Reflux. Čo s ním?

neliv
9. nov 2006

Cauko mamicky som tu prvy krat hladam radu co s malym ked po papani strasne grga...Drzim ho zvislo aj hodinu ale v noci nevladzem a zobudim sa ze mu hlavicka visi na stranu 🙂 Chudiatko po papani aj po zobudeni hystericky place a ja neviem co s nim - polohovanie ani cajik nechce...Poradi mi niekto?

bronau
9. nov 2006

Citala som v casopise Dieta o tom cely clanok - c.3/2005. Mamicka tam pise, ze mali velke problemy s kojenim, spanim, dychanim. diagnoza znela gastroezofagalny reflux. Terapia , ktoru uvadza: zahustit stravu - zahustovaci Nutrilon po kojeni, dieta polohovat, hodinu po jedeni drzat dieta zvislo, aby sa strava nevrazala zo zaludka spat. Krmit castejsie v mensich davkach. Okolo 6 mesiaca by sa mal reflux spontanne vytratit. Drzim palceky - porad sa ale v kazdom pripade s pediatrom!

viamka
9. nov 2006

asi je dolezite, ake male je tvoje dietatko. prvych 6 az 8 t je "v zaruke". nie som lekarka, ale tiez s tym mame svoje skusenosti. prvy syncek to nemal, a tak sme to pri druhom ani necakali. chyba... ak kojis, koj, koj, koj, ale v davkach: hned po zodudeni, potom sa az prebalujte, umyvajte, hrajte..., ale opatrne. neprevracaj nahle, vzdy daj dietatko najskor akoby do polosedu, az potom na brusko, na ruky atd.

ak mozem k tomu placu po zobudeni: nenechaj ho zobudit sa sameho uplne. myslim tym, ze ked uz sa mrvi alebo uz tusis ze ide vstat, zober ho na ruky do vspriamenej polohy a trosku mu pokrc kolienka a posuchaj chrbatik, mozno si grgne. a hned prilož. nemal by dostat sancu tak velmi revat. to, co som poradila su moje vlastne skusenosti, takze bez garancie ale moc ti drzim palce.

elesa
9. nov 2006

o refluxe je dobry clanok v najnovsom Mama a ja.

mimi
9. nov 2006

to som rada,ze sa o tom pise,lebo aj ja mam s tym velke problemy.Maly mi kazdu chvilu zvracia,dokonca aj ked spi,aj ked je jeho cas papat stale mu ide mliecko zo zaludka.Doktorka vravela,ze je to normalne,ale mne sa to nezda,lebo najvacsi problem je,ked chceme ist vonku a on sa mi tri krat pozvracka.Potom uz musim aj veci fenovat.Nieedy som z toho zufala,lebo kym ho obleciem a prezleciem je jeho cas na papanie.
cely den maleho len prezliekam a periem.
elesa,utekam si kupit najnovsie mama aja.
ak mate niekto tiez taketo problemy rada prijmem dajake rady.

mitinka
9. nov 2006

dobry clanok je v novembrovom cisle mama a ja ale mozem ti poradit aj ja moja mala to ma tiez!!aj ked kojis tak kup nutrilon A.R a NUTRITON je zo svetojanskeho chleba a pridava sa do materskeho mlieka.porad sa zo svojou lekarkou!!!

neliv
autor
9. nov 2006

Dakuem za rady, najma ta o tom zobudzani - musim vyskusat. Nutrilon a.r. sme s pediatrickou skusali ale nevedel sa z neho vykakat, jedine s rurkou, tak sme si povedali ze rasej ostaneme pri grgani, asi je to mensie zlo. Alebo myslite ze by si casom zvykol? podavala som mu ho tyzden a z toho iba raz kakal sam, aj to po 24h, ked prdetym kakal pri kazdom baleni. Maly ma 2,5 mesiaca.

