Problémy s odgrgávaním. Čo robiť?

dendika
27. feb 2009

ahojte mamičky, neviem, či už tu taka tema je, nenašla som ju, ale súrne vás prosím o pomoc. Môj synček, ktorý má takmer mesiac ma problemy s odgrgavanim si. Myslim že to mame od narodenia, niekedy si po jedle pekne odgrgne, dam si ho na plece a je to, ale niekedy to proste nejde ani po pol hodine, je nervozny a začne mrnčat, tak ho musim položit. Hovorila som to aj našej lekarke a ta mi povedala, že pri kojených detoch to nie je až taký problém. Lenže on potom ako keby zo spánku ako keby stonal, tlačil, jedoval sa niečo také. Neplače, to len sem tam zo sna zaplače a zase zaspí. Poradte mi prosím, ako mu mám pomoct. Už si začínam mysliet, že som nemožná, že mu nedokážem pomoct. Skušala som už rozne polohy na odgrgavanie, aj na koleno si ho dat, na plece, na bok a masirovat mu chrbatik, som bezradná. Dakujem za akúkolvek radu.

kaskya
27. feb 2009

Ahoj. My sme mali to isté. Neurobíš s tým nič, prejde to samo. Nie si vobec nemožná. Proste sa mu "zabeháva" tráviaci systém, je to niečo úplne nové pre jeho telíčko, prejde to. Nám to trvalo do troch mesiacov. Skús zo svojej stravy vylúčiť kravské mlieko a mliečne výrobky.

ivana82
27. feb 2009

Ahoj. SKusala si masirovat brusko a trosku pocvicit snozickami akoby bicyklovat, nam to pomohla aspon k poprdkavaniu 🙂

lucdavdan
27. feb 2009

vobec nesi nemozna a uz vobec neprikladaj vinu sebe si dobra mama ani moj davidko nechcel niekedy odgrgnut a pochodovala som snim po izbe niekedy pol hod.niekedy 15 min.ako kedy niekedy odgrgol inokedy nie

pammy
27. feb 2009

Ahojky,
my to mame doteraz, niekedy si odgrgne, niekedy nie. Proste niekedy 'spapa' viac vzduchu, inokedy menej. Niektore male novonarodene babatka neodgrgavaju. Po papani sa s nim vzdy poprechadzaj 10-15 minut a malo by to byt v poriadku. Drzime palce.

svenka
27. feb 2009

neboj dendika, vobec nie si nemozna, ani nas si nevie odgrgnut... obcas sa mu to podari ked ho mam na pleci, ale vacsinou az ked ho dam na brusko, vtedy grga ostosest 😉 a v noci ho vobec nedavam odgrgnut, lebo viem, ze to nema cenu a len by som ho zbytocne zobudila a prebrala...
niektore babatka proste neodgrgavaju 🙂

tamarka
27. feb 2009

dendika, neboj, viem, že teraz je to pre teba akútny problém, ktorý ťa trápi, ale prejde to. Naša Tamarka mala to isté, tiež sne skúšali všetky možné polohy, najlepšie u nás zabrala táto:

dať bábätko na bruško, nech sa trošku ponaťahuje, veľa som nosila Tamarku na rukách ako mačiatko, ležala mi na ruke tváričkou dole, ruku som mala vlastne pod ňou a držala som ju za zadoček a druhou rukou som jej hladkala chrbátik, tak sa jej veľmi páčilo. Od 1 mesiaca tiež spávala na brušku.

