Rozšírená panvička na obličke bábätka. Máte skúsenosť?

miriamka
25. apr 2008

Mile maminy,
nemate niektora skusenost s rozšírenou panvičkou na obličke u vasho drobčeka?

denisocka
2. aug 2008

baby, a môže byť problem s obličkami prejavovaný aj kruhmi pod očami? ja tak zahanam nejake info ohladou kruchoch a baby spomínali aj problem s obličkami,tak som sa tu vrátila

majula009
11. aug 2008

Caute baby aj my to mame n ajednej strane..zistili to v porodnici, mame ist na kontrolu za 3 mesiace, a akurat mam odniest moc...lenze sa snazim ho uz treti den nejako zachytit a zatial nist...mate nejakú metodu na to?
Tak dufam ze bude vsetko v poriadku...mala ked sa narodila tak sa narodila v 42 tt a mala 4000 g a 53 cm..dufam ze to s tym prenasanim nesuvisi.... ☹

verulka
11. aug 2008

maji, aj mne to mal radko, na kontrole v mesiaci to bolo, v 2 este male a v 3 uz v pohode, dodnes nemal nijaky problem s oblickami- narodil sa tyzden pred tP, takze s prenasanim to nic nema.
co sa mocu tyka- mas 2 moznosti- kupit si sacik na moc a nalepit jej to do plienky, ale riskujes, ze sa moc neznecisti. Ja sm ajke chytala moc tak, ze sopm ju rano zobudila a rozbalila a cakala so skumavkou 😀 malokedy sa mi podarilo nachytat hne dna 1x az na taky treti...vela stastia

gucz
11. aug 2008

dávam info, boli sme na kontrole s tou rozšírenou obličkovou panvičkou, malej teraz po prvých narodeninách robili sono a pani doktorka povedala, že sa to upravilo, obe panvičky má uzavreté, takže super, už tam vôbec nemusíme chodiť. 🙂

majula009
17. aug 2008

verulka. podarilo sa nakoniec, sice po polhodke ale podarilo sa, medzitým sa mi dva krát od samej radosti že je rozbalená posrala, ale hlavne že som chytila moč rovno do skúmavky....
a bol negativný...
No dufam že bude ok na kontrole ked pojdeme za dva mesiace na urologiu...
...zajtra ideme na klby...dufam že nebudem musiet balit viacej na siroko....

visla
20. jan 2009

Ahojte, mám 3 mesačného syna, ktorému pri USG obličiek pri narodení zistili dilatáciu ľavej obličky do 2 mm. Nikto mi vtedy nič nepovedal, ale dnes keď som s ním bola na prehliadke u detskej lekárky dala mi správu z USG a povedala, že mám ísť na kontrolu. Aká zlá je dilatácia do 2,0 mm. Veľmi sa bojím. Aká je dlatácia 1. 2. stupňa? Myslím v mm. Poraďte prosím, podlieham panike.

dankadina
20. jan 2009

aj my sme mali rozšírenú panvičku brali nám často môč a chodili sme na kontrolu, ževraj sa to spraví vekom nám sa to spravilo asi do 6 teho mesiaca

bronika
16. mar 2009

caute. odobrat nesterilny moc je maly zazrak, ale nakoniec sa nam podarilo. moja malinka 8 mes. ma tiez rozsirenu oblicku a to natolko, ze 19. ideme na vylucovaciu urografiu na kramare. povedzte mi niekto co nas caka na vysetreni. som celkom v strese, lebo ak ju nebudu uspavat tak si neviem predstavit ako bude dieta, co sa neustale pretaca len tak lezkat 15 minut pekne bez pohnutia. a to ma tam este dovnutra nepustia, lebo dojcim...

visla: su 4 stupne, kde 1. je najmensi, 2. treba pravidelne sledovat na nefrologii, 3. sa uz musi zistovat presnejsie, co je v neporiadku a 4. aj ked nie je pravidlom, tak ten sa uz zvacsa operuje, aby nedoslo k nezvratnemu poskodeniu oblicky. 2mm dilatacie je stav uplne v pohode, neboj. myslim, ze ti doktorka povedala, ze mate stupen 1. ak ste boli na sone na diagnostickom, alebo u nefrologa

baby, prosim prosim, kto bol na tej vylucovacke s malym dietatom? co sa tam bude diat?

habibi78
18. mar 2009

moja malá mala dilatáciu ľavej panvičky 9 mm.... po polroku kedy sme chodili stále na kontroly sa jej to zmenšilo na 2 mm, teraz má 1 rok a je to už v pohode....

