Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

sisstin
22. apr 2010

ivush: tak jestli už něco říká, tak by to byla slabá expresivní 😉 jestli to vůbec je dysfázie 😉 může to být jenom opožděný vývoj řeči( máte to v rodině?)...jinak dobrý psycholog by měl tu dysfázii poznat už prý od 18m 😕 ono se k tomu pojí víc věcí, ne jenom to nemluvení....ale fakt co píšeš, tak mi to přijde jenom na ten OVR 😉 počkej, za půl roku už bude mlet, že tě večer bude bolet hlava 😀

ivush
22. apr 2010

sisstin, ešte mi napadlo, mámeknižku kde je básnička o zajacovi, kt. citujem "behá kade tade"...a akonáhle nalistuje tú báseň, on čaká kedy prečítam to, že behá a rozbehne sa a spraví kolečko okolo bytu...to je tiež imaginárne, že napodobňuje čo robí zajac v básničke, nie ...?

pri expres. dysfázii deti nehovoria takmer nič? tak lebo náš všetko vyjadrí nejako, buď prvou slabikou, buď svojim slovom alebo normálne správnym ....keď sa ho spýtaš koľko má rokov, ukáže na prstoch, povie, že sa volá "ja" no sestričku volá Ara, ako Sara....

sisstin
22. apr 2010

ivush: no co takhle vím, tak děti se středně těžkou dysfázií jako do těch 3let nemluví vůbec 😉 většinou...s tou lehkou už by se dalo polemizovat..to, co popisuješ příznaky dysfázie jsou- říkání prvních slabiky slov, vytváření svých slov 😉 ale to se fakt může ještě hodně rychle změnit 😉 no pokud by u vás ta řeč stagnovala nebo se nijak výrazně nelepšila, tak už by to teda fakt chtělo někam zajít...počkala bych klasicky do těch 3 let 😉

jinak teda rozumí fakt super 😉 syn si pod kolečkem představí prostě kolečko z plastu, určitě by nevěděl, že slovo kolečko znamená taky běhat do kola 😉

ivush
22. apr 2010

Len on si aj tie vlastné slová vytvára na základe nejakej podoby skutočných slov - príklad včeLA je pre neho lala...a to ju tak nazýva už odkedy mal 1rok. Ovcu volá bé, kozu mé, no psa volá pes a vie, že robí hav-hav...a keď sme dcére kúpili kefu na vlasy z kozích štetín, tak keď ju vzal do rúk, hneď kričal, že mé mé...
Zdá sa mi, že už začína dokonca chápať, že keď ja kričím "tata" tak príde môj otec - jeho dedko a keď on kriČí "tata" príde jeho otec teda môj muž....čiže vie, že ten koho nazýva on dedo je môj tata a jeho tata je niekto iný.
Všetky hračky vie od koho dotal, teda povie, že kto mu ich doniesol. Ozaj s chápaním a porozumením nie je najmenŠí problém. Len som nespokojná, že sa nevyjadruje vetami....

sisstin
22. apr 2010

ivush: ona ta dysfázie nemá nic společného s inteligencí 😉 většinou jsou to děti normálně chytré, nebo navíc hodně chytré 😉 problém je prostě s tou řečí 😉 u vás je super, že je to porozumění naprosto v pořádku 😉 tudíž se může vyvíjet stejně jako ostatní děti, pokud je problém s tím porozuměním, tak ten vývoj bývá trošku opožděnější, protože to neporozumění ovlivnuje víc složek 😉

jak říkám, pokud ještě chceš čekat, tak určitě do 3let čas...je možný, že třeba za měsíc ti najednou začne spojovat slova a začne mluvit ve větách...ale prostě pokud bys ani po tom 3.roce neviděla žádné výrazné zlepšení, tak je určitě záhodno to řešit 🙂 já už jsem taková přehnaně pečlivá, prostě po mých zkušenostech a po zkušenostech jiných maminek, které znám přes internet...bych to radši řešila dříve, než později....i kdyby to nakonec nic nebylo 😉

zuzanada
7. máj 2010

Ahojte dievčatá,
idem sa pochváliť s ďalším napredovaním. Matesko za podpory liekov začal trochu viac opakovať slová. Niekedy ma prekvapuje a už vie používať slová " spí, pil, vylial, cikal, kakal". Samozrejme zatiaľ to je v nesprávnych gramatických tvaroch, ale použil to pri správnych situáciách, čo je neskutočne výborné!!! Je síce pravda, že občas mi pripadá ako "papagájik", lebo tak čudne ako ozvena po mne opakuje niektoré slová a nevie ich použiť, len ich zopakuje. 😒

