Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

tereza123123
17. okt 2011

Ahojte baby prosííím vas o radu ... moj ssynček bude mat 3 mesiace na pipikovi som si všimla take biele a tak som sa dnes pýtala DR a ona mi ukázala ako mám stiahnut predkožku a vyumývat to.. vraj to boli len zvyšky kremu. pri kupani som mu to vyumývala a pipk mu strašne zčervenal myslíte že som mu ublížila? moohla som mo tam niečo natrhnut?

eveluska
18. okt 2011

@tereza123123 stahovat predkozku 3m miminku je fakt siiilene brzo ☹ asi jsi mu omylem udelala nejakou trhlinku, ja bych radila ruce pryc a snad se to uklidni, myt jenom jemnoucce a hlavne nic nestahovat

hajanka
18. okt 2011

@tereza123123 ja si myslim, ze ano, urcite ublizila. Trojmesacnemu babetku sa predkozka v ziadnom pripade nesmie stahovat. Mozno tak troj rocnemu dietatu. Ale nie trojmesacnemu.

1. Pri narodeni je penis nezrely a stale este vo vyvoji. Predkozka drzi zalud prirodzenymi vazivovymi blanami nazyvanymi "balano-preputial lamina". Tato membrana je prirodzenym sposobom ochranou penisu a ostatnych vysoko citlivych casti v ktorych sa nachadza velke mnosztvo nervovych zakonceni, chrani tieto vyvyjajuce sa tkaniva pred vykalmi, mocom, bakteriami, virusmi a dalsimi drazdivymi patogenmi. Tato membrana moze byt prilepena niekolko rokov kym sa uplne uvolni a vymizne. Priemerny vek pre prirodzenu retrakciu predkozky bez bolesti alebo traumy je okolo 10 rokov. Neexistuje pevne urcena hranica kedy musi k uvolneniu dojst, hocikedy je to normalne, nie je dovod trvat na co najskorsom veku. Ziadna specialna a zvlastna hygiena pod povrchom nie je nutna. Nutenie k co najskorsiemu uvolneniu alebo retrakcii je krute, poukazuje na nevedomost a otvara branu infekciam.

2. Smegma - to je to biele co si tam nasla.
Ak sa pod predkozkou nachadza smegma staci ju umyt cistou teplou vodou. Smegma hydratuje penis a plni mazaciu funkciu a je normalne (dokonca nevyhnutne), ze ju maju deti pod predkozkou. Smegma je sekret vylucovany zo zliaz v predkozke, so zmesou koznych buniek zo zaluda a vnutornej predkozky (nie moc!), je pritomny uz od novorodeneckeho veku az po cely zivot. Prilisne umyvanie a drhnutie za kazdu cenu za ucelom zbavenia sa smegmy nie je spravne. Smegma najma v detstve plni ochrannu funkciu a jej prirodzene zlozenie pomaha prirodzenemu oddelovaniu predkozky od penisu. Hydratuje zalud, udrzuje ho hladkym, jemnym, makkym a vlacnym plni mazaciu funkciu, jej antibakterialne a antivirusove vlastnosti udrzuju penis cisty a zdravy. Bez jej pritomnosti je prostredie suche a pokozka sa narusa a praska
Za necistotu ju mozes povazovat len vtedy ak z tela odvadza nasledky nejakej infekcie (moc. infekcia...) vtedy moze sposobit zapal pod predkozkou, aj tomu sa da lahko vyhnut umyvanim cistou vodou, alebo vyplachmi hadickou. Nadbytocne nahromadenu smegmu staci omyt cistou vodou, pri nedotknutej predkozke zmolenim a rozmasirovanim dostat von, alebo pomocou hadicky spravit vyplach.
Smegma je sekret vylucovany zo zliaz v predkozke, so zmesou koznych buniek zo zaluda a vnutornej predkozky (nie moc!), je pritomny uz od novorodeneckeho veku az po cely zivot. Najma v detstve plni ochrannu funkciu a jej prirodzene zlozenie pomaha prirodzenemu oddelovaniu predkozky od penisu. Pretoze prave u deti sa nachadza v tzv. uzavretom priestore, chrani penis a zalud pred infekciami. Ak sa jej nahromadi vela, uvolni sa jemnym stlacanim/zmolenim penisu, posuva sa smervom k zaludu az sa uvolni. Je mozne nahromadenu smegmu u deti aj vyplachnut, tenkou trubickou v otvore prstenca predkozky. Nahromadena smegma sa vylucuje spolu s odchadzajucim mocom.
3. Predkozka by nemala byt NIKDY pretahovana vo vani pocas kupela! Teplo sice uvolni pokozku, ale zaroven zatiahnutim predkozky otvarame branu bakteriam. Vo vode (v ktorej sa dieta kupe) sa nachadzaju rozne bakterie a virusy uvolnene z pokozky tela, rozne patogeny a zbytky stolice okolo zvieraca, moc ktory sa vo vode posobenim tepla rozklada, v teplej vode sa bakterie mnozia niekolkonasobne rychlejsie, pretahovanie predkozky vo vode vo vani nie je hygienicke a moze sposobit ci uz podrazdenie, alebo skutocny zapal. Voda moze rovnako obsahovat aj E.coli z traviaceho traktu dietatka, alebo pritomej pri infekcii moc. ciest dietata. Preto sa ma predkozka zatahovat za zalud len pocas sprchovania, pod prudom tecucej teplej cistej vody (vo vhodnom veku).

