Kedy začali vaše deti rozprávať?

siimmii
30. mar 2012

Ahojte chcem sa spytat kedy vam zacali deti tak trosku same rozpravat? My nic nepovieme len mama, baba, gaga akoze ttata alebo huska,papa.Na vsetko len ukazujeme a povieme uuuuuhmm ☹ Okolo 2rokov myslim ze by uz malo nieco povedat, ci? AKo ste na tom? dakujem

mandragora22
30. mar 2012

@siimmii no neviem, kolko ma tvoje dieta, nase malo cez dva roky a hovori to iste, co tvoje 😀 😀 😀 inak je uplne v poriadku, vnimava az az, hyperaktivna az az, akurat nerozprava a papka ako vrabcek.

sisaha
30. mar 2012

@mandragora22 ty mas doma moje dieta? 😀

mandragora22
30. mar 2012

@sisaha hej, na navstevu prislo 😀 😀

siimmii
autor
30. mar 2012

moja bude mat v juni 2roky, tiez je hyperaktivna az az a vzdorovita 😉

mandragora22
30. mar 2012

@sisaha najhorsie je, ze ona ked nam chce strasne nieco povedat, a my jej nerozumieme, tak az krici na nas, ale to takym sposobom, ze cudzi by si pomyslel, ze je hluchonema 😀 😀 pritom usi ma tenke ako papier a celkovo, je v poriadku, davam tomu cas, co uz 😖 😖

bobocka
30. mar 2012

@siimmii do troch rokov sa deticky z drvivej vacsiny rozhovoria,no kazde inak.netreba porovnavat,len treba na dietatko vela hovorit,ukazovat,pochvalit ked sa daco podari pekne povedat.hlavne ziadne maznave rozpravanie,treba hovorit pekne cisto.moj bubo zacal od roka so slovami ako papuce a pocitac 😅 dovtedy len klasika,mama,tata,baba,havo,mnam,tu...teraz ma dva a pol a povie vsetko.aj to co by nemusel 😀 jasne,ze ja mu rozumiem najlepsie,niektori este nerozumeju vsetko,ale da sa povedat,ze uz hovori 🙂 no v tomto nie je dobre deti moc porovnavat,no je mi jasne,ze pokial ide o vlastne dieta,tak sa to moc neda.no fakt je to individualne,niektore deti rozpravaju postupne a postupne sa zdokonaluju a ine si davaju nacas a behom velmi kratuckeho casu sa riadne dobre rozhovoria.

mandragora22
30. mar 2012

@siimmii u nas je vzdor takmer na dennom poriadku od "spred" roka jej zivota. a stupnuje sa to. ma 25 mesiacov, hadze sa o zem, skusam vsetko, po dobrom, po zlom, nevsimam si - cize neutral, nic nezabera, ja zacinam byt zufala, lebo co bude dalej? co do roka, dvoch? ach-jo. a ja ju este zvladam, ale partner je niekedy uplne strateny, lebo ja som na nu nasadila tvrdu vychovu, on jej vela povoloval, takze ona teraz si vydupava unho a on ju nevie skrotit, to je na nervy normalne toto...

viki2912
30. mar 2012

my mame 15 mesiacov a hovorime mama,tata,kaka,baba,gaga,teta,hav hav,ne,bubu....ucim ju viac,ale moc sa jej nechce.

mia258
30. mar 2012

Moja povedala svoje prvé slovo v roku a pol. Dovtedy nič, len zvuky a krik 😅 Teraz už povie nejaké slová, pomenuje čo chce.

