Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

simalex
2. dec 2009

zuzanada:
co se týče používání jednoho slova pro všechno (u vás aktuálně vlak), tak pro nás to bylo slovo "mami". Znamenalo to všechno - upoutání pozornosti, oslovování všech osob v okolí, ukazování na různé věci. Zmizelo to teprve nedávno.

Co se týče zapomínání toho, co slyší, tak to je mj. i znak smíšené nebo receptivní dysfázie. Tyto děti mají špatnou sluchovou paměť, pomalejší výbavnost pojmů, používají dysgramatické tvary slov, mají malou slovní zásobu, problém porozumnět obsahu řeči a slov, slabou paměť pro slova a věty, problém rozlišit podobná slova.

Uvedu Ti náš příklad: pro malého je jeho tatínek "teta" (podobné slovo). Zeptám se: "kdo je to?", A: "Teta", já: "To není teta, to je táta", A: "Aha, táta", hned se zeptám znovu: "Kdo je to?", A: "Teta", já: "To není teta, kdo je to?". Teď už neřekne nic, jen smutně a nervózně kouká - malý znervózní a je z toho strašně nešťastný. Asi mu to přijde stejné a nechápe, co po něm chci.

zuzanada
2. dec 2009

Naozaj to správanie môjho Mateska je podobné tomu tvojmu Alexkovi. Matesko ešte dosť často vyslovuje len koncové slabiky, niekedy sa mu zadarí aj prvá, ale väčšinou len tie posledné. Už som začala na neho hovoriť tak, že zvýrazňujem prvé slabiky, alebo poviem len začiatok slova, aby zopakoval. On namiestotoho aby zopakoval, len doplní ten koniec. 🙂
Inak sa mi nezdá žeby mi slová nejako komolil. On keď niečo povie celé, tak to povie správne. Ja mám u neho dojem, že mu chýba to uvedomenie si, že tie slová čo sa ho snažím naučiť, by mohol aj niekde použiť. Neviem, možno sa mýlim, ale ak sa mýlim potom on asi všetko len tak tajne do seba nasáva a jedného dňa to na nás "rozbalí" až budeme "kukať. 😵

sisstin
2. dec 2009

Zuzi: jak je na tom Matýsek s neverbální komunikací? 😉 Jak se domlouváte? Gestama? Pochopí třeba, když roztáhneš ruce, že to znamená "pojď ke mně"...nebo natáhne ruce, když chce pochovat...dívá se po vás, když ho něco zajímá a tak? 😉 To je jakoby hlavní rozdíl mezi autismem a výv.dysfázií...když dysfatikovi nabídneš jinou formu komunikace, než slova...tak to přijme s nadšením...narozdíl od autisty, který nestojí o žádnou komunikaci 😉 proto třeba zopakují slovo, ale neumí mu dát žádný význam..oni to prostě nepotřebují 😉 naopak u dysfatiků, když dojde k tomu porozumění, co jaké slovo znamená..tak ho potom používají správně 😉

zuzanada
2. dec 2009

Vieš sisstin, on rozumie niektorým gestám, možno sa mi zdá, že lepšie pochopí ak mu niečo hovorím a zároveň aj dôrazne ukazujem. On inak moc tej gestikulácie nepoužíva, ale vie ukázať čo chce. Ak nie rukou, tak vždy človeka dotiahne, kde chce. Teda väčšinou ma len ťahá. Pokúšam sa vždy najskôr prezistiť, čo chce, ale on len ťahá a ťahá a len vlak a vlak aj keď chce niečo úplne iné. Mne nič iné neostáva len pekne ísť s ním a hotovo!
Mazná sa veľmi rád, aj sa rád šteglí ale nevydrží sa dlho smiať na šteglení. Len chce, aby som ho šteglila, ale moc sa nesmeje a mne je to čudné.
Aj teraz v poslednej dobe ako užívame ten encephabol, začal občas ukazovať čo má sám od seba, ale úplne náhodne neznámym ľuďom a v úplne nevhodnej chvíli keď to nikto nečaká. Ak chcem, aby ukázal niekomu doma, že má novú hračku, alebo časopis tak väčšinou to neurobí, ale zase občas áno. Musím ale viac naliehať a gestikulovať.

