Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

bubula_007
5. nov 2016

@26lenka6 aj moj starsi syn to ma ako to opisujes.. Aj by isla ta predkozka, len to tenke cudo-blanka to stale drzi...

gin124
5. nov 2016

To není vůbec žádné čudo. Kolko je vašim robátkom vóbec rokov?

kviotecek
6. nov 2016

@gin124 mz budeme v januari 4r

26lenka6
6. nov 2016

@gin124 moj ma 3r.3m

jessennykvet
6. nov 2016

Baby, vraj pomaha kupel v sleze nebadanom,alebo maurskom. Od buduceho týždňa to ideme vyskúšať

sasa1983
7. nov 2016

Niekto neposuva just slezovy krem? Dakujem pekne. IP.

adazdca
7. nov 2016

@sasa1983 písla som ti IP.. mam

gin124
9. nov 2016

Děkuju kvietockovi a 26lence6 za odpovědi. Teprve teď jsem se k tomu dostal, nejprve okopíruju příspěvek, který jsem před týdnem poslal na jedno české fórum a v dalším příspěvku vám k tomu něco napíšu:

Před dvěma lety, když jsem se rozhodl založit své webové stránky, tak mi webmaster obdobných německých webových stránek řekl, že spisovatel Mario Lichtenhedt

www.horizont-web.eu/…/bucher.html

se rozhodl napsat rubriku pro starší kluky na jeho web a doporučil, abych s tím začal, bylo to vydáváno postupně, takže co tehdy vyšlo na internetu v němčině bylo možné najít do tří i na netu v češtině.

Je tam návod pro kluky starší 12 let, kteří mají tyto problémy, co s tím mají dělat. Prvním krokem je zkoušení roztahování v teplé vodě, je to zdlouhavá procedura, která trvá i několik měsíců, když to nepomůže, tak až potom je potřeba navštívit odborného lékaře:

Více zde: http://www.obrizka-chlapcu-cz0.cz/…vany-fimoza/

Když jsem na internetu objevil následující stránky, tak jsem kontaktoval pana doktora, aby poprosil ho, aby dal ten článek i na své stránky, on ho poněkud předělal na české poměry:

Více zde: http://www.strankyprokluky.cz/…a-predkozka/

Jsem toho názoru, že ten návod je možno použít i pro menší kluky pod dohledem matky, věk mezi třemi a šesti lety považuju za optimální. Je potřeba, aby kluk trénoval sám (samozřejmě pod dohledem, neuspěchávat, pozvolna, kousíček po kousíčku, celé to může trvat několik měsíců, v teplé, čisté (nesmí být už nečištěna mýdlem) a minimálně chlórované vodě, nesmí ho to bolet a až budete u konce, tak dát pozor na tu parafimózu. Pan doktor má na stránkách pohyblivý nákres, tak mu můžete pomocí toho nákresu ukázat o co jde.

Takže tu všem přeju zdar k prvnímu kroku a i k tomu, aby byl druhý krok, návštěva odborného lékaře už zbytečný.

Více vám neporadím, protože v tom vlastní praxi nemám, ale můžete si vyměňovat zkušenosti mezi sebou.

Pro povzbuzení tu dám příspěvek jednoho muže, kterému ten první krok, který dělal až v 15 letech dobře klapl:

Miras (věk: 28) říká:

Zdravím všechny, tak jsem si po přečtení pár komentářů řekl, že sem musím něco taky napsat, protože mi přijde, že spousta postižených Fimózou jsou přesvědčeni, že jediné východisko je obřízka. Před pár lety jsem si to také myslel, měl jsem pocit, že už na nic jiného, než na můj žalud nemyslím a mám strach jen pomyslet na to, co budu dělat a že snad nikdy nebudu mít holku, protože jí ho nikdy nebudu moct ukázat. Určitě většina z vás to má stejně, pořád jsem to oddaloval a myslel si, že se to nějak vyřeší samo, jenže když mi bylo 15 let, tak strach a nepříjemný pocit při ztopoření mě donutil jít k lékaři. Máma o tom věděla připravila mě na to, že to nebude příjemné a že to má svá pro a proti. Po návštěvě lékaře jsem měl smíšené pocity, protože i když mi nekoukala ani špička žaluda, tak mi doktor dal na výběr. Buď úplná obřízka nebo hoodně poctivý tréning. Přišlo mi, že to není zastánce obřízky a tak mi řekl, ať zkusím tu druhou možnost a po pár měsících se uvidí. Měl jsem si zkoušet přetahovat a napínat předkožku minimálně 3× denně a to až do mírné bolesti. Nebudete tomu věřit, ale po cca 1 měsíci už byla vidět špička žaluda a to i při ztopoření. To mě ujistilo v tom, že to půjde. Po 3 měsících se mi stala nepříjemná věc. S obrovskou radostí jsem si předkožku přetáhl přes celý žalud a poprvé v životě ho uviděl 🙂 jenže vzrušením se mi ztopořil a kůže na to nebyla ještě dost vytažená. Dost to bolelo a nejhorší bylo, že jsem myslel, že mi praskne žalud, nemohla z něj totiž odcházet krev. Zareagoval jsem tak, že jsem si vlezl do ledové sprchy a pořád si ho chladil. Pochvilce mi asi zmrznul a začal se zmenšovat 🙂 Po roce od začátku tréningu už vše fungovalo jak má a předkožka šla normálně přetáhnout i při ztopoření. Jediné co mi vadilo, byla nedostatečně natažená uzdička a tak jsem sice měl odkrytý celý žalud, ale veškerá kůže byla nahrnutá hned za ním a dál to nešlo. Kůže je ale velice elastická a dnes, je to už 13 let, je vše v perfektním stavu. viz. foto Chtěl jsem tím jen říct, že i když to tak nevypadá, tak hodně záleží na vás a na doktorovi kterého chytnete. Dnes jsem strašně rád, že jsem tenkrát narazil na doktora, který né za každou cenu chtěl hned řezat. Mějte se a přetahování zdar 🙂 Foto v dnešním stavu, neobřezán! < /

