Šiesta choroba - Exantema subitum. Skúste poradiť

stonozka
7. dec 2007

maminky, ktoré ste sa s tou diagnozou stretli alebo počuli, prosím vás skúste poradiť čo a ako alebo ak vite niekto niečo bližšie. Ja som hladala ale bez úspechu. Moje bábo nou asi trpí a chcem vedieť či mu to nemôže ublížiť... dakujem

garicka
16. apr 2011

@euro to nemyslíš vážne že ju mala až trikrát?!? zlatíčko moje, my ked sme našej dokine vraveli že mal 6.chorobu druhý krát tak povedala že sa to stáva veľmi zriedka a že ju už nedostane.... ☹ no tak to som zvedavá či ju miško ešte niekedy dostane, lebo ja mávam herpesy častejšie.... dúfam že nie (klop, klop)

@majjjka24 miško nemal pred 6. chorobou žiadnu angínu, len pred prvou schytal teploty že skoro 40 po odčítaní a to trvali prvú noc také vysoké a aj cez deň a potom len okolo 38,5, po 3 dni a potom bol 2-3 dni osypaný. nič som mu na to nedávala, samo to zmizlo. my sme na žiaden odber neboli... druhý krát mal len kolo 38,5 celý čas a zasa sa po cca 3 dňoch osypal...

majjjka24
16. apr 2011

@stvura ale ta ospalosť nebola z fenistilu.. fenistil sme pouzivali aj pri nadche a nijako neucinkoval na maleho, to bolo pravdepodobne tym herp. virusom.. len najhorsie je na tom to, ze lekarka nevedela povedať či je to 6 choroba, preto ten krvny odber, vraj to môže byť aj rubeola, hoci je to dosť nepravdepodobné, ale preto rdšej tie testy..

stvura
16. apr 2011

@majjjka24 podla mna co pises je to klasicka 6ta choroba, len lekari sa poistuju. Ako dojcene dieta je odolne, moj maly dokonca ani ovcie kiahne ako vyse rocny nechytil v inkubacnej dobe....ani na neho fenistil neucinkuje 😀 . Neboj, prejde, ja by som sa tym tak nezatazovala....len zniz teplotu, vysev kontroluj aby sa neskriabal a je to.

majjjka24
16. apr 2011

@stvura ja som hrozne uzkostliva mamina ☹ ked sa malemu ako mesačnému objavil atop. ekzem, strasne som si to brala k srdcu, ze co ak sa mu to rozsiri, alebo zhorsi.. velmi ma to trapilo a odvtedy ho poctivo natieram aj 2 krat za den a na tele nemal odvtedy ani jediny fliacik, a vraj to mozno ani nebol AE, vraj to mohla byt len rozsirena seboroicka dermatitida, ja som to mala tiez ako mala, aj manzel... a preto ked sa teraz vyhadzal, tak som bola z toho uplne hotova........... teplotu uz nastastie nema a myslim, ze ten vysyp ho nesvrbí, len stále sa škrabká za uškami, ale to ho asi bolia tie opuchnuté uzliny, lebo ked mu tam davam fastum gel, zacne sa mi vypinat a hlavičku zakloni, aby som sa ho tam nechytala... dufam, ze o nejake dva tri dni budem aj ja moct napisat, ze sme prekonali siestu chorobu a ze to bude konecne za nami a ze budeme mat zasa krasnu pokožku 🙂

olienka12
17. apr 2011

@majjjka24 nie anginu sme nemali,ale anginu sposobuje ten isty virus, a uzliny sme mali zvacsene aj my,takze ano moze to byt 6ta choroba

olienka12
17. apr 2011

@majjjka24 my sme si to naposledy doma potriedili, ja som mala anginu maly 6tu chorobu a nas tatik herpesy 🙂

majjjka24
17. apr 2011

@olienka12 co som precitala kopu člankov o tom, tak to moze preniest aj niekto s herpesom... ci nie? U nas bola pred cca 2 tyzdnami svagrina a mala herpes, ale nesla k malemu blizko, ale aj tak boli v jednej miestnosti, ak to mala virusove, tak si myslim, ze sa to mohlo vzduchom preniest..

olienka12
17. apr 2011

@majjjka24 no dostal to najskor odomna ja som mala anginu tak mali dostal 6 asi 2 dni na to a ked sme skoncili my tak sa herpesy vyhadzali mm takze ten virus sa u nas ukazal 🙂

stvura
17. apr 2011

@majjjka24 inac, moze to byt virusom...pocas doby co mal moj maly siestu chorobu som ja mala herpes. Ale to by musel mavat siestu chorobu neustale, lebo ja mavam aspon raz do roka herpes. Bohuzial, odkedy ho clovek prekona tak sa to neustale vracia. Kazda mamina je uzkostliva, ale casom sa to troska uvolni...pohoda. Hlavne ze je maly spokojny a nech sa skoro vylieci.