Aj keď síce napreduje, ale stále bohužiaľ je to opozdenie viditeľné a čím ďalej tým viac. Záchvaty zúrivosti sú na dennom poriadku a tiež to nešťastné škriekanie. Už ma poznajú asi všetci ľudia v meste podľa škriekajúceho dieťaťa. ☹

felixa
15. máj 2010

Ahojte baby,
pri dysfazii je to rozne. Niektore deti mozu byt nadprirodzene inteligentne, dalsie mozu mat popr. priemerny intelekt a pod. Ale jeden fakt je, ci uz dieta je nadane viac alebo menej, cim skor sa zacne s dietatom pracovat (dokonca aj so zdravim dietatom alebo zase s uplne handicapovanym), tym sa viacej stimuluje mozgova kapacita, a dieta je sikovnejsie, ako ked sa s nim nepracuje.

Najviac sa rozvijaju mozgove synapsy do troch rokov dietata, potom este v predskolskom obdobi. Napr. recove synapsy sa uzatvaraju v siedmich rokoch. V desiatich rojkoch zacinaju zanikat tie synapsy, ktore sa nepouzivaju.

Dieta, ktore nevie velmi dobre rozpravat, je pred svojimi rovesnikmi handicapovane. Vacsinou deti uz v dvaapol roku sa vedia velmi dobre dohovorit (hoci teda nie vsetky), a velakrat sa odmietaju kamaratit s dietatom, ktore rozprava zle alebo malo. Pre dieta je to velmi stresujuce, vyplavuju sa mu v mozgu stresove hormony, ktore nasledne ovplyvnuju pracu mozgu, schopnost pamatat, ucit sa a pod. Pre dieta vznika zacarovani kruh, vie malo rozpravat, je v strese a v rozpravani nenapreduje. Preto plati, cim mensie dieta, tym menej si uvedomuje odmietanie inymi, nema stres a zacne skor v reci napredovat pri priamej recovej stimulacii.

Preto treba zacat "ucit" dieta rozpravat cim skor a necakat do troch rokov, aj ked je dieta nadpriemerne inteligentne. Ak ma zdrav. problem, len samotna inteligencia mu nezabezpeci rozpravanie. Su priame postupy, ako deti ucit rozpravat - pomaly, najprv len slova, vsetko ukazat, ohmatat, pouzivat len jeden vyraz na dany predmet, udrzat zrakovy kontakt, pohlad dietata na nase pery a pod... je toho velmi vela.

Existuju kurzy pre rodicov na rozvoj reci u ich deti alebo aj literatura, celkom dobra je publikacia Kniha o detskej reci od Kapalkovej, Hornakovej, ale v sucasnosti ich uz mozno je aj viac, treba pozriet na nete. Kurzy viem, ze organizuje Dialog v Bratislave, ale v BA ich organizuju aj ine institucie. V inych mestaach bohuzial neviem, ale urcite sa nieco najde, len treba pohladat na nete.