4. Intenzivna a agresivna hygiena moze poskodit prirodzene prostredie pokozky, ktore zaistuje ochranu pred infekciou. Neodporuca sa pouzivat mydla a peny do kupela, ktore mozu sposobit podrazdenie. Staci len tepla voda (maximalne male mnozstvo najjemnejsieho mydla pre deti) na umytie vonkajsich casti. Vnutorne casti pod predkozkou neumyvat vobec mydlom, narusa sa prirodzena ochrana a bariera. Vnutorne casti sa nesmu agresivne umyvat, je to skodlive. Smegma - sekret obsahuje podobne ako slzy lysozom a lyzozim, su to imunitne latky ktore v prirpade dobreho zdr. stavu (bez infekcie v tele, napr. choroby, infekcie moc. ciet a ine...) chrania pred infekciou. Treba sa vyhnut aromaticky agresivnym mydlam, peny do kupela, mliek do kupela..

- zacervenat mu mohol po prve preto, lebo predkozka bola stiahnuta nasilne
- na predkozke mu mohli vzniknut mikrotrhlinky, ktore mu mozu zrast! neskor moze nastat vacsi problemv uvolnovanim predkozky
- zacervenat po stiahnuti mu mohol tiez pretoze nasilnym uvolnenim predkozky sa otvorila tzv. brana infekciam, napr. mydla v kupeli, bakterii v kupeli, ale aj z rozkladajuceho sa mocu v plienke (amoniaku), teraz budes musiet zvysene dbat o hygienu a chranit uvolnenu predkozku pred bakteriami.

anitab
18. okt 2011

@tereza123123 trhlinky mozu byt take malinke, ze ich ani neuvidis a pritom su tam a teda kozicka je uz narusena - ak je narusena, je vacsia moznost, ze sa tam dostane spina a zapali sa to ☹ svojmu teraz 3r. synovi som to nikdy nestahovala, uvolnilo sa mu to az ked mal 2,5 roka, ale este stale to nema uvolnene uplne, no uz si to vie aj sam robit, tak myslim, ze casom sa to spravi, doteraz sme zaidny zapal nikdy nemali...a nasmu druhemu teraz 4 mesaicnemu synovi tiez nestahujem, umyvam iba vodou napovrchu...

tereza123123
20. okt 2011

@anitab
@hajanka
@eveluska dakujem baby naštastie začervenanie sa nadruhý den stratilo.Asi som mu to len podráždila...to je ta moja prehnaná starostlivost ... človek chce len to najlepšie a nakoniec to je zle :/ ale keby mi to lekárka nepovedala a neukázala tak to ani nerobím...slubujem že už mu to nechám v pokoji

anitab
20. okt 2011

@tereza123123 vies, existuju dva uplne rozdielne tabory lekarov - 1. ti, ktori radia a veria, ze najlepsie je strahovat od narodenia a nasilu 2. ti, ktori radia nestahovat, zaidne nasilne zasahovanie do 3-5 rokov zivota chlapca, dokonca som posula az do puberty 🙂
takze je to na tebe...moja skusenost je taka - nikdy slepo nedoveruj zaidnemu lekarovi....