siimmii
autor
30. mar 2012

mangora to ako by som vdela moju dceru tiez neviem ci na nu po dobrotky, ci po zlom aj dostane kazdy den na zadok a nic si nerobi z toho robi stale naprek a smeje sa tomu

zuzana76
30. mar 2012

nas prvorodeny, prve slovo povedal v 9. mesiaci - tata, v roku vedel asi 20-30 slov, v roku a pol rozpraval vo vetach, ovladal farby, aj pekne casoval, druhorodeny ma 1 rok aj 8 mesiacov a povie len 3 slova - mama, tata a daaaaa - ked nieco chce a tiez slabo papa, ale inak vyzera byt vsetko ostatne ok. Je to velmi velky rozdiel v porovnani so starsim a rodina uz ocakava,ze by mal rozpravat a stale ich porovnavaju 😖

mandragora22
30. mar 2012

@zuzana76 ty sa hlavne na rodinu vykasli a nerob si tazku hlavu. segra ma tri decka, jedno bolo hyperaktivne, druhe pokojne ako anglican - zacala rozpravat v troch rokoch a treti vrestal ako pavian prvy rok svojho zivota, takze to sa fakt neda porovnavat 😉 😉

zuzana76
30. mar 2012

@mandragora22 ja viem,ze je to individualne, ja som trpezliva, ale inak si mladsi vybavi vsetko co potrebuje aj bez rozpravania, "rozprava" takou svojou recou

mandragora22
30. mar 2012

@zuzana76 ved u nas to iste, my jej rozumieme vsetko, hoci ma posunkovu rec a rec poskladanu zo samohlasok 😀 😀 naprikad darceky, vtaciky, pastelky a vsetky podobne znejuce slova su: a i íííííííííííííííí 😀 😀 😀 😀 😀

fialkaa
30. mar 2012

@zuzana76
@mandragora22
@siimmii
@mia258
@viki2912

dievcata klidek. v praci som mala kolegynu, ktorej syn zacal rozpravat v 3 rokoch a neskor sa stal majstrom Slovenska v sachu. takze vase deti maju este cas. moj syn okolo roka rozpraval slova, cca od 18 mesiacov vedel naspamat viacero basni a piesni, hoci vety este netvoril, a teraz po 2 rokoch sa mu jazyk rozviazal a rozprava uz vo vetach. zase napriklad kamoskina dcera zacala hned po roku rozpravat cisto a vo vetach. je to individualne a to kedy dieta zacne rozpravat vobec nepredurcuje, ci bude v dospelosti uspesne.

miruska15
30. mar 2012

Moj maly rozprava po činsky,thajsky,tatarsky ale po slovensky vobec 😀 😀 😀 Papa ako mucha a plienky nosi a vobec mu neprekažaju čo s nim no musim si počkat kym na to pride sam. 😒

mia258
31. mar 2012

@fialkaa ja si z toho tazku hlavu nerobim. Ziadne basnicky, pesnicky ani cele vety u nas nehrozia. My sa este len ucime slova, ale energie ma za troch, vecne je v pohybe, rychlo sa aj sama postavila. Je aj velky papkac, zacali sme sa oducat od plienok. Takze sa ani nemozem stazovat 😵

czechzuzanaba
31. mar 2012

U nas zabralo za prve knizky - ukazovat obrazky, opakovat, kazdy den. No a za druhe - kdyz Julka neco po me chce, musi me to rict. Zadny ukazovani prstem, nebo nejake miminkovske patlaniny. Normalne ji reknu, ze nerozumim a at se snazi 🙂 A rekla bych, ze mluvi na svuj vek (2,5) pekne, a to cesky i slovensky 😀
Ale urcite bych si z toho hlavu do tech 3 let nedelala 🙂 Hlavne jestli je videt nejaky, aspon maly, pokrok.

mandragora22
31. mar 2012

@miruska15 kokso presne toto si doma hovorime, nasa hviezda rozprava po cinsky 😀 😀 😀

stvura
31. mar 2012

no ja mam teraz zmenu, lebo syn mi rozpraval pekne zakladne slova a dvojslovne spojenia ako rok a pol rocny, okolo dvoch rokov uz hovoril pekne a trojrocny ma super zasobu...dcerka ma rok a pol a povie fakt minimum. Vsetkemu rozumie, ukaze si co chce, troska sa to teraz rozbieha, no uz ma lekarka (kedze ma v starostlivosti obe moje deti) stihla vytocit s tym ze je pozadu (osobne si nemyslim)