Džím palčeky 😉

lucdavdan
27. feb 2009

len davaj pozor ked ho das na brusko aby nepozvrackal toto co popapal

lenka_da
27. feb 2009

ahoj, nasa si sem-tam odgrgla, nie zakazdym, poriadne sa to naucila az ked mala 3 mesiace, odvtedy grga stale 😀 Netrap sa tym, nie vsetky deti to vedia. Ale pozor na kravske mlieko a mliecne vyrobky, ked som to papala, dcerka mala strasne koliky! Dokonca sme skoncili na gastre, tam mi zakazali pit mlieko a pomohlo to (okrem ineho, samozrejme: masaze, masticky, probiotika, plavanie...)

dendika
autor
27. feb 2009

ahojte, ste strašne zlaté maminky....dakujem....ano, rozmyslala som nad tym, že to kravské mlieko musím zo svojho jedálnička asi vylúčit....ale včera som zjedla syr eidam, myslela som si že ved je to len syr, no možno to robí dnes malinkému problémiky...uvidím....a stretli ste sa aj s tým, že po napapaní zo sna akoby "žundral", napína ručičky a niekedy je hrozne červený, ale myslím, že netlačí do plienky je to trochu iné....

magdulik
1. mar 2009

ahoj, my sme na tom boli podobne. maly sa nahltal mliecka a s tym aj vzduchu. kolkokrat sme s nim stepovali, buchali po chrbatiku a nic. ciastocne nam pomohla fitlopta, to nadskakovanie akoby vytlacilo vzduch von. a tiez pomohlo, ked som ho na chvilu polozila lezat a potom zasa zdvihla. ovela rychlejsie si tak odgrgol.
trvalo mu to dost dlho, 4 mesiace urcite a, chudatko, casto mu ten vzduch vytlacil von aj mliecko, tak sme ho prezliekali ako manekyna, ked sa to nepodarilo zachytit plienkou.
drzim palceky, nech si coskoro najdete svoj vlastny sposob, ktory vam bude fungovat. 🙂

kamiletka
1. mar 2009

Ahoj, skus s nim chodit po izbe a tak trosku s nim pohupkavat, akoby jemne natriasat,,, toto mojej malej pomohlo...ale stal ho maj vo zvislej polohe na pleci

monika77
2. mar 2009

dendika ja mám tiež problém s odgrgavaním .. niekedy pekne odgrgne, niekedy nič a potom ako si písala mrnčí zo sna, niekedy mi to tiež pripadá ako keby tlačil, alebo si nemohol odkašlať také chrapľavé mrnčanie ani to neviem opísať ... dnes sa mi dokonca viac pogrckal, spustil takú fontánu mlieka až som sa zľakla ... tiež neviem či je to normálne a neviem ako mu pomôcť

ditka1
2. mar 2009

mne to tiez robieva maly...natahuje sa a je pri tom cely cerveny,tak sa spuca alebo co,a mrnci aj placka pri tom akoby ho brusko bolelo alebo co,tiez nie stale si odgrgne a nosim ho aj pol hodiny niekedy,ked to uz vzdam tak ho dam nabok lezat a sledujem ho aby mu nevybehlo mliecko a aby sa nebodaj nezadusil...ach jaj,dala som mu vcera aj espumisan L a trosku to zabralo uz lepsie grga aj sa nepuci tak.

ncora
2. mar 2009

Ahojte...my mame ten isty problem a riesim ho jednoducho ..maleho necham chvilku po napapkani lezat a potom si do dam k sebe aby mal pokrcene nozicky a krasne si odgrgne..ak nie tak opat dam polezat a znova na plece a ide to..my sme na UM a hlavne som vymenila obycajne cumliky za protikolikove a pomohli aj proti kolikam.

ditka1
3. mar 2009

ncora...hm ale co mam robit ked maly papa z prsnika a nie z flasky a ma koliku?ako tomu zabranit,ani espumisan nepomaha....

zveron
3. mar 2009

nam pomohlo mierne pohojdavanie na fit lopte, boli aj grgy, aj prdiky aj fajne zaspal maly
alebo dat na brusko a jemne pomasirovat chrbatik
s prvym sme niekedy potancovali - on na mojich rukach - a vsetko bolo 😉

