Skrížená lateralita. Má niekoho dieťa túto diagnózu?

monkula
21. nov 2008

Ahojte, Jarko má s veľkou pravdepodobnosťou túto diagnózu, nájde sa mamička, ktorá má dieťa s rovnakou diagnózou?

mirjanka
21. nov 2008

Monkula - tvůj syn nemusí mít problémy vůbec nebo můžou nastat...záleží taky o jakou zkříženou lateralitu se jedná... Která ruka je dominantní, které oko, ucho, příp. noha??? Jestliže je pravák s dominancí levého oka, problémy v učení můžou být jen mírné, horší je to opačně - levák s dominancí pravého oka...vše je ale individuální, záleží, jak silný levák (pravák je)...každý člověk není na 100 procent pravák nebo na 100 procent levák...

monkula
autor
21. nov 2008

mracik, dakujem preštudujem.
mirjanka ,jarko je pravák s dominanciou lavého oka, futbal hrá s pravou.
Jeden problém sa nám už vyskytol a to ten, že nevie kresliť, proste mu mozog nespolupracuje s rukou, kreslí stáel to isté, jednou farbou, a vždy mu je do plaču ,keĎ mi rozpráva, že v škôlke MUSEL kresliť, tak už konečne voem, rpečo, on totiž neznášal pastelky od malička.

mirjanka
21. nov 2008

no zatím nemá problémy ve škole...můžou nastat při psaní, čtení nebo i v matematice - my si je vybrali ve čtení a psaní...křížení laterality zpomaluje pracovní tempo a vybavování znaků vlivem delší cesty info do mozku, cvičíme křížové cviky...ale syn se při učení rychleji unavuje...odpoledne úkoly mu zaberou hodně času a dělá je s nechutí

mirjanka
21. nov 2008

Jiří Buchar, psycholog, působící v pedagogicko-psychologické poradně ve Vrchlabí k problematice zkřížené laterality uvádí zde. Obraz potíží je velmi pestrý, ale některé jsou vždy stejné nebo velmi podobné. Především jde o komplexy problémů v českém jazyce, matematice, tělesné a výtvarné výchově, v chování apod. V dalším popisu se budu výhradně zabývat zkříženou lateralitou typu PxL, kdy vedoucí ruka je pravá, ale vedoucí oko je levé. Zkřížená lateralita přináší problémy jednak v oblasti percepční, dále v oblasti zpracování v centrální nervové soustavě (CNS) a nakonec v oblasti výkonové - psychomotorické. Při čtení textu člověkem se zkříženou lateralitou, kdy vedoucí oko je levé, přichází vnímaný text zakódovaný do nervových vzruchů převážně do centra zraku v pravé hemisféře.

levakholka.jpgOvšem pravá hemisféra není tak dobře vyvinuta pro porozumění verbálním informacím. A proto dochází zcela jistě k tomu, že informace s verbálním obsahem jsou převedeny přes corpus callosum do hemisféry levé, kde teprve dochází k úplnému a přesnému dekódování a tím také k pochopení verbálních informací. A jestliže dochází k předávání informací verbálního obsahu z pravé neřečové hemisféry do levé řečové, znamená to rovněž, že cesta vedení je delší a složitější. Snáz tak dojde k nějakému porušení, chybě v přenosu a také v dekódování, a tím také k následné chybě v konečném projevu žáka. Platí to při učení, psaní i při pouhém opisu, počítání, mluvení, pohybové aktivitě a dalších projevech. Není divu, že děti se zkříženou lateralitou mají mnoho velmi podobných obtíží ve školní práci. Nejde však o dyslexii, i když problémy se podobají i dalším specifickým vývojovým poruchám učení. Mnohdy se zároveň ob objeví také syndrom lehké mozkové dysfunkce. U zkřížené laterality typu LxP, kdy vedoucí ruka je levá, kdežto oko pravé, je v praktických činnostech důsledek pro dítě mnohonásobně těžší.

filipa
21. nov 2008

monkula, mozem sa opytat, ako ste to zistili? boli u maleho nejake prejavy alebo az na nejakom psychologickom vysetreni? dakujem

monkula
autor
21. nov 2008

filipa, úplou náhodou, boli sme u logopedičky a ona mu dala nakresliť obrázok a potom mu urobila z papiera ďalekohľad, aby sa pozrel na motýlikov pri strope a on použil ľavé oko...
Potom som pozerala dámsky magazín na STV a tam bola téma o ľavákoch a poslala som e-mail pani psychologičke, čo tam bola a ona mi potom súkromne odpísala, že sa jedná o skríženú lateralitu a poradila mi, aby som u našej panipsychologičky, čo pôsobí u nás v škôlke požadovala špeciálne testy na zistenie laterality, a ak sa nebude dať, môžem sa prihlásiť k nej... tak uvidíme.. 😉

