Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

hajanka
4. máj 2012

@gelifil este ma napadlo, ze pan doktor ma asi viac peniazkov z poistovne za ukon - zakrok - nasilnu retrakciu, nez za predpisanie masticky 😉
...aby si nahnal viac bodov 🙄

gelifil
4. máj 2012

@hajanka 😠 😠 😠 pani doktori a ich ksefty s poistovnami

fodorka
4. máj 2012

@hajanka dakujem velmi pekne za reakciu.uz osm naplno presvedcena ze urologovi nepojdem stacila mi tato skusenost a uz viac nenechapm malemu ublizit...a je najlepsie tak starsi ma uz vyse 3roky a v zd ypo kupani pretahujem predkozku a aj tam som si vsimla ze ked pretiahnem cez zalud tak ma zo psodku k nemu prilepenu kozku na par miestockach ale urcite to nebudem riesit s urologom ...po precitani vsetkych tych prispevkom je este cas aby s ato vsetko same uvolnilo....a tomuto mojmu mladsiemu no doktor kazal ako mu to strhli ze musim mu to hned doma prethaovat aby sa to nezrastlo tak sme prisli od dokiho ten den nam to neslo lebo mal pipika opuchnuteho a na druhy den som ho davala do sedaveho kupela 3x za den a potom pretahovala a veru ako boli tie trhlinky tak na par miestach sa naspat zrastli ☹teraz uz lutujem ze som to riesila s urologom,lebo ved pri starsom som do 2rokov mu s pipikomn nic nerobila.moj manzel a s bratom boli n astrhavnai eprekdozky ked uz boli vacsi neviem ci na konci skolky alebo zaciatok skoly lebo ze pri "hrani"vo vcani si vsimli ze to nejde cele pretiahnut tak boli u dokotra strhol a odvtedy vraj maju pokoj.ale ja uz sa nebudem prizerat ako mojim detom spravi zle.a este moj starsi syn je velmi haklivy bojazlivy takze jemu by som sposobila obrovsku traumu co samozrejme nechcem ☹ pockam a potom vyskusam tu masticku....al ena otm starsom na mladsom asi este nemusim nic kedze je stal emalinky?☹

fodorka
4. máj 2012

@hajanka takze ja tvojmu syncekovi strhavlai predkozku ke dbol maly?

hajanka
4. máj 2012

@fodorka nie, daj mu teraz cas, zacni v 3-4r. strecingom nenasilny (uplne jemnucko pokial to pojde - nie viac tahat, chvilku pridrzat v takomto stave a uvolnit a opakovat) alebo tu masticku neskor.
Mojmu s tym zacala babrat pediatricka ked ma 2r. bez upozornenia, bez dezinfekcie, bez rukavic mu to nasilu strhla 😠 maly dostal zapal a skoncili sme u urologa ( zbytocne, vtedy som o tom nic nevedela) a ten mu to tiez nasilu pretiahol, na cudo..., krvacal, vrieskal, opuchol... bolo to hrozne, trauma na cely zivot z toho. Az potom som sa o to zacala viac zaujimat, lebo som verila, ze musi existovat aj ina cesta. Samozrejme ze mu to vsetko zrastlo, zuzilo, jazvicky ma doteraz, zacala som s tym strecingom ked mal 4 roky a postupne pomaly kazdym dnom, uvolnila sa mu predkozka v 7 rokoch bez bolesti, teraz ma 8, este mu kusok naspodu chyba, za zalud, ale nikam sa neponahlame.
(a este stale mame v rezerve masticku)

fodorka
4. máj 2012

@hajanka no pekne ☹ su to ale svine ti doktory ved aj musia vediet ze to ide aj lahsou cestou ako takto nasilu tak preco neporadia tu lepsiu cestu?! je to k placu potom takto vidiet apozerat sa na svoje dieta ako trpi....a co tu bolo pisane o tom zrasteni a prilepeni tak ja si myslim ze co ma ten starsi tam ma trosku prilepenu tu kozku a tento mladsi kedze tam mal trhlinky tak tomu to tam "prirastlo"co uz som to pokaslala,lebo malemu sa tam spravil "biely vriedok"ta smegma ci ako sa to vola,no a ja som hned volala dokotrke kedze som nevedela a ze nech prideme a tak a hned nas poslala urologovi a ten hned automaticky chytte ruky sestricka nohy zobral taku kovovu ako palicku nakonci zaoblenu a pichol po d tu kozku a tak mu dokola akoby obrezal ☹ no az som mala slzy v ociach a vycitala si to ako taka krava v nadeji ze mu uz bude lepsie ....

