicia pacientov) boli dorazne upozorneni pozorne sledovat zdravotny stav (bolesti hlavy, vracanie).
Po piatom dni aplikacie (liecby) boli poziadany pokusit sa zatiahnut predkozku po aplikacii kremu a takto pokracovat v liecbe. Pacienti boli hodnoteni po 5 tyzdnoch a 6 mesiacoch. Vysledok bol definovany ako uspech pretiahnutia predkozky a uvolnenia prstenca (fimozy).

Vysledok - zo 137 pacientov, ktori boli sledovani, 112 bolo uplne uspesnych uz po piatom tyzdni aplikacie, 17-tim sa dostavila ciastocna uspesnost a 8-mi boli zatial v liecbe neuspesni.
Tychto 25 pacientov podstupilo druhy cyklus liecby a po 6mesacnej kontrole 12 z nich bolo uplne uspesnych a nakoniec 13 (z celkoveho poctu 137 pacientov) neuspesnych s nalezom nespecifikovana kozna fibroza s nemoznostou uspesnej liecby prave kvoli tejto diagnoze (kozna fibroza - jazvove stavy, silne pevne nepoddajne a neelasticke tkanivo). Tymto bolo zo zdravotnych dovodov odporucene vykonanie obriezky.
Vysledkom bola 90% uspesnost liecby. Neboli pozorovane ziadne zmeny tykajuce sa vzhladu predkozky. Vo vsetkych pripadoch bol tento postup velmi dobre znasany aj malymi detmi, bez atrofickych zmien na kozi, bez vedlajsich ucinkov, rovnako neboli pozorovane ziadne vedla systemove alebo lokalne ucinky absorbcii steroidov. Ziadny z pripadov nezaznamenal bolest, alebo podrazdenie. Ani deti pod vekovou hranicou 4 roky nezaznamenali ziadne vedl. ucinky. Aj napriek tomu sa odporuca liecba tymito mastami od tejto hranice veku 4 rokov a hore.
Liecba lokalnym pouzitim steroidov preukazala vysoku upesnost. Lieba vykazala uspesnost ako primarnej, tak aj sekundarnej fimozy.

Hlavny ucinok Betametazone kremu je v jeho miestom protizapalovom ucinku a podpore elasticity pokozky. Tieto ucinky, spolu s hydratacnym ucinkom umoznuju lahke zasunutie predkozky a ulahcenu hygienu.

Vseobecne sa odporuca nesiahal na dieta mladsie ako 2 roky, vo veku 2-3 rokov sa odporuca zacat s jemnym nenasilnym zatahovanim predkozky. Nemalo by sa to vsak vykonavat pocas kupania vo vani, kde hrozi nebezpecenstvo infekcie. Nasilnej retrakcii je potrebne sa vyhnut, moze sposobovat bolest, krvacanie, co prispieva k zrastom a dalsim formaciam pokozky a vedie k sekundarnej fimoze.

Zaver bol taky, ze miestna liecba kortikosteroidmi je bezpecna a jednoducha, vykazuju vynikajuce vysledky vo vsetkych vekovych skupinach, dobre ju znasaju aj deti, aj rodicia, ktori zohravaju vyznamnu rolu v starostlivosti.

simi251
3. sep 2011

@hajanka Ahoj este ta chcem poprosit...vies mi dat link na tieto vysledky vyskumov v anglictine pripadne vo francuzstine.???rada by som to ukazala lekarovi ked nebude chciet predpisat masticku.

hajanka
3. sep 2011

@simi251 ano, samozrejme, je to v AJ a poslem do IP

redangel32
3. sep 2011

@hajanka ak Ta mozem poprosit to v AJ posli aj mne 😉 . Moooozno GP nieco predpise. Dakujem. Inac dnes ma maly zaciatok predkozky zacervenaly,ale ak ju stahujem (to malo co sa da) tak je tam uz trhlinka ☹ . Asi tou mojou manipulaciou. Tak cakam do pondelka ako sa to vyvinie.

