Rozšírená panvička na obličke bábätka. Máte skúsenosť?

miriamka
25. apr 2008

Mile maminy,
nemate niektora skusenost s rozšírenou panvičkou na obličke u vasho drobčeka?

tribitka
25. apr 2008

my to máme, panvička mala 9 mm, teraz má už len 7 mm.... ale vraj je stále rozšírená...

miriamka
autor
25. apr 2008

Tribitka...a co to znamena?Nas maly ma podla ultrazvuku tiez rozsirenu,7mm a tak neviem ci sa treba naozaj znepokojovat alebo co s tym. ☹

tribitka
25. apr 2008

miriamka, tvoj malž je ešte v brušku, to sa mu dá dokopy, neboj... 😉
mne povedala lekárka, že to je normálne, že do 1 roka sato upraví a už sa nám zmenšuje pomaly... len treba raz mesačne skontrolovať močový mechúr, či je naplnený, či obličky fungujú..... 😉

miriamka
autor
25. apr 2008

Aha...lebo lavu oblicku ma uplne ok,a tu panvicku ma rozsirenu na pravej...takze nemusim sa bat ze nebude vediet maly fungovat alebo tak,ze?

tribitka
25. apr 2008

nie, my to tiež máme len na lavej obličke, tiež som zo začiatku stresovala, ale lekárka ma ukludnila 😉
neboj, malý bude fungovať normálne, ved aj moja funguje normálne 😀

miriamka
autor
25. apr 2008

Dakujem...lebo uz niekedy clovek nevie co to vsetko znamena

tribitka
25. apr 2008

v pohode, kludne sa pýtaj.... 😵

miriamka
autor
25. apr 2008

A aj nieco specialne musite robit,ci len to doky sleduje? 😉

tribitka
25. apr 2008

len to sleduje na UZV raz za 6 tyzdnov

janinah
25. apr 2008

Ahoj, malý má 2,5 r.,sme sledovaní u detského urologa,sono každe 3 mes.,neskôr každých 6 mes.,mal to rozšírenie obojstranne,pravá sa pekne upravila,na ľavej dilatácia pretrváva a naposledy videl na sono zdvojenú obličkovú panvičku a čaká nás konzultácia v nemocnici a asi vylučovacia uografia,tak čakám čo sa z toho vykľuje,dúfam,že operácii sa vyhneme,vraj zdvojená panvička nie je nič strašné,ale musia zistiť ako funguje,inak v manželovej rodine má niekoľko ľudí problem s obličkami,prejavil sa v staršom veku,veď niekedy určite ich nevyšetrovali ako novorodencov,tak si myslím,či to nie je aj niečo dedičné,takže miriamka,sledovať dieťa u detského urologa pokiaľ nebude všetko ok.

miriamka
autor
25. apr 2008

Jani....dakujem,hadam ked sa to bude sledovat do bude dobre.Najma sa tesim ze jedna oblicka je uplne ok,tak hadam da druha sa da tiez do poriadku 😉

denisocka
25. apr 2008

ahojte,aj náš šimon mal ešte v brušku rozšírenu jednu , gyndoška to sledovala-vraj to bolo rozšírené do pôrodu .tźo začiatku som stresovala ale potom som to nechala tak,že to poriešim po pôrode a po pôrode ked som si pýtala detskej lístok na urologiu ,tak ta vravela,že v pôrodnici mu robili sono obličiek a vrajh je všetko oki,takže netreba.tak verím že je to oki,cikáme jak najatý -teda ,neviem ako sa to má prejaviť ináč 😀

mima595
25. apr 2008

Miriamka - aj na Baska mala rozsirenu panvicku -vporodnici to nezistili, až na sone na nefrologii -ked mali cca. 3 mesiace -o pol roka sme isli na kontrolne sono + vysledky z mocu a vtedy už bolo vsetko OK. POotm este nas raz zavolala na kontrolu o pol roka - vsetko OK, - a uzavrelo sa to tym - že na kontroly len v pripade nejakych problemov - zatial je to OK.
Je dolezite, aby si isla na sono, ked je maly napapany / alebo bude 🙂 /

miriamka
autor
25. apr 2008

Baby,ste ma potesili...aj mne doky povedal,ze sa nemusim znepokojovat,ze to sa zvykne upravit a ze mudrejsi budeme po porode

denisocka
25. apr 2008

mima-a prečo vnapapaný? ?vlastne jak by sa ta rozšírena p. prejavovala

tribitka
25. apr 2008

denisocka, bábo so zdravými obličkami udrží moč a pravidelne ciká, preto je dobré mať ho na UZV plný, lepšie sa to lekárom skúma...