Chcem sa ešte opýtať simalexy, či aj oni majú problém pri vyzliekaní. Ak niekde ideme a je potrebné si vyzliecť len bundu, on sa chce vyzliekať kompletne. Dosť dlho mi trvalo aj keď išiel cikať, aby sa mi kompletne nevyzliekal. Učiteľky v škôlke boli z toho hotové, že prečo ho učím, aby sa vyzliekal celý. No a bol problém, lebo ako im vysvetlím, že ja ho to samozrejme doma neučím, ale práve naopak. 😵
No a čo je teraz v poslednej dobe zvláštne, strašne chce, aby som sa stále tvárila, že plačem........ Normálne ho to baví!

simalex
2. dec 2009

sisstin, zuzi:
matýsek ale na druhou stranu ukazuje na věci, a to autisté nedělají. Taky je těžko určit, jak to je s tím pochopením. Těžko se to vysvětluje, ale já mám teprve teď pocit, že malý těm slovům rozumí a ví, co říká.

Zuzi, byli jste na ORL? Máš potvrzeno, že malý dobře slyší? Je divné to opakování jen posledních slabik. Ale když si pamatuje, jak to slovo končí, tak to je dobrý. Jak píše sisstin, poruchy nejsou přes kopírák, u každého se mohou projevovat jinak.

zuzanada
2. dec 2009

Na ušnom vyšetrení sme boli a sluch má podľa vyjadrenia pani doktorky na 1*. 🙂 Ja neviem ako je to s jeho porozumením. Občas sa mi zdá akokeby ma len ignoroval, niekedy na mňa hľadí ako čo to vlastne od neho chcem. Trochu mi to pripadá ako ja keď som na hodine angliny. Ja som na jazyky antitalent a ja fungujem tak, že ak začujem nejaké známe slovo, tak si len domýšľam podľa situácie čo asi chce. Tak nejak sa mi vidí aj Matesko. Ak nezačuje niečo známe, čo mu navodí nejakú kontrétnu situáciu, nevie "kam z konopí".

Tie koncovky sú síce možno dobré znamenie, ale neexistuje, aby z nich už urobil celé slovo. Tie koncovky používa niektoré aj rok (ako napríklad "ka" je škodovka, "ta" je toyota) a ešte sa ani nepokúsil povedať to celé. On sa buď naučí koncovku, alebo celé a fajka zhasla. 😔

K sisstin. Pozrela som si včera ten odkaz na český koník, debatu o autistických deťoch. No, vo veľa veciach je im Matesko podobný, ale či je aj on autista............. neviem. Napríklad autíčka si moc do radu nestavia, to začal len teraz posledne a aj to len maximálne tri. Obyčajne on buď pozoruje tie koliečka, alebo autíčkami hádže akože hava a niekedy sa neviem prečo začne pri hre strašne hnevať. A vôbec nerobí niečo, čo by ho malo znervózniť, že mu to nejde. 😨

sisstin
2. dec 2009

zuzi: víš, toho autismu je fakt hodně druhů...je i atypický autismus, a přitom se třeba dětičky hodně rády mazlí a tak 😉 já ti tady nechci nutit, že Matýsek je autista a přes to nejde vlak..to vůbec ne, třeba to tak fakt není a problém je jinde...to takhle nikdo přes internet nepozná...ale co tady popisuješ mi fakt sedí jak s prominutím prdel na hrnec 😉

to, že ho třeba baví jak pláčeš je taky typické, oni jakoby neumí vyhodnotit, že jsi smutná..ale líbí se mu, že u toho třeba děláš zábavné obličeje nebo zvuky 😉 já když brečím, nebo se mi něco stane...tak malý se rozpláče taky, nebo mě hladí...prostě on umí vyhodnotit tyhle situace moc dobře 😉 a to, že třeba něco ukazuje cizím lidem v nevhodnou chvíli, je taky dost typický...protože on zas neumí vyhodnotit, co je dle našeho světa správné a co není...