tereza123123
20. okt 2011

@anitab urcite to necham na neskor uz len z toho dovodu ze si ani nechcem predstavit ako by to toho mojho malinkeho bolelo keby sa mu to zapalilo.

teerka
20. okt 2011

Jestli mu to ,,nebalónkuje" tak se tomu říká u nás. tj, že se mu při čůrání nenaplňuje špička penisu močí, tak bych nic nedělala. My máme 18 měs. Nikdy jsem mu to násilím nestahovala a teď mu to samo krásně povolilo (zatim ne celý) MuDr na to koukala. Prý s tim nemám dál nic dělat, že se to samo uvolní.

anitab
21. okt 2011

@teerka zevraj to "balonkovanie" nie je nic vazne, netreba to riesit - pokial to nie je vyslovene zapalene, cervene, bolestive ap. - nas maly mal na pipiku "balonik" ale moz 😉 no aj pol roka ked nosil plienky, po odplienkovani to uz nikdy nemal, ale nikdy nemal zapal, aj mu rodobili nejake odbery ....treba si uvedomit, ze to obdobie plienkovania tiez tomu neprospieva...dokonca poznam nejeden pripad, kedy po nasilnom pretiahnuti u lekara a kozicka opat zlepila a muselo sa to opat opakovat ☹ no vzdy to bolo ked chlapec nosil plienky...

bianka234
23. okt 2011

ahoj kočky, ja to teraz riešim tiež, aj ten zápal bol, malý plakal že ho bolí cikulka, mal koniec napuchnutý aj červené to mal, stalo sa to dvakrát, dr dala na to bactroban a repík, a pomohlo to, ale to sťahovanie je hrôza, malý si to nechce robiť, mne to nedovolí, chce to robiť len s ocinom ale ten chodí domov len na týždeň v mesiaci, takže sme sa nikam nepohli. Má 3 roky, spolieham už len za slez , ale nebadaný neviem zohnať, tak skúsim lesný, dúfam že to pomôže.

hajanka
23. okt 2011

@teerka Vznik tzv. balooningu (nafuknutiu pri moceni) poukazuje na to, ze sa zacalo prirodzene oddelovanie predkozky. Je dokazane, ze nie je v rozpore s mocenim. http://www.cirp.org/library/normal/babu1/ Je to normalna vyvojova faza a nie je dovod na obavy, ani si nevyzaduje chirurgicky zasah. Dieta moze docasne vykazovat nepohodlie alebo bolest pri moceni pocas tohto obdobia, to preto, ze sa predzkozka prave moze oddelovat od zaluda. Nepohodlie sa uplne zastavi, ked bude oddelenie kompletne. Predkozka sa mozno stlale nebude dat stiahnut na tomto mieste, pretoze otvor je stale uzky. S pribudajucim vekom a zrelotou sa spicka rozsiruje a balooning sa uplne vytraca.

hajanka
23. okt 2011

@bianka234 vobec ho nesil, zacne este viac odmietat, nechajte to na ocina, kusok po kusku... ono to pojde, hlavne nie nasilne, podporuj ho aj v tom, ze si to moze aj sam, ak tebe neda, dohliadni na neho nech si to skusa opatrne, sam najlepsie vie pokial moze zajst, aby ho to nebolelo a neoblo neprijemne. Kludne skus aj slez neb. ak este zozenies.

dahra
24. okt 2011

Ahojte,
dnes sme boli na urologii, mu nasilu urolog dotiahol predkozku. Boli sme pred 6t, takmer mu to neslo pohnut. Dal nam masticku na uvolnenie a paradne to slo, pekne zalud bolo vidno. Som bola spokojna, ale doktor to este dorazil naplno (nejakych par mm je moj odhad, co som videla).
Presne to som nechcela, aby spravil, ale ma ani dopredu neupozornil, takze som ani usta nestihla otvorit a sups.