Prajem vam vsetkym vela trpezlivost a odhodliania pri venovani sa svojim ratolestiam. 🙂 Tiez som tym presla.

romanka12
17. máj 2010

....dobrý den..ja mam tiež taky problem maly ma tri roky aj tri mesiace a skoro nič nepovie.. na mna vola len ma ... a este povie havo a ne ne akože nie...neviem čo mam robiť...chodim aj ku logopedičke ...už dva mesiace ale nevidim žiaden pokrok.
Teraz od septembra ide do školky....inač je velmi šikovny vie sa sam najesť obliecť umyť....chcem ho dať medzi deti možno sa rozrosprava....boli sme na všelijakych vyšetreniach a všade nam povedali že nema žiadnu važnu poruchu....oneskoreny vývin reči.....PROSIM ma niekto z vas skusenosť s takouto diagnozou aj ked dieta ma už vek na to že by mohlo rozpravať všetko???? mam dve staršie deti dievčata a tie hovorili už v roku a pol skoro všetko......DAKUJEM

matulka82
17. máj 2010

Ahoj romanka,predovsetkym nesmies porovnavat,kazde dieta je osobnost a potrebuje svoj cas...Mam 2 synov ,starsi isiel v 3 rokoch do skolky-mala si vidiet ake mi bolo trapne ked nie ze nevedel ale nechcel rozpravat.Doma tiez vela nenarozpraval ,len mama tato,baba ,dedo a zvuky zvierat ,o celych vetach som mohla snivat.Verila som ,ze ked pride medzi decka -zacne.Trvalo to vsak vecnost-aspon pre nas-zacal viac rozpravat az po 3/4roku chodenia do skolky,ale uplne zacal az tento rok.Teraz vie bez problemov komunikovat-avsak predovsetkym doma,ale uz aj ucitelky v skolke ho chvalia a dufam,ze uz buduci rok nebude mat ziadnu barieru ani v skolke.Chcelo to len cas a naozaj kazde dieta zacne inokedy,niektore hned po nastupe do skolky,mnohe neskor...Vela vsak robi aj to aky kolektiv ,resp.ucitelky.Davidko ma stastie ,ze sa dostal do triedy ,kde su si deti rovnocenne a takisto sa im venuju.Navyse Davidkovi sa venuje aj specialna pedagogicka,ktora je v jeho triede,takze nemuseli sme chodit zvlast .Ak ked sme zacali k jednej chodit,maly tam odmietal spolupracovat.Tak sme ostali len pri skolke.Neboj sa ,aj maly zacne a pokroky v reci nastavaju obcs aj skor ako cakame.Uvidis este aj do septembra budes milo prekvapena ako pokrocil.

atrami
28. máj 2010

Ja mám asi tiež doma nerozprávajúce dieťa. Je síce ešte malinký, ale nepovie nič. Porovnávam bohužial so staršími synmi. Tím sa pusa nezastavila. Dúfam, že sa to zlepší. 😉

matulka82
29. máj 2010

@atrami-tak urcite povie mama 😀 to sa stavim 😉 ste len o mesiac starsi,ale mozno plavame na tej istej lodi-xixi,no Luky povie mama,gaga(na otzaku ako robi huska),kikiriki(na ot.kohutik),pa(ked pali),a este mú a to je naozaj vsetko!Ale utesujem sa aspon tym ,ze pekne ma oslovi 😔 Starsi povedal v jeho veku aspon hlasy viac zvieratiek...Ale rozumie vsetko,co poviem,donesie ,ukaze...Aj ked ja kazdemu hovorim,ze netreba porovnavat-neda sa celkom tomu vyhnut.Casto porovnavam aj ja.. 😖 .Hlavne ked mam "americke dni"som dost nervozna ,ked sa rozpravam len sama so sebou...A ked vidim ,aj mladsie deti ako blabocu,vtedy sa pytam samej seba,ved sa mu venujem,spievam,citam...Ale asi treba len cakat.Aj geny robia svoje.David sice doma uz rozprava o 106 ale v skolke aj na verejnosti je nehorazne hanblivy a ma este rok na to aby to zmenil,inac neviem ako to bude v skole.Ani ho nevezmu ☹ Tebe uz najstarsi chodi do skoly?