slunce3
18. mar 2009

naša mala po narodení na pravej 1 cm a na lavej 1,2 cm, boli sme na nefro a tam mala už len na jednej 6 mm, raz za mesiac k obvodnej moč a o pol roka na kontrolu na nefro

dudinka21
18. mar 2009

my sme pri narodení mali ok a potom asi ked sme mali mesiac tak sme boli náhodne na sone kvoli refluxu a tam nám zistili, že máme zvačšená 8mm teraz sme boli na kontreóle a nezmenšilo sa nám to a vraj máme aj zvačšené kalíšky.. zase musíme íst na sono na nefro a možno k urológovi...
bronika neviem, čo vás čaká hádam tobude ok.. potom napíš, keby to aj nás čakalo...

dadka28
18. mar 2009

bronika,nas maly ma teraz cez 2mesiace,my sme boli pred 2tyzdnami na tzv.cystografii,t.j.vpichli mu kontrasnu latku do oblicky a pol hod sa nesmel pohybovat.drzali ho tak pevne,plakal nam vkuse,az ku koncu uz nevladal..chudacik nas malicky.a to ti nehovorim,ze najprv mu museli dat kanylu do zily,tiez kateter do pipika/to je hadicka s vrecuskom,kam bude odchadzat moc/.bolo to hrozne.my mame dilataciu lavej oblicky 21mm a pravdepodobne nas caka operacia 😢

assimilate
19. mar 2009

Po narodení ešte v nemocnici malému tiež zistili dilatáciu jednej obličky. Kontrolné sono sme mali v 3 mesiacoch, lekárka vravela, že sa mu to upravuje a odchýlka je už len minimálna, ďaľšie kontrolné sono máme o pol roka.Pred týždňom, máme 4 a pol mesiaca nám z moču i tak zistili zápal močových ciest, momentálne užívame antibiotiká, po liečne nimi nás chce doktorka poslať znovu na sono a ak sa to zápal znovu zopakuje, tak nefrológovi.

bronika
21. mar 2009

aj my mame 9 mm, ale na pravej oblicke, na lavej mame 20MM, tam je ten pes zakopany. som za vas rada, ze to mate uz v poriadku. ostatni nemaju tolko stastia...ako napriklad my. nosili sme moc tiez kazdy mesiac, vzdy k nefrologovi a tusim raz ked mala malinka teplotu, tak aj k detskej a vzdy sme ho mali bez zapalu alebo bakterii, ale nam to rastie a nezmensuje sa ako vam baby. uff :(

od nefrologa nas poslali na urologiu na kramare, kde nam urobili vylucovaciu urografiu a vcera nas pustili domov. Bude sa operovat. :(

dadka28: cystografiu ani nemuseli robit, ta je vraj neprijemnejsia, lebo sa dieta cievkuje bez anestezy a vstrekuje ta kontrastna latka do mocoveho mechura..nezavidim vam, ze ste s takym malinkym babom museli toto prezit. dieta z toho ma stresy a hlavne pre mamu je to tazke pocuvat, ako ti tam place a nemozes nic urobit..a mali ste aj zapaly? alebo nie? ako ste na tom teraz? co vas caka?

assimilate: to, ze je tam zapal, nemusi hned znamenat, ze pojdete ne operaciu, vam sa to pekne zmensuje ked vam dala kontrolu az o pol roka, neboj. treba preliecit tie zapaly a ak bude dalsi tak treba ist na nefrologiu, je to v pohode. Malemu urobia obycajne sono, ci sa tam nieco nedeje. Iba ak by sa opakovali, tak budu zistovat vysetreniami, ci nejde o reflux ( vracajuci sa moc do oblicky ) alebo ine ochorenie. prevencia proti zapalom mocovych ciest je nechodit von bez prebalenia, hlavne ked je teraz zima, castejsie menit plienky a ja malej davam radsej bodynka na von aj ked uz ma 8 mesiacov a mohla by nosit pekne tricka, ine poradit neviem.

dadka28
21. mar 2009

ahoj bronika,veru to bolo az az neprijemne....a to ho caka este raz..zapaly sme nemali,ale ideme nakoniec na operaciu,cca do 2mesiacov.len chcu hlavne aby Matusko mal min 3mesiace.som myslela ze sa nejak tomu vyhneme...ale to bola len taka mala iskricka,viacmenej som vedela ze to nas asi neobide...tak sa uz "tesim"na 13 dnovu hospitalizaciu,ani si neviem predstavit,ako tam budem stresovat,ked iba na vysetreniach som zmatkovala...ach
Bronika vy aky mate stupen?my 4i..kolko ti ma mala/aka je stara?/?uz mate aj termin operacie?

