Skolióza a tehotenstvo

barbi2581
19. feb 2014

Ahojte mamičky. Prosím i vaše názory a skúsenosti. Som už cca 12 rokov po operácii skoliozy ale tie implantaty-tyče po oboch stranách chrbtice mám stále. Momentálne som v 23 týždni zatiaľ je chvalabohu všetko v poriadku ale čo pôrod? Môj gynekológ mi povedal že nevidí dôvod aby som nerodila prirodzene no ale ja mám strach ani nie tak z pôrodu ako z toho aké následky to môže či nemusí zanechať na mojej chrbtici he tu nejaká čo má s týmto skúsenosť alebo pozná podobný prípad za všetky odpovede vopred ďakujem. K ortopedovi idem až v marci...

alami
19. feb 2014

@barbi2581 ahoj, ja mám skoliózu od detstva, nie však operovanú. Rodila som prirodzene, po pôrode som krívala, mala som stále pocit, že ťahám nohu za sebou. A tak aj bolo,pri pôrode sa mi pootočila panva, čo mi spôsobilo, že jednu nohu som mala "kratšiu" ako druhú. Dr mi dal obstreky, korzet + vložku a napravilo sa pomerne rýchlo, no ale toto som teda mala + sa Dr. vyjadril, že ďalší pôrod mi už neodporúča.

aristka
19. feb 2014

konzultovala by som to s ortopédom ,alebo komu chodíš ohľadom chrbtice a ten nech ti dá vyjadrenie na papieri a podľa toho treba postupovať gynekológ...zbytočne je to tu preberať ,keďže každá pac.a mamička napr.s takýmto problémom sa musí posúdiť individuálne a tu slovo ortopéda je viac ako gyn...ak ortopéd fyziolog.pôrod neodporučí bude sekcia ...

barbi2581
autor
19. feb 2014

No mne dr povedal- gynekológ že u nich na odd nie sú veľmi za sekcie takže je v podstate jedno čo mi ortoped napíše že ak chcem rodiť sekciou mám si vybrať inú pôrodnicu akože ja nechcem silou mocou sekciu aj ja som za prirodzený ale ak to ináč nepôjde tak nebudem predsa riskovať....

jaruska8
19. feb 2014

@barbi2581 Ja som po operácii skoliózy, ale už som v tehotenstve nemala implantáty. Mne môj ortopéd vravel, že rodiť môžem normálne, ale s implantátmi neviem... Ja som ale aj tak mala sekciu, kvôli očiam. Pre zaujímavosť, koľko si od operácie? Tie implantáty máš nastálo? Kde ťa oprerovali?🙂

barbi2581
autor
19. feb 2014

@jaruska8 operovali ma v BA nechceli mi ich vyberať vraj keď nieje problém..a od operacie som 12 rokov

jaruska8
19. feb 2014

@barbi2581 Aj mňa tam operovali a vybrali mi ich, ale mne vadili.:( Som rada, že sú vonku. Aspoň nepípam na letisku.🙂 A tiež je to už 12 rokov.🙂

barbi2581
autor
19. feb 2014

No ja len neviem ako to bude prebiehať pri pôrode 😒 a počas tehu si sa ako cítila???
@jaruska8

aristka
19. feb 2014

@barbi2581 tu nejde o to čo povie gyn.či sú alebo nie sú za sekcie...to ti povedal dobrú blbosť ..ak ortopéd napíše ,že tvoj stav chrbtice je kontraindikáciu na prirodzený pôrod ..tak bude platiť to čo povedal ortopéd a ak má dotyčný dr. problém smer primár gyn a rieš to cez neho alebo smer riaditeľstvo nemocnice a info sa tam u námestíka špitála.....inak ortopéd samozrejme nech ti dá vyjadrenie pre gyn...

jaruska8
19. feb 2014

@barbi2581 V tehotenstve pohoda, nebolel ma chrbát.