uvidíš, co ti řekne Dr., ona je fakt skvělá..a spolupracují tam i děti, které jinak jinde neudělají nic 😉 ona to právě pozná z toho, jestli se Matýsek bude chytat na její neverbální gesta, jestli se na ni bude dívat a tak 😉

sisstin
2. dec 2009

zuzi: jak jsem psala, autisti nemusí mít všichni naprosto stejné znaky, jak je každé dítě jiné..tak i každý autík je jiný 😉 hodně doktorů to hodně podle tzv. škál autistického spektra....ono každé dítě( zdravé) má nějaké auti rysy...ale u těch autíků je jich fakt tolik, že už je to negativně ovlivnuje v běžném životě 😉 a čím víc těch znaků mají, tím je ten autismus těžší 😉

zuzanada
2. dec 2009

Sisstin ja viem ako to myslíš a viem, že určite to nemyslíš zle. Ja už som si tiež jeden čas myslela, že Matesko je autista, ale pribrzdila ma jedna pani doktorka, ktorá je vraj tu na Slovensku veľká kapacita na autizmus. Ona mi po prvých 10 minútach vyšetrenia povedala, že on určite autista nie je a potom už ani poriadne nepočúvala, čo som jej hovorila. To ma tak zarazilo a teraz som v chaose a rada by som sa nejako s tým Mateskom zaradila. 😨 ☹ 😒

sisstin
2. dec 2009

zuzi: nejsi náhodou z okolí Trnavy jen tak pro zajímavost? Co jsem četla na rodině a tady na koníkovi, tak tam by právě měla být nějaká "odbornice" velká...která dává ty diagnozy naprosto špatně 😒 a za 10minut vyšetření podle mě nemůže poznat absolutně nic 😕 třeba Krejčířová dá i hodně na to, co jí říkají rodiče, protože rodiče jsou s dětma logicky nejvíc a nejlépe ho znají 😉 ona spousta těhlech "odborník" tě jakoby uklidní, ale ve výsledku ztrácíš drahocený čas, který je potřeba na rozvíjení...já u naší psycholožky taky nepochodila, dle ní je malej a všechno dožene a tím to zhaslo 😉 jenže já to prostě takhle nenechám a jdeme právě k té Krejčířové, protože cítím, že tohle není nějaký opoždění, ale skutečně vývojová dysfázie bohužel 😒

zuzanada
2. dec 2009

No myslím práve na tú odborníčku z Trnavy. My sme zo Žiliny a tá cesta do Trnavy bola pre mňa niečo ako "vyslobodenie z tmy". Bohužiaľ podľa nič sa nezmenilo a podľa jej rád, čo sním sa nič nedá riešiť. Doporučila normálnu škôlku a logopéda. V normálnej škôlke sú s ním veľké problémy a ak ho tam aj nechám, nič sa nenaučí, lebo oni s ním vôbec nevedia a ani nechcú robiť. Logopéd ma žiadny nechce zobrať a aj u tých čo sme boli, hneď po prvom vyšetrení som počula slovo autizmus a .......... koniec. Nikto s ním robiť nechce. 😒 ☹ No, čo ti mám povedať......... som zúfalá!!!

sisstin
2. dec 2009

zuzi: vím, že je v BA nějaké dobré auti centrum, tuším Andreas se to jmenuje 😉 tak byste to mohli zkusit ještě tam, pokud se ti nechce čekat do dubna, což asi nechce 😉 jako běžná školka je pro tvýho Matýska nevhodná, protože je tam určitě hodně dětí, a oni nevědí, jak se mají k autisům(dysfatikům) věnovat..není u vás nějaká speci školka? 😉 ono s autíkama se pracuje přece jenom trošku jinak než s dysfatikama..a právě v tom Andresu dělají tzv. strukturované úlohy vhodné pro autíky 😉 a pak je tam nějaký obrázkový systém VOKS nebo tak nějak...ono stačí, aby sis koupila magnetickou pásku a na to dala bud samotné předměty, nebo obrázky, aby Matýsek věděl, co bude následovat...třeba polštářek, jako že se jde spinkat..lžička, že se jde papat a tak..autíci potřebujou v životě řád, ono je to uklidňuje 😉