atrami
29. máj 2010

@matulka82, nepovie ani mama 😒

matulka82
29. máj 2010

@atrami- 😉 tak je len lenivy, je to inac "sranda"ze ma doma dvoch hovoriacich surodencov a nechce sa mu🙂 Ja som si vzdy myslela,ze ked uz je doma dieta(vacsie),tak sa to mladsie inspiruje,ale nefunguje to ,ani u vas ,ani u nas 😀

macca5
29. máj 2010

@atrami,aj moj ml. syn bol taký,nechcelo sa mu velmi rozprávať,slovo mama vedel povedať,ale nepoužíval ho,skor hovoril len začiatočne slabiky slov,niektoré slová už aj ked vedel povedať,tak ich nehovoril,bola s ním ťažká komunikácia,skôr si všetko vydobíjal plačom a mrnčaním a ukazovaním.obrat nastal asi v 29.mesiacoch,začal opakovať slová,začali sme chodiť k logopédovi,a mladý sa pekne rozrozprával.Chodí na 3 hod do škôlky a aj to mu velmi pomohlo.Stále chodíme na logo,dobehli sme úplne všetko,ústa sa mu nezavrú.Dokonca mám dojem,že rozpráva ovela krajšie a čistejšie ako jeho rovestníci v škôlke,naša logopédka s stým súhlasila.Daj malému ešte čas. 😉 držím palce.

atrami
29. máj 2010

@macca5, keby som nemala starších synov a nemala s čím porovnávať ☹

macca5
30. máj 2010

@atrami,chápem Ťa,aj ja porovnávam so st .synom,hoci každého iného zato hreším. 😒

macca5
30. máj 2010

ja mám len dvoch,ale sú odlišný.St.syn bol komik,rád sa predvádzal,spieval vystupoval.tento je pravý opak,nepovie,hanbí sa ,nepozdraví,NEPOSLUCHNE.Myslela som si,že ked je druhý,bude trošku viac šikovnejší a oťukanejší a pod.,ale mýlila som sa.Beriem ho takého aký je,je to niekedy ťažké ,ale ked čakam málo dostanem viac. 😉

atrami
30. máj 2010

macca5, ja mám tiež rozne deti. Najstarší sa hanbí a prostredný sa predvádza- ale v je veľmi šikovný, krásne recituje, spieva 🙂

marion
10. jún 2010

kocky neviete nahodou, v Banskej Bystrici niej e nejaka skolka kt. sa orientuje na deticky kt. maju trochu problem s recou? Viem ze skolka pre deti s chorym zrakom je. Dakujem 🙂 🙂

marion
10. jún 2010

Mile maminky, uz dlho si citavam vase prispevky, a teraz som sa rozhodla ze vam napisem. Nas Lukasko mal v januari 3 roky. Minule leto sako 2,5 r. sme sa boli ukazat u logopeda a povedala ze je normalne dieta a mame pockat do 3 rokov. Lukasko je sikovne, schopne a rozumne dieta. Rozprava ale nezrozumitelne. V 3 rokoch sme teda zacali chodit na logopediu. Bola som velmi prekvapena, ako Lukasko pekne spolupracuje, a opakuje pretoze doma sa snazime ale nema taku snahu. Bude to asi trochu aj tym vzdorom. Som ale sklamana ze na logopediu sa dostanen tak 2x do mesiaca co je malo. V mojom okoli je malo moznosti. Sme ochotni aj platit extra hodiny ale nie je koho si platit. Tych deti s problemom reci je strasne vela. ☹ Nastupil aj do skolky ze mu to mozno pomoze, ale prvy mesiac boli dost problemy, pretoze deti ho medzi sebou nechceli lebp mu nerozumeli. ostala som sokovana, ake su tie male deti zakerne. 🙂 Presli ale dalsie tyzdne a Lukasko sa stal tzv. vodcom svorky a je velmi oblubeny, ziskal si deti tou svojou osobnostou. 🙂

Pytala som sa logop. na nejake injekcie, alebo lieky, ale ona povedala ze to netreba ze on sa do leta rozbehne. Uz urobil nejake pokorky, opakuje slova na b,m,p,v,f celkom pekne, nie dokonale ale je to pokrok.