dadka28
21. mar 2009

aha uz vidim ze mate 8mes

dadka28
21. mar 2009

broni a ako prebiehala ta vylucovacia urografia?

dadka28
21. mar 2009

janinah-citam tu ze ste mali problem s panvickou..uz vas operovali?lebo nas to caka,ci by si nam nevedela povedat k tomu nieco blizsie...ak ste tym presli.zatial Matusko podstupil cystografiu

janinah
21. mar 2009

dievčatá,chodím tu veľmi málo,tak radšej cez IP ma kontaktujte,boli sme na vylučovacej urografii aj na izotopovej renografii na nukleárnej medicíne,zatiaľ čakáme,oblička je rozšírená,ale pracuje dobre,ďalšia kontrola v máji,operácia nie je zatiaľ nutná,tak sa modlím....zdvojená panvička sa nepotvrdila,myslím,že ako malý rastie,tak sa aj tie anatomické pomery v obličke upravujú,,tuším aj na www.rodinka bola taká téma,aj tam maminky písali ako drobcov operovali,nie je to maličkosť,dlhá hospitalizácia,potom drény z obličky atď,skúste pohľadať aj tam...inak oslovte aj iných odborníkov,ak by sa vám ten váš lekár videl neistý,operácia je posledná vec a netreba sa ponáhľať si myslím,a
dadka28 a čo presne zistili drobčekovi,že čo má na obličke,čo presne idú operovať,lebo u nás predpokladali.že nejaká väčšia cieva mu tlačí na močovod ako vychádza z obličky a chceli robiť plastiku panvičky,a zisťovali u vás ako oblička pracuje? je to vyšetrenie počítačom tzv. izotopová renografia,tiež sa vpichuje pri tom kontrastná látka do žily...

bronika
21. mar 2009

ahoj dadka28. mne uz stupen ani nehovorili, mame ale take iste obavy, aj ked to moje male je trosku starsie..operaciu mame na 20.4.

vylucovacka bola vcelku v pohode. dalej napisem co sa tam presne dialo..

janinah: na izotopovej renografii na nukleárnej medicíne sme neboli, neviem, ci je znizena funkcia oblicky. kde zistovali, ci je zdvojena oblicka? lebo jednemu dietatku to zistili az pri operacii. ked radis oslovit inych odbornikov, tak kde? boli sme na kramaroch...ako je to u vas s tym rozsirenim oblicky? kolko mate mm? aku mate diagnozu? u nas predpokladaju presne to co u vas: cieva tlaciaca na mocovod a chcu robit plastiku, nezistovali vsak ako oblicka pracuje. kde ste boli na vysetreni?

my mame 20mm dilataciu a diagnoza je hydronefroza.

pusa
19. máj 2009

Aj nám po narodení zistili dilatáciu panvičky na ľavej obličke 9,6 mm.
Pred dvomi týždňami sme boli na sono kôli refluxu a Dr. pozerala celú brušnú dutinu a pozrela aj obličky.
V správe je uvedené :
- pravá pavnička bez dilatácie
- ľavá pavnička dilatácia 3,6 mm.
Potešila som sa že sa to super upravuje.
A dnes sme boli na kontrolné sono po troch mesiacoch od narodenia a fakt dosť prekvapko, že:
- pravá panvička dilatácia 9 mm
- ľavá panvička dilatácia 7 mm
Je to možné, že sa to takto mení ?, alebo od čoho to záleží. Uvažujem že pôjdeme ešte mimo toho na nefrológiu nech mu to riadne pozrú.

roka96
20. máj 2009

ahoj pusa tak ono záleži aký doktor sono robí.. My sme boli najskor u nás tam, že má zvačšenú panvičku 9 mm potom sme boli kvoli refluxu tam mu tak isto pozerali všetko to bolo asi 7 mm potom sme boli n kontróle tam už boli aj kalíšky zvačšené potom nás poslali k detskej dokt. čo robí sono a tá nám povedala, že to má ok.. Do roka by sa to malo napraviť nám sa aj napravilo.. ale tie stresy ako ty najskor tak potom tak...najlepšie je, ked to robí jeden doktor a taký, čo sa venuje deťom.. MOč sledujeme stále no hádam to už bude ok..
A inak my sme to mali po porode v poriadku nám sa zvačšila až ked mal malý 1 mesiac....