viktoriaboris
9. nov 2016

@annamivo moj syn ma 6 rokov a doktorka sa nas nikdy na pretiahnutie nepytala, ja si myslim ze je to velmi skoro v 5. m.

gin124
9. nov 2016

@viktoriaboris

Nejen, že je to skoro, ale je to velmi škodlivé. Žel takových doktorů, kteří toto dělají je velká fůra a já jsem na takové doktory opravdu velmi nazlobený.

Elisabeth Ferdwicková píše ve své VELKÉ KNIZE O MATCE A DÍTĚTI, do 4 let s tím vůbec nic nedělat. Já se přikláním spíše k názoru primáře dětského oddělení ve fakultní nemocnici v Praze-Motole, do tří let.

Teď se vrátím k Lence a Kvietkovi, u Lenky je to evidentní, tam se jedná o konglutinaci a ne o fimózu a u Kvietka tomu bude možná stejně. V takovém případě nemůže ani sléz ani kortikoidní masti zabrat. Je otřesné, že na toto někteří doktoři ty kortikoidní masti předepisují.

Okopíruju tu úryvek:

Chlapci se rodí s konglutinací předkožky, což je stav, kdy přetrvává slepení
mezi vnitřním listem předkožky a žaludem. Jde o fyziologický stav, kdy toto slepení
nedovolí přetažení předkožky, byť není přítomno její jakékoliv zúžení. Tento stav se
nazývá „fyziologickou fimózou“. Tvorba mazu v předkožkovém vaku je u kojenců
minimální. Tak jak dítě roste, mění se tvar těla a mění se samozřejmě i genitál.
Předkožka se postupně sama uvolňuje a odlepuje od povrchu žaludu. Toto uvolnění
probíhá různě dlouhou dobu. Ze statistik je známo, že v 6 měsících života nelze
předkožku volně přetáhnout u 80 % chlapců. Naopak u tříletých chlapců nelze
předkožku přetáhnout pouze u 10 % z nich. Uvolňování předkožky je proces
spontánní tedy samovolný. Případné zbytky slepení mohou přetrvávat až do doby
dospívání, kde se uvolní nástupem mohutných erekcí v pubertě, při masturbaci
případě při prvním pohlavním styku. Důležitou roli v uvolňování předkožky hrají
keratinové perly, bělavé perličky, které prosvítají přes kůži předkožky. Jde o
odloučené buňky, které jsou ohraničeny slepenou předkožkou. Nárůstem těchto perel
dochází k postupnému zmenšování slepení předkožky s žaludem.
Z uvedeného vyplývá, že se nedoporučuje pokoušet se přetahovat předkožku
jistě před 2 rokem věku, u většiny chlapců lze uvolňování odložit až do 3 roku věku.
Předkožka je pravidelně kontrolována praktickými dětskými lékaři při jednotných
preventivních prohlídkách, kdy je možno přesně zhodnotit aktuální stav.
Kolem 3. roku věku, kdy je předkožka zcela či částečně odlepena a nejedná se
o fimózu (viz níže), je vhodné pravidelně šetrně předkožku přetahovat. Nejlepším
řešením je ovšem vysvětlit dítěti důvody pravidelného ošetřování předkožky a naučit
jej samotného (zpočátku pod dohledem spíše otcem) přetahovat předkožku při
koupání. Jakákoliv manipulace s předkožkou nesmí vyvolávat bolest, negativní
emoce či strach dítěte.

http://www.mudrnoragregorova.cz/predkoz.pdf

MUDr Němec tam má pár drobných chybiček, ale jinak je to dobrý článek.