mitinka
9. nov 2006

neliv moja mala ma tak isto daj jej ten nutrilon a.r a pridaj jej do toho mliecka uz zarobeneho nutriton(vlaknina zo svetojanskeho chleba) a ta podporuje kakanie uvidis ako supy bude pustat ako moja 😀 😀 😀

luckas8
9. nov 2006

aj my máme asi taký istý problém. Naša malá si aj grgne, niekedy grcká, ale strašne prdí a pri papaní sa pučí.Neviem či to je kolika alebo reflux.Ale snažíme sa jej masírovať bruško podla časopisu mama a ja. Čajík jej vôbec nedávam.

sillas
9. nov 2006

caute baby..
my máme tiež problemy a ked som čítala to čo píše Mimi, tak skoro ako u nas, my sme s tým boli aj u lekarky, poslala nas na sono pažeraka ale maly toma vnorme, ale su dni ked grcka v kuse, dusí sa, nevie dýchať, lebo sa mu to dostane do úst a nosa apustí to ako sprchu na mna..a stava sa to aj počas kojenia, zrazu pustí didok..zasekne ho, vypučí okále...a už viem že je zle..a potom sa zlakne a velký rev.
predpísala nam Nutriton, ale zatial som ho nedavala, neviem presne ako a bola by som rada, keby ste mi niektora napisala aké s tým máte skusenosti.
lebo ja som už rozmášlala aj nad tým, či to nie je preto, že sa maly prejeda, lebo až do popuku a potom sa mu to vracia, je čislo kojený a za 5 týždnov pribral 1600 gramov..
lebo ja by som mu to musela davať aj pomedzi kojenie,lebo sa mu to stáva aj počas kojenia, alebo potom hocikedy v noci.

mitinka
9. nov 2006

luci:to je reflux ako hrom!!!sillas:aky ti dala ten nutrilon?daj mu do flasky vodu(detsku ako je lucka ale musi byt prevarena a ochladnuta)60ml a daj do toho 2odmerky co su v tej skatuly.oni tam byvaju zahrabane a daj mu najprv prsnik po case ked budes vidiet ze uz mu bude aj stacit ho odstav a daj mu ten nutrilon.davaj mu to a uvidis sama ci mu to zabera alebo skodi.

sillas
9. nov 2006

no prepísala ten Nutriton, z toho svatojanskeho neviem čoho.. to to si myslela? a to mu mám dávať tolko vela?? lebo myslim, že mi spomínala že nejako len za nejaku lyžičku..no zajtra sa na to pozriem.

olinel
9. nov 2006

Caute baby aj moja mala ma taketo problemy presne ako to opisujete.Ja jej pocas kojenia podavam po lyzickach Nutriton a zabera to.Zo stravy som si dokonca musela vylucit trvanlive mlieko a pijem len 5 dnove.Nechcela som tomu verit, ale pomohlo to.Dobra je este levandulova masticka, ktoru jej natieram okolo pupka a natieram ju aj na krize.Je super!Maj te sa.

mitinka
9. nov 2006

silas to nieje moc ano myslela som ten chleba z toho bude dost kakat ked nedas nutrilon davaj jej to po tych lyzickach medzi kojenim ved nakonec je to tam aj napisane 😉 odskusaj 😕

mimi
13. nov 2006

ja som opat bola udoktorky a nic,vraj je to v norme,tak ja neviem.maly mi pribera tak 180 g za tyzden.kolko priberaju vase ratulence?
ked ho kojim,tak tiez medzi tym zvracka.Citala som o tom v novom mama a ja a maly ma tie priznaky refluxu.Ale vraj ked pribera je to O.K.

viamka
13. nov 2006

moj maly sa narodil 3.200g a stvormesacny mal pri plnom kojeni 4.000g! ale to je extrem.

dieta neprospieva rovnomerne, skor naopak. raz viac, raz menej. a este nieco: samotna vaha je nedostatocny ukazovatel rospievania. treba ju porovnats dlzkou-vyskou, obvodom hlavy a tiez vekom.

