Rozšírená panvička na obličke bábätka. Máte skúsenosť?

miriamka
25. apr 2008

Mile maminy,
nemate niektora skusenost s rozšírenou panvičkou na obličke u vasho drobčeka?

lolinkamaminka
22. feb 2012

ahojte maminky. aj moja mala sa narodila s dilataciou na oboch oblickach.myslim ze na jednej ma 1.stupen a na druhej 2.stupen.. teraz ma tri a pol mesiaca a zacal jej zapachat moc! citim tam nejake zelezo alebo co, neviete cim to je? mate niektora skusenost? odniesla som ho na nefrologiu a cakam na vysledky. teraz sme objednani 1.3.na gamagrafiu ci ako sa to vola, mate skusenosti? ocenim kazdu radu ☹ bojime sa operacie.. 😢

chryse
24. feb 2012

@lolinkamaminka ahoj nam zistili VUR III st. az ked mala mala 1 rok. nic tomu nepredchadzalo, iba ecoli v moci,co je bezne. Cystografiu uz mame za sebou a dnes sme boli na gamagrafiu. Samotne vysetrenie nie je az take strasne, Najhorsie je, to pichanie a cim pichaju (kontrastna latka - radioaktivna latka). Rano o 7 dmej sme dosli, pichli jej tu latku, a o 9tej nam dali nejaku vodicku do zadocku aby ju trochu oblbli, lebo pri vysetreni sa nesmie vobec pohnut, najlepsie je ked dieta spi,,, lenze u nas to posobilo ako klystir,,, a to ti asi nemusim opisovat,,,no a potom nas snimali, cca 20 min, po 5 min z kazdej strany, tot vse,,,,,, vysetrenie na to, ci nie su na oblickach nejake jazvy zo zapalu, ci spravne funguju, velkost .....

anjelicek071
13. máj 2012

Mile mamicky.My sme boli na 4D v Hlohovci,som v 24tyzdni.Doktor nam povedal ze ma malinky o trosicku zväcsenu panvicku.Hned som sa zlakla.Ale ze to sa mu moze este upravit.Ja som pred tehotenstvom mala par krat zapal moc.ciest:.Moze to byt sposobene tym????Dufam ze sa mu to upravy.🙂

dadu30
9. apr 2013

obnovujem túto tému, včera sme boli na sone kde nám dr. zistil rozšírenú panvičku na obličkách, norma je do 0,40 cm a náš malý má 0,45 cm a 0,39 cm, všetky ostatné výsledky boli ok, no a teraz to príde!!! odporúčal nás na amniocentézu, aby sme vylúčili downou syndrom, stretli ste sa s takýmto postupom? vystrašil nás teda poriadne.......neviem čo si mám o tom myslieť, jednoznačne ma informácie, ktoré som si medzi tým už našla upokojili, ale predsa mám strach ☹

akova
9. apr 2013

@dadu30 nechápem to ako tá zväčšená panvicka súvisí s downovym syndrómom? môj syn mal po narodení zvacsenu panvicku, vraj mi to mali zistiť už v tehu ale nikto mi nič vravel a to som bola aj na podrobnom morfologickom UTZ. Syn má teraz už rok a zistili mu prekážku - chlopnu ktorá mu bránila v odtoku moču, preto sa moc vracal späť do obličiek a rozšírila sa mu panvicka. chlopnu mu odstraňovali asi na 4 krát a už len čakáme na plastiku mocovodov ktoré sa mu rozšírili . ale je veľa deti ktorým sa to samo upraví, držím palce.

akova
9. apr 2013

a

evitka3
9. apr 2013

Ahojte, ked som cakal mojundcerku, tiez nam na sone asi v 22 t. Zistilo, ze tiez ma lavu oblicku nad normu, ale ze to budu sledovat a mala som prist na dalsie sono asi v 30 t. Zvykne sa tomsamomupravit. To viete, bola som z toho velmimznepokojena, balansom sa, aby sa z toho nevyvinuli nejake zdravotne problemy, mm mal operovane kamene na ladvine, aj synovec ma problemy s ladvinami, ci sa tongeneticky neprenieslo nammoju malunatd.... no ale potom na vysetreni na sone nam povedali, ze sa to chvalabohu upraviloma ze po porode nam povedat, ze ked jej budu robit sono obliciek,mnech sa na to pozru, urobilintaknampovedali, ze mala je zdrava🙂🙂🙂 boze dakujem, babyndrzte sa a myslite pozitivne🙂🙂🙂