hajanka
3. sep 2011

@redangel32 jasnacka 🙂

redangel32
3. sep 2011

@hajanka velmi pekne dakujem 🙂

redangel32
3. sep 2011

mozno trosku odbocim od temy, ale nepamatam si presne kedy sa chlapcom kontroluju semeniky? Myslim tym pri preventivnej prehliadke,je to v 2rokoch veku dietata???

simi251
3. sep 2011

@hajanka Dakujem za IP 🙂

lillah
3. sep 2011

@justina....inak aj ja sa cudujem co sa im s tym babru 😀 takym malickym.....mne jasne pediatricka povedala, ze do troch rokov ma cas a nemam mu to stahovat....syn ma 3,5 a az teraz nas odporucili k urologovi lebo vraj sa dokotorke zda, ze ma uzku predkozku ale hlavne koli tomu, ze casto cika a mal infekciu mocovych ciest....a dva dni potom ako som ho objednala.... mu predkozka zisla dole 🙂

hajanka
4. sep 2011

@redangel32 @simi251 nemate zaco, velmi rada 🙂 dufam, ze vam to pomoze

semenniky, ked si dobre pamatam, mojmu malemu dr. pozrela vzdy pri kazdej preventivnej prehliadke, od narodenia

skorvankova
5. sep 2011

Ahojky.
Tak nam dnes urolog uvolnil, predkozku, tvorili sa mu tam coraz vacsie casti toho mazu a neslo to von...
zakrok v pohode trval asi 2 sekundy a plackali sme spolu minutu, len teraz placeme lebo ked chce cikat boli ho to, nic nam nedal, ziadnu mast, len ze kupel v kamilkach, babule neviete co mu mam na to dat?

redangel32
5. sep 2011

@skorvankova jooj chuda 😢 . Niektora spominala cikanie pod sprchou. Ale co na to? neviem, to mal dr. nieco odporucit ak sa na to nieco vobec da.

skorvankova
5. sep 2011

@redangel32 cikame len vo vani v kamilkach ale aj pri tom palce, on sa boji aj vycikat...drzi to v sebe poto si trosku cvrkne ked ma na krajicku a strasne plakanie :(nic nam nepovedal, len tie kamilky...

redangel32
5. sep 2011

@skorvankova ja to poznam ako to bolo pri synovcovi ked bol po tom zakroku. Bolo velmi vela slz ☹ , je to velmi citlive miesto. Neviem poradit,drzim palce nech je to cim skor ok.

annaola
5. sep 2011

Ahojte, neda mi nenapisat aj moju skusenost. Ked mal maly nieco po 2 rokoch, tak nas tiez poslala pediatricka na chirurgicke stiahnutie. Ale kedze som si o tom pozistovala kopu informacii, tak sme tam nesli a teraz ma skoro 7 rokov a do 3/4 stiahnutelnu predkozku. Takze asi na tom nieco bude ze starsi pediatri automaticky na to posielaju vsetky deti a akosi neakcetuju vyvoj a nove poznatky, ze sa to dokaze vekom same upravit, najneskor v puberte posobenim hormonov.

zara1234
5. sep 2011

kortikosteroidova masticka na predkozku? no ano, uzasna vec, hlavne tie neziaduce ucinky kortikoidov 🙄 vracanie a bolest hlavy su tie zanedbatelne.kto uziva krtikoidy urcite by ich nikomu neodporucal

katecameron
6. sep 2011

@skorvankova kupel by som robilA radsej v repíku ten je prefektny ale asi z bolesou neporadís jedin dat Nurofen alebo paralen u nas lepsie nurofen zabera dava sa nato ink lidokain taky gel ale to mas len na predpis nebol za 3dni bude dobre len vydrzat a je lepsie nedavat maste lebo by sa mu to mohlo zlepit znova a hlavne kazdy den stahovat

skorvankova
6. sep 2011

@katecameron dakujem, davala som zatial len kamilkove kupele, ale dam repik...a kolko krat do dna to mam stahovat?

majulena
6. sep 2011

@skorvankova aj nam to dneska dokina pretiahla,place,nechce sa vycikat.Nam dala masticku framykoin,mam mu to zvonka natierat a kupel v repiku.Len dufat ze to prejde cim skor!!!!