zuzanada
2. dec 2009

U nás je v Bánovej škôlka a škola pre autistov. Ja som tam bola, ale pani riaditeĺka mi povedala, že mi ho tamnemôžu prijať, ale môžu mi ponúknuť také "stretnutia" kde sa mu bude venovať psychológ a logopéd. Idem teda skúsiť aspoň to. Prijať ho nemôžu preto, lebo nemá túto diagnózu na papieri.
A ten program sa volá TEACH. Ja mám porobené kartičky a aj nástenku na suchý zips, len po tom vyšetrení v Trnave som to všetko odložila .............. Asi to budem musieť znova vybrať, len budem mať problém s mužom. Jemu tá trnavská diagnóza vyhovuje a už nechce o inom počuť. 😖

sisstin
2. dec 2009

zuzi: ono je těch systémů víc 😉 ale všechno je to na podobné bázi...jinak to nepochopení od partnera a rodiny bohužel znám moc dobře 😒 oni si taky myslí, že mu nic není..a to, co nám řekla psycholožka jim vyhovuje..a už by to neřešili 🙄

simalex
2. dec 2009

zuzi, sisstin:

nám taky doporučili kartičky, případně fotky s činnostmi (koupání, jídlo, hřiště, spaní atd.). Ale moc to nefungovalo, protože malý odmítal spolupráci se mnou (bylo to podobné jakos se čtením, tancováním, zpíváním - začal křičet neeee, případně mi vytrhl knížku). Ale ničemu to neublíží. Jakou s tím máš, Zuzi, zkušenost? Reagoval Matýsek?

Ještě k tomu autismu: na diskuzi Opožděný vývoj řeč jsem psala, že jsme ve 3 letech byli u dětského psychiatra a on nám dal takový šikovný TEST pro autisty. Bylo to cca 100 otázek, které podchycovaly chování dítěte i v běžných situacích. Člověka by ani nenapadlo, že i to je třeba divné, ale uvědomila jsem si při tom plno věcí. Vyšel nám výrazně nestandardní vývoj s prvky autismu, které ale mohou zmizet. Ulevilo se mi. Zuzi, možná by sis ten test mohla sehnat? Případně bych se ho pokusila vyžádat. My teda nejsme v péči toho psychiatra, ale třeba by mi ho dal. Samotnou by mě zajímalo, jaký pokrok jsme udělali.

felixa
2. dec 2009

Zuzanada, ja som tu pisala, ze som musela vymenit skolku, lebo v povodnej mi malu ostatne deti sikanovali. No a v tom obdobi tiez stale chcela odo mna, aby som plakala. Prisla ku mne napr. ked som sedela, chytila mi hlavu do dlani a hovorila: pac, mama, pac (cize plac...).
A tie karticky napr. pouzivaju aj u mojej malej v sukromnej skolke a nejake pouzivam aj doma. Aj beznym detom lepsie a rychlejsie pomozu zorientovat sa v case - maj dcera sa pri ich pouzivani velmi rychlo zorientovala v case.

prusakova.maria
2. dec 2009

felixa áno môj malý chodí do nultého, je to lepšie aj s výslovnosťou, len hovorí skôr v jednoduchých vetách a chcela by som aby začal používať aj suvetia a rozvinutejšie vety. Na logopédií napreduje,ale aj tak by som prenho chcela urobiť viac.

zuzanada
2. dec 2009

simalex.......... nám tento test robili v jedno špeciálno-psychologickom centre a tam im vyšiel autizmus. Už aký stupeň, to mi nepovedali, ale doporučili mi autistickú škôlku a ten program TEACH.

felixa.... s tým šikanovaním v tejto škôlke, kde chodí Mates bude tiež realita. Práve teraz keď som bola pre neho som to videla. Štyria chlapci zgropený v skupinke už si šuškali a dohovárali sa na neho a v kuse mu brali autíčko, čo mal v ruke. Ohromne ich bavilo, ako Mates po treťom raze začal vrieskať a učiteľka ho potom spucovala. On chúďatko vôbec nevie povedať, čo sa deje, ani to nijakým spôsobom nenaznačuje. Teda nežaluje, čo je pre tých chalanov absolútne ideálne. Najhoršie na tom je, že toto isté mu robí aj jeho bratranec (rovnako starý).
Asi mi chce takým spôsobom niečo povedať.............už asi viem čo.

