Šiesta choroba - Exantema subitum. Skúste poradiť

stonozka
7. dec 2007

maminky, ktoré ste sa s tou diagnozou stretli alebo počuli, prosím vás skúste poradiť čo a ako alebo ak vite niekto niečo bližšie. Ja som hladala ale bez úspechu. Moje bábo nou asi trpí a chcem vedieť či mu to nemôže ublížiť... dakujem

zab37
18. júl 2013

@nativanativa my sme si to prežili minulý týždeň. vysoké horúčky - namerala som až 40,3; 40,0; 39,8 bolo to hrozné plus na to mala takú miernejšiu hnačku boli sme u doktorky a tá mi povedala, že to môže byť šiesta choroba. moč v poriadku len tá horúčka... najprv zaberali nurofen.čapíky, potom už nie po 3-4 hod znova horúčka. pomohli zábaly a sprcha. na 4 deň už bola ako tak v poriadku bez horúčky... na piaty deň ráno celá flakatá,tváričku a telíčko drobno obsypané,takto bola ešte na druhý deň a potom to zmizlo... a všetci mi hovorili že to jej idú zúbky 🙂 ,lebo ešte nemá...
držím palce, nech to rýchlo prejde a malinký bude zdravučký
ešte ma napadlo Miuška bola dosť spavá...

1234lubka
18. júl 2013

u
@stonozka ublizit mu urcite neublizi je to bezna detska vyroza, my sme ju mali minuleho roku ked mal maly pol roka z nicoho nic dostal v noci teploty do 39,5...cez den nic len v noci tri noci po sebe a stvrty den sa cely vysypal takymi akoby potnickami..to je znak ze dieta prekonalo siestu chorobu....boli sme u dr ked mal prvu noc teploty nech sa nanho pozrie tiez vravela ze len vyrozka...potom ako sa vysypal som jej este volala aby som sa uistila ze to bolo ono..a bolo to ono

nativanativa
18. júl 2013

@zab37 včera to bolo najhoršie,celý deň by spal,noc živá katastrofa,už nič nezaberalo,dnes doobeda úplne reval,potom mi spal od 11 až do druhej, ešte teraz mal teplú hlavičku,bojím sa čo bude zase za noc,ale vyrážky zatiaľ nnemá

1234lubka
18. júl 2013

a o dva tyzdne nam vysiel prvy zubcek 🙂 vraj to maju deti v obdobi ked sa zacinaju tlacit prve zubky @stonozka

zab37
19. júl 2013

@nativanativa booože,viem si to predstaviť, našťastie naša spala aj cez noc, skús tie zábaly, Mia najskôr plakala,ale len chvíľočku.... uložila sa mi v tom zábale na rukách a čučkala... no nie sú to vyrážky doslova, len taký obsyp a tváričku mala skôr takú fľakatú ako vyhádzanú a potom tiež telíčko také jemné ako potničky.
držím palce, to prejde 😉

nativanativa
19. júl 2013

@zab37 no tak táto noc už v pohode,horúčky prešli a dnes už nič chvalabohu,ale ani náznak vyrážky

nativanativa
20. júl 2013

@zab37 tak predsa sa mi malý dnes vyhádzal,máme to za sebou chvalabohu!! Ale čo tomu predchádzalo ooo bože!!

lelagula
3. aug 2013

ahojte, my mame teraz taky problem -streda stvrtok piatok mal maly teploty cez den i noc, nijake ine priznaky, a uz vo stvrtok/ piatok sa maly cely vyhadzal akoby potnickami, doktorka si mysli ze to je alergia na sirup co som mu davala proti teplote-mig junior je tam latka ibuprofen, ..vobec nespomenula 6 chorobu az tu citam ze to moze byt, v pondelok mam ist zas k nej ak tie pupaciky nezmiznu, dala nam tabletky medrol - kortikoidne,ktore uz douzival to som mu mala dat len 3krat a sirup aerius proti alergii ten mu davam jedn krat denne..no nepomaha to ja si myslim ze to ma siestu chorobu..v pondelok sme sa boli kupat na kupku (milion ludi a olizoval sa sak ako male deti) tak to tam mozno chytil..inak sme s nim predtym neboli takto na kupalisku.. co si myslite?dakujem

lenkalis
8. aug 2013

@lelagula Dcérka sa dnes tiež po troch dňoch vyhádzala, tak je to asi šiesta choroba. Štyri dni pred tým sme boli v detskom kolektíve, ale chorí tam asi nebol nikto, ťažko povedať ako to dieťa chytí. Myslím, že lekári vedia väčšinou oveľa menej ako mamičky, a po absolvovaní školy sa ďalej vôbec nezaujímajú. Len tak naslepo predpisujú lieky. Ja k mojej chodím iba preto, aby vyšetrila moč, popočúvala a pozrela do hrdla. Liečbu si už radšej stanovím sama a riadim sa knihou "Jak pečovat o zdraví dítete navzdory vašemu lékari".

