Rázštep hornej pery. Bude ho mať moje dieťa?

taninka
9. okt 2007

ahojte prosim viete mi niekto poradit ? mam brata ktory sa narodil s razstepom hornej pery, ja teraz cakam miminko a bojim sa aby to moj drobec nemal taktiez. Mama mi povedala ze to nieje na genetickom podklade, ze boli na genetike a proste sa to stalo. Moze to mat aj moje dieta ?

emjee
9. okt 2007

taninka vyberam z inej diskusie - https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

amika 13. máj 2006 o 19:16
Ahojte baby. Som tu prvy krat a mam jeden velky problem. Viete mi volaktora poradit, ako je to s dedicnostou razstepu podnebia/len makke/? Nikto mi o tom nevie povedat nic urcite, a mna to hrozne trapi. Nema nahodou daktora z vas znamu, ktora ma razstep a ma babo? Odpiste mi prosim. Velmi dakujem.

emjee 14. máj 2006 o 00:17
amika velmi tazka otazka, hladala som podrobnejsie informacie na nete - aka je to vlastne choroba, ci sa dedi recesivne alebo dominantne alebo cez chromozom x - v podstate asi ani jednou z tychto ciest, jednoducho sa to deje vplyvom inych faktorov -
napr. tu http://www.obroda.sk/clanok/22880/Razstepove-deti/ sa pise, ze: "rázštep pery a podnebia ... vznikajú najčastejšie genetickým pôsobením či vplyvom životného prostredia, ochorenia matky počas tehotenstva, ale i fajčenia. Vyhodnotenie dát takmer 4 miliónov novorodeniat v USA dokázalo, že fajčiacim matkám sa rodia deti s rázštepom o 55 % častejšie ako nefajčiarkam. Ak žena vyfajčí viac ako 20 cigariet denne, zvýši sa táto pravdepodobnosť až na 78 %."
ale niekedy jednoducho nevedia ani lekari, preco sa tak dieta narodi, aj ked je to podmienene aj geneticky http://www.zdravie.sk/sz/content/501-23438/Razs... ale asi nevedia presne, akym sposobom
ale potesim ta, vraj vyskyt je 1-2 deti na 1000 narodenych deti - pozri http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=49 posledne riadky

co by som urobila na tvojom mieste je, ze by som sa poradila aj s odbornikom, predpokladam, ze ked mas razstep ty, chodis (alebo si chodila) k nejakemu lekarovi, ktory sa tym zaobera, aby ti odporucil co robit a coho sa vystrihat v tehotenstve, aby sa to neprenieslo na tvoje babatko

amika 14. máj 2006 o 08:34
Emjee. Velmi pekne ti dakujem. Aj toto mi pomoze. Nikto z rodiny toto ,,ochorenie,, nemal. Mna by to ani netrapilo, ale nechcem to preniest na svoje dieta. Vraj sa to da zistit na genetickom vysetreni, ale nechcela by som zistit ze je tam vysoke percento prenosu lebo dietatko chceme aj tak, a len by som sa trapila. Ale to co si mi napisala ma trosku ukludnilo. Ja totiz ani nefajcim, ani nepijem alkohol a chystam sa vysadit aj kofein. Este raz ti dakujem.

grettka
9. okt 2007

myslim, ze by bolo asi lepsie, aby si aj ty navstivila geneticku poradnu, tam ti skor poradia....

halcinova
11. okt 2007

Ahoj, ja Ti mozem odpovedat z vlastnej skusenosti - mam manzela ktory ma razstep pery aj podnebia - ked som pred piatimi rokmi cakala prve babo, bolo sme na genetike - teraz pri druhom sme si to zopakovali znova. V podstate ale na genetike Ti nepovedia dokopy nic, akurat nejaku pravdepodobnost - u nas to bolo 2 až 5 %. Prva dcerka sa narodila zdrava a krasna. Teraz pri druhom babetku som bola na 3D ultrazviu v Kosiciach pri Dr. Dankovcikovi (pracuje aj s kolegom na vyskumnej ulohe tykajucej sa diagnostiky razstepu uz v prvom trimestri na zaklade ultrazvuku) - bola som tam v 13 tt a povedal ze razstep pery babetko isto mat nebude (pomocou 3D sa da zistit aj razstep podnebia, ale my sme boli prilis skoro). Chystam sa este na jeden 3D ultrazvuk po 20 tt kedy uz su crty vzhladom na velkost babetka ovela jasnejsie, aby som sa este v tom utvrdila. Inac co som sa zaujimala kusok o tuto problematiku - razstep vznika presne v 35 den vyvoja babeka - kedy pod vplyvom nejakych okolnosti (na genetike povedali ze to moze byt dokonca aj prechladnutie matky) nedojde k spojeniu buniek v tejto oblasti a vznika razstep. Prevenciou je uzivanie kyseliny listovej - radi sa to aj vsetkym tehotnym zenam, ale v rodinach kde sa vyskytol razstep som citala ze uzivanie 10 mg kyseliny listovej denne pred otehotnenim a pocas prvych tyzdnov znizuje riziko vzniku razstepu - ja som ju zacala uzivat hned ako som zistila ze som tehotna.

