Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

lamarika
19. apr 2012

@hajanka Děkuji, článek jsem již četla předtím 😉

poleva
19. apr 2012

@hajanka myslíš??? no dnes sa mi zdalo že to má svetlejšie,ale modré.ideme bud.týžden do urologa
už sme objednaní.ide o to že ked bol malinký,jeden neonatolog mu naraz stiahol predkožku,bez upovedomenia...malý nemá iné problémy...toho doktora by som najradšej zavesila na jeho gule...s prepáčením

demii
23. apr 2012

@hajanka prosim ta o radu. Syn 23mesacny ma predkozku ako novorodeniatko, vobec sa mu este neuvolnila, uplne prekryva cely koniec pipika, cika iba cez 3mm dierku. Sam si predkozku natahuje ale opacnym smerom, nie stahuje ale taha dopredu, takze myslim ze prirastena k zaludu nie je ale je neotvara sa vobec, nevidim ani milimeter zaluda. Obcas to mava zacervenane, ale par kupelov v repiku a framikoin to doteraz vzdy vylicil behom jedneho, dvoch dni. Niekedy sa mu na predkozke spravia take trhlinky, aj tie liecime repikom. Myslis ze sa mu to este zacne spontanne uvolnovat? Nemam s tym ist k urologovi? Trapi ma hlavne to, ze od narodenia nema vobec zadny posun smerom k uvolnovaniu a ked cika tak sice cika prudom ale tlaci pri tom. dakujem

hajanka
23. apr 2012

@demii 23 mesacne dietatko ma este cas na uvolnenie predkozky, dovtedy doporucujem dodrziavat hygienu, davat pozor na vznik trhlieniek, ktore sa zrastaju v mikrozrastoch, znizuju elasticitu pokozky a este viac stahuju tkanivo, ak by sa nahromadila smegma, vyzmolit ju von, rozmasirovat a pod., pokial moze pisat bez problemov, bolesti a pod. je to v poriadku.

ketrin12
23. apr 2012

@hajanka mi sme boli u urologa a ja som nerozhodovala o tom čo je pre môjho syna najlepšie pomohol nám a malý je ok a dufam že to tak ostane a povedal mi že chlapci to mávaju...a čo sa týka hygieny tu ma denno denne takže v tom by som problém nevidela....

rebecca2006
24. apr 2012

dievčatá, len moja osobná skúsenosť. Mám takmer 3- ročného synčeka, prekožku sme cca do 18 mes vôbec neriešili, ale potom nás poslali ya urológom, keďže sa mu nedala ani trochu pretiahnuť.Kázali nám yačať opatrne preťahovať- len kým pôjde. Preťahovali sme, ale bez úspechu. V 3 rokoc sme mali prísť na kontrolu, a že keď a to nezlepší, pôjdeme na operáciu. Skúsila somkacerát zo slezu, nám ale nepomohol vôbec- tak som si poevadal, že skúsim ešte kortikoidnú mastičku, 2 dni som mu natierala a preťahovala- a povolil to krásne. naďalej budeme robiť stečing predkožky a pevne verím, že operácii sme sa vyhli. Takže mastičky pomáhajú 🙂

zuzul1310
25. apr 2012

@rebecca2006 Aká to bola prosím ťa mastička? Ja mám teraz veľký problém so synom, máme malého pol ročného syna a odvtedy staršieho syna večer sprchuje a dáva do pyžama partner. Ja som mu od pol roka preťahovala predkožku, super mu to išlo a bolo to fajn, krásne to išlo, priateľ sa na to vykašlal, nerobil mu to a teraz sa mu úplne zúžila na konci predkožka, vôbec sa mu to nedá natiahnuť, spravila sa mu tam taká biela akoby hrčka a vôbec to nejde. Som z toho strašne nešťastná a vyskúšala by som čokoľvek len aby sme sa vyhli urológovi.

yesno22
25. apr 2012

@zuzul1310 ja ti len napíšem svoju skúsenosť...ja som pri synovi predkožku vôbec neriešila...akože skúšala som mu ju sťahovať ale išlo to len troška...tak som to nechala tak...okolo troch rokov som mu každý večer pri kúpaní kázala, nech si ju sťahuje sám...robil to opačným smerom ale aspoň si zvykol si ho pekne umyť...po pár mesiacoch pochopil, čo chceme a dopracovali sme sa k správnemu smeru a za rok aj k úplnému stiahnutiu 🙂 Bez stresu, bez bolesti...u tvojho staršieho synčeka by som teda neriešila predkožku...ak to už išlo, tak to pôjde znova...ale tá hrčka môže a nemusí byť problém...minimálne by som ju ukázala pediatričke...pre istotu 😉

zuzul1310
25. apr 2012

@yesno22 Diky pekne, mňa štve, že mu to krásne super fungovalo a po pol roku sa mu to tak zúžilo že sa mu to nedá vôbec stiahnuť. Má 3 a pol roka, už nie je malé bábo, kamarátky majú synov v rovnakom veku a všetky tri už absolvovali strhávanie u urológa a to ja nechcem ani za nič, viem ako to chalanov strašne bolelo. Budem to skúšať a verím že sa strhávaniu vyhneme.