fodorka
4. máj 2012

@hajanka a este to sa ta chcem opytat pisala si o tom streccingu,lenz eja mu tu predkozku normalne pretiahnem cez celeho zaluda aj zhora aj zdola je pretiahnuta kozka on len ako keby zo spodku k tomu zaludu tam ma na par miestach prilepene to mam teda akoze sa snazit co najvia cstiahnut podrzat a takto samozrejme nie zasa silno...

hajanka
4. máj 2012

@fodorka to bola sonda
moj to ma teraz tak isto, len podrzat pokial ide, jemne napnut, ale netahat to! chvilku podrzat a potom to uvolnit, ten starsi by uz mohol spolupracovat

fodorka
4. máj 2012

@hajanka no ved mohol by len on je strasne haklivy na pipika aj ked idem pretiahnut on cely stuhne lebo ma aj trochu zuzenu predkozku tak vzdy tak strpne urobime rychlo supsup co je ted anespravne a zacne sa smiat opytam sa bolelo a on ze nie....a ked nje vo vanicke aleob j amu poviem nech skusi tak iba natahuje tu kozku spatnym chdom mu to nejde :-/

hajanka
4. máj 2012

@fodorka jaaj, tak to potom je ako ten moj 🙂 on sa ho nedovolil ani len pozriet od toho zakroku, dala som mu cas... v 4r uz ako tak vedel pochopit, ked som mu to pekne vysvetlila a od vtedy spolupracuje, naucila som ho uz aj sameho ako to ma spravne robit, aby si neublizil, ono je to take citlive miesto, ze to mozno ani tak neboli, ako je to velmi citlive a proste deti nie su na taky dotyk este tak zvyknute ako dospely muzi 🙂 predsa ta citlivost u deti tam je vacsia, napr. aj taky silnejsi prud sprchy ich "na zaludi" moze "boliet".
Pokial ma este zuzenu predkozku, tak treba byt obzvlast opatrny, robit to jemne a pomaly, nie rychlo razne a nasilne, lebo hrozi parafimoza - to je stav, kedy sa predkozka zasekne za zaludom a nie je mozne ju pretiahnut spat, vtedy moze zalud skoro uskrtit (podobne ako ked si zaviaze nieco okolo prsta), je potrebne okamzite vyhladat lekara, uskrteny zalud coraz viac napucha a tym je vacsie riziko ze sa predkozka nevrati spat, to vedie k zadrzaivaniu mocu, infekcii ktora moze prejst az k oblickam, je to zdraviu nebezpecne a takyto stav (bez zakrocenia) moze viest az k smrti.
Ja este radim, ak to robis po kupili, tak sa pokozka zvlacni, uvolni, ak mimo kupela, tak mazat pred tym napr. s Vaseline, lekarskou vazelinou (cistou, bez pridavkov), to by malo zlubrikovat a zabranit vzniku trhliniek.

fodorka
4. máj 2012

@hajanka no aj maly je taky ze s aporiadne na neho ani nepozre ale vo vani si ho natahuje ale nie tym smerom,ktorym by mal 😀 no a keby som nedajboze zobrala jeho k urologovi tak amenma to by moj zlaty nerozdychal,,,dufam ze tento mesni si to nebude pamatat :-/ tak nato davam pozor aby to islo aj naspat viem ze hrozi take nebezpecenstvo ....inak presne ked ho aj sprchujem tak niekedy az tak cukne ked mu chcem osprchovat pipika...je to moja citlivka velka🙂 tak budem s amu snazit vysvetlit aby zacal trosku spolupracovat ...a robim to vzdy po kupely ked je to pruznejsie ...

