Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

hajanka
19. júl 2011

@rybenka79 tiez nesuhlasim

mimys
19. júl 2011

@rybenka79 nikdo neříká, že díte se nemá na intiních místech umývat, ale když příroda žalud chrání překdožkou, ví co dělá. Přírodní mázek žalud chrání a nic se nikde nezaněcuje, dokud ho člověk násilím nezačne stahovat ikdyž neni zraly. Ted cekám třetího kluka a vím, že potřetí to nechám zase na přírodě.

rybenka79
19. júl 2011

@sashabb kazdy sme rodic svojho dietata, kazdy mame urcite vzdelanie, kazdy mame svojho pediatra ktoremu predpokladam doverujeme... ja poznam 2 mamicky a tie su pre mna hrozou a odstrasujucim prikladom. viac k tomu nemam co dodat...hawk

rybenka79
19. júl 2011

@mimys ja cakam druheho syna, podla toho co pisete pravidla pediatrov a pristupu je odlisna na SR a v CR. Inak syn chodi do skolky a vsetci chlapci ako 3 rocny maju pretiahnutu predkozku...vsetci do jedneho. Ja ako zena/matka som vela citala no manzel bol proti pretahovaniu doma aby sme matkovi neublizili a s lekarom sa na dovodoch zhodli jednohlasne.

hajanka
19. júl 2011

@rybenka79 je to asi jedno, ale absolutne nesuhlasim s tvojim nazorom.
To ako rozpravas sa mi trochu podoba na to, ako ked v africkych statoch robia malickym dievcatkam obriezky, ako na beziacom pase, jednu za druhou, nasilu, zaziva, bez umrtvenia, soky, stresy, niekedy aj na cely zivot, ... lebo je lepsie ak to maju za sebou ked su malinke, lebo jasne ze potom by si to dat spravit nedali.......... a vobec to nemusi byt.
A cely svet proti tomu bojuje.

mimys
19. júl 2011

@rybenka79 u nas se taky názory doktoru liší... dokonce v jedne poliklinice maji dvere vedle sebe... jedna pretahujedo roka, druhá do 3 - 4 let a pak kdyz to nejde, jeste dava cas a na chirurgii nikoho nenutí. Co doktor to názor. Je na každém,aby si rozmyslel, co vlastne chce. Jsou státy, kde se o predkozku nikdo nezajima snad do svatby, jsou staty, kde obrezavaji deti sotva z porodnice donesené....
Já mám stestí, že jsem se se svou dr. shodla a jsem ráda, že nám dala čas. Neříkám, že v některých případech není zásah chirurga nutný, možná takové případy jsou.... moje dr když viděla, že se to maličko zlepšuje, nespěchala. Kdyby viděla, že je to beznaděj, určitě by maleho nezanedbala.

tesinka
19. júl 2011

@rybenka79 No, ale víš, u nás nejde o 2-3 sekundový zákrok, doktorka to popsala tak, ze se udělá na kůžičce pindika od shora podélný řez a pak se odžízne přebytečná kůžička (fimóza) a zašije chir. stehem. Navíc je známo, že v naší nemocnici kor na dětské chíře se s ničím nepářou a většinou se s nimi nedá o ničem diskutovat. Pindíka stanujeme po každém koupání, omýváme normálně co jde, malý problémy nemá a já nevidím důvod proč nepočkat třeba ještě rok a dát šanci přírodě, samozřejmě kdyby měl malý zdravotní problémy řešila bych to, ale takhle mi to přijde uspěchané. Myslím, že každý rodič tu dělá, co uzná za správné a nic hnané do extrému tu neshledávám.

rybenka79
19. júl 2011

@hajanka silne slova a bizardne prirovnanie. U mojho syna neslo o chirurgicky zakrok a nasilu pretahovanie, pisala som o uvolneni pipetou, t.j. prilepeneho mazu a nasledne uvolnenie predkozky. Ide o dva dimetralne odlisne ukony. Nie som profesne vystudovany lekar a spravne odhadnut a neulizit svojmu dietatu nechcem vratane neskorych vycitiek ak by prislo k natrhnutiu, pripadne dieta by maz svrbel /zapal a sam by si natrol/ublizil.... je toho viacero

kazda sme matka svojho dietata a v zmysle platnej legislative s nalezitostami obsiahnutych v Zakone o rodine...viac sa nie je co dodat ani prirovnavat k niecomu a to plati ci na SR tak aj v CR

rybenka79
19. júl 2011

@tesinka to sa jedna o riadny chorirgicky zakrok ked sa to neriesi vcas a v predstihu!!§ to co pises je uz riesenie nasledkov a nie to, co sme mali my.... precitaj si prispevok vyssie

hajanka
19. júl 2011

@rybenka79 nie su to silne slova ani bizardne prirovnanie, urcite to ma blizsie nez prirovnavat nastrik pipika s nastrihom uzdicky jazyka novorodenca 😕 lebo podla teba sa to ma robit preventivne asi kazdemu vcas a v predstihu ako pises, to sa robi takto isto dievcatam v Afrike. To co pises ty a to s cim som to porovnala je to iste.
Neviem si teda predstavit to uvolnenie pipetou, ci mu to tou pipetou chytili a stiahli, alebo ako... neviem si to naozaj predstavit, ani nechcem. Ani si neviem vysvetlit pojem odlepenie prilepeneho mazu pipetou. Maz nemoze svrbiet, ani sa maz nemoze prilepit.