rebecca2006
25. apr 2012

@zuzul1310 triamcinolon E. Ale je na recept ☹

lucula73
25. apr 2012

@rebecca2006 a ako si mu to mastila,keď mu to pretiaahnuť nešlo?po povrchu,či?lebo my máme taký istý problém a neviem si to predstaviť mastiť 😕

rebecca2006
25. apr 2012

@lucula73 mastičku som dávala na koniec penisu a snažila som sa predkožku preťahovať- teda len tak ako šlo/ doslova sa to hýbalo po milimetroch/. Dala som asi 3x a normálne to povolilo. neverila som tomu, že to môže fungovať.

ivanafialkova
25. apr 2012

Ako sa volá tá mastička?

polyana
25. apr 2012

@demii môj syn bude mať čo chvila 5 rokov a má presne ten problém s predkožkou čo vy. znamená, že je uplne zužená a vôbec mu nejde pretiahnuť. Už sme s ním boli pred dvoma rokmi na uvolnenie zrastov u urologa,ale vôbec to nepomohlo-zrastlo sa to opäť. V lete sme mali absolvovať operaciu,ale kedže važil menej ako bolo potrebné pre anestezu, tak sme to museli odložiť. A čaká nás to tento rok. Nechávam si to na leto,aby mi v pohode dochodil do škôlky. A ciká presne ako pišeš ty- len uplne cez uzulinky otvor. Pevne verím, že toto leto sa to už porieši a konečne bude téma predkožky pre nás ukončená.

yesno22
25. apr 2012

@zuzul1310 netráp sa tým, vezmi si, že môj Jakub mal cez 4roky, kým sa mu predkožka povolila...aj naša pediatrička je toho názoru, že ak chlapec nemá kvôli tomu nejaké problémy...časté zápaly, problém s močením a pod, tak to netreba nejak násilne riešiť 🙂

http://www.rodina.cz/clanek5274.htm zaujímavý článok, stojí za prečítanie 🙂

polyana
25. apr 2012

@zuzul1310 ja len k tej bielej hrčke- to je len upchatý maz, my sme to mali tiež. Urobili sme si sedací kúpel v harmančeku a po trošku sme akože sťahovali ,aj ked nám to vôbec nejde dole. A ono ten maz po kvapôčkach postupne sa uvolnil. A nakoniec to uplne zmizlo.

lucula73
25. apr 2012

@rebecca2006 no super,ešte zohnať mastičku 🙂

rebecca2006
26. apr 2012

@lucula73 skús poprosiť v lekárni, či ti nedajú aj bez receptu, za cash- v niektorých sú ochotní to urobiť...

hajanka
26. apr 2012

@polyana cim viac zakrokov, tym vacsie problemy ☹ bohuzial, je to pravda. Ak ste neskusali mast, tak vyskusajte, je 80-90% uspesnost liecby mastou. (skoda tych zakrokov) ☹

@zuzul1310 predkozka sa mozhla zuzit po nespravnej manipulacii mohli vzniknut trhlinky, popraskanie a tie sa zrastli, tym padom pokozka straca elasticitu a ma tendenciu stahovat sa, vyskusajte nenasilny strecing, pripadne to spojte s mastenim spominanou kortikosteroidnou mastou.
Ta biela hrcka, to je smegma. Smegma je sekret vylucovany zo zliaz v predkozke, so zmesou koznych buniek zo zaluda a vnutornej predkozky (nie moc!), je pritomny uz od novorodeneckeho veku az po cely zivot. Najma v detstve plni ochrannu funkciu a jej prirodzene zlozenie pomaha prirodzenemu oddelovaniu predkozky od penisu. Pretoze prave u deti sa nachadza v tzv. uzavretom priestore, chrani penis a zalud pred infekciami. Nahromadena smegma sa prirodzene vylucuje spolu s odchadzajucim mocom. Ak sa jej nahromadi viac (pri uzkej predkozke), uvolni sa jemnym stlacanim/zmolenim/masirovanim penisu, posuva sa smervom k zaludu az sa uvolni. Je mozne nahromadenu smegmu u deti aj vyplachnut, tenkou trubickou v otvore prstenca predkozky.
viac tu https://www.modrykonik.sk/fotoblog/hajanka/clan...