Na tie kartičky ešte neviem ako reaguje, lebo som ich ešte nezačala aplikovať. Dnes ste ma nabudili, idem ich vytiahnúť a urobím na zajtra obrázkový plán. 🙂

felixa
2. dec 2009

prusakova.maria - ked uz hovori v jednoduchych vetach tak potom naozaj mu treba rozvijat slovnu zasobu. Dysfatici maju obycajne oslabenu kratkodobu pamat, tak si tazsie pamataju a potom ich slovna zasoba je slabsia.
Ked je uz predskolak, uc ho slovicka napr. podla obrazkov alebo detskych kniziek. On ked bude slovicko aj vidiet, tak si ho lahsie zapamata. Mozes ho ucit aj pridavne mena a slovesa. Napr. napis si nejake slovo, ktore ho budes 1 tyzden cielene ucit. Kazdy den mu ho povedz v nejakych suvislostiach, aby vedel coho sa tyka. A uvidis, ci ho zacne pouzivat. Ak by to slovo zacal pouzivat, tak pridaj dalsie...

felixa
2. dec 2009

zuzanada - ja mam take skusenosti z povodnej skolky, ze tam ucitelky vobec nevedeli, co sa im tam deje. Napr. samotne deti nechala ucitelka spat na poschodi a dole chodila telefonovat. Lebo mala, ked sa mi raz na nieco stazovala, ze v postielke jej nejaky chlapec robil zle, tak som sa spytala, kde bola pani ucitelka a mala mi povedala: doje pani ucika hajo, hajo - dole pani ucitelka telefonovala - a to, keby sa naozaj nestalo, moja dcera by si to nevedela vymysliet.

simalex
2. dec 2009

zuzanada:
zuzi, tak to mě strašně mrzí, že se tak k malému chovají. To je docela nářez. A zkušenosti felixy jsou ještě horší. Uf, až je mi z toho úzko.

Ptala jsem se na to i v naší školce, jestli není odstrkávaný, jestli se mu nesmějí. Prý ne, nic takového nepozorovala ani magistra z SPC, která tam byla minulý týden na kontrole. Holčičky prý mají ochranitelské tendence a snaží se o malého starat, některé děti si Alexka spíše nevšímají. Ale co já můžu vědět.

U nás máme smíšené třídy - malí, velcí dohromady. Já zrovna nejsem zastáncem tohoto stylu, ale u nás to teď vidím jako výhodu. Velcí se musí starat o malé, taky se tam húře daří paktování se, protože jde o věkovou směsku. Když malého přivedu, děti už na něj volají, všechny se s ním loučí, když pro něj přijdu. To spíš Alexek o to moc nestojí. Už je to ale lepší. Ale kdo ví, jak to je. To nebezpečí tam vždycky je. Záleží i na učitelce, jak jim to vysvětlí a jak na to dbá, aby se dítě co nejvíce integrovalo. Musím se naší učitelky zeptat, jestli to dětem nějak vysvětlovala. Naše školka má u nás ve městě hodně dobré jméno (mluví se o ní jako o nejlepší). Ale všechno je o lidech. Já jsem, myslím, měla štěstí.