pusa
20. máj 2009

Roka, vďaka za reakciu. Presne to, že keď mi povedala teraz Dr. že to má už na oboch obličkách pozerala som na ňu ako puk. Toto posledné sono robila prednostka detského oddelenia a sono predtým s refuluxom nám robila zasa veľmi mladá doktorka ale zasa to pozerala dosť dlho.
Neviem, lebo keď to na pravej pri narodení nemal a teraz má 9 mm tak sa to asi zhoršuje, alebo majú staré sono?
Ono celkovo to v nemocnici bolo ako na bežiacom páse, všetci boli objednaní na 12:00, takže dlhá rada s malými drobcami.

roka96
20. máj 2009

ja som sa tiež toho veľmi bála pri narodení všetko ok a zrazu rozšírená a hned nás poslali na nefrológii vy ste boli??
Tam nám vysvetlili čo a ako.. vraj pokial to nerobí problémy tak može byt aj rozšírená.. pozerali nám, či nemá reflux- či sa mu nevracia moč naspat do obličky.. sledujete moč?? My áno, lebo vraj ked je rozšírená tak je náchylnejšia na infekciu.. ono sa to zhoršovať nemusí vždy ti to robil iný doktor to nieje dobre. treba íst vraj vždy k tomu istému. a verím ti, mne ked to povedali tiež som bola v šoku a ešte ako... má to a to dovidenia.. a ja som rozmýšlala, čo to je čo s tým a tak... fakt bežiaci pás,, ale má to vraj veľa detí a vy ste ešte maličky..
ja som štastná, že to už máme ok, lebo tie behačky po doktoroch a malý unavený býval strašne z toho..

pusa
20. máj 2009

Áno moč nosíme na kontrolu každý mesiac, kôli tým možným infekciám.
No veď práve, že je ešte maličký a lekári hádžu čísla len tak a že ďalej kontrolovať moč a o ďalšie 3 mesiace kontrola.
Ja som aj doktorke hovorila, že chápem, že sa to ešte upravuje a nemusí to robiť problémy ale tiež chcem vedieť na čom sme keďže sú to vývojové vrodené vady. Na nefrológiu nás neposlali pretože je do iba prvý stupeň ktorého hodnota je do 10 mm.
Takže jednoznačne vyhľáme nefrologickú detskú ambulanciu zo sonom a dáme to riadne skontrolovať, istota je istota
😉

roka96
20. máj 2009

nás ta nefrologia unavovala ale som aj tak rada. Ja radšej obehám aj 10 doktorov aby som mala istotu.. no ja si pamatám, že nám povedali zvačšená panvička a objednali nás na nefro asi o pol roka a moj muž úplne v šoku, že také malé bábo a nechajú ho tak čakat.. vieš naše prvé dieta zo všetkého pos.... a oni že o pol roka..
potom sme volali do iného mesta na nefro a tam sme išli skor a som aj rada, lebo tam je perfektná doktorka..
neboj ak má moč ok tak sa Vám to upraví.. držím palce...

marcia79
2. júl 2009

ahojte mamicky,je tu mamina,ktora bola so svojou ratolestou v Martine na scintigrafii obliciek,tiez mame dilataciu.Chcela by som poprosit o informacie,co to vlastne sa tam robi,ci sa nieco plati,ked je tam aj matka,na nefrologii nam povedala,ze je to na 2 dni,ak tu nejaka je prosiiiim IP,vopred dakujem 🙂

jvo
25. aug 2009

ahojte neviete kde by nam v BA okrem Antolskej spravili este kontrolne sono obliciek, mali sme ist po 3 mesiaci od narodenia ale teraz sono nerobia az 14.09 a ze mame ist niekde inde

barborato
5. jan 2010

Ahoj baby moj mali to ma tiez na oblicke a v papieroch mi pisu ze 11,7 mm teraz 18.01 2010 ideme na kontrolu to bude mat krpec tri meisace dufam ze sa to uz aspon trosku zmensilo. Viete mi povedat v akom sme stupni pri tak visom cisle. Co som tu citala tak 2mm 9mm mne sa zda ze to mame dost velke. Mam z toho strach.

pink_lady
6. jan 2010

barborato neviem aky stupento je my mame obe oblicky zvacsene, parenchym hopotonicky a tie panvicky 5 mm ...mame ist na kontrolu v marci...ja mam tiez zvacsenu 1 oblicku furt