🙂 Ale nerozumiem tejto definicii ,,dysfázia – narušená schopnosť chápania hovoreného slova... ja ked mu nieco poviem urob toto, alebo dones, vsetko urobi, vsetko rozumie, niekedy aj to co sa ho netyka. Cize vsetko rozumie, hluchy nieje. Tak ako nemoze chapat? Nechapem ako to myslia? Mam to chapat tak ze rozumie, ale je tazke to povedat? Jedine ked cita z mojich ust tak mu to ide?

Mamicky, prosim akukolvek radu a pomoc 😉 ☹ 🙂

felixa
10. jún 2010

Pre marion:
V tejto teme sa v predchadzajucich prispevkoch rozpisuje tato porucha reci - dysfazia (specificky naruseny vyvin reci). Zhrniem len v skratke:
Pozname:
1. expresivnu dysfaziu - dieta ma naruseny vyvin reci, rozne zaostava v rozpravani od ostatnych deti (a to bud nerozprava, skomolene rozprava, ma dysgramatizmy, moze mat problemy v artikulacii). Dieta ma narusene spojenie mozgovych synaps na artikulaciu slov, na vyslovenie slova. Preto ma tazkosti naucit sa rozpravat, ale pri terapii sa dieta postupne rozhovori, a v zavislosti od stupna postihnutia absolvuje typ zakladnej skoly. Pri slabych postihoch zvladne aj beznu ZS, popr. sa uplne kompenzuje. Dieta pri tejto poruche je na primeranej mentalnej urovni (preto vsetko rozumie primerane svojemu veku).

2. receptivna dysfazia - porozumenie reci dietata je pod primeranou urovnou zodpovedajucou jeho mentalnemu veku (dieta nie je hluche, ale spojenie synaps na porozumenie slov je v mozgu porusene). Mentalny vyvoj dietata zavisi od porozumenia reci, a preto pri tejto poruche deti zaostavaju v mentalnom vyvoji. Liecba, stimulacia dietata na rozvoj reci je velmi tazka oproti expresivnej dysfazii.

Tieto typy poruch su vrodene, alebo su dosledkom problemov v tehotenstve alebo pri porode alebo v poporodnom obdobi (alebo najcastejsie zmiesane dosledky...)

Preto marion, ta definicia - dysfázia – narušená schopnosť chápania hovoreného slova.. sa tyka receptivnej dysfazie. 🙂

marion
10. jún 2010

@felixa dakujem.....on bude mat asi tu expresivnu. Boli sme aj u psychologa a ona povedala ze je uplne v poriadku, a ze je dost zrucny nakolko ho sledovala vyse hodiny a ze ta zrucnost zatial predbieha rec. On je dost zivy, ale hyperaktivita to nie je....
Myslim ze tou terapiou sa uz trochu chyta....najviac uvidime pocas leta ked bude doma a ja sa mu budem denne venovat v case kedy najviac vnima. 🙂 Ale je to smutne , ked je tak sikovny vie sa obliect, vyzliect, najest, vie si zapnut zips, a snurku prevliect...cize jemnu motoriku ma celkom OK. 🙂 Mnohe deti v jeho veku este maju plienku aj na noc. My ju uz davno nemame. 🙂 Tak som z toho smutna, ze radsej by som ho oducala od plienky ako tato rec...

Ja som inac pri porode problem nemala, aspon neviem o tom...jedine po porode mal a stale ma ked sa hneva medzi ocami cerveny fliacik, a na hlavicke vzadu ma 2 flaky, hemangiom... ☹ sme sledovani aj na onkologii ale je to OK. Len povrchove. Tak neviem ci to moze mat s tym spojitost.

