Rozšírená panvička na obličke bábätka. Máte skúsenosť?

miriamka
25. apr 2008

Mile maminy,
nemate niektora skusenost s rozšírenou panvičkou na obličke u vasho drobčeka?

inka04
6. jan 2010

...nas drobec mal na jednej 7 mm po narodeni, v 6. mesiacoch na kontrole uplne v poriadku 😉

yamriska
2. apr 2010

Ahojte mamuly...Nada mi aby som sa zapojila do diskusie ohladne zvacsenia oblickovej panvicky ci obliciek..V stredu som bola na morfologickom vysetreni a zistili mi ze malinky ma zvacsene oblicky o 7mm..som v 21tyzdni a vraj to je v norme...Lekarka vravela ze norma je do 12mm ale musia to sledovat..Je to zarazajuce, ze este nenarodene babatka malu zdravotne problemy a lekari vas ani dostatoscne neinformuju...Cakam uz 3 chlapca a od 1 mesiaca som na rizikovom tehotrensvte ....Mala som mat 2icky ale jedno som potratila..Od toho dna som stale v strese a popritom mi stale nieco zistia...Znizenu funkciu stitnej zlazy a teraz aj toto....Uz aby som mala malinkeho v naruci, lebo ten stres ci je a bude v poriadku je znicujuci...

Drzim kazdej jednej z vas palceky nech vam drobcek robi len radost a neskor len vraky na cele ako mne moje 2 deti 13 a 9 rocne

Krasne sviatky a pekny vikend

lusiq
6. apr 2010

Yamriska, tyzden pred porodom na ultrazvuku mal moj maly panvicku rozsirenu na 7 mm. A vraj do 10 je v norme. Ale po prepustani domov pediatricka nic nevidela a v sprave mam, ze usg obliciek v norme.. Tak som sa obvodnej pytala, co sa deje a ona, ze vsetko je ok.. tak neviem, ci sa mu to dalo do normalu, alebo co sa udialo.. ale vraj do roka dietata by sa to malo samo upravit... ja som tiez mala dobre stresy... hned po usg som sadla na net a citala tie najhorsie spravy o tom, ako to ovplyvni dietatko... ale pisame casto, tak dufam, ze to bude ok... lebo tak ci tak chcem poziadat lekarku, nech ma posle na usg aj teraz, kedze radsej preverujem,ako doverujem 🙂

binas
2. jún 2010

@janinah ahoj tak mi mame asi podobni problem tiež sme boli na vysetreniach a v pondelok ideme na operaciu,maly ma rozšireny močovod

janinah
2. jún 2010

binas,držím prsty,nech to dobre dopadne,naša operácia zatiaľ nie je nutná,ale nie je to ešte celkom ok,malého stále sledujú...ideme opakovane na izotopovú renografiu,tak sa potom uvidí...

merikac
17. sep 2010

ahojte babulky, zhanam temu o oblicke, lebo sme sa dnes vratili zo sono a my mame v sprave napisane,ze na pravej oblicke ma strbinku,,je to to iste ako rozšírená panvička, len pomenovanie problemu je u nas ine?!,,dakujem za kazde vyjadrenie ☹

merikac
17. sep 2010

@miriamka
@tribitka
@krajcoanka
@mima595
ahojte babulky, zhanala som temu o oblicke a vas som nasla v tejto * iste mi budete vediet odpovedat, lebo sme sa dnes vratili zo sono a my mame v sprave napisane,ze na pravej oblicke ma strbinku,,je to to iste ako rozšírená panvička, len pomenovanie problemu je u nas ine?!,,dakujem za kazde vyjadrenie

mima595
17. sep 2010

@merikac - bohuzial,to neviem... to už bolo davno, ked som toto riesila 😉

miriamka
autor
18. sep 2010

Merikac...nebojkaj,nam to tiez sono ukazalo a ked sa drobec narodil bolo uz vsetko ok🙂

sofinka2009
5. nov 2010

ahojte. nam zistili dilataciu v porodnici.najrv na lavej neviem presne kolko mm.tera.v dvoch mesiacoch nam v nemocnici zistili na sone ze sa to zmensilo ale ze je to uz na obidvoch oblickach.je tu niekto taky komusa to zdvojilo?neviem nic my nevysvetlili.v sterdu ideme na dalsie sono.