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kdezee
31. mar 2012

moj dlho nic nehovoril len vyskal :D potom dako okolo 8mes povedal mama baba ...potom nic ani neblabotal len sem tam to mama a baba a stale len vyskal, rehotal sa a pistal 🙂 potom ked mal 1,5r tak povedal Laila (nasa macka) a potom kukuicku papat a potom to uz islo 🙂

exupery
31. mar 2012

NAsa blabotala cca do roku a pol,potom sme sa prestahovali a v jej okoli sa vyskytlo vela deticiek okolo jej veku,trochu starsie...a od vtedy hovori jedna radost-cele zlozite vety,odopveda na otazk a pod.y,vazne jej to pomohlo...uz som sa stretla s nazorom,ze rozprava lespie ako 4-5rocne dieta...

slavuska30
11. apr 2012

náš malý povie akurát mama, da (ked niečo chce), ha (havo)..vôbec sa mu nexce do reči..🙂..ale ked mu niečo poviem, aby doniesol alebo ukázal, tak tomu rozumie, vie, čo asi xcem po nom..tak si myslím, že je to ok, aj ked v rodine už vymýšlaju, že by už mal viac hovorit..

miika
11. apr 2012

Ahojte, moj prvorodeny hovoril ako dvojrocny uz normalne, ako 2,5rocny uz hovoril "R", proste ukazkovy a dodnes sa mu pusa nezastavi. O to viac sme rozladeni z toho ze druhorodeny ma s hovorenim problemy. Ked sme mali dva roky, tak tiez len mama, miau, havo, ham, ne a pod., ked mal 2,5r, tak bol stale na tejto urovni. Tak sme sa nastvali a sli s nim na logopediu a potvrdili nam ze ma oneskoreny vyvin reci. Tiez sa strasne snazi hovorit, aj opakovat, ale zopakuje po mne uplne ine slovo resp. hatlaninu ako to co som povedala ja, prehadzuje slabiky, no niektore slova hovori nadherne a ine povie len zaciatocne dve pismena alebo prve dve slabiky, ale zvysok nedopovie.
A ake su rady logopedicky na rozhovorenie:
- mame s nim hovorit na urovni o stupen vyssie - ak hovori jednoslovne vety, my mame hovorit dvojslovne (da to fusku...pripadame si ako dementi)
- citat vela kniziek, snazit sa rozsirovat jeho slovnu zasobu, lebo ked nepozna aspon 50 slov kde su aj predlozky, spojky, slovesa, nema ako tvorit vety
- popisovat vsetko co robime, a to kratuckymi vetami (ideme papat, ideme spinkat, bracek spinka, maco je velky, dame jogurt?, mama vari, vari polievku, polievka je mnam), vraj dlhe vety mu nedavaju zmysel, nerozumie im
- zacat pouzivat aj ruky nohy, proste gestikulovat, resp. pouzivat urcitu znakovu rec a naucit to aj dieta (suchat rucicky ako PROSIM, napodobnovat pitie s rukou GLO GLO)

navstevy u logopeda, a nasledne uplne zmena pristupu vsetkych v rodine zapricinila ze syn ma uz asi 50 slov, zacina robit dvojslovne vety, proste na to, ze chodime na logopediu kazdy druhy tyzden asi 3.mesiac je to pokrok, len netreba zaspat na vavrinoch a dennodenne si s nim citat knizky

takze ano, vacsina deti sa do 3 rokov rozhovori, ale niektore veru nie a treba im pomoct, inak budu zaostavat a hoci vsetkemu rozumeju, ak nezacnu rozpravat, budu vraj rozumiet stale menej. Tak nam drzte palceky.

