Salmonela u bábätka. Kde sa mohla malá nakaziť?

zrzulka
24. dec 2007

akou cestou s a mozu babetka nakazit??? nejde nam s muzom do hlavy kde nasa mala k tomu dosla ale zistili jej ze vsetky problemy ktore teraz ma sposobila bakteria salmonely. je nam z toho nanic. obvinujeme sa ze sme ju neuchranili a teraz nasou vinou trpi:(
kde sa tak male babetko moze nakazit??? toto vsetko mi pripada ako zly sen. tak sme ju chceli pred vsetkym chranit az sme zlyhali na plnej ciare ako rodicia:(

jaduska
24. dec 2007

zrzulka odpovedať ti síce neviem, len ti chcem povedať, aby ste sa neobviňovali. Určite ste ako rodičia nezlyhali, to by ste si mohli povedať vtedy, keby vaše bábätko našli odhodené v kontajneri...
Veď celkom v "sklenníku" bábätko držať nemôžete, možno ste teraz urobili nejakú chybičku, ale treba sa z toho poučiť a ísť ďalej. Viem, že vám jej je ľúto, ale bábätka sa zotavujú rýchlo, o chvíľu si na tú škaredú salmonelu ani nespomeniete a ona už vôbec nie. Teraz urobte hlavne všetko preto, aby sa skoro uzdravila. Hlavne sa nestresujte, lebo malá to vycíti a bude nervózna aj ona.
Držím palčeky a pekný zvyšok Vianoc 😉

junovka
24. dec 2007

ked si kojila malu,nezjedla si neaku majonezu,vajcia...?....ono salmoneloza sa moze dostat aj do mliecnych vyrobkov.Inak, si to neviem ani ja vysvetlit 😖

bibinka
24. dec 2007

zrzulka- to myslíš, že tú mening.spôsobila práve salmonelóza? vieš, všade naokolo sú rôzne baktérie a nezabrániš tomu aby sa na maličkú nenalepili.malinké bábo je veľmi citlivé ale zároveň by malo byť chránené takýchto vecí keď je dojčené-a to asi bola. určite si ani ty ani manžel neurobili žiadnu chybu, práveže ako sledujem tvoje témy, robili ste všetko čo bolo treba. veď kto by si bol pomyslel, že sa stane? Proste sa to stalo,hlavne sa neobviňujte, vydržte, modlíme sa za vás.

zrzulka
autor
24. dec 2007

jaduska dakujem nedokazem sa neobvinovat, je to tak strasne ze sme ju neuchranili. ako sa jej budem moct pozriet do tych malych nevinnych ociek? ja co som ju mala chranit ako oko v hlave? kvoli mne trpi. ako jej to raz vysvetlim? nedajboze ked bude mat nasledky na cely zivot. nejde to neobvinovat sa. je mi strasne.

mimma
24. dec 2007

Zrzulka, neobviňujte sa, nemáte prečo, to nie je vaše zlyhanie, ale je mi jasné, že hľadáte príčinu...vám s mužom nič nie je? A lekári čo hovoria? Neviem, kde bývate, ale prevárate vodu z vodovodu, alebo kupujete? Možno je problém vo vode...

zrzulka
autor
24. dec 2007

bibi ano ten virus je salmonela:((((( z jisky ju previezli na infekcne. chudatko male si ju prehadzuju ako horuci zemiak. zajtra zase vysetrenia. ako to vsetko moze zvladnut???ved to je vela aj na kona a nie na trojtyzdnove babo. zajtra ideme za nou na to infekcne tak nam povedia co a ako. aj nas cakaju vysetrenia ale ja si myslim ze doma to urcite nechytila. ja aj muz sme zdravi. ale na tie vysetrenia pojdeme ved ide o dobro nasej dcery.
citim sa ako najhorsia matka na svete. nepocula som o takom pripade zeby matka neuchranila svoje babo. ani to ze je to prve babo a ja som neskusena ma neospravedlnuje. je mi nanic ked si pomyslim ze teraz tu mohla byt s nami a mohli to byt tie najkrajsie vianoce v zivote.