pytaj sa detskej, ked ti to nestaci, poziadaj ineho pediatra o konzultaciu. najlepsie na detskom oddeleni v spitali.

sillas
14. nov 2006

baby,
tak ja som nasadila ten nutriton a davam mu to asi 3 krat cez den 3-4 male lyžičky počas kojenia, a naozaj negrcka, ale ostatne krmenia grcka..
ale vydrží ovela viacej predtým papal po 1,5 hodine, teraz pekne vydrží aj 3 hodiny, ved sa nečudujem, lebo polovica išla von.
len sa mu to bojim davať častejšie, aby ho z toho nebolelo burško, aj tak mavame koliky, a ešte aby ho bolelo aj z toho, tak to by už bolo vela.

mitinka
15. nov 2006

sillas odstrekni si mlieko kup si kvapky SAB SIMPEX a daj ich 15kvapiek do toho a daj ten nutrilon bude to v pohode ani brusko bolet nebude 😉

mimi
18. nov 2006

sillas,myslis nutrilon alebo nutriton?o tom som este nepocula.to ti predpisala doktorka?da sa to normalne kupit?ja uz naozaj neviem co s malym.doktorka stale tvrdi,ze je to normalne.bojim sa mu sama ordinovat lieky.

viamka
19. nov 2006

mimi, ked uz das malemu nieco sma od seba, tak to doktorke aspon oznam, aby o tom vedela, ked sa v buducnosti nieco bude diat. drzim palce, aby sa nedialo. 🙂 🙂 🙂

sillas, pises, ze kojis aj kazdu 1,5 hod. dieta moze byt aj prekrmene a potom zvracia. ak je v zaludku este ciastocne nestravene mlieko, baby grcia kyslo, ako saknute mlieko. vtedy nekoj, daj prevarenu vodicku, alt. jemny cajik, zabava atd. 😉

ked si dieta grcne po jedle a nie je to kysle, malo by to byt v brusku navyse. cca 1pl. to neries. vsimaj si ci pri tom grckani dieta napne, ci mu stahuje brusne svaly, najma tie bocne. az potom je to problem! 😝

zaobchadzanie-dvihanie, pretacanie, nosenie atd. je tiez otazne. niektorym detom vadi aj minipohyb, z ineho mozes aj dusu vytriast, robit lietadielko a pohoda. 😅

skusaj, skusaj, skusaj, nikto ti neporadi lepsie, ako ty sama. ty si s dietatkom 24hod denne.

sillas
19. nov 2006

mimi..
ano predpísala doktorka je to NUTRITON..s "t"čkom, je aj volne predajny, ked je na predpis je akurat o 30,-sk lacnejší.
my sme boli aj na sono, takže to ma akurat tak na hranici.

viamka..
maš uplnu pravdu, matka vie čo je najlepšie, ja už som tiež našla system, a už vidim na nom ked ho sledujem počas kojenie, kedy sa mu to ide vracať, ale niekedy tomu nezabranim, ide to von z neho počas kojenia, zalaje ma celu..niekedy aj hodinu po kojeni, už normalne tvaroh..
v noci už tolko negrcka, asi preto že papa pomalšie, cez den velmi hlta.
takže je to ako kedy. hlavne mu to davam predtým ako ideme von,alebo niekam, aby sa neogrckal pri obliekani.

mimi
20. nov 2006

sillas,vy ste boli na sone?a maly ti nepriberal?mne maly pribera,tak asi to nepotrebuje,ale mne sa to nezda.kolko ti asi vyvrackal?nasa doktorka to nevidi,ale ja niekedy ko prezliekam 3krat za sebou.Len co mu obleciem body uz mu musim dat dalsie.on mi zvracka aj pocas spanku,tak sa ho bojim dat do postielky.

cucoriedka
12. dec 2006

ahojte...

nas malinky ma tiez tento problem, ale davam do plena otazku, ktora tu este nebola spomenuta....

