Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

alias313
9. feb 2012

hajanka hovorim o zrastenej predkozke. Fimóza nemusí byť iba vrodená, ale aj získaná. Vzniká ako následok zápalu predkožky a predkožkového vaku. Pri týchto zápaloch dochádza k prestavbe tkaniva, ktoré sa môže opakovanými zápalmi zužovať. Tým, že sa malemu robili zapaly, otvor sa zmensil natolko to to vyzeralo ako balonik ktory na konci stiahnes nitkou.Prepac ze tak laicky pisem, snazim sa opisat ako to asi vyzeralo. Zhorsovalo sa to tym, ze pri cikani mu moc odtekal horsie a horsie a ano bolo to viditelne.zrejme ste az takyto problem nemali a keby ste mali tak ver tomu ze 3 roky by si sa s nim "nemordovala" lebo by sa mu tak zuzilo , ze by sa uz mozno nevycikal. Preto sme to skusali 6 m, kupele, pomale stahovanie, masticky a zhorsovalo sa to 😠 preto sme podstupili chirurgicky zakrok, nielen z nasej roztopase...
Vyjadrenie p.doktora a takto nam to vysvetlila aj nasa urologicka::::
Dieťa, ktoré má (získanú) fimózu ťažkého stupňa, kedy je otvor v predkožke minimálny, zvyčajne často močí, navyše s námahou a bolesťami. Moč mu odteká iba tenkým prúdom, prípadne po kvapkách. Zväčša musí pri močení tlačiť, takže u neho môžu vznikať hernie (prietrže). Z moču, ktorý ostáva po vymočení v predkožkovom vaku, sa zvyknú kryštalizovať močové soli a tým vznikajú v predkožkovom vaku drobné kamienky. Infekcia smegmy a vznik zápalu predkožky môže byť tiež príčinou samovoľného pomočovania detí. A čo sa týka dospievajúceho chlapca – fimóza mu môže navyše spôsobiť bolestivé erekcie, nemožnosť pohlavného styku i predčasnú ejakuláciu.

hajanka
10. feb 2012

@alias313 viem dobre aka moze byt fimoza, nemusis mi to vysvetlovat, vrodena-primarna-fyziologicka s tou sa rodi 80% chlapcov a je prirodzena a potom ziskana-sekundarna-nadobudnuta po nasilnej retrakcii, zakroku, narusanim a pod. Predkozka sa zuzuje - fimoticky kruh - vznika sekundarna fimoza, ale nie zrasta, zrasta po zakroku - natrhnuti a to na tych miestach kde bola iba prilepena kde drzala obvod zaluda vazivovymi blanami (a ty ako si pisala, nebol tam ziaden takyto zasah po obvode predkozky). Samozrejme ak su velke problemy pri moceni a moc nema ako odchadzat, je potrebne zuzenu predkozku uvolnit - roztiahnut a to uplne chapem. Prepac, ale ja len vychadzam z toho co si napisala v uvode.

"Moc mu sice odtekal-bol tam aj prud, ale balonik sa mu robieval stale."
- moc odtekal, takze mocil, bol tam aj prud - co je v poriadku. Ale balonik sa mu robil stale - balonik je znakom uvolnovania predkozky a ty si pisala, ze prud bol. Teraz vsak pises, ze mu moc odtekal po kvapkach.

"Sem tam sa stazoval, ze ho trosku boli pipik, obcas to mal cervene, potom to zase zmizlo a tak."
- dieta pri oddelovani predkozky od zaluda moze pocitovat "bolest" nepokoj, podrazdenie, co vsak neznamena ze je tam zapal (v pripade zapalu je vacsinou pritomny aj hnis), to vsak prejde ked sa predkozka na tom miesta uplne oddeli, co aj pises, ze to potom zmizlo a je to uplne v poriadku. V uvode neopisuje ziadne zapaly ani nic podobne, len zacervenanie, podrazdenie, obcas trosku bolest.

"Mal otvor ani nie velkosti spendlikovej hlavicky-predkozku celu prilepenu na zalud."
- moj mal rovnaky otvor a taktiez predkozka cela drzala na zaludi. Smegmu je tiez mozno dostat von vyplachmi, teraz sa uz robia dost casto hlavne u chlapcov, ktori este nemaju uvolnenu predkozku.