hajanka
4. máj 2012

@fodorka ono aj to opacne natahovanie moze mat svoj ucinok 😉 nemusis v tom branit, hlavne aby mal pri tom ciste rucky 🙂

fodorka
4. máj 2012

@hajanka tak to zasadne ano,lebo sa s nim hra furt vo vani 😀 jaaj ale dakujem ti velmi pekne za tvoje rady som kludnejsia a lepsie naladena....co uz je mi luto ze s tymto mladsim som postupovala takto mohla som skor o tom citat ale co uz ludska nevedomost nema hranic niekedy ,len skod aze ti nasi lekari nemoze pristupova tk veciam trosku ludskejsie ☹

pumuckl
4. máj 2012

Ahojte, nedočítala jsem co se tu teď řeší, jen jsem chtěla napsat můj objev se synovým zvonečekem. 😀 a třeba někoho utěšit, uklidnit. Asi před 3 měsíci jsem v nějaké takové diskusi psala, že naše mudr neřeší a my tím pádem taky ne. Ale nedalo mi to se nemrknout jak na tom syn teda je, protože jsem mu se zvonečkem opravdu nic nedělala a netušila. Při koupání jsem synovi ten zvoneček poodhalila a zjistila, že dírku vidno, ale máme předkožku ještě pevně po celém obvodu přirostlou. Dál jsem to už neřešila. Teď jak jsou ty vedra, tak když dávám prcka čůrat na stojáka, tak mu to přetahuju. Před pár dny jsem si všimla, že v jednom místě máme tu předkožku jakoby "odpáranou" a mírně odchlípnutou. Nevím, jestli na to má vliv to přetahování při čurání nebo to vzniklo tím, jak si prcek za něho tahá (3roky budeme mít za 3 měsíce), ale prostě bez nějakýho násilnýho řešení se nám sama začíná od "odlupovat". Podotýkám, že mu se zvonečkem opravdu násilím nic nedělám, nesnažím se ji přetáhnout víc než jemně a to opravdu jen na to čurání, když jsme v terénu, doma si sedá na nočník a se zvonečkem nečarujeme. 🙂
Tak pokud máte někdo strach, že to nepůjde nebo, že se nic neděje, tak nevěště hlavu. Nám se to najednou nějak "samo". 😅 Věřím, že do těch 3 let se to ještě pohne a žádný zákroky podstupovat nebude třeba. Snad někoho můj příspěvek nakopne, podpoří.

hajanka
5. máj 2012

@pumuckl ... spravne, a nie len do troch let, ale aj dlhsie, predkozka sa samovolne uvolnuje vekom, membrana moze byt prilepena az do 18 rokov kym sa uplne uvolni a vymizne. Priemerny vek pre prirodzenu retrakciu predkozky bez bolesti alebo traumy je do veku okolo 10 rokov. Neexistuje ziadna pevne urcena hranica kedy musi k uvolneniu dojst, hocikedy je to normalne, nie je dovod trvat na co najskorsom veku. Ziadna specialna a zvlastna hygiena pod povrchom nie je nutna. Nutenie k co najskorsiemu uvolneniu alebo retrakcii je krute a poukazuje na nevedomost.

456456
5. máj 2012

My to vobec neriešime, moja mama s tým nikdy nič nerobila, doktorka tiež hovorí, že si to urobí sám ked príde čas. Netrápme detičky, ešte sa dosť natrápia.

irriss
5. máj 2012

@456456
V tom ma Tvoja mama pravdu, ze si "to urobi sam" az pride cas.. 😉

Ale nez pride ten spravny cas..
souhlasim "s expertem" na danou tematiku s @hajanka 🙂

p.s. v dobrem😉

hajanka
5. máj 2012

@irriss 😀 ojoooj dakujem za pochvalu, ale expertom ma prosim nevolaj 😅

nataliasarron
14. máj 2012

@hajanka ahojko ... prosim ta ... je aj presny nazov tej masticky??? a je len na predpis ... snazila som sa precitat co najviac z tejto temy ... no akosi som sa k tomu nedostala ☹
nasa detska lekarka sa tiez ne maleho "chysta" lebo naposledy pri rocnej poradni mi oznamila ze pokial sa mu to neuvolni pri poradni v 15tich mesiacoch to bude riesit ... a tak chcem tomuto predist (co najviac este nastudovat) aby som vedela ako sa obhajit nakolko urcite s malym k urologovi nepojdem 😉 ostaneme pri domacom "stahovani" v co najvacsej pohodke 😉
dakujem ti 😵

anjelik007
24. máj 2012

kočky ktoré máte podobný prípad poradte, včera sme boli u urologa kde nám pretiahli predkožku, mal ju zalepenú a mal tam maz, alebo tak sa to myslím volá. A teraz neviem či mu to čistiť, či len nechať tak, že sa to vo vode vyplaví, či ste dávali kamilky do vody aby sa to lepšie odmočilo. vdaka

hajanka
24. máj 2012

@anjelik007 ahoj, nepises ved dietata
preco si sa nepytala lekara ako to osetrovat?

