Snažilkovanie a ovčie kiahne

mariposita
3. mar 2014

Mate niekto skusenost, resp. viete mi napisat aky dosledok maju kiahne v tehotenstve na dieta? Snazime sa o babatko a starsia dcera chodi do skolky. Ja som kiahne ako dieta neprekonala a preto mam trochu obavu, ci ich mala v skolke nechyti a nenakazi ma. Aj keby som ich dostala teraz, ked este nie som tehotna bojim sa tazkeho priebehu choroby, ktory vraj v dospelosti byva. Uvazujem, ci by nebolo lepsie dat sa zaockovat. Myslim tym, ze by som sa dala zaockovat ja, nie mala. Mate nejake skusenosti s ockovanim prosti kiahnam v dospelosti? Ochrani ma ockovanie aspon na 90-95%? Robi sa potom neskor pravidelne preockovanie?

dadushe
3. mar 2014

@mariposita Co čtu, tak nic veselého by to nebylo, vzhledem k tomu, žes neštovice neprodělala: http://www.maminkam.cz/plane-nestovice-v-tehote...

Odpověď lékaře na podobný dotaz maminky, která neštovice neměla: Dobrý den, bohužel virus planých neštovic je nebezpečný pro miminko i v prvním trimestru. Může způsobit poškození zraku, sluchu a mozku plodu. Proto radím raději syna ze školky vezměte např. k babičkám "do karantény" - je možné, že už je nakažen, ale infekce se ještě nerozvinula. Riziko, že byste od něj mohla neštovice dostat, je pak velmi vysoké. 😝 😖

mikymiky
3. mar 2014

ja by som si na tvojom mieste nechala urobit test na protilatky, uplne kludne sa mohlo stat, ze si ich prekonala bezpriznakovo, alebo iba s minimalnymi priznakmi, stava sa to bezne.

dadushe
3. mar 2014

Jinak ještě k tomu očkování...Dává se první vakcína a za 6 týdnů druhá vakcína. Pak 3 měsíce neotěhotnět...Takže to je tak na 5 měsíců pauza ve snažení...

koniarova
3. mar 2014

@mikymiky Súhlasím do písmenka.
@mariposita

severankasr
3. mar 2014

ja som mala ovčie kiahne v tehotenstve, bolo mi povedané, že malá už má protilátky na ne od mňa 🙂

mariposita
autor
3. mar 2014

@mikymiky A tie testy mi urobi vseobecny lekar? Alebo gynekolog?

mikymiky
3. mar 2014

myslim, ze vseobecny lekar, ti da iba ziadanku do laboratoria, ale budes za to urcite cosi platit. Mozes ist aj po vlastnej osi, na kazdej vacsej poliklinike su labaky, kde by to mali vediet urobit. Vzdy maju ceny vykonov vypisanane pri tych okienkach, kde sa odovzdava krv, moc a pod.

jaanna
4. mar 2014

tuto problematiku som riesila aj, ked som chcela byt tehotna.....lekarka mi povedala, ze ockovanie nie je moc dobre z toho dovodu, ze zaockuju ta len proti ovcim kiahnam....ty, ak nasledne budes v styku s vírusom ovcich kiahni je pravdepodobne, ze tie ovcie kiahne nedostanes ale mozes dostat pasovy opar, co je tiez virusove ochorenie a sposobuje ho rovnaky virus ako ovcie kiahne...priebeh ochorenia pasovy opar byva vo vseobecnosti komplikovanejsi ako priebeh ovcich kiahni.....moj nazor je taky, ze vobec to neries....preco by si prave teraz mala dostat kiahne, ked si ich doteraz nedostala? aka je pravdepodobnost? a dalsia vec je, ze fakt si ich mozno prekonala v detstve, akurat si o tom nevedela....moj synovec mal ovcie kiahne (diagnostikovala to lekarka) a mal asi 5 pupacikov na brusku, nic viac....

zuzike6
5. okt 2018

@mariposita ahoj,chcela by som sa spýtať,či si sa dala nakoniec zaočkovať?

zuzike6
5. okt 2018

@severankasr to vážne? A dieťatko sa ti narodilo zdravé? Ja mám strasny blok,lebo kvôli strachu z kiahní sa bojím otehotnieť a z očkovania mám tiez strach 😧

mariposita
autor
6. okt 2018

@zuzike6 áno, dala som sa zaočkovať. Síce Dr. na mna pozerala že čo to od nej chcem a že ešte nikdy žiadneho dospelého neockovala proti kiahňam, ale potom má zaockovala. Zatiaľ som kiahne nechytila...

zuzike6
7. okt 2018

@mariposita veď práve,aj na mňa MUDr pozeral že sa s tým ešte nestretol ...

terez01
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sandrasstini
7. okt 2018

Ja som tiez nemala kiahne, aj ked som bola pri nakazenych viackrat, nedostala som ich. Tiez som sla do laboratoria, bez ziadanky tusim za 20-30 euro mi urobili ten test na protilatky a zistili ze som to nemala. Tiez som sa dala ockova

zuzike6
10. okt 2018

@sandrasstini a mala si nejaké nežiaduce účinky,?

sandrasstini
10. okt 2018

@zuzike6 ziadne som nemala

zuzike6
12. okt 2018

@sandrasstini super ja stale váham..

matabb73
12. okt 2018

Bolo by dobré sa dať zaočkovať. Jedna známa dostala kiahne, keď bola tehotná a kvôli tomu predčasne porodila, vraj to vyvolal zápal z choroby. Našťastie všetko dobre dopadlo a chlapček je v poriadku, ale riziko tu je. Kamarátka dala zaočkovať syna, lebo ma ťažký atopický ekzem a žiadne problémy po očkovaní nemal.

zuzike6
15. okt 2018

@matabb73 ahoj, dakujeme za skúsenosť, ja pocuvam z kazdej strany nazory a neviem sa rozhodnuť, v tomto prípade som taká nerozhodná, že už mám sama zo seba nervy :(( asi by som potrebovala niekoho kto ma tam zobere povie mi, že neboj sa a bude všetko v poriadku ...

matabb73
15. okt 2018

@zuzike6 ani sa Ti nedivím. Zo všadiaľ sa valia informácie o nežiadúcich účinkoch a ľudia sa potom boja. Ale treba si dať na papier za a proti a uvidíš, čo vyhrá. Ja by som sa bála po tej skúsenosti mojej známej. Riziko je v tom, že nemôžeš vedieť, či niekto v tvojom okolí nie je nákazlivý, lebo infekčný je ešte pred vysypaním. Tá známa sa nakazila v materskom centre. Mamička šla s dieťaťom na tanečnú, lebo chlapček bol zdravý a keď prišli domov, zistila, že mu začínajú kiahne.

zuzike6
15. okt 2018