zuzanada
2. dec 2009

Tebe aspoň dcéra vedela povedať, síce jednoduchšie ale predsa, že jej niekto robí zle. Inak je zaujímavé, že už také malé deti dokážu byť zákerné. 😢

prusakova.maria
2. dec 2009

Dakujem ti veľmi pekne felixa. Musím si ešte poriadne prejsť tvoje príspevky, len tie moje deti ma tak zamestnávaju,že som rada ked mám trocha čas aj pre seba. Baby aj my sme mali veľmi zlu skusenosť so škôlkou, ešte ked maly chodil riadne so zdravými deťmi. Bolo to hrozné, lebo on my o tom nevedel povedať. Bál sa rozprávať, lebo deti ho nerozumeli a smiali sa mu. Učiteľky to ani sa neviem vyjadriť. Maly mal zostavený špeciálny plán od špeciálnej pedagogičky, ale jeho učiteľky podľa toho plánu vôbec nepracovali, tak malého len posadili a on chudáčik len si celý den niečo kreslili a čakal kedy prenho prídem. Lutujem ten den ked som ho do tej už teraz chválabohu bývalej škôlky dala. Nie su to práve učiteľky , ktoré by mali ísť deťom za príklad? Ked vaším deťom tam ubližuju tak to potom nieje dobrá škôlka. Viem o čom hovorím, môj malý sa my potom začal počuravať a odmietal my jesť uplne. Som len veľmi rada že sme už v predškolskej starostlivosti školy, ktorá Samkovi pomáha, rád tam chodí a našiel si kamárátov. Museli sme sa síce presťahovať do iného mesta, ale neľutujem. Ved čo nespraví matka pre svoje dieťa. Držím vám všetkým palce

zuzanada
3. dec 2009

simalex - to máte naozaj dobrú škôlku u vás. V tejto škôlk je môj Mates ako "čierna Peter". Učiteľky ho moc nemusia. Napríklad ráno, keď sa všetky deti zbierajú v jednej triede, mne ho tam minule učiteľka odmietla zobrať, že si mám počkať na svoju pani učiteľku ký príde. Popritom Matesko vôbec neplakal a dokonca sám chcel do triedy vojsť bez nejakých problémov. 😒 Ja musím aj učiteľky v jeho triede prosiť, aby tam zostal aspoň spať, lebo ak nezaspí v škôlke kým príde k mame, tak sa preberie a potom už nespí. Potom je to s ním hrozné vydržať až do večera a niekedy mi nechce ani zaspať a poskakuje v posteli aj do 22-tej. Minule sa mi sťažovali v škôlke, že im malý zaspal na koberci a odvtedy už súhlasili, že tam môže aj prespať.
Teraz mi oznámili, že nevedia či je vhodné, aby sa zúčastnil vianočného vystúpenia............. ja viem, že na to vystúpenie u neho nebude bohviečo, ale prečo ho nechcú zapojiť. On má veľmi rád hudbu a pesničky a určite by bolo dobré, aby tam aspoň bol aj keď nebude podávať nejaké ohromné výkony. Čo si o tom myslíte? 😨

simalex
3. dec 2009

zuzanada: co se týče besídky, u té jarní jsme taky byli upozorněni, že Alexek nebude vystupovat. Já jsem to tak nějak chápala, protože vím, že by tam pobíhal, rušil a ovlivnil by celkový dojem z besídky. S ohledem na ostatní děti a jejich rodiče bych se asi nezlobila. Ostatní děti by se potom na Matýska mohly zlobit. Uvidíš, třeba příští rok už vystupovat bude. Otázkou je, jestli si to Matýsek uvědomuje. Víš, Zuzi, to by se nám (Tobě ani mi) ve speciální šklolce nestalo.
Jinak ten přístup učitelek je ale dost mizerný. Je tam někdo, kdo má k malého výrazně lepší vztah?
A s tím spaním: Alex byl včera ještě ve 22.30 čilý jako rybička. Já ty večery nedávám, to už je člověk fakt unavený a k tomu ještě krotit 2 hodiny dítě, aby spinkalo...

zuzanada
3. dec 2009

Máš pravdu, ale aj tak by som sa rad zúčastnila besiedky. Ja si teda radšej zoberiem Mteska k sebe, aby ostatné deti nevyrušoval. Myslím, že je dobré aby sa aspoň takto zúčastnil vystúpenia a nabudúce bude možno aj sám chcieť vystúpiť.

Som rada, že nie len moje dieťa chodieva občas spať neskoro. Niekedy je naozaj ťažké ho uložiť okolo tej 21.hod., tak sa roztatári, že nie a nie si ľahnúť.