drzim palce, nech sa dobre grga 😉

evkacka
3. mar 2009

no veru maminky ani naša malá Adelka negrgá, za celý čas si grgla asi len trikrát aj to len na mojom pleci, len v tejto polohe a v noci ju ani nenadrdam aby som ju nezobudila, ani mi nechce spavať na boku, keby jej náhodou vygrclo, tak veu neviem asi tie naše detičky nežijú zo vzduchu 🙂 a veru aj tak hmká a vydava kadejake zvuky aj sa pučí ale myslím že to vobec nie je spoločne s graganím. A navyše mi p každom jedení máme štikutku a som čítala niekde že detičky čo negragju po jedle tak štikutaju, tak ked sa spustí štikutka ani nečakám na grg 🙂

monika77
3. mar 2009

babuľky spomínate tu že mimča vydávajú všelijaké zvuky ... ten náš drobček začal tak chriptľavo hundrošiť... mne to pripadá skoro ako keď si ja potrebujem odkašlať a nemôžem ... bojím sa, aby nebol chorý ... alebo je to normálne, fakt neviem ... vaše bábatinka to náhodou nerobia?

zuzana17
4. mar 2009

Ahojte, môj malý mal tiež problémy s odgrgnutím, tiež som ho nosila a držala všelijako, ale nič nepomohlo, jednoducho som si myslela že to tak má byť 😒 Niekedy sa mu asi po hodine odgrglo alebo keď sa zobudil alebo keď si trocha oddýchol po najedení 🙂 A trvá to doteraz, odgrgne si len niekedy 😉

ivankaj
4. mar 2009

monika, aj mojamala ma problem s odgrgavanim a presne niekedy tak chripi - ako pises, velmi ma to trapi, akurat bludim po nete a hladam co s tym

dendika
autor
4. mar 2009

ahojte maminky, ja som malinkému začala dávat kvapky sab simplex 3x denne, včera si odgrgol skoro po každom kojení, ale dnes znovu nič....tie zvuky "zo sna" a to mrnčanie ma asi zničí neviem sa nad to nejako dostat....že by to bol ten nadbytočný vzduch?

martao
4. mar 2009

dendika

sab simplex pomáha dieťaťu ovolniť vetríky. Odgrgnúť si nemusí. Chvíločku može byt aj v autosedačke alebo v lehátku, prípadne v dostilke so zvýšenou polohou- posunieš pri nožičkách kolík o polohu nižšie. Nám pomáhal babyvak. Máš prvé bábo - obavy sú zbytočné, ale typické pre mamy.

Skú aj iné kvapky na vetríky, alebo výborný je olej na masírovanie- AMÁLKA- dostať v špecializovaných predajniach s čajmi, alebo éterickými olejmi a podobnými potrebami. Nám pomohol veľmi.

dadex
5. mar 2009

Moj syncek mal tiez problem s odgrgavanim. Negrgal tri tyzdne a prejavilo sa to bolestami bruska. Ten vzduch musi ist von grgnutim, alebo prdnutim. Teda treba s babetkom cvicit pri kaznom prebalovani (nakriz davat k sebe rucicku a nozicku). Aspon nam to velmi pomohlo pri bolesti. Tym sa premasiruje brusko a poukladaju sa crevka a potom zacne aj grganie. Ja som aj natriasala dietatko ked to neslo, tak prebalila a zase natriasala. Pokial to nie je velky plac, tak to mrnkanie je normalne. Kazde dietatko ma iny spanok.

viktoriakarin
5. mar 2009

Malá mala tiež problém odgrgnúť si. Niekedy celú noc negrgala po papaní a to som ju kojila každé 3 hodiny 🙂 ,potom ráno zase grckala a cez deň bolo dobre.Neskôr som ju večer položila do postieľky aj keď si negrgla, po chvílke a niekedy aj po hodine sa začala mrviť, nadvihla som ju a bolo grg 😀 Neskôr to same prešlo

dada78
6. mar 2009

ahoj dendika, my sme používali polohu,čo sme vyčítali v knižke Veľká kniha o matke a dieťati, položili sme si malého na ruku bruškom smerom dolu, hlavička pri lokti a bruško sme držali v dlani, veľmi dobre mu to pomáhalo, odgrgával si ako starý mládenec 😵 Táto poloha bola pre neho ukľudňujúca aj keď ho po večeroch bolievalo bruško pri kolike. Skús možno pomôže.