majjjka24
17. apr 2011

@stvura dakujeme 🙂 a dnes sa mi zda uz tych bodiek menej a nie su uz take cervene, tak je to pravdepodobne na ustupe, ale uz som si ista, ze to bola ta 6 hnusna.... 😠

majjjka24
18. apr 2011

@stvura tak a je to za nami, po vyrazkach ani stopy, ani ziadne ine priznaky, tak uz je dobre... 🙂

stvura
18. apr 2011

@majjjka24 super 🙂

zuzi_33
23. apr 2011

ahojte dievcata! idem sa s vami poradit.... moj maly mal asi tuto hnusobu siestu, ale len aby som si bola ista.... 3 dni mal vysoke horucky, prvy den cosi cez 40, potom sa to pomaly znizovalo, ale vzdy bolo cez 39, len tie intervaly medzi podanim liekov sa predlzovali. Dnes bol treti den a maly sa mi cely vysypal, ma komplet brusko, trosicku aj na chrbatiku, na krku a vsimla som si, ze aj vzadu na hlavicke pod vlasami, troska si to tam skrabal, ale ak som sa dobre docitala, tak by to nemalo svrbiet.... Teplotu uz nema, aspon nie taku vysoku, posledne co som mu merala v dupe, tak mal 38, ale teda po odpocitani pol stupna by to malo byt ok, nie? Ake mate s tym skusenosti? Mali vasi drobci este miernu teplotku ked uz mali vyrazky? A ako dlho bude mat tie vyrazky?? Stale som z toho nepokojna, bojim sa o neho.... aj pod ockami ma take cervene, uz je chudacik unaveny... Budem rada za kazdy vas nazor... vopred diky.

latvia
24. apr 2011

@zuzi_33 velmi pravdepodobne je to 6.choroba. teplota by uz nemala byt, ale je pravda ze kazdy priebeh je iny. tie vyrazky svrbia, ak mas doma fenistil kvapky tak mu davaj 3x denne 10 kvapiek aby ho to nesvrbelo. vyrazky sa mozu este tahat na cele telo, zmiznu najskor po tyzdni, tak sa nestachuj ze ich este stale ma 😉

zuzi_33
24. apr 2011

@latvia Ja som prave citala, ze tie vyrazky by nemali svrbiet, ale hovorila som s doktorkou na pohotovosti, tak mi povedala, ze to nemusi byt z tych vyrazok, ale ze bol spoteny a tak.... lebo zatial som videla, ze si trosku skrabal len vo vlasoch, ale na brusku nie... mam z toho stale obavy, lebo ma cele brusko a boky vyhadzane.... ale teploty uz nie su... Fenistil kvapky nemam, ja zijem v Irsku a tu to nedostanem, tak hadam sa z toho nejak dostaneme a ze to bude ok. A tiez som citala, ze by mali zmiznut do dvoch dni, tak neviem.... Ale aj tak dakujem pekne za radu 😉

@kaja73 dakujem, tie clanky som uz mala prestudovane, len som chcela vediet, ci mate nejake ine skusenosti.....

latvia
24. apr 2011

@zuzi_33 vidis, nam dr hovorila nieco ine 😅 dala fenistil aby sa neskrabal, vyrazky zmizli do tyzdna

kaja73
24. apr 2011

@latvia Možno ste jedna mali piatu a druha siestu chorobu.Jedno može svrbiet,druhe by nemalo.Jedno ma vyražky až 10 dni a druhe ich može mat len par hodin až dva-tri dni.Jedno ma vyražky aj na tvari,druhe nie.

latvia
24. apr 2011

@kaja73 neviem, co si citam tvoj odkaz, tak 5.choroba to nebola, chybal motylovity exantem na tvari, vyrazky boli drobne, hlavne vysypany cely hrudnik a mierne hlava a koncatiny zriedka.A mizli blednutim, ziadne blednutie uprostred s cervenym okrajom ako to je popisovane pri 5.chorobe. Mali sme klasicky 3 dni teploty 39,5, potom akoby seklo.pri 5.chorobe nie su vraj tak vysoke teploty 😕

kaja73
24. apr 2011

@latvia keby slo vsetko podla knih,čo ? Moj starši mal za svoj život hadam 4 krat teploty bez inych priznakov a potom sa zakaždym vysypal.Dodnes neviem, čo mu bolo.Ale hlavne,že to v podstate nič nie je. 🙂

latvia
24. apr 2011

http://paeds.org/derm_gallery/images/5thdisease...
takto by mala vyzerat 5.choroba, taketo pupence sme nemali
http://www.familjeliv.se/hem/mammafia/gallery/p...
taketo drobne vyrazky pri sebe sme mali, toto je 6.choroba

latvia
24. apr 2011

@kaja73 jasne ze vsetko nejde podla knih a choroby prebiehaju velmi odlisne, ale tie zakladne priznaky vcelku dobre ukazuju na dane ochorenie 😉 nam to vyslo na tu 6.chorobu, aj ked sme dostali fenistil, maly sa neskriabal - ci kvoli fenistilu alebo kvoli tomu ze ho to nesvrbelo, to uz neviem.vyrazky zmizli uplne do tyzdna

zuzi_33
24. apr 2011

@latvia Inac vdaka za tie obrazky, podla toho mame naozaj 6 chorobu, aj som to hladala na nete a nejak sa mi nezadarilo... Ja len budem rada, ked to uz vsetko skonci... je to ako nocna mora ☹