Ako dlho potrva, kym ho to prestane boliet pri cikani? Co pomaha? Skusali sme aj vo vode, ale ma to hlboko dnu, takze asi to palenie velmi nezmierni.

hajanka
24. okt 2011

@dahra Ahoj, poradim ti precitaj si par poslednych stran dozadu, pisalo sa tu o tom preco nedovolit nasilne pretiahnutie rovnako ako preco netrvat na co najskorsom uvolneni predkozky, aj ako sa po "tom" starat, alebo sa opytaj daneho urologa ako sa o to mas teraz starat, ako mu ulavit od bolesti, ako predist mikrotrhlinkach aby zrastli a zanechali jazvicky, ako zabranit strate elasticity pokozky po nasilnom pretiahnuti, ako teraz chranit zive tkaniva pred infekciou.

evaviki
24. okt 2011

@hajanka niekedy sa zial neda zabranit doktorovi, aby si spravil, co chce.. staci mu sekunda a nestihnes ani zareagovat.. dahra pise, ze to nechcela, ale nestihla tomu zabranit.. asi ani nemala ako, jedine, ze by hned po prichode do ambulancie zahlasila, aby sa maleho nedotykal a predpokladam, ze dotycny lekar by ju poslal hned niekam.. 😀 to len na jej obranu, tvoja reakcia mi prisla prisna.. Kazdopadne to nemyslim v zlom, radis (podla mna) velmi dobre..

dena10
24. okt 2011

No a teraz po prečítaní príspevkov neviem čo mám robiť. Kamoška bola s ročným chlapčekom na urológii v Martine, kde jej kázali preťakovať. Ja mám tiež ročného, tak som sa opýtala našej detskej, či je to potrebné v jednom roku robiť (lebo som čítala, že nie). Ona sa čudovala že to nerobím a malému tak natiahla pinďúra, že tam mal trhlinky, zdôvodnila to tým, že sa to má robiť po kúpaní a nie takto "nasucho".....

monika15
25. okt 2011

@dena10
mi sme to len tiez teraz zacali .. mal rok a mesiac....
a tiez to zatial neni nic moc... vo vani mu to robime....

sashabb
25. okt 2011

@dahra tak s takym malym dieťaťom by som urologovi určite nešla!

@evaviki hajanke sa nečudujem, lebo stále a stále dokola píše to isté a nikto to tu nečíta!

@dena10 určite nechať tak! a tej úžasnej Dr. by som ruky dolámala! a na tvojom mieste by som Dr. zmenila

dena10
25. okt 2011

@sashabb
A tá Dr. to je dosť mladá - nie žiadna vykopávka. Automaticky som šla k nej - na dedine je jediná detská. Kamoška šla k urológovi s vajkami a tam jej kázali aj preťahovať - preto som ostala zaskočená - keď jej to povedal sám urológ. No a segra má dvoch chalanov a vôbec im to nerobila a v pohode. Už sú väčší - sami si pri kúpaní umyjú 🙂))

dahra
25. okt 2011

@sashabb - to ma detska poslala este v roku. 1x mu nic nerobil, to len teraz na 2x, ale uz ho to neboli tak, takmer vobec neplace, iba mrnka.

dena10
25. okt 2011

@monika15 to má potom dosť Dr. rovnaký názor....

mata222
25. okt 2011

ahojte, chcem sa spytat, ci je nejaky problem v tom, ked sa malemu postavi pipik, tak mi vzdy krici, ze ho boli pipik..predkozku stiahnutu nemame, skusame po kupeli pod sprchou, par krat do tyzdna mu robim preplachy s prevarenou teplou vodou zo striekacky..mame ist na preventivku, tak sa mi dr.na to pozrie, mozno to len neviem robit {tajne dufam}..

hajanka
25. okt 2011

samozrejme ze to tu nik dozadu necita 🙂

@evaviki ok, ale ona pise ze bola s nim u urologa a ten mu "dotiahol" a na druhy krat "dorazil naplno". Tak ked s nim tam sla, tak len z vlastnej vole, predpokladam, urcite nebola donutena, alebo pod natlakom, ved to by bolo na zalobu :-/. Takemu malickemu dietatu sa nema na predkozku sahat, vobec, absolutne. Ani ked detska posle, ani nijak..., ale ludia sa o take veci nezaujimaju, pevne veria lekarom, az ked sa stane nieco "zle" potom sa zacnu viac zaujimat, jednoducho to nie je potrebne ani nutne, naopak skodlive a nespravne v mnohych smeroch!
Ne-chirurgicka liecba pre bezne problemy s predkozkou je ovela jednoduchsia a je ovela menej pravdepodobne, ze sposobi poskodenie. Bohuzial, mnohi lekari su si toho nie vedomi. Existuju ine, menej invazine techniky. @dahra