zrzulka
autor
24. dec 2007

lekari sklamali mna aj muza. kazdy hovoril ze jiska na kramaroch je najlepsia teraz si to uz nemyslim. ako je to mozne ze to neodhalili skor z krvi??? mohli uz skor nasadit liecbu a mozno by to nepreniklo az k mozgovym obalom. prisli sme tam v piatok v noci ale az v sobotu vecer s nou zacali nieco robit a to pritom celu sobotu plakala od bolesti nonstop. na vsetko bol cas. pritom som kazdemu vysvetlovala ze mala zacala viac grckat ako bolo obvykle a ze aj tie grcky nie su biele ale zlte. nezdalo sa mi to. vraj to je u kojenych deti ok a ze moze grckat aj z toho zapaleneho uska (prva diagnoza) az kym sme nesli na usne a lekar vylucil ze to ma z uska dovtedy sa s nou nic nedialo.

mimma
24. dec 2007

Zrzulka, neblázni!!! Ty si ju neuchránila? A ako si to chcela urobiť? Veď ak vám nič nie je, tak to je záhada! Salmonela môže byť aj vo vode, vám nemusí byť nič, ale asi by ste sa mali opýtať, či netreba donieš vzorku vody, kt. malá pila, pre istotu- môže byť ako v kupovanej, tak aj vo vode z vodovodu...
Miška má najlepšiu maminu a tatina- robíte pre ňu, čo môžete, neurobila si nič, čo by jej mohlo uškodiť, jednoducho to chytila a ochorela, za to nikto nemôže, stáva sa to!!! Toto si uvedom a bude ti lepšie. Viem, že musíš byť strašne zúfalá, ale nie vždy existuje nejaký vinník!

mimma
24. dec 2007

Toto ochorenie sa ťažko diagnostikuje zvlášť u takého malého bábätka- vieš, oni musia kadečo vylúčiť a ujasniť si, kým prídu na to, čo bábu je...Salmonelu zisťujú z výteru, nie? Oni asi nemali žiadne podozrenie na salmonelu, asi sa s tým málokedy stretávajú...Oni vás ale poslali domov, že? A čo vám povedali?

zrzulka
autor
24. dec 2007

mimi neviem ako to zistuju.zajtra ideme za nou na infekcne tak sa popytame. mam kopec otazok. ani neviem ci sa mozeme teraz my doma nakazit. ale urcite ano ked je infekcna. zatial sa u mna nic neprejavilo tak uvidime. ja som salmonelu nikdy nemala. vraj niektory ludia su nositelmi tohoto virusu a deti su tak zranitelne. nerozumiem nicomu, toto vsetko je pre mna zly sen. tak som sa na babetko tesila a teraz si malu ani nemozem uzivat. ked mi ju pustia z nemocnice tak uz bude velka baba.
doma som len ja, mala je teraz na infekcnom.bude tam mozno aj mesiac:( ale zajtra sa popytam ako to tam chodi, napriek tomu ze mam fobie z nemocnic chcem byt s nou. chyba mi strasne moc, chcem byt pri nej🙂

lienocka235
24. dec 2007

zrzka drzte sa...

na infekcnom je uz na normalnej izbe? Ja som tam lezala s malou ale ta bola starsia.. mala 1.5 roka.. ;eza;a ma izolacke... ja som mohla byt s nou.. prve dni bola na infuzkach priviazana o kovovu postielku.. obe rucky aby si to nestrhla.. nemohla som vychadzat ani na chodbu.. neustale som si musela dezinfikovat ruky po kazdej manipulacii s malou.. my sme nemali salmonelu.. ale nejake bakterie co sposobuju krvave hnacky vracania.. aj nejaku infekciu v ustach.. a tak.. no des.. ale rozhodne si neviem predstavit ako by tam bola moja malicka sama.. aj ked som nic nemohla zo zaciatku robit.. ked bola vyviazana a napichana vsade tak som sa jej aspon pirhovarala..

inak a nemohla sa nakazit aj v nemocnici..? kolko ste tam boli? bola aj na lampe? moja mala hrozne vysoku zltacku../museli sme potom chodit 2 roky k primarke do ruzonova na speci poradnu/ a pod lampou chytila hroznu infekciu na ocka.. a do ust.. zevraj maju deticky s vysokou zltackou horsiu imunitu zo zaciatku.. a oni im davali na ocka take cosi na ochranu zraku a tak sa moja nakazila bo to nedezinfikovali..

zrzulka
autor
24. dec 2007

lienocka este neviem ako to je na infekcnom:( boli ste na kramaroch??? kolko ste tam boli? zajtra za nou ideme ale vraj je na jiske na infekcnom. chcem byt s nou aj za cenu ze to chytim od nej aj ja.ta predstava ze tam budeme mozno mesiac ma desi ale tiez mi je strasne ked nemozem byt s nou. na navstevu prideme len na chvilu a to spinka vzdy tak s ajej nemozeme ani dotknut lebo je drazdiva a citliva na vsetko, potom place, je rozrusena a teraz potrebuje pokoj. tak len stojime pri nej, rozpravame jej. a ako to tam chodi? kazde dieta a jeho matka ma svoju izbu??? nemoze sa stat aby mala chytila okrem tej salmonely este nieco ine?

a boli sme na lampe asi 4 krat. v porodnici sme boli 11dni:( kvoli zltacke. vlastne sme sledovani kvoli nej v poradni na antolskej (tam som rodila) ale teraz je uz krasna. normalne jej ta zltacka zmizla. akurat dnes sme pozerali ze aka je krasna. meni s aden za dnom.

lindda
24. dec 2007

ak mal niekto niekedy solmonelu je jej nositelom ,ale je mozne ze si aj ty nositelom mozes treba si dat spravit odberi krvi aj matky teda hlavne matky a vyter
A ma obvinovanie nieje dovod ja som maleho nemohla kojit a tiez som stym mala problem ,ale vsetko raz preboli 🙂

zrzulka
autor
24. dec 2007

linda kolko mal maly ked ste to mali? a kde to chytil? zistili to? tie vysetrenia si da spravit kazdy kto s nou prisiel do styku. my s muzom ako prvy kedze sme rodicia. ale myslim ze u nas to nebude ved keby bolo tak to dostane hned ako prideme z porodnice a dostala to az po tyzdni. tam je inkubacna doba len par hodin. nejakych 10 ci 12

lienocka235
24. dec 2007

boli sme na kramaroch..boli sme tam vyse dva tyzdne.. potom nas pustili domov lebo to bolo hrozne.. tak som ich uprosila.. ja som od malej nic nechytila.. hoci doktorka stale len oci prevracala aby som to nechytila.. ano kazde dieta je same s matkou.. niekedy davaju aj spolu s rovnakou diagnozou.. ak nemaju miesto ale mys me boli samy.. presklenne steny.. ale naokolo nebol nikto..
nemyslim ze by tam mohla chytit este nieco ine.. je to tam dost prisne.. ja som nemohla ani vyjst na chodbu ked prisiel manzel.. ani za sestrickou len zazvonit.. presne sa tam selduje prijem a vydaj tekutin.. vazia sa plienky vsetko sa zapisuje.. a tak..
jaaj a oblecko si mozes neskor ked nebude na jiske vziat vlastne aj nejaku hracku.. ale take starsie.. lebo domov by som si to uz urcite nebrala.. ani to nedoporucuju.. a doma vsetko dezinfikovat..

nemohla to chytit v nemocnici? jak ratam tak ratam.. tie inkubacne doby.. je to nejake divne.. je mi luto cim si musite prejst.. je to hrzone vidiet ako nase milovane dietatko trpi.. ta bezmocnost je hrozna.. snaz sa oddychnut.. aby si vladala ked uz budete moct byt spolu..