filipa
21. nov 2008

fiiiha, tak to som netusila, ze uz taketo prejavy mozu signalizovat tuto diagnozu... kazdopadne dakujem za odpoved...totizto ja som lavak, ale vela veci dokazem urobit len pravou rukou, nikdy som nemala ziadne problemy, o ktorych sa v suvislosti s touto diagnozou pise...maly je pravak, a opacne, on vela veci robi lavou...tak skusim cvik s tym dalekohladom...tak vam drzim palce, nech je vsetko v ramci moznosti o.k.

monkula
autor
21. nov 2008

filipa, ta kty si obojruká... 😀
ďakujeme, ako mi napísala pani psychologička ,nestresujte sa 😀 ta ksa nestresujem, čo má byť bude, a čo bude, môžem zlepšiť... 😉

filipa
21. nov 2008

no, ved to, stres dokaze vela veci zhorsit... spravny pristup... tak som zvedava, ako dopadnete...

monkula
autor
21. nov 2008

aj ja...
Nevie, si predstaviť, ako t obude v škoel, už má orok odloženú dochádzku ,zle mu vychádzajú roky, a ja nechcem, aby išiel do 1 triedy ako 8 ročný 😔
A dúfam ,že správny prístup budú mať aj učiteľky...
Až sa jarko uzdraví, tak si asi pohovorí ms učiteľkami v škôlke, lebo robia neskutočné nátlaky, aby kreslil, a on to chudák nedokáže.... 😅

filipa
21. nov 2008

to skus, lebo ja mam tiez z detstva takuto neprijemnu skusenosti, mna ucitelky v skolke nutili najskor kreslit pravou rukou (hlboky socializmus, kde aj lavactvo bolo povazovane za inu orientaciu) a potom ma nutili strihat noznicami, co mi nikdy neslo... potvory, pamatam si to doteraz a to som mala asi 3-4 roky...

monkula
autor
22. nov 2008

Aj MM je ľavák a má tú istú skúsenosť... 🙄

mracik
22. nov 2008

monkula, náš Kubko šiel do školy takmer osemročný a nič sa nedialo. Tiež má (okrem iných porúch) skríženú lateralitu
nerozmýšľali ste nad nulťákom? Ten môže takýmto deťom veľmi pomôcť 😉

monkula
autor
23. nov 2008

A te nje ale pre deti s odloženou dochádzkou, nie? 😕 Lebo je tu aj nultý ročník, a kamarátka si pochvaľuje..
Ale ide mi o to, že jarko je veľmi citlivý chlapec a deti sú zlé, ieš, aby sa mu nevysmievali, že taký veľký a v prvej triede, on by to veľmi ťažko znášal.... Veď on máchudáčik slzy na krajíčku len keĎ sa mu deti vysmievali, že je slipočka ,keď mal nagelované vlasy na kohúta a predsa len to bude rozdiel dva roky medzi ním a prváčikom, č oišiel do školy včas...

mirjanka
23. nov 2008

Holky, zase to tolik nedramatizujte, můj syn má horší typ zkřížené laterality...levá ruka- pravé oko, do školy šel o rok dýl...ale vzhledem k tomu, že se narodil v červenci a byl by ve třídě nejmladší...odklady zase až tolik neřeší, pakliže má dítě normální intelekt
Můj syn je te´d ve čtvrté třídě - ve třetí měl jednu dvojku na vysvědčení - z češtiny...matematika mu problémy nečiní....chodí taky do lyžařského běžeckého oddílu, kde nenásilnou formou cvičí křížová cvičení na propojení mozkových hemisfér (jde o střídání končetin rukou a nohou)....cvičíme doma i jiná křížová cvičení, která ho před psaní úkolů výrazně povzbudí

Filipa...probémy se směrovostí a nevyhraněnou lateralitu má více lidí...já osobně jsem pravák na 55 procent na 45 procent levák...oko dominantní mám pravé...takže problémy s češtinou jsem nikdy neměla jen s určováním směrů - hlavně v autoškole 😉 nevyhraněná lateralita ve škole není až tak na obtíž, protože se prakticky do hemisfér nemá co křížit

Zkřížená lateralita se projevuje více znaky a dá se zjistit velmi snadno ...dalekohled z papíru, jak psala Monkula je pro dominanci oka, pro dominanci ucha přiložit k uchu mušli, jak šumí, noha - zadupej rytmus, ruka - je celkem jasná, používá se při kreslení, jídle... (někdo je ale nevýrazný levák nebo nevýrazný pravák, tudíž mít problémy se zkříženou lateralitou nemusí...Monkula navíc tvůj syn má lepší typ zkř. laterality)