@kaja73
A mali ste problem s prijimanim stravy? Lebo moj maly je naozaj papkac, ale teraz neviem do neho dostat nic ine len mlieko.... zavrie usta a skoncili sme... uz som z toho hotova.... ☹

kaja73
24. apr 2011

@zuzi_33 Pri takmer každej chorobe ide chut do jedla dole.Davaj mu probiotika infant dophylus,ale tie co sa davaju pri chorobe,maju viac bakterii 😉 http://www.dophilus.sk/?id=21 a tiež mu davaj c vitamin-najlepšie ciste cečko v praskovej forme.Ja malemu od pol roka davam z DM ka-das gesunde plus-je to cisty vyrobok bez zbytočnych prímesí.

zuzi_33
24. apr 2011

@kaja73 Ok, dakujem za rady 🙂 Kedze nezijem na Slovensku, budem musiet cosi pohladat tu, aj ked tu je to so zdravotnictvom katastrofalne, ale myslim, ze v lekarni nieco najdem, aspon to C-cko urcite.

majjjka24
27. apr 2011

@zuzi_33 u nás to presne tak isto prebiehalo... teploty 3 dni, ale az take vysoke nie.. potom vysyp na brusku a chrbatiku, tam si to neskriabal, ale vzadu na krku sa skriabal stale a mali sme aj zvacsene uzlinky za uskami... nam zmizli vyrazky po dvoch dnoch.. dufam, ze je to uz ok 🙂

zuzi_33
27. apr 2011

@majjjka24 Dakujem, ano uz je to ok, vyrazky zmizli na 3 den rano, trosku bol este taky "nijaky" po tej chorobe, trvalo kym zacal aj papat, ale uz je nastastie ok 🙂

maggie2
27. apr 2011

@latvia neviem prečo lekári dostatočne vopred maminky neupozornia, že ich dieťa po narodení v najbližšej dobe a s veľkou pravdepodobnosťou dostane aj túto "trojdňovú horúčku" (nem. Drei-Tage-Fieber,inak Exanthema subitus, alebo Roseola infantum, či po slovensky "šiesta choroba"). Deti po dvoch rokoch života túto chorobu už nedostanú.
Jedná sa o tak bežnú vec a pritom ani názov nevieme dať "poriadny" - iba že "šiesta choroba" 😉

Jedná sa o vírusy HHV6 alebo HHV7 (humánne herpes vírusy, ktoré sú inak príbuzné s CMV - cytomegalovírusmi) Z HHV 6 existujú dva sérotypy v európe a záp.krajinách ochorejú deti prakticky len na sérotyp 6B, v Afrike na 6A.

Prirodzeným rezervoárom tohto vírusu je človek, k nákaze, kde je inkubačná doba á 15 dní a dochádza k nákaze slinami, niektoré zdroje uvádzajú že i kvapôčkovou cestou. Keďže ńositeľmi tohto vírusu je cca 80 percent ľudí, deti a ľudia ktorí sú HHV séropozitívni sú roznášačmi tohto vírusu.

Očkovanie na to neexistuje,choré deti nie je potrebné izolovať, symptómy choroby sú i pre laika pokiaľ je informovaný ľahko rozpoznateľné, kto má pochyby, môže ísť lekárovi, ale ten chorobu rozozná a robenie odberov na potvrdenie choroby je zbytočné a nemá nijaký význam, iba ak z vedeckého hľadiska.

Choroba nevyžaduje vo valnej väčšine žiadnu liečbu (ani kadejaké krémiky) len príležitostne symptomatické zrážanie teploty v prípade naozaj vysokých horúčok. Chorba trvá 3 maximálne 8 dní.

pitik
27. apr 2011

@maggie2 nie je to len choroba babatiek, aj ked u tych je najcastejsia. Moja dcera aj syn ju mali nedavno, dcerka mala necelych 6 a syn necele 4 roky, dcera mala akurat nizsie teploty, syn mi teplotoval takmer non-stop tie 3-4 dni a stale okolo39 a viac, potom sa vysypali a bol klud.

maggie2
27. apr 2011

@pitik Tvoríte výnimku. Prakticky u detí po dvoch rokoch života sa toto ochorenie skoro nikdy nevyskytuje