ada11
16. nov 2010

tak rozžirujem túto diskusiu o môj príspevok . Moja mladšia dcére prekonala infekt moč. ciest ako 5 mesačná, odvtedy chodíme pravidelne na kontroly, lebo zistili dilatáciu panvičky na 3mm, čo bolo ešte v pophode,. Tento rok sme boli na kontrole v marci a nález bol stále taký istý a dnes ma dokina zrazila na kolená - dilatácia 9 mm. Takže takže kontrola po 8-mich mesiacoch dopadla zle, ani dokina nepredpokladala, že sa to zhorší, keďže nás neobjednala skôr, až teraz ideme zase o mesiac Ani by ma to nenapadlo, pretože dilatácia sa väčšinou vekom zlepšuje ako zhoršuje , v decembri ideme na kontrolu a povie mi, čo sa bude robiť ďalej ☹

sofinka2009
17. nov 2010

@ada11 my sme boli tiez na kontrole najprv sme mali do 3,5mm na jednej potom sa to rosirilina dve 2,5mm cize ta jedana sa trosku stiahla a teraz ma 7mm a 4mm tiez vsetci hovorili ze sa to normalne zlepsuje a bojim sa ☹

ada11
14. dec 2010

tak nám sa panvička zase rozšírila za 1 mesiac o 2 mm, ideme v januári na cystografiu ☹ ako to zvládali vaše deti ?

renatad
30. mar 2011

ahojte práve som našla túto tému, zistili nám dilatáciu obličky hned pri narodení II. stupeň, bez zápalov močových ciest, bez problémov sme prežili 1. rok, potom sa nám stav zhoršil a pri rozšírení na 15mm sme absolvovali cystografiu a cystoskopiu / september 2010/ mysleli sme si, že všetko OK, ale teraz sme boli na kontrole v novembri a znovu sa nám zvýšil stupeň z I. na II. ☹ nikdy sme našťastie nemali zápal, no neviem čo bude ďalej, dalšia kontrola v máji ☹

renatad
30. mar 2011

@ada11 ahoj my sme to absolvovali ked mal malý 1 rok, ja som ho ešte kojila, tak ma ani nepustili s nim, inak chodia mamičky s deťmi / v BA/, veľmi kričal, ale musím povedať, že to trvala cca ani nie 5 minut a hned ked ma zbadal, prestal plakať, neviem či neplakal viacej z toho, že tam nie som. No vysledok bol močový reflux ☹ ☹ držím vám palec, dcerka je už staršia, možno sa jej bude dať vysvetliť čo sa bude robiť

ada11
31. mar 2011

renatad, už máme za tým, robili jej to s analgosedáciou, takže bola trochu utlmená, raflux sa nepotvrdil , ale panvička sa royširuje, takže sa len sleduje 😝 je to stále taká neistota a strach, že čo bude 😠

renatad
31. mar 2011

@ada11 nám sa reflux potvrdil, aj robili cystoskopiu / v celkovej narkoze a týžden v nemocnici/ a opäť sa nam to rozširuje ☹ držím palec, všimla som si neskoro, že tvoj prispevok bol v roku 2010 😀

ada11
31. mar 2011

renatad, a teraz čo s tým? nás budú len sledovať, lebo že operačne sa rieši až hydronefróza 3. st. 😝 ja by som si tak strašne prila aby sa jej to začalo zlepšovať až to búde úplne OK 😉 no, ale to si prtajeme všetky maminy, že?