dadu30
9. apr 2013

@akova dr. povedal, že jedným z ukazovateľou downouho je aj táto odchylka u obličiek, na tripltestoch mi na downa vyšlo riziko 1:540 a pri prepočítaní s odchylkou u obličiek mi vypočítal riziko 1:118, i ked na tripl testoch mi v poznámke pripísali, že aj ked je očakávané riziko downovho syn. vypočítané podľa veku matky ( mám 36) vyššie, rizio je fakticky nižšie pre hladinu MS-AFP a T-hcg. ale verím, že to dobre dopadne

akova
9. apr 2013

@dadu30 držím palce určite to bude ok. ja som mala 38 na amnio som nešla tie z mi tie testy vyšli podobne ako tebe.

martinaxx
12. apr 2013

@ada11 ahoj práve som si čítala tvoj príspevok,že ste boli na cystografii-mohla by si mi napísať ako to prebiehalo?My ideme nabudúci týždeň v sttredu a mám z toho veľký strach.Ďakujem

ada11
17. apr 2013

@martinaxx mojej dcére robili cystgrafiu, keď mala 2 a pol roka. Jeden deň ráno sme prišli na príjem a na ďalší popoludní sme išli domov. V ten prvý deň dostala večer dostala infúziu, ktorá jej tiekla dosť dlho, od polnoci nesmela nič jesť ani piť, čoho som sa veľmi bála, keďže som ju ešte v tom čase dojčila a budila sa min . 5 razy za noc, ale zvládli sme to. Ráno sme išli na rtg pracovisko, kde jej podali Dormicum /"oblbovák"/, takže bola trochu mimo, ale pri vedomí, lebo musela trošku spolupracovať. primár ju zacievkoval, podal kontrastnú látku, a potom ju snímkovali počas močenia. To samotné cievkovanie bolo v pohode, keďže bola trošku "mimo", ale keď účinok Dormica odoznel, tak to bolo najhorišie, lebo bola veľmi agresívna /hrýzla sa, kopala ma - mala som ju na rukách, strašne kričala a plakala - /, po hodine zaspala na 1, 5 hodiny , a potom bolo už dobre. Len malé percento detí reaguje tak atypicky na Dormicum, tak sa nemusíš nejako veľmi obávať. My máme ísť na odstránenie sosohltanovej mandle a upozornili ma, že by sa nemalo podávať ani ako premedikácia Dormicum, keďže takto zareagovala - vtedy to nemohol nikto vedieť.
Neviem ako máš staré dieťa, ale veľa deťom robia toto vyšetrenie bez "oblbováku a bez hospitalizácie. Držte sa.

martinaxx
19. apr 2013

@ada11 tak už to máme za sebou aj my 🙂 bolo to presne tak ako si mi napísala-ešte aj to dormicum jej tak blbo zaúčinkovalo,keď jej to robili tak plakala celý čas a až potom začala byť taká malátna a neskôr aj podráždená-som šťastná,že je to už za nami 🙂 teraz máme ísť so snímkami na urologiu,zistili nám reflux,ale nevedela mi povedať či to jeII. alebo III.stupeň-vraj to určí urolog,vy tiež máte reflux či vy ste v poriadku?

anjelicek071
17. máj 2013

tak mile mamicky...mne sa nakoniec iba trosku rozsirenej oblicke,narodil chlapcek kt.nema pravu oblicku a teraz najnovsie :ta lava sa rozsiruje(je dilatacna),uz ma 18mm,hrozne sa bojim...stretli ste sa aj s niecim takymto??som zufala,,

dadka28
17. máj 2013

@ada11 presne takto reagoval aj moj maly...agresivne..a to mal 8mesiacov... 😒 😒

siska33
21. máj 2013

nam zas nefrolog zakazal kupanie v bazenoch. maly ma 2 roky a tesili sme sa na leto lebo nam vlani povedal ze uz by sa na jar mohol kupat. boli sme na sone a ten pako mi ani nic nepovedal ci sa mu to zhorsilo alebo co. kym so sa spamatala uz som bola na chodbe bez info s tym ze o rok kontrola a v papieri napisane ze predchadzat uroinfekcii :(

katuskad
11. aug 2013

no tak sa pripájam aj ja, malý má tiež rozšírenú obličku. moč mu zle odteká a lekárka po sone hovorila že ma nejakých 15 mm. ideme s tým do BA na konzultáciu, tak som zvedavá. mám strach ale dúfam že to bude ok.....