mima595
25. apr 2008

Denisocka - ta panvicka -rozsirena by sa prejavila tak /ale to už neviem celkom presne, dufam, že nenapisem nejaku blbost/ že by sa pri tej rozsirenej panvicke mohol zacat hromadit moc a vznikali by zapaly - alebo nieco v tom zmysle.

mirka2710
25. apr 2008

Baby mne povedala lekarka na sone, kde malemu tu oblicku pozerali, ze to vlastne nieje problem, len to treba sledovat a ze keby bolo niekedy babo chore a nejak sa to nelepsilo, tak treba lekara upozornit na to, ze ma rozsirenu tu strbinku, lebo vraj sa v nej moze hromadit infekcia a ze to potom treba len cielene preliecit tam a je to v poho.

miriamka
autor
26. apr 2008

No uvidime,hadam to nie je ziadna tragedia...aj ked clovek ma strach ked nevie co a ako 😒

mima595
26. apr 2008

Ano presne, mirka, aj nam to takto zhruba vysvetlila lekarka - ak by bol nejaky nevysvetlitelny problem, tak treba skontrolovat tu panvicku a ze zvycajne sa to sleduje do 6 rokov dietata.

krajcoanka
26. apr 2008

aj my sme mali problém s rozš. panvičkou na obličke.Zistili to ešte na šestonedelí pri prepúšťaní.Robievali nam pravidelnú ko. a asi cca za jeden rok nam povedali že je to ok. Meditym nam však Dr,. zrušili,tak neviem, či mam ísť na ko. na Kramare, alebo čo.Aj som to hovorila pediatričke, ta len ponorila do moču lístok a povedala, že ok. 😖
Pri horúčkach mame odobrať moč a doniesť pediatričke. 😖

rinuska
27. apr 2008

miriam , je to len predispozícia pre prípadne infekcie močových ciest , kedže sa tam bude hromadiť viac moču ako by malo , takže dieťatko je viac sledované , a do cca 6 roku sa to upraví.
😉

zuz11
7. máj 2008

janinah • 3d • Dnes o 11:04
Ahoj,hľadám maminy,ktoré boli s drobcom na tomto vyšetrení,syn má 2,5 roka a je sledovaný od narodenia na detskej urologii,kvôli rozšírenej obličkovej panvičke ideme na vylučovačku,tak by ma zaujímalo ako ste to zvládli,ďakujem .

tribitka • 1d • Dnes o 12:17
jani, my máme tiež rozšírenú panvičku ale zatiaľ nám nerobili žiadne vyšetrenia....tak som zvedavá či na to tiež nepôjdeme...

janinah
13. máj 2008

ahoj,dnes sme boli na vylučovacej urografii,pre malého to bol stres,aj keď si myslím,že na to rýchlo zabudol,lebo doma už fungoval normálne,alergia ani reakcia na kontrastnú látku našťastie nebola,zistili však rozšírenie panvičky,ktoré treba operovať-plastika ☹ takže zisťujem ďalej čo kde kto ako.....

kikafilipko
16. máj 2008

Ahojte, my sme dnes prišli z nemocky, malý mal zápal močových ciest (teda ešte berie antibiotiká), tiež nám zistili rozšírenie panvičky na ľavej strane. Keďže sme boli v nemocke robili nám aj jedno vyšetrenie-cystografia, malému zaviedli do močového mechúra cievku a dali mu tam kontrastnú látku, pred tým mu zrengenovali obličky a keď po vytiahnutí rúrky začal cikať urobili ďalší snímok, dr povedal, že toto vyšetrenie je potrebné aby sa zistilo či sa nejedná o tzv. reflux, kedy určité množstvo moča sa vracia naspäť do obličky čo by mohlo spôsobovať zápaly a tým by ovplyvnilo funkciu obličky, našťastie u nás sa nepotvrdil, ale aj tak budeme sledovaní na nefrológií, či sa náhodou tie močové cesty nemenia, tiež ma upozornili, že pri každej teplote nad 38 treba ihneď brať moč, aby tam nevznikol znovu zápal, no takže tak, inak to vyšetrenie je dosť nepríjemné, malý teraz keď ciká, tak plačká, pravdepodobne ho to štípe, ale aspoň sme si istý, že sa nejedná o reflux