zrzulka
autor
24. dec 2007

boze lienocka to sa strasne cita:((( ved to akoby si bola vo vezeni preboha. to je tam ozaj take krute???? my mozno budeme mesiac. vobec si nebola za tu dobu v kontakte s muzom a okolim???? co si tam sama cele tie dni robila???? a ako si sla jest? tu na novorodeneckom som si musela stravu zabezpecit sama. a ako si doma vsetko dezinfikovala, s cim? ja neviem ake stare veci by som si tam zobrala ked nic take nemam a vyhadzovat by som nerada. to tam mas v tej izbe aj wecko a kupelnu?no to je ozaj hrozne ale kvoli malej by som tam bola. a teraz ste uz ok??? dufam ze sa tam nikdy nebudete musiet vratit

lienocka235
24. dec 2007

Zrzi... vy to vobec nemusite mat take drsne.. 😉 nejako som to prezila... kontakt sme mali cez telefon.. kedysi sa tam dalo navstevovat cez balkony cez okienka ale tie balkony uz boli uzavrete ked som tam bola ja..
muz mi poslal po sestrickach.. radio.. to bol moj kontakt so svetom a telefon.. stravu nam nosili nemocnicnu.. aspon som schudla.. jasne ze je tam vecko a kupelka.. .. ty nemozes von z tej izby.. ako myslim ze by sa dalo ist do bufetu.. ak by som velmi prosila.. mozno.. dezinfikovala som uz neviem jak sa to vala ale obsahovalo to jod.. take mydlo aj v nemocniciach to maju.. a hracky plysoviny.. som davala do mrazaku.. aj prala..

mala je OK.. teraz.. ale dost dlho potom bola dost hakliva na kazdy virus.. v okoli.. a hlavne dlho nemohla mlieko a tak..

zrzka nechcela som ta nastrasit.. prepac.. len sa snaz co najdlhsie kojit.. lebo v takychto pripadoch je MM to najlepsie.. a dupajte na doktorov nech sa snazia..

zrzulka
autor
24. dec 2007

leni kedy si tam bola?

lienocka235
25. dec 2007

ja som bola dva roky dozadu... a sestra s malym tam boli v lete tiez salmonela.. a nic sa tam nezmenilo.. bohuzial..

junovka
25. dec 2007

neviem, zrzi, ale pocula som, ze ak je vysoka zltacka a nijak nevedia ju zrazit, tak aj to vraj moze zasiahnut okolie mozgu az mozog.Ja som to len pocula, tak neviem, lebo Nelka mi mala tiez zltacku dlhsie.Nechapem tiez ako nas tak skoro mohli pustit domov koli tomu z porodnice 😠 😕
Co sa tyka tej salmonely...tak mi sme ju mali cela rodina, este ked som chodila na strednu, ja s mamou, ocom sme obisli, len s hnackami, ale obaja bratia museli ist do nemocky.Vtedy mali 2 a 5 rokov ☹ A teraz uz maju vlastne rodiny a ani jedno z ich deti chvalabihu nic nemalo, ziadne priznaky salmonely.A ani moje kocky nic./klop-klop/.Ja neverim, ze ked raz clovek mala salmonelu ze je prenasac. 😒

zrzulka
autor
25. dec 2007

junovka tak nam bolo povedane. ze ta bakteria zije v tele cloveka este ovela dlhsie ako ked sa vylieci. aj polrok. nasa mala nema imunitu vyvinutu tak mozno preto sa nakazila, ja ozaj neviem kde sa stala chyba. salmonela sa prenasa dotykom takze ju mohol nakazit jedine niekto kto sa jej dotkol a kedze to nebolo vela ludi, bola to len moja blizka rodina tak to nebude az taky problem urcit kto to bol. ja som tiez z toho vsetkeho v soku ale zial taka je nasa realita ktoru uz nevratime spat. neuchranila som ju ale zase pred vsetkym sa neda. ja neviem, neobvinujem nikoho, pretoze to nevedeli ani oni a je im to vsetkym luto.

zrzulka
autor
25. dec 2007

je mi luto ak som vas vsetky vystresovala ale radsej si davajte na svoje deticky pozor. kym su malicke radsej nech ich nikto nechyta a ked ano tak dbajte na to aby si pri KAZDEJ MANIPULACII s babetkom umyli ruky. ja som to zial neustriehla a ani vo sne ma nenapadlo ze to moze mat az tak katastrofalne nasledky. bala som sa ju pomaly aj chytit aby som ju nejako zle nechytila, kupala mi ju mama lebo som sa bala takeho drobetka a napriek mojej opatrnnosti to vsetko takto skoncilo

bibinka
27. dec 2007

zrzulka- ako pokračujete? a čo maličká? verím, že je jej už lepšie. posielame jej veľa sily a nádeje na skoré uzdravenie. 🙂

vavka33
27. dec 2007

Salmonela sa neprenasa vzduchom,ani slinami,ale z cloveka na cloveka len stolicou.
Mohla si mat salmonelu ty v tebe a preniest to v mliecku,inak si to dost dobre neviem predstavit.Ale je to jedno,neobvynuj nikoho,dolezite je,ze to vedia a vyliecia ju.A je to"lepsie"ako zapal mozg.blan.skoro sa uzdravte.

ponozka
4. jan 2008

zrzulka, mame podobny problem. syn dostal salmonelu v auguste, ked mal asi 11 mesiacov. vobec netusim z coho, pretoze papa iba varenu mixovanu stravu, umele mliecko a sem tam par lyziciek probio jogurtu. no ale uz zacinal chodit, vsetko otvaral, skumal, strkal do pusy, atd. to sa na 100% ustrazit uz neda take dieta. a tiez sme boli vtedy na chate svokrovcov na dovolenke, mohol nieco olizat aj tam. proste neviem. iste je, ze prisli horucky, hnacky... vyter potvrdil salmonelu. kedze maly pekne pil a nebol dehydrovany, nesli sme ani do nemocnice, lekarka kazala iba probiotika vo vysokych davkach, ziadne lieky. pekne to asi za tyzden zvladol a priznaky ustupili. kazdy mesiac robime kontrolny vyter. zla sprava je, ze aj teraz, v decembri, bol posledny vyter POZITIVNY ☹ . a to uz maly nehnackuje, len je stale bacilonosic. lekarka vraj volala aj do nemocnice na infekcne ze ci to liecime spravne, a ze ano. vraj v poslednej dobe beha po svete nejaka odolna sorta virusu salmonely, tazko reagujuca na lieky. ze niektore babatka to v sebe nosia aj rok ☹. ale ze ked nahodou maly schyta nejaky iny zapal ktory bude treba liecit antibiotikami, tak treba nahodit tie najsilnejsie, biseptol, a snad to zaberie aj na salmonelu. ale inak antibiotika neskusat. takze niekolko mesiacov sme davali probiotika INFANTS DOFILUS, vobec to nepomohlo, len co som vyhodila na to strasne peniaze. teraz skusame obycajny HYLAK. sestrinemu malickemu babatku pomohol ked mala schytala v porodnici klebsiellu - a to je este vacsia svina ako salmonela. takze verim ze to uz snad zaberie aj nam. urcite si nic nevycitaj ze ste babo neuchranili. to nikdy nemozes vediet kde je aky bacil. neboj, male deti maju uzasnu schopnost sa vyliecit 🙂. len niekedy to asi trva dlhsie...

bibinka
4. jan 2008

zrzulka- ako sa darí tvojmu maličkému slniečku? Verím, že sa už stav zlepšuje. držkám pästičky 🙂 🙂 🙂

tanja61
4. jan 2008

zrzulka tak ako sa mate?verim ze vsetko je v poriadku 😉

markiza
4. jan 2008

Baby, neviem ci Vam Zrzka pisala, ale uz je s Miskou v nemocnici, co viem, tak Miska uz papa sama a je jej lepsie. Dostava atb, ale v nemocke este pobudnu. Videla som fotky a je nadherna, clovek by nepovedal, ze je tak vazne chora. Urcite sa vylieci, je to velka bojovnicka 😉

tanja61
5. jan 2008

super drzime prsty 😉

ponozka
28. jan 2008

inak, po 5 mesiacoch mal maly teraz prvy krat na salmonelu negativny vyter 🙂. stalo sa to prave po tom co sme presli na obycajny HYLAK... a to nas lekarka este odradzala, ze Hylak ma tych laktobacilov malo, ze mame skusit nieco ine, napr. Bio Gaia, to je vraj najlepsie na trhu teraz. ale dali sme Hylak a mozno zabralo prave to.