renatad
31. mar 2011

@ada11 ano aj ja si to prajem, teraz nám každý mesiac kontroluju moč, aby sa nám tam nedostali baktérie a v máji ideme na urologiu na kontrolu a potom asi k profesorovi Kovacsovi, ktorý rozhodne, či sa bude operovať alebo aký bude další postup, všetxi sa čudujú, že to má bezzápalový priebeh, no my sa aspon z toho vytešujeme

bekulkad
17. jan 2012

Ahojte. Som tu nová, ale rada by som prispela k téme. A zároveň poprosila mamičky, ktoré už majú plastiku obličky a močovodu za sebou aby sa so mnou podelili o skúsenosť.
Môj syn má 1 mesiac a musíme ísť na plastiku. Máme hydronefrózu 4st. Oblička má 6,7cm a panvička 27,4mm. Močovod zúžený, takže moč neodteká. Aká dlhá je hospitalizácia a ako je to potom s bábatkom . Kojím a neviem si predstaviť, že mi ho vezmú na niekoľko dní na JIS a ja si budem odsávať a málý bude kdesi mimo plakať a túžiť po pohladení. To že má problém s obličkou sme vedeli už v 20tt. keď nás na základe pozitívneho skriningu poslali na 3D ultrazvuk.Od vtedy mi je milší a hoci môže niekto hovoriť o rozmaznávaní, ja to beriem, je mi ho ľúto, že sa trápi už taký maličký tak sa mu venujem viac,

jankapalkosz
18. jan 2012

@bekulkad Ahoj, nahodou som zabludila do tejto temy, tak sa podelim o svoju skusenost, lebo si pamatam aka som bola ja vystrasena. Moj syncek mal v 20. tt hydronefrozu lavej oblicky ( prava bola ok ) 2. stupna, v 30. tyzdni rovnako a po porode uz mal 3 stupna. Takze sa to zhorsovalo a radili nam operaciu. Museli sme cakat kym bude mat 3 mesiace a v 3 a pol mesiaci nas operovali. Operacia trvala 3,5 hodiny. 24 hod po operacii nesmel jest, takze som odsavala mliecko. Nam povedali, ze hospitalizacia trva okolo 2 tyzdnov, beru sa antibiotika kanilou do zily ako prevencia, pretoze organizmus je nachylny po operacii. Z rany mal tri hadicky, na moc, krv a ta tretia na tekutinu uz si nepamatam z coho, postupne mu ich vybrali. My sme bol tri tyzdne, lebo tesne pred prepustenim sa mu objavila v moci nejaka bakteria, vraj z nemocnocneho prostredia bezna, tak nam nasadili dalsie antibio a az ked sme mali sterilny moc mohli sme ist dom. Inak maly to znazal obdivuhodne, bol uzasny, naozaj bola pravda, co vraveli lekari, ze maminky to nesu horsie ako deti. Po tych 24 hod na jis sme boli stale spolu, iba my dvaja na izbe. Ako kojaca mamina som mala narok na stravu. Kanilu mal najskor na rucke, no nahodou sa stalo, ze som na sekundu nedala pozor a si ju vytrhol, tak mu ju potom dali do zily v hlavicke. Toto je na tom to najneprijemnejsie, ze na to treba davat stale pozor, aby ho nemuseli potom opatovne pichat. Urcite treba davat probiotika celu dobu co bude mat atb a dobre jej a niekolko mesiacov po nech sa da flora v crievkach do poriadku. Este odporum vela veci co dietatko zabavia a postupne obmienat, aby sa krpec co najviac zabavil a nesusutredil sa na to. Ja som sa tiez velmi bala ako to zvladnem, no nakoniec sme to prezili, na zle zabudli. Urcite je najlepsie to absolvobat v co najmladsom veku, lebo dietatko musi prevazne lezat a to je uz potom komplikovanejsie. Neboj, iste zvladnete aj vy a vsetko dobre dopadne, mne stale vraveli sestricky, ze ked len toto, hlavne ze nie je horsie. Inak nas operovali pred tromi rokmi, tak kludne sa opytaj ak ta nieco zaujima.... Drzim paste nech mate vsetko rychlo a stastne za sebou.