@dena10 v takomto veku sa to nema robit vobec 😒 ale uz to mate za sebou 😖 ☹ precitaj si dozadu, preco sa to neoporuca robit.
Je jedno ci je doktor/ka mlada ci stara, pretoze si posuvaju tieto predpotopne praktiky na medicine rad za radom zo starsieho pokolenia na mladsie pokolenie. Lekari a zdr. sestry su skoleni vidiet nepreiahnutu predkozku ako nieco "nebezpecne", ako velky problem. Asi vobec nepoznaju zakladne znalosti anatomie. Mlady sa ucia od starych a takto sa aj k verejnosti dostavaju (podavaju) tieto nespravne informacie a ludia doktorom vzdy bezvyhradne veria, bodaj by nie ked to dokazu tak zvelicit, ze je to nieco strasne a ze to musi byt, ze matka kt. nema o tom ani sajnu automaticky veri a robi co lekar povie. Len ti, ktori maju zaujem vzdelavat sa aj inde, sa dostanu k novsim poznatkom. Clovek si sam musi byt ochrancom a obhajcom svojho zdravia, nie len slepo nasledovat a verit cudzim ludom. Ak sa dr. zmyli, nikto vam zdravie uz nevrati.

@mata222 podla mna je to uplne normalne, pri erekcii deti v tomto veku zvyknu pocitovat diskomfort (podobne ako pri balooningu), ci uz maju predkozku uvolenu alebo nie. Su to pre nich nove pocity, penis je vysoko citlivy organ s najvacsim mnozstvom nerovovych zakoneni v muzskom tele. Erekcia moze u nestiahnutej pokozky pomoct a podporit separacny proces. Preto pri tom pocituje "bolest", diskomfort a napatie. Ja v tom vidim prirodzenu cestu, nasilny zasah moze sposobit vacsie zlo. Nechala by som to na prirodu, nie je nutne mu v takomto veku do toho zasahovat, maximalne tak pripadne robit strecing predkozky (vyzaduje spolupracu dietata), drzat predkozku v napnutom stave, ale len pokial mu to bude prijemne (bezbolestne), nikdy nie viac a nasilu. Najlepsie PO kupeli, ked je pokozka zmakcena a zohriata, mozes pouzit male mnozstvo Vaseline ako lubrikant, pretiahni predkozku pokial bez problemu pojde a drz v takomto stave minutku-dve. Mozes opakovat, casom to pojde cim dalej tym lepsie. Pocas erekcie byva takyto strecing este viac efektivny. Zalud je velmi citlivy. Poznam to aj u mojho syna, trebars ked ho sprchujem a oplachujem vodou, tak mi povie ze ho to "boli", v skutocnosti ho to ale vobec neboli, len je tato oblast velmi citliva. Ale naozaj, v takomto veku je normalne ze nema este predkozku oddelenu.

silvijaa
25. okt 2011

my sme boli predkozku stahovat, ked mal maly rok.urolog mu to len uvolnil, pretiahol, ja som potom pretahovala kazdy den pri kupeli. bolo to pre mna krute, viac ako pre maleho. ale zvladli sme to na jednotku.teraz problem nemame ziadny.ked sme boli stahovat, tak tam bol chlapcek, asi 6 rocny.vobec mu neslo uvolnit predkozku, tak mu to musel urolog urobit. ten plac, kvik....to bolo strasne. po nom sme isli my.s velikanskym strachom.potom som sa pytala doktora, ze co robil tomu chlapcekovi, ci to iste ako nam. a on mi vravel, ze ano a je dobre, ze sme tak skoro prisli, lebo potom v neskorsom veku je to veeelmi bolestive a deti zvyknu aj zdrziavat cikanie a potom su z toho zapaly ladvin....tak ja teraz neviem komu verit. teoria je jedno a prax druhe. preco teoriu neuplatnuju aj lekari. nas k urologovi poslala detska doktorka. keby to naozaj nebolo potrebne, tak by nas tam neposlala. pripadne by nas urolog poslal domov, ze sa mu to urobi same....ci je to inak?