tinaa
16. máj 2008

ahoj, nasa Sarinka ma taktiez od narodenia dilataciu oblickovej panvicky. Najprv sme chodili asi pol roka na sono a na kontrolu na nefrologiu, kazdy mesiac sme nosili moc na rozbor, vzdy bol negativny. Po tom pol roku dr. zhodnotila, ze dilatacia sa zväcsuje a poslala nas na cystografiu (je to zakrok, pri ktorom sa zavadza hadicka cez mocovu ruru do moc. mechura, plni sa kontrastnou latku a RTG sa sleduje kadial moc vyteka a ci vyteka vsetok. Bol to dost hrozny zazitok, pretoze malej mali v plane streknut 3 plne striekacky tej kontrastnej latky, lenze mala hned po prvej vsetko vycurala. Tak sa tam dost dobre rozculovali, i ked nechapem, ako môze 1/2 rocne dieta udrzat moc, ked citi tlak. No nevadi, tak sme tam stravili dobre dve hodiny. Dôlezite je, ze tymto zakrokom sa zistuje, ci nema dietatko oblickovy reflux. Nastastie sa tato diagnoza nepotvrdila, takze o par mesiacov mame ist opät na kontrolu + nosit moc na rozbor. Drzim vam palceky, dilatacia by sa mala casom upravit, tak dufam a verim, ze to bude tak aj vo vasom pripade. papa

lusiana999
21. júl 2008

ahojte tak aj my ideme na vyšetrenie na cystografiu velmi sa bojím ako to maličký zvládne,chcem sa opýtatčiste boli aj hospitalizovaní a kolko v nemocnici?Nedá sa to robit aj Ambulantne,maličký ma 9m a prekonal zápal obličiek moč má v poriadku sterilný len jden druh moča nám hovorí doktorka že zle je vždy odobratý že je kontaminovaný že sa vždy dotkneme a nieje to sterilné kvoli koži poradte nám ako odobrat moč aby to bolo sterilné?dakujem

katia7
22. júl 2008

no sterilny moc sa ani mne moc nedari odobrat ☹ nalepim sacok ale najprv ho riadne poumyvam mydlom a okolie aj dezinfekcnym prostriedkom takym na rany co nestipe ja mam dettol a odovzdavam to v tom sacku, niekedy sa podari niekedy mi povedia ze bol kontaminovany. na cystografii sme boli, v podstate o nic neslo akurat ho museli nacievkovat ale chlapcom sa to zevraj robi dobre a fakt je ze ja som bola asi viac mimo ako on,nam robili vtedy aj gamagrafiu a boli sme hospitalizovany tri dni ale myslim ze bez nej(pri tom sa dava do narkozy) by nas pustili hned na druhy den,myslim ze sa nemusis vobec bat 🙂 drzim palce 😉

gucz
23. júl 2008

miriamka aj mojej malej zistili rozšírenie panvičky na jednej obličke. Ale nezistila to gynekologička, ale na sone obličiek po narodení, narodila sa predčasne. Tak sme boli na nefrológii, robili jej rozbor moču, ako 5 mesačnej sono, s tým, že sa to zmenšuje . Teraz ideme na sono obličiek siedmeho augusta, tak dám vedieť ako sme dopadli, ale čo tak počúvam v okolí od iných mamičiek, detičkám sa to lúbi do rôčika spraviť, tak sa neboj 🙂

ciska
23. júl 2008

ahoj aj moja janka ma diletaciu na jednej obicke podla posledneho sona je to v poriadku este sa to teda neupravilo ale nezvacsuje sa to a na kontrole mocu bolo vsetko ok. tak dufam ze teraz ked pojdeme v auguste na kontrolu tak ze bude vsetko ok. vraj to nie je nic vazne a ze sa to zvykne upravit. len to treba pre istotu sledovat.