Rybí olej v tabletkách. Ktorý je vhodný v 2 rokoch?

junovka
25. sep 2009

Viete mi poradit, ake vitaminove pripravky s rybim olejom su vhodne pre 2-rocne dieta?Chcela som od Walmarku Vapnik s rybim olejom, ale docitala som sa, ze je vhodny az od 3 rokoch 😒

titkovamiriam
25. sep 2009

a preco chces davat vitaminy?

junovka
autor
25. sep 2009

spomenula som si, ze aj Timke som v takom vekom obdobi vtedy zvykla davat rybi olej...len teraz si nepamatam, ci uz mala vtedy 3 roky, alebo nie? 😅 V podstate rybi olej tusim obsahuje aj vit.D, ktory v zimnom obdobi je pomenej, koli slnku 😕

titkovamiriam
25. sep 2009

jasne ze d-vitamin ni ale ved mozes dat ryby d jedalnicka a nemusis sa trapit s vitaminmi ak teda nieje iny dovod

junovka
autor
25. sep 2009

hmmm 😒 ...lenze problem je vtom, ze ona mi zacina odmietat jest skoro vsetko, proste si vybera 😔 ...tak preto chcem poradit 🙂

titkovamiriam
25. sep 2009

neviem skus ist na googl

macka01
25. sep 2009

takemu malemu by som s vapnikom nedávvala,telo si D-čko tvorí samo,a nemyslím si že by si mu ho musela dodávať zvlášť,veď keď nechyba iným deťom,škoda ich dopovať,ale ak chceš skalopevne,tak si daj predpísať Vigantol a po jednej kvapôčke dávať,to sme dávali od narodenia malým asi do jedneho roka ak sa dobre pamätám

gagusinka
25. sep 2009

biomare imono je to ssuper moje det to bezne užívaju

lotris
14. feb 2010

Nam lekarka kazala davat uz od troch mesiacov rybi olej tak jej ho davame tekuty. Vypije ho bez problemov uz si chudatko zvykla. 😝

iguska
14. feb 2010

ked boli deti mensie, tak im tekute lýsi nerobilo problem dat si. teraz im uz nechuti 😝 a ja lysi v tekutom vobec nie, skor v perlickach, ale aj tak fuj fuj 😝

petot
15. feb 2010

Vitamín D si v zime telo netvorí, nemá ako. Ale potrebuje ho, a keď ho nemá, je náchylné na infekcie. V lete ho môže tvoriť len ak sa nepoužije krém s filtrom 8 a vyšším.

Rybí olej je síce najlepším prírodným zdrojom vitamínu D, ale aj tak ho obsahuje málo. Najviac obsahuje olej z tresčej pečene, ale aj tam je len cca 1200IU na polievkovú lyžicu (15ml), ostatné rybie oleje obsahujú menej, cca 300IU/15ml.

Rybí olej sa nemôže užívať dlhodobo vo vysokých dávkach, pre dospelých je hranicou bezpečnosti dávka približne 20ml denne dlhodobo, vyššie dávky môžu spôsobiť náchylnosť na krvácavosť, čo môže byť v krajnom prípade aj nemezpečné. Čiže pre deti alikvótne k hmotnosti sú maximálne dávky povedzme od 2 do 5ml. Rybí olej sa vždy užíva s jedlom.

2ml by zodpovedalo cca 160IU vitamínu D. Nutné denné minimum pre každé dieťa je 400IU, čo zodpovedá cca 5ml oleja z tresčej pečene, lenže celkom malé deti (povedzme do 2r) by asi nemohli jesť 5ml rybieho oleja denne.

Rybí olej v tobolkách, vzhľadom na minimálnu dávku (0,5-1ml) a vysokú cenu, považujem za dobrý biznis 🙂 Asi taký, ako slaná voda v spreji.

Takže z možností ostáva Vigantol (500IU na kvapku), a detské multivitamíny. Existuje aj taký, ktorý obsahuje 400IU vitamínu D na tabletku.

Rybí olej má v každom prípade význam kvôli omega-3 a omega-6 mastným kyselinám, ktoré sú potrebné pre vývoj mozgu.

petot
15. feb 2010

Zhrnutie: Rybí olej sa môže užívať len v miernych dávkach, z opatrnosti radšej nie viac než 2ml/10kg. Význam má najmä kvôli omega esenciálnym mastným kyselinám. Obsah vitamínu D je pomerne nízky, a v tobolkách takmer zanedbateľný (samozrejme ak tie tobolky nie sú nejako obohacované, aby každá obsahovala aspoň 400IU vitamínu D). Toľko môj názor.

mihic30
15. apr 2011

@petot
ahoj petot, chcela by som sa ta spyta, mam 3mesacne babatko, dr.mi tvrdi ze Vigantolu mam davat po-pia kazdy den 2kvapky a moj homeopat mi hovori, ze stacia 2kvapky na tyzden...Z doterajsich mojich skusenosti verim viac homeopatovi (podotykam klasickemu), len sa chcem spytat aj na iny nazor. Za odpoved dakujem

petot
16. apr 2011

@mihic30 V zimnom období by dieťa malo dostať aspoň 1000IU vitamínu D3 denne. To sú 2 kvapky Vigantolu. V lete, keď vystavíme väčšiu časť tela slnku bez krémov, to nie je potrebné.

mihic30
16. apr 2011

@petot
dakujem🙂

basika
16. apr 2011

@petot Jednoho času sa dosť písalo o škodlivosti Vigangolu, že je to synteticky vyrobené. Neviem presne o čom to vtedy bolo,ale ja som práve vtedy už prestala dávať Vigantol, lebo dcérka mala už 2 roky. Podľa teba teda užívanie rybieho oleja chráni menej ako vitamin D v zimnom období?

petot
16. apr 2011

@basika Rybí olej je vhodný len v prípade, že je obohatený o vitamín D, ináč obsahuje primalé dávky (rybí olej sa nemôže užívať dlhodobo vo veľkých dávkach); denne treba cca 1000IU, čo v zime zo stravy ani zo Slnka nezískame.

Na Vigantol boli sťažnosti kvôli podráždenosti detí, preto je asi rozumné užívať ho dopoludnia, alebo nájsť nejakú inú alternatívu. Žiaľ, na Slovensku je to problematické, lebo vitamín D je vo väčšine foriem na predpis, väčší výber a voľnosť je v zahraničí. Najnovšieaspoň dostať napr. cmúľacích medvedíkov Jamieson s vitamínom D3 v dávke 400UI, to je oficiálne pre deti od 2 rokov.

jolinka
16. apr 2011

ja davam detom v zimnych mesiacoch rybi tuk Eskimo kids, to je v tekutej forme, tam je D 400 IU v dennej davke, ja to davam hlavne kvoli 3 omega. nie su tam nahradne cukry, ma to len aromu ako zuvacka Pedro, deti mi to krasne zjedia. este doplnam 3 omega lupanymi konopnymi semiackami, to maju velmi radi 🙂

sirinka
4. júl 2011

ahojte...viete poradit, ci existuje este nejaky iny vyrobok na nasom trhu okrem tohoto http://www.nutraceutica.sk/sk/produkty/omega_3_...
pre najmensie deticky? dakujem....

tepka
9. júl 2012
anib
9. júl 2012

ja si objednávam z tejto stránky http://www.biolinka.sk/product.php?id_product=101 a uživam aj kokosový bio olej - je výborný aj ako krém,plet.mlieko - vnútorne aj vonkajsie 😉

petot
9. júl 2012

@tepka Ani ja, ale u ž sa mi stalo, že som nič iné poruke nemal, tak vtedy som dal. Ináč uprednostňujem iné.

tepka
10. júl 2012

@petot veru toto nas akoby nutili brať lebo ine akoby ani neexistovalo 😒

tepka
4. sep 2012

ja dávam olej od nutraceutika omega 3 a je aj zimny plus D.. 😉

iskis
25. sep 2012

Na mojich stránkách je výrobek omega complete (pomerančová příchuť) nebo omega+.Jsou oba v olejové formě.Dávkování pro dítě 1 moca lžička denně.

adel22
12. okt 2012

@tepka Ahoj, chcem sa ta spýtať, či si od nutraceutiky používala olej z treščej pečene a odkedy si ho v akom množstve dávala bábatku. Alebo si ho na začiatku užívala ty sama, keďže si dojčila? V tehotenstve si ho nekonzumovala? Vopred vďaka za odpoveď.

tepka
12. okt 2012

@adel22 no mi používame rybí olej momentálne s aljašskej tresky od asi 8 mesiaca pol lyžičky čajovej...teraz ideme na ten istý ale obohatený vit D čiže miesto vigantolu..na zimu a jeseň🙂ja som neužívala v tehu iba teraz ešte dojčím kedže je ten olej veliky a ma zaruku 3 mesiace tak malinkej pomaham aj ja to užívať 😉

kukucka1979
12. okt 2012

Ja osobne odporucam rybi olej v tobolkach od firmy Just. http://www.just.sk/produkty/speciality_nahrin/k...