Rázštep hornej pery. Bude ho mať moje dieťa?

taninka
9. okt 2007

ahojte prosim viete mi niekto poradit ? mam brata ktory sa narodil s razstepom hornej pery, ja teraz cakam miminko a bojim sa aby to moj drobec nemal taktiez. Mama mi povedala ze to nieje na genetickom podklade, ze boli na genetike a proste sa to stalo. Moze to mat aj moje dieta ?

tatik
18. feb 2011

@karinka3 ahoj ahoj, čital som tvoj odkaz, a vidim že ste boli už na nejakych operaciach, my mame ,dievčatko , tretie v poradi ktore sa nam narodilo s ražtepom pery a tvrdeho podnebia, mame za sebou prvu operaciu kde nam zošili peru.. čaka nas druha op. kde by nam mali povedat že či sa bude podnebie teraz riešit, chcem sa opytat, že kde vas operovali a čo bol neuspech u vas na tretej operacii...
dakujem

mattulda
19. feb 2011

tak my máme konečne po operácii. 😎 Malého operovali 10.2. v Blave. Zatiaľ je všetko ok aj malý to zvládol úplne super. Držím všetkým palce, aby všetko dopadlo na jednotku.

zuzanavanessa
3. apr 2011

Ahojte, mame dost vveliky problem , dietatko sa nam narodilo s razstepom pery a podnebia, boli sme v BB kde nam peru velmi krasne urobili , nostek z jednej strany je trosku pricapeny , ale mame problem s dychanim, pripada to niekedy ako keby sa dusila , ked spinka tak to vobec nerobi ale ked sa zobudi tak si taha uplne hornu pericku dozadu dopredu jak nejaku plachtu , nevieme ci si z jazykom zapchava nosne dierky alebo co sa deje ,,sopliky samozrejme odsavame , moze niekto prosim poradit co mame spravit strasne sa obavame, dost to boli dcerku takto vidiet ma len dva tyzdne ...

u2jana
6. apr 2011

@zuzanavanessa
ahoj, skus sa spytat na http://rozstepy.sk/?section=forum
radi tam doktorka z plastiky z BA.
drzim palce
nech sa vam to zlepsi

lucia231
7. apr 2011

ahojte nas zrovna vcera operovali v BA mali sme razstep makkeho podnebia, ale uz to mame konecne za sebou... myslela som si ze mala sa s toho bude dostavat strasne dlho ale uz dnes ako jej dali prec nitku z jazicku papala pekne lyzickou uz sa aj usmieva a snazi sa mrnkat... je to strasne uzasny pocit ked uz viem ze mala to ma za sebou a ze uz bude len lepsie a lepsie

marbella
28. máj 2011

Ahojte, naša Nelka sa narodila s rázštepom mäkkého podnebia, zachvílku začíname s príkrmami. Chcem sa spýtať ako to vaše detičky zvládali? A ako je to s čajíkmi? Malá vypije strašne máličko, nemožme s ňou potom hýbať moc, lebo hneď jej to ide noštekom von. Potom lapá po dychu...
A ešte ma zaujíma, či ste dávali kvapky do nosa? my sme mali zatial soplíky dvakrát a dr mi kázala vytierať jej noštek len tyčinkou s jednou kvapkou nasivinu. Pýtala som sa jej, či sa to može časom aj kvapnúť ale ani ona mi nevedela povedať 😕
@lucia231 ahoj, možem sa spýtať ako to teraz maličká po operácii zvláda? Ako často treba chodiť na kontroly?

lucia231
30. máj 2011

no mala je po operacii uz v poriadku ziadna strava nam nejde cez nostek, aj rec sa jej zlepsila, dokaze uz pit aj cez slamku co nedokazala ked nebola zoperovana.. Malu mi operovali v arili a na kontrolu po operacii pojdeme 3 mesiace po opercii a potom uz neviem ako casto sa bude chodit. Vas kedy caka operacia?

sara2
30. máj 2011

Ahojte mamičky 😉 ..chcem sa k vám teda pripojiť....a podeliť sa tiež.My už máme síce 5,5ročnú slečnu 😉 ,ale tiež sa nám narodila s rážtepom peričky aj podnebia....Má za sebou 2 operácie.Začiatky boli veľmi ťažké-my sme mali s papaním problémy....ale teraz je to úžasné.V septembri ide len na korekcie jazvičky ....
Ak by ste chceli nejakú radu,rada pomôžem.
@marbella ..podobne to bolo u nás...čo sa týka čajíka a aj mliečka...nakoniec sme si našli svoju metodu...jedno krmenie trvalo síce hrozne dlho,ale nič jej nevytekalo.Keď pila,tak sme ju nenechali samu ťahať s fľaštičky,ale sme stískali cumlíček a tieklo jej to pomalinky a pokojne prehltala.S príkrmami bolo ťažšie aj s kašičkami,ale bola dosť skoro zoperovaná na podnebie-začiatkom 7 mesiaca a podarilo sa celé naraz...Potom papkala tak krásne a tak si to jedlo užívala,že som pri nej plakala ,keď som videla ako jej chutná 🙂

tulipka
30. máj 2011

ahoj sara, mozem sa ta spytat, kde bola tvoja dcerka zoperovana? ja mam takmer trojrocnu dcerku s razstepom a v bratislavskej razstepovej poradni nam povedali ze upravy jaziev robia az v puberte...jedine co ju vraj este dovtedy caka je ten kostenny step ci ako sa to vola - uprava chybajuceho celustneho obluka. mojej dcerke sa totiz jazvicka zhojila dost zle, preto sa pytam, kde pripadne robia upravy skor...vdaka a drzim palceky

sara2
30. máj 2011

@tulipka ..ahoj.
My chodíme od začiatku do BB.Plastická doktorka Valentová nám robila obe operácie.Sárinka ma jazvičku veľmi pekne urobenú a našťastie žiadne komplikácie s hojením neboli.Teraz nám dr.navrhla urobiť trošku korekciu ,aby sa spustila perička nižšie.Bude to robiť z vnútornej strany pusinky.Aj moja by mala mať robený kostenný vštep,ale zatiaľ to vyzerá tak ,že vďaka strojčeku na sťahovanie čeľuste a ďasien sa to vyrovnáva samo a asi ani táto operácia nebude potrebná.Je rozdiel ako pracuju na pracovisku v BA a v BB.Vieme to trošku porovnať,pretože sme skúsili aj Blavu a fakt pracuju inou metodou.

tulipka
30. máj 2011

ahoj sara, zistila som, ze sme si uz spolu pisali, teraz mi to trklo🙂 vtedy som sa ta pytala na strojcek, pamatam si ze si pisala ze ste skusali aj tu v BA aj v BB. tak som rada ze malej nakoniec ten strojcek pomohol a bude skvele ak operaciu potrebovat nebude 😉 a videla som aj ten jej fotoalbum, je to krasne dievcatko, vobec by som si na nej razstep nevsimla...tak sa skusim v tej Bystrici popytat aj na tu korekciu jazvy, bo tu v BA mi pripada vsetko nejake pomale...tak vam drzim palce k tej korekcii a nech ma uz potom mala slecna dlho, dlho pokoj. prajem vsetko dobre...

sara2
30. máj 2011

@tulipka ..aj ja som mala ten pocit,že sme už komunikovali 😀 😀 ..
aj mi prajeme všetko dobré.Sárka moja zasa ma problémy s častými zápalami ušiek.Riešili jej v BB aj nosnú mandľu,ale tým,že deťom s rážtepom sa nemôže komplet vybrať len korigovať tak ju tam ešte má...má stále problémy so zahlieňovaním..akurát v utorok odchádzame do kúpeľov 🙂

anicka26
30. máj 2011

Som čerstva maminka 2 mesačnej dcerky ktorá sa narodila s kompletnnym obojstrannym razstepom pery aj podnebia.Rada by som touto cestou spoznala mamičky ktoré majú podobný problém.O razstepe sme sa dozvedeli až po pôrode,malú operovali ako 11 dnovú v BB,pani doktorka Valentová.Rozmýšlali sme aj o Bratislave,boli sme sa tam aj pozrieť,ale nevieme sa rozhodnúť,kde s maličkou chodiť,kde sú lepší odborníci.Všade nás presviedčajú a v oboch prípadoch sa mi aj argumenty zdajú rozumné :D

tulipka
30. máj 2011

kupele, no vyborne🙂 hadam sa jej vekom tie zapaly zmiernia, ono v tej skolke je to asi najhorsie na bacile a zahlienenie...aj moja je casto zahlienena, ale jej to steka skor na priedusky ako na tie uska...tak si tie kupele vychutnajte, hadam si aj oddychnes trocha🙂

a anicka, ja mozem za bratislavu povedat ze lekari aj chirurgovia su tu dobri, aj pristup je fajn, akurat ze vo vsetkom maju neskorsie nacasovanie (operacie, strojcek apd) a myslim ze to je na skodu...ja keby si mam vybrat znova, idem radsej do bystrice...mne sa operacia uplneho novorodenca nepozdavala, ale s odstupom casu si myslim ze by to bolo lepsie...a vlastne vy ste uz po, takze super a drzim palceky. mozno akurat logopediciek je tu v ba viac, ale to je az na neskor...

sara2
30. máj 2011

@tulipka ..máš pravdu o logopédoch,ale veľa záleží aj na plastickom lekárovi ako zošije podnobie...a tym upevní a spojí rečové svalstvo.Nám v BB plastická doktorka poradila aj masáže hneď po operácii podnebia.Presne ukázala kde pôsobiť už vtedy,aby reč bola lepšia...a naozaj to dobre dopadlo.Sára ma jazýček riadne podrezaný 😀 😀 😀 ..a začala rozprávať ako 15 mesačná 😉

anicka26
31. máj 2011

No tohoto sa veľmi bojím.Ako bude rozprávať.Pozerala som jedno video,kde bola jedna dievčina a tá rozprávala naozaj hrozne,skoro jej nebolo rozumieť :(Ale nejdem sa stresovať,veď to má ešte časuuuu.Ono niekedy je aj ten internet na škodu,lebo ja si niečo pozriem a potom stresujem až kým ma niekto neukľudní 😀

marbella
2. jún 2011

@lucia231 a kolko mala mesiačikov keď ju operovali?
@sara2 my stláčame od začiatku. Teraz jej to už ide lepšie, takže stláčať vlastne už ani nemusíme. Malej ide mliečko von, keď má soplíky. Čaj ide von aj bez soplov 😒

@anicka26 ahoj, tiež sa bojím tej reči...Tiež keď vidím, alebo počujem niečo zlé, tak myslím hneď na to, že aj my to budeme mať...

sara2
2. jún 2011

@marbella ..maminky,nebojte sa 😉 ..každý prípad je iný...a naozaj nie vždy je dobré študovať všetko na nete-ja som to robila tiež....a mala som obdobie ,že som so Sárkou nechcela ani na ulicu výjsť....mala som pocit,že každý "o tom" vie 😢 ...
držím palce a veľa úspechov a pokrokov s detičkami.
A jedna vec je ešte fajn.Moja Sára bola operovaná pred 5,5 rokmi...a keď chodíme na plastiku na kontrolu tak mi lekárka rozpráva ako rýchlo lekárska veda postupuje...vždy je niečo nové a vyspelejšie aj v operácii a starostlivosti o dieťatko s rážtepom 😉

lucia231
8. jún 2011

@marbella ahoj nas mali operovat ked mala sarka mat 11 mesiacov len sa to stale posuvalo kvoli bacilom stale sme mali zle vyteri s nosteka a aj v hrdielku tak sa to presunulo a nakoniec ju operovali ked mala necelych 13 mesiacov.

gabina77
21. jún 2011

Ahojte vsetky maminky, ktore nas spaja jeden problem☹ sarika, ja mam 2,5rocneho synceka Tristana, ktory sa narodil s razstepom hornej pericky na lavej strane a podnebia...chodime tiez do BB k pani doktorke Valentovej, a ked vidim a citam, ze aj ty, tak som sa potesila, ze by sme si mohli vymenit rady, hlavne ty mne, lebo tam chodite uz dlhsie. Maly ma za sebo dve uspesne operacie, prvu mu robili ako 6dnovemu a druhu ako 9mesacnemu, akurat minuly tyzden sme boli u doktora Hurtu a dal malemu strojcek na zubky, tak sa pomaly s nim pasujeme....Bolo by drze odo mna ak by som ta poziadala, ci by si mi nepreposlala dake fotocky vasej malej, ako to vsetko prebiehalo? (gabina77@gmail.com) mozem aj ja tebe🙂vopred dakujem a som rada ze sa tu da kopec rad precitat aj od ostatnych mamiciek, vsetkym odkazujem, hlavu hore, dnesna plastika je uz vvelmi vpred....Gabika

magerka
25. aug 2011

Ahojte,aj nás čaká teraz operácia podnebia. možte mi niekto napísat z vlastnej skúsenosti ako to prebiehalo v nemocnici? operácia ,pobyt a ták. Boli nejaké problemy? Dakujem

barborka08
26. aug 2011

@magerka Ahoj, aj nas este len caka operacia. Aky razstep podnebia mate?

anicka26
28. aug 2011

Magerka a kedy idete? My pôjdeme koncom septembra a do BB...Som zvedavá ako to budeme zvládať,ale snád to bude jednoduchšie ako prva operácia.Dúfam,že to spravia na prvý krát,lebo mi máme razstep naozaj velký 😒Ale vraj detičky to zvládajú super

anicka26
16. sep 2011

Dnes sme boli v BB naplánovať operáciu podnebia.Nemilo ma prekvapila pani,ktorá zajednávala termín,vraj ak nekojím,tak si mám vraj zajednať internát ak som zďaleka.Nemám náhodou právo byť s drobcom? Ako to prebiehalo u vás,ak ste už nekojili.Mliečko sa mi podarilo odsávať skoro do 4 mesiacov,bohužiaľ,odišlo...

elenaki
6. okt 2011

@emjee Ahoj mamicka moj syn sa narodil s razstepom makkeho podnebia a uz sme rok a pol po operacii ak sa chces nieco opytat napis

emjee
6. okt 2011

@elenaki ja nastastie nemam s razstepom ziedne osobne skusenosti, temu vytvorila @taninka

antonia9
12. okt 2011

ahojte prosim pomozte mi kde v kosiciach mi najlepsie vysvetlia čo a ako s razstepom pery a či sa da este niečo s tym robit ked som v 5 mesiaci

sara2
12. okt 2011

@antonia9 ..skús sa opýtať detskej lekárky ,ktorú plánuješ mať....
tiež existuje stránky www.raztepy.sk.

sue777
29. okt 2011

ahojte mamicky. dnes som sa dozvedela tuto spravu, nasa dcerka bude mat tiez razstep pery a trosku aj podnebie..ak som to dobre pochopila ☹ v stredu mam ist na genetiku ci to bude "iba" toto.. hned by sme sa mali porozpravat aj s pani doktorkou z plastickej chirurgie ( v KE na rastislavovej ). nie je tu niekto komu operovali deticky prave tam? 😢

marbella
13. jan 2012

maminy, čaká nás operácia za niekolko dní. Chcem sa spýtať ako je to so stravou v nemocnici? čo tie deturence vlastne možu papať? A čo si treba doniesť z domu? Ja tam nebudem mať nikoho, neviem ani,poriadne čo jej zobrať so sebou. Mlieko, kaše, výživky,neviem:(