A este doktorka zatial tvrdi ze sa mu treba denne venovat a pojde to. Ze keby sa jej zdal na nejaky problem, tak uz nas davno posle na ine vysetrenia. Tak ja verim a dufam ze coskoro to pojde lepsie... 🙂

Dakujem 🙂

sisstin
10. jún 2010

felixa: nevím, jestli to není spíš rozdílným jazykem(slovenština, čeština) ...ale při receptivní (smíšené resp., málokdo má čistou receptivní) nemusí být mentální deficit žádný 😉 děti jsou normálně inteligentní( samozřejmě, může být přidružená i MR)..ale zaostávají v určitých oblastech, ale taky nemusí. Podle mě záleží taky na tom, jak je ta dysfázie těžká. My ji teda stále nemáme diagnostikovanou, ale na to, že syn do 2 let nerozuměl téměř nic, tak ted v necelých 2letech a 8 měsících má určitě porozumění tak na 2 roky- pojmenovává předměty, nemá problém v běžné komunikaci rozumět, ted začíná chápat i složitější vysvětlování a věty. V expresi jsme na tom mnohem hůř, nemluví vůbec, slovní projev má asi jako 8-12m dítě.. 😉 Jeho psychomotorický vývoj byl opožděný zhruba o těch 9m, no s přicházejícím porozuměním to dohnal...a řekla bych, že co se netýká přimo řeči, tak už je na úrovni svých vrstevníků - přiřazuje barvy, zvládá tvary, dějovou posloupnost, kreslí, skládá puzzle. Strašně moc se zlepšil v imaginární hře, opravdu bych řekla, že už je v širší normě, co se týče tabulek.

Jinak znám víc dětí se smíšenou dysfázií a některé zvládají i první třídu bez asistenta s výborným prospěchem, samozřejmě mají úlevu třeba v jazycích..ale zvládají 😉 znám i vysokoškoláky, kteří mají (měli) dysfázii... takže nic není ztracené, dá to sice poměrně velkou práci- to víš sama, ale úspěchy se dostaví. Já si ted nepamatuju, tvoje holčička měla "jen" expresivní, nebo smíšenou? 😕

sisstin
10. jún 2010

marion: ono je těžký najít tu příčinu, často se ani neví. Já měla bezproblémové těhu po fyzické stránce, stejně tak porod...jediné, co bylo, tak stres. Bývá to hodně i hereditálně( otec syna nemluvil vůbec do 3 let, byl opožděný i v PMV vývoji) a žádnou diagnozu neměl, byl od těch 3 let naprosto ok.

Ono u těch poruch řeči si často okolí myslí, že jsou ty děti mentálně zaostalé, přitom to spolu nemívá žádnou souvislost. Samozřejmě jsou i děti, které toho mají víc...ale v tom případě bývá ta dysfázie spíš vedlejší diagnoza, např. k autismu 😉 může tam být i MR...ale znám spousty dětí s dysfázií a ani jedno nemá MR 😉 Jsou to prostě normální děti, "jen" mají problémy s řečí, popřípadě s porozuměním řeči, ale je to vývojová záležitost..a pokud to není opravdu těžká dysfázie, tak do dospělosti to bývá úplně ok...nejtězší případy dysfázie jsou asi takové, že dospělý mluví jako cizinec, který se naučil česky(slovensky). Tudíž špatně skloňuje, časuje, nemusí chápat přirovnání nebo vtipy....

marion
11. jún 2010

dakujem vam za vase slova... 🙂 Lukasko sa vyvijal uplne normalne ako ostatne deti... 🙂 ako som uz pisala je sikovny, zrucny, az na tu rec. Ja som rozhodnuta pockat do septembra a potom budem chciet ist na nejake ine vystrenia. Ja som sa pytala aj na nejake injekcie na podpopu. Ale doktorka mi povedala ze u neho to nie je potrebne a ze tie injekcie zvysuju aktivitu dietatu, takzu by mu trochu aj uskodili. ☹

Lukasko je dost zivy a preto je aj trochu problem ho prinutit sustredit sa. Keby bol kludnejsi podla mna by rychlejsie napredoval. 🙂 Myslim si ja osobne, ze to nebude tazka dysfazia, lebo uz mnohe skomoleniny kt. mal tak sa naucil spravne tvary a tie uz pouziva, napr. ocko bol gogo, a teraz uz krasne povie tato..., kamaratky susedy dvojicky volal babu, a teraz uz povie pekne baby, a tak..tamto, tuto, toto, ale aj vela ineho uz sa naucil... ☹ ale urcite bude neskor aj s tym ze strasne rychlo hovori a z toho su aj skomoleniny, to ma ale po mne ja rychlo rozpravam 🙂 🙂 ☹

A napr. pre vodu, bazen, rybu, pit, ma jedno slovo Neno, ako Nemo ryba...voda uz par krat povedal, ale nechce. Aj svoje meno raz povedal krasne cisto susede, ale iba raz...a od vtedy hovori aom, ako ja som....ale pritom ja povie pekne. 🙂

No je to na dlho, ale dakujem vam za kazdu pomoc.