Monkula, tvůj syn se může za rok zlepšit...jako sedmiletý bude potom daleko šikovnější...nechala bych to na poradně a čase...teď bych se tím příliš nezabývala, možná bych preferovala nějaký sport, který ho rozhodně posune dopředu

monkula
autor
23. nov 2008

mirjanka ,nedramatizujem.... 😀
jarko mal šesť teraz v októbri, takže aj tak má odklad, to mi hovorila aj logopedička, že ma prekvapí, ako sa z odňa na deň zmení, že sa detičky ukľudnia, atĎ.... a on navyše veľmi zle rozpráva, ale sa snaží....

mirjanka
23. nov 2008

Monkula, a neporadili vám křížové civky??? Můj syn taky děsně patlal, před nástupem do školy, jsme všechny vady výslovnosti napravili ( i když r a ř má pořád jen takové dvouvibrační...ne výrazné, ale zase ne špatné), byl taky velmi neklidné dítě (měla jsem podezření na LMD)...

monkula
autor
23. nov 2008

čo je LMD? 😅
No ,až Jark ovyzdravie, tak sa chystám prehovoriť si s psychologičkou, čo chodí k jarkovi do škôlky, a dá mmu urobiť test laterality a spýta msa jej aj na tie krížové cvičenia, čo to presne je?
A Jarko je neposedný, stáel poskakuje, aj pri jedení sa stáel hýbe, kope nohami, stáel niečo posúva, no úprimne povedané ,niekedy mi to lezie poriadne na nervy 😅

mirjanka
23. nov 2008

LMD - lehká mozková dysfunkce se často vyskytuje u zkřížené laterality ...projevuje se neklidem, nepozorností, taky složitější motorikou i jemnou...problémy s držením tužky, udělat nějaký přesný pohyb...skoky přes švihadlo jsou pro elemďáky doslova nepřekonatelné LMD se může projevovat jak hyperaktivitou, tak hypoaktivitou - netečné dítě, LMD se může vyskytovat u zkřížené laterality v různé míře...i když taky nemusí
Zkřížená lateralita působí problémy ve výslovnosti, následně potom při čtení, psaní... (ale taky se nemusí problémy vyskytnout vůbec)

V pedagogicko- psychologické poradně ti poradí nejspíš víc, až bude tvůj syn navštěvovat první třídu...do té doby mu můžou diagnostikovat lateralitu, příp. LMD - nejsem si jistá, jestli LMD neurčují přímo lékaři

Mám za sebou kurs z pedagogicko- psychologické poradny jako dyslektická asistentka...ale o zkřížené lateralitě nás moc neškolili. Když měl syn problémy s vybavováním písmen a v první třídě se čtením, trvala jsem jako rodič na vyšetření v pedagogicko- psychologické poradně...i když mi učitelka, kolegyně sdělila, že můj syn je naprosto v pohodě...prostě jsem to na něm viděla, jak se vše tvrdě ve čtení a psaní učí, jak se mu pletou písmena...z poradny doporučili respektovat pomalejší pracovní tempo...(Cesta do mozku je složitější, proto mu vše déle trvá) popř. zkracovat cvičení z českého jazyka. Letos si začátkem září přinesl pětku z diktátu...doma brečel, že nestíhal...zavolala, jsem učitelce, aby respektovala jeho pracovní tempo..bylo to složitější, protože jsem dostala odpověď, že ostatní děti stíhají...je dobré mít odvolání na poradnu, ze které se škole doporučuje, jak s dítětem pracovat. Ohledně zkřížené laterality jsem sama nebyla dost vzdělaná...tak jsem začala hledat...nejdřív v mém městě...sjednala jsem si schůzku psycholožkou z poradny, která mi dala hodinový výklad ohledně křížových cvičení (taky jsem mezi tím prolezla inet ohledně náprav související se zkříž. lateralitou)

Křížová cvičení jsou jednoduché...můžeš si vymyslet sama jaká chceš...já začala s ležatou osmičkou...musel obtahovat levou rukou, pravou rukou, oběma rukama najednou, jen očima, celým tělem - začíná se vždy od středu....pak si mohl malovat nekonečna do dlaní... na zemi vkleče si maloval před sebou ležatou osmičku, nejdřív pravou, potom levou (vkleče na čtyřech jsou dobrá cvičení pro děti, které v kojeneckém věku přeskočili lezení)
Další jednoduchý cvik je obyčejný pochod při počítání (jako vojáci) ale zvedne opačnou ruku a nohu, po 10 krocích je dobré vyměnit a zvedat souhlasnou ruku, nohu
Nebo zadávat pokyny dotkni se levou rukou pravého kolene, pravou rukou levého ucha...apod.
Další cvik překřížit ruce na stole a zadávat - zvedni malíčky, palce, ukazováky...oba souhlasně najednou...
Monkula křížových cvičení je spousta, dají se tvořivě vymyslet

