Skrátený sval u bábätka po pôrode. Môže mať neskôr problémy?

elenaakiko
17. júl 2008

ahojte mamičky. máte niektorá s týmto skúsenosť? my bohužiaľ áno ☹ museli sme chodiť na rehabilitáciu, kde s mojím synom cvičili vojtovou metódou. chcem sa spýtať tých, čo s tým majú skúsenosti, či hrozí, že by mal neskôr nejaké problémy, napr. s chrbticou alebo tak.

eva4444
17. júl 2008

ahoj eli 🙂 blahozelam k druhemu babu 😉 🙂 😵 nas petrik to mal. chodili sme na rehabilitaciu, ale necvicili vojtovku, ale 'bobatha'. Petrik vobec nevedel otocit hlavicku doprava, stale ju mal okoby chcel pozerat vlavo hore. Natahovali sme skrateny sval na krku, samozrejme sa to neobislo bez kriku ☹ nosili sme ho tak aby sa podporovali svali na pravej strane krku a chrbatika. davali sme ho spavat na pravy bok atd. stale ma upozornovala na rehabilitacii ze sa to musi spravit kym nezacne behat, lebo potom je uz korekcia velmi tazka a moze dojst k poskodeniu/pokriveniu chrbtice. Nasmu malemu sa zacala krivit chrbticka asi ked mal 8m, to este ani nelozil a to z toho ze sme ho 'privelmi' podporovali na jednu stranu, cize bol prekorigovany. tak supsho teraz na druhu stranu, nech sa ta chrbtica spravi. ked sme sa takto popinpongovali 2x na obe strany si vravim stop - vzala som Petrika k detskemu ortopedovi ktory povedal ze mu nic nie je, ze je vsetko v norme, ze nema ziadne anomalie. tak od vtedy s nim uz necvicim. Pravda je to, ze ked je unaveny, mrzuty apod. tak preferuje lavu stranu, aj niekedy ked bezka mam pocit ze ma hlavicku este jemne nachylenu. neviem. ortoped ho videl a povedal ze je to ok. tetka na rehabilitacii tvrdi ze je to zle, ze s nim treba stale vela cvicit. nasa detska ze je to ok. tak si vyber.ja som si vybrala ze je to ok 😉

titkovamiriam
17. júl 2008

baby nam sa stalo skoro tiez,marek daval hlavicku stale na jednu stranu a decka lekarka ze si vybral tu stranu a hotovo.mojej sestre to ale nedalo je sestricka a objednala nas na neurologiu a tam nas hned poslali na rehabilitaciu a cvicili sme vojtovku cca 3m a boli sme ok.,samozrejme ze hrozi ako poskodenie celkovo chrbtice aj krcnych stavcov a blokovania miechy ☹ no cvicenim sa to krasne upravi a ak sa to zisti neskoro tak sa deticky operuju.Marek bude asi lavak lebo natu stranu sme ho orientovali tak vsetko robi lavou rukou. 😀

elenaakiko
autor
17. júl 2008

ďakujem evi , nám sa stalo presne to čo tebe. ortopéd tvrdí, že je všetko v poriadku, že na rehabilitáciu je už zbytočné chodiť. a na rehabilitácii tvrdia opak- treba ďalej cvičiť. aj ja som poslúchla ortopéda a cvičiť už nechodíme. malý otáča pekne hlávku na obidve strany, chodí po štyroch, pekne sedí a aj chodiť sa už ťahá tak ja tiež nevidím dôvod na to aby sme chodili cvičiť, len ho tam vytrápia a potom je chudák umrnčaný a nervózny ☹

titkovamiriam
17. júl 2008

ele ked niesi spokojna s ortopedom tak chod neurologicke,

eva4444
17. júl 2008

eli a uz je kiko uplne 'rovno'? lebo moj Petrik ako som uz pisala este ma lahku tendenciu napr. ked sedi a je unaveny klesa mu hlavka nabok 😒 je mozne ze toto sa upravi samo, bohvie.. ale nie je to velmi zle 😖 😅 🙂

elenaakiko
autor
18. júl 2008

ahoj evi, nebadám na malom, že by viac vytáčal hlavičku do jednej strany, on predtým aj keď spinkal tak mal stále vytočenú hlavičku len do jednej strany, ale teraz v pohode otáča na obidve strany. na rehabilitácii nám povedali aj, že malý bude neskôr sedieť, nebude vedieť loziť a neskôr sa naučí aj chodiť. ale bude mať osem mesiacov a lezie jedna radosť už od siedmeho mesiaca a sedel sám ako polročný, tak neviem. vy ste kedy prestali s rehabilitáciou? malý sa nám otáčal stále na pravú stranu, my sme ho nútili potom na ľavú a tiež bol potom prekorigovaný a potom sa to akokeby samo od seba upravilo. ono sa to podľa mňa upraví aj u tvojho petríka 😵