gangulienka
11. okt 2007

ahoj, no ja som rovnaky pripad, bratovi sa narodil chlapcek s rastepom pery, akurat vcera ho operovali. Ale neplasim sa, hladala som viac info o tom a ide vo vacsine pripadov skor o vonkajsie faktory ako o genetiku, casto moze v prvom mesiaci mamicka prekonat ochorenie, napr. chripka alebo herpes, potom fajcenie alebo malo kys. listovej
Neboj isto bude tvoje babo ok 😉

susul
15. okt 2007

Ahojte, vase pocity su mi velmi blizke, nakolko vzhľadom na vlastne zdravotne problemy som nutena uzivat lieky, ktore prechadzaju cez placentu a maju prave za nasledok razstepy pery, podnebia a chrbtice. Pravdepodobnost je 10%, ze nase babatko bude mat takyto nejaky problem, ale snazim sa to brat pozitivne, lebo je 90% pravdepodobnost, ze bude drobec ok. Taninka drzim palce, aby bolo vsetko ok 🙂

pralinka25
15. okt 2007

Ja poznam mamicku co mala ako dieta razstep podnebia a pery. Ma dve deticky a su uplne v poriadku.
Ja sa tiez trosku bojim, lebo manzelova sestra sa narodila s razstepom. Snad to ale nebude pokracovat aj u nas.

zirafka105
22. okt 2007

Ahoj babulky, u nas v rodine ma rozstep rtu (jednostranny) moje mamka, ja potom mam oboustranny rozstep rtu + patra. Bracha, ktery se narodil po mne, je uplne zdravy (teda strasne s nim mlatila puberta, ale to asi s rozstepem nema co delat 😀). Moc a moc vam vsem drzim palecky, abyste mely deticky v pohode...

S nasima jsme jezdivali na ruzna vysetreni k MUDr Tolarove, coz byla predni CS odbornice prave na rozstepy a jejich lecbu, pak ale odjela pracovat a zkoumat do S. Franciska v USA a uz jsme od ni dlouho nic neslyseli. Co jsem se tak nejak doslechla, tak castecne muze byt rozstep geneticky podmineny, castecne za to mohou moci vnejsi faktory... coz je teda ale neco jako "nebude-li prset, nezmoknem".

Ja vim, ze nez budu planovat miminko, tak bychom s partnerem meli rozhodne navstivit genetickou poradnu, kde budou zkoumat, co jsme zac... a eventuelne mi doporuci nejaky postup pri "snazeni", napriklad tu listovku nebo neco dalsiho, aby se alespon trosku zmensilo riziko rozstepu.

Jinak... pokud by to nahodou nedopadlo uplne na 100% a narodilo se vam decko s rozstepem, tak je to sice smula, ale smula docela dobre korigovatelna a lecitelna. Plasticka chirurgie, ortodoncie, logopedie a dalsi obory, ktere s tim maji co do cineni, dokazou podle myho soudu naprosto zazracny veci... Chce to ale trosku vic prace, nez je se zdravym detatkem. Myslim, ze nikdy nebudu nasim dostatecne vdecna za to, jak se mi venovali, kdyz jsem byla mala. Pravda, puberta pak byla trosku narocnejsi, z tanecnich jsem parkrat prisla s brekem, ale jinak myslim, ze se vsechno povedlo moc pekne. Stejnak ale drzim moc palce, aby vase detatka byla zdrava... a kdybyste cokoli chtely vedet, tak se ptejte 😉