nikiii
19. júl 2011

@rybenka79 Sice mám "jen" dvě dcery, ale nedá mi to nereagovat (až jsem se v tomto vážném tématu musela skoro i zasmát) - nějak mi hlava nebere, jak můžete vědět, že opravdu úplně všichni kluci do jednoho mají u vás ve školce přetáhnutou předkožku. Nějak mi prostě hlava nebere, jak jste to dokázala zjistit...

hajanka
19. júl 2011

@nikiii ja som sa nad tym akosi nepozastavila, ale teraz ma tak napadlo, ze asi chodia vsetci spolu nielen do skolky, ale aj k rovnakemu profesne vystudovanemu lekarovi a urologovi.

nikiii
19. júl 2011

@hajanka Asi jo, protože si raději ani nepředstavuju, jak jinak by to zjišťovala 😀

rybenka79
19. júl 2011

@hajanka napisanu odpoved som zmazala 😀 radej, do injektiv nechcem ist.
jednoducho krasny vecer tebe a tvojej rodine 😎

rybenka79
19. júl 2011

@nikiii lahko, skolka ma svoju lekarku. aby neprislo k nedorozumeniam, kazde dieta ma svojho vlastneho pediatra...lekarka v skolke je mimo beznej starostlivosti aby ste to nespajali.

nikiii
19. júl 2011

@rybenka79 A to pak paní lékařka vykládá všem ostatním maminkám, jak je na tom které dítě? No ještě že takovýhle věci v ČR nejsou, to by se mi teda opravdu nelíbilo...

jogobelka
19. júl 2011

moj filip ked mal 8 mesiacov, tak mu to pediatricka stiahla nasilim... plakal, revel, vrestal... samozrejme mu to napuchlo, stipalo, cele cervene, krvave..... cistila som mu pipika s harmancekom, davala som mu masticku na rychlejsie zahojenie... atd...
zahojilo sa mu to krasne, dnes ma Filipko 5 rokov, s pipikom problem nemame, odvtedy pri kazdom kupani stiahnem, aby to nezarastlo naspat.
ale on to nemal uplne zarastene, jemu sa pipik dal stiahnut, len uplne na konci mu na 1-2mm drzalo, tak toto mu pediatricka dotiahla... no bolo to hrozne, musel velmi trpiet ☹ lebo neskutocne vrestal, pistal... ☹((

rybenka79
19. júl 2011

@nikiii das otazku a das si aj zaver.... bez komentara

deenakee
19. júl 2011

Taky se moc přimlouvám. nechte to na přírodě. mě doktorka nutila stahovat už v 8 měsících. Dřív prý už v roce chodili kluci povině na nástřih (a tchýně říkala že to byla hrůza)
Synovi jsem nic nedělala a v roce a půl se to dalo stáhnout bez problémů... Podle výzkumu jde do 4 let stáhnout předkožka 95 procentům chlapců.... a vůbec nic se nestane když do té doby předkožka stáhnout nejde,.Volná předkožka je důležitá hlavně na sex a na ten mají času dost.... Když jde přetáhnout má se sem tam opláchnout,. ale dokud se přetáhnout nejde, není to nutné. Mladší doktoři vám to potvrdí.
Toť prosím výzkum. Nedejte se strhnout doktory se školou před 50 lety. Já bych svě dítě nenecala takhle bezdůvodně týrat.... přijde mi to skoro jak obřízka u děvčat. Zbytečné.

deenakee
19. júl 2011

Infekce u nepřetáhnuté pokožky, při normální hygieně nehrozí (nebo jinak riziko infekce je stejně vysoé u přetáhnuté pokožky stejně jako u nepřetáhnuté....- pokud se dbá na běžnou hygienu)

evaviki
19. júl 2011

@rybenka79 len taky dotaz.. skolkova doktorka nema co stahovat kazdemu chlapcovi v skolke predkozku (i ked by ma zaujimalo, kde byvas a kam ti chodi maly do skolky, aby mala skolka vlastnu doktorku, tak to som este nevidela..) a druhy dotaz: ak ti povedala, alebo naznacila, ze kazdemu to v skolke ide stiahnut, tak porusila lekarske tajomstvo a za to je tusim aj pozastavenie cinnosti.. takze neverim, ze by to kvoli takej blbosti riskla..