titkovamiriam
18. júl 2008

my po troch mesiacoch ale nemali sme to take zle.no ako citam eli-ak je stale orientovany na jednu stranu ja by som to nenehala ze to prejde samo ☹

elenaakiko
autor
18. júl 2008

ahoj miriam, náš kiko sa práve už nevytáča len na jednu stranu ani som si nič čo by tomu nasvedčovalo nevšimla. zdá si mi byť celkom normálne dieťa. 😀 o týždeň máme ísť na prehliadku k obvodnému lekárovi, tak ten mi povie čo a ako.

eva4444
18. júl 2008

ahoj eli my este mame termin 30.7. a este v auguste sme tam objednani... urcite tam pojdeme ale nejdem s nim uz tak divoko cvicit, lebo sa zase prekoriguje 😖 nas Petko zacal lozit ca 9m a chodit 13m cize v pohode lebo este nam vraveli ze je hypotonicky, ale podla mna je ok 😕 😅 😔 Petrik pouziva obe strany ca 50/50, len mu niekedy jemne klesa hlavka ku boku ako som uz pisala... alebo je to len opticky klam kedze ma vzadu na hlavke taky asymetricky 'chvostik' z vlaskov. no neviem niekedy mam pocit ze cim viac ho pozorujem tym je to horsie potom sa uz ani nehrame poriadne len cely cas kukam ci ma hlavku na krivo 😖

lenadka
23. júl 2008

aj moja mala torticolis, uz som niekde pisala litanie co a ako. Moja skoncila na operacii lebo nikto nic nehovoril, vsetci lekari si zamrmlali svoje nieco nestranne ako mna do toho netahajte..neviem ako vase deti ale moja mala aj na pohmat ten sval stuhnuty-taky napnuty a naklonenie hlavicky bolo evidentne aj ked s nou otacala do oboch stran na pravu stranu bol tento pohyb obmedzeny. Operovali ju ako 3 rocnu tento rok vo februari, nasledky na chrbtici nemala ziadne a to 3 roky nosila hlavku bokom. Dopadlo to dobre, ma len nepatrnu jazvicku, toci hlavku normalne, pohyb do poskodenej strany nie je obmedzeny. A tiez na rehabilitacii tvrdia ze cvicit, cvicit, cvicit aj ked priznali rapidne zlepsenie, ze krk je v poriadku ale ma navykove zle drzanie tela 😝 tj. pliecka v predu a slabe chrbticove svaly...ale ako si vsimam 98% deti tak drzi telicko, ziadne nechodi akoby zhltlo pravitko 😅
Este dodam ze sme cvicili od 2 mesiaca zivota, lebo skor sme nemohli lebo sa jej musela zahojit klucna kost. Do pol roka sme chodili na rehabku, potom sa s nou uz nedalo cvicit,sestricky boli zufale 3 sme ju neudrzali-ako som to doma mala zvladnut sama???? Tak sme chodili na baby plavanie 2 kurzy tj. 20 tyzdnov a to super pomohlo. V 15 mes, kontrola u ortopeda povedale ze nic s tym nebudeme robit len dalej plavat. Neskor rehabilitacny lekar ked narastla za rok 16 cm ze ona nic nepotrebuje, ze to ma ok. tak so mna vlastnu ziadost isla k inemu a tam zostali zhrozeny a ZRAZU aj ortoped napisal ze treba operovat 😠

katia7
23. júl 2008

my sme to mali tiez,uz ani neviem co sme nemali ale cvicili sme vojtovku len par tyzdnov a potom nam neurologicka povedala ze uz mu to netreba,teraz nema absolutne nic 🙂

livka299
23. júl 2008

CAute, my sme cvicili skoro rok, a stale mame trocha hlavicku nabok. Po roku som zmenila neurologicku, pretoze som nevedela preco je maly taky nervozny a ona mi povedala, ze maloktore dieta ona posiela na vojtovku, pretoze tie deticky zvyknu byt potom nervozne aj v nuducnosti... 😠
Ona uprednostnuje plavanie

bubba
23. júl 2008

no moja dcera cvicila vojtovku rok a o nijakej nervozite sa v nasom pripade neda absolutne hovorit podla mna to je bluff jak hrom

titkovamiriam
24. júl 2008

lenadka ved aj marek by asi tak skoncil nebyt sestry ☹ ,chvalabohu ze sa z toho vojtovkou dostal a pri takomto probleme plavanie moc nepomoze ke ma dieta len niekolko t. a tato metoda pomaha uz niekolko generacii deti a nemyslim si ze by boli nervozne ☹ -to je zas niaka fama,alebo zla skusenost ked sa cvici zle.