Řeší se to drobným ambulatním zákrokem,kdy se ta blanka rozruší tupou sondou, trvá to jen pár sekund, je to však zákrok velice bolestivý. Žel mnozí doktoři to dělají bez jakéhokoliv znecitlivění. Jeden pán z Bratislavy tady psal, že mu to dělali jako čtyřletému chlapci a že to byla ta největší bolest, jakou kdy zažil. Vím o případu, kdy jednomu dělali tento zákrok až v 19 letech a dle jeho přítelkyně to popisoval jako neskutečné bolestivé.

Proto jak píše MUDr Němec, mělo by se to dělat vždy při znecitlivění. Takže záleží na vás, ono se to časem ještě může uvolnit samo, to že to přetrvává i po šestém roku se stává, ale jsou to vyjímky.

26lenka6
10. nov 2016

@gin124 mozem sa teda spytat...ta blanka o ktorej som pisala vyssie je teda vlastne co?

gin124
10. nov 2016

Ta u velké většiny malých dětí "slepuje" předkožku se žaludem. Je to vlastně ochrana proti infekci v plenkovém období. Proto je nevhodné s tím cokoliv dělat, pokud dítě ještě potřebuje plenky.

bubula_007
10. nov 2016

@gin124 a pri 5 rocnom dietati, ak by predkozka aj isla, ale ta blanka nepusti??!!?? Ako postupovat?

gin124
10. nov 2016

Nechat to být na pokoji. V tomto stojím za panem primářem Zemanem. Zhruba do tří let.

26lenka6
10. nov 2016

@gin124 ale môj už plienky nenosí, má skoro 3,5roka

gin124
10. nov 2016

@bubula_007

Omlouvám se, přehlédl jsem se, viděl jsem pětiměsíční dítě a ne pětiročné. Většinou je konglutanisace už v pěti rokách uvolněná, ale může přetrvat až do puberty. Obojí má své pro a proti, problém je, že větší děti se mnohdy hodně stydí, pokud se rozhodnete pro to obkroužení, tak trvejte na místním znecitlivění, jak to píše MUDr Němec.

gin124
10. nov 2016

@26lenka6

I tak bych radil ze zákrokem rok nebo dva počkat, do té doby se to může uvolnit samo, a pak už toho zákroku nemusí být potřeba.

V tomto souhlasím s tímto doktorem:

MUDr. Petr Holý, Ph.D.

http://data.emimino.cz/main/icon/239244.jpg

odpovídá 01.07.15
Dobrý den,
na nutnost přetahování předkožky a věkové limity je řada naprosto rozdílných názorů.
Já osobně se kloním k názoru že nemá smysl toto řešit do 5-6 let věku. Pokud se do této doby stav sám neupraví, tak je vhodné vyšetření urologem s doporučením k léčbě. Cílem je umožnit hygienu žaludu.
S pozdravem, ph

MUDr. Petr Holý, Ph.D.

Thomayerova nemocnice
Klinika dětské chirurgie a traumatologie, 3.LFUK
Vídeňska 800, 140 59 Praha

bubula_007
10. nov 2016

@gin124 dakujem za odpoved

26lenka6
11. nov 2016

@gin124 dakujem. Ja to nechcem.moc silit ale potrebovala som poradit sa s niekym kto tomu rozumie,aj ked viem ze najlepsie by bolo to ukazat dr ale s tym ze poradi,nie hned stiahne aby sme mali pokoj ☹

bubula_007
11. nov 2016

@26lenka6 tak isto..bojim sa s nim ist k dr, po tom, co som pocula aj citala..

althejka
11. nov 2016

@bubula_007 ako rodic mate pravo dopredu oboznamit lekara s tym,ze chcete diagnostiku a nie stiahnutie predkozky. Pokial teda sa na vas hned vyruti vo dverach s tymto zamerom. 🙂

janula2511
14. dec 2016

Má niekdo na predaj slezovy krem?

adazdca
14. dec 2016

@janula2511 písla som ip..

adena7
14. dec 2016

@janula2511 ak by ste chcela, nam ostal skoro cely krem..niekolkokrat pouzity..poslem vam foto do ip

adena7
14. dec 2016

@sasa1983 uz mate krem?;ja mozem posunut

sasa1983
14. dec 2016

@adena7 už mám, pekne ďakujem ale za ponuku..