Tak prepac, vychadzam len z toho co si napisala. Ak napises vsetky skutocnosti, mozno sa riesenie problemu posunie niekam inam.

sashabb
10. feb 2012

@macusikzv no chúďa tvoje dieťa ☹ to si pekne už vytrpel 😖
Asi by som ti poradila, že ak nemá momentálne žiadny problem ako zápal a pod. tak ho len "nauč" daný strečing. Určite by som ho opäť nebrala k urológovi na opätovné strhávanie. Sama vidíš, že to nemá žiadny zmysel a jediné čo docielite bude zúženie predkožky a následná obriezka

hajanka
10. feb 2012

@alias313 @alias313 nehnevaj sa na mna, ja to nepisem v zlom, len ma to naozaj zaujima.
Castokrat vela rodicov aj lekarov vidi problem tam kde nie je, prestrasia sa, vidia veci v najhorsom svetle a hned myslia na najhorsie scenare. Napr. uvidia balonik, uz strachuju ze dieta nemoze pisat a "musi" ist na zakrok. Ked vidia nieco biele (smegmu) uz strachuju ze je to zapal a tiez "hned musia" ist na zakrok... a pod. Vela krat o tom nemaju ani potuchy, co to vlastne je, o co ide. Plne dovoreju doktorom, ktori tiez mnoho krat nepoznaju ine sposoby liecenia ako nasilne pretiahnutie, nebudu sa "bavkat" radsej to spravia cim skor, hned a rychlo a dalej sa uz nestaraju. Mnoho krat (s tym sa stretavam aj tu) ani nepoucia mamicku (rodicov) ako sa o predkozku spravne starat, ako sa starat PO zakroku, ci mastit, cim mastit.. a co davat pozor, comu sa vyvarovat, ake rizika to so sebou nesie ..... Spravia si svoju robotu a idu dalej. A takto to ide rad za radom. Nemaju "cas" a chut na nieco viac, venovat sa podrobnejsie a do hlbky. Castokrat mam dokonca pocit, ze vlastne ani nevedia o co ide, nehladaju pricinu, hned spravia zaver a bodku.

oxiba
10. feb 2012

@hajanka ahoj, zhruba som si prečítala tvoje príspevky, pokiaľ viem u nás v SR tieto kortikoidové maste nie sú dovolené, zdá sa mi že sa dobre orientuješ v tejto problematike, tak sa ťa popýtam - u nás je problém taký, že malý má predkožku uvolnenú tak na 70%, jedna polka úplne uvolnená druhá strana čiastočne, mali ste i vy obdobný problém? kde si to riešila? nám detská lekárka povedala ešte vyčkajme, možno sa to uvolní, kolegine toto tiež riešili so svojimi synmi, nakoniec jedného obrezali a druhej synovia skončili na chirurgii na Kramároch... dík za tvoje postrehy, pripomienky

hajanka
10. feb 2012

@oxiba ahoj, nemam pocit ze by kortiko-masticka nebola dovolena, boli tu (v diskusii) mamicky, ktorych synovia ju pouzivali a dr. im ju predpisali.
Co sa tyka uvolnenia predkozky, tato masticka lieci fimozu a to je zuzena predkozka, kedze jej hlavnym ucinkom je podpora elasticity pokozky, hydratacia a takztiez ma protizapalovy ucinok. "Predpokladam", ze zuzenu predkozku nema ak je mozne stiahnut ju do viac ako polovice. Avsak, mamicky ju pouzivali aj na pomoc pri oddeleni predzkozky od zaluda (z toho co som citala).
Ano, aj my sme to mali rovnako, samozjreme predzkoka sa neuvolni CELA a NARAZ, ide to postupne ako u vas, tak to bolo aj u nas, s nikym som to neriesila. Vzdy po kusocku, niekedy to trva aj mesiace kym sa uvolni nejaka cast. Ja by som urcite pockala. U mojho tento proces trval od 4-7 rokov a nepouzivali sme ziadnu mast, iba napinanie predkozky (este mu chyba kusicek zo spodnej strany, ale inak je to ok). Vyckaj, pripadne kombinuj nenasilne napinanie s mastickou.

oxiba
10. feb 2012

@hajanka dík za názor, tiež volím vyčkávaciu taktiku, to čo rozprávali koleginky, je dosť brutálne, chudáci tí naši malí borci..

hajanka
10. feb 2012

@oxiba nemas vobec zaco 🙂 pozri, zdr. problemy predpokladam nema ak o nich nepises a uz len to ze ju ma do tych cca 70% uvolnenu je dobre znamenie, ze k oddelovaniu dochadza plus este stale mas v zalohe tu masticku. A cas 😉

berenika39
10. feb 2012

@hajanka ahoj, ty se vyznáš..poradíš?
Syn měl na tříleté prohlídce podle lékařky vše ok, šlo to tak zčásti, ale šlo. Ted to najednou z ničeho nic nejde. Vůbec 😨 . Dělá se mu tam ten balonek, malý, čůrá úplně normálně, nan nic si nestěžuje, jen to nejde přetáhnout. Ted se mi nechce do čekárny plných nemocných lidí, zajdu tam s ním někdy v době poradny, ale jen jestli tě něco nenapadá, děkuji.

macusikzv
10. feb 2012

@sashabb Veru tak,ani nepojdem,dneska idem zhánat ten slez a bude sa močit...No veru maličký si toho dost preskákal...2x mu operovali jačmene na očkách,lebo to mal vo vnútry očka,zistili mu oslabenú imunitu a herpesový vírus,akurát v očkách...ale od vtedy máme pokoj,lebo sa liečime na imunitu...no a minulý rok bol asi prekliaty...mal dolámaný prst,pohrýzol ho psisko do hlavy-čela-14stehov a v decembri nám spadol z posch.posteli...puknutá lebka ,krvná zrazenina so vzduch.bublinkou...boli sme na Are...teraz nás čaká kontrolná magnetická....tak dúfam,že sa to rozptýlilo,bereme lieky a kopec vitamínov na potporu mozgu...do školky nechodíme...takže tak...ale čertisko je riadny....joooj som ja zvedavá na tú bylinku...potom dám vediet ,či nám pomohla... 🙂

hajanka
10. feb 2012

@berenika39 ahoj, ty si mu predtym (pred prehliadku a po nej) pretahovala predkozku? Pytam sa preto, lebo ak ano, mohlo dojst k mikrotrhlinkam ktore zrastli a jazvicky stahuju pokozku. Ak nie, mozno sa mohl sa tkanivo -pokozka (fimoticku kurh - ten okraj) stiahnut pretoze s nou nebolo "cvicene". Teraz ma uzku spicku? Alebo to ma ok, len mu to nejde pretiahnut? Alebo aj aj?

hajanka
10. feb 2012

@macusikzv ☹ ach boze, chudatko, tolko sa toho na neho zosypalo.

alias313
10. feb 2012

hajanka kazda normalna matka predsa vie spozorovat ked je pri takomto probleme prud mocu mensi a niekedy z neho len kvapka. No nevyjadrila som sa presne najprv tam prud bol vacsi, pocase sa vsak zmensoval a neskor pri cicakni tlacil, tak ze som si myslela ze kaka.Snazim sa poradit inym mamickam ktore s tým maju problem-z ineho uhla pohladu ako mas ty. Maval to casto cervene -koniec predkozky a bolestive (stazoval sa na to a plakal niekedy pri cikani) a cakat na hnis, aby som si potvrdila zapal by uz bolo velmi neskore riesenie...Vyjadrila si sa ze maly presiel nasilnou retrakciou, čo absolutne nie je pravda. Mal chirurgicky zakrok a ziadne stahovanie predkozky a nasilne uz vonkoncom nie.A ano mas pravdu, ja plne dôverujem maleho urologicke, nakolko nevyhadza len z nejakych faktov, je doktorka s dlhorocnou praxou.
Považujem za správne riešenie, ze sme v našom prípade zakrok absolvovali a necakali kym sa stane nieco horsie,nakoľko som presvedčená o jeho nutnosti.Toť môj uhol pohľadu...

berenika39
10. feb 2012

@hajanka Přetahovali jsme, asi od roka, pomalu, ono to šlo, s citem, pomalu, ale šlo. Ted mu to přes tu špičku nejde přetáhnout, ani trochu (jééé, o tom se tak špatně píše). Drží to jakoby hned za špičkou 😨
s prvním synem jsem byla na zákroku v pěti letech (tedy v minulém století, to ty doktory omlouvá),ale byl to nepříjemný zážitek.