evaviki
25. okt 2011

@hajanka @sashabb chapem, co mate na mysli, ale mala som pocit, ze dahra hledala informace az po navsteve lekara a nie pred.. aspon mne to tak pripadalo..takze v tom pripade je logicke, ze nemohla citat hajankine rady pred navstevou lekara..

nikoletka02
25. okt 2011

Ahoj baby, moj syn ma podobny problem. Minuly rok ked mal 4 rocky sme boli kvoli tomu aj na urologii. Tam mu to mila pani doktorka pozrela a povedala, ze este ma cas na to, aby sa mu predkozka uvolnila. On to ma trosku odhalene, ale len kusocek. Vraj akutne by to riesila v pripade, ze by boli s pipikom nejake ine problemy...napr. zapaly, tusim sa pytala i na to, ako maly cika...ci do oblucika atd..uz si to presne nepamätam, no a teraz bude maly 5 rockov a zatial sa mu to stale neda stiahnut ako by sa malo...ale zatial to neriesime..mozno je to chyba..mozno je este cas...tazko povedat...ale zatial len takto...tak drzim palce vsetkym maminkam, ktore maju podobny problem ako my🙂

dena10
25. okt 2011

@hajanka Práve že to nemáme za sebou - nešlo to, ani jej (myslím Dr.)

hajanka
25. okt 2011

@evaviki ja to chapem, ze to pred tym urcite necitala (malokto to tu cita), o tom som prave pisala vyssie, ako ludia doveruju... Viem, obcas sa ucime na vlastnych chybach (ako aj ja v tejto problematike), ale nie je lepsie ucit sa na chybach druhych a samych seba pred nimi vyvarovat? Ja som jej len poradila, nech si precita aspon par poslednych prispevkov, je tam toho popisane hodne o starostlivost PO zakroku, rovnako ako aj to preco je ten zakrok zbytocny, alebo (ak sa nechce citat dozadu) nech sa opyta urologa ktory zakrok vykonal 😉

@silvijaa to ze ten starsi chlapcek plakal (vrieskal) a tvoj mladsi nie... absolutne nezalezi od veku, to musis sama uznat. Bolest (prah bolesti) vnima kazdy clovek (dieta) inak. Rozdiel je len v tom, ze taky 6 rocny chlapec len tazko sa necha zmanipulovat (dotlacit dobrovolne hlavne s pocitom bezpecia ze je pri nom mama, ked vobec nevie do coho ide) rodicom alebo lekarom, ako rocny. Tak male dieta sa jednoducho nedokaze branit. Nemozes v tomto porovnavat 1 a 6 rocne dieta 😕 ved to je este nic netusiace babetko.
Ak neveris, tak si predstav, nas tam tiez poslala dr. lebo to podla nej bolo potrebne 😖 (co vobec nebolo, ale to som zistila neskor) moj mal "len" 2 roky, vrieskal ako najaty, nie len pri zakroku, ale este dobre 2 tyzdne po tom, takmer sa skriabal po stene, nechtami, zubami, s obrovskymi ocami vysiacimi na mne pytajucimi sa "Preco???" a tiez odmietal pisat, hrozilo mu az cievkovanie a ja dobre viem, co hrozi pri zadrziavani mocenia. Odvolavat sa na vek je na tomto mieste velmi hlupe. Hlavne od toho doktora (clovek by si myslel, ze doktori su rozumni ludia a take veci z nich lezu...).
Co je podla teba teoria, a co je prax? Lebo u nas prax priamym vysledkom teorie, do ktorych ich tlaci silna tradicia. Nemaju potuchy o prirodzenych metodach a neinvazivnych liecbach. Cize to ide ruka v ruke.

hajanka
25. okt 2011

@dena10 pises:
........................................
........................................
"Ona sa čudovala že to nerobím a malému tak natiahla pinďúra, že tam mal trhlinky..."
Take nevinne "trhlinky" vedia byt aj celkom nebezpecne. Ci uz z dovodu vstupnej brany pre infekciu a bakterie (hlavne v tomto veku) alebo z dovodu zrastov, jazviciek a straty elasticity pokozky, co len zhorsuje dalsie prirodzene oddelovanie predkozky.

hajanka
25. okt 2011

@silvijaa ... a ospravedlnovat to tym, ze je to male babetko, ktore este netusi... nepamata... preboli... je dost krute.