zuzul1310
26. apr 2012

@hajanka Strašne krásne ďakujem, super si mi to vysvetlila, tak večer dáme harmančekový kúpeľ, skúsime vytláčať a naťahovať. Zrasty a jazvy nemá, to som tiež čítala, že násilnou cestou to nejde kvôli lebo sa začnú tvoriť zrasty, to sme nerobili. Skúsim aj tú masť zohnať v lekárni
@polyana diyk pekne, večer spravíme kúpeľ v harmančeku aby sme sa toho zbavili.

hajanka
26. apr 2012

@zuzul1310 nemas za co, skus vyzmolit, rozmasirovat 🙂 skusat viac x, niekolko dni, kym to nepovoli

katkas1
26. apr 2012

@hajanka o akej masti tu hovorite?Nam ide stiahnut po zalud a na casti sa uz uvolnuje pekne predkozka ale tiez mame smegmy, takze stahujem niekolkokrat denne, vecer riadne vyumyvame a natieram to kalciovou mastou ale vobec sa mi nepaci ze sa nevpija do pokozky. To by asi chcelo taku mast co sa dobre vpija aby to nejka maklo a uvolnovalo sa, nie?Aspon ja si tak myslim. Mame sice iba rok ale bola by som rada keby sa nam to uz teraz podarilo postupne pouvolnovat aby s tym bol pokoj a hlavne aby maleho netrapili strhavanim alebo niecim podobnym.

hajanka
26. apr 2012

@katkas1 ide o kortikosteroidnu masticku

****** Ak nedojde k prirodzenemu uvolneniu spicky alebo ak je fimoza zisakna (cize v oboch pripadoch), da liecit prave pomocou tych lokalnych kortikosteroidov vo forme masticiek, liecba byva az na 90% uspesna.

Kortikosteroidne maste liecia zuzenu predzkozku - t.j. ten otvor "tzv. prstenec - spicka" alebo sa tomu hovori aj fimoticky kruh - FIMOZU.
Potom je fimoza ziskana alebo sekundarna a ta vznika po zapaloch a zakrokoch, kedy vznikaju jazvy a zrasty a predkozka sa zuzuje.
Na nete su fora a diskusie, kde sa pomocou tejto masti vyliecili deticky ale aj 20-25 rocny muzi. Liecba sa lisi pouzitim lieciva a davkovanim, pripadne natahovanim predkozky (drzat predzkozku v napnutom stave). Zahranicni autori publikuju studie kde dosahuju vyborne vysledky.

Tento postup je velmi dobre znasany aj malymi detmi, bez atrofickych zmien na kozi, bez vedlajsich ucinkov, rovnako neboli pozorovane ziadne vedla systemove alebo lokalne ucinky absorbcii steroidov. Ziadny z pripadov nezaznamenal bolest, alebo podrazdenie. Ani deti pod vekovou hranicou 4 roky nezaznamenali ziadne vedl. ucinky. Aj napriek tomu sa odporuca liecba tymito mastami od tejto hranice veku 4 rokov a hore.
Liecba lokalnym pouzitim steroidov preukazala vysoku upesnost. Lieba vykazala uspesnost ako primarnej, tak aj sekundarnej fimozy.

Hlavny ucinok Betametazone kremu je v jeho miestom protizapalovom ucinku a podpore elasticity pokozky. Tieto ucinky, spolu s hydratacnym ucinkom umoznuju lahke zasunutie predkozky a ulahcenu hygienu.

Vseobecne sa odporuca nesiahal na dieta mladsie ako 2 roky, vo veku 2-3 rokov sa odporuca zacat s jemnym nenasilnym zatahovanim predkozky. Nemalo by sa to vsak vykonavat pocas kupania vo vani, kde hrozi nebezpecenstvo infekcie. Nasilnej retrakcii je potrebne sa vyhnut, moze sposobovat bolest, krvacanie, co prispieva k zrastom a dalsim formaciam pokozky a vedie k sekundarnej fimoze.

Zaver bol taky, ze miestna liecba kortikosteroidmi je bezpecna a jednoducha, vykazuju vynikajuce vysledky vo vsetkych vekovych skupinach, dobre ju znasaju aj deti, aj rodicia, ktori zohravaju vyznamnu rolu v starostlivosti.