barbi2581
autor
19. feb 2014

@aristka veď aj ja si to myslím a myslím že ak mi ortoped nepíše že neodporúča nebudú riskovať alebo? Lebo u nás v zdravotníctve je už asi všekto možné dúfam že mi ortoped povie že nieje problém a možno sa len ja zbytočne stresujem.... 🙂

ewisam
19. feb 2014

@barbi2581 Ahoj, ja by som sa opytala aj neurologa na stanovisko k porodu, ak mas aj ine diagnozy...ono je to velmi individualne ako to budu v porodnici posudzovat... Mne na odporucani neurologa bolo povedane pracovnikmi porodnice, ze to si moze napisat kazdy a ze maju nejaku internu dohodu a statistiku, takze nemaju ziaden problem aby som rodila normalne.../podotykam, ze inak ako CR sa zo mna dieta nedostane/ Takze radim, nenechaj sa odradit a trvaj na svojom aj so stipkou drzosti

zuzana172
19. feb 2014

ja som tiez mala sekciu na odporucanie ortopeda, mam skoliozu, ktoru nie je potrebne operovat ale najvacsi problem mam s bedrovymi klbmi, mam zuzene medzery medzi klbmi a v tehotenstve ten tlak to este zhorsil a posledne 2 tyzdne som prelezala doma, lebo ma tie klby tak boleli, ze aj na WC bolo daleko...Tiez mi moj gyn primar povedal, ze nevidi dovod na sekciu ale nechsa k tomu vyjadri ortoped, no a ten mi povedal, ze som urobila dobre, ze som prisla, pretoze ja mam navyse este aj "podsadenu" spodnu cast chrbtice...teda, ze mam 2x vybocenu chrbticu a to do strany a do vnutra a to, ze je do vnutra, by mohlo vraj sposobit to, ze sa babatko "zasekne" v porodnych cestach a to je vraj potom len na sikovnosti lekara, lebo by to nemuselo dopadnut dobre, takze jednoznacne sa vyjadril za sekciu. Ked to odporucanie potom cital gyn, tak sa mu to vobec nepozdavalo ale kedze mal papier od ortopeda, tak tu sekciu urobil a aj druhu dceru som mala sekciou. A po porode som sa davala 11 mesiacov dohromady. Mala som problem premiestnovat sa po byte nie ze mimo a aj ten 3 kilovy uzlicek bol velmi tazky. Ja na tvojom mieste by som nezavahala ani na sekundu a ak mas podozrenie, ze napriek tomu, ta budu nutit rodit normalne tak zmen porodnicu, lebo oni budu fungovat normalne dalej ale kto pomoze tebe, ked sa nieco pokazi...

barbi2581
autor
19. feb 2014

@ewisam ach to nemyslíš vážne...iné diagnózy nemám ''ken'' toto... Zatiaľ som nemala žiadne obmedzenia a ani teraz v tehu sa necítim zle ani nič tak dúfam že to bude v pohode...

barbi2581
autor
19. feb 2014

@zuzana172 za ortopedom idem 13.3 tak uvidím čo mi povie určite nechcem riskovať svoje zdravie ani zdravie drobca a za každú cenu rodiť normálne...

zuzana172
19. feb 2014

@barbi2581 ja som vedela o svojom probleme od 20r. a prvy krat som rodila ako 33r., odcas som mala problem, ze sa mi okoby zasekli klby a velmi tazko sa mi chodilo, ak som to po 3 dnoch "nerozchodila" tak som isla na ortopediu a napodiv povas tehotenstva, som mala problem len raz v piatom mesiaci (az mi to bolo cudne) a to som musela k ortopedovi a ten ma uz vtedy upozornil, ze sa to moze castejsie zopakovat ale vobec nic az potom som sa jedneho dna nemohla dvihnut z postele bola som 36t a ako tak to preslo az po porode 38t+2. Bola som na poradni a isla som si rovno robit predoperacne, lebo lekar povedal, ze ma nebude trapit dalej, ked som v takom stave ale to som uz bola na 3cm otvorena, takze rychla akcia sa konala na valentina 2011. Najkrajsi darcek aky som kedy dostala🙂

barbi2581
autor
19. feb 2014

Ja to mám odmalička a v 12-tich ma operovali no nemám nejaké extrémne bolesti a ani som nikdy nemala tak hadam zvládnem aj tehu ale už to chcem mat za sebou 🙂