lelagula
8. aug 2013

@lenkalis a mali ste aj vysoke teploty?lebo mi predtym ano akurat som bola sama doma lebo priatel je teraz v zahranici a nasi boli na dovolenke...tak som mala taky strach co sa deje...malemu to uz ustupuje uz ma len trosku take vyblednute pupaciky na tvari...ale v tychto horucavach sa to hoji pomaly lebo je stale spoteny a tie pupaky sa nemozu dobre vysusit...ta moja doktorka uz mala byt davno na dochodku a tiez len sestricka vysetri moc a dokt.popocuva a pozrie do hrdla presne, a ked chcem aby zobrala krv ked ma teplotu alebo hocico - ze naco?! pozriem tu knizku dakujem za info 🙂 a nech vam ta choroba rychlo prejde a malinka je zdrava

lenkalis
8. aug 2013

@lelagula Ďakujem. No, mala teploty okolo 38,5, tretiu noc aj nad 39, ale nemá pupáčiky, iba také ružovo červené flliačiky, resp. bodky na tvári trupe a rukách, trochu na nohách. Nie sú to také pupáky. Ešte k tomu vracala, pila iba mm - takže dehydrovaná nebola. Najlepšie je asi často umývať vodou. Inak tá knižka má vždy upokojí, keď mám strach, aj keď je vyššia teplota 🙂

lelagula
8. aug 2013

@lenkalis ano take bodky fliaciky zacalo mu to od noh najprv na chodidlach a postupne mu to islo vyssie na stehna ruky brusko a nakoniec mu to vyvrcholilo na tvari..a tam ma este trosku stale..ale na niektorych miestach ma take drsnejsie pupaciky - ked mu po tom prejdem..mozno sa mu to s potnickami miesa lebo sa dost poti chudacik on je taky baculatejsi 🙂 aj my sme mali kazde 4 hodiny 38,5 a v noci aj 39,9 ale za tri dni to preslo fu to mi odlahlo

saska247
9. aug 2013

ma niekto skusenost,ze dieta horuckovalo len dva dni??? vysypalo sa vam potom??? vcera a predvcerom horucky,no dnes nic,neviem ci cakat na vyrazky,alebo patrat co mu je,len ked pojdem k dr,ze mal teploty a teraz uz nie,asi velmi dobre nepochodim...co myslite?

matejcabala
9. aug 2013

caute ja som sa prave stredu vratila s malym z nemocnice,kde mi tiez urcili tuto chorobu aj ked nedelu ked ma prijimali ma obvinili ze maly je dehydrovany,u neho sa tato choroba prejavila az v utorok,ked sa osipal a potom aj teploty klesali

babo_n
18. aug 2013

aj my máme 6chorobu a diagnozu musela určit az maminka kedze dr nam napchala antbiotika a ani na pohotovosti nevedeli....to je katastrofa dnešne zdravotníctvo....maminky maju 6zmysel asi to bude tým....:((((

kubiklulik
31. aug 2013

Ahojte,tak už ju máme aj my, Jakubko mal 2dni teploty,zrážané sprchou okolo 39,6 a na 3deň sa komplet celý vysypal, zatial je vysypaný 3deň no zdá sa mi, že je to už na ústupe,no teraz mi zasa teplotuje starší synátor má 4roky tak som zvedavá či sa vysype aj on :( maly sme to presne ako keby to boli potničky,no aj na tvaričke.

dominikaaa
2. sep 2013

prosim vas, vie niekto kedy je dieta vlastne infekcne? Na nete som sa dociatala, ze sa da 6.choroba lahko chytit, kedze sa prenasa kvapockovou infekciou. Ale nikde som sa nedocitala v ktorom stadiu je dieta infekcne pre okolie.
Az ked zacne mat teplotu a pocas vyrazok? Alebo uz pred tym?