V škôlke sa ho tak dlhodobejšie ujala len jedna pani učiteľka, jeho triedna. Je naozaj veľmi zlatá. Spočiatku sa oňho zaujímalo viac učiteliek, ale keď videli, že s ním to nie je jednoduché, rýchlo stratili trpezlivosť. Ja som ich ešte na začiatku aj pani riaditeľu aj učiteľky upozorňovala, že je trošku iný, ale to ma len odbili, vraj deti sú všlijaké. No, a po týždni ako tam Maťo začal chodiť, už bol problém............... Oni si asi mysleli, že keď predtým chodil 2 roky do jasličiek, tak musí byť všetko O.K., len tam im nevadilo, že sa pocikáva a pokakáva a rovnako im bolo jedno, že sa nezapája do hier a je len vo svojom kútku. Už tam sa začal odlišovať, ale učiteľkám to bolo dosť jedno. Ja som si vtedy myslela, že asi to tak má byť, ale už vidím že veru nie. Stále ma presviedčali, však to všetko v lete dobehne........ nič nedobehol a teraz ak ma stretnú stále sa na neho vypytujú... 😕 😒

felixa
3. dec 2009

Zuzanada, to, ake su ucitelky k tvojmu malemu mi je luto. Ja si myslim, ze ked je dobry, mohol by sa na vystupenie aspon pozerat s tebou. Ved keby nieco, mohla by si s nim odist. Ale zase, nebolo by mu luto, ze on nevystupuje? Moja mala, keby nemohla vystupovat tak by bola smutna, a ja by som tam s nou radsej ani nesla.

Inak, s tymito detmi treba pracovat, lebo inak sa na ne len velmi malo prilepi. Im nestaci pockat a same dozreju. To ja vidim na svojej dcere. Vela som ju toho naucila a ona vlastne vdaka tomu, ze nieco nove vie, tak sa uci dalsie. Ale keby z vonka nesiel ten impulz, tak neviem ako by bola.

simalex
3. dec 2009

zuzanada:
zuzi, tak to je fajn, že máte aspoň jednu spřízněnou duši. A máte nějaká pravidelná sezení s třídní učitelkou? Třeba co 14 dní - probraly byste, co se dělo, co ve školce dělají, ať na to můžete doma navázat apod. Vím, že to je těžké, že malý moc nespolupracuje, ale aspoň ty písničky a básničky mu doma opakovat...

Já jsem měla pár pokusů, ale nejde o pravidelná hodnocení. Zrovna minulý týden jsme měly hodinové sezení s paní učitelkou. Dostala jsem individuální plán k podpisu. Bylo to po té návštěve speciální pedagožky z SPC. Vždycky mi ale ráda řekne aspoň střípek, co malý udělal, co řekl. Je vidět, že i ona z toho má radost.

zuzanada
3. dec 2009

S pani učiteľkou som ešte nemala nejaké zvláštne stretnutie, ale každý deň sa rozprávam s ňou, alebo s kolegynkou, ktorá je tiež v tejto triede. Vždy sa ich pýtam ako bolo. Triedna pani učiteľka má evidentne väčší záujem o neho, lebo vždy má niečo pozitívne, tá druhá väčšinou len pokrčí plecami, že nič nebolo, ale sa sťažuje, že zase sa pokakal a mám byť už na neho láskavo prísnejšia!. ☹

yukki
17. dec 2009

Dobré ráno!
Felixa, vďaka za tipy na tie knihy (Sob Bob a nalepovacie a magnetické....)
Pre malú je to perfektná zábava, ako sa zlepšila motoricky to vidno napríklad na prvej rozprávke čo sme nalepovali obrázky a na štvrtej-sú nalepené oveľa presnejšie-a zdá sa mi, že sa dokáže aj dlhšie sústrediť. Volá to že "ideme sa učiť!", keď berieme farbičky a sadáme k tým knihám. pred týždňom sme boli u logopedičky, tak zase zdôrazňovala, ako je prepojená reč a jemná motorika (a že tú má Kika cvičiť cvičiť cvičiť......) tak cvičíme... 🙂 🙂