bekulkad
19. jan 2012

Veľká vdaka za tvoj prispevok. Kedže si to prežila, vieš ako sa cítim. Mám obrovský strach. Rodila som v Košiciach, malý bol stále na JIS, a j a som si mliečko odsávala, občas mi ho priniesli na kojenie. Nemal zápal,len ho pozorovali. No ja som to už vtedy ťažko znášala , že je mimo mňa. Teraz mám strach z toho, že mi ho znova vezmú a budem ho kojiť max 2x denne. V Košiciach mu dávali bebu a mojim mliekom krmili novonarodené detičky ktorých mamky nemali mlieko.
Dominik mal 3 stupeň po pôrode v 3 týždni povedla nefrologička že je to už 4stupeň parenchym je tenký, močovod je zúžený a navyše naň tlačí vysunutá panvička.- a operáciu potrebbuje. Urologička sa so mnou o tom vôbec nebavila. Povedala len: v 2mesiaci max v 2,5mesiaci to musíme absolvovať a hotovo. Teraz má Dominik 7 týždňov.V utorok ideme na nukleárnu medicínu a potom nám dajú termín na operáciu. Dakujem aj za info o priebehu operácie. na internete som čítala že po operácii väčšinou šli domov po týždni, ale vidím že to boli asi staršie deti. V ktorom meste ste boli operovaný? oblečenie ste mali svoje, alebo nemocničné. A čo plienky, asi ich nepotrebujeme veľa, keď bude mať na cikanie hadičku... aha ešte kakáme 😅 A teraz sa máte ako, pomohla vám operácia? Už vám panvička nerastie?
Vieš, pri mojich deťoch som už preskákala kadečo.(vybité predné trvalé zúbky, zllomené ruky, zošívaná hlava.... Mám 5 detičiek ), ale Peter Dominik je drobček, nedokážem sa nad to povzniesť, najťažšie znášam keď trpí tak malý človiečik. O obličke sme vedeli už počas tehotenstva,ale tá sa dá spraviť, Dominik sa mal narodiť ako down, našťastie to lekárom nevyšlo. Ich 85% prevyšilo vymodlených 15%, a jeho hypoplastická nosová kostička sa zatiaľ neprejavila.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem, určite sa ešte ozvem.

jankapalkosz
20. jan 2012

Som ti 15 min pisla a mala prisla a jednym klikom mi to vymazala vsetko 🙂 . Odpisem ked bude spinkat, lebo bez sance pri nej.

bekulkad
20. jan 2012

@jankapalkosz
dakujem, počkám.Práve sme sa vrátili z nožičiek.Aspon toto máme v poriadku 🙂

jankapalkosz
22. jan 2012

Super, ze nozky ok. Konecne som sa dopracovala odpisat. Okrem tych 24 hod po operacii ( mlieko som odsavala kazde tri hodky) som mohla mat maleho uz potom stale pri sebe na izbe. Urcite aj v Kosiciach sa to bude dat, ze vas hospitalizuju oboch, ved maly je este uplne odkazany na teba, a tym ze kojis, to urcite musis byt pri nom. Oblecenie sme mohli mat svoje, ale bola moznost mat aj nemocnicne, davala som svoje lebo mi to nemocnicne prislo deprimujuce. Este ma napadlo, ze kupat sa maly nesmel, len povyzliekat a mokrym uterakom poutierat, alebo vlhcenymi obruskami. Inak najviac neprijemne co tam bolo, bol upratovaci personal a rano o 6 chodili vynasat smeti a umyvat izbu a buchali tak, ze vzdy zobudili maleho, rano by som to este chapala, no aj cez den ked chodili vysypat smeti hadam aj 4 krat za den totalne trieskali a ked uspavas dieta dve hodiny a potom ti ho niekto bezohladne zobudi, tak radost velka... Rozumiem ti, ze ti je malinkeho luto, ved taky drobcek ked si musi taketo preskakat je smutne, ale ked sa inak neda... Ale budes stale pri nom, vela na neho rozpravaj, spievaj mu, hlavne hociako zabavit, nech mu to rychlo ubieha. Ja som si tam obcas pripadala ako sibnuta 🙂. Mohli nas navstevovaj najblizsi, tak mi dobre padlo ke ma aspon na chvilku niekto vystriedal pri nom. Nas Palinko ma uz vsetky vysetrenia v poriadku, chodili sme na kontrolne sono k urologovi co ho operoval mesiac po prepusteni, tri mesiace, rok a odvtedy kazdy rok a este tak 4 az 5 krat do roka priebezne davame kontrolovat moc, zo zaciatku po operacii aj castejsie. Ten urolog sa vyjadril, ze to ma uz uplne ako zdrave dietatko a ze by mu nemalo nic hrozit, ale tie kontroly raz za rok pre istotu treba.
Je uzasne, ze malinky sa vam narodil zdravy a toto naozaj zvladnete a bude uz len dobre.
Este velky obdiv z mojej strany, ze zvladas byt 5 nasobna mamina, ja mam 3 rocneho synceka a rocnu dcerku a veru je co robit pri nich. Musi byt ale uzasne byt taka krasna rodinka. Videla som deticky na foto a su vsetky prekrasne. Tak vam prajem zdravie pre vsetkych a hlavne malinkemu, nech to vsetko zvladnete. Nech ste v nemocke co najkratsie. Aj zbytok rodinky to bude mat isto narocne ked nebude doma maminka. Keby cokolvek ta este napadlo, rada napisem a potesim sa ked das vediet, ze vsetko je ok a ze ste uz domka, lebo urcite bude dobre, uvidis...Opatrujte sa. pa

saslik
22. jan 2012

Ahojte, prosim o radu.
Malinka sa mi narodila so zvacsenou oblickou o 3,6 mm. Od vtedy som na kontrole nebola. Teraz ma 5 mesiacov.
Vcera od 14:00 do 4:00 mala uplne suchu plienku, o 9:30 trochu precikanu. Dalsia plienka cca o 11:30 raz ciknute, potom o 20:00 tak 2 krat, odvtedy plienka uplne sucha. Je iba kojena, papa pekne. Bojim sa, ci to neni tou oblickou... Rano budem volat s dr, strasne sa bojim. ☹

ustrachana
23. jan 2012

@saslik moj maly sa s tym narodil, je po operacii este v nemocnici, operacia bola nutna z dovodu, ze casom by o oblicku prisiel.vahala som s operaciou, ale lekarka mi povedala, ze nie je co odkladat tak mame to za sebou a som rada, dnes by mu mali davat prec hadice a mal by ist tento tyzden domov - konecne

bekulkad
23. jan 2012

@jankapalkosz zajtra ideme na gamagrafiu,a potom nám dajú termín na operáciu. Som rada,že to máte v poriadku. Nech ste zdraví,určite odpíšem keďbudeme niečo bližšie vedieť. 🙂

jankapalkosz
26. jan 2012

@saslik Ahoj saslik, dobre ze to ides riesit s dr, mna na to u nas upozornovali, ze keby sa mi zdalo ze malo cika maly tak hned volat. A ked sa mala narodila a zistili jej rozsirenu oblickovu panvicku, tak vam nepovedali, ze mate prist o nejaky cas na kontrolu, bo treba to sledovat pre istotu. Drzim paste, aby bolo vetko ok...

84matulik
22. feb 2012

Ahojte, bola som na ultrazvuku prvý deň 22 tt a čakám dvojky a dievčatko má zväčšenú oblič. panvičku 5,3 mm ale asi je to ok, keď tu čítam oveľa väčšie rozmery....povedal že to treba len sledovať...tak asi to tak je...že??? ďakujem 🙂)))