Pytam sa iba pre to, ze sme sa boli hrat s jednym chlapcekom v utorok a vo stvrtok dostal horucky, nakoniec sa vysypal.
Zaver 6.choroba.

Tak ma zaujima, ci sme to mohli chytit v ten utorok, ked bol este bez priznakov.

lukaskam
2. sep 2013

@dominikaaa ahoj my sme mali šiestu nemoc keď mal drobec pol roka a to kým na to došli tak hrúza najskôr sme mali tri dni vysoké teploty štvrtý deň sa drobec celý vyhádzal a potom to prešlo takže sme to zvládli relatívne dobre aj keď tie dni s horúčkou 40 a nikto nevedel prečo boli strašné

lelagula
8. sep 2013

@dominikaaa ja som citala ze inkubacna doba je 5 az 15 dni ale my sme boli na kupku v pondelok a uz v stredu pobede mal teploty 😒 takze na treti den tak neviem..myslim ze to mal odtial predtym sme neboli nikdy na kupalisku..
@babo_n aj ja som si musela diagnozu zistit sama dr. bud nevedela alebo ze alergia na ibuprofen co som mu zrazala teplotu..akoze ona je uz postarsia ale aj tak skusenosti by mohla mat uz s tym... 😠

dominikaaa
8. sep 2013

@lukaskam @lelagula baby dakujem za odpovede, my sme uz 11 dni od stretnutia a stale ok, tak si myslim, ze sme to asi nechytili (klop-klop) . Ale tak uvidime este tie 4 dni, kedze inkubacna doba by mohla byt 15 dni. Ale ked budu horucky, aspon vieme z coho... a toto aspon nie je nejaka prudko nebezpecna infekcia..

gabi123
19. sep 2013

Ahojte tak uz aj my ju mame za sebou. Niko mal tri dni teplotu okolo 38,8 a na stvrty den sa vyhadzal najprv okolo oci a na celicku a na dalsi den na celom tele. Za dva dni mu to zmizlo. 🙂

haicka
4. okt 2013

Maminky, mali vaše detičky ten výsyp aj na tváričke? Bo tam ho máme najhorší. Ako dlho vám trval výsyp u detičiek.Ďakujem.

haicka
4. okt 2013

A ešte, môžem ísť s dcérkou von, keď už nám teploty pomynuli a máme len ten výsyp?

livka283
4. okt 2013

ahojte, my sme si to prekonali v lete, tri dni 39,5 potom vysyp na celom tele, mala ho vsade a vela, aj na tvaricke a o tri dni zmizol a bolo po siestej chorobe...zdiagnostikovala mi to sestra, kedze aj jej deti to mali, lekarka mi v tomto vobec nepomohla...

livka283
4. okt 2013

@haicka ja som s nou sla von, nebol problem

haicka
4. okt 2013

@livka283 Ďakujem.

haicka
4. okt 2013

@livka283 Prosím a rozšíroval sa jej ten výsyp? Pretože dcérka ho má dnes oveľa horší ako včera, hlavne na tej tváričke a teraz večer už má aj pár vyrážiek na nožkách...Mám z toho zlý pocit.Len fakt dúfam, že je to tá šiesta choroba(podľa dr.je).

livka283
4. okt 2013

@haicka najskor sa vysypala na trupe a postupne sa to objavilo po celom telicku a husto a bolo to o dost vyraznejsie, ako som videla napr. u mojich neteriek

lubicajab
22. okt 2013

Mozem sa spytat ako ta teplota klesala. Ja som zistila, ze je vyhadzany az rano. Od 4 rano sme nemali ziadnut teplotu az do cca 4 poobede a teraz nam zase vystupila na 39. Trosku ma to znepokojuje, ale 3 dni sme mali teplotu nad 39,5 a kazde 3 hodiny som ju zrazala nurofenom a paralenom a zabalmi. Tento casovy interval je dlhsi, ale teplota stale dost vysoka.

hanyem
23. okt 2013

Ahojte. Dcerka ma pol roka, tri dni 39ky teploty, lekarka jej kukla na sekundu do hrdla a urcila diagnozu na herpticku anginu, lenze malej po 3 dnoch horucky prestali a na telicku sa cela vyhadzala. Samozrejme berie akoze na tu anginu ATB, plus fenistil a ja sa vas chcem spytat ci je mozne, ze si to lekarka zmylila a urcila zlu diagnozu alebo ma mala aj anginu a aj 6. chorobu. Diky moc