marcovka1
12. okt 2013

Ahojte tiez zistujem co to je ta olickova panvicka,lebo mne vcera lekarka zistila na sone a to som v 30tt 😕 tak maly ma vlavo dilatovana 6,3mm tak som tiez s toho na nervy 😒 aneviem je to dedicne,lebo sa ma pytala ci to mal niekto v rodine ,ale u nas nema nikto problem s oblickami 😕 niektore tu pisete ze sa to zlepsi a niektore ,ze sa to roby aj operacne fuu no uz teraz sa bojim ☹

katuskad
18. okt 2013

@marcovka1 ahoj. no je to vrodená vývojová chyba, takže by to malo byť asi dedičné. a možno že to niekto v rodine má, len v nejakej slabej forme a nemá žiadne ťažkosti, tak sa to nemusí prejavovať a potom sa to ani nezistí....
mne to zistili v 37tt, takže mi museli pôrod vyvolať, kedže sme tú obličku mali dosť veľkú, po pôrode zistili že oblička je rozdvojená a horná časť úplne nefunkčná, takže musela ísť von ☹ ale malý to zvládol ovela lepšie ako my a teraz sa má už super, tak som rada že je to za nami. držím aj vám palce, aby sa vám to zlepšovalo a operácia nebola potrebná....

katkaluka
2. máj 2015

ahojte aj ja mam lavu stranu poriadku a pravu stranu rozsirenu a teraz sa bojim ci to neublizi dietatu mohli bi ste mi poradit ci je to normalne. A je to neskutocna bolest bola bi som velmi rada keby ste mi poradili.......dakujem 😉

mama003
28. okt 2016

@jankapalkosz dobrý čítam že ste už po operácii chcem vedieť či malé už po operácii nemalo zápaly keď môžete odpiste

jankapalkosz
30. okt 2016
lussi_0
7. nov 2016

Ahojte som v 20 tt dnes som bola na ultrazvuku povedali my že je to dievčatko a že je všetko v poriadku až na jednu vec bábätku nemohli nájsť obličky alebo ich bolo slabo vidieť a preto mám prísť o 4 týždne na kontrolu. Chcem sa opýtať čo to vlastne znamená a či sa mám báť alebo či je to tak normálne. Ďakujem za odpoveď

mama003
11. dec 2016

Dobry viete mi niekto poradiť dcera mi je operovana na mocovod a vždy sa jej opakujú baktérie v moči máte nejaké skúsenosti ....dakujem

bobanik
24. feb 2020

Toxo u novorodenca

miskamisiq
13. okt 2022

@anjelicek071 Dobrý deň. Neviem či sa ešte po toľkých rokoch dostanete k tejto správe ale ak predsa, rada by som sa opýtala, ako ste to s vašim dieťatkom zvládli. My máme rovnaký problém, nášmu dieťatku chýba ľavá oblicka a na pravej je dilatacia 13mm. Nikto nám nevie povedať, čo nás čaká, na čo sa pripraviť 😟 bola by som vám vďačná za akukoľvek odpoveď, keďže ste s tým prešli a my sme nenašli ešte nikoho s rovnakým problémom.

ajwettss
8. dec 2022

@miskamisiq dobrý deň, mrzí ma čo prežívate...chcem sa spýtať, na morfologickom sone bolo všetko ok čo sa týka obličiek?

miskamisiq
5. jan 2023

@ajwettss Dobry deň. Na morfologickom ultrazvuku chýbala ľavá oblicka a prava bola postihnutá hydronefrozou 1 stupňa. Malý sa už narodil ale uz a hydronefrozou 4 stupňa a do toho máme reflux 5 stupňa. Aktuálne sme od narodenia, čo je 3 týždne v nemocnici a bojujeme o záchranu obličky.

habibi2023
13. sep 2023

@dadka28 ako ste dopadli v tom case ked to bolo aktualne?

dadka28
20. okt 2023

@habibi2023 prepáč, čítam až teraz..

dadka28
20. okt 2023

@habibi2023 chlapec ma 14 rokov a chodíme každý rok na kontrolu...a klopem na drevo, že je všetko ok