parisa
20. feb 2014

Ahoj ja mam operovanu skoliozu+platnicku.operovana som bola pred 10rokmi v ba dr. Rehakom ku ktoremu chodim kazde dva roky na privatnu amb.ked som bola pred 5rokmi tehotna tak odporucal mi rodit sekciou, ktora bola vykonana v celkovej anestézie pretoze ked mam od panvy do polky chrbta tit.tyce kedze na umrtvenie spod.casti tela sa pycha do chrbta.celkovy priebeh tehotenstva som mala dobry bola som sice na rizikovom ale to kvoli spineniu a neustalemu vracaniu.aj zotavovanie po porode bolo v pohode az par dni po porode ma bolela noha a dosť som krivala ale za par dni za to urovnalo.po dvoch rokoch som bola znovu na kontrole moja chrbtica zostala mierne vykrivena a doktor mi chcel vymenit tyce za novšie ohybnejsie no ja som zatial nesuhlasila pretoze nemam nejake velke problemy a celkovo sa citim ok a hlavne chcela som dalsie dieta co v pripade operacie v najbližšej dobe nepridalo do uvahy ved mi vieme preco ze.a pytala som sa ho ci druhe tehotenstvo budem moct rodit normalne povedal ze nie je problém. Teraz som zrejme znovu tehotna este to nemam potvrdene od dr.tak uvidim co mi navrhne gynekológ. .

obcansr
20. feb 2014

no moja segra ma tiež operovanú chrbticu má sice 18 rokov ale jej hned povedal že ked bude uvažovat o detoch tak jej hned aj napísal do karty že sekcia

avlv
9. mar 2014

@barbi2581 Ja som na tom rovnako aj ked uz od operacie preslo 17 rokov.Termin mam v oktobri ale bojim sa rodit prirodzene.Uvidim ci povie ortoped.Gynekologovia to beru na lahku vahu.

barbi2581
autor
9. mar 2014

@avlv aj môj to berie na ľahko vo štvrtok idem k ortopedovi a potom o týždeň mám poradňu tak som už zvedavá čo mi povedia hlavne gynekológ...

barbi2581
autor
13. mar 2014

@avlv. Takže dnes som bola u toho ortopeda do papierov mi napísal že filo doporučuje sekciu ale konečné rozhodnutie necháva na gynekolódvoch podľa pôrodných ciest...no som ja veľmi zvedavá ako dopadnem...joj

aristka
13. mar 2014

@barbi2581 takže sekcia ,doslovne ti to takto napísal ,aj ohľadom gyn...inak jeho doporučenie je nad gyn...napíš do ip čo ti doslovne napísal...

avlv
28. júl 2014

@barbi2581 Uz si po porode? Ako si zvladala?
Baby mali ste aj vy problem,ze bolo babo akoby v jednej polohe stale? (vraj je to kvoli mierne zosikmenej panve) Myslite ze sa otoci dolu hlavickou?

barbi2581
autor
29. júl 2014

@avlv áno uŽ som po...takže mala som nakoniec sekciu, presne koli tomu že malinka bola celý čas v jedenjednej polohe nejako šikmo bola uložená a ani sa neotocila...no a museli ma uspať lebo mi nemohli pichnúť do chrbtice..ale našťastie vše dobre dopadlo 🙂

avlv
29. júl 2014

@barbi2581 Tak nech uz len rastiete a ste zdrave.Aj moja je tak stale rovnako,preto sa bojim co bude.
A nemusite teraz chodit cvicit? Ja sa len bojim aby nemala nejako oslabene svalstvo kvoli tomu ze sa v tej polohe velmi nehybe.
A asi sa zmierim aj s tou celkovou narkozou aj ked som chcela spinal kvoli kojeniu.Ja mam aj v krizoch dost velku skoliozu.

parisa
29. júl 2014

@avlv nemaj obavu ze ked ta uspia nebudes moct kojit..nie je problem ja som malu kojila bez problemov.🙂

barbi2581
autor
30. júl 2014

@avlv no mala

barbi2581
autor
30. júl 2014

@avlv no mala problém s nožičkami malá...llebo ich mala tak pokrcene ku brušku ale ešte v pôrodnici sa dostali do normálu a nebolo treba ani rehabilitácie...takže pohoda a o kojenie sa neboj ja kojim v pohode od začiatku 🙂

avlv
30. júl 2014

@barbi2581 Tak dufam,ze bude tiez v poriadku lebo ma uz fakt chyta panika co nas caka. ☹

avlv
30. júl 2014

@barbi2581 Predsa sa ta este opytam.Na ultrazvuku nevideli lekari,ze ma inak nozicky? A kopkala ta malo? Lebo moja sa vacsinou len puci a vlni z boka na bok.Z toho usudzujem ze asi na tie nozky nema vela miesta.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre