Skrížená lateralita. Má niekoho dieťa túto diagnózu?

monkula
21. nov 2008

Ahojte, Jarko má s veľkou pravdepodobnosťou túto diagnózu, nájde sa mamička, ktorá má dieťa s rovnakou diagnózou?

maruschka
13. jan 2009

monkula, naša má tiež skríženú-skúšali ju na pedag.psycho.poradni aj u logopedičky..Napriek tomu som ju dala predčasne do školy-koncom októbra mala 6 rokov..Nevedela ani r, ani l-teraz už vie..A teraz-vôbec neľutujem, že som ju dala.je šikovná, patrí medzi najlepších žiakov v triede, vôbec nemá s učení žiadne problémy, škola ju baví a je rada, že do nej chodí, lebo tam má veľa kamarátov, výbornú pani učiteľku 😵

Len spolu robíme intenzívne už skoro 3/4 roka grafomotorické cvičenia na jemnú motoriku, rôzne pracovné listy, kde má aj ľahké cvičenia, aj ťažšie..Rôzne vizuálne cvičenia..A pekne sme sa vypracovali a má krásne písmo-žiadne problémy..Jedna pani učiteľka nám poradila Daltonský smer učenia a keďže nám to vyhovovalo a chytilo nás to, tak nám to aj dosť pomohlo..

Jednoducho, netreba robiť z toho vedu, nie je to žiadna hrôza, ani nočná mora..Len treba na tom trocha popracovať. 😉 😉 😉 😉

monkula
autor
13. jan 2009

Aj nám psych. odporuučial taký pracvoný zošit, kde sa nacvičuje grafomotorika, ako obťahovanie bodiek, atď...
A aký je ten Daltonský smer učenia? Ešte som to nepočula....

maruschka
13. jan 2009

jednoducho v skratke-na každý deň som jej vypracovala pracovné listy-3..Zobrala som papier a nakreslila bodky rôznych farieb a tie musela spájať/tak vznikli vlnovky,loď na vode, rovné čiary, oblúčiky-to boli oblaky..../,robili sme rôzne vlnovky, obťahovali, trhali z papiera kvety, slimákov,rátali autíčka, lopty, no všeličo-bolo toho veľmi veľa na každý deň..Ale vždy, keď niečo napísala, urobila, vymaľovala to musela mať 1 deň na nástenke, ktorú sme urobili v kuchyni-aby bolo vidieť jej prácu..Taktiež sme robili vizuálne cvičenia-do vzduchu kreslila osmičky,krúžky,ja som ju chytila za ruku a tak sme kreslili do vzduchu..Stláčala loptičku, ceruzku...tiež veľa druhov..vonku si nazbierala listy, kvety, a lepila do rôznych obrázkov, modelovala z moduritu drobné predmety a tiež z plastelíny..
O všetkom, čo robila sme sa rozprávali, ona musela pochopiť prečo to robí, ako to robí a ako to má urobiť a musela to nakoniec aj vidieť-na tej nástenke..
Kúpila som veľkú plastovú podložku pod plastelínu, do tej som s dierkovačkou narobila dierky a kúpila najdlhšiu šnúrku do topánky a ona tak prevlekala šnúrky, robila si obrázky...
Už si to fakt ani všetko nepamätám, len viem, že najskôr to nebolo super a potom, keď sme si zvykli na ten režim, tak ju to začalo baviť a robili sme to tuším až do konca októbra..Potom nabehla už len na normálne učenie do školy..

Jednalo sa o to, aby si zlepšila motoriku, aby sa vedela sústrediť najskôr na ľahšiu úlohu a potom na ťažšiu,tie sa striedali, aby bola odmenená za dobre urobené a keď sa jej nepodarilo, tak sme to predebatovali prečo to tak je, ale som jej to nevykrikovala ani som to nebrala ako zlé..Išlo o to, aby bola samostatná, aby bola zodpovedná za to, čo urobí-napríklad, išli sme na prechádzku a ja som jej povedala, že má si v parku nazbierať čo chce, ale má 1 deň na to, aby nám predviedla čo urobila na tému leto v parku..Z toho bola úplne nadšená..

Stálo nás to fakt veľa úsilia, ale oplatilo sa.. 🙂 🙂

Ešte-táto pani učiteľka má na svojej stránke vysvetlené to Daltonské vyučovanie a ešte som si to zháňala kde-kade na internete..http://www.ostradecka.estranky.cz/clanky/dalton...

monkula
autor
13. jan 2009

vĎaka maruruschka...
aaž mi CHiara prestane skákať na chrbáte ,si to preštudujem.... 😉

tamarka
13. mar 2009

ahojte, tak naša Emka má skríženú lateralitu, pravá ruka - ľavé oko. Ale čo som prekvapená, Emka kreslenie miluje, chodí aj na výtvarný krúžok, vo štvrtok sa máme stretnúť s psychologičkou, ktorá nám chce všetko podrobnejšie vysvetliť a poradiť cvičenia, tak som zvedavá.

tamarka
19. mar 2009

ráno som bola so špeciálnou pedagogičkou, strašne milá pani. Takže Emka má grafomotoriku v poriadku, problém má s reverzibilnými (zrkadlovo obrátenými tvarmi), čo sa dá cvikmi odstrániť. No a samozrejme pravo-ľavá orientácia. A tiež sme si všimli, že má problém s krátkodobou sluchovou pamäťou. Odklad školskej dochádzky ale neodporúča, v orientačnej skúške pripravenosti na školu mala 70% úspešnosť, že Emka je veľmi šikovná a inteligentná všetko dokážeme cvičením odstrániť a napraviť. Tak nám držte palce 😉

pelmisek
24. mar 2009

A zkoušely jste někdo i trochu "alternativní" metody? já mám na mysli kineziologii - protože mnohdy nestačí jen cvičit i když v tomto případě vám řekne i kineziolog, že máte cvičit křížová cvičení ale tato metoda používá i metody pro odstranění stresů, které mohly vzniknout již dříve a po jejich odtstranění se může vše zlepšit takovým způsobem, že je to až neuvěřitelné🙂 Někteří osvícení psychologové a obzvlášť ti mladší tuto metodu i doporučí. Naše pediatrička je z nás nadšená, protože vidí výsledky a moc moc nás chválí, že jsme se daly s Verčou touto cestou a začaly to řešit ještě před tím než nastoupí do školky a potažmo pak do školy.
My sice tuto diagnozu nemáme, ale problémy s propojováním pravé a levé hemisféry máme nebo by se možná už dalo říct, že měly a proto vím o čem mluvím - kineziologie je na poruchy dis přímo "zázračná"
prosím neberte mě jako že si dělám srandu, ale jsem z toho fakt hrozně nadšená 😀
Sem jsem zabloudila jen proto, že mě zajímalo co to vlastně ta skřížená lateralita je, ale možná to až tak náhoda nebyla🙂
Opravdu to funguje, zkuste to!
Můžete si zkusit pročíst internet třeba www.sebepoznani.cz nebo zadejte jen kineziologie a uvidíte sami

viva13
6. máj 2022

@monkula aký lekár to potvrdzuje? započula som v telke aké ulohy mam davať tlieskanie stredavo ruka noha je ok. aj pozera pravým okom a je pravaák kope loptu pravou nohou, syn mal odklad a druhý rok ma asistenta v školke pre nesustredennosť a očný kontak je doležitý, hyperativita, nastupuje do zš a mame požiadane io asistenta.