Viac aj o fukcii predkozky tu https://www.modrykonik.sk/fotoblog/hajanka/clan...

Rok je este skoro na uvolnovanie predkozky.

katkas1
26. apr 2012

@hajanka no nas uz davno chcela dr poslat k urologovi kvoli pedkozke, ja mu to stahujem len pokial to ide, ziadne nasilie ani nic podobne takze snad mu neublizim

hajanka
27. apr 2012

@katkas1 v pohode, len pisem, ze to v takom veku nie je vobec potrebne (skor ta prilepena predkozka ma hlavne v tomto veku svoj vyznam - a to ochranit zalud), ale je to len na tebe ako rozhodnes 🙂 ozaj davaj pozor, aby si mu tym neublizila (popraskanie, trhlinky, alebo zanesena infekcia) a potom na hygienu, kedze v takom veku este urcite nosi plienky a tym, ze mu uz pretahujes predkozku sa zvysuje aj riziko podrazdenia zaluda rozkladajucim sa mocom v plienke. Takze castejsie prebalovat, nenechavat v mokrej plienke...

fodorka
1. máj 2012

ahoj takze ja mam dvoch chlapcov a s mensim 1rok aj dva mesiace som bola u urologa lebo s amu zrastl apredkozka,kedze predtym som mu pretahovala pekne zrastlo mu to v priebehu tyzdna dvoch alebo iba spodna polka zvrchu islo pekne pretiahnut...samozrejme bolo revu kriku maôly cely den si buchal po plienocke kupala som ho 3x zaden v harmanceku ako kazal a vecer som mu uz pretiahla pekne predkozku no asi blbo lebo som si po par dnoch vsimla ze asi na troch miesteckach ma znova prirastenu☹ ja som z toho taka nestastna keby som s amu o to nestarala ale fakt 3x za den kupala,pretahovala a teraz toto ☹uz nechcem aby mu to strhavali ☹ ja osm nieco pocula z ekupat v sleze neviem co mam robit ☹ a starsi tomu prethaujem pekne po kazdom kupani aj ked ma trosku zuzenu predkozku ale to vraveli ze sa casom uvolni nech to neriesim ...

hajanka
4. máj 2012

@fodorka ahoj, no podla toho co pises si to cely cas robia nespravne a namiesto toho aby si mu pomohla si mu to este viac "pokazila", aj ked si si myslela, ze sa o to "staras".
Prosim precitaj si par prispevkov vyssie. Dozvies sa, ze ziadna nasilna manipulacia v tomto veku absolutne nie je potrebna, hlavne su rodicia, ktory to robit nevedia, nechapu, ze tymto privodia detom len viac problemov, uplny zbytocnych a pre deti hlavne bolestivych a tak frustrujucich.

Predpokladam, ze ked mu predkozka po manipulacii - pretahovani zrastla, ze v nej museli vzniknut prasklinky, trhlinky, ktore sa zrastli, vznikli jazvy a elasticita predkozky sa znizila, preto to pretianut uz neslo. To sa stane ak mu predkozku pretiahnes BLBLo a neopatrne. A hlavne, "starala" si sa mu do toho asi az "prilis". A ak sa to deje opakovane, tak je to velmi velmi zle. Tak radsej vobec ako takto. (uz tu pisala jedna mamicka, par stran dozadu, ktorej dietatu takto sposobili problemy prave lekari, nasilne mu predkozku pretiahli niekolko x, vzdy s nasledkami, cim viac zakrokov, tym horsi stav - bohuzial) 🙄

Nakoniec, ja by som ziadneho urologa uz nenavstivila, aj keby mal uz zrastenu predkozku (co moj syn mal po nasilnej retrakcii u urologa), nechala to momentalne tak ako to je a vo vyssom veku (3, kludne aj 4 roky) zacala so strecingom predkozky, pripadne neskor poziadala aj o kortikosteridnu masticku ktora ma 80-90% uspesnost. Precitaj si par stran dozadu, dozvies sa o tom viac.
Slez nebadany, co tu pisu mamicky, tak ma ucinok 50:50, niekomu pomoze, niekomu vobec.