lenadka
24. júl 2008

mne sa tiez nezda nervoznejsia od cvicenia-ked bola babo tak to teda ano to som ju nemohla ani po hlavicke pohladkat, lebo hned cakala ze s nou budem cvicit-tak sa uhybala a hned plac...ale teraz ked je vacsia na rehabilitacnom pobyte v dojcaku v Martine bola ale jedine dieta co pri cviceni neplakalo-rarita...sestricky sa chodili pozerat ze vazne? Ona neplace? Tak 3 rocne dieta uz pochopi ze tak ci tak cvicit bude ci bude vrieskat a branit sa alebo nebude a bude to skor za nami. Ja som jej pri tom citala rozpravky-tak sa aj trosku tesila, cize 1. cvik 2x po 5 min. mame s rozpravkou a pri dalsom sa to uz neda lebo ju musim inak drzat a pocitat tak na ten hovori ze zly cvik..na konci pobytu ked sa vsetci cudovali ze co nereve a vraveli to pred nou vychcatko male zacala hukat aj ona-az tak ze sa dovracala-normalne som ju nespoznavala ake cirkusy a bola som s toho dost mimo ze ak to tak bude stale zcvoknem /lenze bolo to aj sestrickami, zrusili nam rozpravky a ritual co sme mavali pri cviceni a tiez to sukromie a pridali grady-silnejsi tlak, nove cviky, ked ze nerevala/.... ale doma to zas preslo.....inak teraz vobec nemam cas na cvicenie ☹ lietam ako odtrhnuty vagom v auguste sa chceme stahovat do nasho konecne prerobeneho domceka /zvnutra fasada vyzera 😝 😅 / kazdy den tam chodim aj s malou az do tmy, sestricka na rehabke ma zavesi za nieco do prievanu 😅

mam otazocku este raz-aj vase deti mali ten sval na pohmat taky dost tuhy???nieco take ako je achilovka ked ju napnete???

bubba
24. júl 2008

my sme cvicili uplne malicki od2-10 mesaicov samozrejme ze dcera popri cviceni plakala ale po par minutach po cviceni na to zabudla a uz sa usmievala,to ja som bola nervoznejsia z vojtovky si myslim....nemyslela to doktorka tak?ze maminy su nervozne 😀 ?

titkovamiriam
24. júl 2008

nie marek to praceze mal na omak ok.,preto asi pediatricka s tym nic nerobila,ale sestre vadilo ze maly sa cely toci do prava a neurologicka to len potvrdila,tak sme cvicili a o par tyzdnov to bolo ok,lebo to bolo zistene vcas.nemat segru tak to zatuhne a asi by to riesili uz len chirurgovia ☹

lenadka
28. júl 2008

tak vcera sme podstivo cvicili, dokonca aj novy cvik-najskor nechcela a potom sa aj smiala a chcela dalsie cviky...zapojila som do toho aj plysakov, ked posiluje brusko ma dvihat nozicky...ja jej dam akoze chytat plysaka nozickami a "vozit ho vytahom" hore dolu a plysak samo sebou musi pistat a tak-take male divadielko 😀
a rozpravky vcera pol na pol, polku som citala ale viac sa jej rataju tie vymyslene, kde je ona hlavna postava 😀

sisus22
13. aug 2008

Ahojte dievčatá...ja som si na mojej malej všimla asi 2mes. dozadu, že mi niekedy nakláňa hlavičku nabok.3 -4 dni ju má nabok a potom aj 2 týždne ju drží krásne rovno...Na poradni je vždy všetko v poriadku, ale aj tak ma to dosť znervózňuje a neviem čo mám urobiť...

titkovamiriam
18. aug 2008

sisus ako som pisala ani moja doktorka si nic nevsimla ak sa ti nieco nezda zajdi za neurologickou 🙂