macusikzv
10. feb 2012

@hajanka veru...až normálne rozmýšlame ,že nám niekto nepraje a odnáša si to dieta......ale to je iná debata....Ked má dieta oslabenú imunitu-koniec,v kuse choré-2týždne v školke-3týždne doma...imunoalergologička...nás len liekmi napcháva..a nič...na kupko máme zakázané,do velkých obch.domov,muž nemože fajčit pri nom...a pod....tak to aby dieta len doma sedelo...tak už tam nechodím...ale chystám zmenit dr...A o antibiotikách ani nevravím......Ale vždy si poviem čože je toto,ked vidím fotky čo dávajú maminy z onkologii.... 😢 to musí byt strašnéé ☹

hajanka
10. feb 2012

@alias313 jasne rozumiem 🙂 len som vychadzala z toho co si v uvode napisala, podrobnosti si rozpisala az neskor.
Nasilna retrakcia, ako som uz napisala, neznamena len bolest = nasilie, ale aj to, ze je to nie prirodzene, proste je to nasilne, neviem ci ma rozumies co tym chcem povedat 🙂 je jedno ci rukou, alebo nastrojom, ci v nakoze, alebo nie. Ide proste o nasilne oddelenie predkozky, nie je to prirodzene. To som tym myslela.

Skus si precitat toto, to je podla mna ta dlhorocna prax:

V polovici 19. storocia sa lekarom podarilo patologizovvat porod a zmenit tuto prirodzenu zivotnu udalost na chorobu a tak zabudnut na stare zvyky - midwives, porodne asistentky a duly. Vymysleli, ze podrazdenie alebo stimulacia citlivych tkaniv (ako genitalne sliznice) sposobi chorobu, ktora sa objavi vo vzdialenej casti tela. Nazvali to pre-bakterialna choroba "reflexna neuroza".
Samozrejme to nebolo nic ine ako puritansky nezmysel a podvod. Ale rovnako ako obivnovanie pacienta ze si sam sposobil chorobu alebo zdravotny problem, reflexna neuroza splodila cele litanie pseudo-medicinskych zakrokov, vratane obriezky, desenzibilizacie, vysusovania a cistenia citlivych genitalnych tkaniv... to vsetko preto, aby odradili pohlavny zivot u ludi a tak zmarili ochorenia.
Zvlast siroko bol podporovany nazor, ze hromadenie smegmy, ochrannej a zvlacnujucej, moze sposobit podrazdenie a ze ta by mohla upriamovat detsku pozornost na penis (teoria ktorej verili). Tato stimulacia vraj mohla viest k rozvoju tuberkulozy, dusevnej choroby, slepoty, zraneni a inych nezmyslov. A tak bolo rodicom radene pravidelne pretahovat predkozku a zbavit sa tej "nebezpecnej" latky, aby sa nemohla hromadit.
Tieto pre-bakterialne teorie - zjavne divne, krute, hlupe aj perverzne, este nevymreli. Tieto nazory pretrvavaju v roznych verziach, presli generaciami lekarov a zdravotnych sestier "folklorne" sa dedili z generacie na generaciu.
Muzi lekari, ktori sa narodili v Amerike v roku 1930, 1940, 1950, 1960 a 1970 su takmer vzdy muzi, ktori boli obrezani uz pri narodeni. V dosledku toho nemaju ziadnu osobnu znalost o predkozke - normalnej sucasti muzsekej anatomie! Su zavisli na tom ake informacie ziskali na lekarskej fakulte, alebo co sa mohli naucit z lekarskych ucebnic. Tie boli v mnohych pripadoch pisane obrezanymi muzmi, obsahovali a obsahuju nespravne informacie. Vysledkom je, ze verejnost s najvacsou pravdepodobnostou tiez dostane nespravne informacie o predkozke a starostlivosti o nu. (je to sice pisane o inej krajine, ale v podstate je to vsade rovnako). V roku 2006 D.O.C. vykonala prieskum studentov lekarskej fakulty, rezidentov a lekarov Americkej Akademie. Zo 113 opytanych presne traja (2,6%) rozumeli zakladnym znalostiam tejto anatomie. Niektori z tychto mladych buducich lekarov sa drzali smiesnych mytov naviazanych na preudo-lekarske podvody z roku 1860.

hajanka
10. feb 2012

@berenika39 pretahovali ste kontinualne, stale? Mozno pocas stahovania vznikli nejake trhlinky a zrastli (stiahla sa pokozka) alebo ste prestali. Ked uz je raz predkozka uvolnena (hoc aj scasti) je treba pokracovat neustale v jej napinani (jemne a nalepsie s pouzitim maste) az kym sa kompletne neuvolni, a potom samozrejme pokracovat. Nemohlo sa to stat (islo a zrazu nejde) behom tyzdna, jedine ze by doslo k poraneniu. Pokracujte v napinani predkozky, elasticita by sa mala vratit.

hajanka
10. feb 2012

@macusikzv ☹ drzim vam palce, nech sa na neho stastie obrati a nech ho vsetko zle obchadza

alias313
10. feb 2012

Nuz Amerika, tam je vsetko mozne. Na porod doma mam tiez svoj nazor...Chvala bohu, že pri dnesnej medicine a moznostiach sa vo vacsine pripadov zabudlo na stare zvyky rodenia doma (porodne asistentky a duly.) Tak s takouto praxou som sa teda nestretla ze smegma moze sposobit podrazdenie, alebo zapal.Pochybujem, ze tieto nazory mozu pretrvavat, este mozno tak v Amerike. 😀

mimikri
10. feb 2012

tak mne doktorka odporučila ked mal maly 10 mesiacov. mne to neslo ale ked sme prisli na poradnu ona mu to pretiahla nasucho 😒 a mne to potom tiež islo alen niekedy mi to nejde. Tiež uvažujem či je dobre takemu drobcovi (1 rok) už sa s týmto zaoberať či nie je moc skoro. A tiež sa bojím že mu niečo poškodím a ono to začne zarastať a zbytočne si privodíme problémy.

berenika39
10. feb 2012

@hajanka přestali, nechala jsem to chvíli být, to máš pravdu, kolem nosní mandle, měl komplikace, tři týdny jsme neřešili nic jiného, mě opravdu nenapadlo, že by se něco změnilo, když se tomu nebudem chvíli věnovat. Tak já to budu dál zkoušet, fakt tam žádnou patologii nevidím, prostě to "jen" nejde". Moc děkuju

macusikzv
10. feb 2012

@hajanka 🙂 😉

hajanka
10. feb 2012

@alias313 ja som sa uz tolko krat presvedcila, ze aj na Slovensku je vsetko mozne 😉 😀

ella1980
10. feb 2012

@hajanka @alias313
Z toho, co tu pisete mi vychadza, ze je rozdiel, ci je ta predkozka prilepena, prirastena alebo co alebo ci je ten otvor maly. Ak je otvor maly tak predkozka kludne moze byt odlepena ale sa to neda pretiahnut. Ja som maleho zo 5x mocila v tom sleze a nepomohlo. Preto, lebo on ma ten OTVOR uzky. ci to je alebo neni prirastene neviem. Neviem, ci vlastne sa mu robi balonik ani ci cika prudom - ved skoro cely den ma plienku a ked ju nema tak sa zrovna nevycika....mam to zistit? co to je ze cika prudom ak lezi? musi to ist ako vodopadik ci staci ked to bude akoze stekat po vajickach dolu? (asi blbo znejuca otazka ale nefrolog sa ma na to tiez pytal ci cika prudom aj a ze hej, lebo tak sa mi zdalo kedysi...) Nas problem je teda sekundarne zuzenie otvoru. Co s tym? to nam zrejme NIC nepomoze lebo jazvicky tam su. Maste a kupele su na odlepenie ale nie na rozsirenie otvoru nie?

Alias313 prosim pekne mohla by si mi napr. aj do IP napisat detailne o tom zakroku? dakujem moc krat. Ja som myslela ze jedine riesenie ak kortikoidna mast nezaberie je to nasilne stiahnutie alebo obriezka. Ty pises, ze bol na zakroku ale nie obriezke...to mu akoze "len" narezali alebo tak? dakuejm moc krat.

hajanka
10. feb 2012

@ella1980 zakrok či uz chirurgicky alebo len ručna násilia retrakcia to je jedno, obe sú nasilnym Zásahom do predkozky, obe spravia tu istú službu - násiliu retrakciu. O tých rozdieloch ti napíšem ked dojdem domov 😉

alias313
10. feb 2012

hajanka na vsetky zakroky sa vyjadrujes ako na nasilne??ked si dieta zlomi nohu maly by sme to tiez nechat na prirodu, nech sama zrastie, aby sme do toho nasilne nezasahovali?Pises o tom, ako keby sa deti tyrali. Vhodnejši termin by urcite bol neprirodzeny...

smejko26
10. feb 2012

Ahojte, potrebujem radu. Synčekovi (11m. a 2t.) som predkožku nepreťahovala, ale predvčerom ráno som si pri prebaľovaní všimla, že má na plienke krv. Pozrela som mu pipík a všimla som si, že mal stiahnutú predkožku a krvácalo mu to. Mamina mi povedala, že asi sa mu pipík postavil a predkožka sa mu pretiahla. Neplakal, len keď som to chcela chytiť, tak mi to nedovolil. Pri kúpaní som mu to chcela pretiahnuť, ale nedovolil mi to. Tak som ho len umývala repíkom. Mamina mi povedala, že mu mám už stále preťahovať predkožku. Ale ja nie som si celkom istá, keďže som zastávala názor, že predkožku nebudeme sťahovať. Čo by ste mi poradili? Ďakujem

hajanka
10. feb 2012

@ella1980 ano ako pises, je rozdiel ci je predkozka prirodzene prilepena - drzi ju membrana, prirastena - po neodboronom alebo nasilnom zakroku (manualnom alebo chirurgickom) alebo je koniec predkozky zuzeny - fimoza. Ak ma fimozu (uzku spicku, ktoru nie je mozne roztiahnut) je mozne ze ma predkozku stale prilepenu, ale aj nie, alebo ma prilepenu len na niektorych miestach. Cikat prudom, sa mysli normalny prud mocu, nie kvapky napr. Najlepsie zistis, ak ho postavis a bude cikat, vsimi ci mu moc odchadza normalne (prudom) ako ked pusti vodu z kohutika 😀 alebo len horko tazko tecie, kvapka. Aj ked uz ma jazvicky, moze mu pomoct strecing predkozky, jemne a pomale natahovanie, podrzat chvilu a uvolnit, opakovat. Najlepsie kazdy den, pravidelne. Masticky (kortikosteroidne) sa pouzivaju na fimozu, ale pomozu aj odlepit predkozku (mamicku ju tu uz pouzivali). Kupele, ak myslis slez nebadany, jeho ucinok je tak 50:50 cize 50% uspesnost uvolnenia predkozky, repikove a harmancekove kupele zase maju dezinfekcny a upokojujuci ucinok, odporuca sa ich robit pri zapale, zacervenani, po manualne alebo chirurgickej nasilne retrakcii....

hajanka
10. feb 2012

@alias313 nie vsetky, hovorime tu o predkozke a nasilnej retrakcii predkozky. Neporovnavaj neporovnatelne.

hajanka
10. feb 2012

@smejko26 ak sa mu uz na mieste predkozka uvolnila, zacat pomalicky jemne po troske (jemne aby nepopraskala, nenatrhla sa) stahovat, ale potial pokial sa to teraz odlepilo, inak je mozne, ze mu ta ranka (miesto pod predkozkou) moze prirast k zaludu a neskor bude tazsie to uvolnit. Od 11 mesacneho bude asi tazke chciet nejaku spolupracu, najlepsie by bolo, aby ste vymysleli sposob, ako by si to mohol dat... dovtedy mu rob sedacie kupele a hlavne to maz maz maz, napr. framykoinom aby to mal stale namazane, to "by malo" zabranit zrasteniu (na cas kym sa to nezahoji). Davat pozor, lebo aj plienka moze podrazdit a poranit predkozku, asi by bolo vhodne castejsie prebalovat a momentalne uplne naj by bolo nechat ho holeho (to je asi v tomto obdobi nie velmi praktizovatelne) bez plienocky na vzduchu kym sa to nezahoji, aby pripadne aj rozkladajuci sa moc v plienke mieto nepodrazdil.