sara2
23. okt 2007

Som rada že táto debata sa tu rozprúdila.Nám sa v r.2005 narodilo dievčatko z rážtepom pery i makkeho podnebia.Čítala som čo všetko ste doteraz tu o tejto teme napisali.Ja som bola nefajčiarka-absolútna,obaja zdraví,v rodine výskyt rážtepu žiadny.Tehotenstvo bolo ukážkové.Kyselinu listovu som brala pravidelne.Ale...v 8 tyždni tehotenstva som ochorela aj s teplotami,nie vysokými a musela som užívať antibiotika.O tom že sa malá narodí s rážtepom sme nevedeli,pretože na bežnom sone to vidieť nebolo a na 3D sme neboli.Dnes ma mala 2 roky,sme po dvoch operáciách,ktoré dopadli super.Našťastie to nemala veľké,aj podnebie sa podarilo zošiť na prvykrát.Plánujeme teraz druhé bábo.jasné že obava tu je.Boli sme aj na genetike,ale pravdupovediac nijak nás to neuspokojilo.Žiadne kontrétne vysvetlenie,že prečo to tak bolo akurát prognoza že sa to môže v 2% zopakovať znova.No a malá ako budúca matka má tam šancu až 5%.Tak len dúfame že tentokrát to bude všetko ok.

zuzizuz
9. sep 2008

nas to tiez postihlo ☹ a strasne dlho sa snazim najst odpoved ze preco sa to stalo, ale to sa asi nikdy nedozvieme. Medzi 7. a 9. tyzdnom som velmi krvacala a dokonca nam bolo povedane, ze sme o babatko prisli. Bohvie ze ci ten strasny zial a hysteria to nemohli sposobit. Hovori sa ze to moze by aj geneticke, ale u nas v rodinach to nie je.
Na ultrazvuku nam to nenasli, co som aj rada, lebo by som hned googlovala a nasla tie najhorsie pripady a myslela by som si ze Bianka to bude take mat. Nastastie to nemala take zle. Som minule citala clanok o tom ako jedna zena v azii zistila v piatom mesiaci ze jej dieta to ma a isla na potrat. Plakala som ked som to citala a casto na to myslim ked sa pozeram na nasu malicku ze ako niekto moze nieco take urobit len kvoli tomuto. Nie to to prijemna zalezitost, ale si myslim ze ked uz bohuzial ma byt nieco zle s babatkom, tak toto je jedna z tych "najlepsich" veci a treba byt stastny ze nie je nic horsie.

skybaby
9. sep 2008

zuzi ahoj, ak sa smiem spytat, tak na triple tesotch vam nezistili nic? my mame pozitivny skrining smerom nahor cize smerom k razstepom a tiez nepatrim do rizikovej skupiny, v piatok mame geneticku konzultaciu tak uvidime co dalej 😉 nech sa bianke dari 🙂

zanetak
9. sep 2008

keď čítam túto tému , tak mám až zimomriavky. Viem o čom hovoríte, pretože môj manžel má rázštep a veľmi som sa bála aj o naše bábo, že bude mať. Ale díky bohu nemá. Pamatám sa keď sme išli na genetiku, potom zase na sono z ktorého mali zistiť či má alebo nie.Je to hrozné čakanie na odpoveď od doktorov.
V budúcnosti by som chcela ešte jedno dieťa aj keď viem, že sa budem znovu toho báť.
A zuzizus držím Vám palce aby ste všetko čo sa bude diať okolo prekonali. A ešte ti dám jednu radu: Nepozeraj sa a nerieš svoje dieťa , že má rázštep, ber ju ako iné deti, pretože také dieťa bude v budúcnosti potrebovať aby ste ho podporovali.

zuzizuz
10. sep 2008

skybaby, na triple testoch sme neboli, lebo som mala problem na zaciatku a po rozhovore s doktorom sme sa rozhodli ze nie, lebo bola obrovska pravdepodobnost, ze by vysledky neboli dobre ale to je kvoli tomu ze by nieco babu bolo, ale kvoli tomu krvacaniu a hematomam co som mala. Pytal sa ma ze ci by som potom isla na amnio a ja som povedala ze v ziadnom pripade, lebo som sa bala ze by sme mohli o nu prijst. Sme si povedali, ze aj keby bolo nieco zle, tak si babo aj tak zobrat nenechame, jedine zeby bolo nieco naozaj strasne strasne zle, zeby nebolo zivota schopne a to ma doktor uistil ze keby bolo nieco take strasne zle, tak to zisti ultrazvukom.

zanetak, tiez na to myslim, ze co ked aj druhe bude mat, ale ked bude, tak bude. Ono to naozaj nie je take hrozne, ked s pozries co sa stava babatkam. Ja viem, nechceme aby im nic bolo, ale ked uz tak co uz. Je to krasne dievcatko, je uplna taka ista ako ine deti. Teraz tu vedla mna lezi a sa tu na mna vyskeruje a nevymenila som ju za nic na svete.