deenakee
19. júl 2011

@rybenka79 Já být tebou kašlu na to co mají ostatní chlapečci a raději bych se poradila s erudovaným dětským urologem. Určitě bude kompetentnější než školková doktorka..... I kdyby měli stáhlou předkožku všichni kluci v Evropě, není to přece závod... jde o zdraví a bezpečí tvého dítěte.... a k tomu je dobré se informovat u odborníků v dané oblasti.

kamilka12
19. júl 2011

Ahojte,
tak dnes sme teda na to boli.Už dopredu viem, že vás viaceré pobúri to, čo nám lekár hovoril...ale je to fakt pravda..100 lekárov, 100 názorov ..bohužial 😒 Boli sme teda dnes u urologa..velmi milý, sympatický, mladý muž...vtipkoval s malým..Mne do reči nebolo, vedela som, čo nás asi čaká. Spomenula som mu že malý bude mat 3roky, nejde mu to vôbec a že raz do pol roka sa to zapáli... a zrejme ho to často aj svrbí...máva často zapálený ten konček..Povedal, že sa mu na to pozrie a že dnes to aj spraví ale že nám najskôr dá poučenie, lebo potom sa už počut asi nebudeme 😝 ..to ma prešiel mráz po chrbte.. Jeho teoria znela.. vedk 2 roky je hraničný vek, kedy by sa tomu už malo pomôct ak to nejde samo... lebo od dvoch rokoch má predkožka tendenciu skôr uzatvárat... Do roka nerobit nič...po roku skúšať a v dvoch by to už malo íst..ak nie..pomôct tomu. Vraj chlapci už aj v takto malom veku majú sem tam "minierekcie"..a už len z hľadiska hygieny treba vyčistiť tieto miesta poriadne..lebo ich to potom svrbí, zápaly sú z toho a je to nepríjemné ... Malého držal muž a sestrička..dr. mu asi minuutu niečo robil..ja som mala zakryté uši..aby som tak nepočula ako plače...ale počula som aj tak všetko ☹ Stiahol mu to úplne až dole..vyčistil všetko čo tam bolo...a muž s ním vyšiel potom von..Mne potom dr. povedal, že to nemal až tak v zlom stave ako niektorí chlapci..mal to síce prilepené..ale že to išlo celkom dobre dole..že dnes nemám s tým nič robit a od zajtra večer sťahovat pri každom kúpaní! Tu ma upozornil, že nesmieme podlahnút tomu, že začne plakat...vraj to pôjde určite stiahnut...lebo mu to už spravil... len ho to bude ešte trošku pobolievat...ale o takých 7-8 dní už nebude pri tom cítit nič...a môžme ho učit aby si to robil potom hned aj sám. Treba byt trpezliví týchto pár dní...inak to opat zarastie..! Takže ho budeme zajtra asi jeden držat a druhý to urobí... Treba to vraj na jeden krát stiahnut a rýchlo...on to robil pomalšie...ale to preto, lebo mu ju odlepoval len....mal ju prirastenú..ale teraz už nemá... Tak sme sa rozhodli s mužom, že to vydržíme ☹ aj ked plakat bude asi aj ja..

Ale chcem napísat aj niečo pozitívne: prekvapilo ma...ako rýchlo sa zotavuje malý... plakal asi pol hodinu po tom čo sme šli domov autom..nevedel sedet a tak..aj doma ešte plakal...ale ked sme to zahovorili a začali sa hrat..zabudol na všetko... Potom bolo problemove prvé cikanie..pustil prúd a s plačom prestal cikat...že ho to bolí...Tak sme napustili vanu a kázali mu tam...nechcel aj tak... bál sa už.. Tak som mu povedala, že vo vodičke sú rozustené tableky aby ho to nebolelo a potom sa nejak vycikal. Teraz večer už cikal normálne..na sucho a bez bolesti... a takýýý silný prud mal, že radost pozera 🙂..Zajtra budeme ešte v repiku máčat pipika a večer skúsime pretiahnut ☹.. Na kontrolu máme íst tiež...o 2 mesiace..

rybenka79
20. júl 2011

@evaviki nevies suvislosti a fakty ako k tomu tvrdeniu dospela a pises zavery ze doktorka stahuje chlapcom predkozku!!! ..taky pristup je nebezpecny

No viac sa k tomu nemienim vyjadrovat, toto nie je konstruktivna debata zalozena na faktoch. Kazda si tu pisete co chcete, vystupujete ako najvacsi odbornici/akademici a pritom kazda o svojom ze je najlepsie. Vo Vasich pripadoch to dopadlo dobre, no otazne je co by ste sa chvalili svojim pristupom i keby to Vasim detom ublizilo!

