Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

richardcs
2. apr 2012

takto cez forum je to tažké povedať,ak je to tak ako hovoríte tak možno sa netreba až tak strachovať
čo sa týka rozdielu medzi nalepením a zrastami
Za norm.okolnosti počas vývoja plodu sa predkožka a žalud vyvíjajú spoložne až neskôr sa predkožka anatomicky oddelí od žaluda ale zostane na nom akoby nalepená-predstavte si 2 kusy papiera ktoré namočíte a dáte dokopy,po vyschnutí sa nedajú od seba oddeliť a určite nie sú zrastené
skôr sa jedná o terminologickú nedokonalosť-správny názov je konglutinácia
samozrejme možu vzniknut aj zrasty-a to vtedy ak je predkožka opakovane traumatizovaná-či už opakovanými násilnýmy manipouláciami alebo zápalmi
čo sa týka toho pravého vajíčka-možno ked ste boli na poradni task bolo vajíčko v tej fáze ked bolo dole
ked ste boli na urologií tak asi vajíčko bolo zase hore,ono pri bolestivých podnetoch može dojsť k zmršteniu
tzv.kremasterového svalu ktorý obopína semenný povrazec na ktorom semenník visí,ak sa sval zmrsťí tak vytiahne semenník rozne vysoko
určitý pohyb semenníka je aj v dospelosti a nieje pathologický,ak sa však vyťahuje velmi vysoko až do slabiny-tak to treba riešiť
Význam pohybu semenníkov hore-dole je prozaický.V semenníkoch na norm.fungovanie a prodiuukciu spermií v dospelosti je nutná nižšia teplota ako je teplota telesného jadra t.j.37 stupnov.V teple sa kremasterový sval a miešok uvolnia a semenníky klesnú nižšie aby neboli prehrievané-preto su zdravšie boxerky viac ako tesné slipy
Ak je vonku zima,alebo sa chlapec kúpe v studenej vode tak sa semenníky pritiahnu bližšie k telu aby neboli podchladzované-jednoduché,ale geniálne-všetko je to pre správne biologické fungovanie semenníkov ako zgroja spermií v reprodukčnom veku a zdroja testosteronu
Preto ak pravý semenník je často v tej svojej hornej polohe može byť prehrievaný+ak jer velmi pohyblivý može dojsť k takzvanej torzií-zajrúteniu semenníka kedy sa vajíčko zakrúti okolo semenného povrazca a tým sa preruší jeho výživa-v takoto prípade je nevyhnutný urgentný zásah-opereácia,ak sa tak neurobí do 6-8 hodín od zakrútenia tak može semenník odumrieť-preto asi doporučili vašmu synovi jeho fixáciu

terina25
2. apr 2012

@richardcs teraz ste ma vyľakali 😕 čo sa týka toho ,,doporučenia,,Práveže nám nikto nič nedoporučil-boli sme u 3 lekároch a z nich to spomenul len jeden.a to asi v tomto zmysle:keď už bude v celkovej anestéze,tak urobíme už aj to vajíčko..pripadalo mi to asi takto,že keď už ho raz uspia,tak už budú rezať,, rad radom,, AKo ten lekár ,u kt.sme boli je naozaj taký.a len za to,že nás prijal do ambulancie si vypýtal 10 eur.je to na dlhú diskusiu tento doktor...

hajanka
3. apr 2012

@terina25 nemyslis si ten hnis nahodou so smegmou? Smegma sa uvolni sama, odplavuje sa denne mocom, je mozne ju "vyzmolit" a v tom pripade, ze nepojde von ani tak, je mozne spravit prieplach predkozky. NIekedy samovolne praske a vyplavi sa von. Uricte nie je dovod ist s tym k urologovi.

ewana73
3. apr 2012

Moze boliet "praskanie,oddelovanie sa " (tak to nazval urolog)predkozky?

hajanka
3. apr 2012

@ewana73 samozrejme oddelovanie moze to byt bolestive, aspon dieta to pocitje ako bolest. Dieta moze docasne vykazovat nepohodlie alebo bolest pri moceni pocas tohto obdobia, to preto, ze sa predzkozka prave moze oddelovat od zaluda. Nepohodlie sa uplne zastavi, ked bude oddelenie kompletne.
Presne toto sa deje aj pri balooningu - oddelovani predkozky.

ewana73
3. apr 2012

@hajanka dakujem,syn sa totizto stazoval na bolesti ,tak sme boi u urologa a ten na vonkajsie palpacne vysetrenie skonstatoval,ze je vsetko ok.synovi vsak predkozka este stiahnut nesla vobec a urolog nam cely cas vysvetloval,ze sa to nema robit na silu atd.... a pri tom vysetreni ako ho vysetroval mu zrazu stiahol predkozku "nasilu" asi tak na 1-2cm,samozrejme,ze syna to bolelo a plakal.tak neviem ci bolo spravne,ze mu to stiahol ked mu to neslo... ma ho teraz zacervenany a boli ho to tak,ze sa toho nemozem dotknut.mam to teda teraz nechat tak,kym sa mu ten kusok zahoji "odcervenie" a necvicit,lebo lekar kazal cvicit vo vani..

hajanka
3. apr 2012

@ewana73 islo o nasilne stiahnutie a nebolo to spravne, hlavne po tom, co vam povedal, ze je to v poriadku a ze sa to nema robit nasilu
ja ti poradim mu s tym cvicit - opatrne, aby si to viac nenatrhla, ale len pokial to on stiahol, viac nie, inak je dost mozne, ze mu ta cerstva rana zrastie s predkozkou, ja by som na nejaky cas aj mastila mastickou napr. framykoinom aby sa predislo zrasteniu a infekcii a pripadnym mikroskopickym zrastom a jazvickam. Asi si nebude chciet dat, lebo to je bolestive, stipe to ako kazda rana (poznam presne to iste u mojho syna, nedal si a zrastlo to), ale aspo pomalinky, snaz sa mu to nejako vysvetlit. Ja by som to robila radsej po kupeli, hlavne teraz ked to ma "zive".

ewana73
3. apr 2012

no ved to,ze sa bojim,ze mu to zarastie.len ked mu budem teraz s tym cvicit (samozrejme len tu cast a opatrne),ci to este viac neporanim.. ja som ostala tak zaskocena,cely cas upozornoval,ze sa to nema robit na silu lebo su potom z toho komplikacie.... a vzapäti mu to stiahol a tvaril sa ,ze toto je ok.framykoin je atb mast,moze sa pouzivat na takyto "holy zalud"?

hajanka
3. apr 2012

@ewana73 po zakrokoch sa odporuca (ale ja nie som dr.), my sme nou tiez mastili. Praveze mu to musis robit velmi opatrna, nie viac ako to pojde, ale je velka pravdepodobnost, ze ked sa s tym nebude "hybat" tak to zrastie. Nam potom trvalo (od 4r.- 7r.) kym sme to opat nenasilne rozchodili.

A to sa iba tvaril? Nic na to nepovedal? Nepytala si sa?

ewana73
3. apr 2012

@hajanka dakujem.ano samozrejme,ze len ten kusok a veeeelmi opatrne a pri kupeli ,zaujimal ma skor ten framykoin...

hajanka
3. apr 2012

@ewana73 my sme ho pouzivali, mastili sme aspon 3x denne, potom ked sa to uz hojilo, tak som mastila este s Vaseline

ewana73
3. apr 2012

@hajanka no ano ,tvaril sa akoby,ze nic sa nestalo,ze to islo samo(a pri tom sa mu to snazil pretahovat a asi tak na piaty krat mu to pretiahol) ,ze to je ok a ked sa sa ho na to opytala,ze sa mu to stiahnut nedalo,zacal vysvetlovat,ze ako teraz s tym treba cvicit....a pri tom cely cas nezabudol podotykat,ze to nerobit nasilu atd....tak,ze o pol roka mame prist na kontrolu.tak je mi jasne,ze zmenim urologa.

hajanka
3. apr 2012

@ewana73 ja by som sa ozvala a stopla ho uz pri prvom pokuse, co su to za sposoby, drzim palce, nech sa mu to rychlo zahoji.

ewana73
3. apr 2012

@hajanka dakujem.no on to robil akoze v ramci vysetrenia lebo som tam dosla s tym,ze maly sa stazuje na bolesti(nemyslela som si ,ze "boliet"moze oddelovanie predkozky),dokonca som vzala aj vzorku mocu aby ho skontroloval,co nakoniec na moje naliehanie urobil.(ten bol samozrejme uplne cisty a negativny)..koho by napadlo,ze to urobi ked cely cas tam vehementne upozornoval,ze nepretahovat nasilu a on urobil zrazu opak.... som normalne ostala zaskocena...

hajanka
3. apr 2012

@ewana73 no ved prave, koho by to napadlo, mna tiez asi nie, ale od kedy sa nam stalo podobne, tak si davam velikansky pozor a nepohnem sa ani na sekundu.

marianna_c_
3. apr 2012

@richardcs dakujem za vase rady, ale predsa sa este spytam, je mozne ze to nasa lekarka zistila len tym, ze malemu skusila pretiahnut predkozku a napisala nam tu diagnozu konglutinacie, pretoze ked sa jej setricka spytala ci aj fimoza, hned odpovedala, ze fimoza, nie 🙂

ewana73
3. apr 2012

@hajanka dakujem ti velmi pekne za poradenie,vyskusam aj ten framykoin.