sisaklenkova
2. okt 2011

@lenadka Leni a Vy ste na Vasej malej videli od narodenia, ze ma hlavnku naklonenu na jednu stranu? Ja som si to na nasej vsimla, az ked zacala sediet, inak jej to vobec nebolo vidiet. Mala vtedy 5mesiacov, upozornila som na to nasu pediatricku, ktora mi na to povedala asi tolko, vidi sa Vam, mne nie! Takze hned ako som mohla, som zmenila lekarku, cize po 6 mesiacoch a ta nas objednala na neurologicke vysetrenie, na ktore sme cakali 2mesiace. Neurologicka sa vyjadrila, ze na cvicenie je velka, kedze ma 9mesiacov, mam si doma vyrobit golier z molitanu a masirovat krk, staci Ti? Nasa nova pediatricka nas ale predsa poslala na rehabilitacie, i ked mala bude mat zajtra uz 10mesiacov. Takze chodime denne cvicit, je to des.. Uz teraz mam traumu zo zajtrajska! Ja tomu moc neverim, ze to pomoze, i ked by som si to velmi priala, aby sme nemuseli absolvovat operaciu, o ktorej zatial nepadlo ani slovo, vsetko si musi clovek nastudovat sam na nete! Kde malicku operovali, preco az v troch rokoch? V nejakom clanku som citala, ze tieto operacie absolvuju deticky v 1.roku zivota. Vam aj povedali pricinu naklonenia hlavicky? Mne neurologicka povedala, ze to deticky, ktore sa narodili koncom panvovym zvyknu mat. Nasa ma presne ako pises pliecka hore, nedava ich vobec dozadu, akoby mala skrateny krk. Poviem Ti ale, ze keby mi to ta rehab.sestra nepovedala, ani si take detaily nevsimnem, mne sa ten krcik nezdal nejaky kratky. A krk ma strasne tuhy, hrozne stuhnute svalstvo! Takze malicka je uz ok? Prajem vela-vela zdravicka!

lenadka
3. okt 2011

@sisaklenkova mne to povedala Dr. po asi mesiaci ze to tam ma, mala hlavicku vyrazne naklovenu na jednu stranu, ja som to brala tak ze to tak len ma rada, nic som netusila o nejakom torticolise 😅 ona mala zlomenu klucnu kost na opacnej strane tak som to pripisovala aj tomu ze tam sa jej to hoji a boli a preto tak "drzi" hlavicku 😅
Operovana bola preto tak neskoro, lebo sme chodili na rehabilitacie, kde jej sval natahovali, ja doma tak isto, mala uz nechcela ist na ruky, lebo vedela ze vzdy si ju posadim a budem jej tahat hlavicku, ani pohladkat po vlaskoch sa nedala, uhybala ruke ako bite dieta ☹ 😢 , po roku aj cosi rehabilitacny lekar povedal ze je OK ze ona rehabilitacie nepotrebuje! A hlavku mala vyrazne nabok! To som isla za nasou pediatrickou, ze nesuhlasim s nazorom rehab. lekara, nech nas posle za inym, tak nam odporucila inu lekarku, ta je zaroven aj primarka a bola zhroena kde sme boli s malou doteraz 😲 😕 😲 a ze cvicenia co sme s nou robili boli uplne zle, ze jej to stav zhorsovalo /sval hrubol, natrhaval sa a oblanoval/, trvala som aj na kontrole u ortopeda, nasa pediatricka ho poziadala o sono krku /aby vedela aky je ten sval a ci nei su zdeformovane stavce/, co on odmietol ze naco, zas vybavovanie ineho, to nam pomohla svokra, lebo iny lekar nas nechcel vziat ze mu podla obvodu nepatrime, ten malej sono urobil aby sme mohli ist na konzultaciu na chirurgiu do Martina /kde to sono potrebovali a nechapali preco ten Dr. odmietal ho urobit/. Nakoniec sme sa dohodli tak ze skusime nove cvicenia a rehabilitaciu-vojtovku a plavanie a o pol roka ak sa to neupravi do normalu bude operacia, ja som nemienila cakat kym si zdeformuje chrbticu. Po pol roku sa je j to mierne zlepsilo, ale pre mna dieta narastlo 14 cm za rok to nestacilo, ak by sa jej zdeformovali stavce na krku, cely zivot by mala problemy, migreny, bolesti, tak sme isli v 3 rokoch na operaciu, dopadla na 1+. Este cez prazdniny, 3 roky po operaciii sme rehabilitovali, teraz uz mame odobrene aj tam ze to nie je potrebne, ale malu som prihlasila na gymnastiku, chodi 2 rok 3x v tyzdni na 2 hodiny a tam sa ucia drzat telicko a posilnuju, to si aj rehabilitacna sestra vsimla ako mala zosilnela ake ma svaly, velmi pochvalila ze som dobre vybrala sport pre malu, tak dufam ze bude vsetko ok.

feroneuhold3
7. feb 2012
feroneuhold3
7. feb 2012

@feroneuhold3 dobrý deň môžete mi poradiť ako sa naťahuje skrátený sval na krku u 15.mes,dieťaťa cvičiť bobath nám už nechce ďakujem

feroneuhold3
7. feb 2012

dobrý deň nepozná niekto dobré rehabilitačné centrum na naťahovanie skrátených svalov v Bratislave okrem harmony Ďakujem

lusmel
21. máj 2012

ak je to este aktualne , ja som chodila do REO centra - v Petrzalke

snezka13
26. máj 2016

@lusmel To Reo centrum je sukromne? Boli ste spokojni? Dakujem😉