skybaby, drzim palce, urcite to bude vsetko ok. Zevraj 3D ultrazvuky su na to dobre. Ja som rada ale ze som to nevedela, lebo to nemala take zle. Ale keby to mala mat dost zle, jak to niektore deticky maju, tak to by som asi radsej chcela vediet, lebo na to sa treba psychicky pripravit. Ked sa narodila, tak som si len myslela ze ma pokrcenu pusinku 🙂.

skybaby
10. sep 2008

zuzi dakujem za odpoved 😉 ja som vecny optimista a verim ze bude vsetko ok 😉 a o tom je asi ten zivot, ze mamicky miluju svoje babatka aj ked nie su dokonale 😉

durni
10. sep 2008

ahoj no najlepšie bude ked povieš svojej doktorke o tomto probléme a ona ta pošle na gentiku tam Vám s partnerom zoberé odbery obidvom a aj podla toho a aj podla rodostromu ktorý budete asi vypisovať s genetikom zistíte aká je pravdepodobnosť že by malo aj tvoje bábo ráštep, napríklad že koľko krát sa vyskytol u Vás v rodine a tak a potom ti asi genetik odporučí triple test a na základe výsledkov s triple testu potom aj amniocentézu - teda taký bol aspon postup u nás 😉
ale ako už niektoré písali je to aj chybou v stravovaní matky alebo zlej životospráve alebo dedičné to zistíte skôr na tej genetike

skybaby
10. sep 2008

durni my prave mame horsie vysledky triple testov a v piatok ideme na geneticku konzultaciu

danuska123
7. okt 2008

ahojte neviete mi prosimvas niektora poradid,bola som zo svojou 7 mesacnou cerou u detskej lekarky a ta pozerala malej do pusy a povedala ze ma zrastenu hornu peru s dasnom a splietala nieco o rastepe tak neviem ci sa jedna o rastep pery.Sme objednany na nosnousnokrcne ze jej to tam nastrihnu aby nemala medzeru medzi zubami.Prosim o radu neviem ako bude potom mala jest je kojena o co vlastne ide.Pomoooooooooc/

kucharka
7. okt 2008

Ahojte.Na tejto stranke som prvý krát a velmi ma zaujala vaša tema nakolko ja sama ma rázštep per v lavo.Mam 2 deti ktore su zdrave a mam 2 sestry ktore maju tiež deti v poriadku.Pred otehotnením som bola na genetike nakolko mame rázštep v rodine/prababkin brat/ale primarka mi povedala že u mňa to mohlo byť spôsobene tým že mama bola chora v prvých týždňoch tehotenstva.Ked som už tehotna bola tak som išla do BA na sono k dr.Cunderlíkovi ktorí je vraj najlepší na Slovensku v ultrazvuku a ten hned pozeral peru a na 98 percent vedel povedať že tam rázštep nieje.ahojte

meliska
8. okt 2008

danuska123: neviem ci je to iste, ale mne tiez rezali tu blanu medzi perou a hornymi dasnami...
Mne to rezali pred dvoma rokmi... takze az na "stare kolena" 🙂
Napisem Ti do IP

labutka
8. okt 2008

danuska, ja mam tiez nieco podobne, ked som bola mala, tiez mi chceli nastrihnut nejaku blanku co mam medzi dasnom a perou, ale nakoniec som na tom nebola (neviem preco ma mamina nezobrala), a zuby mam normalne... a ta blanka je tam stale. 🙂

emjee
15. okt 2008

elizabeth453 • Dnes o 13:16
ahojte....je tu nejaka mamicka, ktora ma babatko s razstepom pier aj podnebia?

elizabeth453 • Dnes o 13:31
ale vas je...no nic, tak dik,

ededik • 1d • Dnes o 16:58
Ahoj Elizabeth, myslím že lululu má takého synka, tak jej skús napísať.

alias313
2. jún 2009

elizabeth453 ahoj ja mam synceka z rastepom podnebia

u2jana
2. jún 2009

ahojte
aj nasa mala ma roztep podnebia
operaciu nam odporucili okolo 8-9 mes (nechapem, preco tak neskoro)...
mali sme tam ist teraz v pondelok, ale ako na potvoru, ked sme behali po predoperacnych vysetreniach, nachytala nakeho bacila a dostala anginu... prvykrat, co bola chora ☹
takze sa to odlozilo, dobrali sme ATB a znova cakat na termin a znova predoperacky... som z toho strasne nestastna, bojim, ze kym sa tam dostaneme, tak bude zas chora ☹

wewe4
3. jún 2009

u2jana, to mi je luto... ☹
Mne podla triple testov tiez hrozil razstep, ale podla UTZ je vsetko v poriadku...ale urcite obavy tu su 😖
Tebe to zistili uz pocas tehotenstva? Mozem sa ta spytat, ako tebe dopadli triple testy (v 16tt). A nebola na NT (v 12tt) ?