monhla
11. apr 2012

My máme v rodine zatiaľ samé baby a tuším je to pravda, že dievčatá rozprávajú skôr. Aspoň u nás. Naša bude mať dva roky a občas "kecá" ešte aj zo spánku. Cez deň je ticho iba keď jej dám niečo papať 🙂 Ale kamoška dávala malého tento september do škôlky ako trojročného a za deň povedal ledva 4-5 slov /aj to namiesto autobus - iba bus a pod./ A v škôlke sa rozrozprával 😀 Ale ja osobne by som až do troch rokov nečaklala, ak sa niečo nezdá treba nyvštíviť logopedičku. Veď návšteva u nej "bolí" menej ako napr. očkovanie a mamina bude mať pokoj. Ja som chodila na logopédiu 4 roky a skončila som až keď sme logopedičke priniesli diplom za 1. miesto v recitačnej súťaži 😀 . Vtedy mi to nevadilo a ani dnes mi to neprekáža, že som tam chodila. A mama mala kľud, že je všetko o.k.

kralicica
12. apr 2012

nas maly zacal rozpravat asi v 23 mesiacoch (teda tesne pred druhym rokom). vie uz takmer vsetky slova. zatial mu velmi nejdu vety, ale skoro vsetko uz vie povedat. sice ma svoj dialekt, ktoremu casto rozumieme len my, lebo tie slova este nie su take tvarovane ako u nas dospelych. napr traktor je tratok alebo magnetka maneta, ale vidim ako sa to zo dna na den zlepsuje.

zaneta222
26. dec 2012

ahojte moj malý začal roypravať v 13 mesiacoch teraz ma 23 a rozpráva krásne spája vety a apekne zasklonuje ( nepoviem idem za mamu ale idem za mamou ) v tomto je šikovný ale neviem ho dostať od prsníka 🙂

skajinka
26. dec 2012

ahojte,tak i ja pridávam🙂)moj starší povedal prvé slovo až ked mal dva roky a mladší zase povedal uplne čistučko a krásne slovo hrable v 10 mesiacoch na dovolenke,ked mal formičky na piesku...teraz ma takmer 15 mesiacov a rozpráva uplne všetko,vo vetách...každý neveriacky krúti hlavou,sklonuje,pozná tri farby,dokáže prerozprávat krátky príbeh...ale na nočník nesadne ani keby neviem čo🙂)je to individualne...

antonio28
28. dec 2012

ahojte! ja som myslela,ze maly zacne veeeeelmi neskoro,(niekto mi raz povedal ze trojjazycne deti zacinaju az okolo 4.roka).lebo sa rozprava u nas 3 recami. Ja slovenka,otec spaniel a zijeme v rakusku. Este do roka jasne ze hovoril take drobnosti ako mama,papa,atd. Ale bola so velmi milo prekvapena ked uz v 11 mesiacoch povedal prve meno v nasej rodine a to mojej netere.Katka! a presne ako pisem. POvedal pekne kazde pismenko haha 🙂) a krasne sa mu darilo hlavne to druhe K. A aj Babka vedel krasne povedat. Ale tak skutocne sa rozrecnil ked mal 18 mes. A vtedy povedal take prve zlate slovo ze Lopta! a odvtedy to ide ako po masle.. potom prislo ze "prsi" a "kvapka"-slova z Dvd Spievankovo🙂) A dalej sa vzdy za vsetko podakuje ze "Diky" a pyta sa ze "kde" . Ked vidi jedlo tak povie"Papat"atd atd. Takze mozem povedat,ze asi v tych 18mesiacoch to zacalo. Po nemecky vie povedat ze "bahn"-akoze strassenBahn(elektricka) a "danke". Len po spanielsky mu nic nejde. Ale to je chyba mojho ex-jeho otca. Ze s nim malo komunikuje. Ja sa s nim velmi vela rozpravam,vsetko komentujem co robime,kam ideme a deticky vsetko registruju. S tym prvym slovom"Lopta" to bolo srandovne,lebo sme boli u sestry a ona sa s nim hrala a potom sa ma pyta,ze odkedy maly hovori Lopta? a je ze nehovori. ved nehovori este. A ona ze ano! chytil sam do ruky loptu a sam povedal ze Lopta!. A Ja som vobec nechcela verit🙂 Ale velmi mi od stastia podskocilo srdiecko,kedze som to tak skoro necakala