Este ma napadlo, chcela som kupit detsky notebook kde su slova cisla farby a tak..nemate s tym niekto skusenost...?
Je aj jedna super ceska stranka, kde ked sa klikne na zvieratko tak povie zvuk a nazov, co je super ale su to ceske slova...v slovencine som nic take nenasla.. 🙂

atrami
11. jún 2010

@marion,
moji starší synovia, rozprávali veľmi skoro a krásne, najmladší nerozpráva, rozumie všetko páli mu to až moc, manuálne šikovný, jemná motorika dokonalá, keď niečo chce zoberie ma za ruku a ukáže. Keď bol malinký ,,huba"-/ zlatenko moje prepáč / sa mu nezavrela.
Notebook- máme taký decký, je to skor pre staršie deti- príklady z matematiky, hlavolamy. Najstarší frčal na obyčajnom počítači od 2 rokov- strategická hra s tankom 🙂 Ale myslím, že je to dobrý nápad s notebookom.Ak nájdeš tú českú stránku ozvi sa!
Každé dieťa v niečom vzniká v iné mu nejde. Najstarší syn je mimoriadne nadané dieťa, ale veľmi nespoločenský. Prostredný je spoločenský, pekne kreslí, spieva, ale je lenivý ako voš! Najmladší je veľmi šikovný, ale nerozpráva ☹
Všetko čo som robila pri starších synoch, teraz zlyháva ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

sisstin
11. jún 2010

atrami: hlavně si nic nevyčítej 😉 to se prostě nedá ovlivnit 😉 jinak do 9m je to žvatlání jenom pudové, až potom začíná účelové mluvení...Tygr do těch 9m taky pusu nezavřel, žvatlal neustále...ale pak najednou šlus...a do 28m zhruba místo pláče, smíchu a "eeee" neřekl fakt ani ň 😉 ted žvatlá asi jako miminko na kočárku: mama, baba, jejeje atd. 😉 a tvůj chlapeček je ještě hooooooooooooodně malinkatej.... 😉 to je ještě úplně v pohodě 😉

sisstin
11. jún 2010

atrami: jinak to je zde www.hraveuceni.cz 😉 Tygr to má rád 😉

marion
11. jún 2010

@atrami @sisstin dakujem vam. Lukasko melie ako mlyncek stale a uz davno od 2 rokov sa nevie zastavit, ale nezrozumitelne. Brali sme to teda tak ze sa to napravi same. A este je aj vysoky na 4 roky, tak ludia obcas hladia ze ake velke dieta a rec mu nejde. Ja to uz ale nevnimam, vela krat si vravim, ze som stastna hlavne aby bol zdravy a my musime urobit vsetko preto aby sme mu pomohli. 🙂 Ved je to nas poklad.

Atrami ako som sa docitala ty mas troch chalanov, musi to byt radost. A je to uzasne aki su ini 😉 radost aj starost, vsak? 🙂
A ten najmladsi je fakt este maly, tak ziadne obavy...

Ja som uz aj rozmyslala, ze by som bola ochotna na cas sa odstahovat niekde kde maju specialnu skolku aspon na rok ak by to pomohlo. ☹ 🙂

atrami
11. jún 2010

@sisstin, veľmi pekne ďakujem. Stále si vtĺkam do hlavy -NEPOROVNáVAJ!!!!!!!!
Liborko, hovoril pekne mama, ham, daj,

Vobec si nepamatám, že by moje deti upratovali hračky, Teraz umýva dlážku, lebo rozlial mlieko 😀