mayka
3. jún 2009

Ahojte kocky, drzim Vam palce aby boli babenka v poriadku. ja mam tiez strach aj ked to nikto v rodine nenmal. Ale ten strach je prirodzeny. Len som Vám chcela napisat ze v mama a ja alebo v mamine teraz si neviem spomenut ktory casak junovy to bol je cely clanok o razstepoch pier a ako to potom lekari riesia. Vacsinou do 3 mesiacov po porode tieto babenka operuju. No poviem vam ze mi stali chlpy na rukach ako som to citala. Ale ten clanok stal zato, tak si kupte ten mesacnik. 😉
Drzte sa.

u2jana
4. jún 2009

wewe4
ahoj, jasne robili mi tripple testy, mala som tam len mierne zvysene riziko down.syndromu...
neviem co myslis NT...
boli sme aj na 3D ultrazvuku, ale kedze to ma vzadu v hrdle, nebolo to vidno... teda nam to nezistili ani v porodnici, takze sme sa strasne tie prve tyzdne natrapili, lebo mala nemohla - nevedela sat... az sme skoncili opat v nemocnici, lebo neprospievala... ale to je dlhy pribeh 😒
inak boli sme s malou vcera na kontrole, soplik uz nema, ani horucku, som myslela, ze je v poriadku, ale ze ma na hrdle esta naky povlak, takze znova stery, kvapky, cakat na vysledky... v BA mi povedali, ze dalsi termin nam daju az ked bude uplne ok... a to bude neviem, kedy...
nechapem, to cely 8 mes bola zdrava, jediny raz mala soplik a teraz toto... je mi z toho na nic... uz som dospela do stadia, ked uz sa chcem na tu operaciu dostat... a potom uz hadam budeme mat konecne klud

inak je tu nejaka mamina, co uz bola na takejto operacii?

wewe4
18. aug 2009

ahojte, máte niektorá s tým, že vyšli vysoké hodnoty AFP-riziko rázšepu? Boli sme potom na morfolog. UTZ u MUDR. Čunderlíka a povedal, že mimi je v poriadku. Na amnio som nešla, lebo verím tomu, že všetko je v poriadku, ale niekedy ma chytia škaredé myšlienky...
Myslíte, že ten UTZ bol dostatočný na overenie...neviete o niekom, kto konal podobne ako my? A či sa narodilo bábätko v poriadku?
Díky..

karin_
25. okt 2009

Ahojte ma sa mi narodiť babätko s razstepom pery a podnebia zatial neviem. Ale chcela by som sa opýtať koho by s te mi odporučili z ružinova aby operoval moje dieťa? S kym mate poprípade skusenosti? Dakujem.

lenocka15
22. feb 2010

Ahoj Karin chodím do ružinova už 20 rokov.Mám rázštep hornej pery,podnebia aj nosa.Viem ti odporučiť akurát Mudr.Fekiačovú,ktorá ti vo všetkom ochotne poradí a pomôže.Stará sa o termíny operácií a má prehľad.Ja mám za sebou asi 13 operácií a spolu ma za tie roky operovali štyria lekári.Ale v ružinove je super tím a zvládajú to na plnej čiare🙂

natalia32
7. aug 2010

@u2jana ahoj asi si uz po operacii .aj mne sa narodila dcera s rastepom podnebia mäkeho aj tvrdeho .mala natalia teraz bude mat rok a caká nas operacia za par dni ktorej sa všetci obavame.napiš mi na čo mám byť pripravena.

karinka3
23. aug 2010

Ahojte, volam sa Denisa narodila som sa s lavostraným razštepom pery. podstupila som jednu operáciu+ jednu korekciu. V 21 rokoch sa mi narodila dcérka, s kompletným lavostraným rázstepom ( pera, čelusť, mäkke a tvrdé podnebie). Chcem len upozorniť, že na genetických testoch som nemala žiadnu odchylku ba pani gynekologovia nic nevideli na sone. Tak čo dodať, TOTO JE NASE "mile " zdravotnictvo. Takze vsetko som sa dozvedela az ked prisla dcerak na svet. Teraz ma 3 a pol roka, a za sebou tri operácie! dve uspesne a jedna maximalne neuspesna. Takže drzím palce vštkým čo majú takéto detičky. Kludne aj odpoviem na nejake otázky, staci napisat, velmi rada poradim z vlastnej skusenosti.