denisocka
23. dec 2016

po 100 rokoch napíšem našu najnovšiu skusenosť . Kedže som kedysi ohladne predkožky pisala vo viacerých temach, zhrniem to tu. Starší syn mal problemy od mala, riešila som to tu vela krát . Nešlo mu stahovať,hoc som skušala stale , či kupele , či neskor Triamcynolon masť -ta jedine kusok zmäkčila predkozku,ale stale nebolo nikdy vidieť žalud . V 2,5r sa mu to zapalilo , skoncili sme na pohotovosti,kde mu tu prirastenu predkožku uvolnovali (synechilolýza http://www.tvojlekar.sk/zdravotne-vykony.php?ko... ) . Nasledovali dni močenia sa v repíku a mazanie neskor opat triamcynolonom . Syn si však na to nechcel dať šahať a prehatovanie bolo velmi problematicke , až sme nakoniec rezignovali ,kedže mal z toho skoro nočne mory . Nato sa mi narodil druhy syn . Od mala mu šlo stiahnuť predkozku bez problemov ,ale iba do polovice,zvysok mal tiež prirasteny , avšak nikdy nemal žiaden zapal ani problem . Po pár rokoch,ked starší dozrel , začal si pipika stahovat sám , a zistili sme, že mu to opať prirastlo k žaludu a tiež mu šlo stihanuť len do polovice . Tento týždeň sme ale skoncili na pohotovosti, kedže mal problemy pri močení ( má už 9r. ) a predkožka mu opuchla . Urolog mu to musel opať uvolniť nastrojom , nemusim hovoriť , že to bolo pre syna bolestive , ale hned po zakroku vyšiel usmiaty so slovami , že bol hrdina a vydržal to . Od dalsieho dna si v repíku sam stahoval predkožku . Dnes sme boli na kontrole , mal tam bohužial zo spodnej strany ešte pirastene,tak mu to museli este raz , ten kusok ,uvolniť . Večer pojdeme močiť do repíku, verim,že to už bude mať OK. Vzali sme ale na odporučanie pediatricky aj maleho 6,5r ,aby mu na to pozrel urolog a tiež mu to nakoniec uvolnil . takže večer bude repíkovy kupel pre oboch .... Po týchto skusenostiach viem, že ak to raz nejde, tak to asi ťažko uvolnite trenovaním. Proste niektorým chalanom to prirastie a možte močiť v sleze, aj mazať bársčim, stahovat a trenovať o 106 ... rovnaký nazor a osobne skusenosti mali aj 3 ženy v čakarni,ktoré to iste zažili so svojími chlapcami. Jedna bola už dochodkyna , a tiež hovorila,že za ich čias sa to močilo v sleze a tiež nepomohlo ... tak ja len chcem povzbudit mamičky, čo sa boja ist k urologovi ,že detičky to zvladnu, aj ked je to bolestive . Ja sama som prestála cely čas na chodbe so slzami v ociach a lekarovi pomahal manzel . Chalani to zvladli a hned z nemocnice si šli vyberať odmenu za hrdinstvo

veronica2013
5. jan 2017

Zdravim Vas chcem sa spytat ci ma niekto skusenost taku ako my...Malemu sme mali predkozku stahovat pri kupeli ale nikdy nam to neslo. Skusali sme aj kupel v sleze, ale nepomohlo, tak sme isli k urologovi ked mal 3roky a 2mesiace, pretoze uz sa mu pri cikani robil balonik, inak nemal ziadne ine problemy. Doktor mu ho stiahol a maly sa bal cikat o tom som vedela ze sa bude bat, ale dalsi problem je ze si ho neda ani chytit a zacal sa bat kakat...nechce si sadnut ani na wc ani na nocnik....a ked nevydrzi pokaka sa, ma niekto skusenost aj s tymto? Prosim poradte nam, uz sme s muzom zufali, trva to uz skoro mesiac....

katariinka
5. jan 2017

Tu podla mna nejde o funkcny,ale i psychicky problem..maly moze mat jednak pipik este stale bolavy plus ten negativny zazitok k tomu..aj moj maly sa bal cikat po tom,co sa mu natrhol pipik.pomohlo ked som ho niekolkokrat za den kupala v repiku,tepla voda ho uvolnila,vycikal sa do vody.po par dnoch takehoto rezimu sa mu pipik zhojil a bol ochotny cikat aj mimo.pomohlo aj to,ze som mu davala vela tekutin,cize mal tak plny mechur,ze bol ochotny vycikat sa aj mimo vane,kedze videl,ze to uz neudrzi,kym mu vanu pripravim.vela zdaru a trpezlivosti prajem!

alison11
5. jan 2017

@veronica2013 Len vydržať prejde to,keď ho nebudete hrešiť,moji sa tiež pokakávali jeden čas ale prešlo ich to keď som im potom zadky sprchou zmývala od hovna... keďže je to nepríjemné chalanom keď sprchov prúdom ide voda na semeníky zozadu tak ich to prejšlo keďže som im povedala,že ak sa pokakajú tak budú sprchovaný...