po zakroku by si mu to mala pretahovat pravidelne, mastit min. 3 dni vkuse Framykoinom, mozes robit harmancekovy kupel, najviac nechat na vzduchu aby sa to vetralo a mechanizky nedrazdilo..

hajanka
24. máj 2012

@nataliasarron je viacero druhov . Dermovat, Diprosone, Triamcinolon.
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/hajanka/clan...

anjelik007
24. máj 2012

@hajanka mal v marci 2 roky, ale ano pýtala, vraj to treba čistiť a po mesiaci kontrola, ale vieš keby mi povedal presne čo treba robiť tak sa asi nepýtam, tu na fore 🙂

hajanka
24. máj 2012

@anjelik007 tak to je jeho praca, bohuzial aj jeho zanedbanie 🙂 o tom tu sa tu pise uz niekolko desiatok stran
ked uz mamicka dojde s dietatom na taky zakork, mala by sa poriadne a presne informovat a zaroven je to povinnost lekara informovat o osetrovani po zakroku
a kvoli comu bola robena ta rektracia u lekara? lebo prirodzene zlepenie je normalne uvolni sa vekom a maz - vola sa smegma je tiez ok, ak nie je v neprimerane velkom mnozstve, ale aj tak su ine sposoby ako ju odstranit, nez nasilna retrakcia predkozky
.. ale oni nevedia nic poriadne, iba ublizit ked ani nie je treba a potom dovidenia.. dalej sa nestaraju.

myreason
13. jún 2012

@hajanka
@nataliasarron
@anjelik007
ahojte, my sme dnes boli u urologa a tiež malému pretiahol predkožku. malý má 12mes. No plakal hrozne,až mi zle bolo 😢 a povedali nám,aby sme mu to čistili harmančekom, harmančekové kupele. No ale to som netušila ešte čo bude doma...z ničoho nič strašný krik,plač..najprv som si myslela,že sa buchol alebo čo. a potom znova-plač,krik...až potom mi cvaklo,že to isto ciká a bolí ho to 😢 stále len trpnem kedy zakričí..a ten žalostný plač ☹ až som s ním plakala. Baby dokedy ho to bude boliet pri cikaní?? a čím mu ešte môžem pomoct okrem harmančeka??

anjelik007
13. jún 2012

@myreason a mu šla aj krvička keď mu ho pretiahol? či mal len prilepenú predkožku?

myreason
13. jún 2012

@anjelik007 vieš čo práveže ani nešla, teda ja som sa neodvážila pozrieť,ked mu to robil..to by som sa už duplom tam rozplakala 😖 ale ked som mu naspat zapínala plienku,tak nemal to krvavé. Doma ked som ho dala do toho harmančekového kupela a vo vode som mu to trochu stiahla tak pod kožičkou tam mal potom trošku krvičky "nazbieranej". Robil mu to prvý krát urolog.
A ešte - ked cikal do šerblíka,tak to neplačkal (chvalabohu),asi mu to vtedy tak nedráždi to bolavé 😢

hajanka
13. jún 2012

@myreason moze to trvat take cca 3 dni ale aj 2 tyzdne (ako u nas), masti mu to Framykoinom take 3 dni, ale aby to mal stale namazane, to by "malo" aj zabranit zrastom a prirasteniu predkozku k zaludu.
Plienka ho moze teraz este viac mechanicky drazdit, takze najlepsie bude, ak by bol co najviac na vzduchu holy.
Pozor, teraz je najviac nachylny na infekciu, kedze tam ma otvorenu ranu. Nepretahuj mu to v kupeli, radsej pod cistou tecucou vodou, bez mydla.

myreason
14. jún 2012

@hajanka ďakujem za radu. dnes už aspon neplače,ked ciká. Má to ešte citlivé,ale myslím že za cca dva dni už bude fakt lepšie. Skusim aj tu mastičku, budem sa snažit aby mu to nezarástlo,lebo ked si pomyslím,žeby mu to mal zas preťahovat, fuuu,nikdy viaac ☹

anjelik007
14. jún 2012

@myreason no my mu robíme kúpel v harmančeku a občas v repíku. Stále mu to pomaly preťahujeme a najmä teda keď ciká, lebo my sme už mali 2 roky, takže plienky nemá a má len slipky. Nenatierame mu to ničim, lebo vyzerá, že pekne sa preťahuje.