Jen se mi moc nezdá nechuť tvého syna ke kreslení...ono může držet špatně tužku, čmárat blbiny, ale úplmou nechuť vzít tužku do ruky...to by nemělo souviset se zkříženou lateralitou...existuje ještě jedna dysfunkce, která se projevuje neschopností kreslit...tuším se jmenuje dyspinye (Porucha kreslení), ale na určení je ještě dost brzy, tvůj syn je malý, možná mu zprotivili kreslení ve školce ☹

mracik
23. nov 2008

neviem, či to spolu súvisí, ale náš Kubo má tiež skríženú lateralitu aj dyspinxiu a na ňu nadväzujúcu dysgrafiu, ADHD + ešte ďalšie poruchy, ale to by bolo tak na tri riadky 😔
on donedávna úplne ignoroval dvojrozmerný svet - telku, počítač, knihy, kreslenie... ale už je to trochu lepšie

mirjanka
24. nov 2008

Mračik, tak se to trochu na tvého syna nabalilo...psychologové se pořád nedokážou dohodnout, zda zkřížená lateralita má nějaký vztah k ostatním dysfunkcím - dyslexii, dysortografii apod. - spíš tu teorii vztahu mezi nimi vyvrací...jenže následky jsou potom podobné- já mám ve zprávě z ped. psych. poradny diagnostikovanou u svého syna zkříženou lateralitu s obtížemi dyslektického typu (obtíže dyslektického typu ale nejsou dyslexie, je to takové slovíčkaření, ale na tyto děti se ve škole nevztahuje normativ - navýšení peněz na nápravu vývojových vad). Pakliže je diagnoza dyslexie, dysortografie, dysgrafie, dyskalkulie - má dítě ve škole nárok alespoň na jednu hodinu týdně, kdy se mu nad rámec výuky věnuje spec. pedagog- dyslektická asistentka, která se snaží učit vyrovnávat výukové potíže metodami doporučenými z poradny
Ze svých zkušeností vím, že nejvíc dysfunckí souvisí s dyslexií, dysgrafií, dysortografií, dyskalkulií...s dyspynxií a s dyspraxií jsem se ještě nesetkala...navíc u nás poradna napíše téměř každému poslanému dítěti do poradny, že trpí obtížemi dys...typu... takže vývojové poruchy nemá...pak v tom máme trošku chaos, protože tyto děti se zohledňují a děti, kterým taky nejde čeština, ale nebyly poslány do poradny jsou pak proti nim v nevýhodě
Měla jsem ve třídě holčinu, která měla hodně nízký intelekt ... i přes to měla diag. snad všechny dysfunkce, jen proto, aby se s ní pracovalo více - nakonec jí poradna doporučila zvláštní školu (četla plynule, ale vůbec nevědala co, matematické vztahy nechápala)

filipa
24. nov 2008

mracik, a napriek tomu kubko vyzera na fotkach v albumikoch velmi stastne... vlastne vsetci ste tam velmi zlati...drzim mu palce, nech pekne napreduje... 🙂

monkula
autor
3. dec 2008

ja som si dnes vypýtala lístok k psych. na posúdenie laterality... 😉

filipa
3. dec 2008

ahoj mon, tiez som to, na zaklade tvojej skusenosti, diskutovala s logopedickou... dohodli sme sa, ze spravi take predbezne testy malemu cca o 1/2 roka... vraj ma este cas na vyhranenie... tak som tiez zvedava...daj potom vediet, ako to prebiehalo...

monkula
autor
3. dec 2008

filipa, jasné, dám... 😉 😉

monkula
autor
12. jan 2009

no a zajtra ideme na vyšetrenie k psychologičke.... dám poto mvedieť...

bibinka
12. jan 2009

monkula-daj ,aj mňa to zaujíma 😉

monkula
autor
12. jan 2009

jasné 😉

monkula
autor
13. jan 2009

tak pani psychologička nám diagnózu skrížená lateralita vyvrátila..
a ak opísala mirjanka ,povedala mi ,že aj keby ju mal, tak má tú ľahšiu formu, že horšie by bolo, keby mal ľavá ruka, pravé oko....
Iba trochu zasotáva v grafomotoriek ,ale t osa dá cvičeniami dohnať....