richardcs
3. apr 2012

@marianna_c_ je to možné,pohladom a pokusom ano dá sa to rozlíšiť

ewana73
3. apr 2012

Baby viete mi poradit dobreho urologa v KE kam by sme mohli prestupit od terajsieho?

richardcs
3. apr 2012

@terina25 ak je to že len kvoli anestéze tak so si nie celkom istý tou zdravotnou indikáciou na operáciu pr.semenníka,ak je to však tak ako som písal vyššie tak to potrebné je

katusskaa
3. apr 2012

@hajanka
@ewana73 baby ja mam v tom zmatok, pisala som tu uz aj skor - vzdy sa mi zda, ze synovi to ide oddelit, ale ked som si teraz precitala ze 1-2cm sa da stiahnut, tak asi to nemame v poriadku... nam to ide len tak mozno na pol cm, ale nie je tam nikdy ziadna smegma, ani nic ine, a praveze sa mi zda ze dalej to uz nepojde. teraz neviem - c to uz nema ist, alebo ma... nevyzera to ako prirastene, proste sa mi zda, ze to je tak ako ma byt, ale 1-2cm to nie je urcite

ewana73
3. apr 2012

@katusskaa neviem sice akeho stareho mas synceka ale ja som pisala,ze nam sa to este stiahnut nedalo,ze lekar to urobil NASILU, co urobit NEMAL!!!!!!

katusskaa
3. apr 2012

@ewana73 ano, tak som to aj ja pochopila, ze vam urobil nieco, co s arobit nema, ale mna zarazil ten udaj 1-2cm. moj syn ma 6 rokov, pri preventivnych prehliadkach mi dr vzdy povie ze je to ok, ale stiahne sa mu to tak maximalne na 0,5cm, urcite nie za cely zalud. problem je v tom, ze mne sa zda, ze to dalej neide - ale nevyzera to ako prirastene, proste akokeby bola ta predkozka kratka?

ewana73
3. apr 2012

@katusskaa a vlastne som dotycneho lekara nepochopila,naco mu to vobec robil.isli sme tam s tym,ze syn mal bolesti,teda som vzala aj moc (ten bol uplne negativny) tak neviem naco riesil stiahnutie predkozky,ak aj semeniky mal ok.

ewana73
3. apr 2012

@ewana73 tak ak 1cm urcite,tych 2 co som napisala je mozno vela,to som si v danej chvili asi predstavila viac,teraz ma to opuchnute,bolave a zacervenale,takze sa desim ako mu to vecer budem stahovat ☹ .

katusskaa
3. apr 2012

@ewana73 tak presne kvoli tomu som sa neodvazila za urologom... nikdy nevies co urobi a co mu potom capnes po ruke?

hajanka
4. apr 2012

@katusskaa neriad sa centimetrami, kompletne stiahnuta predkozka je predkozka stiahnuta az za zalud, ak ju nema za zaludom, tak ju este nema kompletne uvolnenu. Pokracuj v strecingu predzkozky, ono sa to bude postupne nenasilne samo oddelovat stale o trosku viac. Nezlakni sa ked to nepojde do tyzdna 🙂 je to dlhodobejsi proces, kym sa to kompletne uvolni.
Moj bol sice po nasilnej retrakcii, ale zacali sme so strecingom v 4r. a az v 7r. mal oddelenu, este to nie je kompletne za zalud, ale uz vela nechyba, tak verim tomu, ze ked sme taku cestu presli nenasilne iba strecingom, tak ten kusok uz tiez zvladneme. Hlavne, ze je to nenasilne, bez bolesti, bez urologa, bez masticiek. Tu masticku mame este stale v rezerve 😉 ale dufam, ze nebude potrebna vobec.

hajanka
4. apr 2012

@ewana73 ahoj, ako ste dopadli vcera? Slo to?

hajanka
4. apr 2012

@katusskaa doplnim - po nasilnej retrakcii podobnej ako u @ewana73 s tym, ze jemu to pediatricka aj urolog spravili hrozne, mal zrasty aj jazvicky.

ewana73
4. apr 2012

@hajanka
@katusskaa no baby tak malemu sa mi vcera nepodarilo stiahnut ani len polovicu a hadam ani stvrtinu z toho,co mu pretiahol on..stale to ma cervene a akoby opuchnute,vcera reval od bolesti chudacik,nuz neviem ale ak mu to nejde,mam pouzit väcsi tlak,vsak to mu neublizim este viac,co ak sa mu narobia dalsie nejake trhliny ☹ . no a najhorsie je,ze moj mm ma na to iny nazor on mi vcera povedal,ze ak mu to lekar urobil len ten kusok,ze to nevadi ,ze on mu to vlastne len uvolnil a otvoril .. hajanka prosiiiiim ta ak mas hod mi sem nejaky link na nejaky dobry odborny clanok v slovencine co je to nasilna retrakcia predkozky a co sposobuje,nech mu to dam precitat..