dnes sme v lekarni tiez kupili nutriton, uvidime ako to zaberie. blinkanie by ma ani tak neobtazovalo (aj ked furt treba prezliekat ked sa netrafime do podbradnika alebo plienky), ale skor ma trapi to, ze nevie spat inak ako na brusku. ked je na chrbte alebo na boku, neustale, kazde 2-3 minuty sa akoby natahuje, alebo krci, vydava pri tom take "utrapene" zvuky, vzdychy, akoby ho nieco tlacilo... s rukami si stale sermuje pred tvarickou a je strasne nepokojny. v noci sa pri tom neda absolutne spat, som z toho na nervy. on je unaveny, tak ako-tak drieme, ale mam pocit, ze sa poriadne vyspi iba cez den, ked ho davam na brusko a je pod kontrolou. po papani si skoro vzdy odgrgne, ale ked ho pocas toho jeho nocneho trapenia vezmem hore na plece, tak si zase odgrgne, aj po hodine, aj po dvoch po papani. je zjavne, ze ho proste tlaci mliecko na ceste medzi pusinou a bruskom. ale neda sa ho nosit vkuse hore na pleci.
tiez nam odporucili vyvysenu polohu pri spanku (podlozit matrac knihami, uterakmi v postielke) a ja aj kojim tak, aby bol malinky nakloneny (hlavicka a hrudnicek vyssie ako brusko) - tym padom som vypustila kojenie poleziacky, vtedy mi vyblinkal mliecko prudom, lebo mu to nezislo az do bruska.

tiez by som ocenila rady a vase skusenosti... hlavne ako poriesit to nocne spanie, ako dopriet dietatku kludny spanok bez napinania a trapenia...

PS: spanie na brusku v noci nam nikto neodporuca ☹

lindda
1. apr 2007

cafte tak aj moj Ninko ma asi reflux celu noc som bola na pohotovosti ako krical od bolesti mimo toho ma aj koliky ☹ Ja som ale na to zahnala v rakusku tabletky poradila nam ich lekarka z Kramarov maju ich aj v cechach nam pomohla takmer hned je to taka vodicka vola sa Ulgogant orale Suspension je to priamo pre male deticky. Tak dufam, ze uz budeme mat pokoj. 😉

lindda
1. apr 2007

este som zabudla je to nieco ako bol Prepulsid

dancavranca
29. apr 2007

lindda vieš mi povedať meno tej doktorky ktora ti to poradila?

martina46
19. jan 2008

moze sa reflux prejavit aj neskor, alebo je to zjavne uz od narodenia?

elinka27
19. jan 2008

no ja sa pridavam, moj maly niekedy po krmeni grcka prudom,inokedy zasa vobec nie, a inokedy si zasa grgne tak ze mu len trosku vytecie z pusy.Ale niekedy ked uz si myslim,ze aj by uz mohol byt odgrgnuty a zaspi tak sa mi asi za hodinku zobudi a zacne plakat a ked ho zoberiem na ruky tak si odgrne a pritom uz je aj hodinu ci dve po jedle.Ja teda bohuzial nekojim,sme stale na UM,ale to prezliekanie je strasne,nic ine nerobim len periem.Ked som to povedala lekarke tak mi povedala,ze nemam hned mysliet na najhorsie,maly pribera okolo 500-600g za mesiac.Ona to zvalila na sopliky, ale tie mam pocit ze uz sa zlepsili a maly grcka rovnako.Dokonca obcas mu z pusy citim akoby taku kyselinu zo zaludka a aj to obcas vygrcka.Tak neviem ci to moze byt ten reflux,lebo niekedy su dni kedy vobec negrcka, a inokedy zasa grcka 3-4 za den.
Teraz inak naposedy grckal v pondelok a odvtedy sa drzi (klop klop)

lindda
19. jan 2008

my mame dodnes reflux a jedine co nam pomohlo bol ULCOGANT sirup z rakuska a A.R. Nutrilon

lindda
19. jan 2008

nam to poradila kamaratka a jej to poradila nejaka detska lekarka na kramaroch