Vacsina zapalov vznika pri neodbornej manipulacii s predkozkou!!!!
"Only clean, what is seen" - Cisti len to co je vidiet!

gelifil
4. máj 2012

@hajanka Nam napr. tu kortikoidnu mast lekar odmietol.Ze nie su seriozne vyskumy a neradno zahravat sa s hormonmi.Nevies, ake moze mat dosledky napr. na reprodukcnu cinnost a pod. ☹ ☹ ☹

hajanka
4. máj 2012

@gelifil ten dr. toho asi o vyskumoch vela (nic) nevie 🙂
preklikni sa na ktorukolvek anglicku alebo americku stranku, tam je tych vyskumov habadej a su seriozne, podlozene materialmi a pod, podrobne prepracovane spravy...

ja som jeden prelozila aj v mojom clanku kuk https://www.modrykonik.sk/fotoblog/hajanka/clan...

"Oddelenie urologie v Barcelone v spolupraci s odd. urologie v Barcelone vypracolo studiu z pozorovania pacientov pouzivajucich tieto masticky.

Vek pacientov bol 13 mesiacov az 14 rokov.
Pacientom sa odporucilo aplikovat 0,05% betametazon kremu na predkozku 2x denne (rano a vecer) po dobu 4 tyzdnov. Mnozstvo kremu a miesto aplikacie bolo male. Vsetci pacienti (rodicia pacientov) boli dorazne upozorneni pozorne sledovat zdravotny stav (bolesti hlavy, vracanie).
Po piatom dni aplikacie (liecby) boli poziadany pokusit sa zatiahnut predkozku po aplikacii kremu a takto pokracovat v liecbe. Pacienti boli hodnoteni po 5 tyzdnoch a 6 mesiacoch. Vysledok bol definovany ako uspech pretiahnutia predkozky a uvolnenia prstenca (fimozy).

Vysledok - zo 137 pacientov, ktori boli sledovani, 112 bolo uplne uspesnych uz po piatom tyzdni aplikacie, 17-tim sa dostavila ciastocna uspesnost a 8-mi boli zatial v liecbe neuspesni.
Tychto 25 pacientov podstupilo druhy cyklus liecby a po 6mesacnej kontrole 12 z nich bolo uplne uspesnych a nakoniec 13 (z celkoveho poctu 137 pacientov) neuspesnych s nalezom nespecifikovana kozna fibroza s nemoznostou uspesnej liecby prave kvoli tejto diagnoze (kozna fibroza - jazvove stavy, silne pevne nepoddajne a neelasticke tkanivo). Tymto bolo zo zdravotnych dovodov odporucene vykonanie obriezky.
Vysledkom bola 90% uspesnost liecby. Neboli pozorovane ziadne zmeny tykajuce sa vzhladu predkozky. Vo vsetkych pripadoch bol tento postup velmi dobre znasany aj malymi detmi, bez atrofickych zmien na kozi, bez vedlajsich ucinkov, rovnako neboli pozorovane ziadne vedla systemove alebo lokalne ucinky absorbcii steroidov. Ziadny z pripadov nezaznamenal bolest, alebo podrazdenie. Ani deti pod vekovou hranicou 4 roky nezaznamenali ziadne vedl. ucinky. Aj napriek tomu sa odporuca liecba tymito mastami od tejto hranice veku 4 rokov a hore.
Liecba lokalnym pouzitim steroidov preukazala vysoku upesnost. Lieba vykazala uspesnost ako primarnej, tak aj sekundarnej fimozy.

Hlavny ucinok Betametazone kremu je v jeho miestom protizapalovom ucinku a podpore elasticity pokozky. Tieto ucinky, spolu s hydratacnym ucinkom umoznuju lahke zasunutie predkozky a ulahcenu hygienu.

Vseobecne sa odporuca nesiahal na dieta mladsie ako 2 roky, vo veku 2-3 rokov sa odporuca zacat s jemnym nenasilnym zatahovanim predkozky. Nemalo by sa to vsak vykonavat pocas kupania vo vani, kde hrozi nebezpecenstvo infekcie. Nasilnej retrakcii je potrebne sa vyhnut, moze sposobovat bolest, krvacanie, co prispieva k zrastom a dalsim formaciam pokozky a vedie k sekundarnej fimoze.

Zaver bol taky, ze miestna liecba kortikosteroidmi je bezpecna a jednoducha, vykazuju vynikajuce vysledky vo vsetkych vekovych skupinach, dobre ju znasaju aj deti, aj rodicia, ktori zohravaju vyznamnu rolu v starostlivosti. "

Conservative treatment of phimosis in children using a topical steroid http://www.cirp.org/library/treatment/phimosis/...

... a naozaj, na nete je tolko zahranicnych publikacii ohladom "tretment of foreskin" a studii o matiach ze az... staci len hladat. Mozno by nebolo odveci, navrhnut to panovi doktorovi 😉