Tato tema ma pomoct mamickam si urvorit vlastny zaver, tema je o vsetkych a pre vsetkych upozornujem! S Vasimi skreslenymi postojmi mozte akurat tak negativne ovplyvnit nazor tomu, kto potrebuje vediet obe strany/pohlady!

majte sa krasne a vela stastia !

evaviki
20. júl 2011

@rybenka79 nebezpecny?? ja som sa ta na to predsa pytala.. nie je mi to totiz jasne, ako inak by to zistila, kedze ku kartam tiez nesmie mat pristup.. 🙂)
ja mam napr. v okoli priklad, kedy chlapcekovi nasilu stiahi predkozku, mal cca 2,5-3roky, dopadlo to tak, ze mal traumu z doktorov, bol problem s nim ist k detskej lekarke, nie to este inam, traumu z nemocnim, potreboval ist na jedno vysetrenie, kde mal lezat cez noc v nemocnici a kvoli strachu tam nesli.. a to je podla mna nebezpecne.. kazda matka si pozna svoje dieta a sama snad zvazi, co jej stoji za to.. mne napr. dr. povedala, do 5 rokov nebude robit nic, potom dam mast a vyskusame s mastou a az keby to neslo ani potom, tak sa dohodneme, co s tym.. samozrejme je ine, ked s tym ma niekto problemy, zapaly a pod.. to je lepsie riesit hned, zapal je nebezpecnejsi..

tesinka
20. júl 2011

@rybenka79 no, nezlob se na mě, ale malý nemá žádné problémy, nic jsme nezanedbali, nejsou mu ještě ani 2 roky, není co třeba napravovat, neprošel záněty, jak píšeš ty o nějakých následcích, prostě naši doktoři a naše nemocnice to řeší touto cestou rovnou, nedají ti nic jiného na výběr, nezeptají se či to chceš nebo ne. Malý nemá problémy, neříkám, že nakonec ten zákrok nebude muset absolvovat, ale cpát 2 leté dítě pod narkózu mi přijde trochu uspěchané, kor když není zákrok nezbytně nutný a malého tento problém neohrožuje na životě.
Třeba, u vás na Slovensku doktoři dělají ještě jinou metodu, pokud ano, buď ráda, u nás se to fakt nedělá, tak promiň, že se chirurgickému zákroku bráním.

janulkamartinko
20. júl 2011

@sashabb Ani by som nepovedala doktor ktory nedokaze povedat nic,odbornik je to vraj dobry,ale na jednanie s ludmi .... uvidime ale hovorim po precitani prispevkov budem s nim konzultovat 🙂 nech mi teda povie co je pre neho lepsie ....

alexandra
20. júl 2011

Moj syn ma 4.5 roka. So stahovanim som zacala okamzite po navrate z porodnice, podotykam ale, ze nie nasilne, ale iba jemnulinko, pokial to isto. V troch rokoch sa mu da predkozka stiahnut cela. Naucili sme sa vzdy vo vani si umyt aj stiahnuteho pipika, samozrejme vsetko hravou formou. Na trojrocnej prehliadke sa ho lekarka nemusela ani dotknut, ze mu ide stiahnut totiz syn ukazal sam. Ide to aj takto. Jemne, nenasilne, prirodzene, ako sucast beznej hygieny.
Mimochodom, minierekcie potvrdzujem, a je to absolutne normalne a bezne, bez akehokolvek sexualneho podtonu.

rybenka79
20. júl 2011

@evaviki vysvetlenie: u lepsich skolok je bezny standart vlastny lekar, aspon tie ktore poznam. Sucastou je podrobny dotaznik, kde rodic uvedie-neuvedie info o svojom dietati co uzna za vhodne vratane alergii az po oblubene jedla a hry a pod.... to na margo info co ma lekarka.

kazdy pripad je individualny, osobne som velmi proti aby male deticky zazili v tomto veku akykolvek operacny zakrok. O postupe co sme zvolili s manzelom a konzultacii s jeho kolegami bol spravny a zopakovala som ho hned. U nas neslo o postup o ktorom pisete vy tu. Bol to sposob - pristup k danej problematike z ineho pohladu a nie tak radikalne extremne.

rybenka79
20. júl 2011

@tesinka suhlasim, ak nie je dovod tak taky extremisticky pristup je divny zo strany lekarov.... opatovne pisem, napisala som nas pripad, ze sa nic nemusi hned riesit operacnym zakrokom.
Jedine co bolo, ze ked mal lienku ho stipalo cikanie, tak presne odvtedy sme sa oducili aj od plienok...no to trvalo naozaj iba 1 den. Bez kontrol, bez ziadnych komplikacii.... len naozaj pozor na natrhnutie, toho som sa velmi bala a preto radsej odbornik aby som nakoniec este mu neublizila. treba konzultovat s viacerymi lekarmi vratane detskeho urologa a az tak si spravit zaver.